m Ultrarechtse 'Volkspartei' de grootste in Zwitserland GOED KOOP RUIM BAAN IN ZUID-HOLLAND Buitenland Afscheid van vergiftigde kinderen Russen sluiten grens Tsjetsjenië - Ingoesjetië In het stof voor Gusmao President Wahid geeft regio's Indonesië ruimte Fernando de la Rua nieuwe president van Argentinië Oppositie Italië blij na vrijspraak Andreotti Giuglio Andreotti blijft ook na vrijspraak omstreden RUNDER- RIBLAPPEN 99 (ANDAG 25 OKTOBER 1999 'iener YS in Israël veroordeeld _*vivEen Israëlische rechtbank heeft gisteren de Ameri- ianse tiener Samuel Sheinbein veroordeeld tot 24 jaar gevan- •nisstraf wegens moord in 1997 in de Amerikaanse staat Mary- üd. De 19-jarige veroordeelde vluchtte kort na de moord naar raël. Sheinbein is geboren en getogen in de Verenigde Staten ihad nooit in Israël gewoond maar werd toch als Israëliër ^gemerkt omdat zijn vader in 1944, voordat Israël werd ge- jcht, in Palestina was geboren. Dit was grond voor het Israëli1 he Hooggerechtshof om de jongen ondanks verscheidene izoeken van Amerikaanse kant, niet uit te leveren. De veroor- w van Sheinbein kwam tot stand na onderhandelingen met openbare aanklager. In ruil voor een schuldbekentenis kreeg jongen 24 jaar cel. Na zestien jaar kan de tiener vervroegd ijkomen. De aanklagers in de VS hebben woedend gereageerd ide deal. In de VS had Sheinbein levenslang kunnen krijgen nder kans op vervroegde vrijlating. apon vraagt Chirac om gratie jysj De Franse oorlogsmisdadiger Maurice Papon zal presi- nt Chirac om gratie vragen. Dat heeft Papons advocaat Vuil- nin gisteren bekendgemaakt. De 89-jarige Papon, tot tien jaar loordeeld wegens de deportatie van joden tijdens de Tweede ereldoorlog, hoopt op grond van zijn slechte gezondheid gra- le krijgen. Het Franse hof van cassatie heeft donderdag het ssatieverzoek van Papon afgewezen omdat hij niet bij de be ndeling aanwezig was. De enige manier om nu onder zijn Istraf uit te komen is presidentiële gratie. President Chirac eft geen enkele aanwijzing gegeven dat hij een gratieverzoek n Papon zou honoreren. rouw valt dood na protestsprong iMHEEen 60-jarige vrouw is vrijdag om het leven gekomen S n haar parachute dienst weigerde na een sprong van de dui- nd meter hoge wand El Capitan in Yosemite National Park in Verenigde Staten. De vrouw wilde de park-autoriteiten met J ir 'base jump" bewijzen dat deze verboden variant op het pa- tyutespringen veilig is en toegestaan moet worden. Jan Davis, lotmoeder en professioneel stuntvrouw, was de vierde die de >ng van de granietwand El Capitan waagde. Voor de ogen haar verbijsterde echtgenoot, vrienden en talloze televieca- a's viel de vrouw een kilometer naar beneden. Een base np is een parachutesprong van een vast object zoals een wol- ikrabber of een kerk. Bektronische brief wordt rechtsgeldig IsIiin» Duitsland wil elektronische brieven rechtsgeldig ma- Minister Daubler-Gmelin van justitie bereidt een wet voor nails en digitale faxen voor. Een digitale signatuur kan de ïdtekening vervangen. Elektronische briefwisseling krijgt op manier de rechtsgeldigheid die tot nu toe slechts zwart op gold. Burgers en advocaten bijvoorbeeld kunnen dan bij een htbank ook elektronisch een aanklacht of verzoek indienen. heerst er bij gerechtshoven verschil van mening of klachten M1 elektronische ondertekening toelaatbaar zijn. Duitsland it met het initiatief voor op de Europese wetgeving. Binnen iuropese Unie is een wet in de maak om digitale handteke- kt gen rechtsgeldigheid te geven. ^liban wil met VS onderhandelen !L: De Taliban hebben zaterdag aangekondigd dat ze op het gste niveau met de Verenigde Staten willen onderhandelen rde uitlevering van de Saudische terrorist Osama Bin