Nog geen schuldbelijdenis RK-Kerk jegens doopsgezinden 'Kinderen zijn herauten van de nieuwe wereld' li Geloof Samenleving VRIJDAG 29 OKTOBER 1999 redactie aad rietveld. 071-5356 VANDAAG 29 Het afzweren van seks heeft veel vrouwen een aureool van heiligheid opgeleverd. De katholie ke kerk bevestigde haar bewondering voor maagdelijkheid onder meer door af en toe één van deze vrouwen heilig te verklaren. Zo kreeg ook de Bra bantse Ermelinde, die in de zesde eeuw na Christus leefde, haar heiligenstatus en een feestdag op 29 oktober. Ermel inde werd tegen haar zin uitgehuwelijkt. Althans, dat was het plan. Voordat het zover kwam, vluchtte ze naar het Vlaamse Meldert, in de buurt van het plaatsje Tienen bij Brussel. Op de plek waar ze tot haar dood een godvruchtig leven leidde van boete en gebed, werd later een nonnen klooster gebouwd. Boeddhistisch-christelijke pelgrimage v santiago de compostella De lapanse boeddhisten Ka- juku Matsubara en Hakuho Hanaoka gaan hun christe lijke landgenoten Hideo Takahashi en Toshifumi Ike voor op hun pelgrimage naar Santiago de Compos- tella. De vier herdenken met hun 752 kilometer lan ge tocht naar het bede vaartsoord in Spanje, dat het 450 jaar geleden is dat de Spaanse missionaris Francisco Javier als eerste het christendom naar Japan bracht. FOTO AP Sing In in Pauluskerk lisse Herman van Hartingsveldt op orgel en Cees Molenaar op piana begeleiden zaterdagavond een Sing In in de Pauluskerk aan de Ruishornlaan in Lisse. Soliste is Yvonne Stevens van Ab be op dwarsfluit. Er wordt gezongen uit verschillende liedbun dels. De dienst begint om half acht en de toegang is gratis. Musical Mozes in Maria ter Zeekerk NOORDwuKHet 'projectkoor' Stromend water voert vanavond en morgenavond in de Maria ter Zeekerk aan de Nieuwe Zee weg in Noordwijk de musical Mozes op. Maandenlang is er elke woensdagavond gerepeteerd. In de musical worden de belang rijkste en meest aangrijpende delen uit Mozes' leven belicht. Kaarten kosten 7,50 gulden en zijn op de avonden van de voor stelling in de kerk te koop. De voorstelling begint vanavond en morgenavond om acht uur. Bazar in Lutherse Kerk leiden Hal en consistoriekamer van de Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht in Leiden vormen zaterdag het decor van een bazar. Bij de stands zijn curiosa, kleding, speelgoed en boeken te koop. Óp de zolder wordt een rommelmarkt gehou den. De opbrengst van de bazar, die duurt van tien uur 's och tends en vijf uur 's middags, gaat naar het restauratiefonds van de vierhonderd jaar oude kerk. Kerken onderzoeken 'bankieren' utrecht De drie Samen-op-Wegkerken gaan op korte termijn onderzoek doen naar het beleggingsbeleid van diaconieën. Aanleiding zijn berichten dat sommige hervormde diaconieën geld oppotten of aan het bankieren slaan met het geld dat voor de armenzorg is bestemd. Het landelijk diaconaat stuurt van daag een brief aan de diaconieën, waarin het herinnert aan het beleid over de omvang en het beleggen van vermogens. Diaco naal bezit mag niet meer zijn dan nodig is om het diaconale werk van de plaatselijke kerk mogelijk te maken. Het meerdere dient elders te worden besteed of als investering in diaconaal werk te worden ingezet. De opstellers van de brief zeggen ervan overtuigd te zijn dat diakenen met grote zorgvuldigheid hun diaconaal geld beheren. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Giessendam/Neder- Hardinxveld (wijkgem. 2 noord), G.A. Schreuders te Wierden. Beroepbaar gesteld: L. Boot, Gruttomeen 7, 3844 ZA Harder wijk; mw. P J. Cornelisse, Steen- derkamp 15, 7921 HD Zuidwol- de; mw. J. van der Horst. Kabel jauw 5. 6866 NE Heelsum; C.F. Klaassen, Harderwijkerweg 257, 3845 LD Harderwijk; mw. M.M.M. Leydens, Utrechtse Veer 9. 2311 NB Leiden; mw M.R. Onderstal, Oudwijkerdwarsstraat 3,3581 LA Utrecht. Toegelaten: J.W. Aanen, Brou- wersdijk 53, 3314 GH Dor drecht; G.A. van Ginkel, Dorps weg 232a, 3738 CM Maartens dijk. