Magere jaren De Sleutels zijn voorbij 'Zonder Docos was het niets geworden met mij' Sport Klassement topscorers '99- '00 WOUT BERGERS Fred Westgeest krijgt^ de kampioensgordel Rhino virus bedreigt drafsport UIT DE DEKKING Slechte avond voor BV Leiderdorp en Grasshopper VRIJDAG 29 OKTOBER 1999 2. 'RIJC CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464. PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356* Talent Feo Lustig ziet toekomst van zijn club zonnig in Leidsch Dagblad WÊÊÊSÊÊKËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊmm De Sleutels is een club van pieken en dalen. Na een sportief succes volgt bijna onherroepelijk een dom per. De feestvlaggen van een promotiepartijtje zijn nog niet gestreken of de degradatie is alweer aan staande. Volgens Feo Lus tig, een zeldzame De Sleu tels-speler omdat hij het predikaat 'eigen kweek' draagt, is het nu afgelopen met dat 'geheen-en-weer'. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De Vlietclub heeft nu een eerste elftal dat niet alleen met kop en schouders boven de rest van de vierde klasse uitsteekt, maar dat ook in staat is om zich mini maal in de derde klasse te handhaven. En Lustig verwacht dat de samenstelling van de groep in tegenstelling tot voor gaande seizoenen geen grote veranderingen zal doormaken. ,,Het is mijn doel om steeds ho ger te gaan voetballen en om dat te bereiken hoef ik voorlo pig niet bij De Sleutels weg", al dus Lustig. De nacht van 31 mei op 1 ju ni, beter bekend als het einde van de overschrijvingstermijn in het amateurvoetbal, gaat zel den onopgemerkt voorbij aan de vereniging van 'president' Dick Barnhoorn. Omdat het De Sleutels ontbreekt aan een jeugdafdeling van enig formaat, moet de club voor aanvulling van de selectie meestal op zoek naar spelers van buitenaf. Het gaat dan om voetballers van wie bekend is dat ze in onmin leven of waardering missen bij hun eigen club. Dit 'ronselen' werd Barnhoorn en kornuiten in het recente verleden niet in dank afgenomen door met na me Roodenburg, w Leiden en Lugdunum. Feo Lustig is een uitzonde ring. De 19-jarige aanvaller zit al vanaf zijn twaalfde bij de roodwitblauwen. „Daarvoor zat ik op UVS. Eenmaal bij de c-tjes beland, werd het fanatisme van de trainer mij te veel. Ik stapte over naar atletiek, maar kreeg al snel heimwee naar de bal. Op aanraden van een buurjongen kwam ik bij De Sleutels terecht en we wonnen direct de LD- Cup met dat c-jeugdteam. Het is niet alleen bij het eerste elftal zo dat er een groot verloop is. Samen met een vaste kern van een man of vijf heb ik de rest van mijn juniorentijd hier bij De Sleutels doorlopen. Ieder jaar werd het elftal aangevuld met jongens van buitenaf of uit andere leeftijdscategorieën. Dat wij met z'n vijven altijd zijn ge bleven, komt voor een groot deel door Joop van Eek. Een clubvrijwilliger die werkelijk al les voor ons deed en altijd klaarstond." Dat de jeugdafdeling zo'n smalle basis had, pakte voor Lustig voordelig uit. Op zijn zestiende moest hij noodge dwongen de overstap naar de senioren maken omdat zijn ploeggenoten bij het enige a- elftal de voor voetbal volwassen leeftijd hadden bereikt. „Ik maakte mijn debuut in een oe fenpotje tegen UVS. We ston den al snel met 6-0 achter en ik had werkelijk niets begrepen van de tactische bespreking vooraf. Ik speelde onbevangen en maakte de eretreffer. Dat vond ik geweldig, het was toch tegen UVS." Hoewel zijn naam anders doet vermoeden (een Russische voornaam en een onmisken baar Duitse achternaam) is Lustig zo Leids als Drie Okto ber. De eerstejaars CIOS-stu- dent