Leiden Regio woonwijk is al veel' Grote belangstelling voor onthulling Indië MonumentJVjj nieuwe De man in het zwart op Propop 'Blijven investeren in bereikbaarheid' Bonsai PvdA-Kamerleden komen naar Leiden (BAANDAG 25 OKTOBER 1999 'Lotenverkoper' rooft portefeuilles leiden Eert 89-jarige bewoner van de Wevershof en een 65-jari- ge man vn de Papiermolen zijn zaterdag van hun portefeuille beroofd. Een ongeveer 17-jarige man deed zich voor als loten verkoper van de Grote Clubactie. Beide slachtoffers lieten hem binnen om het een en ander in te vullen. In een onbewaakt ogenblik zag hij kans om van beide bewoners hun geld weg te nemen. Gaatjesboorder slaat weer toe leiden Door een gaatje te boren in het raamkozijn van een wo ning aan de Clariet Kok-van Alphenstraat in de Stevenshof en vervolgens het raam te openen kwamen inbrekers zaterdagoch tend vroeg de woning binnen. Het is niet bekend wat er wordt vermist. Van een woning aan het Neeltje van Zuytbrouckhof tussen het Noordeinde en het Galgewater werd het cilinderslot van de voordeur geforceerd. Hier werden VW-bonnen gestolen. Reactie Centrum Management Leiden op koopstromenonderzoek: Inbreker overlopen leiden Twee eigenaars van tuinhuisjes op het Vlietpark ontdek ten vrijdag dat zich in een van de huisjes waarschijnlijk een in breker ophield. Zij hadden een onbekende man over het terrein zien lopen en vonden achter het huisje een tas met mogelijk ge stolen goederen. De politie pakte een 42-jarige Amsterdammer op. annet van aarsen Dat het goed gaat met de Leidse binnenstad, is geen reden om nu achterover te leunen en niets meer te doen. Dat stelt Centrum Management Leiden, een organisatie waarin de be langrijke ondernemersorgani saties uit de binnenstad zijn vertegenwoordigd, in een iet wat late reactie op het koopstromenonderzoek van de provincie en de Kamers van Koophandel. „Om de positieve lijn in de Leidse binnenstad voort te kunnen zetten, moet in Leiden geïnvesteerd blijven worden in een kwalitatief aan trekkelijk winkelaanbod, in een betere bereikbaarheid en in stadspromotie", aldus Centrum Management. Het Koopstromenonderzoek, dat een maand geleden werd gepresenteerd, toont aan dat de omzet van de Leidse winkels bovengemiddeld steeg in de af gelopen jaren: van 580 miljoen in 1994 naar 750 miljoen dit jaar. Dat betekent 29 procent groei voor Leiden, in vergelij king met een landelijke gemid delde van zeventien procent. Het onderzoek stelt bovendien dat relatief veel bezoekers (47 procent) met de fiets komt, te gen een kwart met de auto. Centrum Management: „Het onderzoek wijst echter ook on tegenzeggelijk uit: no parking, no business. Daarbij wordt de beschikbaarheid van parkeer- mogelijkheden vele malen be langrijker gevonden dan de ta rieven, al moeten deze tarieven niet de spuigaten uit lopen. Lei den zal dus moeten blijven in vesteren in bereikbaarheid. De Boommarktgarage is een must. En dat geldt ook voor uitbrei ding van het 'Haagweg-con- cept' vanaf Lammenschans en het Transferium aan de A44. Uit het Koopstromenonder zoek bleek overigens dat de ter reinen van Stichting Stadspar- keerplan - onder andere aan de Haagweg - en de nieuwe par- keerroute rondom de binnen stad vooralsnog niet het succes zijn, waarop in Leiden werd ge hoopt. Leiden staat in de top vijftien van 'slechtste gemeen ten' in Zuid-Holland - als het gaat om het vinden van een plek voor de auto - op nummer vijf. Behalve voor parkeren moet er volgens Centrum Mange- ment fors meer geld komen voor promotie. „Nog te veel mensen in