IJzersterk optreden Angenent AZC houdt F favoriet tegei4 Verzwakt Docos wint prestigestrijd van Pecos: 6 j Sport Jeugdig Alkemade in slotseconden tenonder tegen De Zijl/LGB Atletes Leiden Atletiek stellen teleur in Portugê MAANDAG 25 OKTOBER 1999 WATERPOLO De vrouwen van Alkemade raakten hun ongeslagen status kwijt. In de vierde ronde van de competitie leed de trotse koplo per van de tweede klasse de eerste nederlaag van het sei zoen. Het Leidse De Zijl/LGB was in zwembad De Zijl met 8-7 te sterk voor de formatie uit Roelofarendsveen. De nederlaag van Alkemade was geen verrassing. De Zijl/LGB komt voor eigen pu bliek altijd goed voor de dag. In de laatste edities van de streek- derby incasseerde het gezel schap van trainster Eliy Kley- wegt steevast de overwinning, maar zaterdag was er sprake van slechts een banddikte ver schil. Zo'n vijftien seconden voor tijd prikte De Zijl/LGB- speelster Julia Kortekaas de winnende treffer achter doel- vrouwe Mirjam Wesselius. In de beginfase van het vinni ge duel lag een Leidse zege niet in de lijn der verwachtingen. Al kemade kwam aanmerkelijk be ter uit de startblokken dan de opponent. De jonge ploeg van trainer Wilco van der Zeeuw profiteerde van slordig werk in de verdediging van de Kooi- ploeg en maakte kort na het eerste fluitsignaal al de eerste doelpunten. Sylvia van der Meer rondde een overtalsituatie bekwaam af en Bemadette Roe- lofs onderschepte een slechte bal van jongeling Aukje van Belkum (0-2). De vreugde over de Alkema- dese voorsprong was van korte duur. De Zijl/LGB, dit seizoen al vaker geconfronteerd met een snelle achterstand, verblik te of verbloosde niet en nam nog voor het verstrijken van de eerste periode het heft in han den. Doelpunten van Wendy van Berkel en Ingrid Ouwerkerk waren een logisch gevolg van de Leidse druk. De Zijl/LGB zette die lijn in het vervolg van de wedstrijd voort. In de tweede rondgang kwamen ook de gebreken van het getalenteerde, maar onerva ren team van Alkemade aan het licht. De jeugd-internationals zwommen dat het een lieve lust was, verzetten bergen werk, maar slaagden er zaterdag vooralsnog niet in de verdedig sters van De Zijl/LGB op een inventieve wijze voor proble men te stellen. Alkemade leed daarvoor te veel balverlies. De Leidse vrouwen vrouwen maakten veel meer indruk. Met name Ingrid Ouwerkerk liet zien het waterpolo nog niet ver leerd te zijn. Op voorbeeldige wijze nam zij haar ploeg bij de hand. De oud-Gouwestaete- speelster werd vakkundig geas sisteerd door Wendy van Berkel die een flink aantal doelpunten voor haar rekening nam. De dochter van voorzitter Rob van Berkel is een speelster van pie ken en dalen, maar stond zater- CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-535( Ingrid Ouwerkerk van de Zijl/LGB (witte cap) wordt nauwlettend in de g by met 8-7 van Alkemade. dag haar mannetje. Zij doel puntte maar liefst vijf maal. Ouwerkerk verzuimde wel vlak voor het einde van de der de periode Alkemade de gena deklap toe te brengen. Ze kwam als winnares uit een verbeten duel met goalie Wesselius maar haar bal bleef op de doellijn drijven. Die misser kwam de Leidse tweedeklasser in de laat ste periode bijna nog duur te staan. Naarmate de streekderby vorderde en Alkemade het tem po opschroefde, raakte de pijp leeg bij de Leidse vrouwen. De 7-4 voorsprong verdween dan ook als sneeuw voor de zon. Brenda Hogenboom verzil verde drie overtalsituaties en bracht Alkemade op gelijke hoogte. Met nog een minuuut te spelen leek het treffen op een 7-7 remise af te stevenen. Maar Julia Kortekaas was geenszins