Laden, fundamentalistische machthebbers van Afghanistan willen de affaire over het vermeende terrorisme van de Saudische Laden wordt opgelost door onderhandelingen'. Dit staat in communiqué van de Talibanminister van informatie Amir n Muttaqi. „Wij willen dat de zaak van Bin Laden wordt op- st met respect voor de wetten van de islam, de Afghaanse uur, en tot totale tevredenheid van de VS", aldus de minis - I'olgens de VS is de Saudische miljonair Bin Laden vertant- lelijk voor de aanslagen op de Amerikaanse ambassades robi en Dar es Salaam. Bij de explosies op 7 augustus vielen 224 doden en ongeveer 4000 gewonden. ta niet uitgeleverd aan tribunaal 3-den haag De Bosnische Kroaat Mladen Naletilic alias 1' wordt niet uitgeleverd aan het Joegoslavië-Tribunaal. Dit de Kroatische president Franjo Tudjman in een interview de Duitse krant Welt am Sonntag. Tudjman stelt Tuta in rij met hen die 'Kroatië hebben bevrijd'. Om juridische en ;ezondsheidsredenen wordt Tuta niet uitgeleverd, aldus het ishoofd. Tudjman spreekt hiermee de Kroatische ambassa- in Den Haag Jaksa Muljacic tegen, die onlangs heeft ver- rd dat alle juridische obstakels voor een uitlevering uit de zijn geruimd. Volgens ingewijden zou Tuta in Den Haag ■frtend materiaal uit de doeken kunnen doen over de rol die {gering in Zagreb heeft gespeeld bij de vervolging van mos- |in Bosnië in 1993/94. J bekijkt rapport over rundvlees 1 Onderzoekers van de Europese Commissie buigen zich Jaag opnieuw over een Frans rapport over Brits rundvlees, maluatie van het bewijsmateriaal komt nadat de Britse mi- pvan landbouw, Nick Brown, Frankrijk er gisteren van be- ldigde oude gegevens te gebruiken om de invoer van Brits vlees tegen te houden. Het land zou de gegevens gebruiken e voorkomen dat het gehoor moet geven aan het besluit Je Europese Commissie dat Brits rundvlees onder strenge [heidsmaatregelen de markt op kan. „De Fransen kunnen doorgaan met het zoeken naar nieuwe bewijzen of vast- len aan de verklaring dat ze nieuw bewijsmateriaal hebben lllen krijgen. Feit is dat ze geen nieuwe bewijzen hebben, leslissing van de Europese Unie was gebaseerd op goed we- chappelijk onderzoek", aldus Brown. graaf Bush jr. zelf niet brandschoon De man die presidentskandidaat George Bush junior igs in een biografie van cocaïnebezit beschuldigde, blijkt len en ander op zijn kerfstok te hebben. Biograaf James lard Hatfield werd in 1988 veroordeeld tot een gevangenis- jvan vijftien jaar wegens een poging een collega te laten worden. De onthulling leidde er vorige week al toe dat de lver van Fortunate Son: George W. Bush and the Making of tnerican President de verkoop en promotie van de biografie Jde. Het boek was hard op weg een bestseller te worden, leid was vervroegd vrijgelaten en verkeerde voorwaardelijk lije voeten toen hij zijn Bush-biografie schreef. Hij heeft astgezeten wegens verduistering. IT vacaturebeurs p zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 de Groenoordhallen te Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. (emd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. iim baan in Zuid-Holland" en "IT vacaturebeurs" ngt vraag en aanbod samen. De bezoeker krijgt erzicht van het enoime banen aanbod uit de regio! taucamarca In het Peruaanse Taucamarca dragen dorpelingen de'kisten van 28 omgekomen kinderen naar hun laatste rustplaats. De kinderen, in leeftijd variërend van vijf tot vijftien jaar, stierven nadat zij vrijdag op hun school melk te drinken hadden gekregen die met onkruidverdelger vergiftigd bleek te zijn. Twintig kinderen liggen met zware vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis. Onderzoek wees uit dat de schoolmelk uit een kan was geschonken waarin eerder