Leidsch Dagblad Pronk vindt baggerstort 'zonde van open ruimte' San Marcomeer Vliegtuig met golfer Stewart neergestort Medicijn op recept te koop bij DA-winkels iML Milieugroepen kopen grond in Groene Hart Politie verdenkt man van moord op Sybine Jansons Leiden wil 'verloren zoon' Rembrandt terughalen LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS DINSDAG 26 OKTOBER 1999 Inland Inland -3,5 7 fen Samenleving iek van de Dag 11,13,14,15,17 programma's9 Is/Strips overzicht OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 U Het bewegende behangetje van aquariumliefhebber Koos Dubbelaar Post tijdelijk met ïand gesorteerd fle handsorteerder keert even ertig bij FIT Post. Met het oog ip de kerst- en nieuwjaars- Irukte wil de post er alles aan loen om brieven en kaarten ip tijd te bezorgen. De maat- egel is nodig omdat de invoe- een volledig geauto- natiseerde afhandeling van de ost de nodige problemen op- »vert. ■xcLius Veronica iver 'grap' cavia let tv-magazine van Veronica in verlegenheid gebracht oor kritiek van de Dierenbe- :herming. In de editie van eze week laat de redactie een ivia bij wijze van 'grap' instjes doen zoals onder leer 'bungeejumpen' met een astiek aan de achterpootjes, hoofdredactie van het ma- izine biedt zijn excuses aan. I igina 3 1 fertrouwen in conomie groot vertrouwen in de econo- ie is volgens het CBS zeld- riam hoog. Tot juni was de nsument negatief, maar ids de zomer stijgt het ver- luwen in de economie pijl- el. De kooplust leed overi- nauwelijks onder het ge- te vertrouwen. ina6 'ahiel presenteert euwe regering nieuwe Indonesische presi- it Abdurrahman Wahid eft vandaag zijn nieuwe re ar ing gepresenteerd. In een ging te breken met het ver- en, bestaat Wahids ploeg irnamelijk uit nieuwko- rs. Er zijn slechts vijf mili- en benoemd, minder dan t- [ina 7 pparaatje weert clame op de tv Duitsland is een apparaatje ivikkeld, waarmee reclame andere ongewenste pro- mma's van de tv kunnen rden geweerd. Deze zoge- imde 'televisie-fee' heeft de letingen van een pakje si- etten en kost ongeveer 350 ien. Het is de bedoeling het apparaatje ook in Ne land op de markt komt. f'ondklok voor jielzoekers oekers die in het tenten- èp in Eist komen, krijgen uitgaansverbod in de [htelijke uren. Tussen half alf 's nachts en kwart voor i in de ochtend mogen ze opvangkamp niet uit. Met 'huisregel' komen de ge- inte en justitie tegemoet de plaatselijke midden- d. Het is voor het eerst dat maatregel wordt inge- cl. oemenexport u, lt flink teleur en verkoop van Nederlandse men ligt tot nu toe 0,7 ut lager dan vorig jaar, de koepelorganisatie bloemenveilingen VBN laag. De gemiddelde prijs [daald van 41 naar 37 cent Steel. Dit komt neer op 30 len gulden gemiste omzet. is de tegenvallende |g uit Duitsland. 14 Schathouder Luyczak spreek Alphense reserves aan 15 Groei van kinderopvang voor SKO geen doel op zich 16 Hans Teeuwen terug in het theater met 'Trui' 17 SRV-wagen van Sassenheimse Wereldwinkel ruikt naar wierook 19 Arts Van Teeffelen onderzoekt 'plotse dood bij sporters' Minister rakelt discussie over Oostvlietpolder weer op Minister Pronk van VROM ziet niets in een baggerstort in de Leidse Oostvlietpolder. Dat liet hij gisteren duidelijk weten bij zijn bezoek aan volkstuinvereniging Room burg. ,,Ik vind het zonde van de open ruimte om hier een baggerstort te vestigen. Zelf zou ik niet op het idee gekomen zijn", aldus de minister. leiden ruud sep Pronk was gisteren in Leiden en in de Bollenstreek om zich te laten informeren over de ver schillende bouwplannen in de Leidse regio. Op het program ma stonden naast de Oostvliet polder, ook het Van Gend Loosterrein en Marinevlieg kamp Valkenburg. In de kantine van volkstuin vereniging Roomburg stak de bewindsman zowel de volks tuinders als het gemeentebe stuur een hart onder de riem. Tuinders en gemeente zijn een stemmig in hun afwijzing van de baggerstort