Sport Feyenoord opgelucht errari komt met de schrik vrij Veldkamp en Sajoetin geschorst Blangé voelt wel Wüt VOOr lidmaatschap IOC Yankees opnieuw veel te sterk voor Atlanta Braves Prijzenslag voor snelle Sandra van der Sloot Jean-Paul van Gastel loopt spierscheuring op HAAN DAG 25 OKTOBER 1999 M C Koninklijke Nederlandse Schaats Bond heeft e Belg Bart Veldkamp en de Rus Sajoetin ge- horst voor het marathoncircuit. Het duo vertrad vorige week zaterdag tijdens de eerste VSB-wedstrijd in Amsterdam de regels. Beide haatsers, gesponsord door Wehkamp, kwa len in de kleding van hun geldschieter op het s. Het vier man sterke marathonteam van deze M onsor verscheen ook aan de start waardoor totaal zes rijders met dezelfde reclame rond ^Hen, twee te veel volgens de voorschriften. ■Ruim voor het startschot sommeerde ■ïeidsrechter Keyzer de twee 'buitenlanders' J ti ander schaatspak aan te trekken. Daar werd geen gehoor aan gegeven. Bovendien wei gerden Veldkamp en Sajoetin, op last van de ar biter, na vijfentachtig ronden de wedstrijd te verlaten. De kwestie is naar de tuchtcommissie van de KNSB doorgeschoven.Volgens -Veldkamp's zaakwaarnemer Alleblas is er geen sprake van wedstrijdvervalsing. „Wehkamp heeft naast de marathonploeg een allroundteam. De lange- baanrijders zien de marathon puur als training. Zij bemoeien zich niet met het ploegenspel." Overigens wisselde Mamix ten Kortenaar, die dezelfde sponsor heeft als Veldkamp en Sajoe tin, in Amsterdam wel van schaatskleding. Het trio langebaanschaatsen verblijft momenteel op trainingskamp in de Noorse plaats Hamar. PAPENDAL GPP/ANP Het pluche lijkt Peter Blangé wel wat. De volleyballer heeft er een nachtje over moeten sla pen, maar stemde vervolgens uit volle overtuiging inmet zijn kandidaatstelling ais IOC-lid. Blangé is naar voren geschoven door de atletencommissie van NOC/NSF. Blangé ziet het lidmaatschap van het Internationaal Olym pisch Comité als mogelijkheid om in de sport actief te blijven. „Ik zit namelijk in de nadagen van mijn carrière en moet eens gaan nadenken over wat ik ga doen als ik ben gestopt. En dit lijkt me wel wat. En als anderen vinden dat ik er geschikt voor ben, waarom niet? Jazeker, ik vind het nuttig dat oud-sporters deel uitmaken van het IOC. Het is al zo'n vergrijsd gezelschap, dat kan wel enige verversing ge bruiken." Het is nog maar de vraag of de Nederlandse volleybalploeg zich voor de Spelen zal plaat sen. Blangé wil nu niet zeggen of hij in dat geval zijn kandida tuur handhaaft. Actieve topsporters in het IOC is een van de hervormingen na het corruptieschandaal rond Salt Lake City. De bekrachtiging van die besluiten heeft plaats tijdens de Buitengewone Alge mene Ledenvergadering van het IOC van 10-12 december in Lausanne. In totaal zijn er vijftien plaat sen gereserveerd voor actieve topatleten; behalve de acht voor de olympische zomerspor ten vier voor olympische win tersporten en drie uit niet- olympische sporttakken. Zij ko men in het IOC voor maximaal acht jaar. De Atleten Commissie van NOCNSF werkt op het ogenblik aan de campagne voor de Ne derlandse kandidaat maar het zal niet gemakkelijk zijn een campagne winnend af te slui ten met iemand die ten tijde van de Olympische Spelen niet in het olympisch dorp woont, ook al heeft de ex-aanvoerder een schitterende staat van dienst in de internationale sportwereld. NOCNSF kan proberen 'op zeker' te spelen door een hoc keyer/ster te nemen. Deze teams hebben zich al geplaatst. Een hockeyer heeft echter aan zienlijk