Leiden Regio Universiteit en ziekenhuis ruziën om parkeergarage Fusie WBL klein stapje dichterbij Politiek maakt zich zorgen over inspraak Antiek Beurs Snoeien bomen Zuid-West heeft nogal wat voeten in aarde Planologen provincie eisen depot in Oostvlietpolder 'RIJDAG 29 OKTOBER 1999 tlden wim wegman Verdachte tasjesroof aangehouden leiden Een 22-jarige Leidenaar is gisteren aangehouden op ver denking van tasjesroof. Hij zou op 12 oktober bij een 55-jarige vrouw op de Marnixstraat de tas van haar schouder hebben ge trokken op het moment dat zij daar fietste. De tas werd enkele dagen later teruggevonden. Bij het onderzoek leidde het spoor naar de 22-jarige. Hij wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Dronken in onverzekerde auto leiden De Leidse politie hield vannacht op de Stevenshofdreef een 34-jarige Hagenaar aan die daar reed met een onverzekerde auto. Omdat de man naar drank rook, lieten de agenten hem blazen. Het bleek dat hij teveel had gedronken. Uit controle van j zijn papieren kwam tevens naar voren dat zijn auto niet APK- gekeurd was. Tegen de Hagenaar is proces-verbaal opgemaakt. reageren op een plan, waarna de gemeente rustig een jaar )e Leidse politiek maakt zich niets meer van zich laat horen, orgen over de inspraak. Dat Wethouder Van Rij erkende het ileek gisteren tijdens de behan- probleem. Maar hij speelde de leling van de gemeentebegro- bal meteen ook door naar de ing in de raadscommissie voor raad. „We moeten maar eens uimtelijke ordening. Raadsle- nadenken over hoe we moeten en horen burgers Wagen over omgaan met allerlei ad-hoc- e haast waarmee die vaak plannen. Die zijn voor mensen ïoeten reageren, en de lange zelf misschien heel belangrijk, jachttijd voordat de gemeente maar je kunt je afvragen of ze aarop reageert. Waarna de ge- wel thuis horen in een beleids- ïeenteraad weer, voor het ge- commissie van de raad. Zonder oei van de burgers, razendsnel die zaken zouden we misschien en beslissing neemt. sneller kunnen werken. Een andere klacht is dat de Wel erkende hij dat de ge- olitiek niet altijd betrouwbaar mèente meer zijn best moet Vooral wethouder T. van Rij doen om mensen duidelijk te loest het daarbij ontgelden, maken wat er gebeurt rond de lij zou geregeld positieve ad- kwesties die hen aangaan, iezen van zijn ambtenaren te- „Soms lijkt het alsof alles stil- ngdraaien of zaken nodeloos ligt. Maar dan zijn we allerlei phouden omdat hij ze te lang zaken aan het uitzoeken of inder zijn hoofdkussen' be- voorbereiden. Heel belangrijk, aart. want als je dat niet doet, val je De klachten van Leidenaars heel snel door de mand. En ben aren voor PvdA-raadslid E. je absoluut ongeloofwaardig, in der Veen reden om te plei- Maar we moeten een manier n voor een burgercontract, vinden om ook dat duidelijk te verheid en burgers spreken maken." larin af wat ze willen en wat Over 'burgercontracfén' was doen, en kunnen elkaar daar hij nogal aarzelend. „Als je af- trvolgens aan houden. spraken maakt, moet je die ook O. Welling (D66) zei dat in- nakomen. Maar het is soms irekers zich vaak niet serieus heel moeilijk om van tevoren te nomen voelen doordat ze bepalen op welke tijdstippen ak betrekkelijk snel moeten zaken rond moeten zijn." /itte Singel is niet zo onveilig' welijks is te doen. „Maar er zijn ongetwijfeld creatievere tussen oplossingen denkbaar." Wet houder T. van Rij: „Zo onveilig is de Witte Singel nu ook weer niet. Veel verkeersmaatregelen daar zorgen trouwens voor een soort schijnveiligheid." leiden Na het Digitaal Lokaal, had Leiden gisteren ook even de Cy- den kregen in de bus, een initiatief van het ministerie van binnenland- berbus. Het voertuig, ingericht als computerlokaal, deed dienstencen- se zaken en Roccade, een spoedcursus voor het internet. En