Leidsch Dagblad Camera's dammen geweld in Zoektocht naar bom vertraagt nieuwbouw Rijnsburgerbrug Etna weer actief 'Bijbel hoort in fabeltjesland thuis' Opnieuw twaalf jaar geëist tegen overvallers De Voogd Accountant: Leiderdorp slordig met innen OZB Alphen-aquaduct zo lek als een mandje BEL: 071-5128030 LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS /RIJDAG 29 OKTOBER 1999 AWDAAG 26 PAGINA'S njinnenland buitenland ultuur en Kunst :onomie OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 13 eiden werkt net zwarte ijst voor nilieubureaus \msterdam geeft lypotheeksteun )e gemeente Amsterdam wil renteloze leningen mensen iet een middeninkomen in e stad te houden. Wethouder tadig van volkshuisvesting dl zo voorkomen dat de oofdstad een stad 'van sjiek n sjofel' wordt. De gemeente ril in vier jaar tijd tweedui- end huizenkopers een rente- ize lening geven van maxi mal een ton. Voor het project vijftig miljoen gulden be- chikbaar, die wordt betaald it de opbrengst van de erf- acht. }een oordeel Cok over Peper remier Kok wil uitleg van ram Peper. Tot die tijd geeft ij geen oordeel over de be- ihuldiging van misbruik van jmeenschapsgeld. J. Ban- ink, de voormalige gemeen- ecretaris van Rotterdam, is •os op ex-ambtenaren die uit Ie school klappen over de tijd it Peper burgemeester was Rotterdam. „Dat hadden dan eerder moeten doen", gina 3 .ancee vertrekt laar Spanje ené Lancee, voormalig poli echef van Schiermonnikoog, irtrekt naar Spanje. „Ik ben aan toe om weg te gaan. Het oet ook. Ik accepteer het Ne- rlandse gezag niet meer. Als blijf, leidt dat onherroepe- k tot een nieuw conflict. Ik ieeb de oorlog op mijn manier ;rlijk gewonnen." igina3 'ersoneelstekort org is oplosbaar J0let personeelstekort in de irg is minder nijpend -dan _iak wordt aangenomen. Het 0 intal moeilijk vervulbare va- ;t itures is een stuk lager dan in idere sectoren, zo blijkt uit it( tderzoek. Minister Borst wil a ovendien, net als eerder haar tjillega Hermans van onder ijs, actief gaan werven onder ouwen met de benodigde pleiding die tijdelijk zijn ge- opt met werken vanwege de Inderen. igina 5 ril "lush afwezig bij erkiezingsdebat eorge W. Bush was gisteren e grote afwezige tijdens het lar trste debat tussen de moge- |ke Republikeinse presi- entskandidaten. George W„ ic e zoon van de oude president g( ush, is verreweg het popu- Iret van de Republikeinse andidaten. De Verenigde Sta in kiezen volgend jaar no vember een nieuwe president 1/01 agina 7 )SM-concern in listiger vaarwater l®!hemisch concern DSM komt I eer in iets rustiger vaarwater trecht. In het afgelopen derde wartaal verdiende het bedrijf etto 233 miljoen. Dat bete ent een stijging van tien pro ent ten opzichte van dezelfde eriode vorig jaar. De winst nHond toen onder druk door idv igenvallende omzetten. agina 8 16 Kerken overwegen protest tegen hardloopwedstrijd Twintig van Alphen 17 Variant voor Lange Voort zonder parkeerkelder toch bespreekbaar 21 25 Melanie C Vitesse is werkt zonder zichzelf niet Spice Girls aan in wedstrijd nieuw imago tegen Lens leiden wim wegman Er komt een groot onderzoek naar de bom die volgens getuigen bij de Rijnsburgerbrug in Leiden ligt. Hoe wel het Explosieven Opruimings Commando (EOC) geen directe aan wijzingen voor de aanwezigheid van het projectiel heeft ontdekt, vindt het de meldingen serieus genoeg. Om een aantal praktische redenen wil Leiden het onderzoek pas in het vroege voor jaar beginnen. Dat betekent dat de nieuwbouw van de Rijnsburgerbrug zeker een half jaar vertraging oploopt. Volgens wethouder T. van Rij advi seert het EOC een grootscheepse zoektocht, waarbij onder meer de Rijnsburgersingel met damwanden wordt afgezet en de bodem wordt af gegraven. Een speurtocht met metaal detectoren vindt het EOC niet zinvol. Van Rij: „Het schijnt dat een magneet uit een fietsdynamo bij zo'n detector hetzelfde signaal geeft als een bom. Dat schiet niet op in zo'n singel." Het slaan van de damwanden zou weliswaar al volgende maand kunnen beginnen. Maar