Windmolens blijven nog een knelpunt op 'Stoppen met je bedrijf kost tijd' Bouwvakkers vinden unieke grafsteen in centrum Alphen boer Rijn Veenstreek Kabels en riool omgelegc Kamervragen over seksreclame langs A4 DONDERDAG 28 OKTOBER 1999 974 Twee gewonden bij ongevallen alphen aan den run» Bij twee ongevallen in Alphen zijn gisteren een 16-jarige bromfietser uit Aarlanderveen en een 16-jarige fietser uit Alphen gewond geraakt. De bromfietser werd aange reden door een 52-jarige vrachtwagenchauffeur uit Krommenie. Hij verleende op het kruispunt van de Albert Einsteinweg en de Antonie van Leeuwenhoekweg geen voorrang aan de Aarlander- vener. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis in Leiden. De 16- jarige fietser raakte gewond toen hij op het kruispunt van de Ei kenlaan met de Magazijnweg geen voorrang kreeg van een 49- jarige automobilist uit zijn woonplaats. De fietser is met een beenfractuur naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp ver voerd. Fietsster beroofd van sporttas alphen aan den run Een 56-jarige fietsster uit Alphen is gisteren beroofd van haar sporttas. Ze reed op het fietspad langs de Ei- senhowerlaan toen een fietser ter hoogte van het Groenoord de tas uit haar mand griste. In de tas zaten slechts wat sportspul- len. Ritsma opent nieuw Verkerkfiliaal alphen aan den run Rintje Ritsma opende gistermiddag onder het toeziend oog van onder andere oud-directeur Hans Verkerk (met hoed) het nieuwe pand van Hans Verkerk Keukens en Poppeliers Meubels. Een helikopter liet een reuzensleutel zak ken. De wentelwiek veroorzaakte een kleine wervelwind waar door het publiek uiteen spatte. Nadat Ritsma de openingshan deling had verricht, konden genodigden en belangstellenden naar binnen. De totale oppervlakte van de beide showrooms aan de Eikenlaan is tienduizend vierkante meter. Voor de kin deren waren er attracties zoals een suikerspin, een luchtkussen, en een drakeboot. foto annette lameijer Oud-kweker Koot biedt luisterend oor Vergunning nog niet aangevraagd ewij; tngei anne :ld g Het gebied tussen de Noordhoek en de Wilgenstraat is de komei de weken door werkzaamheden moeilijk bereikbaar. Naast de b?n bliotheek aan de Wilgenstraat verrijst het nieuwe onderkomt'em( voor politie en brandweer. De kabels en het riool moeten daaro ^ev worden omgelegd. Ze worden neergelegd onder het parkeerterre a" op de Noordhoek en de brug in de Stationsstraat. Na de omleggii?te" van de kabels wordt het riool verplaatst. Door de werkzaamhedtiei is een deel van het parkeerterrein rond de watertoren niet te gezA bruiken. Het verkeer in de Wilgenstraat tussen de Stationsstraat de Populierenstraat moet rekening houden met stremmingen. Er zit schot in de plannen om het winkelcentrum De Batehof in Woubrugge uit te breiden. De gemeente Jacobswoude voert overleg met de winkeliers over de invulling van de be schikbare ruimte. Volgend jaar hopen B en W met een voorstel naar de raad te komen. Volgens burgemeester W. van Beek wordt de uitbreiding van het winkelcentrum in twee fa sen uitgevoerd. De eerste fase houdt uitbreiding van de be staande winkels in. De zaak van Van Raad (fietsen en huishou delijke artikelen) bijvoorbeeld wordt fors groter. Met twee winkeliers elders in het dorp, de drogist en de bakker, voert de gemeente gesprekken over een verhuizing naar De Batehof. Van Beek zegde gistermiddag toe alles in het werk te stellen om een slager naar het winkel centrum te halen. Uit een enquête die de Kamer van Koophandel en de Onder nemersvereniging Jacobswoude vorig jaar hield onder de Wou- brugse bevolking, bleek dat er veel behoefte is aan een slager, een groenteverswinkel en een snackbar. De snackbar is er sinds kort en een groentewinkel komt waarschijnlijk. Op de plek van gebouw De Wijk