Leiden Regio Weggedoken in de oksel van de A4 'Tweeduizend bezwaren, dat zegt genoeg' Buurtbewoners zien wel wat in Rembrandtkwartier Vervoerders wachten afsluiting binnenstad af DONDERDAG 28 OKTOBER 1999 Straatrover beentje gelicht leiden Een 22-jarige Leidse straatrover is gistermiddag in de Diefsteeg aangehouden. Hij had daar even voor zes uur de por temonnee uit de handen van een Leidse vrouw (20) gegrist maar werd tijdens zijn vlucht beentje gelicht door een omstan der. De dief bekende ook verantwoordelijk te zijn geweest voor het roven van een schoudertas van een fietsster op de Marnix- straat op 12 oktober. Motorrijder gewond leiden Een 52-jarige automobilist uit Leiden zag gisteren een hem tegemoetkomende motorrijder niet aankomen toen hij met zijn auto vanaf de Veluwemeerlaan in de Merenwijk linksaf het Krekelveld wilde inslaan. Bij de daarop volgende botsing raakte de motorrijder, een 26-jarige Leidenaar gewond. Met on bekend letsel is hij naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Stadsdistributiecentrum moet over zes maanden op eigen benen staan leiden ruud sep Het Stadsdistributiecentrum (SDC) moet vanaf een half jaar na de invoering van de beperkende maatregelen voor zwaar vrachtverkeer zonder subsidie kunnen draaien. Dat oude streven van de politiek, dat bij de toetreding van de WD tot het college opnieuw op papier is gezet, begint langzaamaan een bedreiging te worden van het Stadsdistributiecentrum. „Wij kunnen na 1 mei volgend jaar niet verder wanneer er niemand ga rant wil staan voor onze verliezen", voorspelt SDC-directeur W. Brandhorst. Brandhorst denkt overigens niet dat de ge meente hem over zes maanden zomaar zal laten vallen. „Begin dit jaar is de subsidie aan het SDC inderdaad gekoppeld aan de invoering van ver keersbeperkende maatregelen. Maar daarbij werd niet alleen gesproken van een afsluiting voor zwaar vrachtverkeer, maar ook van zaken als een verdere beperking van de venstertijden, de periode waarin de Breestraat open is voor be dienend verkeer, en een uitbreiding van het ge bied waarvoor de venstertijden gelden. Om nu te zeggen dat per 1 november dé verkeersbeper kende maatregelen zijn ingevoerd, is voor mij te kort door de bocht." Verkeerswethouder T. van Rij helpt Brand horst resoluut uit de droom. De subsidie aan het SDC wordt echt per 1 mei stopgezet; dat staat helemaal los van onderhandelingen over verdere maatregelen om het vrachtverkeer in de binnen stad terug te dringen. „In het voorjaar hebben we besproken dat we de afsluiting voor zware vrachtwagens snel moesten invoeren, en dat het SDC een half jaar na de invoering van die maat regel op eigen benen moest staan. We gingen er toen nog van uit dat de afsluiting al in april kon worden ingevoerd. Feitelijk heeft het SDC er dus tijd bij gehad", aldus Van Rij. Vervolg van voorpagina De poging van de provincie Zuid-Holland om bagger niet in de Oostvlietpolder, maar op de kop van de Maas vlakte bij Rotterdam te storten, wordt in Leiden niet met luid gejuich begroet. De gemeente reageert weliswaar verheugd, maar vindt tegelijkertijd dat Zuid-Holland nog te voorzichtig is. hoog en laag volgehouden dat er in de polder een depot nodig was. „Ik ben zeer gelukkig dat de provincie de goede richting in gaat. Het standpunt is nu 170 Dat is goed robbert minkhorst Vorige week hadden de gede puteerden M. Vissers en J. Heij- koop (inmiddels teruggetreden) overleg met de drie Leidse wet houders T. van Rij, M. Schultz A. Pechtold. Met hen is 'het Maasvlakte-alternatief, storten de Slufter, besproken. Die lo catie is in beheer bij rijkswater- Pechtold heeft gemengde ge voelens overgehouden aan dat onderhoud. Aan Leiden is voor gesteld om elke twee jaar te kij ken of het depot in de Oost vlietpolder nodig is. Dat gaat de gemeente echter niet ver ge noeg, aldus Pechtold. „De af hankelijkheid van de Slufter is in ideaal. Ik vind het