droomt van een baan als instructeur ergens op een be sneeuwde piste in een Alpen land en hij wil op de opleiding het liefst de avontuurlijke kant op van snowboarden, 'survival- len' en ander modem sportver- tier. „Misschien kies ik ook wel gewoon voor voetbal of tennis omdat dat nu eenmaal de meeste zekerheid biedt en om dat daarmee het meeste geld is gemoeid", zegt Lustig. Hoe zijn loopbaan zich ook verder zal ontwikkelen, bij het uitoefenen van zijn hobby is zijn keuze zo goed als zeker ge maakt. „Waarom zou ik hier weggaan. Het is bij De Sleutels supergezellig en nieuwkomers passen zich doorgaans moeite loos aan. Dat er regelmatig an dere gezichten opduiken, daar heb ik geen problemen mee. Sinds Eelco Fielemon hier traint, is de discipline aange haald en zijn er goede resulta ten. Vorig jaar liepen we pro motie in de nacompetitie mis, maar in het huidige seizoen hebben we nog niet één wed strijd, of het nu gaat om een oe fenpotje of een competitieduel, gelijkgespeeld of verloren. Zelfs niet tegen Rijnsburg 2. Dat we zaterdag de eerste periodetitel kunnen pakken is aardig, maar het seizoen staat bij ons na tuurlijk in het teken van het kampioenschap. Niets meer en niets minder." Afgaande op de eerste zes duels van het jaar stevent De Sleutels inderdaad af op de ti tel. De tengere maar uiterst rap pe Lustig, door zijn teammaat jes een groot talent genoemd, weet voorin de gelouterde goal- tjesdief Pieter van Schie (ex- Lugdunum) aan zijn zijde, sa men met de schicht Bennie Eradus. Zij vormen de snelste aanval van Leiden. De vraag is alleen of De Sleu tels de huidige spelersgroep aan zich kan blijven binden. Lustig: „Laatst waren er wed strijden voor elftallen onder de 23 jaar. Kon De Sleutels toch een bijna volwaardig eerste elf tal op de been brengen. Dat is wel eens anders geweest en daaruit blijkt dat het in ieder geval voor de komende jaren wel goed zit. Een stabiele der deklasser is voorlopig het stre ven en het zit er dik in dat dat lukt. Maar wordt me gevraagd: 'hoe zit het over tien jaar met De Sleutels?', dan zou ik het niet weten. Want ja, het blijft De Sleutels." Doelpuntenmaker van de week: Michel Turk (Meerburg) ij Alex Barendse (RCL) 2Marlijn van de Bosch (Altior) 3) Sander de Wolf (ASC) 4) Marcel de Bruin (Leiden) Barry Dubbeldeman (Katwijk) 6J) Jelle Kleyn (TAVV) yj Patrick de Hoed (Leidse Boys) 8j Pieter van Schie (De Sleutels) 9j) John Fakkel (LFC) ig) Dariel Dubos (Teylingen) Doelp. 03 Wout Bergers stelt voor de topscorer van de week een waardebon van vijftig gulden beschikbaar. De bon wordt naar de club gtestuurd. De Topscorer van de maand ont vangt een bon van honderd vijftig gulden. Voor de drie voetballers die aan het einde van het seizoen het totaalklas sement aanvoeren, zijn aan trekkelijke prijzenpakketten beschikbaar gesteld. Wim van Duivenbode is dagelijks tussen 10.00 en 16.00 uur bereikbaar De HEER! vr« i« renv een Zei si lope Heijl ikee Ik hc zeke FE ZÜR1C verg; over rech club Beek >ele( iet h ivorc Vit LOND mmmm wmmmm 'dder F aanlt Ham ;eldl ra vo ;er b ;en luek jmdi 03 14 14,00 00 10 10,00 00 11 08,25 00 07 07,00 00 07 07,00 00 07 07,00 00 09 06,75 00 08 06,00 00 08 06,00 00 08 06,00 LEIDEN NOORDWIJK VOORSCHOTEN voor vragen en opmerkinge rf over het topscorersklassi[} ment, tel 071-5356461. Sd iTUTT' >upe >ebei :harc Bokser Fred Westgeest uit Wassenaar krijgt morgenavond in Rc terdam Ahoy' de nationale titel pro forma uitgereikt. In Ahoy' bo sen die avond de profs Fighting Nordin en William Krijnen om h kampioenschap van Nederland. Zwaargewicht Fred Westgeest verdiende