Nissan heeft eigen Smart: de Hypermini EXTRA SAXO Weg en wiel V erkeersbelastingen groeien explosief VOORDEEL NIEUWE DE JONG HUISMAN Kostbare boutjes voor freaks Range Rover aan de top Verbeterde Opel Omega mist nog stukje uitstraling Nieuwe editie 'Mobiliteit in Cijfers Daewoo Matiz is een VRIJDAG 29 OKTOBER 1999 DEN HAAG GPD Met een jaarlijkse bijdrage van 12 procent aan het Bruto Natio nale Product (BNP) is de mobi liteitsbranche één van de ste- L vigste pijlers onder de Neder- landse economie. De sector zette in ons land vorig jaar 90 miljard gulden om en biedt werk aan zo'n 200.000 perso nen. Voor de Nederlandse over heid vormt het wegverkeer dan ook een onmisbare bron van inkomsten. Dit jaar gaat bijna 26 miljard ül gulden in de vorm van ver keersbelastingen naar 's Rijks schatkist. Dat is 36 procent meer dan in 1994. Het gaat hierbij om motorrijtuigenbelas ting, accijnzen op brandstof, Belasting op Personenauto's en Motorfietsen (BPM) en BTW. Tegenover deze inkomsten staat 11,3 miljard gulden (nog op onze v.a. 20.790,- Hoofdstraat 104-106 VALKENBURG Z.H. 071 -4016947 De Range Rover mag in veel landen als een serieuze concur rent worden gezien voor luxe personenauto's. Ook in ons land is dat zo. De stoere en te gelijk elegante terreinlimousine mengt zich nadrukkelijk in de strijd met de Mercedes-Benz S- klasse, de Jaguar XJ en de BMW 7-serie. Dit jaar verwacht de importeur zelfs meer dan 500 stuks te verkopen. De belang stelling is vreemd genoeg ook het grootst voor het topmodel, de Range Rover 4.6 HSE. Bo vendien kleden kopers hun au to graag nog wat verder aan. Loekie 100% service •meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 Sumatrastraat/hoek Willem de Zwijgertaan Leiden Tel.: 071 -568 06 80 geen 45 procent van wat de mobiliteitsbranche 'ophoest') aan rijksuitgaven voor verkeers- voorzieningen, zoals wegen, spoorwegen en infrastructurele projecten. Zo worden dus ook investeringen aan de rail-infra structuur (openbaar vervoer) bekostigd met de opbrengsten van het wegverkeer. Dit blijkt uit de nieuwste Bo- vag-RAI editie Mobiliteit in Cij fers 1999. Hoewel de overheid van de hogere inkomsten profi teert krijgt de automobilist de rekening gepresenteerd. Terwijl Nederland steeds verder dicht slibt, wordt namelijk slechts een klein deel van de verkeers belastingen (2,7 miljard gulden, oftewel krap 10 procent van de opbrengst) aan de aanleg en verbetering van weginfrastruc tuur besteed. De Bovag-RAI-cijfers tonen ver der aan dat het belastingregime op het bezit en gebruik van een auto in ons land exorbitant hoog is vergeleken met de rest van de EU-lidstatenOp een auto van 40.000 gulden rust een bedrag van 13.329 gulden aan belastingen in de vorm van BPM en BTW. Dit is een heffing van 50 procent op de netto ca talogusprijs. In de meeste West- Europese landen ligt dit per centage veel lager. Zo kent Duitsland een heffing van 16 procent. België 23, Frankrijk 20,6, Groot-Brittannië 17,5 en Italië 20 procent. Alleen Portugal, Denemarken en Grie kenland kennen, vergeleken met ons land, een minder aan trekkelijk fiscaal regime bij de aankoop van nieuwe auto's. De benzineprijs vormt het grootste bestanddeel van de va riabele gebruikskosten. Inclu sief vrachtvervoer tankten de autorijders in ons land vorig jaar circa 13 miljard liter brand stof. Dit leverde de staat 13,6 miljard gulden aan BTW en brandstofaccijns op. Aan benzi ne verdient de