de regio hebben een achterhaald negatief beeld van de Leidse binnenstad", aldus Centrum Mangement. leiden De Leidse Hortus liep gisteren alvast vooruit op het Japanjaar, dat in 2000 begint. In de Oranjerie verdiepten de bezoekers zich in de geheimen van Origami, Japans papiervouwen. De Ikebana Vereni ging demonstreerde Japans bloemschikken en bui ten was de Raku-stook-techniek te zien, een Japanse methode van keramiekbranden. Natuurlijk scoorden de Bonsai-boompjes van de Leidse kweker Kóyasan hoge ogen. De bescheiden markt in de Hortus was bedoeld als voorproefje. Volgend jaar vieren Japan en Nederland dat het vierhonderd jaar geleden is dat de beide landen elkaar voor het eerst ontmoetten. Sindsdien heeft er een soms moeizame, maar steeds wonderlijke uitwisseling van wederwaardigheden tussen de twee culturen plaatsgehad. Vooral in Lei den, waar veel Japanse verzamelingen zijn gehuis vest, worden komend jaar veel Japanse activiteiten georganiseerd. FOTO TACO VAN DER EB ktiegroep Merdeka: liever monument voor slachtoffer kolonialisme Pronk op werkbezoek in Leiden: eiden annet van aarsen {rvolg van voorpagina )e actiegroep Merdeka, die de jrnieling van de beeldjes van b iel Indië Monument heeft op- sijeëist, wil met de actie aan- icht vragen voor de gruwelijk- k eden uit de koloniale tijd. „Wij aepen op om in woord en e aad afstand te nemen van het ti nmenselijke kolonialisme aj|raarmee de Nederlandse staat Nederlandse ondernemin- en Indonesiërs 300 jaar lang in a ;n wurggreep hebben gehou- et en. In Nederland moet men ztindelijk eens beseffen dat de iebloniale oorlog van 1946-1949 ïu uwelijk en onrechtvaardig nj as. In plaats van een monu- el lent voor gesneuvelde Leidse id ildaten moet een monument ii orden opgericht voor de hon- ra irdduizenden Indonesische rij i andere slachtoffers van het mi ederlandse imperialisme." Pieter Brouwer, voorzitter de Stichting Militair Indië Dnument en wethouder T. Rij denken echter nog eeds dat vandalen het beeld ider handen hebben geno- m. „Die verklaring van Mer- ka kwam wel wat laat. Meest- eisen dergelijke groepen toch -nJrect een actie op", aldus Van „Ze beweren bovendien dat vernieling 's nachts is ge- urd en dat het gaat om drie eldjes. Dat klopt niet. Het f eld i donderdagavond om elf van zijn sokkel gehaald het gaat niet om drie beeld- maar om een object, voor- iUende drie figuurtjes." Pieter Brouwer: „Het zijn zie- loten. Ze hebben niet eens naam onder de brief gezet, denk dat deze mensen ver- h ird zijn over wat er is ge- Bfird. Als ze dapper zijn, ko- :n ze met open vizier naar me toe. Ik ga graag het debat met ze aan." Van Rij benadruk te dat het belangrijk is om te beseffen dat de wereld van vijf tig jaar geleden niet dezelfde is als die van nu. „De mensen die we hier vandaag herdenken, zijn mensen die slechts hun plicht hebben gedaan. Hen kun je niets aanrekenen. Het is ach teraf makkelijk om te oordelen. Als je dat wilt doen, moet je naar de beslissers uit die tijd wijzen." De onthulling van het Indië Monument had zaterdag onder grote belangstelling plaats. Be halve driehonderd genodigden kwamen nog eens een paar honderd mensen op de overi gens ingetogen plechtigheid af. Het is volgens wethouder Van Rij, die een genuanceerde toe spraak hield, niet alleen een kwestie van terugblikken, maar ook van vooruitzien. „Dit mo nument staat er niet alleen ter nagedachtenis van de 25 Leide- naars die in de periode 1945-1949 zijn gesneuveld. Het staat er ook voor mensen van nu, die lering willen trekken uit de