die de provincie in de polder wil aanleggen. De gemeente heeft de slibstort om die reden uit het bestemmings plan geschrapt. Juist in de week dat de pro vinciale planologische commis sie zich buigt over een ambte lijk advies om het bestem mingsplan zonder slibstort naar de prullenbak te verwijzen, gaf Pronk onomwonden blijk van zijn twijfel over de slibstort. „Dat je hier een bedrijventer rein aanlegt, nou ja, vooruit. Maar die grote groene ruimte daarachter moet dan wel als groene ruimte bruikbaar blij ven", aldus de minister, die er overigens aan toevoegde dat dit slechts zijn 'eerste reactie' is. Ook over de manier waarop de provincie nu tot het oordeel komt dat de slibstort in de Oostvlietpolder geen proble men oplevert, was Pronk niet erg te spreken. Hij liet zich door wethouder T. van Rij uitleggen dat de opstellers van de milieu effectrapportage bij het vast stellen van de bufferzone de nieuw te bouwen bedrijven in de polder niet wil meerekenen. „Dat is een beetje struisvogel politiek", bromde de minister. De provincie Zuid-Holland, venetië Een man probeert zijn broek en schoenen droog te houden op het San Marcoplein in Venetië. Het plein is door hevige regenval en daaropvolgende overstromingen verandert in een meer. FOTO REUTERS ANDREA MEROLA washington ap De Amerikaanse golfkampioen Payne Stewart is gisteren met vier of vijf anderen in Zuid- Dakota omgekomen door een ongeluk met zijn privé-vlieg- tuig. Al snel na vertrek uit Dal las reageerden de twee piloten niet meer op oproepen van de luchtverkeersleiding. Aangeno men wordt dat de druk in de cabine kort na het opstijgen is weggevallen en dat de inzitten den daardoor buiten westen zijn geraakt. Het vliegtuig is op de automatische piloot over zes Amerikaanse staten gevlogen. De ramen van de Learjet waren met ijs bedekt, wat erop duidt dat de temperatuur in het toe stel onder het vriespunt was. Volgens het vluchtplan waren er twee bemanningsleden en drie passagiers, maar er waren berichten dat er een zesde per soon was gearriveerd voordat het vliegtuig vertrok. Stewarts echtgenote Tracey, die het drama via de C/V/V-tele visie volgde, had vergeefs ge probeerd Stewart op te roepen via zijn mobiele telefoon. Ongeveer vier uur na het op stijgen was de brandstof op en stortte het toestel neer op een veld in Zuid-Dakota. Volgens getuigen viel het vliegtuig bijna loodrecht uit de lucht. Pagina 19: Dood Payne Ste wart schokt de golfwereld leusden gpd-anp DA, met ongeveer zevenhon derd winkels het grootste sa menwerkingsverband van dro gisterijen in Nederland, wil bin nen afzienbare tijd ook medicij nen gaan verkopen, die alleen op recept verkrijgbaar zijn. Daartoe heeft DA een inten tieverklaring getekend met een apothekersorganisatie, waarvan DA de naam niet wil zeggen. Op dit moment zijn er twaalf apotheken die tegelijk ook DA- drogist zijn. Daartoe hebben de betreffende apotheken een dro gist in dienst genomen. DA wil de zaak nu echter omkeren; drogisten zouden apothekers in dienst moeten nemen. Daarmee neemt wel het aan tal plaatsen toe waar genees middelen op recept te verkrij gen zijn. De zorgverzekeraars menen dat Nederland al ge noeg apotheken kent. Daarom zijn ze nauwelijks bereid con tracten met nieuwe partijen af te sluiten. Ook de Britse drogisterijketen Boots, die elf winkels in ons land heeft en binnenkort een twaalfde opent, probeert medi cijnen op recept te gaan verko pen. Maar tot nu is slechts een enkele zorgverzekeraar bereid bij Boots gekochte medicijnen te vergoeden. Drogisterijen zoeken naarstig naar middelen om hun bestaan veilig te stellen. Minister Pronk had gisteren goed nieuws voor de volkstuinders in de Oostvlietpolder. Als het aan hem ligt, komt er in de Leidse polder geen baggerstort. FOTO HENK BOUWMAN initiatiefnemer van het bagger- straks helemaal niet kan wor- depot in de Oostvlietpolder, den gebaggerd", meldt een wacht