Sport Voorschoten: wél steun, geen geld Nieuw wooncomplex voor gehandicapten Leiderdorp Grootse plannen voor Wapen van Voorschoten Medewerkers lichtten Shell voor ruim 20.000 gulden op Meidooi voor handhaven an godsdienstonderwijs Regio Wethouder komt terug op belofte Actie 'Kappen met die kap' in Zoeterwoude DONDERDAG 28 OKTOBER 1999 Ondergrondse afvalbakken Leyhof leiderdorp De Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof krijgt be gin volgend jaar zes ondergrondse afvalbakken: drie voor glas en drie voor papier. De bakken kosten de gemeente 77.000 gul den. Na een bepaalde periode bekijkt de gemeente of de bakken voldoen. Als dat zo is, wil Leiderdorp ook op andere plaatsen ondergrondse afvalbakken plaatsen. Sociale dienst minder streng leiderdorp De gemeente Leiderdorp legt niet meer direct een boete op als bijstandsgerechigden hun inkomstenformulier te laat inleveren of verkeerd hebben ingevuld. Bovendien wordt van alle boetes die al zijn opgelegd bekeken of ze wel terecht zijn. Wethouder P. Kolman (WD/welzijn) voerde de strenge maatregel op i juni dit jaar in, maar trekt hem bij nader inzien weer in, mede naar aanleiding van een aantal bezwaarschriften. Van nu af aan ziet de sociale dienst twee keer per jaar een fout door de vingers.. Ook begint de gemeente een speciale 'invul- service' voor deze en andere formulieren. Motorrijder gewond bij ongeval oegstgeest Een 20-jarige motorrijder uit Voorhout is gistermid dag met verwondingen aan heup en gezicht naar het ziekenhuis gebracht. De Voorhouter sloeg met zijn motor over de kop nabij de kruising van de Laan van Oud Poelgeest en de Laan van Al kemade in Oegstgeest. Het ongeluk werd vermoedelijk veroor zaakt door een geblokkeerde voorrem, waardoor het voertuig slipte en via de stoeprand op het gras terecht kwam. f; Uitleg over millenniumprobleem warmond De Warmondse Bond voor Ouderen houdt dinsdag ien haag/leiderdorp 9 november een informatiemiddag over het millenniumpro bleem en de komst van de euro. Dat gebeurt in de koffiekamer van Mariëngaerde. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. Leden kunnen gratis naar binnen, niet-leden betalen 2,50 gulden. i0b onderwater ',e stalen zegels, artikelen en jeld. Drie ex-werknemers van iet Shellstation aan de rijksweg 14 ter hoogte van Leiderdorp nikten van begin 1996 tot eind 997 ruim 20.000 gulden ach- erover. De twee Leidenaars (32 n 36) en een 41-jarige Katwij- er moesten zich gisteren bij de lolitierechter verantwoorden oor hun daden. Ze kwamen er iet een werkstraf vanaf. De 32-jarige Leidenaar graai- le het meeste bij elkaar: 14.000 ulden. De Katwijker was 'goed' oor 4000 gulden terwijl de an- ere Leidenaar zichzelf met 000 gulden verrijkte. De offi- ier van justitie gaat er vanuit at het in feite om veel hogere edragen gaat. „Dit is wat we ia video-opnames in een be- aaide periode hebben kunnen ewijzen. Maar ze hebben daar ïnger gewerkt dus mogen we annemen dat het om meer ?ld gaat." De Katwijker verklaarde giste- tegenover politierechter lement dat hij eerst niet wilde leewerken aan de fraude. „Ik ad een hele tijd in de wao ge spten en was blij dat ik een Nieuwe baan had." Uiteindelijk ezweek de Katwijker voor de verleiding. Het stelen ging mak kelijk en geen mens die het in de gaten had. Toen in Leiderdorp de boek houding wel erg grote tekorten begon te vertonen, begon het bij de leiding van Shell te da-* gen. De werknemers ontvingen een brief. Daarvan schrok het drietal, maar het was geen re den om te stoppen met de praktijken. In samenwerking met de politie besloot Shell uit