Computer bedrijf wil in kazerne Rijn Veenstreek Het loopt storm bij Alphens plantenhotel Leefbaar Hoogmade leeft Grazen in de avondmist Sociale werkvoorzienin verhuist naar De Scha t Vier dagen kermis bij TA^ MAANDAG 18 OKTOBER 1999 Laatste lezing Graven van Holland alphen aan den rijn Ad de Kok sluit vanavond voor de Histori sche Vereniging AJphen aan den Rijn zijn lezingenserie over de Graven van Holland af. In deze derde lezing komen het Hene gouwse. Beierse. Bourgondische en Oostenrijkse of Habsburgse Huis aan de orde. Dit is de periode van 1299 tot 1581. het jaar van het 'Plakkaat van Verlatinghe'. De Kok behandelt onder an dere graaf Willem III of Willem de Goede, hertog Albrecht van Beieren en zijn kleindochter Jacoba van Beieren. De lezing is in de trouwzaal van het oude gemeentehuis aan het Burgemeester Visserpark. Aanvang 20 uur. chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv -chef marieta kroft, 071. Quality Computer Center (QCC) ziet brood in de brand weerkazerne aan de Spoorstraat in Roelofarendsveen. Directeur P. van Ruiten heeft de gemeente Alkemade in een brief gevraagd om het gebouw niet te slopen, maar aan hem te verkopen. De computerhandelaar wil de kos ten van de noodzakelijke renovatie, volgens burgemees ter en wethouders ruim 4,5 ton, voor eigen rekening ne men. Hoewel deze hoge kosten voor B en W een reden zijn om de kazerne te slopen, zien zij toch niets in het plan van QCC. Zij willen op de kop van de Spoorstraat een appartementencomplex neerzetten waarvoor het ge bouw in de weg staat. roelofarendsveen j anneke de jonge Van Ruiten, wiens bedrijf nu nog aan De Lasso zit, vindt de karakteristieke kazerne een echt Veens dorpsgezicht. „Het is een interessant pand om ons bedrijf in te vestigen. Dat het in de weg staat, vind ik geen argument. De watertoren staat ook in de weg en die blijft ook staan." De geboren Veender geeft toe dat er bij de watertoren commerci ële belangen meespelen. ,,Je kunt er een GSM-mast op zet ten en je hebt natuurlijk die tul pen. Bij de kazerne ontbreekt dat belang." Toch is het pand naar zijn mening zo uniek voor de Veen dat het behouden moet blijven. Als reactie op zijn brief kreeg de directeur te horen dat hij moet afwachten wat er met de brandweergarage gebeurt. „Dat begrijp ik niet", zegt Van Rui ten. ..Het lijkt mij logisch dat de gemeente nu met mij praat om te horen wat ik wil." Hij krijgt daardoor het gevoel dat B en W een plannetje hebben dat ze koste wat het kost willen door drukken en daarom bepaalde mogelijkheden niet onderzoe ken. „Dat verhaal van die op- knapkosten houdt natuurlijk never nooit stand als je ons er bij betrekt. Het ligt helemaal aan de overnameprijs, maar die 4,5 ton is voor ons prima." Van Ruiten ziet in zijn voor stel een alternatief voor de sloop, maar die mening deelt het gemeentebestuur niet. Om dat de meningen in de politiek over wel of niet slopen verdeeld waren, besloten B en W te laten onderzoeken hoe hoog de re- novatiekosten zouden uitpak ken. Nu deze hoog blijken, wil len zij dat het pand tegen de vlakte gaat. Volgens gemeente secretaris G. Kerkhof is de ruim 4,5 ton echter niet het belang rijkste argument om te slopen. „Ons belangrijkste argument is dat de brandweerkazerne niet past in het totaalplan voor de Spoorstraat. Hij staat in de weg en slopen is de beste oplossing. Als een bedrijf de brandweerka zerne koopt is het rendement een stuk lager dan als je de grond bijvoorbeeld voor wonin gen Jpestemt. Bovendien: als we het pand verkopen, doen we dat toch voor een syrfibolisch bedrag. Dat levert ook niet veel op." Binnenkort buigen de monu mentencommissie en de ge meenteraad zich over hét voor stel van B en W. Mochten zij de sloop tegenhouden, dan ver welkomt computerhandelaar Van Ruiten de gemeente met open armen. Kerkhof vindt dat in dat geval QCC niet automa