minder kans. Hockey is een kleine wereld binnen de universele Olympische Spelen. Dit bleek drie jaar geleden. In Atlanta namelijk voerde NOCNSF een mooie campagne om Floris-Jan Bovelander in IOC's Atleten Commissie te krijgen. Bovelander weerde zich danig in allerlei acties in het at- letendorp maar hij kwam uit eindelijk behoorlijk wat stem men te kort. Nederland heeft al drie leden in het Internationaal Olym pisch Comité. Ex-judoka Anton Geesink sinds 1987, wieleroffi- cial Hein Verbruggen sinds 1996 en prins Willem-Alexan- der sinds 1998. Zij zijn gekozen voor onbepaalde tijd. ilië haalde zaterdagmiddag igelucht adem. Ferrari is met schrik vrijgekomen. De scu- ria behaalde achter het groe- laken opnieuw een dubbele erwinning, een week na de ge van de piloten Irvine en humacher op het circuit van pang in Maleisië. Niet alleen 'gen de coureurs hun punten rug, ook mocht het team de inten voor de constructeursti- behouden. Daarom leiden rrari en Eddie Irvine het klas- ment, allebei met nog vier inten voorsprong en een race gaan, zondag in Japan. Ferrari kan volgende week in ian voor het eerst sinds twin- jaar wereldkampioen For- ule 1 worden. Het internatio- le hof van beroep van de FIA, Federation Internationale de utomobile, heeft geconsta- ;rd dat de onrechtmatighe- n aan de beide auto's de toe- itbare marges niet hebben erschreden. Met andere orden, de afwijking aan de spoilers was er wel, maar binnen een reglementaire tole rantiegrens van vijf millimeter. Daarom was er, zo constateer de het rechtscollege, geen spra ke van een overtreding van de reglementen. Bovendien uitte men kritiek op de meetmetho de van de steward ter plekke, die 'niet noodzakelijk in strikte overeenstemming was met de reglementen.' De uitspraak was opmerke lijk, omdat de FIA over het alge meen weinig toeschietelijk is in beroepszaken. Zoals Eddie Irvi ne aan den lijve heeft onder vonden toen hij in 1994 Jos Ver stappen in Brazilië van de baan reed. In hoger beroep sprak de commissie zelfs een hogere straf uit. De geloofwaardigheid van de FIA is de laatste week behoor lijk op de proef gesteld. De or ganisatie werd onder zware druk gezet, door alle betrokke nen. Ook door Bernie Ecclesto- ne, de financiële motor van het Formule 1-circus. Hij beschul digde de officials van amateu risme en vond dat een wereld kampioenschap niet door zo'n kleinigheid beslist kon worden. FIA-baas Mosley reageerde ge prikkeld en zei dat Ecclestone niets te vertellen had over de reglementen. De automobielclub heeft met geloofwaardige argumenten de schijn van onpartijdigheid we ten op te houden. Dat was waarschijnlijk net zo belangrijk als de uitspraak zelf. Nu Ferrari is vrijgesproken resteert de vraag of al die commotie nu no dig is geweest? In het miljoe nenbedrijf dat de autosport nu eenmaal is, was dit inderdaad onvermijdelijk. Concurrent McLaren speelde een belangrij ke rol. De stal van Ron Dennis en regerend wereldkampioen Mika Hakkinen zou hebben 'ge klikt' bij de stewards in Malei sië, al is dat officieel nooit be vestigd. Ron Dennis gaf echter wel voldoende voer aan die ge ruchten door steeds te zeggen dat Ferrari de verdenkingen over zichzelf heeft afgeroepen. De spoilers werden in pits steeds haastig afgedekt. En, zo zei Dennis vrijdag ter zitting opnieuw: „De zijspoilers zijn van doorslaggevend belang en een verschil van enkele milli meters kan wel degelijk tot voordeel leiden." De officials waren na de tip van McLaren wel verplicht de Ferrari's te controleren. Dat ze daarna