overheid het meest. Van elke liter Eurolood vrij gaat 75 procent, ofwel 1 gul den en 62 cent, naar de schat kist. Zo bezien is de belasting op de motorbrandstoffen ei genlijk al een ultieme vorm van een kilometerheffing. En nu wil het kabinet ook nog eens 'Rekening Rijden' gaan in voeren en van Holland een 'Tolland' maken. Wat vervol gens geen enkele file zal oplos sen. Al die duizenden filerijders staan immers niet voor hun lol in de rij, maar alleen omdat ze wel moeten. Zodat 'Rekening Rijden' alleen zal leiden tot 'be talen om in de file te staan'. En de kosten van het Rekening Rij den zal het bedrijfsleven onge twijfeld doorberekenen aan de Daar haakt fabrikant Land Ro ver op in met de optielijn 'Auto biography'. Met het Autobiography-pro- gramma kunnen veeleisende kopers, en dat zijn Range Ro ver-rijders blijkbaar, hun auto geheel naar eigen inzicht aan kleden. De accessoires waar het örh gaat zijn niet goedkoop. Het gaat van een chroompakket van 2.150 gulden tot een compleet televisie- en videosysteem met schermen in de hoofdsteunen van de voorstoelen ten bedrage van 38.060 piek. Een 'deluxe in terior wood kit' kost 14.610 gul den en 'special metallic paint' staat voor 20.980 gulden in de prijslijst. Range Rover-kopers maken gretig gebruik van de opties, zo verklaart pr-manager Jacques Geijsen. En tillen zo de ver koopprijs van de Range Rover HSE, die 'kaal' al 172.800 gul den kost in de richting van het kwart miljoen of zelfs erover heen. Met enkele van die opties doet de chique terreinreus wat betreft comfort en uitstraling zeker niet onder voor een auto uit de topklasse. De Range Rover combineert zijn limousine-achtige eigen schappen nog altijd met voor treffelijke vaardigheden in het terrein. Nieuw is de verbeterde tractiecontrole die met re mingrepen de grip van de auto op elke soort ondergrond in stand poogt te houden. De auto hobbelt mede daardoor pro bleemloos door de modder, over dikke boomstammen en door diepe kuilen. Door de ja ren heen is de carrosserie ech ter veel te mooi geworden om hem te beschadigen. groot succes Net als in Nederland is de Daewoo Matiz in het thuis land Zuid-Korea niet aan te slepen. Om aan de giganti sche wereldwijde vraag naar dit leuke en goedkope ruimtewagentje te voldoen, draait de fabriek in Chang- won zeven dagen per week 24 uur per dag. De fabriek bouwt 300.000 Matizzen per jaar. Buiten Zuid-Korea worden er jaarlijks nog eens 100.000 gemaakt. Kort geleden ging in Ne derland de tienduizendste Matiz de weg op. Sinds de introductie in juli 1998 zijn de verkoopresultaten bo ven verwachting geweest In de eerste negen maan den van dit jaar verkocht Daewoo er maar liefst 7.109, terwijl er vorig jaar in die periode 7.144 Dae woo's de deur uitgingen. Dat totaalcijfer zit nu, dank zij de Matiz, op 11.188 au to's. Het zal duidelijk zijn dat de Matiz nu verreweg het belangrijkste model is voor de Koreaanse fabri kant. Vorig jaar was dat nog de Lanos. DEN HAAG In de hogere klassen staat het merk Opel bij veel autokopers niet erg hoog op het verlang lijstje. Merken als BMW, Merce des, Audi en Volvo staan vaak hoger aangeschreven. Toch mag Opel met de verkoopcijfers van de Omega in ons land niet ontevreden zijn. In 1998 gingen er ruim 3.000 'over de toon bank' en daarmee is Nederland een van de betere landen voor Opel. Alleen Duitsland en Groot-Brittannië streven ons voorbij. Toch is ook de Neder landse importeur