Onrust over plannen voor uitbouw huizen I'Schaap met vijf poten' kwart eeuw oud Duin Bollenstreek Tummers gaat in de tegenaanval Neem een proefabonnement "7 WEKEN VOOR 39 95 BEL 071-5128030 'Van Holst moet blijven Pakjesavond in Noordwijk Een geschenk is oppassen geblazen Noordwijk tobt over parkeerboetes kerkgangers Voorhof 't Huys De ver wordt opgeknapt Onzekerheid Mient/Kooltuin blijft VRIJDAG 29 OKTOBER 1999 chef roza van der veer, 071-5356451plv - chef wim van wanrooy, 071 -5356452 Van Rijnberk krijgt schuld van vertraging nieuwe wijk noordwuk job de kruiff Wethouder R. Tummers van ruimtelijke ordening koos gis teren voor de tegenaanval. Toen A. van Rijnberk (De Combinatie) voor de derde keer in korte tijd probeerde aan te kaarten dat de ontwik keling van een nieuwe wijk vertraagd is doordat het colle ge voor een ander plan dan het oorspronkelijke 'Groot-Brons geest' heeft gekozen, kreeg hij de wind van voren. „Ik zie dat u daarover weer een stuk voor de novembercommissie heeft geschreven", aldus Tummers. „Zo krijg je wel elf maanden vertraging, ja." Van Rijnberk had aan het begin van de laatste begro tingsvergadering de toon gezet met zijn constatering dat Tummers zich 'in het pak heeft laten naaien door Sal man'. „De commissie ruimte lijke ordening lijkt wel een ma rionettentheater", aldus Van Rijnberk. Hij vindt dat oud wethouder Salman nog te veel touwtjes in handen heeft. Hij had ook kritiek op de twee advertentiepagina's in het Witte Weekblad van deze week, waarin het college het plan voor Groot-Bronsgeest vergelijkt met het alternatief, Bronsgeest-£uid en Offem- Zuid. 'Een zielige vertoning', vindt Van Rijnberk. Zo zijn de twee afgedrukte kaartjes ver schillend van schaal, en wordt voor het scenario Groot- Bronsgeest de bouw in Brons- geest-Noord als beginpunt ge nomen. „Maar er is nooit spra ke van geweest dat we in Bronsgeest-Noord zouden be ginnen", aldus Van Rijnberk. Volgens hem had al bijna met de bouw in Bronsgeest-Zuid begonnen kunnen worden, als het college in december vorig jaar niet van gedachten was veranderd, maar volop had doorgewerkt aan Groot-Brons geest. Nu heeft dat plan, in de berekening van Van Rijnberk, elf maanden vertraging opge lopen. Tummers bestreed dat de advertentie, waarin de ge hoopte tijdwinst van het alter natieve plan wordt verklaard, misleidend zou zijn. Het ver schil tussen de twee schalen is volgens hem zo overduidelijk dat het niemand kan mislei den. Daarnaast herinnerde hij Van Rijnberk eraan dat niet al leen Salman, maar ook G. Duijndam (Noordwijks Be lang) achter het alternatieve bouwplan zat. Er waren dus twee kleermakers, aldus Tum mers, „En de meerderheid van de commissie is blijkbaar 'in het pak genaaid'." Onderzoek naar camera's op Grent noordwuk Nog voor de volgende zomer komt Noordwijks bur gemeester J. van der Sluijs met een nota over het eventueel plaatsen van videocamera's op en rond De Grent. Een motie waarin de WD-fractie hierom vroeg werd gisteren door de hele gemeenteraad gesteund. Het gemeentebestuur denkt er de overlast, geweld en criminaliteit in het uitgaansgebied mee te rug te dringen. De oorspronkelijke tekst van de motie droeg het college op om camera's te installeren, maat^volgens burge meester Van der Sluijs moet eerst worden onderzocht of plaat sing nut heeft. Noordwijk wil 'echte starters' helpen noordwuk Het idee van De Combinatie om in de Noordwijkse huisvestingsverordening onderscheid te gaan maken tussen starters en her-starters, werd gisteren door de hele gemeente raad overgenomen. Wethouder H. van Nes had al laten weten het voorstel te steunen, maar meer dan het 'met klem inbren gen in de regionale commissie' kan hij niet doen. Noordwijk verdeelt zijn huurwoningen samen met de andere Duin- en Bollenstreekgemeenten. Op de Noordwijkse woningmarkt heb ben jongeren geen reële kans, omdat starterswoningen meestal naar mensen gaan die na een scheiding woonruimte