van plan mee te werken aan een puntendeling en kroonde zichzelf met een droog schot tot matchwinnaar. Voor de Zijl/LGB scoorden Wendy van Berkel (5), Ingrid Ouwerkerk (2) en Julia Korte kaas. Voor Alkemade scoorden Brenda Hogenboom (4), Heieen Schoo, Bemadette Roelofs en Sylvia van der Meer. De vrouwen van LZ 1886 staan fier bovenaan in de eerste klasse. De formatie van trainer Mare Olde Olthof behaalde za terdag de derde zege van het seizoen. LZ 1886 was in Biltho- ven met 7-4 te sterk voor de re serves van Brandenburg. De doelpunten kwamen van Noeki Klein (4), Biurakn Hak- verdian, Marjo Boonstoppel en Natascha Sierag. Rouwend peloton herdenkt Poelstra De tweede wedstrijd in de strijd om de UNOX-Cup was er één om in te lijsten. Maar de indrukwekkende solozege van Koen Lank- haar werd afgelopen zater dagavond overschaduwd. Het A-peloton stond stil bij het overlijden van colleg- a-marathonschaatser Wil lem Poelstra. Omringt nor maliter gezelligheid de ovaal, langs Kunstijsbaan Kennemerland was het korte tijd doodstil. Ook de B-rijders en veteranen, res pectievelijk eerder en later op de avond acterend, her dachten het 24-jarige ta lent, dat een week eerder overleed als gevolg van een hartstilstand op het ijs. Een aangrijpende sfeer hing over de sportaccommodatie aan de IJsbaanlaan. Het opval lend stille inrijden van de mara thonschaatsers, de bevestiging van leed zoekende ogen van de toeschouwers. Om kwart voor negen verzamelden de rijders zich op honderd meter van de finishlijn. Langzaam reden ze op naar de wachtende familie leden van Poelstra. Voorop zijn nieuwe teamgenoten van Thys- sen Liften én boezemvriend Bram Sikma. Daarachter leden van Cantenaar, de oude ploeg van de nummer negen van de laatst verreden Elfstedentocht. Over die prestatie op 4 janua ri 1997 zegt Woubruggenaar Henk Angenent: „Hij werd ne gende en is daarmee in Fries land een grotere held dan ik als winnaar hier. Poelstra had ook een eigen fanclub. Afgelopen donderdag ben ik naar de be grafenis geweest. Dan zie je pas hoe de schaatssport daar leeft. Samen met kaatsen is het in dat hoge noorden als het ware een manier van leven." De minuut stilte en de twee (in plaats van de gebruikelijke één) 'loze' ron den eindigden in het uitstap pen van de aangeslagen Thys- sen Liften-formatie. Daarna verhoogden de A-rijders, allen met rouwband om de linkerbo venarm, het tempo. Tien ronden lang keek een ie der de kat uit de boom. En even leek een saaie wedstrijd in de maak. Hans Pieterse van de NUON/ENW-ploeg brak de Dasia Sport Marathon echter open. De tempoversnelling van de Nederlandse kampioen op kunstijs van 1997 inspireerde met name concurrent Ruud Borst (Bional/Big Boss) en lijst aanvoerder Jan Maarten Heide- man (Wehkamp). De 'beer' uit de Leiderdorperse Bospolder gleed zo .haifa door, dat achter hem één langgerekt lint ont stond. Een klein gaatje daarin werd te laat gedicht, waardoor 24 vluchters voorsprong kon den nemen. Tot de groep behoorden naast Borst en Angenent (Fri- sia) nog drie regionalen: War- monder René Vergeer (AA Drink), Ubbo Kuper uk Rijpwe- tering (P. van Vliet) en Koude- kerker Jan Dirk Corts (Stekelen- burg/Kocomon). Zij vonden al na een kwart van de strijd aan sluiting bij het futloze peloton. Halfweg koers gaf Angenent voor het eerst blijk van zijn as piraties voor dit seizoen. Hij versnelde, sloeg een gat, maar werd bijgehaald door Heide- man. Kort daarop had een vijf tal wel succes. Voor vier van hen (Lankhaar, René Ruiten berg, Frans de Ronde en Arnold Stam) betekende de aansluiting een tweede ronde