ook doodzonde om een claim op de Oostvlietpolder te leggen. De provincie moet begrip hebben is standpunt: wij moeten dit verkopen aan onze inwo- Meer dan tweeduizend bezwaren tegen het baggerde- pot zegt volgens mij voldoen de." Aan de andere kant is de zoektocht van de provincie en alternatief voor de ostvlietpolder verheugend, ndt Pechtold. De afgelopen heeft Zuid-Holland bij Vandaag bespreekt de pro vinciale planologische commis sie (PPC) het Leidse bestem mingsplan voor de Oostvliet polder. Die discussie staat ove rigens lós van de poging van de provincie de bagger te slijten bij rijkswaterstaat. Ambtenaren in Den Haag raden aan om dat bestemmingsplan te vernieti gen, omdat er geen ruimte voor een depot is gereserveerd. De plek waar de stortlocatie moet komen, is vrijgehouden. Dat druist in tegen het streekplan van de provincie zelf, zeggen de ambtenaren. Wethouder Van Rij reageerde vorige week verontwaardigd op het advies, omdat dat gemaakte afspraken negeert. De nieuwe gedeputeerde voor water en groen, Heijkoops opvolger L. van der Sar, beseft dat het be stemmingsplan niet zomaar van tafel kan. „De toezeggingen van de provincie aan Leiden staan nog steeds", zegt hij. „Na het advies van de PPC zullen we het overleg met Leiden voort zetten." Transporteurs staan nog niet in de rij bij het Stadsdistributie centrum (SDC) en bij de twee andere vervoerders die sinds enkele maanden een erkenning als distributiecentrum op zak hebben. Vanaf volgende week mogen vrachtwagens zwaarder dan 7,5 ton nog maar heel be perkt de binnenstad in. Maar de transporteurs kijken de kat nog even uit de boom. „We hebben veel vragen om informatie gehad", vertelt SDC- directeur Willard Brandhorst. „Maar de reactie is dan stee vast: dat weten we dan al vast. Verder wachten ze rustig af. Als de maatregel voor ons meer werk op gaat leveren, dan zal dat pas op termijn blijken, niet meteen per 1 november. En ik verwacht ook niet dat we hier door een gigantische klapper gaan maken." De afsluiting van de binnen stad voor zwaar vrachtverkeer is door de politiek in de eerste plaats bedoeld om het zwaar transport door de binnenstad zo veel als mogelijk aan banden te leggen. Daarnaast werd ver wacht dat de maatregel het kwakkelende SDC aanzienlijk meer werk zou bezorgen. Wie gewend was om met een grote vrachtwagen zijn spullen in de binnenstad af te leveren en niet in aanmerking komt voor een ontheffing, moet vanaf volgen de week op een andere manier zijn spullen op de plaats van bestemming zien te krijgen. Het SDC lijkt dan de aangewezen partner. Maar het idee dat alle trans porteurs die vanaf maandag de stad niet meer in kunnen, auto matisch bij het SDC uit komen, moet op minimaal één punt worden bijgesteld. De transpor teur met de gele elektrobusjes heeft inmiddels concurrentie van twee vervoerders die ook een erkenning als stadsdistribu tiecentrum hebben. Dat bete kent dat ook zij zich vrijelijk door de stad mogen bewegen en bijvoorbeeld niet gebonden zijn aap de venstertijden op de Breestraat. Directeur Irma van Duuren van Van Duuren Transportbe drijf verwacht niet dat er veel gaat veranderen wanneer vanaf volgende week het grootste deel van de binnenstad afgesloten wordt voor zwaar vrachtver keer. „Hoeveel grote vrachtwa gens gaan er nou eigenlijk nog de stad in? Alleen grote onder nemingen als Blokker en V&D. Maar die krijgen allemaal een ontheffing. Ja, ik verwacht af en toe wel een extra palletje, maar ik denk niet dat we daarvoor extra moeten gaan investeren." Haar bedrijf, inmiddels erkend als distributiecentrum, levert overigens al sinds 1979 goede ren in de binnenstad af die door anderen zijn aangeleverd. Ook Hans Jongeneel van Jon- geneel en Zonen Transport in Valkenburg - ook erkend als distributiecentrum - heeft nog geen idee wat de afsluiting van de binnenstad voor zijn bedrijf gaat betekenen. „Ik denk dat veel transporteurs