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Leerdam, P.D.J. Buijs te Veenendaal (Pniëlkerk). numegen anp De Rooms Katholieke Kerk zal ooit of ficieel schuld moeten belijden voor de bloedige vervolging van doopsgezin den in de zestiende eeuw, concludeer den de deelnemers aan de tweede rooms-doperse dialoogbijeenkomst in Florence. In 2000, het jaar waarin paus Johannes Paulus II met de fouten van zijn kerk in het reine wil komen, zal dat echter niet meer gebeuren. Dat zei de rk-kerkhistoricus P. Nis sen na terugkeer uit Florence. Hij was de enige Nederlandse deelnemer aan de tweede in een serie van vijf jaarlijk se ontmoetingen. Het was vorig jaar voor het eerst sinds de vervolgingen in de zestiende eeuw dat doopsgezinden en rooms-katholieken met elkaar in gesprek gingen. Daarbij stonden de pijnlijke geschiedenis en de heden daagse overeenkomsten en verschillen tussen beide kerken centraal. Geen kerkgenootschap werd in de zestiende eeuw zo vervolgd als de do pers, zoals de doopsgezinden of men nonieten toen heetten. De doopsge zinden hechten volgens Nissen sterk aan een rooms-katholieke schuldbelij denis. De delegaties hebben zich al over mogelijke teksten gebogen, maar hebben meer tijd nodig om een goede formulering te vinden, die recht doet aan de ernst van de historische ge beurtenissen. Het is niet voldoende als de paus in 2000 de doopsgezinden slechts zou noemen in een hele rij slachtoffers van de Inquisitie, aldus de hoogleraar kerkgeschiedenis aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Voor veel mennonieten, vooral in Noord-Amerika, is de geschiedenis van de zestiende-eeuwse martelaren nog dagelijkse kost. Een deel van de doopsgezinde achterban bekijkt de dialoog met de vanouds zo gehate RK- Kerk dan ook met argwaan, aldus Nis sen. Voor de delegatie is het echter een verademing, dat de grootste christelij ke kerk ter wereld (1 miljard leden) een klein kerkgenootschap als dat van de doopsgezinden (1 miljoen leden) seri eus neemt en niet langer als een ket terse sekte beschouwt. Nissen heeft in zijn lezing tijdens het historische gedeelte van de dialoogbij eenkomst gewezen op elementen die beide tradities gemeen hebben. De idealen van soberheid, armoede en vrede die de doopsgezinden hoog het vaandel voeren, zijn in de roon katholieke traditie bij bijvoorbeeld franciscanen en de Moderne Devo terug te vinden. In dat licht is de perse pretentie, dat de doopsgezind van het eerste uur de zuivere kerk de apostelen in ere herstelden, volg< Nissen aan herziening toe. De delej ties, met onder anderen secretaris Miller van het Doopsgezind Were; congres en J. Radano en J. Mufc Mbinda van de pauselijke raad vooj eenheid van de christenen, kome: november 2000 opnieuw bijeen. Joanne Klink, the ologe en pionier van de nieuwe tijd, ziet een grote omwente ling op aarde plaats vinden. Ze geloof in de komst van een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. Ooit begonnen als predi kante in een Remon strantse kerk heeft ze zich, ondanks de te genstand van die kerk, jarenlang ingezet om mensen de ogen te openen voor de 'steu nende krachten uit de onzicht bare we reld'. Schreef talloze boeken, waar van een aantal over het opvoeden van kin deren. Voor haar zijn kinderen de 'herauten naar de nieuwe üjd'. Klink lijkt onvermoei baar. Ze geeft nog le zingen door het hele land, ontvangt thuis gespreksgroepen en in november verschijnt haar boek 'De grote verandering'. ENGELIEN SCHOLTES élk geloof dat alle mensen een roe ping hebben. Niet alleen geestelij ken of uitzonderlijke leiders in de wereld. Ook gehandicapte kinderen. Ik geloof dat alle mensen geboren worden met een opdracht, een blauwdruk voor hun leven. Soms is het maar een onnozele aan leiding waardoor je je dit bewust wordt, een aan leiding die als een soort 'trigger' fungeert. Ikzelf ervoer die eerste trigger toen ik twaalf was. Ik ben geboren in Roermond en heb mijn jeugd in het katholieke zuiden doorgebracht. Op een keer las ik in een katholiek tijdschrift dat Frederik van Eeden rooms-katholiek was geworden. Er stond letterlijk: 'We hébben er weer één, een dik ke en een vette!' Ik was daar zo verontwaardigd over, waarschijnlijk vanuit mijn protestantse achtergrond, dat ik stante pede besloot theologie te gaan studeren. Thuis vertelde ik dat niet. Maar ik heb een Latijns grammatica-boek te pakken gekregen, omdat je voor de studie theologie Latijn nodig hebt. Mijn moeder vond dat boek onder mijn hoofdkussen. Toen moest het hoge woord eruit, dat ik theolo gie wilde gaan studeren. Ze zei: „Dat kun je echt niet, want je bent veel te verlegen!" Maar ik was er niet van af te brengen. Ik ben nog verlegen, maar als ik voor een zaal met 200 