komen waarschijnlijk winkels en daar boven appartementen. Als dit plan om welke reden dan ook niet doorgaat, komen er huizen. De tweede fase betreft een nog verdere uitbreiding van het winkelcentrum. Van Beek spreekt over een uitbreiding over 'pakweg vijf jaar'. De kans bestaat dat de acht woningen aan de Bateweg, Nieuw Leven, hiervoor moeten wijken. De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering legt oud-rozenkweker Nico Koot uit wat hij als bestuurder van de Zelfhulporganisatie van Bedrijfsbeëindigers doet. Een boer zit met zijn vrouw aan tafel. Buiten, weet hij en hoort hij, wordt zijn vee uit de stallen gehaald en afgevoerd. Hij ziet de wagens wegrijden. Dertig jaar is hij, geboren en grootgebracht op de boerderij. Toen hij oud genoeg was heeft hij het bedrijf overgenomen van zijn vader. Hij heeft ge werkt, gewerkt en gewerkt. Maar de schulden werden steeds groter. En nu loopt hij naar buiten en is alles ineens leeg en stil. ,,Weet je wel hoe erg dat voor zon boer is?", vraagt Nico Koot (51). Hij geeft zelf het antwoord: „Heel, heel erg." Koot is bestuurder van de Zelf hulporganisatie van Bedrijfsbe ëindigers (ZOB) in Noord- en Zuid-Holland, die de Westelij ke Land- en Tuinbouworgani satie eind augustus oprichtte. De vrijwilligers in de ZOB, alle maal ex-agrariërs, steunen boeren die overwegen te stop pen of net zijn gestopt met hun bedrijf. 'De ZOB is voor agrariërs die een nieuwe toekomst tegemoet gaan', staat op de folder van de organisatie. Maar zo zien boe ren die stoppen het vaak niet, weet Koot. Vooral niet als fi nanciële problemen hen dwin gen hun bedrijf op te geven. „Ze zijn ondernemer en willen Schot in uitbreiding Batehof dat ook blijven. Jarenlang heb ben ze dag in dag uit, dag en nacht op die boerderij gewerkt. Ze hebben nooit naar buiten gekeken en ineens moeten ze iets anders gaan doen. 'Maar wat?" Omdat agrariërs hun bedrijf niet kwijt willen, erkennen ze meestal pas dat het niet meer gaat als het al te laat is. De schulden zijn dan zo hoog op gelopen dat een nieuw begin extra moeilijk is. „Het is on voorstelbaar waar die mensen doorheen gaan", zegt Koot. Hem viel het stoppen niet eens zo zwaar. Maar zijn rozenkwe kerij is niet failliet gegaan: zijn zoon heeft het bedrijf van hem overgenomen toen hij het wat rustiger aan moest doen. Hij vindt het belangrijk dat zijn zoon alle ruimte krijgt. „De ontwikkelingen in de moderne tijd gaan hard. Een ouder wil die niet bijhouden, die wil het rustig aan doen. Maar de zoon wil juist wel snel vooruit. Die moet je dan niet in de weg lo pen. Ik adviseer mijn zoon en soms luistert hij ook nog naar me. Dat is toch het mooiste wat er is?" Koot heeft altijd van vergade ren gehouden. „Dat zit in de familie, mijn vader deed dat ook graag." Dus nu vult hij zijn tijd met het lidmaatschap van De Windmolengroep in Jacobswoude vraagt voorlopig geen vergunning aan voor de plaatsing van twintig wind molens aan twee kanten van de Herenweg tussen Al phen aan den Rijn en Rijnsaterwoude. Eerst wil de groep, die bestaat uit 35 Jacobswoudse agrariërs, over eenstemming bereiken met een aantal omwonenden, dat tegen de komst van de molens is. Bovendien is nog niet duidelijk wie de windmolens gaat leveren en hoe duur ze zijn. een prachtlocatie bedenken. Maar als het project niet uit voerbaar is op die plek, is het zinloos." Als het aan minister Jorritsma van Economische Zaken ligt, staan de windmolens hoe eer der hoe liever in Jacobswoude. Volgens haar wil niemand ze hebben. Op termijn moet ech ter tien procent van de elektri citeit in ons land wel op milieu vriendelijke wijze worden opge wekt. Om die doelstelling t len overweegt ze gemeenten via zogeheten aanwijzingen te dwingen windlokaties te reali- Wethouder Haasbroek ver wacht niet dat dwang