eindelijk om videocamera's op te hangen. Toen was het drietal er gloeiend bij. De officier had geen goed woord over voor het gedrag van het drietal. Hij nam het ze zeer kwalijk dat ze na de waarschu wing van Shell vrolijk doorgin gen met stelen. Hij eiste zes maanden cel, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De rechter ging akkoord met deze straf, maar stelde het trio in de gelegenheid de celstraf om te zetten in 180 uur onbetaalde arbeid. De drie zeiden daar gre tig 'ja' op. Ze hebben na hun ontslag bij Shell allen een nieu we baan gevonden en een gezin te onderhouden. De Katwijker: „Als ik mijn baan kwijtraak, kom ik nooit meer aan de slag. En verder heb ik grote spijt van mijn daden. Al is het daarvoor te laat." Maar dan ook aandacht voor de islam oorschoten te meerderheid van de Voor- hotense gemeenteraad wil it de gemeente geld blijft ge in voor godsdienstonderwijs openbare scholen. Met uit- jndering van de WD wezen partijen op het belang ervan, 'el vinden de PvdA en Groen- nks dat het vak breder van )zet moet worden. Burge- leester en wethouders willen subsidie de komende jaren illedig afbouwen. Het bedrag aat vermeld op een lange lijst in bezuinigingen, totaal ruim 16.000 gulden. Het godsdienstonderwijs ordt enkele uren per week ge- iven op de openbare scholen, ilgens hervormd predikant G. fttXYW QJlAV) dji JjL Konmar koffie Mild Rijk Milde koffie met een rijke smaak en een geurig aroma. Voordeelpak, 2 x 250 gram van 5.89 voor chef erna straatsma, 071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 De Stichting Tennispark Adegeest en de gymnastiekver eniging Slank en Kwiek in Voorschoten kregen gister avond volop steun van de politieke partijen, maar voor alsnog geen geld. Burgemeester en wethouders vinden het te riskant om nu al nog meer geld uit de opbrengst van het Van der Hoevenpark over te hevelen naar de bei de sportorganisaties. Volgens de sporters is dat in strijd met eerdere beloftes. voorschoten jan preenen „Er wordt gemakkelijk gepraat over de stroom geld uit die nieuwe wijk. Daar moeten we voorzichtig mee zijn. We willen niet risicovol bezig zijn. Zeker niet nu we de financiën op orde aan het brengen zijn", merkte wethouder P. Verschoor van fi nanciën op tijdens een com missievergadering over de be groting. B en W komen vóór de begrotingsvergadering op 10 november met nieuwe voorstel len. Zij laten dan weten of de onroerend-zaakbelasting voor bedrijven extra moet stijgen en het OZB-tarief voor particulie ren sneller aan de landelijke norm moet worden aangepast, en dus verder omhoog gaat, zo als de PvdA wil. Adegeest en Slank en Kwiek hadden eerder op de avond ge wezen op de toezeggingen die 'al zo vaak' zijn gedaan. „We voelen ons net witte illegalen. We worden gedoogd, we heb ben plichten, maar geen rech ten. We worden uitgenodigd op de koffie, maar de koek is op", aldus penningmeester A. Hille- naar van Adegeest. De stichting dacht 188.000 gulden te krijgen voor het neerzetten van kleed kamers en douches. „Voor ne genhonderd sporter^ is dat toch niet te veel. Totaal is er voor die hoogstnoodzakelijke uitbrei ding 250.000 gulden nodig, maar de rest willen we met ei gen middelen betalen. Slank en Kwiek dacht 'goed' te zitten, toen de commissie welzijn al voor de zomer het groene licht gaf. De club wil met 73.000 gulden structurele en vijfduizend gulden inciden tele subsidie 'eindelijk' de fiet senstalling naast de gemeente lijke gymnastiekzaal Noord- Hofland aan de Van Hogen- dorpweg ombouwen tot een overdekte berging. B en W wil len die uitgave net als zoveel andere