tisch als enige in aanmerking komt. „Er zijn misschien wel meer geïnteresseerde bedrijven. Daarover'is helemaal nog niet nagedacht." alphen aan den run annette lameuer Het nieuwe onderkomen van de sociale werkvoorziening Al phen aan den Rijn (SWA) komt aan De Schans te liggen. Het nieuwe, grote pand komt in de plaats van de vijf vestigingen die de SWA. met 500 mensen in dienst, niet meer kunnen her bergen. In de commissievergadering van vorige week merkte A. de Groot-Slagter van GroenLinks op dat het om mensen gaat die niet in het reguliere arbeidspro ces hun draai kunnen vinden. Haar vrees is dat door de ver huizing en alle veranderingen de druk om winst te maken wel eens te groot zou kunnen wor- instelling naar een si alle Rijnstreekgemeenten kemade werkplaatsen voo standelijk' gehandicapten nen kopen. BV „Het uitgangspunt is quitte moeten spelen, ma zou niet erg moeten zijn niet gebeurt. De sociale voorziening moet haar gezicht niet verliezen", De Groot. Tevens wees dat er geen openbaar ven naar De Schans. Burgem N. Schoof gaf aan dat stand van het station i nieuwe plaats korter is da: «ijl af het station naar het h ,he onderkomen aan de Eiken tel hot lziji 'ai Skeelerpuzzeltocht rond Alp! alphen aan den run Mits voorzien van een goede bescherming van knieën, elleinle( polsen en hoofd, kunnen jonge en oude liefhebbers van ske morgen meedoen aan een skeelerpuzzeltocht. De tocht vj kilometer organiseert speeltuin- en buurtvereniging Vreugc i en voert door Alphen en omgeving. Deelnemers kunnen 13.30 en 14.30 uur in groepjes of individueel vertrekken vat speeltuin aan de Vorselenburgstraat in Alphen aan den Rijt is ook de inschrijving. Meedoen kost 3 gulden voor leden t gulden voor niet-leden. heijdestraat begint op i iken om 13 uur, op don v vl aarlanderveen Laat de winter m^ar komen. Vier koeien trekken zich niets aan van de dalende temperaturen. In de avondschemering, die de zer dagen vaak gepaard gaat met mist, staan zij doodgemoedereerd te grazen in de Aarlanderveense wei. foto loek zuyderduin Een vierdaagse kermis bij voet- en vrijdag om 14.30 uur balvereniging TAW moet de zaterdag om 12 uur. jeugd van Ter Aar de herfstva kantie doorhelpen. De kermis Zaterdag is er daarnaas op het terrein aan de Hooger- tot 17 uur een braderie. bodegraven marieke de wit Negen maanden na de 'geboorte' kan de Klank bordgroep Leefbaar Hoogmade op eigen benen staan. De groep van aanvankelijk 37 personen is opgesplitst in kleinere deeltjes en weet inmiddels de ambtelijke weg in de gemeente Jacobswoude. Morgen, tijdens een bezoek van het gemeentebe stuur aan Hoogmade, stelt de groep zich officieel voor aan burgemeester Van Beek. Stel: je krijgt als kleine dorpskern in het Groene Hart de kans om een project te beginnen waarin je met bewoners de leefbaarheid in die kern on derzoekt en de resultaten voorlegt aan de ge meente. Zijn er genoeg winkels? Hoe gaan men sen met elkaar om? Is het veilig op straat? Hart stikke leuk, toch. Dat vond de bevolking in Hoog made ook. De informatieavond werd massaal be zocht en 37 enthousiaste bewoners gaven zich op. Gemakkelijk was het niet in het begin. Verga deren met 37 mensen bleek nogal wat proble men op te leveren. Daarom werd de groep ver deeld in subgroepen met elk een eigen terrein. En dan was er nog de gemeente Jacobswoude, die eigenlijk niet zo goed raad wist met de klank bordgroep. Tijdens een conferentie in Bodegraven blijkt dit probleem zich vaker voor te doen. En ook: hoe meer de betreffende gemeente bij het project betrokken was, hoe meer de bewoners voor el- kaai' hadden gekregen het afgelopen jaar. In de dorpskern Benschop was bijvoorbeeld bij aan vang van het project net een wethouder aange treden die zich er meteen met hart en ziel in stortte. „Bij ons had de gemeente meer iets van: wat gebeurt er allemaal?", zegt Ronald Klok van