nog niet te vreden met de cijfers. Met de grondig vernieuwde Omega reeks heeft men de ambitie om er meer van te maken. De eerste handicap daarbij is de basisprijs van de vernieuwde Omega, want die komt op 64.995 gulden, zo'n zeven mille meer dan voorheen. Dat is een bedrag waarvan vooral de zake lijke markt even zal schrikken. Veelal zal dat 1.400 gulden extra bijtelling betekenen of nog Voor dat extra geld heeft de ba sisversie van de Omega dan wel wat meer te bieden. Om te be ginnen zit er een nieuwe motor onder de kap. In plaats van de 2.0 liter 4-cilinder met 136 pk is er een 2.2 liter machine ont worpen die 144 pk op de been brengt. Deze krachtbron is niet alleen sterker, maar ook soepe ler en stiller, omdat Opel hem heeft voorzien van een balans- as. De Omega haalt geen hoge re topsnelheid met deze machi ne, maar sprint wel sneller van uit stilstand naar 100 kilometer per uur (nu 10,5 seconden). De andere motoren zijn niet nieuw voor de Omega. Wie een benzinemotor wil heeft verder de keuze uit V6-en van 2.5 en 3.0 liter met respectievelijk 170 en 211 pk. Bij diesels is er keuze tussen een 2.0 liter 4-cilinder met directe inspuiting en 100 pk en een 2.5 liter 6-cilinder met 130 pk. Hoewel het uiterlijk van de Omega heel herkenbaar is ge bleven, heeft Opel meer dan 3.000 onderdelen van de auto FIETSSTROOK Veel Japanse binnensteden zijn voor een groot deel van de dag verstopt met auto's. Autofabrikant Nis san denkt met de nieuwe, milieuvriendelijke 'Hyper- mini' daar iets aan te kun nen doen. AMSTERDAM In februari van het volgend jaar wordt de Hypermini EV door Nissan geïntroduceerd. Het is een uiterst compacte elektri sche auto (EV=electric vehicle) met twee zitplaatsen, een Smart-achtige als het ware. De 2,50 meter korte Hypermini komt op de markt in twee uit voeringen, beide met een op laadbaar pakket batterijen van 200 volt. De topsnelheid van de elektrische mini-Nissan be draagt circa 100 km/uur. Op een volle serie batterijen kan zo'n 115 kilometer gereden worden, waarna het vier uur duurt voor ze weer zijn opgela den. Dit kan met een speciale oplader, die bijvoorbeeld in de garage wordt geïnstalleerd. De batterijen liggen verspreid over de vloer van de auto. De carrosserie van de Hypermi ni, genaamd Hyperbody, is ver vaardigd uit kunststof en alu- vernieuwd. Aan de buitenkant is daar ook wat van te zien. De Omega werd bijvoorbeeld een stukje langer en meet nu 4,90 meter in de lengte. Breedte en hoogte bleven gelijk. De styling is subtiel aangepast. De grille kreeg een wat voornamere uit straling door een extra chroom randje en de koplampen groei den iets om plaats te maken voor de verstralers en het optio nele Xenon-licht. De motorkap kreeg er een plooitje bij en ook achter zijn er kleine wijzigin gen. In het interieur kijkt men tegen een moderner dashboard aan met in de middenconsole een minium en weegt erg weinig. De auto heeft speciale banden waarop je enige tijd kunt door rijden als ze lek zijn, zodat een reservewiel achterwege kan blijven. De Japanse overheid ziet de mi cro-Nissan wel zitten en gaat grote unit voor de bediening van de klimaatregeling, de ge luidsinstallatie en het (optione le) navigatiesysteem. Jammer alleen dat Opel die console in sommige versies meende te moeten afwerken met een wel heel lelijke matte houtimitatie. We kunnen alleen maar aanra den om de Sport-versie te kie zen waar diezelfde panelen alu- miniumkleurig