'Keuze voor Valkerhout is voorbarig' Opnieuw jaar cel geëist voor fraude makelaar thuisblijvers Zoeken, kiezen en vergelijken op internet Leiden Regio Vreewijk wijst Kamerleden op onveilige Witte Singel Kaardesteeg op slot voor sluipverkeer ^intratuin TJUNUtkUAli jy UK I UBbk WJ uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Zaterdag 28 October LEIDEN - Bij de algemeene beschouwingen in de Gemeenteraad werd hulde gebracht aan het Dage- lijksch Bestuur voor de voortreffelijke wijze, waarop het de gemeente-financiën beheert (applaus) De heer Pera was B. en Ws. eveneens daarvoor erkente lijk, doch gaf zijn bezwaren te kennen tegen de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, een weelde, die boven de krachten onzer gemeente gaat, en tegen het subsidie aan den Schouwburg. Voorts verklaarde hij, dat de plannen van B. en W. tot het leggen van twee bruggen over de Zoeterwoudsche-singelgracht zijn instemming niet hebben, doch z.i. grootere be hoefte bestaat aan een overbrugging der Witte-sin- gelgracht bij de Kaiserstraat. Bij volgnr. 93 werd door den heer Van Lidth de Jeude de wensch te kennen gegeven van een nieuw uurwerk in den Stadhuistoren met minutenwijzer. Bij volgnr. 96: 'kosten voor het verstrekken van en aanleg voor duinwater', sprak de heer De Lange den wensch uit, dat voor de buitenwijken meer brandkra- nen worden beschikbaar gesteld voor de vulling der sproeiwagens, aan welken wensch de Voorzitter be loofde te gemoet te komen. Onno Staal verontschuldigt zich voor de rommel in het kantoor aan de Oude Singel. Een echte rommel is het niet, het interieur heeft nog geen 'fi nishing touch' gehad. En dat is liet zo vreemd voor een pas ge start bedrijf. Er zijn genoeg deeën voor de inrichting, maar belangrijkste staat er al. De jJcomputers. Want die heb je als nternetbedrijf natuurlijk wel kon lodig. Sinds enkele weken is de ww.koopwijzer.nl op het nen|üntemet te bezoeken. Onno g"an Staal is één van de eigenaren van het bedrijf Koopwijzer.nl, lat hij samen met compagnon dJrw! ^aurits Taverne is begonnen. .Stel je wilt een koelkast kopen, ienva^an ga je naar de site en kies je iit een van categorieën de '♦oelkast", vertelt Staal. Aan de hand van de prijs en andere ei genschappen van het product komen verschillende merken naar voren. Vervolgens kan de klant de informatie ook nog vergelijken met andere merken en modellen. De consument kan zichzelf dus goed informe ren voordat de uiteindelijke koop wordt gesloten. Maar volgens Staal is zijn be drijf geen Consumentenbond. ,,Wij geven alleen de informa tie, de klant kan zelf vergelijken. Uit eigen ervaringen weten we dat een artikel door de Consu mentenbond misschien wel als beste wordt getest, maar dat na de koop soms blijkt dat het toch niet helemaal is wat je zocht." Beide ondernemers studeerden niet in Leiden, dus bij de keuze KORT EN ZAKELIJK Tokkelientje Kinderkleding verhuist van de Breestraat naar de Hogewoerd 10A in Leiden. Op zaterdag 30 oktq- ber is iedereen welkom voor de feestelijke opening van de e winkel. Zoals het hoort bij een winkel voor kinderkle ding worden de kinderen ver maakt door een clown en zijn er leuke verrassingen. Leiden is vanaf maandag 1 november een kapsalon rijker, joke van der Blom begint dan met Joke's kapsalon. Hoewel de naam anders doet vermoe den, knipt ze alleen aan huis. Tel: 071 5895545 Onno Staal: „Het is echt een lange-termijnproject." voor de Sleutelstad speelden geen sentimenten. „Het grote voordeel van Leiden is dat het in de Randstad ligt. En de hum- van het pand is in elk geval nog te betalen." Bijkomend voor deel zijn de vele studenten in Leiden. „We werken veel met freelancers om de gegevens van de producten in te voeren." En dat is natuurlijk een ideaal stu dentenbaantje. De mensen die informatie uit folders en van fa brikanten verwerken doen dat zoveel mogelijk van één soort product. „Zo worden ze echte specialisten," zegt Staal la chend. Hoewel internet inmiddels 'booming business' is, stroomt het geld niet direct binnen. „Het is echt een lange-termijn project. De eerste kosten wor den terugverdiend aan adver tenties op de pagina. Maar dat worden er niet teveel," bena drukt Staal. „Voor dit soort pro jecten geldt vooral dat er veel geïnvesteerd moet worden en dat er