een pesticidenmengsel was klaargemaakt. foto epa 'Magische formulevan coalitiepartijen blijft intact De ultrarechtse Schweizerische Volkspartei (SVP) van de miljardair-industrieel Christoph Blocher is als de grote overwinnaar van de vierjaarlijkse Zwitserse parlements verkiezingen uit de bus gekomen. Met 23 procent van de stemmen promoveerde de SVP van de vierde tot de grootste partij van het land. In het parlement blijft zij met 44 zetels toch nummer drie, achter de sociaal-de mocraten (46 zetels) en de radicalen (45 zetels). BERN BOB KROON correspondent De 'magische formule' van de vier coalitiepartijen, die in het Alpenland als sinds vooroorlog se tijden de politieke dienst uit maken, blijft dus intact. Er is ook geen kwestie van een kabi netscrisis: de zeven 'Bondsra den' of ministers blijven nog ja ren op hun post. Wel zijn in Zwitserland alle belangrijke be slissingen van regering of parle ment onderhevig aan een refe rendum cn daarbij zal de SVP als numeriek grootste partij wel degelijk gewicht in de schaal leggen. De ruk naar rechts zal daarom een sterk remmende invloed hebben op Zwitser- lands toetreding tot de Verenig de Naties of de Europese Unie, om over de NAVO maar te zwij gen. De Zwitserse Bondspresiden te Ruth Dreyfuss, zelf een soci- aal-democrate, noemde de uit slag 'verontrustend' en de op komst van nauwelijks 40 pro cent een 'symptoom van een nationale malaise'. Dreyfuss riep op tot 'waakzaamheid' te gen de racistische elementen, die een onderdak hebben ge vonden bij de SVP. SVP partijleider Christoph Blocher noemde uitslag 'over weldigend' en een afgang voor de 'lastercampagne' tegen de SVP door de 'burgerlijke partij en'. Omdat de SVP maar één ministerspost bezet, tegenover twee ieder voor de andere coa litiepartijen. eiste Blocher een extra kabinetszetel op voor zijn partij. Blochers campagne stoelde op drie hoofdpunten: Aan scherping van het vreemdelin genbeleid, vooral tegenover 'zo genaamde vluchtelingen', ver sterking van de neutraliteit en lagere belastingen. Maar zelfs Blochers tegen standers, die over het algemeen niet op kunnen tegen zijn rede naarstalent, waarschuwen dat de Zürichse tycoon niet over één kam moet worden gescho ren met neo-nazi's als Le Pen in Frankrijk. Maar dat hij een geestverwant is van de Oosten rijkse nationalist Jörg Haider ontkent zelfs Christoph Blocher niet. Zware gevechten op verschillende plaatsen moskou hans hoogendijk correspondent In de opstandige Russische deelrepubliek Tsjetsjenië wordt op verschillende plaatsen hevig gevochten. De f militaire ring rond de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny wordt, volgens Russi sche berichten, verder gesloten. De grensovergangen met buur- republiek Ingoesjetië zijn dicht. De Russische geheime dienst, FSB, meldde dat 'noodmaatre gelen' waren getroffen om de veiligheid aan de grens tussen Tsjetsjenië en Ingoesetië te waarborgen. Volgens de gehei me dienst bevonden zich onder vluchtelingen die terug wilden keren naar de door de Russi sche bezette veiligheidszone in Tsjetsjenië, 'bandieten' en 'ter roristen'. Ook werden, volgens de FSB, uit Ingoesjetië munitie en andere zaken gesmokkeld die de Tsjetsjeense vechters hard nodig hadden. Deze weg was de laatste mo gelijkheid voor Tsjetsjeense burgers om het geweld te ont vluchten. Roeslan Ausjev, de president van Ingoesetië, riep zondag Moskou op de blokkade op te heffén. „De vluchtelingen hebben nu geen uitweg meer. De bandieten lopen vrij rond, maar de vreedzame bevolking lijdt en we hebben het dan over vrouwen, kinderen en bejaar den." Het kleine Ingoesjetië, net als Tsjetsjenië een Russi sche deelrepubliek, herbergt al 170.000 vluchtelingen. Ooggetuigen meldden dat