zoeken. Bejaarde fietser aangereden voorhout Letsel aan knie en hand en een bezoek aan het zie kenhuis. Dat hield een 88-jarige fietser uit Voorhout over aan een botsing op de Prinsenweg, gistermiddag. Bij de kruising met de Teylingerlaan verleende hij geen voorrang aan een van rechts komende automobilist. Met de fiets aan de hand stak hij over. De autobestuurder, een 58-jarige Noordwijkerhouter, pro beerde hem nog te ontwijken, maar slaagde daar niet in. De botsing met letsel was het gevolg. h noordwijk» dl Cun je iemand ook nomineren >m te blijven, als-ie eigenlijk n' neg wil? P. van Bockhove (De ioordwijker) deed gisteren een )ej noedige poging om het aan- Gi taand vertrek uit de gemeente- aad van J.W. van Holst, fractie- eider van De Combinatie, te oorkomen. Van Holst verlaat isl 1 januari na nog geen twee jaar [JS Ie gemeenteraad, om zich aan arrière en gezin te kunnen wij len. „Ik heb het idee dat wij die nan verbruikt hebben", zei 'an Bockhove, die Van Holst irees als 'de enige bestuurder ivejlie echt verstand heeft van fi- lanciën'. Hij diende zelfs een motie in waarin het college werd opgedragen al het moge lijke te doen om Van Holst voor het gemeentebestuur te behou den. Omdat 'Noordwijk grote behoefte heeft aan bestuurders met inzicht in, en kennis van, financiële zaken', en omdat 'het gemeentebestuur gebaat is bij mensen met goede sociale en contactuele eigenschappen'. Die motie kreeg een negatief advies van het college. „Dit ligt niet in onze macht", zei burge meester J. van der Sluijs. Uit eindelijk stemden alleen M. Fles en A. van Rijnberk (beiden Combinatie) voor de motie. Van Holst zelf zei gevleid te zijn. „Maar het college heeft al genoeg moeilijke taken." let als de opening van de alge- ïene beschouwingen in loordwijk twee weken geleden, raaide ook de zevende en laat- le begrotingsvergadering uit een pakjesavond, met oordwijks Belang als gulste Bjever. G. Duijndam had voor wet- kk( ouder R. Tummers een inge- jste foto van het fietspad naar ,en andvoort met windmolens er- erc ngs. Tummers is tegen dat iorstel vanwege de horizon- tvuiling, Noordwijks Belang indt het als bijdrage aan scho- e energiewinning de moeite na'aard. Fractiegenoot J. Heus ad alsnog vijf beelden in het orp weten op te sporen die idajolgens hem op een rotonde eter tot hun recht zouden ko- len dan waar ze nu staan. Dat idee was eerder door verkeers wethouder Th. Sweers verwor pen in verband met de ver keersveiligheid. Sweers kreeg nu een lijst met foto's van de vijf kandidaat-kunstwerken. Het grootste cadeau kwam van CDA-leider V. Salman en was niet voor een collegelid. A. van Rijnberk (De Combinatie) kreeg van Salman een dartbord. Salman had eerder op de avond al geklaagd dat Van Rijnberk geen woord uit zijn mond of uit zijn pc krijgt 'of er staat iets ver velends over mij in'. „Voortaan eerst een uurtje pijltjes gooien voor u naar een vergadering gaat of een stuk schrijft", advi seerde Salman. „Ik heb er wat kleine fotootjes van mezelf op geplakt." Van Rijnberk, toen hij het presentje uitpakte: „O, die raak ik wel." Rijnsburg komt met gedragscode voor B en W, politici en ambtenaren runsburc peter van egmond Géén cadeau's van meer dan honderd gulden. Een symbo lisch flesje wijn in ontvangst nemen mag wel, maar niet thuis aan de voordeur. Langdu rige contacten tussen een be drijf en een ambtenaar mogen niet al te lang gaan duren - dan maar overdragen aan een colle ga. Excursies mogen, mits in het belang van en betaald door de gemeente. En dineetje mag soms, maar zeker niet tijdens onderhandelingen. En in risico- volle situaties moet de ambte naar of bestuurder 'grote terug houdendheid uitstralen'. Of het even wennen is voor bestuurders en ambtenaren van de gemeente Rijnsburg, is niet bekend, maar sinds kort moeten ze hun doen en laten afmeten aan de 'gedragscode voor bestuurders en medewer kers'. Eind 1996 verscheen het eerste concept van de