Leef baar Hoogmade. Hij bezoekt met Tona Beuving, één van de drie voorzitters van de klankbord groep en wethouder Haasbroek de conferentie. ..We voelden ons in het begin in de steek gelaten door Jacobswoude. Er werd helemaal niet met ons meegedacht", zegt Beuving. Haasbroek zegt daarover: „In het begin gingen alle contacten via mij. Maar vragen op het gebied van bijvoorbeeld gezondheidszorg moest ik doorgeven aan een andere wethouder. Dat duur de allemaal te lang." Het nieuwe plan is dat de klankbordgroep rechtstreeks contact opneemt met de juiste wethouder. Burgemeester Borgdorff van Bodegraven, voor zitter van de conferentie, pleit voor de oprichting van een fonds om de plannen van de verschillen de groepen te verwezenlijken. Tuinliefhebbers laten tropische planten overwinteren in kas alphen aan den run saskia buitelaar Met een simpele bak violen op een strakgemaaid gazon ben je tegenwoordig niet meer klaar. Tuinen, balkon^ en dakterras sen moeten paradijsjes worden en dat mag een paar centen kosten. De uitheemse planten soorten, waterpartijen en deco ratieve rommeltjes zijn dan ook niet aan te slepen. Maar het kan nog gekker. Want wat doe je met de olijfboom en citrus in de mediterrane tuin als de Hol landse herfst zijn intrede doet? Die breng je naar het planten hotel. Woubruggenaar Marc van der Leij (36) signaleerde dit gat in de markt. Twee jaar geleden opende hij zijn interieurbeplan- tingsbedrijf Plantenwacht aan de Oostkanaalweg in Alphen aan den Rijn. Met zijn zeven medewerkers verzorgt hij de groene inrichting voor bedrij ven en instellingen. Maar zijn tropische kuipplanten zijn ook gewild bij particulieren. En die moeten 's winters hun planten kwijt. Daarom biedt Van der Leij sinds vorig jaar kasruimte aan waar plantenliefhebbers hun exemplaren voor een paar tientjes kunnen laten verzorgen en overwinteren. Prachtig Dat het storm loopt is al snel duidelijk als Van der Leij hal verwege de zaterdagmiddag de zevende klant telefonisch moet teleurstellen. „De vraag is enorm. Deze honderd vierkante meter", zegt hij terwijl hij in de kas wijst, „was binnen 24 uur vol. Hutje mutje staan er plan ten uit de tropen en het Mid- dellandse-Zeegebied. Olijfbo men, bougainvillea's, citrus, hi biscus, oleander, enorme aga ves en diverse palmsoorten. Een enkeling verdord of ver geeld, maar de meesten staan er prachtig bij. Sommigen zelfs nog volop in bloei. „We hebben een goede zomer gehad, er staan minder kneusjes dan vo rig jaar." Bovendien zijn de meeste klanten zuinig op hun exclusie ve planten. „Ze verzorgen ze goed en willen er jaren mee doen. Liefhebbers zijn het, alle maal. Dat varieert van kakmen- sen tot een stelletje op sandalen en met rugzakjes. Maar ook de bewoner van een klein huur flatje die hier voer een paar tientjes zijn twee fuchsia's komt brengen, terwijl ze volgend jaar weer voor 25 gulden overal te koop zijn. En niet alleen uit Al phen en omgeving. Vanmorgen kwam hier een echtpaar uit Lei den zijn 'kindjes' brengen. Twee keer een aanhangwagen vol." Van der Leij breidt zijn kas ruimte volgend jaar uit, want hij verwacht dat de vraag naar zijn service toeneemt. „Het gaat goed met de economie en de tuin trends blijven elkaar opvol gen. Mediterrane tuinen zijn populair, maar ik zie nu al dat aannemers de bouw van serres niet kunnen bijbenen. We wil len ons huis vergroten en bui ten naar binnen halen. Tuinka mers dus, in Engelse stijl."