de kampioensgori met zijn indrukwekkende (voortijdige) overwinning, medio se tember in Krakau, op Premyslav Saleta. De Pool stond op dat m ment zevende op de WBU-ranglijst bij de supercruisergewichten X< IEN H, ,ms I telin vijk. .onn ttocl )uicl RIJSWIJK ANP De drafsport in Nederland wordt bedreigd door het zeer besmettelijke rhinovirus. De af gelopen twee weken zijn bij ze ker negen paarden uit vijf ver schillende stallen de ziektever schijnselen vastgesteld. Zeven dieren overleefden het niet. Waarschijnlijk zijn nog veel meer paarden besmet met het virus, maar is de ziekteverwek ker door de betrokkenen nog niet als zodanig herkend. Het rhinovirus kan bij jonge rijdie ren weinig kwaad. Het leidt hooguit tot een forse verkoud heid. Bij oudere koerspaarden daarentegen kunnen acute ver lammingsverschijnselen in rug en benen optreden. Ze vallen om en kunnen niet meer op ei gen kracht overeind komen. Als de dieren de zware aanval al overleven, zijn ze niet meer ge schikt voor de wedstrijdsport. Voor zover bekend zijn vooral entrainementen rond de baan van Wolvega getroffen. Dieren artsen hebben aangedrongen op afgelasting van de koersen van zaterdag om verdere ver spreiding te voorkomen. Direc teur Y. Tel van de Stichting NDR zou vandaag een beslis sing nemen over het.al dan niet doorgaan van de draverijen in Wolvega en op Duindigt. Irakese vluchteling tafeltennist in Leiden In Leiden en omstreken wonen steeds meer buitenlanders en dat heeft ook invloed op de regionale sport. Mensen met een an dere nationaliteit brengen vaak andere sportnormen, -waarden en -beleving met zich mee. De vraag is of er verklaringen voor die verschillen te vinden zijn. In de negende aflevering is het woord aan Al Hussainy, een 27-jarige Irakese vluchteling, die ta feltennist bij Docos in Leiden. OVER de GRENS IN de REGIO aam: Luc Kok. Sport en club: Voetbal bij Docos. Geboren: 27 mei 1966 te Lei den. Woonplaats: Leiden. Overige Clubs: Ik ben begon nen bij Docos, toen Rooden burg, weer Docos, terug naar Roodenburg en nu weer Docos. Beroep: Ik ben administratief medewerker bij het ministerie van Financiële Zaken. Opleiding: HAVO. Partner: Getrouwd met Sylvia. Kinderen: Een zoontje van zeven, Jordy. Hij zit in de F4 van Docos. Lengte: 1 meter 87. Gewicht: 70 kilo. Positie: Laatste man. Sterke punt: Dat is moeilijk om van jezelf te zeggen. Ik probeer de boel van achteruit goed te coachen en in de lucht ben ik redelijk sterk. Zwakke punt: Mijn snelheid. Trainers: John Hugunin, Harry Talsma, Wim Rijsbergen, Wim Mugge, Hennie de Klerk, Eelco Fielemon, Han Tisseur en nu voor het zesde jaar Wim Visser. Beste trainer: Je steekt van iedereen wat op, maar onder Visser hebben we de beste resulta ten gehaald. Slechtste trainer: Het lijkt me verstandig daar geen antwoord op te geven. Beste maatje in het team: Ik kan het goed vin den met Remo Puliga. Hoogtepunt: Het kampioenschap met Docos in de derde klasse twee jaar geleden. Dieptepunt: Sportief gezien, de degradatie met Roodenburg. Maar het ergste was, zonder er verder over uit te weiden, de vechtpartij bij de wedstrijd tegen Blauw Zwart. Blessures: Ik heb, toen ik achttien was, mijn enkelbanden gescheurd en mijn kuitbeen ge broken. Dat heeft me alles bij elkaar een jaar ge kost. Verder heb ik eens twee middenvoets beentjes en nog een arm gebroken. Het waren nooit grove overtredingen, gewoon een beetje pech. Misschien ligt het ook wel een beetje in mijn spel. leukste tegenstander: Lugdunum. Derby's zijn altijd iets bijzonders. Vervelendste tegenstander: In deze afdeling kun je niet echt van