daarna trum de Robijn en verzorgingshuis Rijn en Vliet aan. De belangstellen- was er tijd om te spelen. foto dick hogewoning Instellingen ontkennen conflict Witte Singel moet veiliger, |ndt het WD-raadslid L. de Het liefst zou hij zien dat fe hele straat een 30-kilometer- bne wordt, al begrijpt hij dat pt door het vele verkeer nau- /an Rij moe van regionaal overleg zamênlijk een gemeente van iets afhouden, ook al schendt die de afspraken, dat is veel las tiger. „We hebben met z'n allen afgesproken dat Rijnfront een uitbreiding wordt voor het bio science-park. Oegstgeest heeft echter anders besloten. Wat een moeite de pogingen wel niet kosten om daarin weer ver andering te brengen!" et regionaal overleg kost ab- ird veel tijd, terwijl de resulta- n vaak heel slecht zijn. Wet- luder T. van Rij bleek gister- fond niet zo te spreken over bijeenkomsten met zijn re- D-collega's. Gezamenlijk euwe plannen maken, dat kt meestal nog wel. Maar ge- Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en de Universiteit Leiden ruziën over de invulling van het kan torenterrein aan de achterzijde van het station. De twee wetenschappelijke instituten staan inmiddels zo lijn recht tegenover elkaar dat de gemeente Leiden, de derde partij bij het terrein, gedreigd heeft haar eigen plan te trekken. De universiteit en het ziekenhuis zeggen dat ze helemaal geen conflict met elkaar hebben. Dat plan ziet het LUMC weer niet zitten. Volgens wethouder Van Rij, die het conflict gister avond bekendmaakte, vreest het ziekenhuis dat er dan grote aantallen auto's voor haar ge bouw gaan rijden - over een weg waarvan nu alleen ambu lances en ziekenhuisbezoekers gebruikmaken. Volgens de eer ste opzet zou het gebied autol- uw moeten worden. Door het plan van de universiteit wordt dat om zeep geholpen, aange zien het verkeer over het terrein moet rijden om de aparte par keergarages te bereiken. Wethouder Van Rij meent dat het conflict de ontwikkelingen in het gebied achter het station wim wegman/robbert minkhorst Inzet van het conflict is een grote parkeergarage, bestemd voor alle bestaande en toekom stige kantoren op het terrein. Dat gebouw is gedacht tegen over het Pieter de la Courtge- bouw van de Universiteit Lei den. De universiteit had aan vankelijk ingestemd met de eer ste voorstellen hiervoor, maar wil de grote garage nu eigenlijk kwijt. Ze ziet liever aparte par keergarages onder alle nieuwe gebouwen - in totaal moeten er zo'n 30.000 vierkante meter kantoorruimte en een flink aan tal woningen komen. verlamt. Hij heeft de beide par tijen inmiddels gewaarschuwd dat Leiden haar eigen plan trekt als de ruzie niet wordt bijge legd. Hij laat daarbij doorsche meren dat hij de zijde kiest van het LUMC, en het autoluwe ter rein. „Maar ik heb nog altijd goede hoop dat we er uit ko men." De wethouder overdrijft, rea geert woordvoerder D. Ketting van het academisch ziekenhuis. „Zijn uitspraken zijn heel pre matuur. Zolang er niet eens een definitief plan ligt, is het over dreven om van een conflict te spreken." Ketting geeft toe dat de partij en het nog niet eens zijn. Vol gens hem is dat niet zo'n pro bleem. „Iedereen mag zijn zeg je doen. Laat ze eerst nog lekker met elkaar stoeien. Je moet een broedende kip niet van haar nest halen. De komende weken wordt duidelijk wat de plannen voor het gebied worden." Op het dreigement van Van Rij dat de gemeente het LUMC en de universiteit de rug toekeert als de twee het niet eens worden, wil Ketting geen commentaar geven. Ook collega D. Hogenelst van de Universiteit Leiden zegt dat niemand met niemand ruziet. „De verwachting is dat we er met z'n allen goed uitkomen", laat ze sussend weten. „Er zijn geen scherpe tegenstellingen. Het is gewoon een kwestie van tijd." congrescentrum "Leeuwenhorst" Noordwijkerhout vrij 29 okt. 17-21 u zat. 30 okt. 11-18 u zon. 31 okt. 11-18 u Org: Lutten Reijmerink )e gemeente is met een waar lomensnoei-offensief begon nen. In de Merenwijk en Lei- den-Noord is men onlangs be- ;onnen de eerste exemplaren e kortwieken. Het is de bedoe- ing dat na de grootscheepse nipactie vijfduizend bomen ien ander uiterlijk hebben ge legen. Met stijgende verba- ;ing volgt Henny Kwik deze intwikkelingen. Namens een ors aantal bewoners van de ran 's Gravensandestraat, Ja- ob van Campenlaan, Lieven e Keystraat, de Bazelstraat, talpaerthof, Van Banchemhof n Vingboonshof en omgeving eeft hij inmiddels aan de bel etrokken bij verantwoordelijk wethouder Jan Laurier van wijkbeheer. Waarom doet Kwik dit? Is hij tegen het onderhoud van bo men? Is hij anti-groen? Neen, in 1997 heeft hij namelijk al bij de gemeente een verzoek inge diend om de bomen te snoeien in de van 's Gravensandestraat in Zuid-West. Zijn straat. „Het is hard nodig dat de alles over heersende bomen prioriteit verdienen voor wat betreft het snoeien", aldus Kwik. „Door de bomen komt de verlichting van de straat in het gedrang en dus de veiligheid." Omdat hij niets meer hoorde, heeft Kwik de aanvraag in 1998 opnieuw in gediend. Begin 1999 was het van hetzelfde laken een pak en jawel, op 12 april jongstleden 'Praaachtige kleuren', zou wijlen modeonderwerper Frans Govers hebben uitgekraaid bij het zien van zo veel herfstschoon. Maar toevallig is dit jaargetijde ook ideaal voor het snoeien van bomen, zoals nu in Lei den op grote schaal gebeurt. Begonnen is in Noord waar de bewoners dus niet zo lang kunnen genieten van die bladerpracht. Wat dat betreft hebben ze in Zuid meer geluk. Daar zijn de bomen, inclusief die in de Van 's Gravensandestraat, pas als allerlaatste aan de beurt. foto gpd De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbqlische middelpunt van de stad Ad van Kaam en Eric-Jan Berendsen werd hij door de gemeente per fax verrast dat het snoeien van de bomen in de van 's Graven sandestraat in augustus zou plaatsvinden. Dit jaar weltever staan. Echter, tijdens een bijeenkomst in wijkgebouw Vogelvlucht vo rige maand kregen de bewo ners te horen dat het snoeiwerk aan de bomen wederom was uitgesteld maar in ieder geval vóór 15 oktober zou plaatsvin den. Uitstel bleek maar weer eens afstel. Want er is volgens Kwik nog steeds niks gebeurd terwijl enkele weken geleden de chef Wijkbeheer nog maar eens aan de afspraak is herin nerd. Kwik heeft nu het 'ernstige ver moeden' dat de snoeibeurt voor de bomen voor de zoveel ste keer wordt doorgeschoven. Hij voelt zich 'zwaar belazerd', temeer omdat er door ambte naren 'plechtig is beloofd' dat de bomen eigenlijk al lang ge kortwiekt hadden moeten zijn. In zijn brief aan wethouder Laurier vraagt Kwik zich hard op af in hoeverre de gemeente zich houdt aan de beloftes. „In gens hem is de baggerstort in strijd met een norm van de Eu ropese Unie over het opslaan en verwerken van verontreinigd slib. Bovendien gaat de laatste MER voorbij aan de 'keiharde voorwaarde' dat binnen een straal van 300 meter van het de pot geen aaneengesloten be bouwing mag staan. De MER vindt 100 meter ver genoeg. Maar zelfs daar wordt niet aan voldaan, aldus Van der Hoek. „De volkstuinen en het geplan de bedrijventerrein komen di rect naast de dijk van het spe ciedepot te liggen en de wonin gen aan de Vliet slechts op 65 meter", zal Van der Hoek van middag zeggen tijdens een hoorzitting over het bestem mingsplan. Bezwaarmakers kunnen op die bijeenkomst de PPC uitleggen waarom zij tegen de komst van een slibstort zijn. „De MER houdt niet eens re kening met het bedrijventer rein", vervolgt Van der Hoek. „Dat is pure manipulatie." Vol gens hem heeft bureau Witte- veen en Bos dat het onderzoek