Van Rij vindt dat Lei den ook de tijd moet nemen om maatregelen voor te bereiden als er inderdaad een bom boven water komt. „Want dan heb je een ontrui mingsplan nodig en moeten onder meer de brandweer, de GGD en de politie volledig paraat zijn. Voordat dat is geregeld, is het al gauw half de cember. In die tijd lopen we het risico dat het flink kan gaan vriezen. Boven dien is de millenniumwisseling dan nabij en hebben politie en brandweer heel andere prioriteiten." Al met al lijkt het Van Rij raadzamer de zoek tocht pas half februari te beginnen. Vooropgesteld dat een eventuele vorstperiode dan wel achter de rug is. Van Rij heeft overigens begrip voor het advies van het EOC. „Zij spelen natuurlijk op zeker. Net als wij heb ben gedaan. Je kunt niet het risico lo pen dat tijdens de nieuwbouw van de Rijnsburgerbrug inderdaad een bom afgaat en allerlei mensen zich melden met de boodschap: „Hadden we het niet gezegd?" Catania Lava stroomt uit de krater van de vulkaan de Etna. Volgens de Italiaanse televisie is er geen direct gevaar voor de omliggende dor pen. De Etna is de grootste en meest actieve vulkaan in Europa. foto epa raconese Uitgaanscentra in steden veel veiliger Het uitgaansgeweld in steden met camera-toezicht neemt drastisch af. Autokraraken en vernielingen zijn in sommige steden bijna tot nul gereduceerd. Vechtpartijen en drugshandel dalen ook. De camera's hebben er ook toe geleid dat verdachten van schietpartijen, vernielin gen en drugshandel sneller achter slot en grendel ver dwijnen. den haag gpd Artikel van Israëlische professor zorgt voor landelijke discussie tel aviv ad bloemendaal correspondent Na zeventig jaar van intensief onderzoek zijn de meeste Israë lische archeologen ervan over tuigd dat een groot deel van het Oude Testament bestaat uit mythen en legenden. De joden zijn nooit slaven in Egypte ge weest, hebben nooit door de woestijn gezworven en hebben het land Kanaan nooit ver overd. De koninkrijken van Da vid en Salomon stelden weinig voor. De Israëlische kwaliteitskrant Ha'aretz zorgde gisteren voor een landelijke discussie met een artikel van professor Ze'ev Herzog, hoogleraar archeologie aan de universiteit van Tel Aviv. Het uitgebreide verhaal bevat archeologisch gezien weinig nieuws. Dat het toch veel reac ties heeft losgemaakt, heeft te maken met de plaats van de wetenschap in de godsdienst en de ideologie van Israël. Ar cheologie is in dit deel van de wereld meer dan alleen een we tenschap: velen beschouwen het zoeken naar voorwerpen uit hun historie ook als een manier om hun aanspraken op het land kracht bij te zetten. Prof. Herzog schrijft dat al lang duidelijk is dat de wording van het joodse volk zich heel anders heeft voltrokken dan in de bijbel staat beschreven. Maar de Israëlische samenle ving is volgens hem zo bang voor de feiten, dat ze er liever niet over praat. „Toch zijn de onderzoekers er nu van over tuigd dat de kinderen van Israël ON7MNIEUWE SHOWROOM .^.Cieba Kcfritoormeubelen nooit in Egypte zijn geweest, dat ze nooit door de woestijn hebben gezworven, nooit het land Kanaan militair hebben veroverd en nooit in twaalf stammen verdeeld zijn geweest. Een ander feit is nog moeilijker te aanvaarden, namelijk dat het verenigde koninkrijk van David en Salomon, dat in de bijbel wordt afgeschilderd als een re gionale macht van betekenis, in feite heel kleinschalig was." Herzog schrijft dat de archeo logen sinds het begin van de eeuw geestdriftig op zoek zijn naar materiaal dat de verhalen van het oude testament beves tigt. Maar hoe meer er boven aarde kwam, des te duidelijker bleek dat er van die verhalen weinig klopte. Dat gold bijvoor beeld ook voor de chronologie in de bijbelse beschrijving van de aartsvaders, Abraham, Izak en Jacob. Pagina 7: Veel kritiek op Israë lische hoogleraar Onderneming overvallen op Schiphol-Oost schiphol-oost ilan sluis Zes a zeven personen heb ben vanmorgen omstreeks half tien een overval ge pleegd op een bedrijf op Schiphol-Oost. De mannen drongen met