goed naar de concument geluisterd wordt." Verder zijn er genoeg middelen om geld terug te verdienen. Er kan via de pagina doorgeklickt worden naar on-line winkels waar het product kan worden gekocht, waarvoor door Kies- net.nl een bedrag kan worden gevraagd. En er is het commer ciële gedeelte van de pagina waarop fabrikanten zelf infor matie kunnen geven over hun product. „Duidelijk gescheiden van onze onafhankelijke infor matie. Want we willen voor de consument betrouwbaar zijn en alleen een vertaalslag maken van aangeleverde informatie." Geen verkooppraatjes, maar harde feiten dus. In Nederland is Koopwijzer.nl uniek, in Amerika zijn consu menten uiteraard al een stapje verder. Daar is het al zo dat je via internet met een groep con sumenten de fabrikant bena dert om met tientallen tegelij kertijd een product te kopen, als een soort omgekeerde vei ling. Staal is ervan overtuigd dat binnenkort ook de Nederlandse consument veel meer on-line zal gaan winkelen en het heft in eigen handen neemt. „Consu menten kunnen via onze site laten weten welke producten ze nog meer willen vergelijken. In de toekomst zullen ook meer winkels het internet gaan ont dekken en kan er meer via het internet verkocht worden." Tot die tijd is het voor Onno Staal en consorten zaak om snel een zo groot mogelijk aan bod van producten te vergaren en een zo groot mogelijke doel groep te bereiken. Want goede ideeën vinden altijd navolging. „Natuurlijk zijn we de eerste, maar er komen andere bedrij ven bij. Gelukkig hebben wij dan al een voorsprong en heeft de consument met onze be trouwbaarheid kunnen kennis maken." lesley grieten ANNO 1974 Wijkcomité is situatie beu Wijkcomité Vreewijk grijpt het bezoek van zes PvdA-Kamerle- den morgen aan Leiden aan om opnieuw aandacht te vragen voor de Witte Singel, die vol gens de wijkorganisatie zeer verkeersonveilig is. De Kamer leden zijn uitgenodigd om na het officiële gedeelte van het bezoek aan de stad op de fiets de Witte Singel te verkennen. „We zijn het beu", zegt F. Voncken van Wijkcomité Vree wijk. „Tijdens de spits is het niet veilig. Dan rijden er zo veel auto's dat fietsers geregeld uit nood de stoep moeten opzoe ken om een botsing te voorko men. En midden op de dag, als het rustig is, is het op de Witte Singel ook niet veilig. Dan ge bruiken de auto's de weg als ra cebaan." De weg is volgens het wijkcomité als doorgaande rou te te smal en er zitten te veel ge vaarlijke bochten in. Maar, zo stelt Vreewijk in de uitnodiging aan de PvdA-Kamerleden, „in de gemeente Leiden geniet de verkeerscirculatie voor het ge motoriseerde verkeer - ook op smalle wegen in een woonwijk - hogere prioriteit dan de ver keersveiligheid." Vreewijk vraagt al sinds 1994 om aandacht bij de gemeente voor het probleem. „Maar er gebeurt niets", aldus Voncken. Hij zegt dat het wijkcomité in januari van dit jaar tijdens een gesprek met wethouder Van Rij (verkeer) de toezegging heeft gekregen dat deze voor de zo mer nog op de kwestie zou te rugkomen. „We hebben nog steeds niets gehoord." De voorzitter van het wijkco mité, W. de Vries, schreef on langs opnieuw een boze brief aan het college, vlak nadat op één dag in augustus twee ver keersongelukken op de Witte Singel waren gebeurd. Het Wijkcomité eist dat op de Witte Singel en de Zoeterwoudsesin- gel een snelheidslimiet van der tig kilometer per uur wordt in gesteld. Verder zouden de twee singels verboden terrein moe ten worden voor zwaar gemo toriseerd verkeer. Vrachtwa gens, die er moeten laden en lossen, mogen dat - als het aan de wijkorganisatie ligt - alleen nog maar tussen tien en twee uur doen. Ook wil Wijkcomité Vreewijk dat er in de toekomst met uitzondering van een klei ne buurtbus geen bussen meer over de singels rijden. De Vries in zijn brief: „Ons geduld is op. Wij dringen er bij u op aan op korte termijn maatregelen te Het wijkcomité krijgt steun van zeven basisscholen in de omgeving. Voncken: ,,Als er nu niet snel maatregelen worden genomen, gaan we opnieuw ac- Maandag 28 oktober LEIDEN - Het voetbalweekeinde stond natuurlijk volledig in het teken van Feyenoord-Ajax. Een voet- balklassieker, die teleurstelde en pas tegen het ein de 'ouderwets' spektakel opleverde. Feyenoord won tenslotte met 2-1 van een tegenstander die een (angstig) systeem speelde dat Ajax onwaardig was. Na het duel ventileerde Ajax overigens veel kritiek: op de leiding, maar ook op Van Hanegem. Dat ge beurde dan bij monde van diens directe opponent Arie Haan, die zich er ernstig over gaat beraden of hij nog wel met de Kromme in één vertegenwoordi gend elftal wil spelen. Want: "Hij probeerde me dood te schoppen." Ajax-manager Hans Kraay gaat een protest indienen: hij mocht de dug-out niet in van scheidsrechter Keizer die het bij Ajax toch al had verbruid met het toekennen van een strafschop en het afkeuren van een Amsterdamse goal. HAMBURG - De politie in Hamburg heeft gisteren een 'vampier' van 24 jaar aangehouden, die de hele nacht een man die hij had ontvoerd, in zijn woning heeft geterroriseerd. Walter L. Chomeur woonde op de zolder van een huis. Hij had de woning geheel in stijl ingericht: lijkkist om m te slapen en affiches van Draculafilms aan de wanden. Dinsdagavond greep Chomeur een man die voorbijging. Hij voerde hem naar zijn zolder en dwong hem in de lijkkist te gaan liggen, waar hij werd vastgebonden. De 'vam pier' sloeg zijn slachtoffer vervolgens zo in het ge zicht dat hij uit de wonden bloed begon te vloeien dat hij opdronk. Daarna moest de man in de kist de aders op zijn handen opensnijden, maar toen hij dat weigerde, werd hij meegesleept naar een belendend kerkhof. De 'vampier' raakte bij de graven zo in ver voering, dat zijn slachtoffer de kans kreeg te vluch ten en naar de politie te gaan. De 'vampier' is voorlo pig ondergebracht in een psychiatrisch ziekenhuis. LEIDEN - DO- COS heeft gis teren op ondub belzinnige wijze een einde ge maakt aan het gelijke spelen- complex dat na vijf puntende- lingen op rij de kop opstak. Op eigen veld werd het Haagse BMT met 5-1 naar huis ge stuurd. Hennie Roozendaal (tweede van rechts) kopt de vierde treffer langs doelman Gerrit van Dijk. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD WD Zuid-Holland: Met de keuze voor Valkerhout als nieuwe bouwlocatie voor de Leidse regio schendt de provincie Zuid-Holland gemaakte afspraken met gemeenten. Bovendien is het te vroeg om nu al een standpunt te hebben over waar voor de Leidse woningzoekenden moet worden gebouwd. Dat vindt de WD in Zuid-Holland. robbert minkhorst Het liberale statenlid C. Huigen uit Leiderdorp heeft inmiddels vragen gesteld aan gedeputeer de staten na uitlatingen van be stuurder M. Vissers (Groen links/ruimtelijke ordening) in het Leidsch Dagblad en op 7V West. Vissers ziet de groot scheepse bouwplannen op het marinevliegkamp Valkenburg als 'nieuwe kansen' voor de Duin- en Bollenstreek. Volgens Huigen staat die opstelling haaks op het streekplan van de provincie zelf. „Daarin wordt slechts gesproken over een on derzoek naar bouwlocaties voor de woningbehoefte van de Leidse regio." Huigen vindt de ontboeze ming van de gedeputeerde pre matuur. Er loopt nog een on derzoek naar hoeveel woningen de regio nodig zijn. „Dat aantal is beslissend voor de keuze voor Valkenburg of voor de Grote Polder. De gedepu teerde gaat voorbij aan wat is nil afgesproken in het streekplan. Dat doet geen recht aan het streekplan, en geen recht aan de inwoners in de streek. Wat moeten zij hier van denken?" De gemeenten Katwijk, Was senaar en Valkenburg zijn in principe tegen bebouwing van het vliegkamp. Mocht het Rijk het gebied toch aanwijzen als bouwlocatie, dan mag er slechts op bescheiden schaal worden gebouwd. De drie ge meenten hebben daarvoor een eigen plan ontworpen, getiteld Valkenburcht. Vissers ziet ove rigens meer in Valkerhout, dat op initiatief van Leiden is ont worpen. Met de steun voor Valkerhout negeert Zuid-Holland ook het Pact van Teylingen, waar schuwt Huigen. Daarin is vast gelegd dat tot 2005 geen nieuwe 'Bollenstad' of Leidse wijk wordt gebouwd. Bovendien kan geen afweging meer worden ge maakt tussen het opofferen van ofwel de Grote Polder in Zoe- terwoude of het vliegkamp. Ook dat is tegen de afspraak, zegt het statenlid. De vragen van Huigen zijn mede ingegeven door het standpunt van haar eigen frac-' tie over bebouwing in de Leidse regio. Bij de WD staat de Grote Polder als plek voor wijk bovenaan. Bb Voor de leiden Het was buurtbewoners al tijden een doom in het oog. Het sluipverkeer dat veel vuldig van de St. Jorissteeg