heeft gedaan vooral opgeschre ven wat de opdrachtgevers. Baggerdepot Zuid-Holland (BZH) en de provincie, wilden horen. Wie de MER niet goed of helemaal leest, heeft dat niet in de gaten, stelt hij. „Ik vrees het ergste. Maar we gaan iedereen bestoken met ónze conclusies." A. de Kok, projectleider van de gemeente Leiden voor de Oostvlietpolder, is beduidend minder somber. „Er is eerder twijfel gezaaid. Mensen waren niet helder en zeiden niet: we keuren het plan af. De meesten hebben niet het achterste van hun tong laten zien. Maar al leen de vertegenwoordiger van dc waterschappen was heel duidelijk: afwijzen. Ik ben nog optimistisch." ROBBERT MINKHORST Toch een baggerdepot in de Oostvlietpolder in Leiden. De provinciale planologische com missie (PPC) een belangrijk ad viesorgaan van het provincie bestuur van Zuid-Holland, zal waarschijnlijk eisen dat in het bestemmingsplan van de pol der een stortlocatie wordt op genomen. Het huidige plan zonder depot moet worden af gewezen. De bewoners zien het somber in. De gemeente Leiden heeft nog hoop. De PPC besprak gistermiddag het bestemmingsplan en een negatief ambtelijk advies daar over. Zelf kwam de PPC niet tot een advies aan de provincie. Verschillende leden willen eerst nog de onlangs afgeronde mi lieu effectrapportage (MER) grondig bestuderen. De PPC heeft haar oordeel uitgesteld tot 18 november. Het ziet er even wel naar uit dat het orgaan meegaat met het ambtelijk ad vies. Leden van de PPC bena drukten dat het opslaan van verontreinigd bagger noodza kelijk is. Een lid zei dat Zuid- Holland en de waterschappen al tien jaar bezig zijn om een geschikte stortlocatie te vinden. Volgens de MER is de Oostvliet polder nog altijd de beste plek. „Ik heb er een slecht gevoel aan overgehouden", meldt D. van der Hoek namens de Stich ting Belangenbehartiging Oost vlietpolder. Hij woonde de bij eenkomst van de PPC gister middag bij. ,,Als deze mensen hun eindoordeel gaan vellen op basis van de conclusies in de MER, is de kans zeer groot dat het bestemmingsplan wordt af gewezen." Dat zou een foute beslissing zijn, aldus Van der Hoek. Vol- Gemeente kan ambtenaren niet voldoende kinderopvang bieden leiden Baaijens zit met een wacht lijst in zijn maag van ambtena ren, die kinderopvang willen, maar die vooralsnog niet kun nen krijgen. „We hebben nog geprobeerd om iets te regelen met het gastouderbureau en met de commerciële kinderop vang. Maar ook dat helpt onvol doende om aan de vraag te vol doen." Het wachten is nu op uitbreidingen van het COKL, die de komende jaren moeten gaan plaatsvinden. Voor 2000 wordt er intussen - zo is het voorstel - drie ton onttrokken aan de inmiddels grote reserve voor kinderopvang voor ambte naren. Maar zodra er meer plek is, claimt Baaijens het geld te rug. „Kinderopvang is voor on ze werknemers belangrijk." Ambtenaren met kinderen zijn er genoeg, het geld is er ook, maar de gemeente slaagt er niet in om voldoende kinderop vangplaatsen in te kopen voor haar werknemers. Het COKL, de instelling die kinderopvang biedt, heeft simpelweg onvol doende capaciteit om aan de vraag van de gemeente te vol doen. „We hebben op dit mo ment ruim een miljoen gulden in kas, een bedrag dat de afge lopen jaren is opgebouwd, maar we kunnen het niet uitge ven", verzuchtte wethouder Baaijens gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling in de commissie voor onderwijs, vei ligheid, zorg en emancipatie. een eerder bericht aan alle be woners van de van 's Graven sandestraat konden wij meede len dat het snoeien in oktober zou plaatsvinden. Helaas is ons hoera-bericht te vroeg ge weest." Kwik smeekt de ge meente om gedane beloftes na te komen. „Om te voorkomen dat het nog maanden gaat du ren voor ons stukje Zuid-West aan de beurt komt." „De wens