Omwonenden nieuwe wijk vrezen 'getto' 'Tatoeages zijn helemaal niet voor engerds' In Katwijk en Zagreb iet avontuur tegemoet Duin Bollenstreek Noordwijkse vechtersbaas krijgt jaar gevangenisstraf 'Geen bezoek brengen aan uitkeringsgerechtigden' Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 39,95 )ud V W-directeur van oordwijk is terug in de regio DONDERDAG 28 OKTOBER 1999 chef roza van der veer, 071-5356451. plv - chef wim van wanrooy, 071-5356452 den haag/noordwuk peter blok Een 25-jarige Noordwijker is door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar, om dat hij in Lisse en Sassenheim vier mannen heeft bedreigd en mishandeld. De Noordwijker heeft volgens het hof op 13 juni 1998 in het uitgaanscentrum van Lisse een man opzettelijk lichamelijk let sel toegebracht. Met een scherp voorwerp bezorgde hij zijn slachtoffer diepe snijwonden die uiteindelijk in het LUMC in Leiden met 25 hechtingen moesten worden gedicht. De Noordwijker heeft bij diezelfde gelegenheid een vriend van de Lissenaar beledigd en bedreigd. In Sassenheim maakte de Noordwijker op 30 november 1996 twee slachtoffers, van wie hij de één met een scherp voor werp toetakelde en de ander een knietje in zijn gezicht gaf. anneer naar zijn verblijf in Bosnië wordt gevraagd, gebeurt er iets hem. Hij buigt iets naar voren, Dr z« geet zijn net gerolde sigaret aan te ;en, begint zachter te praten. „Er >em< irste een enorme spanning onder 3ven militairen. Vooral toen zes jongens e ai ge tijd gegijzeld werden. Ik heb ze vi n opgevangen, ik was de eerste militair die ze spraken. Ook heb ik tijdje in een scherfvest rondgelo- i vanwege een dreigende aanval, was moeilijk, hoor. Maar het gaf mge irm veel voldoening." >g m uter van Aalst (52) is nog altijd vol te zijn verblijf in de Kroatische mde ifdstad Zagreb, waar hij tijdens de chtk log in voormalig Joegoslavië ruim at h) jaar verbleef om een tehuis voor me tairen op te zetten en te beheren, tiddels zit hij echter alweer een e in Katwijk. Hij geeft er samen )e vi zijn vrouw Margriet (50) leiding eit d het Protestants Militair Tehuis neeijrn, waar iedere avond werknemers marinevliegkamp Valkenburg te lt kunnen voor ontspanning of een eigt d gesprek. ;ijn i en een praatje met buurtbewoners, le ui Hela of een biljartje leggen. Dat vinden die jongens heerlijk", zegt Van Aalst. 'Zijn' PMT heeft als slogan Uit en toch thuis. En de ruimte aan de Katwijkse Tulp straat lijkt inderdaad wel een plek waar militairen van vliegkamp Valken burg zich thuis kunnen voelen. Een te levisie, een kleine bar, wat meubels en een biljart vallen op. „We zijn ook een beetje een buurthuis geworden", zegt Van Aalst. „Er komen hier regelmatig buurtbewoners langs, vooral oud-mili tairen die hier na hun carrière zijn blij ven wonen. Die mannen vertellen hun verhalen van vroeger, de militairen van nu kunnen op hun beurt iets kwijt. Veel van deze jongens hebben in oor logsgebied gezeten, of weten dat ze daar binnenkort naartoe moeten. Re ken maar dat dan af en toe de druk van de ketel moet." Wouter doet het werk samen met zijn vrouw Margriet vanuit een christelijke overtuiging, zoals dat voor de hele or ganisatie achter de PMT's geldt. „Die 'P' in de naam is voor ons belangrijk, maar het betekent niet dat we militai ren willen bekeren. Als ze een gesprek willen voeren over het geloof, dan Margriet en Wouter van Aalst in het PMT in Katwijk. staan wij daar voor open", vertelt me neer Van Aalst. „Maar we dringen niets op." Dat het geloof voor de huidige genera tie militairen wel degelijk een rol speelt, ontdekte Van Aalst pas tijdens zijn verblijf in Zagreb. Hij