geschiedenis." Hij vergeleek de jonge Leidse militairen, die de grote reis te rug naar huis niet haalden met hun leeftijdsgenoten van tegen woordig. „Nu trekken jongeren de wereld in om hun horizon te verbreden, de jongeren van toen gingen op reis om een op dracht uit te voeren. De men sen die terugkeerden naar Ne derland hadden het moeilijk. Er was sprake van verdringing, van doodzwijgen en van een gebrek aan erkenning. Zo was het sys teem. De stilte rond die hele kwestie wordt nu terecht door broken. Al is het laat, het is goed om nu die periode van verdringing af te sluiten en te leren van de geschiedenis, van Leiden kan het wel vergeten dat zowel de Grote Polder als het marinevliegkamp Valkenburg mag worden be bouwd. Dat liet minister Jan Pronk (ruimtelijke orde ning) vanmorgen overduidelijk weten tijdens een werk bezoek aan Leiden en deze regio. Wethouder Tjeerd van Rij gaat er evenwel nog altijd van uit dat Leiden op ter mijn zowel de Grote Polder als Valkenburg nodig heeft om in de woningbehoefte van de Leidse regio te voor zien. Oud-militairen zijn tevreden met het Indië Monument. „Het verwoordt precies wat wij destijds voelden toen we op pad werden gestuurd." FOTO TACO VAN DER EB de fouten die zijn geirfaakt. We moeten de last van de fouten niet afwentelen op een kleine groep mensen die een opdracht uitvoerde." Pieter Brouwer toonde zich uiterst gelukkig dat na jaren praten er nu dan toch eindelijk een monument was en dat de plechtigheid na het incident van donderdagvond toch nog kon doorgaan. „Het is een mo nument dat precies verwoordt wat wij als oud-militair voelen en voelden toen we met dui zenden op reis werden ge stuurd om orde en vrede te brengen. Ik denk aan de 25 jon ge Leidenaars die hun leven hebben gegeven. Zij namen af scheid en kwamen nooit meer terug. Vanmorgen vroeg zijn er in Indonesië bloemstukken ge legd op de graven van deze mensen, vanmiddag herdenken wij hen in Leiden." Het beeld van de drie treu rende figuurtjes werd kort na de herdenkingsplechtigheid weer weggehaald. Het moet op een vandalismebestendige ma nier aan de sokkel worden be vestigd. De gemeente is niet van plan om verder extra veilig heidsmaatregelen te nemen voor het monument. Van Rij: „Wel willen we de jongeren aanspreken die in de buurt rondhangen. Ik zeg niet dat zij het beeld in het water hebben gegooid. Maar misschien gaan zij zich na een goed gesprek ook verantwoordelijk voelen voor het beeld." leiden ruud sep Als voorbereiding op de vijfde nota ruimtelijke ordening die in februari 2000 uitkomt bracht Pronk vandaag bezoeken aan Leiden en aan de Bollenstreek. Hij liet zich onder meer infor meren over de plannen voor het Van Gend Loosterrein en de Oostvlietpolder. Van Rij liet de bewindsman weten dat Leiden zo snel moge lijk wil bouwen op Valkenburg, maar dat hij op de langere ter mijn verwacht dat Leiden ook de Grote Polder moet intrek ken. Pronk verwees dat plan re soluut naar het rijk der fabelen. „Het kan nooit beide zijn. Ik vind één bouwlocatie al veel", aldus Pronk. De minister sprak zijn zorg uit over de plannen voor het Van Gend Loosterrein. Het terrein valt als experiment on der het Stad Milieuproject. Dat betekent onder meer dat de plannen in goed overleg met de buurt moeten worden uitge werkt. Bovendien is er eventu eel de mogelijkheid dat het mi nisterie ontheffing verleent van milieuregels - waardoor er meer woningen in het gebied kunnen komen. Daar moet de gemeen te maar niet op rekenen, zei Pronk. „Er zijn 25 Stad Mi lieuprojecten. Daarvan mogen