4 Pizzaketen eist geld van Telfort Controle op koeien met BSE is niet waterdicht Economie ieuwe klachten over oca-Cola in België itgever PCM wil over twee ar af van tv-zender AT5 Film CV gaat betalen voor zeven films Bodem gelegd van nieuw P&O-schip Felle Brits-Duitse strijd op telefoonmarkt J1AANDAG 25 OKTOBER 1999 Apart STER-blok voor bedrijven hilversum_ï Bedrijven gaan zich vanaf 1 november presenteren m speciale STER-blokken. Op dit moment komen in de uitzen dingen eveneens bedrijven aan bod, maar deze spots worden overschaduwd door reclame voor luiers, maandverbanden en biermerken. De bedrijfspresentaties zullen vanaf 1 november worden gebundeld in een blok met een herkenbaar begin en einde maandag, woensdag en vrijdag op Nederland 1, 2 en 3. De bedrijfscommercials dienen vooral om naambekendheid te kweken. Onderzoek toont aan dat mensen een baan steeds meer kiezen op basis van het gevoel dat een bedrijf oproept. Het idee voor deze reclamevorm is afkomstig van directeur A. ter Horst van Corpa Employer Corporate branding. 'Siemens herstelt zich na zwak jaar' uónchen Het Duitse elektro- en elektronicaconcern Siemens heeft zich het afgelopen boekjaar weten te herstellen. De om- vangrijke reorganisatie die het bedrijf vorig jaar aankondigde, zorgde voor een bedrijfsresultaat van 6,6 miljard gulden, 2,9 miljard meer dan in het boekjaar 1997/98. De winst voor belas tingen steeg met dik een half miljard tot 3,5 miljard, zo meldden het Duitse weekblad Der Spiegel en het zakenblad Capital. Sie mens presenteert op 3 november zijn jaarcijfers over het afgelo pen boekjaar, dat loopt tot 30 september. E-mailbedrijf dreigt KPN met rechter imsterdam Xoip, het bedrijfje dat faxberichten omzet in elek- ironische post (e-mail), heeft duizenden klanten moeten teleur stellen omdat het over te weinig telefoonnummers beschikt. Sinds de lancering op 18 juni hebben enkele tienduizenden mensen zich aangemeld. Verdere groei wordt volgens Xiop be- zmmerd door KPN Telecom, dat de nummers te laat zou heb- len ingeprogrammeerd in de centrales. Xoip dreigt met juridi sche stappen als niet uiterlijk vandaag de extra nummers be- chikbaar zijn; KPN Telecom vraagt geduld tot 1 november. )uitse winkels mogelijk langer open rlun De Duitse minister W. Müller van economische zaken ril de winkels door de week langer openhouden. Tegenover het reekblad Der Spiegel verklaarde hij een openingstijd tot tien iur 's avonds prima te vinden. Momenteel kunnen klanten op werkdagen tot 20.00 uur terecht in de Duitse winkels. Aan de luitingstijd op zaterdag (16.00 uur) en de winkelvrije zondag iil Muller niet morrelen. tleedoen China in WTO nog probleem Washington Overleg tussen de Amerikaanse onderminister immers van financiën en de Chinese premier Zhu Rongji eeft gisteren geen doorbraak opgeleverd. De twee hebben de letreding van China tot de wereldhandelsorganisatie WTO an- ermaal doorgepraat. Washington verlangt van China dat het markt liberaliseert in verschillende sectoren van zijn econo- lie. Pas dan is een WTO-lidmaatschap aan de orde, evenals de latus van meestbegunstigde handelsnatie van de VS. hi na koopt flinke partij Airbussen on» De Volksrepubliek China koopt acht vliegtuigen van het pe Airbus A 340 en in totaal twintig toestellen v&n de types iibus A 318 en 319. De Franse president Jacques Chirac heeft t zaterdag in Lyon gezegd na een onderhoud met de bezoe- nde Chinese president Jiang Zemin. Chirac maakte