werkte er in 1996 mee aan de opbouw van een mi litair tehuis voor Nederlandse soldaten aldaar. „Toen het tehuis er eenmaal stond, zijn we begonnen met het hou den van een kerkdienst. En tot onze verbazing zat de zaal elke zondag bomvol." Van Aalst begrijpt die be hoefte nu wel. „Er vonden daar vrese lijke dingen plaats. De militairen ston den onder voortdurende spanning. Daarom zochten ze steun en houvast. Het was prachtig om daar een bijdrage aan te kunnen leveren." Het werk in Zagreb noemt de familie Van Aalst 'ontzettend belangrijk en heel zinvol'. Toch doen de twee hun werk in Katwijk met toewijding. „Dit tehuis is óók belangrijk", zegt Wouter van Aalst. „Katwijk is bovendien een heerlijke plek om te wonen. En het blijft prachtig werk om praatpaal te zijn voor die gasten." Sinds de afschaf fing van de dienstplicht is het echter wel steeds rustiger geworden in het Katwijkse PMT. Daarnaast is het mi nisterie van defensie niet meer in staat om de PMT's in Nederland financieel te ondersteunen. „Het zijn krappe tij den", geeft Margriet van Aalst toe. „We foto dick hogewoning moeten dan ook van alles verzinnen om het hoofd boven water te houden, zoals het verhuren van onze ruimte voor feesten en partijen. Zonder de steun van donateurs was dit tehuis al lang weg geweest." Als het PMT door de sluiting van vliegkamp Valkenburg straks niet kan voortbestaan vindt het echtpaar Van Aalst wel weer een nieu we missie. „We gingen vier jaar gele den van Venlo naar Katwijk en we voelden ons meteen thuis. Als we nu weer moeten verhuizen zal dat met pijn in het hart zijn, maar we zullen wel weer een plek vinden. Wie weet wat voor avontuur we dan weer tege moet gaan." peter groenendijk persoonlijke aanpak gewoon weg onhaalbaar is. Wel is het zo dat een belanghebbende als er problemen zijn, sdmen met on ze belastingambtenaar de kwijt scheldingsformulieren kan in vullen, tipt Van der Lee. En dat is het afgelopen jaar in zeker twintig gevallen gebeurd. Op de vraag of het kwijst- scheldingsbeleid niet wat rui mer kan in Rijnsburg, ant woordt de burgemeester dat hij daar best over wil nadenken, maar dat het ook extra kosten met zich meebrengt. Voor 13.000 gulden verruiming van de kwijtscheldingen, betekent een extra verhoging van bij voorbeeld het rioolrecht, en wel met 1 procent. Over de plaatselijke belastin gen hadden B en W in de alge mene beschouwingen de nodi ge vragen op hun bord gekre gen. Zo kreeg wethouder Van der Graaf kritiek omdat de af valstoffenheffing met dertien procent stijgt, terwijl in april nog een déling werd aangekon digd. Van der Graaf zegt zich te hebben gebaseerd op de cijfers die hier bekend zijn. rijnsburg peter van egmond De tijd zal in Rijnsburg niet aanbreken, dat ambtenaren bij uitkeringsgerechtigden aanbel len om bij hen de verschillende vormen van (bijzondere) bij stand aan te prijzen. Tenmin ste, niet onder het bewind van burgemeester A. van der Lee. Hij bestempelt zulke operaties als 'praktisch gezien onmoge lijk'. De burgemeester reageert daarmee op vragen van de Rijnsburgse PvdA over het kwijtscheldingsbeleid, tijdens de algemene beschouwingen over de begroting 2000. De so ciaal-democraten hadden de suggestie gedaan om ambtena ren 'eens bij de mensen thuis langs te laten gaan en hun daar, in hun vertrouwde omgeving, op de diverse mogelijkheden te wijzen'. Dit omdat de doel groep van kwijtscheldingsmaat regelen niet goed bekend is met de mogelijkheden. Ook vormt de 'bureaucratische romp slomp' voor uitkeringsgerech tigden een te hoge drempel. Van der Lee voorziet dat zo'n Auto slaat over de kop yooRHQUT/noordwukEen 37-jarige