uit de uitslag werden geschrapt, was een overhaaste en weinig doordachte maatre gel. Italië was in rouw en Ferra ri koos onmiddellijk de rol van de underdog, erkende de over treding, maar beweerde ook dat de afmetingen van de spoilers geen invloed hadden op het re sultaat. Ferrari heeft overigens al meteen geroepen dat de me ting van de Duitse official Joa chim Bauer niet nauwkeurig was. Dat heeft de FIA zaterdag bevestigd door het gewraakte onderdeel van de auto opnieuw aan een meting te onderwerpen en de vorige meetresultaten te verwerpen. McLaren huilde za terdag krokodillentranen, zag het perspectief op een nieuwe wereldtitel kleiner worden. Maar het geeft te denken als een sportorganisatie op zo'n manier wil winnen. Een Ferrari-fan en zijn hond vieren het goede nieuws uit Parijs voor de fabriek van de autofabri kant in het Ita liaanse Mara- nello. foto De New York Yankees hebben zondagavond ook de tweede ontmoeting in de World Series tegen de Atlanta Braves in hun voordeel beslecht. De Yan kees waren met 7-2 opnieuw veel te sterk voor de Braves. Op het koude Turner Field in Atlanta had de thuisclub nauwelijks een antwoord op het ster ke veldspel en slagwerk van de Yankees. De club uit Atlanta zat bepaald niet in de wed strijd. Met soms slordige individuele acties boden de Braves hun rivaal uit de Big Apple de gelegen heid enkele makkelijke punten te maken. In de vierde inning keken de Braves al tegen een 6-0 achterstand aan. Beide teams maakten overigens slechts één veldfout. Daar stond tegenover dat de Yankees veertien honkslagen lieten noteren, tegen de Bra ves vijf. In de negende gelijkmakende slagbeurt lieten de Braves hun twee tegenpunten aanteke nen. De World Series, de finale van de Amerikaanse professionele honkbalcompetitie, gaat over maxi maal zeven wedstrijden. De Yankees moeten nog twee wedstrijden winnen om de 95ste World Se ries op hun naam te schrijven. Ze hebben de finale al 24 keer eerder gewonnen. Morgen is de derde wedstrijd in New York, woensdag wordt ook de vierde wedstrijd gespeeld in het Yankees-stadion. CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 Dijkjes Tornado's wint Europa Cup HOENSBROEK Dijkjes F M Tornado's heeft de Europacup voor landskampioenen poolbiljart gewonnen. De formatie uit Leiden bleef in de voorronde tegen titelverdediger Kieler Billiard Union (3-1), PBC Fulda (3-2) en BK Stjernen (3-1) ongeslagen. Alex Le- |y, momenteel de nummer een op de Europese ranking, won te gen Fulda de noodzakelijke barrage. In de kruisfinales zegevier de de ploeg van non-playing captain Shui-Chong Fu met 3-1 over BSC Balabuschka uit Tsjechië, terwijl BK Stjernen met 3-2 afrekende met BSC Bumplitz uit Zwitserland. Tornado's toonde zich in de finale tegen de Deense kampioen wederom de sterk ste: 3-1De winnende ploeg bestond uit Alex Lely, Mario Lan- noye, Mi-Len Pan, Philip van Aken, Robert Parlevliet en Jesse Thehu. Vorig jaar namen de Leidenaars ook deel aan het eerste Europese toernooi voor clubteams, maar toen haalden zij de laatste acht niet. Klachten over toewijzing kaarten sydney Slechts een op de tien kaartjes voor de belangrijkste evenementen van de Olympische Spelen van Sydney komt in handen van lokale sportlieffiebbers. Tot die conclusie kwam de Australische krant The Sydney Morning Herald zaterdag. De krant noemt de toewijzing van tickets geheimzinnig en eist bij de organisatie openheid. Eerder waren er in Australië al klach ten over de prijzen van de kaartjes. Volgens de Sydney Morning Herald zitten