Met Bart Chabot naar het ereschavot Fe kunt geen nummer-een-hits blijven scoren' Gerrit Komrij legt zijn dichterschap fraai onder de loep Cultuur Kunst Cleren maken de man Schrijvers in de dop Cher: griezelige perfectie INSES FORMATIONS rijsdam. 071-5356444, plv chef caroline van overbeeke 071-5356440 Jurk Marilyn Monroe geveild Zilveren Veer Gala op 8 november in Leidse Stadsgehoorzaal theater recensie dick van teylingen stelling: Bambie 6. Van en met Jo- Stavenuiter, Paul van der Laan en ido Kamid Kartadinata. Begeleiding «n der Kleij. Gezien: gisteravond, LAKtheater, Leiden ld ,j], ieraal Lebed zal nooit ver- il]j ed hebben dat hij de thea- is ;eschiedenis van de lage lan- jd nog eens zou beïnvloeden, h h was de ijzeren Rus een in- n, atiebron voor de laatste n{ tstelling van Bambie, een p die geldt als Neerlands [ei ip voor de mime. De jon- svan Bambie zijn vooral ge- ij ineerd door zijn manier van m en: alleen zijn mond be lt, zoals bij de bemanning de Thunderbirds. Verder pak en positie voldoende zijn autoriteit. h| e voorstelling 'begint met filmpje. Drie heren, ze kon- de vaders zijn van de spe- worden wakker, lopen een weiland naar de stad inden daar een koelkast die ;ail er boot bij hun zoons Z( n. Op het toneel staat be- ja,e een portaal met open- hf ide deuren ook zo'n koel- Door die deuren komen n aangeschuifeld met de ers erachteraan, gekleed in bontmuts. In foetushou- bereiken ze de ijskast, met in de kleren die staan voor leven van echte mannen: lelig zwart, wit overhemd, idas, zwarte sokken en De kleren lijken bezield en doelbewust. Ondanks hun hardnekkige verzet leggen de jongens het af tegen de pakken, tot ze piekfijn zijn aangekleed. Kleren maken de man: de pak ken bepalen gedrag, gezichts uitdrukking en beweging. Later in de voorstelling ont worstelen de Bambies zich aan de macht van hun kostuums. Maar als ze die bij een stevig El- visnummertje binnenstebuiten aantrekken en glanzende voe- ringstof hun nieuwe uiterlijk bepaalt, komen ze in ander ste reotiep gedrag terecht. De voorstelling zit vol associ atieve verbanden, die op een slimme manier geschakeld zijn. De bontmutsen uit de eerste scène vormen weer de aanlei ding voor een dolle mongolen- act. Tussendoor wordt nog sub tiel het onderscheid tussen jeugd en volwassenheid, idea lisme en aanpassing aan de or de gesteld: een bevolgen toe spraak wordt gesmoord in op gedrongen slokjes water. Bambi 6 is een slim gecom poneerde voorstelling, rijk aan ideeën, waarin goed en verras send bewogen wordt. Zonder taal, met veèl humor en weinig logica vertellen Jochem Staven- uiter, Paul van der Laan en Ger- indo Kamid Kartadinata een verhaal waarin ze veel te bieden hebben, maar dat ook ruimte laat voor de visie van de kijker. Laat Bambie nog maar even niet volwassen worden en lek ker doorspelen. De Zilveren Veer. Wie plukt hem dit keer? Dat is de grote vraag tijdens het Zilveren Veer Gala op maandag 8 no vember in de Leidse Stadsgehoorzaal. Tijdens dit feeste lijke evenement, dat wordt opgeluisterd door artiesten met klinkende namen, zoals Bart Chabot, De Berini's, Rosa Arnold, Wilma Paalman en de Fanfare van de Eer ste Liefdesnacht, wordt bekend gemaakt wie van de vijf genomineerden met de regionale cultuurprijs gaat strij ken. leiden cees van hoorerie Sidac aan de Hogewoerd in Leiden baanbrekend werk heeft Er zijn dit jaar weer vijf genomi- verricht. Zijn enthousiasme neerden: de Leidse kunstenaar voor de kunst en dito projecten Piet Franzen, die met zijn gale- heeft al vele kunstenaars in de leiden Eerst in de krant, daarna het eigen schrijfsel op de buik. Tien kinderen in de leeftijd van 8-12 jaar kregen gisteren op het kantoor van deze krant het Leidsch Dag blad Pennetje uitgereikt, plus