het be- uit van Peking bekend op het station van Lyon dat de hoge- lelheidstrein TGV aandoet, Lyon-Satolas. Hij heeft daar na een nch Jiang Zemin pogen te overtuigen van het nut van een GV tussen Peking en Shanghai. Jiang Zemin is vrijdag in Lyon ngekomen. Zaterdag heeft hij Chirac bezocht in zijn privé- rblijf in het departement Corrèze, het kasteel van Bity. MHP wordt nieuwe naam van MHP wijk De vakcentrale MHP (middelbaar en hoger personeel) het volgende millennum in met een nieuwe naam. Per 1 ja- lari heet de vakcentrale Unie voor Middengroepen en Hoger rsoneel (UMHP). De naamswijziging moet duidelijker maken it de doelgroep van de centrale is. Niet alleen de hoogte van functie, maar ook de hoogte van het inkomen speelt een rol. a de vijf organisaties die bij de MHP zijn aangesloten, waren ijd al leden met middeninkomens uit lagere functies aange- ten. De nieuwe unie verwacht de komende jaren een forse le- nvvinst. Het doel is een groei naar 250.000 leden, elf procent fer dan nu. VERPEN Belga Amerikaanse frisdranken- lucent Coca-Cola onder een aantal verdachte fles- die in de Belgische Coca- fabriek in Wilrijk zijn ge- ;ld. Dat gebeurt na een u van een Belgisch echt- stel constateerde vrijdag hun twee halveliterflesjes i Light slecht smaakten en ken. Ook twee scholieren iet Belgische Tienen wer- onwel na het drinken van •Cola en Fanta (ook uit de •stal); een van hen moest en, de ander kreeg uitslag, en onderzoekje in het zie kenhuis konden ze naar huis. Coca-Cola laat de zaak uitge breid onderzoeken. In universi taire laboratoria wordt de sa menstelling van de Fanta nage plozen. In juni werden Belgische Co la-drinkers ziek en dat leidde tot massale terughaalacties. Frankrijk vaardigde zelfs een tij delijk verbod, uit. Overigens is nooit iets verdachts gevonden. Het publiek verloor het vertrou wen en stapte over op andere merken. Coca-Cola becijferde dat de affaire 200 miljoen gul den kostte. De omzet is dankzij kostbare reclamecampagnes nu weer op het oude niveau, aldus Coca-Cola. KDAM GPD leelhouder PCM Uitgevers ach op termijn terugtrek- iit de Amsterdamse tv-zen- kT5 omdat de organisatie- tuur te veel beperkingen |t. PCM, uitgever van on- neer Parool, Volkskrant en Handelsblad, heeft veer- miljoen gulden in AT5 ge- maar ziet geen mogelijk er* n deze investeringen terug ?uWjj 'dienen. jfoa arnaamste wettelijke be- ;uide lering is dat de AT5-pro- ma's alleen in de regio- erdam mogen worden uit- nden. gens AT5-directeur A. Be- hebben zich de afgelopen lal meerdere kandidaten de overname van de PCM- den gemeld. Het Amster- e gemeentebestuur, dat •ublieke partner jaarlijks 20' luljoen aan de zender bij- I. heeft bezorgd op het 315 plan gereageerd. „Wij hebben in het verleden al flink aan AT5 meebetaald, maar er ligt de afspraak dat we daarmee stoppen. Als er een nieuwe situ atie ontstaat, denk ik echter dat de gemeente bereid zal zijn er toch nog geld in te steken. AT5 moet voor Amsterdam en de hele regio behouden blijven", aldus loco-burgemeester J. van der Aa. De provincie Noord-Holland en het ministerie van OCW wil len dat AT5 en Radio Noord- Holland over uiterlijk twee jaar volledig zijn geïntegreerd tot één radio- en tv-zender voor de hele provincie. AT5 vreest dat het typisch Amsterdamse ka rakter van de uitzendingen dan zal verwateren. Berends pleit daarom voor de Zuid-Holland se constructie, waarbij TV West en TV Rijnmond onder de pro vinciale paraplu naast elkaar