mensen sta knipper ik niet met mijn ogen. In Leiden heb ik theologie gestudeerd en na mijn promotie ben ik Joanne Klink: „Het predikantschap bleek een 'stepping stone' te zijn naar mijn eigenlijke levensopdracht." predikante geworden. Een tweede 'trigger' was dat ik een keer voor een groep kinderen het scheppingsverhaal moest vertellen. Genesis 1,. dat is eigenlijk geen echt lopend verhaal. Ik dacht: 'Laat ik het maar eens opnieuw opschrij ven' en toen kreeg ik de ingeving om een bijbel voor kinderen te gaan schrijven. Die is in 1960 verschenen is en Piet Klaasse heeft de tekeningen erbij gemaakt. Zelf heb ik geen kinderen. Ik ben nooit getrouwd geweest, maar in mijn gesprekken met kinderen ontdekte ik dat ze verbazingwekkende inzichten hebben over leven en dood. Via brieven van ou ders verzamelde ik in de jaren zestig wel 2000 uit spraken van kinderen over het geloof, zelfs van kleuters. Opmerkelijk was dat hun uitspraken een regelrechte echo waren van de kerkelijke dogmatiek, tot en met vragen over schepping en verzoening. Daarover schreef ik 'Kind en Geloof. Omdat ik meer wilde schrijven' en dat niet te combineren is met het drukke predikantschap, ben ik freelance gaan werken. Aanvankelijk heb ik veel lezingen gehouden over de geloofsopvoeding van kinderen, maar langza merhand kwamen er meer thema's en boeken bij. Het predikantschap bleek een 'stepping sto ne' te zijn naar mijn eigenlijke levensopdracht: mensen de ogen openen voor de nieuwe ontdek kingen in mens en kosmos. In de zeventiger jaren verzamelde ik een aantal kinderuitspraken die absoluut in strijd waren met het gangbare wereldbeeld en de ideeën van de ouders. Vaak begonnen deze met: Vroeger toen ik groot was..' Zo heb ik mijn boek ook ge noemd. „Vroeger toen ik groot was ben ik met de auto in het water gereden en ik zag allemaal luchtbelletjes opstijgen." Of: „Vroeger had ik een moeder met zwarte haren, maar jij bent ook wel lief." Een heel duidelijk verschil met die eerdere verzameling. Nu, in de jaren negentig, lijken kleine kinderen nog wijzer te zijn en fungeren ze vaak als kleuter al als therapeut van hun ouders. Het is opmerke lijk dat er twee jaar geleden een vereniging is op gericht die het verschijnsel van de zogenaamde 'nieuwetijdskinderen' aan de orde wil stellen. Er zijn nu al 160 therapeuten bij aangesloten. Als ouders worden uitgenodigd zijn de zalen te klein. Het gaat vaak om overgevoelige kinderen, para normaal begaafd, maar vaak hebben ze ook spe ciale problemen met het 'aarden'. Ze zijn vaak dyslectisch of hebben allergieën. Ouders herken nen dat en zoeken hulp. Er wordt zelfs gedacht dat een heel nieuw soort onderwijs voor deze kinderen nodig is. Zij wijzen ons goedschiks of kwaadschiks de weg naar een nieuwe wereld. Over deze nieuwe wereld, een soort wederge boorte van de aarde, gaat mijn volgende boek dat in november zal uitkomen en 'De grote verande ring' heet. Dit boek is gebaseerd op de talloze WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Meest bewolkt en mogelijk wat regen, in het noorden mogelijk wat sneeuw. Maxima van iets bo ven nul in het noorden tot 10 graden in het zuiden. Noorwegen: Perioden met regen, in het noor den en in de bergen eerst ook sneeuw. Landinwaarts ook op klaringen, met name in het zuid oosten. Veel wind. Maxima tus sen 8 en 12 graden, maar in het noorden eerst nog kouder. Zweden: Vrijwel overal droog en hier en daar zon. Winderig, met name in het noorden. Middagtempera- tuur omstreeks 9 graden, maar in het noorden eerst wat kouder. Denemarken: Wolkenvelden, afgewisseld door wat zon. Zaterdag later op de dag van het zuiden uit een toene mende kans op regen. Maxima omstreeks 11 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en soms wat zon. Vrijdag nog op veel plaatsen droog, zaterdag een toenemende kans op regen en een fors aan wakkerende wind. Middagtem- peratuur omstreeks 13 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en mogelijk wat regen. Soms ook zon. Middag- temperatuur ongeveer 14 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Zon afgewisseld door wolkenvel den. Vrijdag meest droog, zater dag een toenemende kans op een bui, misschien met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Portugal: Half tot zwaar bewolkt met een aantal regen- en onweersbuien. Zaterdag later op de dag van het westen uit droger en meer zon. Maxima rond 21 graden. Madeira: Wolkenvelden, afgewisseld door wat zon en een kleine kans op een bui. Maxima rond 21 gra den. Spanje: In het oosten geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Elders meer bewolking en enkele buien. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden; maar soms ook wolken. Bijna overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: half tot zwaar bewolkt en vooral vrijdag nog enkele re gen- en onweersbuien. Zaterdag meer zon. Middagtemperatuur meest tussen 21 en 27 graden. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Aanhou dend warm met aan zee maxima rond 30 graden, landinwaarts nog hoger. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en zaterdag kans op een regen- of onweers bui. Maxima veelal tussen 19 en 23 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en zaterdag kans op een bui. 's Middags on geveer 26 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en lo kaal mist. Zaterdag in het noor den mogelijk een bui. Middag temperatuur uiteenlopend van iets onder de 20 graden in het boodschappen die ons vanuit de geestelijke v ja] reld via zogenaamde 'channels' bereiken. Die boodschappen bieden ons hoopvolle perspei ven en geven uitzicht op de transformatie vai ïeifereen voeit wel hoe snel de veranderingen plaatsvinden. Het lijkt wel alsof de tijd steeds sneller gaat. Niets is meer zoals het vroeger w JOG Wat we lezen in de krant of zien op de TV lijktporg een serie van calamiteiten. Vanuit de hemel wordt gezegd dat dat een grote reiniging van wereld is. Er gaat een soort bezem door de pi van de aarde, waardoor het onderste boven - komt. Moeder aarde zelf reageert met aardbe gen en overstromingen. Het zal echter maar kwestie van jaren zijn voordat de sterkere po: ve krachten doorbreken en we steeds meer in licht komen. We gaan dan naar een hogere di mensie. Een subtielere vorm van zijn. Of ik nog hetzelfde geloof als vroeger? Dat vei dert. Niet alleen bij mij, maar bij iedereen die leeft en nadenkt. Ik weet niet of ik vroeger lee dat God de oerbron is en het licht dat in alles iedereen, zij het getemperd, aanwezig is. Een meisje van zes zei eens: 'Volgens mij zit een vonkje van God in ons lijf, maar God kan alleen iets met dat vonkje doen, als wij dat zelf ook willen.'Ik geloof echt dat kinderen de herau ten zijn van die nieuwe wereld. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) egrati: ichrii KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.Q. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties. 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie. 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrek j het automatisch afschrijven van het y abonnements- geld, ontvangen 1,- korti VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenli worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB) Voor mensen die moeilijk lezen, slee hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvat van het regionale nieuws uit het Leidsc Dagblad op geluidscassette beschikbar informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gra m noorden tot tegen de 25 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en tot zater dagavond droog. Maxima rond 25 graden. Malta: Vrij zonnig. Maxima omstreeks 25 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog. Op de Egeische Zee een stevige en koele noordenwind. Middagtemperatuur omstreeks 21 graden, in het noorden lokaal iets lager. Turkije en Cyprus: In het noorden van Turkije enke le buien. Elders droog en flink wat zon. Maxima uiteenlopend van ongeveer 15 graden op de Dardanellen tot 25 langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Hier en daar mist. Verder van tijd tot tijd zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima uiteen lopend van 11 graden in het noordoosten tot 17 in het zuid westen. Zwitserland: Eerst nog zon, maar later toene mende bewolking en vooral za terdag enkele buien. Maxima on geveer 17 graden. Oostenrijk: Afwisselend wat zon en wolken velden en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur vrijdag om streeks 17 graden, zaterdag een fractie lager. z i K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 irkevi: Joy d\ lardijr MP.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14