Voorhoutse automobilist is gisteravond op de Leidse Vaart, op de grens van Noordwijk met Voorhout, over de kop geslagen. De man, die dronken was, reed ter hoogte van de golfbaan tegen een lantaarnpaal, waarna hij met zijn auto over de kop sloeg. De man is voor onderzoek naar het Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. Daar bleek dat hij teveel gedronken had, waarna zijn rijbewijs in beslag werd genomen. Kettingbotsing op N206 katwijk» Bij een kettingbotsing op de N206, ter hoogte van Kat wijk, heeft een 33-jarige Boskoopse gistermiddag nekletsel op gelopen. Bij de botsing waren in totaal vier auto's betrokken. De inzittenden van de andere auto's kwamen met de schrik vrij. Twaalf parkeerboetes in Sassenheim sassenheim De politie heeft gisteren in de 'blauwe zone' van Sassenheim (aan de J.P. Gouverneurlaan, de Hoofdstraat, de Kerklaan, het Boschplein, het Hortusplein en de Teylingerlaan) twaalf parkeerboetes uitgeschreven. De politie deelde negen be keuringen uit, omdat de parkeerschijf niet werd gebruikt. De overige bonnen waren voor andere parkeerovertredingen. Antiekbeurs in Leeuwenhorst moordwijkerhout In congrescentrum Leeuwenhorst wordt ko mend weekeinde de traditionele najaarsantiekbeurs gehouden. Uit België en Nederland komen in totaal 55 geselecteerde anti quairs naar Noordwijkerhout. Behalve meubilair is er ook een groot aanbod van klein antiek, zoals porselein, schilderijen, Wokken, sieraden, nautische en medische instrumenten. De beurs is op vrijdag van 17.00 tot 21.00 uur geopend en op zater dag en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs is tien gulden, kinderen tot en met 16 jaar kunnen gratis naar binnen. Kienen voor speelgoedactie 'Voorhout bouwt te veel sociale woningen te dicht bij elkaar' De angst voor een gettowijk zit er goed in bij omwonen den van de toekomstige woonwijk G2 (midden) in de Voorhoutse uitbreidingswijk Hoogh Teijlingen. In een commissievergadering van gisteravond uitten zij hun be zorgdheid over de plannen voor het wijkje van 235 wo ningen dat tussen de Jacoba van Beierenweg en de Foe liehof komt te liggen. sociale woningen (65 daar toe leiden. „Er is sprake van een onaanvaardbaar hoge concen tratie sociale woningbouw en er komt hoogbouw in de achter tuin van bestaande woningen aan de Jacoba van Beierenweg. Door deze wijze van invulling scheept Voorhout zichzelf tot ver in de volgende eeuw op met een woonwijk die onmogelijk het predikaat hoogwaardig kan ANNETTE VAN DER ELST De omwonenden vrezen dat de nieuwe wijk, die eind 2001 klaar moet zijn, een woonwijk van een sociaal niet geïntegreerde groep wordt. Volgens de be zwaarmakers zal de bebou wingsdichtheid (32 woningen per hectare), de geplande hoog bouw en vooral het groot aantal verdienen: door de concentra tie van sociale woningbouw wordt de veiligheid en leefbaar heid in het gebied structureel ondermijnd en moet ernstig worden gevreesd voor de nega tieve spiraalwerking, die eigen is aan wat in de wereld van de planologie wel bekend staat als gettovorming", verwoordde N. Bel, advocaat van het bewo nerscomité Jacoba van Beieren weg, de mening van een aantal insprekers. Hij voegde toe dat ook het belang van de toekom stige bewoners van de wijk het comité ter harte gaat. „Wonen in een getto is onplezierig voor de mensen die daar wonen. Zij zouden beter af zijn in een ge bied waar een evenwichtiger verdeling tussen sociale wonin gen en vrije marktwoningen be staat." Bel pleitte voor sprei ding van de goedkopere wonin gen over de nog te bouwen wijj- ken in Hoogh Teijlingen. De commissie ruimtelijke or dening kon zich echter wel vin