functioneren en samenwerken. PCM blijft de komende twee jaar nog aan zijn verplichtingen voldoen. Filialen twee avonden telefonisch onbereikbaar Pizzaketen Al Capone's dient een schadeclaim in tegen telefonieaanbieder Telfort, omdat zijn filialen vrijdag avond en gisteren telefonisch onbereikbaar waren. Di recteur D. Galiart schat de claim op ongeveer twee mil joen gulden. Gaat Telfort niet op de eis in, dan stapt Al Capone's naar de rechter. aan die te willen vergoeden. Het telefoniebedrijf wijst met de beschuldigende vinger naar KPN, dat onvoldoende ruimte beschikbaar zou stellen aan Telfort voor het verlenen van diensten. Vandaag zou Al Capo- almere anp Een eerste overleg met de di rectie van Telfort leverde giste ren niets op. Telfort erkent dat Al Capone's schade heeft gele den, maar geeft vooralsnog niet amsterdam anp De Labouchere Holland Film CV gaat zeven films financie ren. Sinds eind vorig jaar kun nen particulieren die in films beleggen, flink wat terugkrijgen van de belastingdienst. Voor mensen met een topinkomen die ook vermogensbelasting be talen, beloopt het voordeel zo'n 75 procent. Het ministerie van financiën heeft de Bank Labou chere laten weten dat ook in het nieuwe belastingplan de af trekmogelijkheden voor beleg gingen in films blijven bestaan. De investeerders zijn niet per definitie filmfanaten. „Het me rendeel van de mensen ziet het louter als een financieel pro duct. Dat er ook nog films wor den gemaakt, so be it", denkt directeur P. Veldhuisen van La bouchere. Mede door ruime medewerking van de fiscus kan het filmfonds aan mensen die volledig van alle aftrekmogelijk heden profiteren, een garantie rendement bieden van 3,2 pro cent per jaar. Dat percentage geldt ook als alle films floppen. De Nationale Investerings bank zorgt via dochter Innocap voor deze garantie. De Labou chere Holland Film CV wil 46,8 miljoen bijeengaren voor de films. Internetwinkels in de clinch over simpele muisklik new york krf-anp De internetboekwinkels Ama zon.com en Barnesandnoble- .com bevechten elkaar behalve via het wereldwijde web ook via de rechter. Amazon, een van de grootste internetbedrijven ter wereld, diende bij een recht bank in Seattlê een klacht in omdat zijn concurrent gebruik maakt van een belangrijk ele ment van zijn verkoopsysteem. Bamesandnoble zou ten on rechte op zijn websites het merksymbool '1-Click' opvoe ren. Een simpele klik op dit symbool met de computermuis zorgt ervoor dat de consument onbekommerd boeken, cd's en video's kan kopen zonder dat creditcard- en adresgegevens steeds opnieuw moeten wor den ingevoerd. Amazon zegt dat te hebben ontwikkeld en er een patent op heeft aangevraagd. De virtuele boekwinkel wil nu dat Barne- sandnoble.com, een joint ven ture van het Duitse mediacon cern Bertelsmann en de Ameri kaanse boekhandel Barnes Noble, de '1-Click' van de web site haalt. Ook vraagt Amazon een schadevergoeding. ne s en Telfort verder praten. Voor Al Capone's gaat het om een forse strop, omdat de vrij dagavond een van de drukste momenten van de week is. „Fu nest voor ons imago. Als wij niet bereikbaar zijn, bellen de klanten een concurrent", zegt Galiart. Zaterdag werd de storing ver holpen, maar gisteren waren volgens Galiart telefoonlijnen van de pizzaketen weer ver stopt. Telfort zegt zelf weinig aan de onbereikbaarheid te kunnen doen. De telefonie aanbieder is voor een deel af hankelijk van de ruimte op het KPN-net, dat overbelast is. Gali