handvuurwa pens Maas Automaten bin nen en hebben het perso neel enige tijd vastgehou den. Er is niet geschoten en er zijn geen gewonden geval len. De daders zijn ontko men. In welke richting is niet bekend. De marechaussee heeft di rect na de overval een ring rond de luchthaven gelegd in de hoop de daders nog te pakken. De omgeving rond de luchthaven werd uitge kamd. Vanmorgen kon nog niet worden bevestigd of de overvallers ook geld buit hebben gemaakt. Maas be heert op Schiphol koffieau- tomaten en dergelijke. Ede begon eind vorig jaar met zestien camera's op het Muse umplein. „Wij hebben nu de eerste onderzoeken naar het ef fect van de camera's afgerond en zien dat het toezicht een groot succes is", aldus project leider Brunekreef. „Het aantal geweldsdelicten is licht ge daald, maar diefstal en vernie ling daalden met zestig procent. Burgers voelen zich ook een stuk veiliger in de stad." In Bergen op Zoom blijken zware geweldsdelicten in het uitgaanscentrum niet meer voor te komen. In tegenstelling tot in de rest van het land, waar het aantal geweldsdelicten nog steeds toeneemt. In Breda is het aantal autokraken rondom het station bijna tot hul geredu ceerd sinds daar deze zomer 33 camera's zijn opgehangen. In middels zijn steden als Gronin gen en Apeldoorn ook begon nen met camera-toezicht en zullen binnenkort veel steden, zoals Den Haag, Rotterdam, Middelburg en Enschede, vol gen. De Registratiekamer, de in stantie in Nederland die waakt over de privacywetgeving, waarschuwt dat het land niet helemaal moet worden volge hangen met camera's. „Het kan een prima middel zijn als aan vulling in een brede aanpak van criminaliteit", aldus vice-voor zitter Van de Pol van de Regi stratiekamer. Niet alleen de overheid, maar vooral het be drijfsleven en ook steeds vaker individuele burgers schaffen voor vele duizenden guldens camerasystemen aan om have en goed te beschermen. „Wij maken omzetstijgingen mee die absoluut niet normaal zijn", zegt salesmanager Garcia van Holland Electronica in Rotter dam. „Het is gigantisch, maar er zit een groot risico aan. De afspraken over camera-toezicht zijn nauwelijks geregeld. den haag/sassenheim persbureau cerberus Wegens zeven brute overvallen op horecabedrijven, waaronder het eetcafé De Voogd in Sassen- heim op 15 november vorig jaar, zijn gisteren bij het Haagse gerechtshof opnieuw celstraf fen tot twaalf jaar geëist tegen vier daders uit Den Haag. In maart waren ze door de recht- eloof en Samenleving14 esprek van de Dag2 3 egio 13,15,16,17,19 rv/programma's11 lil jp en Groen/Strips10 E0 »ort24,25 14 jeeroverzicht_ en Wiel keerd, omdat de gemeente geen gegevens heeft of er nog taxa ties lopen. De accountant dringt aan op een betere con trole van deze posten. En hij heeft nog meer laitiek. Hij stelt vast dat de gemeente al enige jaren geen controle uitvoert op de mutaties in het OZB-be- stand. „Daardoor wordt moge lijk te weinig belasting gehe ven", aldus de managementlet ter. De accountant adviseert het gemeentebestuur een geauto matiseerd register in gebruik te nemen. Het college van burgemeester en wethouders steekt in een schriftelijk antwoord op de kri tiek de hand in eigen boezem. „Er zal op worden toegezien dat deze posten regelmatig worden gecontroleerd op af wikkeling." Hetzelfde geldt voor het punt van de gebrekki ge controle van de mutaties: het college belooft een geautomati seerd register in werking te stel- leiderdorp afke van der toolen De gemeente Leiderdorp dat de huizenbelasting (OZB) volgend jaar met ruim dertig procent verhoogt, springt veel te slordig om met het innen van die be lasting. En dat kost geld. Dat stelt de door de gemeente inge huurde registeraccountant van Deloitte en Touche in zijn 'ma nagementletter 1998'. Uit het rapport blijkt dat van 'een groot aantal panden' in Leiderdorp geen OZB binnen komt. Er staat op deze manier meer dan een kwart miljoen gulden uit, en de accountant betwijfelt of dat wel terecht is. Op deze manier wordt 'onnodig renteverlies' geleden. Om