een T-shirt met daarop hun verhaal of gedicht en een oor konde. De negen meisjes en een jongen hadden met nog 550 andere scholieren meege daan aan de vijfde editie van de LD-schrijfwedstrijd. De winnaars schreven het meest originele, ontroerende, knap pe, indringende of spannend ste verhaal over school: 'Van apenstaartje tot apenkooi'. Hun bijdrage werd afgelopen zaterdag in het bijvoegsel van deze krant afgedrukt. Van links naar rechts: Suzan van Essen, Ard Freke, Rubina van der Tang, Anne Lelieveld, Sanne Sauer, Ingrid Booms, Eva de Regt, Anouk Harms, Michelle Mertens en Touria El Boussai- di. FOTO HENK BOUWMAN regio ertoe aangezet om galerie Sidac te verkiezen boven de landelijk bekende. Franzen is een 'vitalist' van het zuiverste water. Dat hij daarnaast zelf ook nog kunst maakt, is, door zijn altruïstische levensinstel ling, weinig bekend. Een man die gewoonlijk een beetje op de achtergrond blijft. Willem Gressie is in het dage lijks leven conciërge bij een scholengemeenschap. Maar hij is vooral bekend als organisator van Leidse popfestivals als Springpop, Coverbox en Libe ration Rock. Zelf heeft hij vroe ger ook in bandjes gespeeld, niet onverdienstelijk overigens. Hij is een terriër als het gaat om vinden van sponsors voor de popmuziek. Ruud Wessels stootte als re gisseur van de Leidse Toneel groep Het Arsenaal Leiden op in de vaart der volkeren met produkties als 'Baeto', 'Lucifer' en het door hemzelf geschreven stuk 'OntZ', gespeeld op de burcht. Een man, met een hoog ambitie-niveau. Een gedreven werker die het heilige vuur in zijn acteurs en actrices weet aan te wakkeren. En dan hebben we de wijd en zijd bekende Clara Sikking. Ga leriehoudster van 'De Pomp' in Warmond. Zij streeft er niet naar om werk van Henry Moore binnen de muren te halen, maar heeft een scherp oog voor kwaliteit, zowel van de profes sional als van de amateur. Voor het culturele leven in Warmond en de regio is zij een aanjaag- ster van formaat. Last but not least: de Vereni ging Oud Leiden onder voorzit terschap van Cees Waal, oud wethouder van Leiden, interim burgemeester van Castricum en columnist van het Leidsch Dag blad. Oud Leiden, die de histo rie van Leiden en omgeving zeer ter harte gaat, is onder meer verantwoordelijk voor menige interessante publicatie over deze stad. Vooral tijdens de Monumentendagen heeft de vereniging een dikke vinger in de pap gehad. Eén van deze genomineerden ontvangt de Cultuurprijs Zilve ren Veer 1999, die bestaat uit een oorkonde, een zilveren speld en een geldbedrag van 7500 gulden. Voor de genomi neerden die niet met de veer worden gekieteld door Vrouwe Fortuna is een bedrag van 1000 gulden beschikbaar gesteld. Akkoord met schuldeisers van Tielman Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren het fail lissement van de 63-jarige zanger/gitarist Andy Tiel man opgeheven. De financi eel aan lager wal geraakte 'godfather' van de indorock en zijn raadsman zijn erin geslaagd in korte tijd een reeks schulden van in totaal vele tonnen weg te werken. Drie weken geleden kreeg Tielman van het hof een 'ul tieme termijn' om zwart op wit aan te tonen dat hij met de schuldeisers tot een op lossing was gekomen. Een van de consequenties voor Tielman en zijn vrouw is dat ze hun vorig jaar gekochte luxe appartement in Scheve- ningen moeten verlaten. De woning wordt verkocht, de opbrengst gaat naar de ING- bank. Een inspirerend tijdschrift over wonen, reizen en gezond ouder worden Nu verkrijgbaar in de winkel! Ter introductie slechts 3,50 Of bel voor een proefabonnement (3 nummers f15.