Westerling was blijkbaar op zijn manier zuinig met mensenlevens Wereld niet beter van 120 jaar CJV Gezocht: investeerder voor Leiderdorp - OZB als dekking Ir Het ontbreekt Buys aan smaak voor kunst Welvarend Holland wil geen welvaart delen Schrijvende Lezers Protocol moet weer op agenda universite ie DONDERDAG 28 OKTOBER 1999 Onder het kopje 'Jarige CJV wil alles in eigen hand' ver scheen in het Leidsch Dag blad van 14 oktober het be richt dat de CJV in Katwijk 120 jaar bestaat, dat er een recep tie komt en een dankdienst wordt gehouden. Een merkwaardig jubileum voor een club die zichzelf als traditioneel omschrijft, terwijl nog steeds een 120-jarig be staan niet is doorgedrongen tot de traditie. Kennelijk was er een andere aanleiding om te pogen in het centrum van de belangstelling te komen. En ja hoor, na het lezen van het artikel was het duidelijk. Voorzitter Barn- hoorn wil geld van de ge meente, wil geld van de kerk en wil in zee met de beste clubjes. Om dat laatste uit te leggen wordt naar links en rechts getrapt. Het CJV is goed, want de anderen zijn erg slecht en daarom moet het CV! zelfstandig blijven en geld ontvangen. Dat is in het kort de betoogtrant van de voorzit ter. Op deze manier is het een armzalige viering, met in het achterhoofd de zelfgenoegza me dankbaarheid: Wij danken U niet zo slecht te zijn als de anderen! Ergerlijk wordt het als de voorzitter met concrete voor beelden komt. Leugenachtig wordt hij zelfs als hij stelt dat vijand SCUM een 'scene' cul tiveert, waarin jongeren mak kelijk in de problemen komen om er vervolgens door SCUM weer uitgehaald te worden. Dat is beneden de gordel. De 120-jarige Katwijkse ju bilaris heeft - en ik gebruik maar dezelfde betoogtrant - eerst een Katwijk gecultiveerd waarin jongeren in SCUM en dus in de problemen komen, en nu komt diezelfde man met oplossingen aan. Dat is toch wel erg simpel gerede neerd, maar het CJV doet het toch maar even. Overigens is SCUM de grote initiator geweest van alle pre ventieve en curatieve drugs projecten in Katwijk. In 1992 is SCUM daarmee gekomen. De kerk is pas later actief ge worden en dat heeft geleid tot De Brug, een interkerkelijk drugsproject. Het CJV kan bij mijn weten altijd gebruik ma ken van deze projecten, net als SCUM trouwens. Maar uit het artikel heb ik de indruk ge kregen dat het CJV dat niet zal doen. Ze wil bekend staan als een organisatie die een eigen geluid wil laten horen, daar om niet wil samenwerken en daarna stelt dat zij zich gepas seerd voelt. Helaas hebben wel meer clubjes deze eigen aardigheid. De verjaardagsviering zal veel gelijkgezinden bijeen brengen. De wereld zal er niet beter van worden! Joop Burgerhout, ere-lid SCUM, Katwijk. Ik ben het helemaal niet eens met het oordeel over Kerk en Kunst van Wil Buys in de krant van 18 oktober. Niet alleen de uitdrukking dat de zaak niet uit de 'klauw' liep, doch eveneens de zinsnede dat het naar de 'sodemieterij' liep stuiten mij tegen de borst. Waar blijft de beschaving? Deze woorden zijn niet nodig. Nu over de kunst in de katho lieke kerk. Wat de RK kerk zo warm en sfeervol maakt zijn Met veel waardering heb ik kennis genomen van het initia tief van Hooge Burch voor de toegankelijkheid voor gehandi capten van de camping Cro- nesteyn. Toch heb ik een en an der met verbazing verwerkt. Zo als u weet doen zich momen teel wederom ernstige misstan den in de zorg voor gehandi capten voor en wel ook bij Hooge Burch. Kamerleden bui gen zich daar nu over, net als voorheen gebeurde bij de kwes tie van Jolanda Venema. Wat mij in dit verband dan verbaast is dat er geen geld is voor de meest elementaire zorg maar wel voor dit overigens te waarderen project. In ieder ge val zou u als krant de verstan delijk gehandicapten in onze juist de beelden en de schilder stukken en vanzelfsprekend ook de vele brandende kaarsen. Dit valt zeker niet onder het woord prullaria, zoals de heer Buys dat noemt. Zie bijvoor beeld de