af hoe serieus Pronks uit- woordvoerster. „We hopen dat latingen over de stortlocatie de minister dan mee wil zoeken zullen zijn. „Het allerslechtste naar een alternatieve locatie." wat er kan gebeuren, is dat er HET WOORD IS AAN Horatius Zachtheid in het oordeel verwerft en behoudt vrien den. periode r metzón x «715° •715° »yi50 20% 20% 30% 40% 40% 30% 'Oprukkende bebouwing voorkomen leiderdorp jaap van sandijk Regionale actiegroepen gaan stukken land in het Groene Hart kopen om daarmee de dreiging van de oprukkende be bouwing tegen te gaan. Dat zegt P. de Krom van de vereni ging Milieudefensie, afdeling Leiden en omstreken. Volgens De Krom zouden vooral de Lei- derdorpse stichting Comité Doesbrug en de Oegstgeestse stichting Behoud Broek- en Si- montjespolder bereid zijn op deze manier aantasting van het Groene Hart te voorkomen, maar 'in elk geval te vertragen'.' De Krom is zelf secretaris van die laatste organisatie. „Kijk, zo'n tachtig procent van de Grote Polder mag dan inmiddels verkocht zijn aan al lerlei projectontwikkelaars, maar er zijn wel cruciale toe gangswegen naar de polder no dig. En die zijn nog in private handen, van boeren dus", legt De Krom uit. Het opkopen van grond is een beproefd middel van milieuactivisten. De Krom wijst in dit verband op het Bul- derbos, een stuk grond dat op initiatief van Milieudefensie door particulieren is gekocht om de uitbreiding van Schiphol te voorkomen. De stichting Comité Does- brug is niet blij met het naar buiten brengen van de plan nen. Woordvoerder R. Mes van het Leiderdorpse comité wil niet aangeven welke gebieden zijn actiegroep op het oog heeft. „Ik ga hier niet op in. Het zijn nog gedachten, meer niet." maarn gpd-anp De politie verdenkt een 37-jari- ge man uit Nieuwegein van de moord op Sybine Jansons. Op het lichaam van het meisje vond de politie een gedeeltelijk DNA-profiel. Dat komt overeen met het DNA van de man. De verdachte heeft de moord tot nog toe ontkend. De Nieuwegeiner werd begin jaren negentig verdacht van twee verkrachtingen, waarvan de rechter er uiteindelijk één bewezen verklaarde. Hij kreeg negen jaar cel en zat tweederde van zijn straf uit. Onderzoekers van het Pieter Baan Centrum concludeerden destijds dat de man verminderd toerekeningsvatbaar was. Hij zocht zijn heil dikwijls bij straatprostituees, bij wie hij zich voordeed als politieman, om de vrouwen te dwingen tot gratis seks. Het gedeeltelijke DNA-spoor biedt volgens officier van justi tie Steensma geen honderd procent zekerheid. Justitie kent althans geen zaak waarin een gedeeltelijk DNA-profiel als be wijs dient. Het DNA-profiel was gedeeltelijk vergaan doordat het meisje ruim een maand in het water heeft gelegen. Sybine Jansons verdween op 19 januari op weg van school in Doorn naar huis in Maarn. Een grootschalige zoekactie leverde, behalve haar fiets, geen enkel spoor van het meisje op. Op 24 februari werd ze dood aange troffen in een vaart bij Breuke len. Ze bleek seksueel misbruikt en was al kort na haar verdwij ning om het leven gebracht. De zaak zorgde voor veel on rust. Ruim tweehonderd poli tiemensen werden op de zaak gezet. Ze doorzochten 46.000 kilo Maarns huisvuil, onder zochten aan de hand van een signalement 1700 auto's en na men onder meer 3900 zedende linquenten onder de loep. De verdachte uit Nieuwegein is aan het begin van het onder zoek al eens door de politie on dervraagd. De man kreeg net als zo'n vijfduizend andere mensen die langs de plek van de verdwijning in Doorn kwa men, de vraag voorgelegd of hij op de bewuste dag iets bijzon ders had gezien. Keurmerk voor internetwinkels leiden rené van trigt De Consumentenbond brengt volgende week een keurmerk voor internetwinkels op de markt onder de naam Webtra- der. Winkels die dit keurmerk mogen dragen verplichten zich zorgvuldig om te gaan met de privacy van hun klanten. Op hun homepage moeten zij de