gedrags code, nu ligt na een lang traject van overleg het definieve voor stel klaar. Nu kent Nederland tal van voorschiften en regels als het om corruptie en integriteit gaat: het Wetboek van Strafrecht, de Algemene Wet Bestuursrecht, de Gemeentewet en de ambte- naren-CAO. Daar bovenop geeft het ministerie van bin nenlandse zaken in de nota Be wust Besturen de nodig richtlij nen. De Rijnsburgse gedragscode is, zo stellen B en W, een gevolg van maatschappelijke ontwik kelingen. De integriteit van de overheid staat de afgelopen ja ren steeds meer in de belang stelling, ook door publiciteit over uitglijders van bestuur ders. De code is daarom be doeld als leidraad, houvast en vangnet. Integriteit, staat in de gedragscode, is meer dan alleen voldoen aan wettelijke bepalin gen. „Wat laakbaar is en wat niet, hangt voor een belangrijk deel af van de normen en waar den die men hanteert. Deze verschillen per persoon, per plaats en per tijd." RPF/GPV/SGP-fractievoorzit- ter G. Mostert had gisteravond, tijdens de behandeling van het voorstel in de raadscommissie, juist met dat uitgangspunt moeite. Wat goed of slecht is, vindt hij, wordt niet bepaald door de maatschappij. „Daar om heb ik principieel moeite met dit voorstel. Normen en waarden vervagen daar met de dag. Wij komen op een éndere manier aan onze norm", aldus de gereformeerde politicus. Het Noordwijkse college moet met de kerkbesturen gaan pra ten over het parkeren in Noordwijk aan Zee. Een door CDA, RPF/GPV en de Combi natie ondertekende motie van die strekking kreeg gisteren ook de zegen van WD'er C. van Eg- als kerkgangers in Noordwijk jaar werd het onbetaald parke- museumbezoekers of leden mond en daarmee precies elf aan Zee op zondagochtend op ren door kerkgangers daarom van de bridgeclub gratis willen van de 21 stemmen. parkeerboetes worden getrak- ook gedoogd. Dat beleid is ech- parkeren. Indiener A. Houwaart teerd. Winkelend publiek is er ter afgeschaft, volgens wethou- De ondertekenaars van de (RPF/GPV) zei het te betreuren op die uren niet, en tot vorig der J. Smit omdat anders ook motie hopen eigenlijk op een soort ontheffing voor kerkbe zoek, ook tijdens rouwdiensten en bruiloften. De opdracht aan Smit is slechts om in ieder geval in contact te treden met de kerk besturen, 'ten einde het par keerprobleem zo mogelijk op te lossen'. Noordzeepassage 'naar voren rechttrekken meer per se voor de school die bij hun zuil past, of die dichtbij is. Ze kiezen voor de beste school." Het personeel van de school doet daarom meer dan onderwijzen. „Wij proberen de interesse van de kinderen in niet-schoolse zaken te ontwik kelen. Daarom hebben we keu ze-uren ingesteld: de kinderen kunnen zich daarin bijvoor beeld verdiepen in dansen, ko ken of fotograferen." Het katholieke element is dan ook veel minder nadrukkelijk aanwezig dan in de beginjaren van de school. „Nee, er hangen hier geen mariabeelden aan de muur", zegt Tolenaar. „Dat zie je volgens mij alleen nog maar in Limburg. Onze school is er voor alle soorten kinderen, ka tholiek of niet. Er wonen bij voorbeeld kinderen van alloch tone afkomst in de wijk, ook daar willen wij een school voor zijn. Zelfs het personeel is te genwoordig voor een aanzien lijk deel niet-katholiek." Is het voorvoegsel rooms-katholiek dan nog steeds op z'n plaats? „Ik denk het wel", zegt Tole naar. „De school is niet kerkge- richt meer, maar het geloof speelt toch nog steeds een rol. Aan de omgang met kinderen en ouders ligt de Bijbel ten grondslag. We besteden veel zorg aan ze, kennen hun ou ders. weten hoe de thuissituatie is. Elke leraar op deze school kent alle leerlingen, uit alle klassen. Dat intieme, zorgzame karakter is voor-ons belangrijk. En dat heeft wel degelijk zijn wortels in het katholieke ge loof." Het intieme karakter van De geven om zo'n uitbreiding aan te vragen. „Maar als niet ieder een meedoet, dan kunnen we net als in andere gevallen een