voorsrong. Angenent probeerde het met nog 35 ronden voor de boeg opnieuw. Dit keer kreeg hij ge zelschap. Samen met Bert Jan van der Veen en zijn voormali ge trainings'maatje Borst reed hij rondenlang voor de grote groep uit. Op het moment dat dubbeling biiïnen de mogelijk heden leek te horen, vond Hei- deman het welletjes. De Olde- broeker, rijdend in het oranje leiderspak, achterhaalde het trio, dat vervolgens de rug rechtte. Met dertien op het ron- denbord plaatste Angenent we,- derom een versnelling. Peter de Vries sloot als eerste aan, ge volgd door Van der Veen en Pieterse. „Als Pieterse echt had meegereden, dan hadden we het misschien gered. Maar het tempo viel stil. Toen ben ik er eigenlijk uit kwaadheid onder door gegaan. Dan maar alleen. Ik wilde per se vijfde worden." Lankhaar was in de slotfase slimmer dan zijn onrustige en op papier snellere medevluch ters. Zijn overwinning werd be jubeld. Angenent voorspelt ove rigens een jaar vol spektakel. De aanloopwedstrijd in Utrecht en de eerste marathon oms de UNOX-Cup (Amsterdam) wa ren volgens hem al een voorbo de. „Er zijn dit seizoen vijf ge lijkwaardige ploegen. Het wordt elk weekeinde de beuk erin. Ruitenberg staat nu op één. Dat betekent dat wij van Frisia de druk op ons nek krijgen. Ik ben dat gewend. Ik heb altijd met een controlerend iemand in mijn kont moeten rijden." Hersman rijdt baanrecord DEN HAAG GPD Martin Hersman heeft een trainingswedstrijd op De Uithof in Den Haag aange grepen om het baanrecord op de 1500 meter met een halve seconde aan te scher pen. De Sanex-rijder uit Sas- senheim realiseerde een tijd van 1.52,2. Ook op de sprint was Hersman met 37,2 snel. Gerard van Velde heeft op het ijs van Thialf in Heeren veen een redelijke rentree gemaakt op de 500 meter. De schaatser uit Heerde reali seerde 37,29 en was daarmee bijna een tel rapper dan Rintje Ritsma (38,18). Ritsma won wel de 1500 meter in 1.54,13. Van Velde noteerde op deze afstand 1.55,98. Flair verliest van Amersfoort AMERSFOORT» PETER KLEIN Flair heeft de uitgestelde wed strijd in de eerste divisie van de landelijke badmintoncompeti- tie tegen de reserves van BC Amersfoort met 6-2 verloren. Door deze nederlaag zijn de Alphenaren in de degradatiezo ne terecht gekomen. Alleen Bas van Zeist kon in Amersfoort re delijk overweg met de snelle vloer en de snelle shuttles. De Flair-kopman won in drie games zowel zijn enkelspel als het mannendubbel met Peter van den Berg. De single van Maaike van den Berg en het vrouwendubbel werden na kansen toch in drie games afge geven. WATERPOLO DIRK KLOOS AZC uit Alphen heeft de eerste echte test goed doorstaan. Landskampioen ZPB werd in Barendrecht op 12-12 gehou den. De tevreden teammanager André de Jeu zag een aantrek kelijke wedstrijd. „We waren op Jouri. Stoffels na voor het eerst compleet. ZPB had het erg moeilijk met onze zone. Ze hebben maar drie velddoelpun- ten gemaakt. We hebben aan getoond dat we gelijke tred kunnen houden met ZPB en dat het kampioenschap niet op voorhand voor de Barendrech- ters is." AZC kwam met 6-3 achter. De Alphenaren schakel den bij deze stand over op een zoneverdediging en vanaf dat moment hadden de gevreesde ZPB-voorwaartsen een stuk minder te vertellen. In de laat ste periode kwam AZC zelfs op 10-12 en leek de overwinning voor het grijpen. Met een laat ste krachtsinspanning kwam ZPB nog langszij (12-12). Doelpunten AZC: Kimmo Thomas (6), Bob Brebde (3). Bjom Boom (2) en Pieter Boot. LZ 1886 won de thuiswedstrijd tegen ZWV/Nereus met 13-9. Een goed eerste en een goed laatste deel waren voldoende voor