hoe veel geld het exact gaat, is niet bekend. De registeraccountant van Deloitte en Touche wil geen commentaar geven. Ver antwoordelijk wethouder A. Roest was vanmorgen niet be reikbaar voor een reactie. De panden staan geblok- len. Donkere strepen ontsieren het Alphen-aqua duct, dat nog geen jaar oud is. foto wim dijkman alphen aan den run tim brouwer de koning Het Alphen-aquaduct lekt. Nog geen jaar na de feestelijke opening van het aquaduct onder de Gouwe loopt er op verschillende plekken water en zwarte smurrie langs de wanden. Het defect is bekend bij rijkswaterstaat, zegt een woordvoerster. „Al vrij snel na de oplevering con stateerden we dat het aquaduct niet waterdicht is." Rijkswaterstaat wacht op de uitslag van een onder zoek naar de oorzaak en de oplossingen. Nog voor de winter moet het probleem zijn verholpen. Op het aquaduct, dat een schakel vormt in de verbinding tussen Alphen aan den Rijn en Leiden, rust toch al weinig zegen. De officiële opening op 27 november 1998 werd overschaduwd door de monstraties van buurtbewoners die pleitten voor een snelle aanleg voor rijksweg 11Een dag later liet het publiek het afweten bij festiviteiten rond het aquaduct. De gemeente Alphen aan den Rijn had voor die feestdag 90.000 gulden uitgetrokken. Een ander stuk van de nieuwe verbinding tussen Alphen en Leiden nadert intussen zijn voltooiing. Op 16 december gaat de langverwachte strook tus sen Alphen en Zoeterwoude officieel open. Tegen die tijd moet ook het Alphen-aquaduct weer water dicht zijn. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Marlène Dietrich Alimentatie: als de liefde gedaan is, vult dit de leegte. bJvVt J afwisselend" 1°715° 7715° 9713° 40% 60% 40% 20% 20% 30% Oud-ministers mogen niet over prins praten den haag anp De hoogste ambtenaar van premier Kok, secreta ris-generaal Geelhoed, heeft oud-bewindslieden uit het kabinet-Den Uyl in een brief gewaarschuwd niet te loslippig te zijn over de Lockheed-affaire. Geelhoed wijst op het vertrouwelijk karakter van wat er destijds in de mi- nisterrraad is besproken. Dat onderwerpen van ge sprek in de ministerraad vertrouwelijk zijn, is niets nieuws. „Maar het kan nooit kwaad om oud-be windslieden, die enkele tientallen jaren uit deze functie zijn, hier nog eens op te wijzen", aldus een woordvoerder van Kok. Aanleiding voor de waarschuwing is het boek De verbeelding aan de macht van Willem Breed- veld en Peter Bootsma over het kabinet-Den Uyl. Daaruit blijkt dat de toen malige bewindslieden Vredeling, Gruyters, Boersma en Van Dam in de ministerraad sterk aan drongen op een strafrech telijk onderzoek tegen prins Bernhard. Hij zou steekpenningen hebben aangenomen van vlieg tuigfabrikant Lockheed, in ruil voor een goed woord je over de fabrikant bij de regering. De critici in het kabinet bezweken voor het argument van premier Den Uyl dat zo'n onder zoek tot een constitutio nele crisis zou leiden. bank al tot dezelfde straffen wa ren veroordeeld. De aan drank en cocaïne ver slaafde mannen - die illegaal in Nederland verblijven - gingen als beesten tekeer bij de over vallen op diverse cafés en kof fieshops in Den Haag. Klanten werden beroofd en vrouwen onzedig betast. In Sassenheim zetten de daders een pistool op het hoofd van de exploitant en een medewerkster van café De Voogd. Man en vrouw werden geboeid achtergelaten. De buit bestond uit vijfduizend gulden contant geld, sieraden en sterke drank. Het hof doet op 11 no vember uitspraak. GEORGANISEERD DOOR GERENOMMEERDE MEUBELZAKEN UIT LEIDEN EN OMGEVING! GROENOORDHALLEN - LEIOEN Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Naam: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: i Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: I Per maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro 97,90) Bank/glro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. fdnummer 10050. 2300 VB le< <an ook: 071-S128030 of ran vla: www.leidachdagblac

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1