Leidsch Dagblad Verzekeraar stelt zelf medicijnpakket samen MM KuKIux Klan zonder maskers Help uw kind vooruit, koop een eicel Groene grens BEL: 071-5128030 FEEST BIJ SCAPINO! Britse kernwapenfabriek erkent falen van veiligheidsprocedures LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS BAANDAG 25 OKTOBER 1999 di: NDAAG 26 PAGINA'S nland •land uren Kunst -6,7 en Samenleving10 ek van de Dag2 idheid/Strips25 9,11,12,13,14 •rogramma's15 -17 t/m 24 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leids Indië-monument na aanslag toch onthuld 11 Oude Leeuw van Wassenaar 'brult' nog één keer 12 Grond van asfaltfabriek najaren gesaneerd ism te 'spotten' vliegtuig CSA Tsjechische luchtvaart- laatschappij CSA gebruikt leciaie apparaatjes om pas- giers te betrappen die hun n niet hebben uitgescha- :ld. In Tsjechië is de boete jna 6.000 gulden. Gebruik en andby-houden van mobiel- s in vliegtuigen is verboden ndat zo de communicatie ssen piloot en verkeerslei- [j Dg kan worden verstoord. KLM was het bestaan van apparaatje niet bekend, al- een woordvoerder. urgemeester :gen uitlevering irgemeester IJsselmuiden Edam-Volendam verzet h tegen de uitzetting van de jarige Latoya Rijssen naar riname. Ze woont al twee bij haar vader, maar krijgt en verblijfsvergunning. IJs- Diuiden heeft staatssecreta- Cohen gemeld dat hij aan 'onethische en onbegrijpe- e' uitzetting niet zal mee- rken. Hij heeft de politie ge- !W nmeerd het meisje met rust aten. jna 3 5 immeltje bij j an Mesdag' J organisatie en de interne ■nmunicatie zijn dermate r stoord dat tbs'ers in de Van I idagkliniek geen goede be- I ideling meer krijgen, stelt gezondheidsinspectie. De listers Borst van volksge- dheid en Korthals van jus- willen nu snel ingrijpen, vakbond heeft vanochtend het ministerie van justitie gedrongen op zo kort mo- jke termijn een crisisma- er aan te stellen. na 3 estoever en ia verbonden lirecte verbinding tussen lazastrook en de Westelij- Drdaanoever is vanmorgen 10 uur opengegaan, met maand vertraging. Aan de p istelling zijn weken van uwtrek voorafgegaan. Is- en de Palestijnen hadden ligheid over de veiligheid, ook waren er technische ilemen. Om die redenen is ingebruikname al enkele n uitgesteld. De Palestij- kunnen nu relatief onge- rd tussen hun autonome eden reizen. /itserland kiest reem-rechts dtrarechtse SVP heeft de serse parlementsverkie- ïn gewonnen. De partij de miljardair-industrieel stoph Blocher is met 23 ent van de stemmen de ïal Iste partij geworden, het Zwitserse kiestelsel de SVP in het parlement rde partij. 05 Feyenoord opgelucht na I overwinning op NEC i W*- T4H Ajax kan eindelijk leunen op Machlas 22 Rouwend schaatspeloton herdenkt Poelstra new york Een Ku Klux Klan-lid lijkt zeer tevreden met zichzelf tijdens een demonstratie in New-York. Zo'n twintig leden van de Ku Klux Klan hebben zaterdag zonder hun traditio nele puntmutsen met maskers in New York gedemonstreerd. Zo'n duizend mensen waren op de been voor een tegendemonstratie tegen de racisti sche beweging. Er waren tweehonderd politieman nen nodig om de twee groepen uit el kaar te houden. Er deden zich enkele gevechten voor en drie tegendemon- stranten zijn aangehouden. Het groepje KKK-leden stond op een door de politie met dranghekken afge schermd stukje straat en deed er het zwijgen toe, uitgejouwd door de New-Yorkers rondom hen. „We kun nen onze boodschap niet naar buiten brengen. Ons is de mond gesnoerd", klaagde Jeffrey Berry van de organi satie. Een rechtbank besloot vorige week in hoger beroep dat de stad New York de mars van de Ku Klux Klan mocht verbieden als de leden van de bewe ging hun traditionele puntmutsen bleven dragen. De Klanleden dragen de maskers om zich te