de zege. LZ 1886 blijft door deze overwinning op koers voor een plaats bij de eerste drie in de hoofdklasse B. De ploeg kwam flitsend uit de startblok ken. Snel aanvalsspel leverde een 4-1 voorsprong op en een grote zege lag in het verschiet. Toch verslapte LZ 1886 weer. Nereus rook zijn kans en kwam langzaam naderbij. By 9-8 in de vierde periode was de strijd weer open. Plotseling kwam het elan van de eerste minuten weer terug in het Leidse spel. Goed afgeronde man-meersitu- •aties leidden snel tot een ge ruststellende marge. Het eind signaal kwam bij 13-9. Golas LZ 1886: Marko Kerkvliet (3). Frans Langerhorst (3), Mathieu Spros (2). Martijn Laurense (2), Tjerk Kramer (2) en Bas Willemse. Vivax speelde een uitstekencfe wedstrijd. In Gouda werd DONK gedeklasseerd. Na een periode was de strijd al beslist. Vivax leidde met 7-1. Een sterk collectief en een felle press maakten Vivax veel te sterk voor de vooraf toch geduchte oppo nent. In de tweede periode draaide de Oegstgeestse machi ne gewoon door (12-2). De der de periode gaf even een dip te zien, maar in het laatste spel- deel werd de draad weer opge- - pakt. De martelgang eindigde voor DONK bij 18-9. Doelpunten Vivax: Ivo Diet* Serge Dietz (5). S)ors Verburg (3),! Plasmeijer (3) en Bram Tendeloo. De Zijl/LGB had geen kind, Flevo. De gehele weds voerden de Leidenaars de ventoon. Tot 4-3 kon Flevo wel in het spoor van Zijl/LGB blijven, daarna wa1 Leidse ploeg heer en mee met snelle breaks en vanal or. I midvoorplaats. De Leidse voj zei waartsen waren niet meers i stoppen. Via 10-5 werd de! eindstand bereikt. Doelpunten Zijl/LGB: Jeroen Sj khuizen (4), Rob Dubbeldemao Twan Martijn (4), Joachim de scher (2), Bas Meegdes Kleywegt. Katwijk deed zichzelf lfe|jes WSV de das om. De teleu stelde coach Ruud Plouvier het ook niet meer. „Als je in ijke ?e op periode acht keer alleen voo (,egj, us b< ötte. Kan ,#jaa stek ded keeper verschijnt en er niet kan maken, dan houdt alles We spelen prima polo, zijn ter dan de tegenstander, i we schieten ze er niet in. i dat Leo Schaap zo goed 1 keepen anders verliezen w een nog grotere cijfers." Katwiji e Marc Sieval en Arco Guyt n p keek de hele wedstrijd t A een achterstand aan. De |uiz( kanters hielden tot aan het de kans op een beter resul De schotloosheid resulte ,nte echter in een 4-3 nederlaag Sassenheim hield kopl j Dolfijn lang bij, maar in de ste periode ging het hele R mis. Sassenheim kreeg dei j]( meers, Dolfijn counterde de toch nog ruime 5-11 winning. De laatste periot gon met 5-6. Goals Sassenheim: Aarian Me Remco de Bruin, Rene de raid Geurds. Peter Bijman. Koudekerk en Alkemadf ren beide nog zonder pi lies in de derde klasse. De gen troffen elkaar in Alp] thuishaven van Koudekei aanvang van de vierde pe stond het 2-2. Koud scoorde daarna als eerst dwong Alkemade daardoo meer risico te nemen, ging het mis voor de equip coach Jim van Es. Enkele digheden in het spel vai kemade werden door K kerk genadeloos afgestr. de 4-2 liet Alkemade het hangen en speelde Kout een gewonnen wedstrijd, de 6-2 zege blijft Koudekt men met GZC koploper derde klasse. Alkemad voorlopig in de wachtkamt Goals Koudekerk: Rob Wi (2), Rene Overes (2), Niels Mi Sander Emeis. Goals Alkeinad chel Bakker en Ton Kloostermai py v LEIDEN WILMAR KORTLEEVER Miranda Boonstra, Gemma van Nijnanten en Brigitte Pletting hebben voor Leiden Atletiek een twaalfde plaats behaald in de Europa Cup wegatletiek voor clubteams. Het drietal eindigde tijdens de vijftien-kilometer wedstrijd in het Portugese Bra- ga respectievelijk als 24ste, 51ste en 54ste. Die