er van de Kamer vijf afwijken van de regels. Je kunt er dus be ter vanuit gaan dat Leiden bij die andere twintig zit. Anders kom je in de problemen." Ook de bouw van de Keekto- ren baarde de minister zorgen. „Daar krijg ik dus straks gedu vel over", kondigde hij aan. De bouw van de woontoren op de uiterste punt van het Van Gend Loosterrein, vooruitlopend op de bebouwing van de rest van het gebied, maakt de kans dat Leiden vrijstelling krijgt van milieuregels namelijk nog klei ner, wist Pronk. M Ie negende editie van Propop n, aanstaande en het belooft itmaal op 6 november in de ladsgehoorzaal een ouderwet sknaller te worden. Na de ta- lelijk vlakke en nauwelijks srrassende programmering 'rd< in de laatste jaren is het orga- on satieduo Kwik Rits bijtijds as'! i zijn schreden teruggekeerd. et het contracteren van de ïgelse zanger Dave Berry d sbben de Henny's niet alleen 01 or het eerst een internationa- act in huis gehaald, maar bo ndien een naam aangetrok- j n die in de zestiger jaren u™ ank als een klok. En om die muziek uit die tijd jaren draait het per slot van rekening op dit feest voor oudere jongeren in de Stadsgehoorzaal. Met nummers als This Strange Effect, Little Things en Mama had Dave Berry destijds top tien hits in zowel Europa als Amerika. Maar meer nog van zijn muziek zal deze artiest de geschiedenis van de popmu ziek ingaan als de man van de mysterieuze bewegingen. Im mer gestoken in het zwart bracht hij met zijn charismati sche act vroeger vooral de vrouwelijke aanhang het hoofd op hol.'Het schijnt dat hij dat mi De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. in zijn nadagen nog niet ver leerd is. De warming-up komt ditmaal van Sander Pardon en zijn Blues M-bassadors, een vier mansband die ook in '95 al eens op Propop optrad. De af sluiting wordt verzorgd door de Pubband, met The Shoes min 'of meer behorend tot de huis- act van het jaarlijkse mini-festi val. Dat vindt niemand erg, want de muziek van deze Leid se groep sluit naadloos aan op dat jaren zestig gevoel. De pre sentatie van het festijn is tradi tiegetrouw in handen van Teun de Reede. Door de komst van Berry en zijn vijfmansband kost een kaartje iets meer dan voorheen het geval was, namelijk 20 gul den. Na aftrek van kosten gaat de opbrengst naar het goede doel. De voorverkoop begint morgen bij de bekende adres sen: sigarenmagazijn Teun Fie- lemon op het Bevrijdingsplein en Rits Modemagazijn in de Janvossensteeg. Gezien de te verwachten drukte is het raad zaam om tijdig kaarten te be stellen. Eeuvvboek Zo langzamerhand word je doodziek van het in overdreven termen opwaarderen van aller lei dingen aan het eind van dit millennium. Zo is daar de auto van de eeuw, de wedstrijd van de eeuw, de film van de eeuw, het feest van de eeuw om het over de onvermijdelijke sporter van de eeuw maar niet te heb ben. Overdreven omschrijvin gen van onderwerpen die het niet waard zijn hemelhoog te worden geprezen. Leuk voor de commercie, meer niet. Een uitzondering is er te ma ken voor het Leids Boek van de Eeuw, ook al moet dat nog worden geschreven. Weliswaar bestaan de plannen al lang maar pas onlangs sprong voor vormgever John Stelck en tekst schrijvers Roos van Put en Har ry Gerritsma het licht op groen. De gemeente neemt namelijk 2000 exemplaren af waardoor het trio in elk geval uit de kos ten komt. Het is de bedoeling dat in het rijkelijk van foto's voorziene boek in totaal 11 Leidenaars aan het woord komen. Voor waarde is wél dat zij in een 'rond' jaar zijn geboren. Dus 1900, 