den in de opzet van de wijk. De commissieleden benadrukten unaniem de noodzaak van de bouw van betaalbare wonin gen. De bezwaren van de om wonenden riepen bij hen weer stand op. „De opmerking dat hier een getto wordt gebouwd, is buitengewoon a-sociaal. In de eerste plannen zijn er vooral woningen van vier, zes en acht ton en meer dan een miljoen gebouwd. Het is redelijk om nu ook betaalbare woningen voor starters en senioren te bouwen. Voor deze categorie is de laatste jaren minimaal gebouwd", zei CDA'er D. IJdo. Hij drukte ver antwoordelijk wethouder L. van Steijn (Voorhouts Belang) ver der op het hart dat de sociale koopwoningen in de wijk niet duurder mogen zijn dan 185.000 gulden, de wettelijk vastgestelde maximumprijs van sociale koopwoningen. ,,U moet daarvoor zorgen. Als de woningen duurder worden, maakt mijn fractie bezwaar te gen het plan. Want dan haalt de projectontwikkelaar ten koste van de kleine man te veel winst." De commisie drong voorts aan om met betrokkenen in overleg te gaan en te blijven over zaken als de inrichting van groen, zoals het geplande parkje tussen de nieuwe wijk en de Foeliezoom. De wethouder beloofde dit te doen. Ook vroegen zij om aandacht voor de verkeersstructuur en de parkeermogelijkheden, waarbij de door de rijksoverheid gestel de norm van 1,3 auto per wo ning unaniem als onrealistisch werd beschouwd. J. Beelen (Ge meentebelangen) ten slotte vat te de problematiek nog eens bondig samen. „We blijven ons voortplanten en steeds meer auto's kopen. Op een gegeven moment zitten we in Nederland totaal vast." Katwijkse tattooshop weigert deuren te sluiten usse» Het Comité Speelgoed Actie Lisse organiseert deze week twee kienevenementen. Vrijdagavond is er vanaf 20.00 uur een kienavond in De Voorhof aan de Bondstraat in Lisse. Zaterdag middag vanaf 14.00 uur kienen jongeren in 't Poelhuys aan de Vivaldistraat voor hun leeftijdsgenoten. De opbrengst is be stemd voor kinderen in het tehuis Vliet en Burgh in Voorburg. Naaktzwemmen in Bollenbad hoordwuk Tijdens de open naturistische zwemweek is het Bollenbad aan de Nieuwe Zeeweg in Noordwijk twee keer op speciale uren geopend voor naaktzwemmen. Dat wordt georga niseerd door de LVSH, de Leidse Vereniging voor Seksuele Her vorming. De open naturistische zwemweek is een initiatief van de Nederlandse Federatie van Naturisten verenigingen. Die wil neer mensen laten kennismaken met deze vorm van naturis- ne. Naaktzwemmen kan in het Bollenbad op 6 en 13 november van 19.00 tot 23.00 uur. De toegangsprijs bedraagt dertien gul den, voor kinderen vijf gulden. tordwuktot een grote VW, een unieke kans dus. Maar het klikte niet oud VW-directeur van tussen mij en het verenigings- >ordwijk, Hans Broekmeulen, bestuur. Zeeland is toch behou- weer werkzaam in de regio, dender dan ik dacht." Toen de oekmeulen verruilde in de- baan bij het Zuid-Hollands Bu- mber vorig jaar het VW-kan- reau voor Toerisme in Delft zijn or aan de Grent voor de Kust pad kruiste hoefde Broekmeu- IV Walcheren. Na negen len niet lang na te denken. „Ik aanden had de Sassenheimer ben blij dat ik weer terug ben in daar gezien en verlegde hij het open Hollandse." Broek- n werkterrein naar het Zuid- meulen was bijna zeven jaar illands Bureau voor Toeris- werkzaam als VW-directeur in Noordwijk. Hij stapte op bij de Kust WV Bij de provinciale VW is de alcheren omdat hij 'niet in de Sassenheimer accountmanager er van de Kust VW paste', natuur en recreatie. In die func- Kust VW Walcheren be- tie houdt hij zich onder andere ijkt zeven dorpen, waaronder bezig met de bevordering van imburg, Veere, Oost- en West het toerisme