beschermen tegen represailles. FOTO EPA DOUG KANTER Minister Borst wil nieuw stelsel snel invoeren Niet de overheid, maar de zorgverzekeraars moeten bin nen een paar jaar gaan bepalen welke medicijnen zij ver goeden en welk bedrag patiënten moeten bijbetalen voor een ander medicijn van eigen keuze. Patiënten kunnen op hun beurt gaan 'shoppen' om te kijken welke verzekeraar het aantrekkelijkste pakket biedt. denThaag gpd-anpde bedoeling dat de nieuwe maatregel nog deze kabinetspe- Die totale omwenteling stelt de riode wordt ingevoerd. commissie-De Vries voor, die is Momenteel bepaalt de over- ingesteld om de steeds stijgen- heid via het Geneesmiddelen de uitgaven aan medicijnen het Vergoedingssysteem (GVS) nog hoofd te bieden. De commissie welke vergoedingen verzeke- biedt het advies vandaag aan, raars en ziekenfondsen (moe maar minister Borst van volks-, ten) geven voor medicijnen bij gezondheid liet gisteren al we- bepaalde aandoeningen, ten dat ze het in grote lijnen De commissie-De Vries wil met de plannen eens. is. Het is dat mechanisme een impuls geven door zorgverzekeraars en ziekenfondsen in de toekomst zelf een pakket te laten samen stellen van de geneesmiddelen die zij vergoeden. Daarbij kun nen zij direct met fabrikanten en apothekers onderhandelen over de prijs. Hoe lager die is, des te lager wordt de premie die verzekeraars en ziekenfonds in rekening brengen. De verzekerden kunnen dan vervolgens kiezen voor de ver zekeraar die de beste prijs-kwa- liteitverhouding biedt. Ook kunnen patiënten die genees middelen door hun eigen ver zekeraar niet langer vergoed krijgen, kijken of dat bij een an dere verzekeringsmaatschappij ljoenenclaim pizzaketen apone's dient bij Telfort schadeclaim in van circa miljoen gulden omdat de n van de pizzaketen vrij- 'ond en gisteren telefo onbereikbaar waren, elefoniebedrijf schuift de t door naar concurrent dat onvoldoende capaci- >p de lijnen beschikbaar tellen. leiden patrick van den hurk Wie wil dat zijn kind vooruit komt, zorgt er vooral voor dat hij een mooie baby krijgt. Oplei ding en karakter doen er niet toe, maar een lek ker smoeltje garandeert een succesvol bestaan. Daar kan de Amerikaanse modefotograaf Ron Harris volgens eigen zeggen voor zorgen. Tot woede van artsen en ethici biedt hij op zijn in ternetsite (www.ronsangels.com) eicellen van fotomodellen aan. Wie er tussen de 30.000 en 300.000 gulden voor over heeft, kan volgens Harris gegaran deerde schoonheid voor zijn kind kopen, gele verd door gezond en vruchtbaar verklaarde schoonheden tussen de 18 en 30 jaar. Zelf strijkt de fotograaf 20 procent op. Binnenkort komt hij ook met een spermaveiling voor de kieskeurige vrouw. Belangstellende 'leveranciers' kunnen zich met foto en medische verklaring melden. Harris, voorbijgaand aan de gruwelijke expe rimenten van de nazi's met een 'mooi' super ras, legt de bezoekers van zijn site uit dat Ame rika de eerste samenleving is die écht begrijpt hoe belangrijk schoonheid is. „Kijk naar de tv en u zult zien dat we alleen maar graag naar mooie mensen kijken, van presentatoren tot modellen in de reclame. We zijn bezeten van jeugd en schoonheid." Rechtvaardiging zoekt de fotograaf in vage 'wetenschappelijke theorieën'. Want is immers niet bewezen dat zelfs baby's liever een mooi dan een onaantrekkelijk gezicht zien? En is het niet zo dat het aldjd mooie mensen zijn die een samenleving iets moeten verkopen? Nog een saillant detail: van Harris zelf is op zijn website geen foto te vinden. Leveranciers, kopers en websurfers komen dus niet aan de weet of de man zijn obsessie met schoonheid dankt aan zijn eigen schone aangezicht, of mis schien juist aan zijn lelijke kop. Of is het toch gewoon geldzucht? wel