St. Janskerk in Den Bosch. En in Leiden de Lode- wijkskerk en de Hartebrugkerk. Het ontbreekt de heer Buys he laas aan smaak voor kunst. regio een geweldige dienst kun nen bewijzen door eens te on derzoeken hoe hier en in Zuid- Holland in het algemeen met de zorg aan verstandelijk ge handicapten en de wachtlijst problematiek wordt omgegaan. Ik ben er zeker van dat u zult schrikken van de resultaten die u daarbij zult aantreffen in ons welvarende Holland dat geen welvaart wil delen met de zwak- sten uit onze samenleving. En aandacht van de Tweede ka mer, een Inspectie van de Ge zondheidszorg, een staatssecre taris of een minister krijgt u al leen als dat electoraal uitkomt. Arnold van Dijk, Leiderdorp. Historicus Jaap de Moor, schrijver van het proefschrift over Wester ling. FOTO GPD De suggestie die uitgaat van het artikel in het Leidsch blad van 19 oktober -de bespreking van het boek Westerling dat pas is verschenen - laat weinig ruimte voor misverstanden. De hoofdpersoon in de Zuid-Celebes affaire is een houwdegen zonder meer. Andere militaire kwaliteiten bezit hij niet. Een ijzeren vuist, maar geen leiderschap, geen discipline. Gene raal Spoor zou van hem gezegd hebben dat hij weinig professioneel te werk ging zonder zich aan de voor schriften te houden. Hij doet maar; als een vrije jon gen. Zijn hoogste baas moet wel veel geduld met hem hebben gehad, maar ten slotte vond deze het toch de spuigaten uitlopen. Zo kon het niet langer. Hij bracht hem onder controle in een ondergeschikte positie ver achter de linies waar hij geen kwaad kon, als instructeur namelijk. De bespreking van het boek, het proefschrift van de historicus Jaap de Moor, begint met het ventileren van de nog steeds gangbare opvatting onder bejaarde oud-militairen en oud-Indiëgangers, types die juist wél veel op hebben met de hoofdpersoon: 'Hadden we maar meer van dat soort mensen gehad; dan was Indië nooit verloren gegaan', zo weten zij te vertellen. Tegen deze aardige achtergrond doet de journalist dan een boekje open over de persoon in kwestie; al lemaal te lezen in het proefschrift. Maar laten wij ons beperken tot het krantenartikel, want daarvoor zijn we hier als schrijvende lezer. Er treedt maar een en kele gezagsdrager uit die tijd naar voren met een uit gesproken mening en dat is wat magertjes voor zo'n gewichtige aangelegenheid als de Zuid-Celebes affai re. Daar waar het gaat om standrechtelijke executies bij de toepassing van de 'methode-Westerling' denkt de nadenkende lezer toch al vlug aan de procureur- generaal in Jakarta. Wat vond die er van?; het was niet legaal, dus eigenlijk strafbaar zou men kunnen denken. Welnu, er is diep over nagedacht door de procureur-generaal en vele anderen uit zijn omge ving, Nederlanders en Indonesiërs, burgers en mili tairen van het hoogste echelon. De visie van procureur-generaal wordt duidelijk uit de nota's van zijn parket aan de chef-staf van het le ger. Uit die van 1 februari 1947 het volgende citaat: 'De methode kan alleen haar rechtvaardiging vinden in een noodtoestand, die kan dwingen tot toepassing van een buitenwettelijke berechting en executie. Voorwaarden voor het aannamen van deze noodtoe stand is de absolute onmogelijkheid om de wettelijke weg van onderzoek, berechting en executie te volgen. Of een noodtoestand aanwezig is, is een feitelijke vraag die alleen plaatselijk beantwoord kan worden door de militaire autoriteiten belast met de leiding van de militaire actie en die de resultaten daarvan kunnen overzien'. In een nota van 30 december 1946 luidt het: „Wel ben ik van mening dat het succes van de methode voor een groot deel te danken is aan het speciale karakter en de capaciteiten van Westerling en de bijzondere samenstelling van zijn DST (Depot Speciale Troepen). Alleen iemand als Westerling is in staat een dergelijke manier van optreden tot een goed einde te brengen. Elk ander onderdeel zal zich mijns inziens overigens van soortgelijke actie