-): 0251-313939 leiden cees van hoore Over Het Grote Geheim dat de Dich ter is, sprak gisteravond in het Acade miegebouw de uit Portugal afgedaalde schrijver Gerrit Komrij, die hier enige gastcolleges geeft voor leergierige stu denten van de Leidse universiteit. De Leidse dichters Anton Korteweg en Paul Marijnissen, de schrijver Kees van Kooten en wat loslopende hoog leraren, studenten en complementair vrouwvolk hoorden het aan en knik ten als bisschoppen in het bijzijn van de paus. Zo is het, zo was het en zo zal het blijven, tot in de eeuwen der eeu wen, amen! Hier werd de encycliek van de poëzie voorgelezen, met ge dragen stem en een blik die de aan wezigen, die misschien ook wel eens een versje hadden gepleegd, tot na denken dwong en menigeen een Aha- Erlebnis bezorgde. O, ja, zo moet het dus, oom Gerrit! Komrij schetste het gebied waaruit de dichtregels opborrelden als een mistroostige moddervlakte, een soort maanlandschap waarin een zand koekje af en toe om aandacht vroeg. Dat maanlandschap is de desolaat heid die de dichter altijd bij zich draagt en waaruit zich als een won dertje een regel losmaakt die gaat rondzingen in het hoofd, een regel die hem pest als een wesp. Een regel die zeker niet de koers van het gedicht hoeft te bepalen en die eigenlijk alleen maar een aanzet is tot frenetieke her- senactiviteit. De techniek is niet wat de dichter maakt, zo oordeelde Kom rij. De techniek kwam vooral neer op het kennen van foefjes en kunstgre pen, die weliswaar enig cerebraal ge not veroorzaken, maar die niet de kwaliteit van de dichter bepalen. Daarvoor is iets anders nodig. Maar wat? Natuurlijk was Komrij's lezing leuk, lucide zelfs. In zijn ars poëtica zat veel meer humor dan in Vestdijks exposé 'De glanzende kiemcel' 'bievoor- beeld', om Komrij maar eens letterlijk te citeren. Komrij heeft enige zelfspot en dat was Vestdijk vreemd. Komrij volgt nauwgezet het proces van het dichten en schroomt niet om daarbij de handigheidjes en prozaïsche op lossingen te vermelden. Hoe hij tot dichten was gekomen, wist hij overi gens zelf niet. 'Ergens op de Drentse hei moet een druïde hebben rondge lopen, een voorvader van mij. Ik vertel u nu zijn hunebedgeheimen.' Aanvankelijk geïmponeerd door de negentiende-eeuwse dichters en de warrige krullebollen die aan de wieg hebben gestaan van de bundel 'Ato naal', de vijftigers dus, ging Komrij zijn eigen weg, zelf vaak verrast over het eindresultaat van zijn geschrijf. Hij schreef zich los van de gebaande wegen. Maar dat betekent nog steeds niet dat hij het wéét. Men zet een koers uit naar Rome en komt terecht in Athene, zoiets. Als de route, waar langs men de eindzin van het gedicht bereikt, maar de enige juiste is. Komrij noemde de inspiratie en de muze 'vrouwen die het meest werden misbruikt'. Er is, volgens de schrijver, een vaag idee, dat uit de moddervlak te, uit dichters werkvloer, tevoorschijn bloept en dat dan wordt uitgewerkt. Die moddervlakte is er altijd. En daar komt een beeld of een zin uit die de verbeelding 'triggert', die de boel in gang zet. 'Soms is het niet eens een betekenisvolle zin maar alleen maar een melodietje, een ritme.' Door de aantrekkingskracht van dat ene beeld je, dat ene zinnetje, wordt het hoofd bestormd door talloze beelden en zin nen, teveel om te bevatten. Het is zaak die dingen te scheiden en te schiften en het opschrijven uit te stellen, tot dat het juiste beeld zich aandient. Was dichten volgens Bomans vooral schrappen, Komrij is hem een stap voor: dichten is uitstellen, uitstellen dingen op te schrijven. Nauwgezet, bijna als een recher cheur, ging Komrij na hoe een gedicht bij hem ontstond. Hij sloot af met zijn vers 'Hoge druk', waarvan we de ge boorte van nabij mochten meemaken. Simple comme bonjour, zo leek het. Maar doe het hem maar eens na. Met veel techniek, eruditie en enig schrijf talent is er wel een gedicht te maken. Maar net als