vervelende tegenstanders spreken. Favoriete club: Ajax. Favoriete voetballer: Hou het maar op Van Basten. Mooiste shirt: Dat van Manchester United. Lelijkste tenue: Het paarsgeel van WSB Hobby's: Voetballen, tennis en de efjes trainen bij Docos. Ik heb geen ambitie om trainer te worden, maar ik ben er toch voor mijn zoontje, dus waarom zou ik ze niet wat proberen bij te brengen. Krant: Leidsch Dagblad. Tijdschrift: Ik heb de Lees map, dus ik lees nogal wat. Muziek: U2 en UB40. Eten: Pasta. Drinken: Een colaatje. Favoriete vrouw: Mijn eigen \touw. Ik vind het knap dat ze het al zo lang volhoudt met ie mand die zo veel tijd in het voetballen steekt. Respect voor: Eerlijkheid. Hekel aan: Onrecht. Mooiste plekje in Leiden: De Oude Rijn. daar ben ik geboren. Voetbalhumor: In iedere kleedkamer is er wel humor te vinden, dus ook bij Docos. Kampioen in eigen klasse: Het zal gaan tussen WM en VCS. Degradant in eigen klasse: DWO en VELO. IK hoop dat wij en Lugdunum erin blijven. Lugdunum - DoCoS: Ik hoop 1-3, maar 1-2 is ook goed, als we maar winnen. Toekomst club: Ik denk dat we vooralsnog te vreden moeten zijn dat we in de tweede klasse zitten. Toekomst persoonlijk: Het belangrijkste is dat we gezond blijven. Qua voetbal bekijk ik ieder jaar of ik nog fit ben. Ik zal in ieder geval bij Do- cos blijven. TEKST J EROEN BAL FOTO HIELCO KUIPERS Ooit maakte Al Hussainy een grapje over de zoon van Saddam Hussein. Of het was zijn teamgenoot bij de nationa le tafeltennisploeg. Dat weet hij niet meer zo goed, omdat het toen zo onschuldig leek. In elk geval moesten ze er beiden om lachen en dat bleek een gevaar lijke zaak in het Irak van Hus sein. De twee spelers beland den in de gevangenis zonder enig idee te hebben wanneer hun straf voorbij zou zijn. Het lukte Al Hussainy echter om na korte tijd te ontsnappen en zijn land te ontvluchten. Na wat omzwervingen, waar hij net als over zijn belevenissen in de cel niet over uit wil weiden, is hij in Nederland terecht gekomen. Op dit moment heeft de 27-jari- ge Docos-tafeltenniser de sta tus van WTV, een voorlopige vergunning tot verblijf. Al Hussainy wil niet met zijn volledige naam in de krant. „Al Hussainy is mijn familienaam, maar in Irak zijn er heel veel mensen die zo heten." De tafel tennisser woonde in Bagdad, had aan de universiteit gestu deerd als civiel ingenieur en de toekomst zag er zonnig uit voor hem. De situatie in Irak was al enorm verslechterd na de Golf oorlog van 1991, maar toch bleef het leven relatief goed voor Al Hussainy, die afkomstig is uit een gegoede familie. „Ik was nooit weggegaan als ik niet in de gevangenis had gezeten. Irak is erg mooi. Veel mooier dan de mensen in Nederland denken. We hebben niet alleen maar woestijnen, maar ook ber gen, bossen, palmbomen en prachtige steden. De mensen zijn ook heel anders dan ieder een hier denkt, We moeten op de tv tegen Amerika en vóór Saddam zijn, omdat overal ge heim agenten kunnen zijn. Ei genlijk zijn de Irakese mensen net zo behulpzaam en vriende lijk als de Nederlanders." Hoewel hij jaren voor de natio nale ploeg tafeltenniste, is het aantal interlands of buitenland se toernooien waar hij speelde beperkt. Altijd waren er proble men met visa. „Of het mocht gewoon niet van de staat, om dat ze bang waren dat we zou den vluchten. Een keer heb ik met Irak tegen Jordanië ge speeld. Toen won ik trouwens wel." De Irakese toptafeltennis- ser is in Nederland een verdien stelijke speler. Docos 2, dat in de derde klasse uitkomt, is zijn team en daar haalt hij een score van rond de 60 procent. Voor Docos maakte Al Hussai ny vorige week zaterdag zijn debuut in het eerste team. De vervanger van de zieke René Hijne dolf in zijn drie partijen het onderspit omdat hij volgens teamgenoot Fred van Oosten rijk te lief speelde. Toch had hij het enorm naar zijn zin. „Na de wedstrijd straalde hij van ge luk", vertelt Docos-bestuurslid Sebastiaan Veijge. 