via de Kaarde steeg richting Korevaarstraat reed. En terug uiteraard. Want een beetje automobilist wist de stoplichten op de kruising Levendaal/St. Jorissteeg natuurlijk met gemak te omzeilen. Aan deze praktijken is sinds gisteren een ein de gekomen. Met paaltjes is de Kaardesteeg voor autoverkeer afgesloten. De Hoogvliet parkeergarage blijft via de St. Jorissteeg be reikbaar. Jarenlang werd de Kaardesteeg door onge duldige autobestuurders als doorsteekje ge bruikt. Doordeweeks leverde dat al de nodige problemen op maar op koopavonden en za terdagen liep het geregeld de spuigaten uit. In de smalle steeg stonden lossende vracht auto's en kwam het verkeer elkaar bovendien tegemoet. Dat leidde tot 'klemgereden' au to's, ruziënde bestuurders en lange files. De ze onverkwikkelijke beelden behoren nu defi nitief tot het verleden. Slechts leveranciers en bedienend verkeer kunnen met een sleutel de twee palen die in het wegdek zijn geplaatst tijdelijk in de grond laten zakken. Met de be drijfsleider van supermarkt Hoogvliet zijn daarover afspraken gemaakt. FOTO HENK BOUWMAN lus b. Tegen de 47-jarige ter makelaar die in de jaren '93/'94 betrokken was bij een nbi grootscheepse zwendel met hy potheken, is gisteren in hoger ieroep opnieuw een jaar cel ge- eist. Dat is gelijk aan de straf die een jaar geleden voor de recht bank tegen hem werd geëist. n- «Toen werd hij overigens veroor- outdeeld tot 180 uur dienstverle ning, een voorwaardelijke cel straf van vier maanden en een boete van 30.000 gulden. Een andere verdachte, een 26-jarige Leidse, hoorde twee weken cel plus twee weken voorwaardelijk :n veel als de straf waartoe zij vorig jaar door de rechtbank werd veroordeeld. In de Leidse hypotheekfrau- dezaak werkten naast de make laar twee beleggers, een hypo theekbemiddelaar, een notaris en zo'n vijftien 'kleine jongens' samen om voor in totaal 120 panden een veel te hoge hypo theek af te sluiten. Daarbij speelden valse taxaties en pseu- do-kopers die deden alsof ze het pand voor eigen gebruik kochten terwijl het in feite om beleggingspanden ging, een cruciale rol. De Oegstgeestenaar leverde valse taxatierapporten. In de vier gevallen waarvoor de man vorig jaar werd veroordeeld, be- alsof de verbouwing al achter de rug was. De makelaar verdedigde zich door erop te wijzen dat bij een taxatierapport uiteindelijk al leen de vastgestelde waarde er toe doet, en dat het algemeen gebruik is om met die waarde te rommelen als dat nodig is voor het verkrijgen van een hypo theek. Als bewijs daarvoor liet hij een briefje zien waarin hij nog vorig jaar van de Hypothe- ker opdracht kreeg een woning te taxeren. In de brief werd hij vriendelijk verzocht om bij zijn taxatie op een minimale execu- tiewaarde van 587.000 gulden uit te komen. De Oegstgeestenaar is in ver- loond. Voor het hof verklaarde ze dat ze zich nooit bewust is geweest van waar ze mee bezig was, iets wat de advocaat-generaal ernstig waagde te betwijfelen. Hij eiste twee weken cel plus twee we ken voorwaardelijk. Uitspraak in beide zaken over twee we ken. stond die valsheid er in ieder geval uit dat hij de panden nooit van binnen heeft beke ken, terwijl de tekst in de rap porten duidelijk anders sugge reerde. De verdachte, die gisteren zonder advocaat voor het ge rechtshof stond omdat zijn raadsman op het laatste mo ment had afgebeld, erkende dat hij bij die taxaties onzorgvuldig te werk is gegaan. Hij verzuim de niet alleen de panden te be zoeken, maar schreef ook din gen op waarvan hij wist dat ze in ieder geval op dat moment niet klopten. Zo beschreef hij al voor een geplande verbouwing een pand aan de Hooigracht band met zijn aandeel inmid dels geschorst als makelaar, ter wijl er ook nog een royements procedure tegen hem loopt. Die omstandigheden konden de advocaat-generaal echter niet milder stemmen. Hij vond juist dat de fraude de man extra zwaar moet worden aangere kend omdat hij een beëdigd makelaar is. De tweede verdachte die gis teren voor het gerechtshof ver scheen, speelde een veel kleine re rol in de fraudezaak. Zij, de stiefdochter van het brein ach ter de hele zaak, trad twee keer op als pseudo-koper van een huis. Zij werd daarvoor door haar stiefvader rijkelijk be-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15