investeringen uitstellen om de gemeente financieel weer gezond te maken. Met be zuinigingen, het doorschuiven van eerder toegezegde subsi dies en het verhogen van de OZB in 2000 met 12,5 procent en nog eens elf procent in 2001 wil het college het tekort terug brengen van drie miljoen nu naar 1,3 miljoen in 2003. „Wor den wij daar nu het slachtoffer van? Dat kan toch niet. Van uit stel komt meestal afstelzo reageerde bestuurslid W. van Polanen 'stomverbaasd'. Alle partijen vinden dat Slank en Kwiek op korte termijn moet worden geholpen. Met uitzon dering van het CDA geldt dat ook voor de Stichting Tennis park Adegeest. De politici ver schillen echter van mening over de vraag waar het geld vandaan moet komen. PvdA, D66 en GroenLinks wijzen op het Van der Hoevenpark. C. Regoor (PvdA): „Het was altijd de be doeling dat voor de handbal club, de honk - en softbalclub en de tennnissers met geld uit het Van der Hoevenpark kleed kamers zouden worden ge bouwd. De eerste twee zijn nu geholpen, Adegeest nog niet." De WD wil dat de scouting groep Stichting Impeesa Voor schoten het geld voor een club gebouw deelt met Slank en Kwiek en Adegeest. Wethouder P. den Hartog benadrukte ech ter dat aan deze groep nog meer toezeggingen zijn gedaan dan aan anderen. „Bovendien krijgt Impeesa met 835.000 gul den al minder dan de 1.050.000 gulden die voor nieuwbouw nodig is." Aan de karakteristieke voorgevel van Het Wapen van Voorschoten mag niets worden veranderd, foto loek zuyderduin Café houdt nostalgische uitstraling Fröberg krijgen leerlingen dankzij dit vak een beter inzicht in 'alles wat op kerkelijk gebied' gebeurt in Voorschoten. De meerderheid van de raad wil de subsidie blijven toekennen. Vooral fractievoorzitter S. Har laar van GroenLinks wond zich op over een brief die namens de kerken naar het college was gestuurd. „Daarin wordt de na druk gelegd op het christelijke geloof en het jodendom. Dat vinden wij te eng. Wij willen juist dat alle richtingen worden belicht, dus bijvoorbeeld ook de islam." Wethouder A. Draijer zegde toe contact op te nemen met degenen die godsdienstles ge ven en liet bijvoorbaat weten dat 'wel degelijk ook andere culturen worden belicht'. voorschoten nienke ledegang Projectontwikkelaar Meras, de nieuwe eigenaar van het Wapen van Voorschoten, heeft grootse plannen met het hotel-restau rant aan de Voorstraat. Als het aan Meras'ligt, verschijnen aan de Schoolstraatzijde van het pand appartementen, winkels en een grand-café annex hotel. E. Stikvoort, die nu nog de scepter zwaait in 'het Wapen', vertrekt in maart. Twee jaar terug diende de projectontwikkelaar al een plan in voor het Wapen van Voor schoten. Dat plan voldeed niet aan de eisen van de gemeente. leiderdorp afke van der toolen De Leiderdorpse basisscholen krijgen geen extra steun van wethouder P. Kolman (WD) voor het begeleiden van kinde ren met opvoedings- en leer problemen. Kolman beloofde deze zomer dat ze daar geld voor zou zoeken, maar nu zegt ze dat de klassenverkleining prioriteit heeft. De belofte deed ze toen er grote opschudding ontstond over haar beleid om het leerlingenvervoer duurder en minder toegankelijk te ma ken. Kolman kreeg op een in spraakavond en in de raadszaal de wind van voren van ouders van 'probleemkinderen'. Ze zei den dat de basisscholen in Lei derdorp hun deur gesloten houden voor hun kinderen, omdat ze geen geld en tijd heb ben om hen de aandacht te ge ven die ze nodig hebben. Ou ders zijn daardoor gedwongen hun kind op een speciale school te doen. Kolman dacht het extra geld te vinden dankzij de nieuwe re gels