aan de grens met Ingoesetië duizenden vluchtelingen vast zitten. De burgers die nu uit vrees voor een Russische be storming weg willen uit Grozny, hebben geen schijn van kans meer om Ingoesjetië te berei ken. De stroom vluchtelingen was aangezwollen na de explosies op de centrale markt in Grozny die donderdagavond honder den mensen het leven kostte en veel gewonden veroorzaakte. De Russen ontkennen nog steeds dat zij de markt met ra ketten hebben bestookt. De Russische krant Izuestia meldde dat de Russen hadden gepro beerd met raketten het Tsje tsjeense militaire hoofdkwartier te vernietigen, maar dat in plaats daarvan de markt was getroffen. Het Amerikaanse Witte Huis sprak zijn bezorgdheid uit over de 'tragische raketaanval'. .ji •».- v- ---A"" A N. X REMEXio Aanhangsters van de Oost-Timorese verzetsleider Xanana Gusmao duiken op de grond om het windgeweld van de helikopter met hun held te ontwijken. Gusmao, vorige week na zeven jaar balling schap op Oost-Timor teruggekeerd, bezocht gisteren een kamp van zijn verzetsbeweging Falintil. Daar werd hij laaiend enthousiast onthaald. Hij bood de pro-Indonesische milities die vergeefs tegen onafhanke lijkheid hebben gevochten amnestie aan, mits zij hun misdaden open baar belijden. Ondanks dat aanbod vielen milities vanmorgen een bus konvooi met vluchtelingen aan. Volgens de VN raakten enkele mensen lichtgewond door stenen. foto ap charles dharapak 'Democratisering wordt voortgezet' ■s* jakarta theo haerkens correspondent De nieuwe Indonesische presi dent Abdurrahman Wahid heeft op het eiland Bali de contouren aangegeven voor zijn toekom stig beleid. Hij wil met steun van IMF en Wereldbank de eco nomie drastisch oppeppen, de democratie uitbouwen, de rechtsstaat verstevigen en de splijtzwammen Aceh, Irian Jaya en Ambon aanpakken. In een veertig minuten du rende toespraak met veel hu moristische relativeringen, ver telde hij de economische mo gelijkheden die de zee biedt te willen gebruiken om de levens standaard te verbeteren. Indo nesië, met 17.000 grote en klei nere eilanden de grootste archi pel ter wereld, bestaat voor het overgrote deel uit water. Wahid, wiens bijnaam Gus Dur is, wil de democratie ver der uitbouwen. De president kondigde echter aan enkele mi nisters uit het kabinet van zijn voorganger Habibie te benoe men als tegenprestatie voor de steun van de Golkar-partij bij zijn verkiezing. De sociaal-eco nomische invloed van het leger wordt verder teruggedrongen. In ruil daarvoor mag het leger de marine uitbouwen om de zee beter te beschermen. Een andere prioriteit is het aanpakken van de splijtzwam men Aceh, Irian Jaya en Am- bon. In de eerste twee zijn on afhankelijkheidsbewegingen actief die de eenheid van de staat Indonesië bedreigen. In Ambon woeden sinds het begin van dit jaar religieus geïnspi reerde conflicten die hebben geleid tot een aantal bloedba den. Wahid is bereid de regio's die rijk zijn aan grondstoffen belangrijk tegemoet te komen in hun verlangen naar meer au tonomie om zo de onafhanke lijkheidsbewegingen de wind uit de zeilen te nemen. Wahid houdt zich persoonlijk bezig met Aceh, waar de af scheidingsbeweging het sterkst is. Hij bezocht de van oudsher opstandige provincie al tijdens de verkiezingscampagne. De Is lam is er traditioneel sterker dan andere regio's. Onder meer leeft er de wens islamitische wetgeving in te voeren. Moge lijk ziet Wahid, tot dit moment leider van de grootste moslim organisatie in het land, moge lijkheden zijn persoonlijke in vloed te doen gelden om tot een oplossing te komen. Vice-president Megawati Soekarnoputri krijgt Irian. Riau en Ambon in haar portefeuille. De afscheidingsbewegingen in Irian en Riau zijn echter minder actief