'Ik geloof er niets van als mensen zich ongelovig noemen9 Irak renoveert geboorteplaats Abraham voor pausreis Geloof Samenleving VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 VANDAAG Vroeger zag je nog wel eens een monnik schijnbaar doelloos het land door kruisen. Later werd dit ver boden. omdat je nooit zeker wist of iemand in pij wel echt tot een bepaalde kloosteror de behoorde. Daar had de heilige Wendelinus, of Wen- del, uit Ierland of Schotland, in de vijfde eeuw nog geen last van. Hij was jarenlang op een zogeheten 'peregrinatio' op het vasteland, ofte wel een pelgrimstocht zonder specifiek doel. Men zag wel waar God ze heenleidde. Tij dens zijn tocht verrichtte Wendel menig wonder. De bevolking in het Saarland zag dat ze met een heilige van doen hadden en zijn faam groeide. Zodanig dat monniken van het plaatselij ke klooster van Tholey hem tot abt kozen. Een ambt dat hij tot z'n dood zou uitvoe ren. Door de wonderen die op zijn graf gebeurden, werd die plek een bedevaartsdorp en kreeg het de naam Sankt Wendel. De 7-jarige Karma Kunsang uit Nieuw-Zeeland speelt met een speelgoedauto, onder 'toezicht' van een groot beeld van Boeddha. Deze week werd het jongetje door het hoofd van de Tibetaanse boeddhistische Karma Kagyu-richting formeel erkend als de reïncar natie van een hoge Tibetaanse lama. De jonge lama gaat nu door het leven als Karma Kunsang Thuten Dorje Lungtok Nyima Pal Sang Po Pong Re Rinpoche. De laatste Rinpoche-lama overleed in de ja ren Vijftig. foto reuters Nieuwe beschuldiging tegen kardinaal napels Justitie in Italië heeft nieuwe beschuldigingen geuit aan het adres van kardinaal Michele Giordano, de aartsbisschop van Napels. Giordano, die al werd verdacht van medeplichtigheid aan woekeren, riskeert nu ook een aanklacht wegens onrecht matige verrijking. De kardinaal zou zijn beide neven 600 mil joen lire (ruim 680.000 gulden) uit de kas van het aartsbisdom Napels hebben toegeschoven. Justitie heeft Giordano woensdag zeven uur verhoord in een klooster in de buurt van Napels. Eind augustus vorig jaar verrichtte justitie huiszoeking in het aarts bisschoppelijk paleis. Boeddhistisch onderwijs in Rusland moskou In de Siberische deelrepubliek Boerjatië heeft een spe ciale onderwijsinstelling voor boeddhisten haar poorten ge opend. Het onlangs door de Russische staat erkende Boeddhis tische Instituut zal de studenten vooral kennis bijbrengen over religie en cultuur. De officiële staatserkenning voor de instelling voor hoger onderwijs is opvallend, omdat Rusland de laatste ja ren een steeds minder tolerante houding aanneemt tegenover niet-orthodoxe religies. Een nieuwe wet op de religie uit 1997 heeft het russisch-orthodoxe geloof verheven tot officiële staats godsdienst van Rusland. Na kritiek is er wel een clausule aan de wet toegevoegd, waarin erkend wordt dat ook het jodendom, de islam en het boeddhisme behoren tot de traditionele godsdien sten op Russische bodem. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepbaar gesteld: E. Versluis, van Damstraat 67, 3881 JR Putten. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Zaamslag, J. Haveman, kandidaat te IJssel- muiden CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Ameide, P. Roos te Damwoude. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Oosterland, W.J. Kareis te Hardinxveld-Gies- sendam. rjjdac REDACTIE AAD RIETVELD. 07' WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maxima rond 5 graden. Noorwegen: Wolkenvelden en in het zuiden af en toe regen. Maxima uiteen lopend van 4 in het binnenland tot 11 graden langs de kust. Zweden: Perioden met zon. In de nacht en ochtend kans op mist of laaghan gende bewolking. In het zuiden meer wolken en kans op regen. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 4 graden in het noor den tot 8 graden in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe regen. Vrijdag nog een harde zuidoos tenwind. Middagtemperatuur rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrijdag eerst van zuiden naar noord enige regen. Daarna wisse lend bewolkt en enkele buien. Op beide dagen een stevige wind. Middagtemperatuur tus sen de 10 en 14 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en vrijdag af en toe regen. Zaterdag enkele bui en, maar ook wat zon. Maxima 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en stevige buien. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Portugal: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen- of onweersbuien. Vooral vrijdag ook soms wat zon. Maxima tussen 17 en 22 graden. Langs de westkust veel wind. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en kans op een bui. Maxima rond 23 graden. Spanje: Wisselend bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Maxima uiteenlopend van 17 graden langs de Golf van Biskaje tot 24 graden in het zuidoosten. Canarische Eilanden: Perioden met zon, vooral op de zuidelijke stranden. Meest droog. Middagtemperatuur om streeks 26 graden. Marokko: Westkust: vanuit zee wolkenvel den en enkele buien. Zaterdag meest droog en meer zon. Mid dagtemperatuur tussen 23 en 27 graden. Tunesië: Perioden met zon, met in het noorden soms een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 26 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- en onweersbuien. Tussendoor zonnige perioden. Maxima tussen 17 en 22 graden. Mallorca en Ibiza: Wisselvallig met zware regen- en onweersbuien. Soms veel wind. Maxima ongeveer 24 graden. Italië: Vrijdag geregeld zon en slechts een enkele bui. Zaterdag neemt de buiigheid weer toe. Maxima van 15 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en vooral za terdag stevige regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur rond 22 graden. Malta: Zowel zon als een enkele bui, mogelijk met onweer. Maxima rond 25 graden. c> j_ 1. luderdoi Irak is begonnen met de renovatie van de bijbelse stad Ur, de ge boorteplaats van aartsvader Abraham. Paus Johannes Paulus II wil in het kader van de viering van het jaar 2000 een bezoek brengen aan Ur en andere bijbelse plaatsen in het Midden-Oosten. Het is nog niet bekend wanneer de paus naar Irak gaat. Volgens de Chaldese kerk zou hij het land van 2 tot 5 december bezoeken. Maar bronnen in het Vaticaan zeiden donderdag dat die datum niet haalbaar is, omdat de reis meer voorbereidingstijd vereist. Toch zijn de Iraakse autoriteiten volgens het officiële dagblad al- Qadissiya begonnen met onderhoud aan het huis van Abraham in Ur in Mesopotamië, de landstreek tussen de Tigris en de Eufraat. President Saddam Hussein had vorige maand opdracht gegeven voor de herstelwerkzaamheden. De leant maakte donderdag ove rigens geen melding van het bezoek van de paus aan Irak. De Vaticaanse ambassadeur voor Irak, aartsbisschop Giuseppe Lazzarotto, heeft zaterdag tijdens een ontmoeting met de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed Saeed al-Sahaf, over de pauselijke reis gesproken, zo hebben bronnen op de am bassade gezegd. De man die alle pausreizen voorbereidt, gaat naar Irak na het bezoek van de paus aan India (5 - 8 november) en Ge orgië (9 november), aldus een woordvoerder van het Vaticaan. Iraakse dissidenten riepen de paus begin september op n Irak te gaan zolang het land wordt bestuurd door „een met bloed van onschuldige mensen aan zijn handen". Ook enigde Staten en Groot-Brittannië hebben hun afkeuring pauselijke reisplannen laten blijken. De paus is niet alleen de leider van de Rooms-Katholk maar ook hoofd van een wereldse staat, Vaticaanstad. In ste hoedanigheid heeft hij tijdens zijn buitenlandse reize een ontmoeting met het plaatselijke staatshoofd. Bc maand liet het Vaticaan weten bevreesd te zijn dat Sadi sein het bezoek van de paus voor propagandadoeleindi bruiken. derdorp vee jon nilde m linnen ;en van flwijl d lel jleek de 'en ftassenm leeft var dag- en Herman Heljn (1955) uit Rhenen was tot z'n achttiende jaar nog nooit naar de kerk geweest. Eigen lijk had hij het thea ter in gewild - acteur worden, of nog liever regisseur - maar dat was toch wel heel hard werken om ergens te komen, realiseerde hij zich. „In plaats van verhaaltjes maken en verbeelden als regisseur, leg ik nu bijbelverhalen uit", zegt hij. Nadat Heijn een aantal ma len naar de kerk was gegaan, besloot hij toch