normale discussie voeren om te zien of zo'n situatie gewenst is. En er is ook voldoende gelegen heid voor belanghebbenden om bezwaar te maken", aldus Berkheij. Hij vermoedt boven dien dat een groot deel van de onrust is ontstaan, doordat mensen niet hebben begrepen wat er nu precies in de plan ning staat. Zo ontving de wet houder een brief van een be woonster van het Waaigat, ter wijl de uitbreiding daar hele maal niet aan de orde is. Toch hadden Slings, Boland en CDA'er H. van Duijn liever gezien dat de gemeente de cen trumbewoners beter had voor gelicht. De wethouder zei de onduidelijkheid te betreuren en beloofde met de verontruste bewoners te gaan praten. iiji loordwijkse basisschool viert uitbundig feest u ld 3 Kl -) r). oordwijk peter groenendijk asisschool De Schapendel be aat 25 jaar. De tijd waarin ou- irs op basis van hun ideologie in school voor hun kinderen M azen is voorbij en de Noord- i ijkse katholieke basisschool _z0 il zich nu profileren als een /oo itieme instelling, waar per- lonlijk contact voorop staat, lonica Tolenaar van De Scha- endel praat over marketing, olie rofilering en pr, maar vooral )ors ver kinderen. „Ik heb liever at ouders kiezen voor een goe- school dan voor een katho- thu ïke school." Een pyjamaparty, optredens fen goochelaars, een speciale leatervoorstelling voor kinde- lJn en voor de ouders een aar) estavond. Politici zul je niet 'k genkomen tijdens de jubile- mviering van De Schapendel. I let wordt een fee?t voor de n ai nderen en de ouders", legt dienaar uit. Zij is een van de 13 erkrachten op de school. „We :bben het met opzet infor meel gehouden. Het moet ge- gea oon een leuk feest worden." De Schapendel wil kinderen lezier laten maken. „Dat is een a langrijk doel van onze j hooi: ze moeten het hier naar i., L in zin hebben. We worden k I lar trouwens ook toe gedwon- ber :n: ouders zijn heel wat kriti- zor* her dan tien of vijftien jaar lieden." Het is misschien wel de be- ngrijkste verandering in 25 ar De Schapendel. Het voor- tegsel 'rooms-katholiek' heeft ui belang en betekenis inge- iet, ouders zijn veeleisend ge- IS orden. „Ouders kiezen niet Schapendel is een belangrijk onderdeel van de identiteit die de school wil uitdragen. „Juist omdat we meer moeten zijn dan een katholieke school, moeten we ons op een andere manier profileren. Voor een ba sisschool is het noodzakelijk om aan marketing te doen, ze ker in een vergrijzende wijk. De klantenkring wordt kleiner en kritischer. In ons pr-beleid wil len wij de vijf elementen van onze school naar buiten bren gen: katholiek, kindgericht, open, kwalitatief en betrokken. Noem ons maar het schaap met de vijf poten." De school kan met een goed gevoel het 25-jarig jubileum vieren. Tolenaar: „Het aantal leerlingen op onze school ligt al jaren rond de 150, met de laat ste jaren zelfs een lichte stij ging. De wijk vergrijst, maar we krijgen steeds meer kinderen op school uit andere wijken." Ook andere ontwikkelingen stemmen haar positief. „Ou ders van leerlingen zijn enorm enthousiast en doen veel werk voor de school. Er zijn zelfs mensen wier kinderen al stude ren, die hier nog steeds komen. Ook zien we oud-leerlingen nog vaak terug. Dat enthousiasme zegt ons dat we het goed doen." Het schaap met de vijf poten viert zijn verjaardag van af 31 oktober een hele week lang. Het thema van het feest is 'goochelen', maar hoe dat wordt ingevuld blijft nog even een verrassing. De feestweek wordt morgen om 10.00 uur geopend met een speciale dienst in de St. Jeroeii- skerk. Onderdeel van de renovatie plannen van het badcentrum door projectontwikkelaar Fo- ruminvest is het 'rechttrekken' van de Noordzeepassage. Dat gebeurt door de bebouwing op de begane grond enkele meters naar voren te halen. Voor de bewoners van de eerste woon laag betekent dat, dat zij er en kele meters dakterras bij krij gen. In overleg met Forumin- vest is het idee geopperd om de bewoners