voor het leerlingenvervoer. Maar van die besparing is niets terechtgekomen. Door een pro cedurele fout gelden dit jaar voor iedereen die al van het leerlingenvervoer gebruik maakte de oude regels. Boven dien is het aantal leerlingen voor het speciaal onderwijs toe genomen. Het leerlingenver voer kost de gemeente dit jaar 85.000 gulden meer dan be groot. Die eisen zijn streng, omdat het Wapen een karakteristieke, mo numentale gevel heeft aan de kant van de Voorstraat. Maar ook voor de achtergevel, die geen monumentale waarde heeft, gelden bepaalde normen. Deze heeft de gemeente vastge legd in haar zogeheten beeld kwaliteitsplan. Inmiddels ligt er een nieuw bouwplan, dat weer is ontwor pen door het Leidse architec tenbureau Hans Bik. „Er is flink gesnoeid in de voorstellen zoals die er twee jaar terug lagen", zegt Bik. In het nieuwe plan blijft de hele voorzijde behou den, evenals een deel van het pleintje aan de achterzijde. „Dat was een eis van de ge meente. Net als de eisen dat bij het bepalen van de hoogte re kening moet worden gehouden met de vishandel die ernaast staat, en dat het geheel een nostalgische uitstraling moet krijgen." De gemeente zegt desge vraagd niet op de hoogte te zijn van de nieuwe plannen van Meras. „Wij wachten rustig af tot het ingediend wordt. Vol doet dit aan de eisen dan pra ten we verder. De richtlijnen van monumentenzorg en het beeldkwaliteitsplan blijven on ze leidraad." leiderdorp afke van der toolen In het plantsoen aan de Koe koekstraat in Leiderdorp komt een wooncomplex voor meer voudig verstandelijk gehandi capten. Het gaat om vier wo ningen met elk vijf bewoners, die continu worden begeleid. Het is een oud plan van de stichting Philadelphia Wonen, die in Leiderdorp meerdere projecten heeft. Na langdurige procedurele tegenslag kan vol gend jaar worden begonnen met de bouw. Op dit moment staat er nog een dichtgetimmerd schooltje tussen de flats aan de Koekoek straat en Merelstraat. Dat gaat tegen de vlakte. In het nieuwe complex komen mensen te wo nen die nu nog in het tehuis voor meervoudig gehandicap ten Nieuw Buitenzorg aan de Simon Smitweg verblijven. „Het is een onüasting voor Nieuw Buitenzorg", zegt mana ger wonen I. de Vries van Phila delphia. Het project past in het stre ven van Philadelphia om ge handicapten zoveel mogelijk in gewone wijken onder te bren gen. Onlangs kwam een ander Leiderdorps begeleid wonen project (de Zijlstroom) van de zelfde organisatie in opspraak. De Zijlstroom is ondergebracht in een seniorenflat, en de oude ren konden slecht wennen aan het lawaai dat de ernstig gehan dicapten maken. Zulke overlast verwacht De Vries hier niet: „Dit zijn vier op zichzelf staan de woningen." Het plan voor dit project stamt al uit 1996. Eind 1997 was er al een principe-toestem ming, maar de verdere proce dure liep nogal wat vertraging op. Het College van Ziekenhuis Voorzieningen, dat ook in moet stemmen, vond de prijs die Lei derdorp voor de grond vroeg te hoog. „Wij hebben toen overleg gevoerd met het ministerie, en gezegd dat de prijs die Leider dorp vraagt een redelijke is.' Nu het college toch overstag is gegaan, verwacht De Vries dat het wooncomplex in 2001 klaar Deelnemers Strontrace binnen warmond» van Venrooy met de Weduwe Joustra. Vanmorgen waren acht van de elf deelnemers binnen. De verwachting is dat de laatste deelnemers vanmiddag in Wor- kum arriveren. Tot vanmorgen was er in totaal één afvaller. Vlak na de start viel Jos ten Zijt- hof af, toen op het IJsselmeer de mast van zijn Capriool brak. De eerste deelnemers van de Strontrace zijn gistermiddag