in het Groene Hart pelle. „Ze zijn net gefuseerd en de Duin en Bollenstreek. katwijk ERIC DE JAGER Het leek hem een gat in de markt: in Katwijk, waar het hal ve dorp getatoeëerd rondloopt, een tattooshop drijven. Maar tot nu toe kost het Michael van der Meij alleen maar hoofdbre kens. Want zijn buren en de ge meente zijn niet erg gechar meerd van zijn nieuwe onder neming 'Skindigger' aan de Prins Bernhardlaan. Michael en Emily van der Meij peinzen er echter niet over om hun deze zomer geopende zaak weer te sluiten. Eerst deugde het bordje niet, waarmee Van der Meij zijn han del aanprees. De buren vonden het 'tattoo' iets te prominent van de gevel springen. Uitein delijk lieten zij dat protest va ren. Maar een paar dagen later lag er al een briefje van de ge meente in de bus. Of het echt paar Van der Meij de winkel binnen twee weken wilde slui ten. „En dat terwijl er niemand is binnengeweest. Wij waren met vakantie", zegt Emily van der Meij. Volgens de gemeente Katwijk is bedrijvigheid in de woning niet toegestaan. Samen met een advocaat ploos het echtpaar Van der Meij inmid dels uit, dat dat niet geldt voor praktijkruimte van zogenaamde 'vrije beroepen'. En Michael vindt dat tatoeëren onder die noemer valt. Zijn echtgenote is er echter van overtuigd dat er meer ach ter de protesten zit dan zuiver technische bezwaren. „Ze zijn bang voor het publiek dat wij shop verlost. De Van der Meijs gaan in maart verhuizen. „Maar we moeten deze zaak nu rege len, want straks krijgen we op een andere plek dezelfde pro blemen". zegt Emily. Daarom is er behalve de mededeling dat de tattoopraktijk wel degelijk in het bestemmingsplan past, ook voor de zekerheid een verzoek om vrijstelling de deur uitge gaan. De sluitingsdreiging heeft in middels wel effect gehad: „Het is een stuk rustiger", zegt Mi chael. „Jammer hoor, want het is waanzinnig leuk om te doen", aldus Van der Meij. Hij schildert en maakt airbrushte- keningen. „Maar dit is iets an ders dan schilderen. Ik ben di rect op de huid bezig en dat geeft een bijzonder gevoel." Van der Meij ontwerpt zelf zijn tatoeages en kan daarnaast nog eens putten uit een voor raad van 50.000 kant-en-klare tekeningen. Daarbij is hygiëne het hoogste goed, benadrukt de tatoeëerder in zijn naar ont smettingsmiddel ruikende, geel en paars geverfde prakrijkruim te. En gezond verstand. „Som mige tattoo's zet ik gewoon niet. Een jongen van 18, die de naam van zijn vriendinnetje op zijn lijf wil hebben, stuur ik weg." Op de galerij wijst Michael nog naar een bordje naast zijn huisdeur: „Hier, dit vinden ze ook eng." Een griezelig rood wezen prijst Michaels tattoos aan. „Dat is de duivel, vinden ze. Maar het is gewoon een monstertje. Met de duivel heeft tatoeëren niets te maken." Michael van der Meij versiert een rug in zijn tattooshop aan de Prins Bernhardlaan. foto henk bouwman trekken. Maar tatoeëren is niet voor engerds. Wij krijgen be zoekers uit alle lagen van de be volking." „Je kunt MTV niet aanzetten, of er danst een tattoo voorbij. Het heeft niet meer het slechte imago van vroeger", voegt Mi chael toe. „En niemand hoeft bang te zijn dat er hier hele rij en klanten op de galerij staan. Ik ben met een goede tatoeage uren bezig. Het zijn tenslotte geen plakplaatjes. Dus meer dan twee klanten per dag kan ik niet aan." En drukker dan dat wil Michael het ook niet heb ben. „Ik ben nogal verlegen", bloost de stoere tatoeëerder. „In een huis vol mensen voel ik mij niet op m'n gemak." Overigens zijn de bewoners van de Prins Berhardlaan bin nen een half jaar van de tattoo- I

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19