zijn. De vernieuwde Omega zit ruim in de accessoires. Standaard heeft de auto ABS, centrale por tiervergrendeling met afstands bediening, elektrisch bedienba- re ramen vóór en achter, elek trisch verstelbare buitenspie- redactie: Theo van der Kaaij hem binnenkort inzetten bij twee testprojecten. Het ene houdt zich bezig met het ont wikkelen van nieuwe transport systemen die zowel milieu- als gebruiksvriendelijk zijn. Het tweede project onderzoekt een nieuw concept van parkeren en gels, elektrisch verstelbare stoe len en een heel plezierige kli maatregeling. Daarnaast profi teert de veiligheid van airbags voor de bestuurder en de pas sagier, zijairbags en (dank zij de samenwerking met Saab) actie ve hoofdsteunen, die bij een aanrijding van achteren de kans op een whiplash verkleinen. De Omega heeft niet alleen in het interieur aan comfort ge wonnen. De rijeigenschappen zijn door een andere afstem ming van het onderstel nog wat verbeterd, waarvan vooral het rijcomfort profiteerde. De auto veert plezierig, zelfs met de bre de, platte banden die onder de rijden, waarbij meerdere men sen van het voertuig gebruik maken. Beide projecten zijn met name opgezet om de door stroming van het stadsverkeer te verbeteren en om milieuver vuiling tegen te gaan. Tot de potentiële kopers van de Hy- duurdere modellen zijn gemon teerd. Ook op de achterbank is het comfort prima door de roy ale ruimte en de mooi afge stemde vering en demping. Na enkele honderden kilome ters sturen kun je niet anders concluderen dan dat de Omega op het gebied van rijkwaliteiten en comfort zeker niet onder doet voor auto's als de BMW 3- serie, de Mercedes C-klasse en de Audi A6. Maar wie uitstapt en nog een keer rond de Omega loopt mist wel de uitstraling van die concurrenten. En dat zal bij het streven naar hogere verkopen het voornaamste pro bleem blijven. permini rekent Nissan onder andere de vele ambtenaren die dagelijks door het drukke ver keer naar hun werk moeten. Kleine wagens zijn zeer popu lair in Japan. Of en wanneer de auto naar Eu ropa komt, is nog niet bekend. Eén auto op 2,7 inwoners In drie van de vier Nederlandse huishoudens is minimaal één personenauto aanwezig. Dat komt neer op een autodicht heid van 1 auto per 2,7 inwo ners. Dat lijkt veel, maar de meeste ons omringende landen kennen een hogere dichtheid. Binnen Europa is Italië absolute koploper met één auto per 1,8 inwoners. Daarna volgen Duits land (1 op 2,0), Groot-Brittan nië (1 op 2,2) en België/Luxem burg (1 op 2,3). Buiten Europa spannen de VS de kroon met 1 auto per 1,3 inwoners. In schril contrast met deze cijfers staat het bezit in een land als Marok ko, waar per 25 personen één auto aanwezig is. Dit blijkt uit de nieuwste editie Mobiliteit in Cijfers, die de branchevereni gingen Bovag en RAI jaarlijks uitbrengen. Autotron gevuld met jukeboxen De jaren vijftig spreken nog al tijd tot de verbeelding van veel mensen. Met name Amerikaan se auto's uit die tijd kennen een grote schare liefhebbers. Maar ook andere spullen uit de 'fif ties' zijn zeer in trek. Liefheb bers daarvan kunnen volgend weekeinde hun hart ophalen in Rosmalen. De vereniging De Jukebox Fanaat houdt dan voor de twaalfde maal in Autotron het Rock Around the Jukebox spektakel. Tijdens dit evene ment zijn niet alleen jukeboxen te koop maar ook andere attri buten uit de jaren vijftig (en zestig): flipperkasten, koelkas ten, benzinepompen, radio's, tv's, speelgoed, grammofoon