maar dominee te worden. Hij begon in 1987 in Amersfoort en ver huisde in 1994 naar Antwerpen. Sinds september van dit jaar is zijn standplaats de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente Haar lem, in Heemstede. DOOR ONNO VAN 'T KLOOSTER Als ik nu opnieuw een beroepskeuze zou moeten maken, werd het mis- schien wel de architectuur. Het vak van mijn vader. Vroeger gingen wij in de va kantie vaak, vanuit een soort architecto nische interesse, kijken naar kerken in het bui tenland. Ik vond het boeiend te zien dat er in een samenleving ruimtes zijn voor 'iets anders'. Men sen hebben die stenen bij elkaar gesleept omdat ze ergens mee bezig zijn - omdat ze gedreven zijn door hun geloof. Niet dat ik spijt heb van het predikantschap, want het is een boeiend beroep. Maar er zijn in de laatste decennia een aantal zeer interessante ontwikkelingen gaande in de stedenbouw en ar chitectuur. Ruimte mag tegenwoordig weer spannend en verhalend worden gemaakt. Terwijl wijken uit de jaren zestig en zeventig allemaal op elkaar lijken. Een saaie tijd eigenlijk. Ook op the ologisch gebied. Ik studeerde in de jaren zeventig aan de Pedagogische Academie (PA) De Klokken- berg in Nijmegen: een roemruchte christelijke kweekschool. Van dat 'roemruchte' bleef toen weinig over. Het was de tijd van de democratise ring. Op een tentamen kon de docent aan je vra gen 'wat wil je voor een cijfer?' Onze biologiele raar zette een pot aarde op tafel, liet die een half jaar staan, en zei toen pas dat het de bedoeling was dat één van ons op de idee had moeten ko men de pot om te draaien. Dat was zijn idee van schokpedagogiek. Eigenlijk waren er op die PA nog maar twee vakken die degelijk werden gedo ceerd: godsdienst en gymnastiek. Wat mij aansprak, en nog steeds aanspreekt, zijn de verhalen in de bijbel. Ik had ook grote voor liefde voor literatuur en theater. Beide vakgebie den gaan net als theologie over fundamentele le vensvragen: wie is nu eigenlijk de mens? Wat hebben die mensen met elkaar, en welke rol speelt God daarin? Hoewel ik tot mijn achttiende jaar nooit naar de kerk ging, heb ik nooit getwij feld aan het bestaan van God. Voor mij is Hij nooit een soort veredelde Sinterklaas geweest, ook als kind niet. Ik ben op een School met de Bijbel grootgebracht. En mijn moeder, die overi gens ook doopsgezind was (vader was her vormd), organiseerde veen tijd lang bijbelklasjes voor kinderen. Daar heb ik natuurlijk ook een tik van meegekregen. Daarna op het Christelijk Ly ceum in Veenendaal vond ik de godsdienstlessen weer bijzonder interessant. Mijn toenmalige vriendin, die nu mijn vrouw is, zei: 'dan moet je ook maar eens naar de kerk.' Dat heb ik gedaan, en op dat moment heb ik besloten dominee te worden. Maar eerst dus godsdienstleraar. Omdat ik eerst Grieks en Latijn moest doen voor dat ik theologie kon gaan studeren, heb ik naast die studie godsdienstles gegeven op een aantal openbare lagere scholen. Daaropvolgend heb ik theologie gestudeerd aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam. Tegelijkertijd werd ik kerkelijk jeugdwerker bij een combinatie van ker ken in Amersfoort. Daar waar ik ook mijn eerste benoeming als predikant kreeg in 1987. Eigenlijk heb ik altijd parttime gewerkt en gestudeerd. Dat was toen nog mogelijk. Er bestond nog geen tweefasen structuur. Een aangename tijd, als je het vergelijkt met de huidige stress waaronder studenten moeten werken. Een vak als theologie kun je ook niet in slechts vier jaar goed onder de knie krijgen. Het heeft zoveel betrekking op je zelf, dat het onzin is zoiets in vier jaar te moeten afronden. Ik heb er zeven jaar overgedaan. En pas op mijn 39ste jaar deed ik mijn doctoraal. iembran igisterei Qorgens lakt. Eei oorrang n raakte «landde fflCEESI stermid inhaar 1 inde Ka thaar fi «twee erva Er tgeleg Herman Heijn: „Zoals in de oude calvinistische dogmatiek God alomtegenwoordig is, is nu de me het Zo z'n GSM alomtegenwoordig. Ik vind dat een plat geloof. De bijbel is naar mijn idee veel sterker [ingshu voller." foto united phoiJ Dat komt ook omdat ik van 1985 tot en met 1990 druk bezig ben geweest met een Amersfoorts