het na 1 no vember gewoon nog een keer proberen. Als ze dan de kous op de kop krijgen, verwacht ik dat het in de tweede week van no vember wel drukker zal worden bij ons bedrijf', aldus Jonge neel. Rijden transporteurs die vol gende week zonder vergunning met een vrachtwagen zwaarder dan 7,5 ton de binnenstad in tuffen recht op een bekeuring af? Zo stellig wil een woord voerder van de politie het niet stellen. De politie zit deze week om de tafel met gemeente en Openbaar Ministerie om af spraken te maken over de aan pak van het zware vrachtver keer. „We zitten nog in de over legfase", laat de woordvoerder De afsluiting van de binnen stad voor zwaar vrachtverkeer komt er nu echt aan. Borden aan de rand van de binnenstad, zo als hier aan het Utrechtse veer, waarschuwen vrachtwagen chauffeurs dat de maatregel op 1 november in- weten. Dat overleg moet deze week worden afgerond 'want er wordt gewerkt op de datum van 1 november'. En bekeuren voordat het overleg is afgerond, heeft nu eenmaal geen zin. „Als je bekeurt, moet daar bij het Openbaar Ministerie wel iets mee gebeuren. Je kunt het OM niet zomaar met allemaal bekeuringen opzadelen." De bewoners van het buurtje waarin Leiden Promotie/WV een Rembrandtkwartier wil ves tigen, kijken positief tegen de plannen aan. Dat is althans de verwachting van secretaris Ca roline Leeflang van de buurt vereniging De Put in de Oude Morsch. „We hebben er al va ker voor gepleit om meer met Rembrandt te'doen. We zouden bijvoorbeeld graag zien dat het borstbeeld van Rembrandt, dat nu tegenover het oude Leidsch Dagblad staat, naar onze buurt verhuist. Ik denk dat het daar veel meer op zijn plaats is." De plannen van Leiden Pro- motie/VW - die rond de Zee vaartschool en Molen de Put een buurtje wil inrichten dat een beeld moet geven van Rembrandts tijd - kent ze overi gens slechts globaal. „Ik heb al leen de stukken in de krant ge lezen. Met Leiden Promotie hebben we nog niet gesproken. Maar de ideeën zijn heel erg leuk. Het kenniscentrum in de Zeevaartschool lijkt me echt fantastisch." Een definitief oor deel over de plannen wil ze echter nog niet geven. „Veel zal ook afhangen van de manier waarop straks met de buurt wordt overlegd. Maar ja, het hoeft allemaal pas in 2006 klaar te zijn. Dus we hebben nog wel even." Leiden Promotie/VW hoopt dat de plannen voor het Rem brandtkwartier vele toeristen extra naar Leiden trekt. Bang dat dit in de buurt tot overlast leidt, is Caroline Leeflang niet. „We zijn wel wat gewend. Het Rembrandt atelier heeft al de nodige mensen hier naar toe getrokken. Ik vind het trouwens wel gezellig. En het kan helpen om andere problemen hier op te lossen. Misschien dat de komst van vele toeristen een aanleiding is om wat te doen aan overlast door hangjonge ren. Als al die bezoekers maar niet met de auto komen. Dat kan onze buurt niet aan." Ook in de Pieters- en Acade- miewijk zijn de reacties niet ne gatief. De plannen voor het De kleuren zijn zeegroen, staal blauw en hardrood. Het mate riaal is beton en glas. Vooral veel glas. Tussen het saaie art en grijs van rijksweg A4 de op- en afritten van de INI 1 licht het nieuwe gebouw Rijkswaterstaat op als een toorts in de nacht. Vanuit de [verte oogt het bijna-transpa- rant. Het schijnt dat architect Oortwijn dat ook voor ogen leeft gestaan toen hij invulling moest geven aan die oksel van de A4, onder de schouder van [Leiden. Het wegstation voor de [toekomst, zoals dat gisteren ■erd geopend, dient doorzich- :ig te zijn. 