internetgebruikers informeren wat zij met hun persoonlijke gegevens doen. Als internetwinkels en provi ders profielen aanmaken van het surf- en koppgedrag, dan krijgen de consumenten voort aan inzage in die profielen. Woordvoerder E. van Kou wen: „We maken het de consu ment zo makkelijker om een veilige en betrouwbare inter netwinkel te kiezen." Pagina 6: Privacy te grabbel bij internetproviders Pharming opent farmaceutische boerderij in VS leiden bram van leeuwen Het Leidse biofarmabedrijf Pharming heeft gisteren in Vienna in de Amerikaanse staat Wisconsin een farmaceutische boerderij geopend. Het is vol gens Pharming de eerste ter wereld. Op de boerderij, die acht mil joen gulden kostte, kunnen tachtig transgene kalveren wor den ondergebracht die in hun melk geneesmiddelen produce ren. Pharming werkt er samen met het biotechnologiebedrijf Infigen dat is gespecialiseerd in celkerntransplantatie. Dat laat ste is nodig om op veilige wijze transgene dieren te produce ren. Het Leidse bedrijf zoekt ook samen met het Amerikaanse Rode Kruis naar de productie van veilige mensellijke bloedei- witten. Die dreigen door het te ruglopend aantal donoren en risico's op HIV- en hepatitis C- infectie schaarser te worden. Bij Pharming worden testen ge daan met een middel tegen de ziekte van Pompe, een dodelij ke spieraandoening. Ambitieuze plannen Leiden Promotie/VW leiden ad van kaam Onder het motto 'Breng de verloren zoon weer thuis' wil de Stichting Lei den Promotie/VW nog het komend jaar een Rembrandtkwartier vestigen in de stad. Dat permanente kwartier moet komen in en rond het voormalige ge bouw van de Zeevaartschool, vlakbij de plaats waar ooit het geboortehuis van de wereldberoemde schilder stond. Dat huis in de oude staat herbouwen, plus er een bezoekerscentrum aan vastkop pelen, vormen de belangrijkste pijlers onder het ambitieuze plan. De uitvoe ring kost op papier voorlopig drie mil joen gulden. Daar tegenover staat de verwachting dat het Rembrandtkwar tier tienduizenden toeristen extra naar Leiden zal trekken. Het bezoekerscentrum 'vertelt' straks het levensverhaal van Rembrandt van Rijn. Dat gebeurt aan de hand van pre sentaties met audiovisuele en digitale middelen. De bezoeker krijgt daar ant woord op vragen als: hoe zag Leiden er in de tijd van Rembrandt uit en op wel ke wijze kleedden de mensen zich toen. In de na te bouwen etserij kan de be zoeker bovendien zelf een 'echte' Rem brandt namaken. Maar de inhaalslag die de stichting ten aanzien van Leid ens' beroemdste zoon wil maken, behelst meer. Als het aan voorzitter Kees Klerks en directeur Tjeerd Scheffer ligt, gaat de omgeving van de de Weddesteeg, het Noordeinde en het Galgewater volledig op de schop. De buurt daar moet na 2001 de sfeer uitademen van de zeventiende eeuw, de tijd waarin Rembrandt leefde. Dat effect wordt bereikt door bestra ting met kinderhoofdjes, aanpassing van het straatmeubilair, het inrichten van ambachtelijke werkplaatsen op de Varkensmarkt, het instellen van een paardentram, samenwerking met de Stadstimmerwerf en andere musea en de bouw van een stadshotel op de plaats van het Boerhaave College. De naam van dat hotel: het Rembrandt- huis. „Het voordeel juist van dat deel van de stad is dat d,e infrastructuur er al goeddeels is. De molen, de brug, de Stadstimmerwerf, de oude Varkens- markt; het is net alsof de tijd daar heeft stilgestaan", aldus Scheffer. Pagina Leiden: Leiden wil Rembrandt als trekpleister Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: Telefoonnui Na de eers (l.v.m. controle bezorging) woken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/glrO na.,u«no„...B I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u I bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch &i Dagblad rdnumme» 100S0, 2300 VB Leidon. tan ook: 071-5128 030 of ren vla: www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1