dan in Aceh, waar dit weekeinde nog gedemon streerd werd voor het houden van een referendum, zoals eind augustus in Oost-Timor is ge houden. In Ambon is van stre ven naar afscheiding geen spra ke. stond." De achterban van de Alianza vierde de triomf aan de voet van de hoge witte obelisk middenin het centrum van de Argentijnse hoofdstad, waar doorgaans slechts voetbal-sup porters bijeen komen. De la Rua's overwinning op de kandidaat van de regerende Partido Justicialista, de peronist Eduardo Duhalde, was in opi- niepleiningen al voorspeld. De La Rua profileerde zich in zijn campagne vooral als de anti corruptie kandidaat. Hij speel de daarmee in op een algemeen gevoel bij het Argentijnse volk dat geld dat bedoeld is voor het oplossen van sociale proble men zoals de hoge werkloos heid, in de zakken van malafide politici verdwijnt. Fernando de la Rua, de 69-jari- ge burgemeester van Buenos Aires en kandidaat van de cen trum-linkse Alianza, wordt de vierde democratisch gekozen president van Argentinië sinds de militaire junta (1976-'83). Toen tachtig procent van de stembiljetten was geteld, had De la Rua gisteren al meer dan de helft van de uitgebrachte stemmen binnen. Hij volgt Car los Menem op, die zich volgens de wet niet voor een derde ter mijn kandidaat mocht stellen. „Deze verkiezingen wijzen op de versteviging van de demo cratie in ons land", zei De la Rua toen zijn overwinning vast- rome hans celeunse correspondent Italiaanse christen-democraten eisten gisteren genoegdoening nadat hun voormalige leids man, oud-premier Giuglio An dreotti, een dag eerder door de rechtbank van Palermo wegens gebrek aan bewijs was vrijge sproken van beschuldigingen dat hij samenwerkte en contac ten onderhield met de maffia. Volgens vooraanstaande chris ten-democraten toont de vrij spraak aan dat linkse magistra ten, gesteund door de media, hadden geprobeerd om met Andreotti een halve eeuw chris ten-democratisch leiderschap in diskrediet te brengen. De 80-jarige Andreotti zelf was na de uitspraak zaterdag morgen aanmerkelijk verge vingsgezinder. Hij wilde geen heksenjacht op de onderzoeks rechters die na zes jaar proces rome hans celeunse wi.igerlaau 2, Leiden correspondent Giuglio Andreotti, zeven keer premier, tientallen malen minister, mag zich weer Mister Italië voelen. Onomstoot- baar bewijs dat de 80-jarige christen democraat dubieuze contacten onder hield met de maffia op Sicilië, kan niet worden geleverd. Eén man is letterlijk doodziek van deze conclusie. Zijn naam: Giancarlo Caselli. Zes jaar geleden verstuurde Caselli, toen chef van het parket in Palermo, de dagvaarding die het begin van het pro ces tegen Andreotti inluidde. Kort voor de afloop werd hij, op eigen verzoek, overgeplaatst naar Rome. Journalisten die hem afgelopen weekeinde om com mentaar wilden vragen, vingen bot. Caselli had bronchitis en koorts. Hij volgde vanuit bed de directe tv-uitzen- ding die zaterdag vanuit Palermo het nieuws over Andreotti's 'zuivering' bracht. Volgens vrienden was hij totaal onthutst. Caselli was ervan overtuigd dat Andre otti echt 'zia Giuglio' (oom Julius) was, zoals zijn bijnaam volgens maffia-ver- klikkers bij de 'familie' luidde. Bij zijn aantreden in 1993 bouwde hij voort aan het dossier dat de een iaar eerder vermoorde onderzoeksreenters Falco ne en Borsellino hadden opgebouwd over de tentakels van de maffia en de connecties met de politieke en religieu ze elite in Italië. De vrijspraak voor An dreotti moet voor Caselli niet alleen de vernietiging van zijn levenswerk bete kenen, maar ook een smet op de nage dachtenis van Falcone en Borsellino. Waarschijnlijk wacht Caselli met com mentaar totdat over ruim vier weken de overwegingen van