de stadions volgend jaar vol met sponsors, journa listen, hoogwaardigheidsbekleders en VIP's. Eerder verklaarde de organisatie dat 52 procent van de kaarten in de vrije verkoop zou komen. Directeur Hollway heeft nu gezegd dat percentage niet voor ieder onderdeel te kunnen garanderen. IQNZA AKOB DEKKER andra van der Sloot gaat de pschiedenisboeken in als de erste Nederlandse vrouw die en merkencup van Citroën rist te winnen. Op de vermaar- Ie racepiste in het Italiaanse lonza verrichtte de Alphense aar heldendaad. En ze deed ïeer. Want op de doorweekte laliaanse piste bleek zij ook de nelste van alle Europese, met en Citroën Saxo racende, rouwen. Het eerste doel in Monza was e Radio 538 Citroën Saxo Cup. an der Sloot eindigde als vijf- e, en dat was genoeg voor de ierwinning in het eindklasse- lent. „Mijn uitgangspunt was eter dan dat van mijn directe incurrent Jaap van Lagen. Na rt ik hier in Italië ook nog een unt voor de snelste training ad gepakt, bedroeg mijn voor- j irong 18 punten. Ik had dus in ieorie genoeg aan een twaalf- e plaats. Nu is dat mijn eer te j r. Winnen lukte niet, omdat an Lagen vanaf de eerste me- rs de aanval koos. Ik heb hem ten gaan, want bij uitvallen in mij zou hij alsnog kampi- n worden. Later waren er ïeer rijders die een aanval op lijn positie waagden. Enkelen larvan liet ik gaan, omdat je op de drijfnatte baan maar zo in een enorme glijpartij terecht komt", vertelde Van der Sloot. Toen de eerste buit binnen was, werd al snel bekend dat de haar ondersteunende Citroën dealer, Johan Zwart uit Alphen aan den Rijn, op basis van de teamprestaties de Dealercup voor zich op mocht eisen. Een volgend succes in de reeks. Na alle nationale beslomme ringen werd het tijd voor de Eu ropese titelstrijd. Van der Sloot had niet als snelste getraind, maar won uiteindelijk wel die race, door heel kien te rijden en de mogelijkheden te benutten om verder naar voren te ko men. En daarmee ontstond een unieke situatie, want nooit eer der had een van de Citroën Cupcoureurs zoveel prijzen in een jaar gepakt. De Alphense deed het. De slotrace van de dag vormde de Europese finale, waaraan de sterkste delegatie van elk land mocht deelnemen. De kersverse Nederlandse Saxo kampioen begon haar race van uit het middenveld, maar ein digde uiteindelijk als negende. Bas Plugge uit Warmond reed alleen de nationale race en werd tiende. Lissenaar Daan van Joolen kijkt terug op een zeer wisselend seizoen. Hij kwam in Monza niet verder dan eèn dertiende plek. Maar liefst 36 dagen moest Feyenoord wachten op de vijfde overwinning in de Nederlandse competitie. NEC, sinds gisteren de nummer laatst in de eredivisie, was niet alleen op papier, maar ook in werkelijkheid het ide ale slachtoffer om het Rotterdamse blazoen op te poet sen. Alleen ontbrak de noodzakelijke hoeveelheid doel punten (2-1) om de prestatie van een gouden randje te voorzien. De spierblessure en het uitvallen van Jean-Paul van Gastel zijn met het oog op de belangrijke confronta tie met Borussia Dortmund zelfs een bedreiging voor Beenhakkers plannen. ROTTERDAM SJOERD BOOTSMA „Het ziet er niet best uit voor Jean-Paul. Ik denk niet dat hij het zal halen," concludeerde Feyenoords trainer, die even eens grote twijfels heeft over de inzetbaarheid van Kees van Wonderen in Duitsland. De verdediger trainde tot gisteren nog steeds niet met de groep. De Utrechter schatte zijn kan sen voor het Champions Lea gue-duel niet al te hoog in. „Zo als het nu voelt is het niet goed." Alle defensieve