'Maar ho, stop even, de dienst- kring Leiden van rijkswater had toch al twee van die stations, aan beide kanten van de stad. Eentje in de Meerburg, vlakbij de Hoge Rijndijk, en die I hele grote daar bij de brug van het Haagsche Schouw? Wat moeten ze dan met nog zo'n ding? Of verwachten ze soms dat de winters in het volgende millennium alleen maar kou der worden, zodat er vaker ge strooid moet worden? Daar lijkt het anders niet op, met dat als maar verergerende broeikasef fect. Het antwoord is eigenlijk heel simpel. „Deze komt in de plaats van die twee andere sta tions", zegt Clement van der Helm, het hoofd technische dienst van de vestiging Leiden. „Het Haagsche Schouw stoten we af en het station bij de Meerburg krijgt een andere functie. De directie Zuid-Hol land opereert daar vandaan als straks de verbreding van de A4 een aanvang neemt. De feitelij ke reden om de stations af te Kleurig en transparant. Dat zijn de kenmerken v terstaat, gelegen tussen N11 en A4. i het nieuwe wegstation v De Blauwe Steen, die al 700 jaar i stoten, is dat ze niet meer van deze tijd zijn. Ze zijn verou derd." Dat heeft alles te maken, zo blijkt, met de veranderde werk wijze van rijkswaterstaat zelf. Vroeger onderhield en beheer de deze dienst het rijkswegen- net in Nederland waarbij de nadruk lag op onderhouden. Maar vandaag de dag is het werk aan de weg uitbesteed aan (onder)aannemers en ligt de prioriteit vooral bij het be heren. „Inderdaad, wij zijn van doeners meer denkers gewor den", bevestigt Van der Helm. Ofwel: „Schop en borstel heb ben plaatsgemaakt voor pen en computer", zoals vestigingsdi recteur Broekhuizen het bij zijn openingspraatje verwoordde. Hoewel er slechts 13 van de 41 werknemers van de Dienst Lei den in het nieuwe gebouw ach ter hun computers het beleid bepalen, is het pand deson danks bijzonder ruim bemeten. „Dat komt omdat de gehele be nedenverdieping wordt ge bruikt voor de opslag van ma teriaal, zoals bijvoorbeeld strooizout. Net als het maaien van bermen en het opknappen van bijvoorbeeld een weghelft van de A44 is ook het strooien uitbesteed aan derden. Maar het materiaal is hier en de co ördinatie geschiedt eveneens van hieruit. Binnen een half uur na de melding zijn alle we gen die onder ons beheer val- tjes diep weg tussen bomen en onder bruggen. Toch vooral uit het zicht houden, luidde het motto. Maar hoe drukker het wordt op de weg, hoe nadruk kelijker een instantie als rijks waterstaat zich langs die weg moet laten gelden. En hoe op vallender en transparanter dan blijkbaar het gebouw... Smalfilm Sinds augustus heeft de Leidse Video en Smalfilm Liga (LVSL) een eigen clubblad: Objectief. Met enige regelmaat ontvingen wij voor die tijd bericht van de club over het reilen en zeilen van de vereniging. In augustus 1997 waren er dertig leden en was de wens: op naai- de vijftig. In maart 1999 waren die ver langens meer dan gerealiseerd en werd het 75ste lid inge schreven. Dit uiteraard tot gro te vreugde van LVSL-voorzitter de dienst Leiden van rijkswa- Pim Perquin. foto henk bouwman Inmiddels is het ledental opge lopen tot 95 en waarschuwt het bestuur voor invoering van een ledenstop. Want honderd is het maximum aantal leden dat de LVSL kan behappen. Het is daarom geen toeval dat de amateurfilmers gaan verhui zen. Na twee jaar in clubge bouw De MamLx aan het Bizet- pad in Leiden Zuid -West te hebben gebivakkeerd gaat de club met ingang van 22 novem ber haar technische avonden houden in de Eendenkooi in Zoeterwoude. Het clubblad meldt dat daar kan worden be schikt over 'een representatieve en comfortabele ruimte." Tijd voor nieuwe leden mis schien? Rembrandtkwartier gaan voor een deel deze wijk aan. Be stuurslid Franceline Hendrikse van de wijkvereniging Pieters- en Academiewijk en Levendaal vindt de plannen leuk klinken. Ze vraagt zich wel af of de idee- en ook haalbaar zijn. „Ik be grijp tenminste dat er financieel nog niets is geregeld." Ze juicht het toe dat in Lei den iets met Rembrandt wordt ondernomen. Als dat tenminste stijlvol gebeurt. „Ik hoop niet dat er zaken al te kunstmatig worden teruggerestaureerd. Als ik lees over dat plannetje om Rembrandts' geboortehuis te herbouwen, maak ik me daar toch zorgen over. We moeten geen Anton Pieck-effecten krij gen." Het idee om de Zeevaart school in