'Hiervoor ben ik naar Nederland geko men. Dit is pas echt tafelten nis', zei hij. Het spel was veel sneller, veel vaster en veel aan vallender dan hij gewend was. Al Hussainy vond het allemaal erg leerzaam en hij maalde niet om zijn nederlagen. Wij denken dat hij een goede tweedeklasser kan worden. Of hij de eerste klasse (het huidige niveau van Docos, red.) aankan, moeten we nog maar afwachten. Je weet nooit hoe snel iemand zich aanpast aan een hoger ni veau. Al Hussainy is net begon nen met de opleiding tot tafel- tenniscoach en helpt op de club al mee met de jeugdtrai- ningen." Sinds een half jaar wonen zijn vrouw en dochter ook in Ne derland. „Voordat zij naar Ne derland kwamen was ik erg eenzaam. Zonder Docos was het niets geworden met mij. Door de Nederlandse asielre- gels werd ik na een jaar ver plaatst. Ik kwam in Brabant te recht. Gelukkig hebben de mensen van Docos ervoor ge zorgd dat ik weer in Leiden mocht komen wonen. Hier is het veel beter en met mijn vrouw en kind is het ook goed. Mijn vrouw en ik leren Neder lands en ons dochtertje zit op een gewone school en zij spreekt veel sneller Nederlands dan wij. Jullie taal heeft veel re gels en is erg moeilijk om te le ren. Pas als ik de taal spreek kan ik er achter komen welk werk ik kan doen. Als WTV'eiJipïoeni mag je niet zoveel werken." Ondanks de mooiheid van N derland en het warme welkoi bij Docos, zou hij niet aarzele om terug te keren naar zijn Ir „Dat begrijp je toch wel? Irak mijn land, maar eerst moet Saddam weg. Dan wordt het weer mooi en kan ik terug na mijn familie en mijn vriende TEKST GERARD BAAS FOTO TACO VAN DER EB De \Touwen van BV Leiderdorp en Grasshoppers pres teerden gisteravond niet best. Zij verloren hun duels in de eredivisie basketbal. Leiderdorp verloor met 60-58 van Prisma College en deelt nu met die ploeg de laatste plaats. De Leider- dorpse basketbalsters speelden volgens coach Joris Zandbergen niet goed. In de 19de minuut stond Lei derdorp nog met 26-16 voor, maar in de laatste minuut voor rust maakte Prisma College dertien punten, waar van drie driepunters. De thuisclub begon daardoor met drie punten voorsprong (29-26) aan de tweede helft. De Leiderdorpse vrouwen slaagden er nog wel in om de Utrechtse met drie punten te passeren, maar een paar seconden voor het einde stelde Prisma College de zege veilig door 'een moeilijke bal' raak te schieten. Leiderdorp heeft weinig tijd om te werken aan verbete ringen, want morgen wacht alweer de volgende tegen stander, middenmoter Filtech Five uit Tilburg. Topscorers: Renske van der Voort 18, Viviën Bee- rends 10, 11 rebounds. Grasshoppers raakte thuis niet op schot tegen Lies hout: 43-46. „Het is al onze vierde wedstrijd met erg laag schotpercentage", treurde coach Martin Ho stra. „We krijgen wel genoeg mogelijkheden, maar schoten vallen niet. Misschien nemen we ook niet tijd de juiste schoten." Bij rust was de stand 23-23 tien minuten voor tijd stonden de Katwijkse vrouw met 40-39 voor. In de resterende tien minuten scoo Grasshoppers echter nog maar 3 punten. Mede d een aantal verdedigende fouten in de slotfase ging wedstrijd verloren. Topscorers: Marloes Driessen 8. Heieen van Duyn Nike Hartlief 7.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24