de rephters in Paler mo om Andreotti vrij te spreken in ex- tenso worden gepubliceerd. Volgens oud-president Cossiga, een christen democratisch vriendje van Andreotti. moet Caselli na het Grote Ongelijk moed tonen en zijn carrière bij justitie beëindigen. Voor politici als Cossiga is Caselli de moordenaar van de christen democratie. In 1993 bezweek de al machtig lijkende 'democrazia Christi ana' na ruim veertig jaar heerschappij aan een reeks van door de parketten van Palermo en Milaan ingebrachte be- /egens corruptie, c en andere criminele activiteiten. Volgens de robuuste anti-maffia burge meester van Palermo, Leoluca Orlando, wist zelfs een kind dat Andreotti de be schermheer was van corrupte politici en maffiosi. Maar publieke geheimen zijn voor de rechter nog geen onomsto telijk bewijzen. Veel van wat de 'pentiti' - de maffia-spijtoptanten - aan de on derzoeksrechters meldden, was van horen zeggen. Werken met kroongetuigen die de 'omerta' - de zwijgplicht van de maffia - trotseren brengt grote risico's. Ver klikker Baldassare di Maggio is er het voorbeeld van: bijna een miljoen gul den, politiebescherming en een geheim adres kreeg deze chauffeur van Toto Ri- ina voor zijn belastende verklaringen tegen zijn voormalige baas en tegen Andreotti. Di Maggio verklaringen wer den ongeldig toen hij tijdens het proces bekende dat hij een maffia-rivaal had vermoord terwijl hij onder politiebe scherming stond. „Hoe betrouwbaar kan iemand zijn die moorden pleegt en vervolgens door justitie beloond wordt met geld en ontslag van rechtsvervol ging?" zei Andreotti zelf al eens. Maar van Andreotti is ook de uitspraak dat 'een boom mest nodig heeft om te groeien'. Daarmee gaf de oud-premier enkele jaren geleden aan dat toppolitici nu eenmaal met vreemde snuiters moeten omgaan willen ze succes heb ben. Tot de categorie mest behoort Tommasso Buscetta, de aan kanker lij dende ex-maffialeider die in de VS in ballingschap leeft. Pentito Buscetta le verde onderzoeksrechter Falcone het materiaal voor aanpak van de Cosa Nostra. Tegen het dagblad Republicca zei hij gisteren: „Ik had nooit namen van politici moeten geven. Toeq de po litiek betrokken raakte bij de strijd te gen de maffia ging het mis." Christen-democratische erfgenamen van Andreotti beweren nu dat diens vrijspraak eerherstel betekent voor bij na een halve eeuw christen-democra tisch bewind. Niks fraude, het was alle maal een groot links complot tegen ons, beweren zij. Dat brengt Italië na de grote schoon maak weer terug bij af. Het grote pu bliek is schandaalmoe na jaar in jaar uit onthullingen over maffia en corrupte politici. Vergeven en vergeten, dat is wat we het liefst willen, zei een beken de filosoof gisteren in een tv-debat. De mestgeur rond Andreotti is daarmee niet verdwenen. Mr. Italië, direct of in direct betrokken bij alle grote schanda len die dit land na de oorlog kende, zal omstreden blijven. in het ongelijk zijn gesteld. „Niemand kan me die jaren te ruggeven". zei hij gisteren. Het bewijsmateriaal van het Openbaar Ministerie was vooral opgebouwd uit getuigenissen van 27 maffia-verklikkers, de zogenoemde 'pentiti'. Een pro bleem was dat de meesten met belastend materiaal kwamen dat 'van horen zeggen' was. De maffiose relaties zouden Andre otti onder meer hebben verze kerd van stemmen op Sicilië. Als tegenprestatie zou hij heb ben geprobeerd om processen tegen maffia-leiders te voorko men. Andreotti, zeven keer pre mier en 33 maal minister, heeft de beschuldigingen altijd ont kend. kilo [nUI u? VLEES- 1 WAREN diverse soorten pakje 150 gram NU Zuurstofarm verpakt. PAGE ULTRA 1 TOILETPAPIER M 3 laags van-T*# 1 A&PSywwBV tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5