problemen maakten na achttien minuten een heroptreden van Patrick Paauwe noodzakelijk. De mid denvelder belandde na het duel met Boavista op de Rotterdam se bank. Niet tot zijn eigen ver bazing. „Toen ik woensdag moest trainen, vermoedde ik het wel. Ik zit in een mindere periode, dus ik kon mij wel vin den in de beslissing van de trai ner. Het is sneu voor Jean-Paul dat hij uitviel. Ik ben blij dat ik kan spelen, want dan kan ik tenminste iets laten zien." Peter van Vossen zat niet eens op de bank. De slechte prestaties van de Zeeuw waren voor Leo Beenhakker reden om zijn oogappel een extra training in plaats van een wedstrijd voor te schrijven. „Ik heb Peter dui delijk gemaakt dat ik na Boavis ta even doorga met Samardzic. Die heeft dat vertrouwen in het eerste uur ook bewaarheid." De Joegoslaaf strooide tijdens zijn rentree in de Feyenoord- basis met prachtige en scherpe voorzetten voor het doel van Bas Roorda. De druk op de ver dediging van NEC was daar door groot. De zwakke Nijme- genaren verloren soms de bal al tijdens de opbouw. Op die ma nier bediende de ijverige en verdienstelijk spelende Julio Cruz een paar keer Jon-Dahl Tomasson. De Deen, het enige lichtpunt in de laatste weken wat betreft de productie, liet vijf opgelegde kansen onbenut. Verder dan een schot op de paal kwam Tomasson niet. „Niemand hoeft het hem uit te leggen en niemand hoeft het tegen hem te zeggen besefte Beenhakker. „Hij weet het zelf ook. Het is een jongen die zo hard werkt, die zoveel inzet toont, zo betrokken speelt... Of hij té hard moet werken? Daar geloof ik niets van. Als ik zie wat die jongen ernaast nog doet... Als hij minder zou werken, dan komt hij ook niet in die goede posities." Feyenoords openingstreffer viel op slag van rust uit een spelhervatting. Scheidsrechter Wegereef deponeerde de bal op twintig meter van het doel na een tackle van Maarten Atmo- dikoro op Samardzic. De links buiten legde de 'bal breed op Bert Konterman. De 'nieuwe' aanvoerder knalde het ding hard en onhoudbaar langs Roorda: 1-0. Beenhakker gaf zijn man schappen de opdracht om te ja gen op een tweede treffer. De onverwachte, maar zeer fraaie gelijkmaker van Maikel Ren- furm leek voor een nieuwe de ceptie te zorgen. Paul Bosvelt, Feyenoords motor van de laat ste weken, kopte twee minuten na de 1-1 na een voorzet van Bonaventure Kalou vallend alle Rotterdamse zorgen weg: 2-1 Feyenoord: Dudek; Van Gobbel, Kon lerman. Van Gastel (18. Paauwe) en Rzasa; Bosvelt, Tomasson en De Vis sen Kalou (65 Cairo), Cruz en Samard7.ic (89. De Haan). NEC: Roorda; Atmodikoro, Pothuizen, Rossi en Hesp; Schultz, Oosterhof (87. Dos Santos) en Janssen (59. Van Rijs wijk); Renfurm, De Gier en Van Put- NEC-speler Youssef Rossi probeert Julio Cruz van de bal af te zetten. foto anp ROTTERDAM GPD Jean-Paul van Gastel heeft in het duel met NEC een spier scheuring in de linker ham string opgelopen. Dat heeft gis teravond onderzoeken het Dijk- zigt Ziekenhuis in Rotterdam uitgewezen. De aanvoerder van Feyen oord raakte geblesseerd toen hij probeerde een bal die hem links dreigde te passeren alsnog te halen. Clubarts John Badloe houdt wat betreft de inzetbaarheid van de middenvelder voor het Champions League-duel met Borussia Dortmund een slag om de arm. „Meestal wordt pas een dag later de ernst van de blessure duidelijk. We gaan maandag met Dick van Toorn (fysiothe rapeut, red.) verder. Maar als ik het nu zou moeten zeggen: woensdag spelen wordt moei lijk."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17