te richten als kennis centrum vindt ze een prima plan. „Al denk ik dat het goed is om daar bijvoorbeeld mensen van de Lakenhal bij te betrek ken. Ook in dat centrum moet niet al te veel namaak komen." Bang voor overlast in de wijk is Hendrikse niet. „Het zijn, be grijp ik, vooral activiteiten die overdag plaats hebben. Boven dien vind ik de initiatiefnemers nogal aan de optimistische kant over het aantal bezoekers. Ik geloof niet dat er zo veel men sen naar het Rembrandtkwar tier komen." Ooit had Leiden overigens al een replica van Rembrandts ge boortehuis. Wim van der Pluym (ex-PvdA-raadslid) kan zich nu nog boos maken over de wijze waarop de gemeente destijds 'het huis' van de kunstenaar in de Weddesteeg heeft verkwan seld. Hij heeft in deze recht van spreken. Als werknemer van de Rotogravure - destijds gevestigd aan het Kort Galgewater - lever den hij en zijn collega's in 1963 een deel van hun salaris in voor de bouw van de replica van Rembrandts' woning. Het be trof hier een replica, omdat het originele geboortehuis al in een veel eerder stadium was afge broken. „In 1980 moest die gevel plaatsmaken voor nieuwbouw. Belachelijk vonden we dat. Om twee redenen. Daar hadden we met z'n allen nou zo hard voor gespaard. En daarbij: nu was al les over Rembrandt weg. Die gevel is overigens in stukken gezaagd en opgeslagen in de Stadstimmerwerf aan de over kant. Waar die nu is? Weet jij het? Ik niet." Hoewel hij dus een rare smaak in de mond kreeg toen hij kennis.nam van de plannen om het geboortehuis 'nog eens dunnetjes over te doen', ziet hij het initiatief voor een Rem brandtkwartier wel zitten. „Be ter laat dan nooit. Maar ik heb, misschien spreekt hier de oud politicus, wél mijn bedenkin gen tegen plannen die financi eel niet onderbouwd zijn. Toch krijgt Klerks vooralsnog het voordeel van de twijfel. Laat hij maar zien wat hij als onderne mer kan." len ook gestrooid." Wat dat betreft is h< station neergevleid op een tac tisch sterk punt. Staande in de glazen koepel zie je, waar je ook kijkt, auto's aan alle kan ten. Het verkeer op de A4, één van de drukste rijkswegen van Nederland, zoeft 24 uur per dag, 365 dagen per jaar in volle vaart voorbij, de filemeldingen voorbehouden. En als straks de Nil tussen Leiden en Alphen gereed is, zullen de op- en afrit ten ter plekke ongetwijfeld ook snel dichtslibben. In die alsmaar toenemende verkeersdrukte ligt de nodige ironie opgesloten. Vroeger stopte rijkswaterstaat zijn op- wegstationne- Van de hak op de tak in heempark ten op insecten, om zo andere planten te kunnen bestuiven. Ook zijn nog lang niet alle za den gevallen en zijn er nog vol op paddestoelen te vinden. Voor kinderen uit de groepen drie en vier van de basisschool is er de mogelijkheid kennis te maken met het project 'herfst bladeren en beestjes', waarin het aspect van recycling in de natuur wordt behandeld. De excursie begint om 14 uur. Het Heempark is te vinden aan de Oegstgeesterweg. De vereniging voor natuur- en milieueducatie IVN houdt zon dag haar laatste excursie van dit jaar door het Heempark van Leiden. Het thema van de ex cursie is dit keer 'van de hak op de tak', waarmee de vereniging wil aangeven dat de meest uit eenlopende onderwerpen wor den behandeld. Wat dat aan gaat is de herfst een veelzijdig seizoen, stelt de IVN. Her en der zijn nog planten die wach- eric-jan berendsen Controle auto's en brommers De politie heeft gisteren op de Oegstgeesterweg tussen 11.00 en 12.00 uur een snelheids controle gehouden. Van de 508 passerende auto's reden er 48 harder dan de toegesta ne vijftig kilometer. De hoogst gemeten snelheid was 91 kilo meter. Op de nabijgelegen Zweilandlaan werden gister ochtend 50 brommers gecon troleerd na klachten uit de buurt. Achtentwintig bestuur ders kregen een bon omdat hun bromfiets niet aan de technische eisen voldeed.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13