ker kelijk jongerenproject in samenwerking met de Raad van Kerken in Zambia. Het ene jaar gingen we een maand met Nederlandse jongeren naar Zambia, en het andere jaar kwamen Zambiaanse jongeren hier naartoe. Ik heb dat hele project ge documenteerd met dagboeken, vragenlijsten, in terviews en dergelijke. Op verzoek van een aantal missionaire organisaties en hoogleraren heb ik er later een doctoraalscriptie over geschreven: een theologische doordenking van die confrontatie tussen twee culturen. Mijn roeping komt erop neer dat ik veel interesse heb in mensen, in wat hen beweegt, is één van de weinige studies die dat te bestudeert. Volgens mij gelooft i« imaal vraag is in wat? Ik geloof er dus niks va ementi sen zeggen dat ze ongelovig zijn. Gel jjn ove kent eigenlijk: waar stel je nu fundr vertrouwen in? Of: waar heb je fidu( dan de helft van Nederland heeft eenl trouwen in de vrije markt, of in zichzt in de oude calvinistische dogmatiek genwoordig is, is nu de mens met z' GSM alomtegenwoordig. Ik vind dal een plat geloof. De bijbel is naar mijn idee veel sterker en hoopvoller. ,c; landeli ll rwoude/ ÖÉ5 opklaringen onweer V warmtefront paft sneeuw koufront hagel lagedruk windrichting hogedruk 19 temperatuui luchtdruk in 1000 hetfo pascal ZATERDAG 23 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.19 Zon onder 18.29 Maan op 18.24 Maan onder05.56 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.16 15.36 02.49 15.09 Laag 11 46 23.34 11.27 23.15 Weerrapporten 22 oktober 08 uur: C O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) (j heen en dit jat elijkheid aldus c )e Wooi lebben :eld, die allem< in in ell de int( re eruit met de is nog fee Emi verzorgi telefax Advertenties: 071- 532351 Familieberichten: 023- 531 )nen pn 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: ADVERTENTHflUi Maandaq t/m vrijdag vi 071- 5356 230 _|pn r RUBRIEKSADVERIt Maandag t/m vrijdag van 83 tmm 071-5143545 van het abonnemeni jkt maa flat, een 071- 5315 OUW) n huizen n8J andig w en make redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigt jj het automatisch afschrijven vat' abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER' Voor abonnementen die perj worden verzonden geldt een aan portokosten per verschijr leidsch dagblad op ct Voor mensen die moeilijk Ie» hebben of blind zijn (of eene erna str leeshandicap hebben), is een van het regionale Dagblad op geluidscassette I informatie 0486-486486 (Centrum internet: Dat v.leidschdagblad.nl redactie.ld@damiate.hdc.nl Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Za terdag meer zon. Maxima 23 tot 27 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, maar in het westen en noorden van Turkije ook een enkele bui. Maxima 20 tot 25 graden. Duitsland: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Meeste neerslag in het zuidwesten. Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Vrijdag de zwaarste buien in het westen. Middagtempera tuur rond 14 graden. Oostenrijk: Geleidelijk overal bewolkt en af en toe regen. Maxima omstreeks 13 graden. Polen: Wolkenvelden afgewisseld met zon. Veel wind. Zaterdag in het westen of noorden kans op wat lichte regen. Maxima 6 tot 10 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en vanaf zaterdag kans op wat regen. Middagtem peratuur oplopend tot 13 gra den. Hongarije: Wolkenvelden en soms wat re gen. Middagtemperatuur oplo pend naar 15 graden. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezof tjes van feestdagen). OVeelste Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. e Lange Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst rejj^n INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. ls> net Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. nkhnrH<n Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. ..p Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. nKOlljK( lenng corpoi en a< 'kweg ing Zorj onder n dael in of in H als eij te t mei geestse g ir Gesproken Ie: juli jg 'p( woordi over de on Lang te mal bewoner i gelove 7 tsjes", ze l loheten 1 de herini M erg

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14