het geval is. Het basispakket geneesmid delen dat standaard wordt ver goed, moet bovendien kleiner worden, vindt de commissie- De Vries. Wel moet dat pakket voor elke kwaal een geneesmid del bevatten. Patiënten kunnen zich voor bepaalde medicijnen die buiten het pakket vallen bij verzekeren. CDA en WD voelen veel voor de plannen. Ook CDA-Kamerlid Buijs is het eens met de hoofd lijn van de commissie. „Ik heb al maanden geleden voorge steld de verzekeraars meer ver antwoordelijkheid te geven." Pagina 2: Commentaar Geen fulltime baan meer voor bijstandsmoeders den haag anp Bijstandsmoeders met kinderen boven de vijf moeten niet lan ger worden verplicht fulltime te werken. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil vandaag aan staatssecretaris Verstand van sociale zaken vragen om deze bestaande regel te versoepelen tot de verplichting een deeltijd baan te accepteren. PvdA, D66, het CDA en Groenlinks vinden dat in de praktijk is gebleken dat voorzieningen zoals de kin deropvang vaak niet goed gere geld zijn. Een volledige arbeids plicht is dus te veel van het goe de, menen ze. zoeterwoudeDe Grote Polder in Zoeterwoude wordt sinds gister middag gemarkeerd door het 'Groene grenssymbool'. De onthulling van het kunstwerk door prof. dr. Arnold Heertje vormde het sluitstuk van een landelijke actiedag van milieugroepen om 'lokale overhe den, bedrijven en ontwerpers uit te dagen om werk te maken van moderne ruimtebesparende oplossingen'. Volgens de lokale milieu groepen Comité De Doesbrug in Leiderdorp en Grote Polder Groene Hart in Zoeterwoude moet de overheid keuzes durven maken, want 'door aanleg van bedrijventerreinen, wegen en woonwijken worden cultuurhistorische volle open veenweidepolders steeds zeldzamer.' De onthulling van het kunstwerk leek bijna symbolisch voor de moeite die het milieuorganisaties kost de groene ruimte te verdedi gen. Want pas na letterlijk 'getouwtrek'- de harde wind had vrij spel in de open ruimte - werd duidelijk wat zich onder het wapperende oranje zeil bevond. Onder luid applaus onthulde Heertje een houten vogel in groen en bruin op twee grote, kruislings geplaatste palen. Pagina 13: 'Straks wordt laatste stukje groen geveild' FOTO MARK LAMERS LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Nog geen abonnee? Actiegroep eist vernieling Indië Monument op leiden annet van aarsen Actiegroep Merdeka (vrijheid), heeft op de dag dat het Indië Monument is onthuld bij Mo len de Put in Leiden, de aan slag op het beeld opgeëist. Het kunstwerk werd donderdag van zijn sokkel losgetrokken en in het Galgewater gegooid. Omdat een dag later het beeld weer boven water kwam, kon zaterdag de onthulling gewoon doorgaan. Merdeka schrijft in een ver klaring aan deze krant: „Met dit monument dat op 23 okto ber onthuld zou moeten wor den, willen oud-Indiëvetera- nen hun Leidse collega's her denken die zijn gesneuveld in de oorlog van 1946 tot 1949 te gen de Indonesiërs, die bevrijd wilden zijn van het smerige ko loniale regime van Neder land." P. Brouwer, voorzitter van de Stichting Militair Indië Monu ment, en wethouder T. van Rij gaan er van uit dat vandalen het beeld in het water hebben gegooid en dat iemand die anoniem wil blijven de vernie ling heeft aangegrepen om zijn standpunten te etaleren. HET WOORD IS AAN Faith Hines Eén vogel in de hand is er twee waard die je vergeten bent te ontdooien. mogfeljjk r H- enkele buieiv »715" »715" T15- 20% 30% 20% ÏSSSS# 50% 40% 30% Zeldzame maretak weg na snoeibeurt leiden wim wegman Na de vondst van een betrekke lijk zeldzame maretak een paar jaar geleden, besloot Leiden de groeiplaats van deze plant ge heim te houden. Gewetenloze verzamelaars mochten maar eens in de verleiding