1910, 1920, enzovoort, tot en met het jaar 2000. De laatst- geborene kan natuurlijk niet zelf aan het woord komen. Ge dacht wordt aan een verhaaltje met de moeder. De uitverkorenen moeten ver tellen over de drie belangrijkste gebeurtenissen in hun leven. Niet over de eerste schooldag, trouwdag of de geboorte van een (klein)kind maar iets dat voor iedere Leidenaar herken baar is. Dat kan de stadhuis-, brand van 1929 zijn, het dem pen van de Langegracht maar ook het bezoek van Nelson Mandela eerder dit jaar. Kort om 'iets' dat de stad in bewe ging bracht. Over de omslag is lang nage dacht. Zeker is dat Leidens en Neerlands oudste inwoner de 111 -jarige Catharina Angenita merleden langsgeweest bij de Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden (COKL), bij kinder dagverblijf Pollewop en bij ba sisschool De Viersprong. Daar praten de bezoekers met do centen en buurtwerkers over de rol van het onderwijs bij het oplossen van maatschappelijke problemen. Tenslotte brengt een fiets tocht door de stad de Kamerle den langs verkeersknelpunten. De PvdA-wethouders Van Rij (verkeer) en Baaijens (onder wijs) vergezellen het zestal tij dens het bezoek aan Leiden. Zes PvdA-leden uit de Tweede Kamer bezoeken vrijdag Lei den. Plaatselijke politici en buurtbewoners informeren de parlementariërs over onderwijs, kinderopvang en verkeersknel punten. Leidenaars kunnen vrijdag middag vanaf vier uur in buurt centrum Het Vijf Hoven Huis aan de Hofiaan kennismaken met Saskia Noorman-Den Uyl, Rob van Gijzel, Peter van Heemst, Mariëtte Hamer, Jet Bussemaker en Gerrit Jan van Oven. Voor die tijd zijn de Ka- van Dam-Groeneveld - alias Oma van Dam uit de Groen- oordstraat - de kaft zal sieren. Zij personificeert de schakels met de vorige en de komende eeuw. Als alles volgens plan verloopt, wordt het boekwerkje volgend jaar maart gepresenteerd tij dens de officiële opening van het atrium van het stadhuis. Het moet een relatiegeschenk worden van de gemeente voor de volgende eeuw en een heb bedingetje voor de echte Leide naar. Eén wens hebben de makers nog. Zij zoeken Leidenaars die willen vertellen over de drie be langrijkste Leidse gebeurtenis sen in hun leven. Belangstel lenden kunnen contact opne men met John Stelck, 071 - 5725008, fax 071-5725009, e- mail: jstelck@euronet.nl ad van kaam eric-jan berendsen Dag van het Oor in Leiden Het audiologisch centrum van het LU MC in Leiden zet aanstaande zaterdag zijn deu ren open. Voor het eerst wordt op 30 oktober een Dag van het Oor gehouden. De Nationale Hoorstichting heeft deze dag georganiseerd. The ma is het voorkomen van ge- hoorverlies. Het audiologisch centrum houdt zaterdag open huis. Het centrum laat onder meer een nieuwe techniek zien waarmee binnen twee minu ten de oren van baby's wor den gescreend. Verder kijkt een KNO-arts met een micro scoop in het oor. Op een beeldscherm kunnen bezoe kers hun eigen trommelvlies en gehoorbeentjes zien. Door het audiologisch centrum en door de polikliniek van het LUMC worden rondleidingen gegeven. Het audiologisch centrum en ook het informatie- en ad viescentrum van Effatha in het Poortgebouw van het LUMC zijn zaterdag vanaf tien uur 's morgens geopend. Bij Effatha staan teksttele foons, wek- en waarschu wingssystemen, ringleidin gen, infrarood-apparatuur en telefoons met versterker klaar om bekeken en uitgeprobeerd te worden. Dave Berry luistert 6 november Propop op, het feest geren in de Stadsgehoorzaal. voor oudere jon- FOTO PR

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9