art zegt op zijn beurt dat dat niet zijn probleem is. Het is niet de eerste keer dat Al Capone's te maken heeft ge had met slechte bereikbaar heid. Sinds begin september, toen de pizzaketen overscha kelde op een nieuw callcenter, zijn er storingen geweest op het netwerk van Telfort. De capaciteitsdiscussie met Telfort brengt KPN in het nauw. Toezichthouder OPTA maande eerder deze maand de telefo- niereus al meer ruimte beschik baar te stellen aan derden. De OPTA vond het een misstap dat KPN in tijden van schaarste be gint met het aanbieden van gra tis internet. Zo'n dienstverle ning, die het netwerk alleen maar meer verstopt, is onge past als je weet dat de beschik bare ruimte daarvoor onvol doende is, stelde de Opta. warnemünde Het gevaarte aan de kabels is niet onmiddellijk te herkennen als de bodem van een containerschip maar is het toch echt. Bij de werf Kvaemer Wamow in het Duitse Warnemünde (ex-DDR) is men druk doende met de constructie van een 277 meter lang containerschip, waarvan het 540.000 kilo wegende stuk staal in de kabels een belangrijk onderdeel vormt. Het te bouwen schip is besteld door de Britse Neder landse maatschappij P&O Nedlloyd. foto ap thomas hantzschel 'Koude oorlog' oranje snacks AH beslecht ruswuk anp Een ander kleurtje heeft een einde gemaakt aan een 'koude oorlog' tussen Unilever en Al- bert Heijn in het diepvriesvak. De supermarktgigant past de verpakldng van zijn huismerks nacks Euroshopper zo aan, dat de klant duidelijk verschil ziet met het Unilevermerk Mora. Unilever dreigde met een kort geding, omdat het oranje op de verpakkingen van beide snack producten vrijwel gelijk was. De voedingsmiddelenreus stelde dat Albert Heijn met het kleur gebruik probeerde mee te liften op de populariteit van Mora. Op straffe van een dwangsom van een kwart miljoen gulden wilde Unilever Albert Heijn dwingen de verpakking aan te passen. Albert Heijn is nu door de bocht. De Euroshopper-bitter ballen en frikandellen hebben niet meer het oranje van de Mora-snacks. Beide bedrijven erkennen dat de kou uit de lucht is. „We heb ben goede afspraken gemaakt", aldus de woordvoerders. Munt de boer op in verre landen utrecht anp De Koninklijke Nederlandse Munt wil in verre buitenlanden nieuwe markten aanboren. Als de euro in 2002 is ingevoerd, komt er productiecapaciteit vrij. Inmiddels heeft de Munt een order voor 120 miljoen munten binnen voor Luxem burg. Het groothertogdom liet in het verleden de francs slaan in België of Duitsland. Dat Luxemburg nu deze concurren ten links laat liggen, is volgens directeur Van Schouwenburg vooral te danken aan de kwali teit van de Nederlandse mun- tenmaker. Daarbij speelt ook mee dat de Munt in Utrecht als enige in Europa inmiddels al alle acht verschillende eurowaardes heeft geproduceerd. Bij elkaar 700 miljoen stuks. Behalve de Nederlandse munten slaat de Koninklijke ook de metalen betaalmiddelen uit Israël, Sierra Leone en Ar menië. den haag gpd Met BSE besmet koeienvlees kan in de winkel terechtkomen. In Zwitserland bleek dat een in tensieve controle tweemaal zoveel BSE koeien aan het licht bracht dan gewoonlijk. Ook in Nederland wordt niet intensief op BSE gecon troleerd. Het ministerie van landbouw ziet niet direct aanleiding de controle te intensiveren. Zwitserland kampt al jaren met BSE. De con trole op de ziekte geschiedt vporal door veeart sen die, als ze vermoeden dat een koe besmet is, de gezondheidsdienst inschakelen. Sinds