bij de goede chefkok komt er ook nog enig Fingerspitzen- gefiihl bij kijken. Een snufje peper hier, een snufje oregano daar, en, le zer, smullen maar! Het is die argeloos heid, die losheid in de scheppings daad, die Komrij gisteravond niet on der woorden wist te brengen. Die waarschijnlijk ook niet onder woor den te brengen is. Maar Komrij heeft het mooi, erg mooi geprobeerd. ;'ij ry Barlow is niet op zoek naar dezelfde, roem als met Take That muziek recensie en rustperiode van twee keert Gary Barlow terug in jotlights met een nieuwe Twelve months, eleven De titel verwijst naar de de die de voormalige n d nan van Take That nodig jg jom het album op te ne- va „Mensen realiseren zich juvv hoeveel tijd er in al die tknis gaat zitten. Ook dit keer ■stel iet hard werken, veel na- inge ïn en lange nachten in de of aai het resultaat is hij tevre- no|-Op drie liedjes na heb ik n \i f geschreven. Dat was een nmiste keuze. Tijdens de op- ;en van mijn debuutalbum 1 Road' heb ik mij zeer la- iengeiden door wat anderen 1 00 n. Ik voelde me toen uitd baar, net na het einde van de s That. Niets ten nadele van aet i trouwens, maar ik wilde ts a t keer toch anders doen." en resultaat is. een album i c F en toe aan Madonna, ever aan George Michael, het toch vooral aan Take That bij denken. Op zich niet id als je bedenkt dat de nu ek z 'ge Barlow verantwoorde fee 's voor de meeste hits van lerla oep. Tien ervan, waaron- nen lack for good' en 'Pray' 7en nummer een in Groot- zeel mië. al, di lij in zijn eentje dit succes e ve ainnen evenaren? Hij ypei1 zijn hoofd. „Je kunt e alli nummer-een-hits blijven n di Ik ben ook niet op zoek 'och dezelfde roem als toen ke K ake That. Maar ik wil na- lani k wel succes hebben. Wie 1 de niet? Ik zou blij zijn als ik een tiende bereik van wat George Michael voor elkaar heeft ge- alleen die van mij, maar van ie dereen. Waar het om gaat is dat je niet opgeeft, positief blijft en kregen. Ook al ben ik wel eens je door zo'n moeilijke periode bang dat het niet gaat lukken: ik heen slaat." laat me niet kisten. Iedere carri- Het afgelopen jaar heeft Bar- ère heeft zijn ups downs, niet low zich in deze mentale hou- Gary Barlow: „Ik ben geen artiest voor het geld of de roem; het gaat mij om de mu ziek. Ik heb ook zin om weer op te tre den." FOTO RCA ding kunnen trainen. Na zeven jaar door de Britse pers te zijn bejubeld, keerde deze zich dit jaar tegen hem: hij zou op zijn retour zijn, afgeschreven, sch- luss. „Daar werd ik wel down van, ja", zegt Barlow. „Gelukkig kreeg ik veel steunbetuigingen via Internet. Op mijn website lieten fans regelmatig berichtjes achter. Hierdoor wist ik dat er toch nog mensen waren die om mij gaven." Als hij zou moeten kiezen tussen of een solo-carrière of een band, kiest Barlow voor de laatste. „Ik vond Take That ge weldig. We konden goed met elkaar opschieten. Er was altijd wat te lachen en je was nooit al leen. Dat is anders als je solo gaat. Soms zit je uren naar de muren van je kleedkamer te staren, wachtend tot je het po dium op kunt. De mensen van de platenmaatschappij zijn fan tastisch hoor; ze ondernemen van alles met me, maar toch kan het af en toe een beetje eenzaam worden." Van de Take That-periode heeft Barlow vooral geleerd re kening met anderen te houden. „Je leert respect voor anderen te hebben. En niet alleen maar aan jezelf te denken." Waarom hij niet gaat rente nieren met alle verdiende mil joenen op zak? „Dat vragen mijn vrienden zich ook voort durend af. Als ik niet zo gek op muziek was geweest, had ik dat misschien ook wel gedaan. Maar ik ben geen artiest voor het geld of de roem; het gaat mij om de muziek. Ik heb ook zin om weer op te treden. Toch zal ik het nooit meer zo hec tisch laten worden als