komen de ze bijzondere, in bomen groei ende plant mee te nemen. Maar naar nu blijkt, is die geheim houding de maretak juist fataal geworden. Bij een grootscheep se snoeibeurt in de Merenwijk is de plant per ongeluk 'meege nomen'. Een woordvoerder van de ge meente Leiden benadrukt dat er geen sprake is geweest van nalatigheid. „Het is heel erg stil gehouden. Zo stil zelfs, dat wij niet wisten waar die maretak zich bevond: in een populier nabij het Joppe. En de paar mensen die het wel wisten, hebben ons niet gewaar schuwd." De woordvoerder relativeert overigens de zeldzaamheid van de maretak. „Hij komt in het noorden, zeg maar boven Lim burg, niet vaak voor. Maar in België en Frankrijk is hij toch redelijk vaak te zien. En hoewel hier zeldzaam, zijn er in de re gio nog wel meer exemplaren. In Leiden bijvoorbeeld zijn er nog twee, en in Voorschoten en Oegstgeest elk één." Ook de vindplaatsen van die maretakken zijn tot dusver ge heim gehouden. Officier van justitie vervolgd voor meineed arnhem anp Het openbaar ministerie in Arnhem gaat officier van justitie Van Spierenburg en recherche chef Van Zon vervolgen wegens meineed. Het is nooit eerder voorgeko men dat een officier van justitie wegens meineed werd vervolgd. Van Spierenburg en Van Zon zouden onder ede hebben gelo gen over een deal met een Brit se verdachte én kroongetuige in de roemruchte Juliët-zaak. in die zaak vervolgde Van Spieren burg enkele tientallen verdach ten wegens ernstige geweldsde licten, grootschalige drugshan del en bendevorming. overzicht 10 londen ap-gpd KORTING sc4p/A('! OP ALLE KINDERSCHOENEN Geldt niet voor sportschoenen en Vaste Lage Prijs-artikelen. Geldt t/m zondag 31 oktober 1999. Kijk voor adressen in de Gouden Gids. De directie van een Britse kern wapenfabriek bij Reading, tach tig kilometer ten westen van Londen, heeft gisteren toegege ven dat de veiligheidsprocedu res in de fabriek het afgelopen jaar zeker honderd maal zijn geschonden. De kans op een ernstig ongeluk was echter uit gesloten, aldus de fabriek. Het Britse dagblad The Obser ver had de hand weten te leg gen op een geheim rapport van de Atomic Weapons Establish ment. Volgens dat rapport is het sinds februari acht keer voorgekomen dat regels van de zwaarste categorie zijn overtre den. Dat zijn de regels die moe ten voorkomen dat zich te veel uranium of plutonium verza melt, hetgeen zou kunnen lei den tot kernsplijting. Dat ge beurde enkele weken geleden in het Japanse Toikamura. Daar werden 69 mensen aan radio activiteit blootgesteld. In de Britse kemkoppenfa- briek is het verder onder meer voorgekomen dat een bliksem- afleidingssysteem buiten wer king was. Buiten de fabriek is acht keer een verhoogde radio activiteit aangetroffen. Een maand geleden nog bleek grondwater besmet te zijn met hoog verrijkt uranium. De rijksinspectie die toezicht houdt op nucleaire installaties liet in een reactie weten 'tevre den' te zijn over de algemene regels in de fabriek, maar voeg de er aan toe dat ze nooit hele maal tevreden is over de veilig heidsnormen en altijd op zoek is naar verbeteringen. Vorige week onthulde The Sunday Times dat in een Rolls- Royce-fabriek in het Midden- Engelse Derby sinds 1994 in het geheim hoog verrijkt uranium wordt gemaakt. De fabriek staat vlakbij het stadscentrum, en vanwege het geheime karakter ontbreekt een rampenplan voor de bevolking. In de fabriek zou den zich onveilige situaties hebben voorgedaan. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Adre Plaats: Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ33.70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. >ok: 071-5128 030 ol la. www.leidschdagblac

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1