de kans te geven de extra ruimte te gebruiken om de woonkamer uit te breiden. Volgens Slings stuit die moge lijkheid echter op onvrede bij buurtbewoners, omdat uitbou wen het licht en uitzicht weg kunnen nemen van degenen die niet meedoen aan het pro ject. Wethouder Berkheij voorzag echter geen problemen. Met dit besluit wordt de bewoners van zes woningen aan de Noord zeepassage de mogelijkheid ge- katwijk eric de jager De agrariërs die hun bedrijf voeren in het lande lijk gebied Mient/Kooltuin bij Katwijk, leven al geruime tijd in onzekerheid. De toekomst van het gebied en daarmee van hun bedrijf hangt name lijk voor een groot deel af van de ontwikkelingen rond het marinevliegkamp Valkenburg. Maar on danks de uitvoerige discussies over het vliegveld, weet nog niemand of het nu moet sluiten voor woningbouw - en zo ja, wat voor soort woning bouw - of dat het nog een tijdje openblijft. Die onzekerheid zorgde er twee jaar geleden voor dat het nieuwe bestemmingsplan voor de Mient/Kooltuin naar de prullenbak verdween. Inmiddels is er door Katwijk, Valkenburg en Was senaar een plan Valkenburcht ontwikkeld, waar in het gebied een prominente plaats inneemt als het gaat om recreatie en groen. Maar in de tus sentijd moet Katwijk wél plannen ontwikkelen voor het broodnodige nieuwe bestemmingsplan. De Katwijkse gemeenteraad stelde gisteravond 140.000 gulden beschikbaar aan het bureau BRO om een nieuwe ontwikkelingsvisie op te stellen. Maar zelfs daarover kon niet iedereen het eens worden. P. Rietveld (SGP/GPV) pleitte voor een snelle behandeling van de Mient/Kooltuin. „Zo dat mensen weten waar ze aan toe zijn. Ze zijn al twee jaar kwijt door Valkenburcht." D66/Gemeentebelangen wil de plannenmakerij voor het gebied juist weer op een laag pitje zet ten. „Is dit wel een goed moment om te begin nen? Binnenkort verschijnen de defensienota en de vijfde nota ruimtelijke ordening met uitsluitsel over Valkenburg. Wij stellen voor om daarop te wachten", zei J. Slings.' Wethouder A. Berkheij gaf toe dat het moeilijk is om nu een goede visie te ontwikkelen voor de Mient/Kooltuin. „We hinken op twee gedachten. De één zegt: 'Nu pas? Die mensen wachten daar al twee jaar.' En de ander zegt: 'Nu al? In 2000 weten we meer over Valkenburg.' Het college heeft gevraagd een visie voor de Mient/Kooltuin voor te bereiden die stand houdt in allebei de ge vallen. Want met of zonder vliegveld, we willen het gebied redelijk open en groen houden. P. Rietveld drong er op aan om bij de nieuwe plannen veel aandacht te besteden aan de men sen die in het gebied werken. „De vorige visie was erg planologisch van aard, de mensen kwa men op de tweede plaats." lisse De gemeenteraad van Lisse heeft gister avond besloten een krediet van 23.100 gulden be schikbaar te stellen voor het opmetselen van de muurresten van de voorhof van 't Huys Dever en het aanleggen van een gracht rondom de woonto ren uit 1375. Daarmee wordt het monument aan de Heereweg nog verder in de oorspronkelijke staat terug gebracht. Sinds de jaren zeventig is de ruïne, na een jarenlange periode van verval, stukje bij beetje tot een bruikbaar monument gerestau reerd, waarin regelmatig exposities worden gehou den. foto wim dijkman Leerlingen van De Schapendel en de aangrenzende peuterspeelzaal Het Lammetje met het nieuwe logo van de school, dat volgende week boven de ingang zal worden gehangen. foto dick hogewoning Onder de bewoners van het centrum van Katwijk aan Zee is onrust ontstaan over de mogelijkheid tot uitbrei ding van de woningen aan de Noordzeepassage. Gister avond verleende de gemeenteraad goedkeuring aan een voorbereidingsbesluit dat de bewoners van de Noord zeepassage toestaat hun woning uit te breiden. Raadsle den J. Slings (D66/GB) en M. Boland (GroenLinks) waar schuwden wethouder A. Berkheij echter voor mogelijke problemen met andere buurtbewoners.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19