moeten onthouden. Deze methodes zijn besmettelijk en niet bij iedereen in even goede handen... niettemin is de ze gehele werkwijze formeel niets anders dan moord... Maar het zou mogelijk moeten zijn de volle dige illegale wijze van rechtspraak van Westerling op een 'legaal niveau' te brengen". Er was al vlug sprake van excessen. Andeje com mandanten, minder professioneel, minder discipline onder de manschappen, zij maakten veel slachtof fers. De commissie Enthoven legde de grens van het ontoelaatbare bij de uitwassen van de methode-Wes terling. Blijkbaar paste de naamgever hem toe op een onnavolgbare wijze, was hij op zijn manier zuinig met mensenlevens. Een proces werd aangespannen tegen twee officieren en een onderofficier. Tot een veroordeling kwam het niet, omdat de dossiers na 27 december 1949 in handen van de Indonesiërs waren gevallen. Historici van deze tijd schrijven de geschiedenis opnieuw voor nieuwe generaties. Maar laat de lezer hun voorbeeld vooral volgen en ook de oude boeken er eens op naslaan, want wat hij kan weten hoeft hij niet te geloven, of zoals 'de Ouden' zeiden: "Nil scire .fides". Hadden we maar meer van deze daadkrachtige mensen gehad Volgens historicus J. de Moor zijn er 'bezadigde burgers' die kennelijk enthousiast worden alleen al van de naam Westerling. Bedoelde bezadigde burgers hebben mijns inziens meer nodig dan de naam Westerling. Verder in genoemd artikel, ik citeer 'Zij, dat zijn veelal bejaarde oud-militairen of oud-Indiëgangers die gelo ven dat je met geweld een volk blijvend kunt onder drukken'. Op Malakka (tegenwoordig Maleisië) lagen eind 1945/begin 1946 behalve de Mariniers Brigade ook 19 Ne derlandse O.V.W.-bataljons (waaronder mijn bataljon 2-5 RI) te wachten op de moge lijkheid naar toenmalig Ne- derlands-Indië gezonden te worden. Deze bataljons be stonden veelal uit vrijwilli gers voortkomend uit de Ne derlandse verzetsbeweging, opgeleid vooral in de USA en Engeland om tegen Japan in gezet te worden. Op de lange weg naar Indië capituleerde Japan, echter vele Indone siërs waren door de Japan ners militair opgeleid en op allerlei manieren van wapen tuig voorzien. Toen eindelijk de Neder landse troepen in Indië aan kwamen -met het devies or de en vrede te herstellen en de beloofde zelfstandig heid/7 december rede Ko ningin Wilhelmina te bevor deren- zagen wij een totaal verwoest Soerabaja - met rampokkende bendes en vele tientallen burgers vermoord of weggesleept. Het recept van toen kan ni nog gezien worden - Oost Timor, Ambon, Atjeh - ovei met geweld onderdrukken gesproken! Bij mijn recente bezoek aan onder andere Soerabaja spreken nu nog voormalige tegenstanders met respect over de Nederlanders en Westerling. Hadden we in vooroorlogse periode en Mei 40-dagen in diverse geringen maar veel van deze daadkrachtige mensen had! W.F. v.d. Steen, Leiderdorp. DONI Au Voorl ter ht met 2 het R dat h: werd Kei Tvv SASSEN Sassei Kerkl. twaall keurii overig Anl imend Uit Be Iquairs groot klokke beurs Kiei kienav midda Vivald stemd Naa NOORD Bollen specia niseeri Het Leiderdorps gemeentebestuur heeft een probleem: de door de geza menlijke politieke partijen (voor)gedragen plannen voor investe ringen in de gemeente Leiderdorp die nen te worden gefinancierd. Het voor stel luidt in korte en krachtige bewoor dingen: via de burgers! De voorgestel de verhoging van 32,5 procent van de OZB dient dan ook alleen daarvoor. Zoals een goed ondernemer weet, moet men de financiers ook wat in het vooruitzicht stellen (de zogenaamde premie of bonus) en dat is de belofte dat op een later tijdstip de OZB weer naar beneden zal worden aangepast. De heer Koster heeft in zijn ingezon den brief van 20 oktober 1999 reeds een goede analyse van de problema tiek en de daarbij gehanteerde argu mentatie gegeven. Ik sluit mij bij deze brief aan. De heer Koster meldt tevens dat hij geen financieel expert is en dat vraagt om een reactie. Inwoners van Leiderdorp: als