-Ook de vraag naar trendy potten en planten in huis ziet Van der Leij mondjesmaat groeien. „Maar enkel nog bij de Jan des Bou- bruik van de mogelijkheid om hun tropi sche planten te laten over- winteren. Bin nen een dag was de hele kas vol. Mede werkers van Marc van der Leij namen de uitheemse planten in ont vangst om ze te voorzien van naamla- bels. foto engel lameuer vrie-interieuren. In veel huiska mers staan nog de geraniums in de vensterbank" De toekomst voor zijn bedrijf ziet er dan ook zonnig uit. „Er blijft natuurlijk altijd een groot Intratuin-publiek. Maar de groep mensen die zoekt naar wat exclusievers, groeit. Het zijn die twee-verdieners hè, die weten niet waar ze met hun geld naartoe moeten." En grijn zend: „Nou, laten ze het maar hierheen brengen." Leidsch DagMaditl&Ol IEV llB ANN01899 Woensdag 18 October INGEZETENEN VAN LEIDEN! Onze Stamverwanten, de Transvaalsche Boe ren, staan gereed hun dierbaar land met kracht van wapenen te verdedigen; Engeland heeft gemeend den oorlog te moeten uitlokken, om aan grieven van zijn onderdanen meer kracht bij te zetten. Maar wie getrouw den loop heeft gevolgd van de gevoerde onderhandelingen, zal hebben be merkt, dat niet dit de éénige reden is van de door hen gewenschten oorlog. Thans is het aan Nederland om bewijzen van sympathie te geven. Wie is niet vervuld met den wensch, dat het den Transvaalschen Boe- nslr pde ren aan moed en kracht niet ontbreke! er| Op Leidenaars! Toont, dat ge medegevoel uctj hen! Doet het eemge, wat we mogen doer leent hulp aan het Roode Kruis, helpt hut wonden, helpt de achterblijvende echtgei ten en kinderen En hoe te helpen? Alléén door geld; we ki jjj11 en mogen niet anders helpen. Welnu, gee ,n ge kunt en wilt geven! Eendracht maakt r deze macht! Dan kan Leiden de eerste gemeente zijn, een flink bedrag opzendt naar het Hoofdb stuur! SASSENHEIM - Het gaat slecht in de bollen. Zonneveld en Philippo zijn het zesde bedrijf in Sassei dat de poorten sluit. Er zullen er zeker meer volgen. foto archief leidsch cty ANNO 1974 D ACC Vrijdag 18 oktober WASSENAAR/DEN HAAG - Menken Landbouw BV te Wassenaar, melkleverancier voor de Leidse regio, is door de economische politie rechter in Den Haag veroordeeld tot een boete van tienduizend gulden - waarvan de helft voorwaardelijk - omdat bij steekproeven door de Keuringsdienst voor Waren eind vorig jaar tot vijf keer toe is aangetoond dat dit bedrijf melk in de handel bracht die twee tot vier pro cent méér water bevatte dan het wettelijk toe gestane maximum. Directeur Adriaan C. M. Menken (48) verweerde zich door aan te voe ren dat deze 'wateroverlast' afkomstig is van veeboeren die hun koeltanks en leidingen heb ben doorgespoten met water, waarvan dan res tanten in de melk terecht komen. Om aan het euvel een einde te maken heeft Menken tegen woordig doorlopend vier controleurs op pad die bij veeboeren monsters nemen van de af te le veren melk, en die onderricht geven in het schoonmaken van koeltanks en leidingen zon der wateroverlast. Officier van justitie mr. J.A.J. van der Bruggen zei van het verweer niet, onder de indruk te zijn. Hij betoogde dal aantal processen verbaal tegen Menken l bouw verontrustend hoog is en dat van df melkfabrieken in het arrondissement'sG hage alleen Menken keer op keer fout zit omzet bedraagt vele miljoenen liters per Als u vier procent te veel water in uw mei betekent dit dat u op elke miljoen liter veertigduizend liter water verkoopt aan menten, die wel voor melk moeten betale maar water krijgen. Dat is een onaanvaar zaak. Ik waarschuw u dat-u uw produktie zo moet aanpassen dat dit niet meer voor Dit kan zo niet doorgaan. Anders moet u nen op zeer ingrijpende justitiële maatre len", aldus mr. Van Bruggen. De economische politierechter mevrouw E. Oosterhout wilde aannemen dat Menk Ie maatregelen heeft genomen om de wa vloed te keren. Zij legde daarom de helft boete van tienduizend gulden voorwaard! op, met een proeftijd van een jaar. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque I overschrijvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar lid Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van hd Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie rieken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12