een snelle oplossing is. „De wet op de ruimtelijke ordening biedt nu eenmaal de mogelijkheid tot het voeren van tijdrovende pro cedures. Als ze daarvan af wil moet ze de discussie met de burgers maar aangaan. Ik weet niet of je daarmee tijd wint. De discussie over de HSL met de burgers duurt ook al acht jaar." marieke de wit/marieta kroft Tijdens een informatie-avond op 21 september reageerden bewoners emotioneel op de plannen voor een windmolen park, langs de N207. Ze vrezen voor hun uitzicht en geluids overlast van de molens. Inmid dels is er een vervolgbijeen- komst geweest, maar een op lossing is niet in zicht. „Er moe ten nog heel wat gesprekken gevoerd worden", zegt voorzit ter van de windmolengroep P. Langeslag. Hij beschouwt dat niet als een tegenvaller. „Het kan jaren duren voor dit soort projecten van de grond komt." De plaats langs de Herenweg heeft de gemeente Jacobswou de gekozen. Maar wethouder J. Haasbroek zegt dat hij daaraan niet koste wat het kost wil vast houden als de bewoners blijven protesteren. „Als de Windmo lengroep met een ander voor stel komt, valt daarover te pra ten. Je kunt achter je bureau Billboards leiden aandacht automobilist af Het SP-Kamerlid H. van Bommel heeft mi nister Netelenbos van Verkeer en Water staat vragen gesteld over reclameborden voor 06-sekslijnen langs snelwegen. Aanlei ding hiervoor is de plaatsing van een bord met uitdagende vrouwen langs de A4 ter hoogte van Roelofarendsveen. Van Bommel vindt dat de billboards de aandacht van automobilisten afleiden en sluit daarmee aan bij de opvatting van Vei lig Verkeer Nederland (VVN) en de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid. Die protesteerden eerder al tegen de plaatsing van sterk afleidende re clame langs de snelweg. Gevaarlijk Van Bommel wil van de minister weten of ze ook vindt dat de reclame gevaarlijke ver keerssituaties kan opleveren. Daarnaast wil hij van haar weten of ze plaatsing van de reclameborden wil tegengaan en op welke manier dit kan gebeuren. Het Kamerlid doet de suggestie te overleggen met de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) over mogelijkheden de afleiders te weren. Behalve Kamervragen zijn er ook vragen gesteld door de Zuid-Hollandse statenfrac tie van SGP/RPF/GPV. De bezwaren van deze fractie zijn vooral van morele aard. KATWIJK Electro World Peursum b.v Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25. Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279. LISSE Johan van Stijn Bang Olufsen Cen Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange, Molenstraat 49. OEGSTGEEST G.W. Roest b.v. Bang Olufsen Cen Lange Voort 11 RIJNSBURG G.W. Roest b.v.. Anjelierenstraat 37 VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstraat 25. saskia buitelaar Bij toeval zijn bouwvakkers in het centrum van Alphen gestuit op een afdekplaat van een graf uit de twaalfde of der tiende eeuw. Tijdens het uit graven van de bouwput voor het Centrum Beeldende Kunst, ïst de Adventskerk, legde graafmachine dinsdag een stuk steen bloot. Archeologen van de Katho lieke Universiteit Nijmegen hebben de roodkleurige zand steen met versieringen verder uitgegravep. De vondst is 'ta melijk uniek', zegt projectar- cheoloog R. Kok van de ge meente. Volgens hem is het zeer waarschijnlijk dat de af dekplaat op hetzelfde kerkhof lag waarvan vorig jaar enkele sarcofagen en skeletten zijn opgegraven. „Het was een enorme ver rassing, een echte toevals- vondst die het plaatje verder invult", jubelt Kok. „Het is de eerste keer dat zo'n afdekplaat in Alphen is gevonden. In heel west-Nederland komen ze wei nig voor, omdat het een dure steensoort is die geïmporteerd moest worden. Deze is waar schijnlijk afkomstig uit Bent- heim, Duitsland." De archeologen hebben twee stukken