de ge meente Leiderdorp de investeringen wil doen dan dienen zij: 1. of daarvoor de middelen reeds ter beschikking te hebben. Naar het schijnt zijn de middelen niet beschik baar. 2. of de middelen daarvoor te lenen op de financiële markt. Als investeerders zou worden gevraagd om de middelen té lenen dan zouden zij én interest én een risicopremie willen hebben. Daar naast zouden zij zekerheden voor de terug te betalen lening plus interest willen hebben. Wat er nu dreigt te gebeuren, is dat de inwoners als bank voor de gemeen te Leiderdorp zullen gaan fungeren, met dit verschil dat er geen interest wordt vergoed, dat er geen risciopre- mie wordt betaald en dat er geen ze kerheden worden geboden. Ondergetekende mag zich wel een financieel expert noemen en heeft maar één conclusie: ik zou dit geld niet aan de gemeente Leiderdorp wil len lenen op basis van de nu aan mij bekende voorwaarden. De lening gaat niet door. De gemeente Leiderdorp mag terugkomen met een degelijk on derbouwd investeringsplan. Dat dit mogelijk is, blijkt uit gegevens welke uit andere gemeenten worden ontvan gen. Dat dit een bestuurlijke verplich ting is, staat al zeer lang in de over- heidsrichtlijnen en leidt, indien het bestuur van de gemeente zich hier niet aan houdt, tot grote bestuurlijke pro blemen (zie de actuele voorbeelden in de praktijk). Tot slot: Geacht gemeen tebestuur en vertegenwoordigers de politieke partijen en inwoners Leiderdorp: laat u niet misleiden alles maar moet: eerst geld hebben dan uitgeven is nog altijd een g« regel. Dat er voorgefinancierd worden, is ook een feit, anders zoud banken geen bestaansrecht hebb maar dan wel met gezonde verhoud gen tussen vreemd en eigen verr gen. Ons eigen vermogen wordt doorvoering van de plannen op I mijn aangetast. Dat kan en mag i de bedoeling zijn. A. Zoutend Leiderdö )u< OC N W aande: daar weri illand: Kusl ijkt ze mbur pelle. In het Leidsch Dagblad van 12 oktober schrjft de heer A. Rörsch op de pagina Schrij vende Lezers dat de affaire Diekstra de universiteit be lemmert in het opstellen van een protocol voor de behan deling van beschuldigingen van plagiaat.Bij dit soort pro tocollen wordt uitdrukkelijk gesteld dat de identiteit van de aangever bij de onderzoeks- bekend dient te HAARLEM Rivièradreef 37 Winkelcentrum "Schalkwijk" zijn. Dit deed mij denken aan het telefoongesprek dat ik had met de redactie van deze krant op 30 juni. Mijn brief bevatte oorspronkelijk de zin snede: 'Het is maar een tip. Een Ano nieme Tipgever. P.S. Mocht de universiteit bang zijn voor we derom een mediacircus... etc. J.v.d.Zwan. Ik vond het een gepaste reac tie op een affaire die van ano nieme beschuldigingen aan elkaar hing. Keurig netjes werd ik door de redactie erop geattendeerd, dat het Leidsch Dagblad in principe geen ano nieme brieven plaatst. Hulde aan het Leidsch Dagblad! Sommige redacties van week bladen denken-daar-helaas anders over! Redenen te ov a; dus om deze zaak weer op universitaire agenda te zette t hem. Als de tijd er niet rijp voor zo geet z zijn, wanneer dan wel? ken, b Ik wil graag een citaat noemt irste ee van de heer Mark Boven militai hoogleraar rechtsfilosofie as ge tijd de Universiteit Utrecht, ve n opge meld in 'Psychologie' Magai t-milit ne, april 1999. In een artü itijdje over de Bijlmerramp geeft 1 iv uitleg waarom het voor me w sen moeilijk is om na lange irm v tijd (maanden, jaren) nog ra uter v informatie naar buiten 1 den. Zij kunnen onder ande ifdstad in de 'morele fuik' terechtk log i] 'Ik t niet of dat hi rol heeft gespeeld, maitairen hoe langer je wacht, des moeilijker het wordt om nog voor uit te komen. De werpelijkheid van het feit je iets verzwegen hebt, het Pr eel IT), wa toe. marin it kuni Deze briefwisseling zou eige d geSp lijk mogelijk de brievenrubriek versiteitskrant MARE. Hela dit is mij tot op heden niet lukt. Jetty van der Zwan-Dirks jaar v> zijn v

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18