begin dit jaar wordt er ook steekproefsgewijs in het slachthuis gecontroleerd en worden alle dieren die voor een noodslachting worden aangeboden en alle kadavers onderzocht op BSE. Dat heeft er toe geleid dat er achttien koeien met BSE zijn opgespoord die normaal niet waren gevonden. Bij de gebruikelijke con troles vonden dierenartsen dit jaar vijftien ge vallen van BSE. In Nederland wordt ook grotendeels visueel gecontroleerd. De dierenartsen letten bij de boeren op verdachte runderen en het slacht huis worden de koeien bekeken door een die renarts van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees. Volgens een woordvoerder van het ministerie van landbouw worden ook steekproefsgewijs geslachte koeien gecontro leerd. Tot nu toe zijn er bij de controles nooit BSE koeien gevonden. Een systematische con trole ontbreekt echter ook in Nederland. De woordvoerder kon niet zeggen of de Zwit serse resultaten aanleiding zijn tot een ver scherpte controle in Nederland. „Dat gaat via de Europese Unie. Wel is het zo dat er regelma tig geëvalueerd wordt of de controle voldoet. Dat geldt voor alle dierziekten." Enige weken geleden bleek al dat slachtafval van buitenlandse koeien in Nederlands vee voer terecht is gekomen. In Nederland is het gebruik van slachtafval van runderen verbo den. In landen als Duitsland en België is de wetgeving nog niet zo streng. Dat komt er aan, want er is inmiddels een Europese richtlijn die het gebruik van runderslachtafval in diervoe der verbiedt. Vodafone brengt vijandig bod uit op Mannesmann frankfurt krf De Brits-Amerikaanse telefo- niereus Vodafone AirTouch be reidt een vijandelijke overname van het Duitse concern Manne smann voor, meldt het Duitse blad Welt am Sonntag. Vodafo ne zou er 136 miljard gulden voor willen neertellen. Het Brit se telefoniebedrijf Orange, neemt overgenomen door Mannesmann, valt buiten het vijandige bod. Volgens de Britse mededin gingsregels moet Vodafone van Orange afzien, omdat het dan een te dominate positie krijgt. France Telecom zou een gega digde voor Orange zijn. Mannesmann slaagde er af gelopen week in Orange, na Vodafone en Cellnet de grootste aanbieder van mobiele telefo nie in Groot-Brittannië, over te nemen voor 67 miljard. Orange heeft met 3,5 miljoen abonnees een marktaandeel van 17 pro cent. Typisch Brits-Duits ressenti ment zou ten grondslag liggen aan het bod van Vodafone, 's werelds grootste mobiele tele- Vorige week schuddervde topmensen van Mannesmann en Orange el kaar in Londen de hand bij het akkoord over de overname van de Britse mobiele-telefoonreus Orange door de Duitsers. Van links naar rechts Cannning Fok, Graham Howe, Hans Snook (allen Orange) en Klaus Es- serfMannesmann). foto ap dave Thomson combedrijf en moeder van het Duitsers als een aanval op de in Nederland opererende Liber- Britse thuismarkt van Vodafo- tel. Topman Ch. Gent zag Man- ne. nesmanns overname van Oran- De boosheid van Gent is wat ge helemaal niet zitten. Hij ty- merkwaardig. In augustus peerde het optreden van de slaagde namelijk alleen andere Duitse telecomreus, Deutsche Telekom, voor 28 miljard de hand te leggen op One-2-One, de nummer vier op de Britse markt voor mobiele telefonie. Mannesmann greep toen overi gens mis, omdat het de prijs voor One-2-One te hoog vond. Enkele weken later betaalde Mannesmann meer dan het dubbele voor Orange. Mannesmann heeft behalve in eigen land een sterke positie in Groot-Brittannië en