prestatie bleef achter bij de top-10 klas sering, waar de ploeg op had ingezet. Voornaamste reden daarvoor was het uitvallen van Monique Bruins, die in de week kOk voorafgand aan de v\ ziek was geweest. Het overgebleven presteerde naar verwac auw Boonstra liep lang in de ti groep, die ze in de sl moest laten gaan. Onder de omstandigheden waren a l(*en' den langzaam: met 56.11 '.e.n 2 Boonstra 3,5 minuut a J'JWi stand op het winnende ic'src sche duo Ludmilla Biktanen s en Alina Ivanova. Lutch tn Y' kou won de Europa Cupet thuisfavoriet Sporting Cliten c Braga. Van Nijnanten en ting eindigden boven heti Van der Tang pakt tiende zege AALSMEER WIELRENNEN Ronald van der Tang heeft op de valreep zijn doelstelling ge haald. De 32-jarige elite-ama teur wilde in het seizoen 1999 tien overwinningen op zijn rijk gevulde palmares bij schrijven. Dat lukte hem afge lopen weekeinde in Aalsmeer, waar het jaarlijkse Indoorgala op het programma stond. Echt gevaarlijk is het unieke criterium in Bloemenveiling Aalsmeer niet meer. Een aan tal jaren geleden volgden ein delijk acties na een stroom ne gatieve geluiden over te scher pe bochten voor de gereden snelheid. „Hooguit bestaat bij sommigen nog de angst voor de hekken. Je rijdt daar con stant tussen, er is geen uit weg". aldus Van der Tang. De Voorhouter van de Van Vliet/Weba/Gazelle-ploeg had een uitnodiging voor de wedstrijd met elite-beroeps- renners op zak, maar gaf daar aan bewust geen gevolg. „Dan had ik zeker niet kunnen win nen." Van de ongeveer vijftig starters in het elite-amateur- veld hoefde Van der Tang er slechts een handvol te vrezen. De sterkste collegae stortten zich of in het profgeweld of genoten inmiddels van een welverdiende rustperiode. Halverwege de 80 kilometer lange koers ontsnapten tien renners uit het peloton. Zij waren reeds een half uur uit de greep van de achtervolgers gebleven, toen een kwartet zich bij hen voegde. „Er be gonnen jongens doorheen te zitten en toen er gedemar reerd werd, ben ik als laatste met een krachtsexplosie mee- gesprongen." Van der Tang had in de slot fase het voordeel van ploeg maat Michel Stobbelaar. Hij bracht de Voorhouter vlak voor de laatste bocht in stel- ling. Van der Tang, bekend om zijn rappe aankomsten, dook in de bocht onderdoor om de koppositie op te eisen en niet meer af te staan. Rotterdam mer Erik Bos werd in zijn wiel derde, Stobbelaar tweede. Van der Tang: „Ik had niet meer op die tiende zege gerekend. Alleen al omdat ik er niet meer voor had getraind. Nu is het voor mij rust. In november en december pak ik de draad weer op. We hebben een aan tal jonldes erbij, dus het kan interessant worden. Zoals ik er nu over denk, rijd ik vanaf vol gend seizoen alleen nog in Nederland. In het buitenland kan ik nu eenmaal niet mee om de prijzen." TAFELTENNIS RON HOOGENDAM Op de zesde speeldag van de landelijke tafeltenniscompetitie hielden de meeste regioclubs een bittere smaak over aan hun gespeelde wedstrijd. Het ver zwakte Docos bleef in de derby met Pecos maar net aan de goe de kant van de score: 4-6. Op dezelfde Oegstgeester ta fel moesten de reserves van Pecos een 8-2 nederlaag incas seren tegen titelkandidaat Kluis. De derby tussen Pecos en Docos had een sportief karak ter. Maar voor zowel de Leide naars als de Oegstgeestenaren staat weinig meer op het spel. Pecos staat stevig op de veilige vierde plaats en Docos 'pronkt' achter koploper De Trefhoek, dat na de 9-1 winst op Belcrum nog meer afstand (10 punten) nam van de Leidse ploeg. Beide ploegen konden zodoende on bevangen aan de prestigestrijd