vroeger, daar zorg ik wel voor. De afge lopen twee jaar heb ik tijd ge had om na te denken over wat voor mij belangrijk is. En dat is toch vooral me ergens thuis te voelen. Ik ben een echte En gelsman, maar tijdens Take That voelde Engeland niet als thuis. Thuis is waar je het meeste bent. Wij verbleven het meesj in hotelkamers." „Het eerste jaar dat ik vrij had, heb ik geheel besteed aan het opnieuw aarden in Enge land. Daarnaast heb ik veel ge tennist en ben ik verslaafd ge raakt aan het kijken naar For mule 1-races." Plannen voor de toekomst heeft hij niet. „De meeste jour nalisten vragen me wat ik met het millennium ga doen. Ik heb geen flauw idee. Omdat die vraag steeds maar weer gesteld wordt, ben ik antwoorden gaan verzinnen. Met oud en nieuw doe ik volgens de pers dus hon derd verschillende dingen." Hij lacht. „Wie weet wat de toe komst brengt. In elk geval hoop ik volgend jaar juli met mijn vriendin Dawn te trouwen." En daarna? „Vier kinderen. Kun nen ze mooi samen een strijk kwartet beginnen. Dan heb ik mijn eigen 'Sound of Music' in huis." Een miljoen voor een spontaan zweetdruppeltje van Cher. Naast een soms bijna griezelige perfectie demonstreerde de Amerikaanse megaster (53) gis teravond in Ahoy' vooral haar koel(bloedig)e kant. Waardoor haar eerste avondvullende show op Nederlandse bodem anderhalf uur lang verdacht veel bleef lijken op een trendy modeshow. De enige 'plaatselij ke' grap die de levende legende in petto bleek te hebben betrof de enorm lange aanlooptijd tot deze tegemoetkoming aan haar Hollandse achterban: dik 35 jaar, herinnerde ze zich. Om meteen daarop te ventileren: „Wat dus eigenlijk niet kan om dat ik nog niet zo oud ben." Als Cher met haar daverende spek takel ergens in slaagt, is het die haai' zo dierbare illusie in stand houden. Ze presenteert zich aan de lopende band als een flamboyante vrouw van. half haar leeftijd, zowel qua uiterlijk als in muzikaal opzicht. Vooral dat laatste is knap, omdat de duurzame jeugdigheid aan dat front getuigt van lef en open heid die slechts weinig collega coryfeeën van haar generatie is vergeven. Cher is van de adult orientated rock overgestapt naar een computergestuurd dance-geluid en telt zodoende nog net zo mee als halverwege de jaren zestig toen ze met haar wederhelft Sonny wereldwijd doorbrak. Waar ze bij het ver jongen van haar imago geen af stand van heeft kunnen doen is haar hang naar extravaganza. Nog altijd presenteert ze zich zelf als een sexy ceremonie meesteres in een bont Circus Maximus. Dat ze daarbij door slaat richting te zwaar opge tuigde kerstboom en dus de kitsch-meter soms flink in het rood doet slaan, daar heeft ze vierkant maling aan. Op zich zou haar flitsende klatergoud- formule best te pruimen zijn, ware het niet dat door alle 'romslomp (verkleedpartijen, dansacrobatiek en bewegende beelden) Cher lijkt te vergeten dat ze voor 'levende have' op treedt. Het foutloos afdraaien van haar programma, verras send geopend met 'I Still Ha ven't Found What I Am Looking For' en volgens verwachting af gerond met 'Believe', is voor haar alles, aan echte emoties komt ze niet toe. PHILIPPE BLANCHARD/ 'ÜZlfilstElng' L'ORCHESTRE DE CONTREBASSES Een ontmoeting tussen gevoelige snaren en onstuimige ritmes. Vijf van de beste Zweedse ddnsers en de zes contrabassisten van het vermaarde L'Orchestre de Contrebasses maken hun Nederlandse debuut in een productie met een sprankelende chemie; onvoorspelbare muzikaliteit gecombineerd met een zeer fysieke choreografie. Slechts drie voorstellingen in Nederland. reserveren 020 - 6 255 455 kaarten: 50 40 32.50 25 CJP/P65: 40 32,50 ƒ25 ƒ20 doll nov-20.15u vr 12 nov-20.15u zo 14 nov-14.00u

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21