platen en nog veel meer. Ook is er volop muziek op bei de dagen. De beurs is zaterdag 6 en zondag 7 november van 10 tot 18 uur geopend.Toegangs- prijs 17,50 gulden. Kinderen van 4 tot 12 jaar betalen een tientje. Wie met zijn of haar oldtimer naar Rosmalen komt heeft gratis toegang, inclusief één inzittende. Voor meer in formatie: tel. 073 5233 300. BLIK IN HET VERLEDEN en paar dubbeltjes. j Meer hoeft een roestvrij boutje met bijpassende moer niet te kos ten. Maar daar nemen echte fietsfreaks geen genoegen mee, omdat er materiaal bestaat om een fiets compleet tot en met de bouten en moeren exclusief te maken. Zo is er een set bouten en moe ren te koop van titanium, het sterkste, lichtste en duurste me taal dat technisch te verwerken is. De grammenjager komt daarmee ook aan zijn trekken, want het gewicht is te verwaar lozen. De set van de firma Pro bevat een inbusbout en moer voor de zadelpen, twee inbus- Autobedrijf De Smit De meest unieke dienstverlener van de Duin- en Bollenstreek. MEER EN DUIN 46. 2163 HC LISSE bouten voor de trapas, vijf in- busbouten en moeren voor de bevestiging van de grote ket tingbladen en vier inbusboutjes voor de bidonhouder. Echte freaks schrikken niet van de prijs: 89,50 gulden. Meer infor matie via tel. 034 1272 357. Plak zonder lijm Onder de merknaam Cordo bracht AGU drie jaar geleden bandenplakkertjes op de markt waarvoor geen lijm of solutie nodig is. Een gouden vondst, maar helaas in de praktijk een sof. De plakkers plakten niet. Wat het nog erger maakte was dat solutie erop ook niet J plakte. Die veroorzaakte een rommeltje op de binnenband dat niet meer te verwijderen was. Het resultaat was dat het gat niet meer te plakken was. Het product is nu grondig ver beterd. De Cordo Plusplakker plakt wel, zonder solutie en het is zelfs niet eens nodig de band ruw te schuren. Er zit wel een addertje onder het gras, de band moet vetvrij worden ge maakt. Hoe doe je dat onder weg? Moet er dan een flesje ter pentine mee in de fietstas? Kun je dan niet net zo goed gewone plakkers met een tubetje solutie meenemen? In elk geval kosten acht van de ze Plusplakkers 5,95 gulden. Ex tra voordeel is dat de bovenzij de een schuimlaagje vormt. Dat drukt in, waardoor de plakkers niet voelbaar zijn tijdens het fietsen. yf Twaalf boutjes v Vorige week lieten we een Alfa Romeo zien die dringend be hoefte had aan een ingrijpende opknapbeurt. Ook aan deze Re nault uit 1925 moet het een en ander gebeuren voor hij weer in de staat is waarin hij driekwart eeuw geleden werd verkocht. Het is een Renault KZ1 met een 'stolpvormige kolenschopneus', heel opmerkelijk in die tijd want de meeste auto's hadden een grote grille op die plek. Ook de carrosserie is bijzonder. Deze vorm wordt ook wel aangeduid als Coupé de Ville, waarbij het overdekte passagiersgedeelte is gescheiden van de bestuur- dersplek, die zich in de open lucht bevindt. Duidelijk is in de ze Renault nog de door paarden voortgetrokken koets van vroe ger te herkennen. De KZ1 droeg als een van de eerste Renaults het nieuwe merk-embleem in vorm van een ruit. foto veh de Het uiterlijk van de Omega is heel herkenbaar gebleven, toch heeft Opel meer dan 3.000 onderdelen van de auto vernieuwd. foto opel De Japanse overheid gaat bekijken of de Hypermini een oplossing biedt voor de verkeersproblemen uters eriko suclt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23