Italië. Met de verwerving van Orange beschikt het Duitse concern over meer dam twintig miljoen abonnees en is daarmee de grootste aanbieder van mobiele telefonie in Europa. Net als Mannesmann blijft Deutsche Telekom op oorlogs pad. Vooral de Amerikaanse markt lonkt voor de telefoniegi- gant. Zo zou Telekom-topman Ron Sommer het telefoonbe drijf RSL Communications bo venaan zijn verlanglijstje heb ben staan. Het bedrijf van Ro nald S. Lauder, de jongste zoon van cosmeticafabrikant Estee Lauder, zet in twintig landen dik twee miljard gulden om. Naam: Lydia Rood Leeftijd: 42 Beroep: schrijfster, columnist Burgerlijke staat: ongehuwd Kinderen: één meisje Auto: Opel Astra Hobby's: reizen, en dansen (binnenkort ook Afrikaans) Lydia Rood heeft net een nieu we computer gekocht. En wel om een aparte reden. De vorige computer was nog niet zo oud maar 'ik werd er gek van'. Me vrouw Rood is namelijk niet zo goed in het opslaan van haar geschreven teksten op losse schijfjes. Daarbij gaat de com puter geregeld stuk. „En dan ben ik alles kwijt", zegt Rood. „Het is al een paar keer voorge komen dat ik een paar hoofd stukken klaar had en de com puter crashte. Dan kan ik op nieuw beginnen. Daarom heb ik nu twee pc's en een assistent. De assistent zet één keer in de week alle bestanden over op de andere computer en als er één stuk is kan ik daarop doorwer ken. Maar echt rustig word ik er ook weer niet van. Want. na tuurlijk willen mijn kind en haar vriendjes weer op de nieu we computer spelen. Spelletjes doen het daarop beter. Als zij aan het spelen zijn loop ik er als een tijger omheen om ervoor te zorgen dat ze niets stuk ma ken." Verder heeft Rood financiële problemen door de computer. „Dat ding was veel te duur", zegt Rood. „Ik had ineens heel veel geld en heb het bijna alle maal uitgegeven aan dat appa raat. We hebben nu bijna niets meer. Ik heb het hele jaar nog niets anders kunnen kopen, zelfs geen onderbroeken." De beste aankoop die Rood ooit deed was een Fiat 500. „We kochten hem voor een paar honderd gulden van iemand die er alleen hele kleine stukjes mee naar haar werk reed. Een hele goede auto dus, voor wei nig geld. Als gezinnetje reden W v foto anp mirjam forch we er in 1982 zelfs mee naar Noorwegen. We kwamen tot vlak bij de poolcirkel zonder dat het Fiatje stuk ging. Op een ge geven moment is de auto gesto len. Na een maand werd hij terug gevonden in Friesland. Het wa gentje was gebruikt voor 'joy ri ding'. Volgens de politie is zo'n Fiatje 500 heel makkelijk open te breken. Ik heb het zelf ook een keer geprobeerd, maar dat ging toch niet zo heel erg mak kelijk. Uiteindelijk heeft mijn toenmalige man hem in elkaar gereden toen hij op weg was naar Sparta-Ajax." De slechtste aankoop van Rood waren twee geitjes. „Chique Zuid-Amerikaanse dwerggeit jes", aldus Rood. Aangeschaft om de grasmaaier te vervangen. „Maar gras bliefden ze niet. De geitjes waren kennelijk zo door gefokt dat ze niet eens hun hok uit wilden komen, doodsbang waren ze. We hebben ze uitein delijk weer verkocht. Niet op de markt, want ik heb gehoord dat de kopers ze daar ze altijd ko pen voor de slacht. De oude ei genaar wilde ze wel terug." Als tip geeft Rood mee geen kle ren te kopen die in de winkel stevig in de plooi zitten. „Ik trap er zelf steeds weer in. Maar die kleren zitten vol met stijfsel. Was ze thuis één keer uit, en het is verfrommeld. Komt nooit

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7