beginnen. De Leidse ploeg betrad het Thom Tafeltenniscentrum zon der René Hijne, die vanwege buikgriep afwezig was. Voor hem speelde Bassim el Hous- saini. De Irakese ex-internatio nal, speler uit het tweede team, bood tegen René Waterreus te genstand van formaat, maar speelde volgens maatje Fred van Oostenrijk te lief om potten te breken. Van Oostenrijk ac- teerde tegen Marco van der Meijden te afwachtend en te slap om de Oegstgeester kop man te verslaan, hoewel hij dicht in de buurt kwam: 21-19 verlies in de derde game. „Ik was een beetje grieperig en wilde eigenlijk niet spelen. En ik had ook geen zin om me zelf op te fokken, wat ik nor maal gesproken wel doe. Maar Marco blijft toch een goede speler", aldus Van Oostenrijk, die tegen Robert Thijssen en Waterreus geen fouten maakte. Good-old Ed van den Berg bleef namens Docos ongeslagen. De sluwe en gretige veteraan te kende voor drie overwinningen. Hij droeg bovendien aan de succesvolle dubbel een flink steentje bij. Op de tafel ernaast dolven de reserves van Pecos, net als in de uitwedstrijd, met 8-2 het on derspit tegen Kluis. De ploeg uit Geleen ondervindt weinig of geen tegenstand in de eerste di visie groep 2 en promotie naar de eredivisie is derhalve een kwestie van tijd. Toch liep het in het begin niet bepaald vlotjes voor de Limburgers. Remco van der Does won heel gedreven van Leon Houben en tekende Pecos-verdediger Robert Thijssen schreeuwt het uit van vreugde na een gewonnen punt tegen Ed van den Berg. foto taco van der eb samen met Ron Schipaanboord voor de aansluitende 2-2. Tot meer liet Kluis het niet komen. Met groot gemak werden Schipaanboord en Friso Reits- ma weggespeeld, met name door de Duitser Peter Heister. Tweededivisionist Avanti zet te in Oss OTTC met 7-3 aan de kant, maar veel winst boekte de Hazerswoudse equipe, waarvan Schilperoort, Van der Heiden en Peeters ieder tweemaal won nen, niet. Want koploper De Trefhoek maakte met 9-1 wei nig fouten in het duel tegen FTTC, waardoor de achterstand opliep is tot 14 punten. De kansen voor Rijnsoever, uitkomend in de tweede divisie groep 4, lijken met de week kleiner te worden. De topper tegen Bergeyk ging met 7-3 ver loren. De Brabantse ploeg heeft in Marco Bottram een sterke speler in de gelederen en daar kwamen de Katwijkers thuis achter. De Treffers uit Roelofarends veen lijkt zich niet meer te kun nen mengen in de race om de titel in de derde divisie. De grootse kanshebber daarvoor is Hotak'68 2, dat Nieuw Vennep in eigen huis met 10-0 omver wierp en daardoor de voor sprong op De Treffers vergroot te tot zes punten. De Veners, die thuis nog met 6-4 te sterk waren voor FVT 2, verloren za terdag in Rotterdam met dezelf de cijfers. Opvallend waren de 'lissi tn da mi Hij uit m vroei twee zeges van Kish Prasl hi het hopeloze optreden vaver- van Veen. Broer Rico had min een sterke dag, maa1 nog wel eenmaal. Vrouwen De met plaagde vrouwen van schoten in de tweede weinig op met de 5-5 tege Stars, dat na de remise n tijd tien punten voor de Leidsen. Simone van en Mariska Slagter wonn der tweemaal, maar keke J'6 vo zaam toe hoe maatje W maar een pot aan toevoeg Het optreden van P&"oej Limburg was ook niet bei m liefst 9-1 gingen de Oegs "esefj sen kopje onder tegen ko Tmo Maasbree. Het enige pun al gescoord door Gislaine 'mrr ink. Wil Pecos boven diVen ten goed moeten maken Tilburgse Luto. BS Leiden trainer/coai» inl.: 06-21275797 'clt Cl twel i ndh mlijk m. scl 'er. JV trafc mist tdsm 'ertu B ram vol i op. V lurt. doo or nu SOH2

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22