is de vader van de gedachte", reageert Fons Dele- marre van Milieu en Beheer. „Misschien zijn er dingen te stellig gezegd en te stellig geïn terpreteerd. Kijk, het snoeien van de bomen in de van 's Gra- venzandestraat is onderdeel van een extra inhaalronde voor de hele stad. Daar is dit jaar ex tra geld voor vrijgemaakt. He laas heeft de planning langer geduurd dan verwacht en ge hoopt." Als het weer meezit, niet te veel is regen en geen vorst, is de van 's Gravenzandestraat in week 48 aan de beurt. Kwik krijgt van de gemeentewoordvoerder in elk geval de verzekering dat de straat in het plantseizoen '99 wordt meegenomen. „Het snoeiwerk is door ons uitbe steed", aldus Delemarre. „Mo menteel wordt stadsdeel Noord onder handen genomen. Daar na verplaatst het hele circus zich via Midden, naar Zuid en gaat dan najir West" Henny Kwik: nog even geduld a.u.b. eric-jan berendsen» ad van kaam De algemene vergadering (AV) van de woningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft gisteren de mogelijkheid van een fusie met het Arnhems/Nijmeegse Por taal woonstichting opengehou den. In een ruim drie uur du rende vergadering die voor 99 procent over procedures ging, is afgesproken dat de AV pas op 30 november besluit al dan niet te fuseren. Op de agenda stond gisteren een lijst met vragen en ant woorden over de fusie en de overeenkomst tussen de huur dersbelangenvereniging (HBV) en de toekomstige, gefuseerde woonstichting. Het eerste agen dapunt was in een paar minu ten klaar, omdat er op dit in houdelijke punt maar één AV- lid iets te melden had. Het tweede punt werd inzet van een procedurestrijd die neerkwam op de vraag of de AV wel for meel gemachtigd is om zich uit te spreken over de relatie van de corporatie met de huurders club né de fusie. De overeenkomst kwam daardoor nauwelijks ter sprake, tot groot ongenoegen van de huurders die in groten getale bij de vergadering aanwezig wa ren. Daarentegen leefden de AV-leden zich uit in een ware vergader-guerrilla waarbij alle trucs uit de kast werden ge haald om de overeenkomst wel of juist niet op de agenda te krijgen. De uitkomst van die strijd was dat er op 17 novem ber een extra vergadering zal worden ingelast waarin infor matief over de relatie met de HBV zal worden gesproken. Het definitieve besluit over de over eenkomst wordt pas genomen nadat de leden op 30 november hebben ingestemd met de fu sie. Stemmen ze de fusie af, dan vervalt daarmee ook de over eenkomst met de HBV. Maar sinds gisteren lijkt de kans dat de fusie uiteindelijk zal worden afgeblazen weer wat kleiner. Opvallend was dat de massale publieke belangstelling de tegenstanders van fusie flink deed intomen. Toen voorzitter Theo van der Lans een schrifte lijk verzoek van een aantal le den om achter gesloten deuren te vergaderen naast zich neer legde, was er niemand die pro testeerde. En toen er gestemd moest worden over een extra vergadering over de overeen komst met de HBV, stemden de leden die zo'n extra bijeen komst maar onzin vinden niet tegen. Zij onthielden zich slechts demonstratief van stem ming. Daarnaast neemt ook de druk van buitenaf steeds meer toe. De stapel ingekomen post waarin allerlei instanties zich voorstander van de fusie verkla ren is misschien nog redelijk bescheiden. Maar een enquête in de Mors waarbij meer dan 95 procent van de bewoners zich voorstander van fusie verklaart, kan toch moeilijk worden weg geredeneerd met de veronder stelling dat de buurtbewoner die die enquête heeft georgani seerd straks vast wel een mooie positie zal krijgen in de HBV. De bewoner die gisteren de re sultaten van zijn meningspei ling aan de AV mocht presente ren, kreeg in ieder geval luid applaus vanaf de publieke tri bune.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13