aangekomen in Workum. In de lichte klasse van de zeilwed strijd Workum-Warmond-Wor- kum kwam Jeroen de Vos met zijn Eelkje II als eerste binnen. In de zware klasse was dat Aad zoeterwoude Een bewoner van de Van Swietenstraat en het actiecomité 'Kappen met die kap' protesteren tegen de plannen van burgemeester en wethouders om drie bomen weg te halen in de Van Alkemadestraat in Zoeterwoude. Volgens B en W blokkeren een plataan en twee elzen de toegang tot de ga rageboxen en bestaat het gevaar dat de fun dering wordt aangetast. De bezwaarmakers wijzen erop dat al veel groen is weggehaald en dat nog meer wordt gesnoeid als het gebouw van de teken- en schildersgroep Kameleon moet plaatsmaken voor appartementen. Zij stellen voor om de bomen, die nu op ongeveer een halve meter van de garageboxen staan, te verplaatsen, zodat automobilisten er geen last van heb ben. In de ogen van een ambtenaar van de afdeling groenvoorziening biedt dat weinig soelaas. „De kans blijft bestaan dat de gara ges over enkele jaren worden ondermijnd. De straatstenen worden nu al opgetild door de wortels. Er is al iemand over gestruikeld. Ver dere ongelukken willen we voorkomen." M. van Kampen, die aan de Noordbuurtse- weg woont en enkele boxen aan de Van Al kemadestraat heeft, behoort tot degenen die bij de gemeente hebben geklaagd over de bomen. Hij steunt het initiatief van B en W en dreigt met een schadeclaim als er niets verandert: „Als de fundering inderdaad om hoog wordt gedrukt, zal ik de schade in reke ning brengen. Misschien is dat nu al het ge val. Die bomen moeten daar verdwijnen. De bladeren vallen op het dak, waardoor de af voer verstopt raakt. Achter de garageboxen staan ook bomen. Die hoeven voor mij niet weg en zorgen niet voor overlast. Er blijft dus voldoende groen over." De bezwaren komen maandag aan de orde tijdens een openbare hoorzitting van de commissie bezwaar- en beroepschriften. foto henk bouwman Wethouder haalt uit naar raadslid PvdA voorschoten jan preenen De Voorschotense CDA-wet- houder A. Draijer van ver keer en vervoer haalde gis teravond ongewoon fel uit naar het PvdA-raadslid C. Regoor. „Wat u zegt, dat neem ik u zeer kwalijk. We hebben een volstrekt duide lijke werkwijze waaraan niets onfatsoenlijks is. Daarom is het niet gepast om zo te rea geren als u doet. Daar ben ik heel boos over." Regoor reageerde op kri tiek van voorzitter G. Per soon van Veilig Verkeer Ne derland afdeling Voorscho ten. In een brief aan de ge meente beklaagde hij zich erover dat de gemeente nog altijd geen oplossingen en geld heeft voor de 'vele on veilige verkeerssituaties'. Re goor: „Als ik dan daar weer in de krant de reactie op lees van de wethouder dan kan ik alleen maar zeggen dat er sprake is van onfatsoenlijk beleid. De WN heeft gelijk. Er moet iets gebeuren. We kunnen de zaak niet voor ons uit blijven schuiven", al dus Regoor. Tijdens de vergadering ging Regoor niet in op de re actie van de wethouder. Na afloop bood zij echter haar verontschuldiging aan. .Al leen voor de verpakking. Ik begrijp dat het niet in de ver gadercultuur van Voorscho ten past om het woord on fatsoenlijk te gebruiken. Maar ik blijf wel achter de inhoud van mijn boodschap staan. Er dienen snel maat regelen te worden genomen. En dan vooral op de Leidse- weg-Noord en in de Nassau- wijk. Ik heb Draijer ook uit gelegd dat het niet persoon lijk was bedoeld. Mijn op merking was gericht aan de hele raad. Dus in feite ook aan mezelf. Ook ik voel me ervoor verantwoordelijk dat er nog niets is gedaan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17