steen uitgegra ven, maar Kok denkt dat de af dekplaat oorspronkelijk één grote steen was van twee meter lang en zestig centimeter breed. Hij vermoedt dat het kerkhof in de Middeleeuwen is geruimd en de plaat is ver werkt in de vloer van de toen gebouwde kerk. Hij is namelijk aan één zijde sterk afgesleten. „Bij de brand in 1916 is de steen wellicht tussen het puin terechtgekomen. Hij is veel dichter aan de oppervlakte ge vonden dan de graven van vo rig jaar." De Nijmeegse archeologen haalden toen enkele vroeg middeleeuwse sarcofagen en skeletten uit de grond aan de Castellumstraat. „We konden toen niet te dicht bij de kerk muur graven. Daarom komt deze steen nu pas boven water Er staan versieringen op waar van de betekenis nog onduide lijk is. Die moeten we gaan ver gelijken met andere versierin gen uit die tijd. Het was toen nog niet gebruikelijk om jaar tallen en namen op grafstenen te zetten." De plaat wordt voorlopig op geslagen en onderzocht. Waar schijnlijk wordt hij daarna ten toongesteld bij de Historische Vereniging in de Van Boetze laerstraat, waar de vondsten ooo van vorig jaar nu te bezichti gen zijn. Nico Koot is bestuurder van de Zelfhulporganisatie van Bedrijfsbeëindigers in Noord- en Zuid-Holland: „Weet je wel hoe erg het is als een boer moet stoppen met zijn bedrijf? Heel, heel erg." foto mark lamers allerlei commissies en besturen voor agrariërs. Onder meer de ZOB, waarvoor hij werd ge- vraagd toen bekend werd dat i hij stopte. Daardoor is hij niet in een gat gevallen. De ZOB biedt vooral een luiste rend oor. „Praten, het delen van ervaringen. Dat is ontzet tend belangrijk. Mensen heb ben vaak geen tijd voor elkaar omdat ze altijd maar aan het werk zijn. Wij hebben die tijd wel." Koot adviseert tijdens een ge sprek niemand te stoppen, hoe beroerd zijn financiële situatie ook is. „Dat pikken mensen niet, want het is hun vak." Hij probeert boeren die bij hem komen wel te stimuleren om na te denken over hun situatie. „Ze moeten uiteindelijk zelf een conclusie trekken en dat doen ze pas als ze er klaar voor zijn. Dat kost tijd, want ze heb ben niets anders dan hun be drijf." De ex-kweker heeft sinds de oprichting van de ZOB vijf ge sprekken gevoerd, maar hij denkt dat hij het binnen af zienbare tijd drukker krijgt. „De kostprijzen gaan omhoog en de concurrentie wordt gro ter. Daarmee heeft iedere agra riër te maken. Vooral veel klei ne bedrijven moeten daardoor sluiten." Koot kreeg laatst een rapport onder ogen waarin stond dat het aantal kwekers in 2010 gedaald zou zijn van 10.500 naar 2800. Volgens hem komen ex-agrari- ers gemakkelijk aan de bak als ze eenmaal zijn gestopt. „Maar ze moeten eerst de moed vin den om verder te gaan." Daar toe helpen niet alleen de ge sprekken met vrijwilligers van de ZOB, maar ook oriëntatie cursussen die de land- en tuin bouworganisatie WLTO organi seert. Ze komen vervolgens in 'allerlei beroepen' terecht, weet Koot. „Sommigen gaan in loondienst bij een kwekerij, ze gaan op een graafmachine zit ten of de vertegenwoordiging „Kijk hier eens naar", zegt Koot. Hij laat een gedichten bundel zien van Johanna van Harten, een agrariër die moest stoppen. 'Mijn hart mag hui len' is de titel die de lading dekt. Uit één van de gedichten blijkt het bestaansrecht van een organisatie als de ZOB: 'Heb je even tijd/ om te luiste ren/ waar ik mee zitheb je even tijd/ om aan mijn ver driet/ gehoor te geven/.../ Aanraken toegestaan Kijk wat er gebeurt als u de BeoCenter 9300 met een vinger beroert. Kies daarbij actieve luidsprekers zoals de BeoLab 4000 Samen met de BeoCenter 9300 een perfecte combinatie. 3 jaar garantie Bouwvakkers haalden dinsdag bij toeval met hun graafmachir Beeldende Kunst in Alphen aan den Rijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16