Leidsch Dagblad Nobelprijs Artsen zonder Grenzen leiderschap komt in gevaar (^Hulshoff Studentenprotest in Jakarta Noodtoestand Pakistan BÜ1 Clinton: Amerikaans KORTING De Klerk pleit voor nieuw Marshallplan Blauw Zwart schorst spits voor het leven College Noordwijk 'bestuurlijk impotent' LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS DAC 15 OKTOBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 16 Dorpshart Hoogmade gesprek van de dag 17 Voorschoten stemt in met privatisering muziekschool 21 Toekomstig hofpoëet Jean Pierre Rawie in Leiden 23 Nicolai Kroekov beste turner in meerkamp DE ANDERE JUWELIER ^pf nm(/enuiuff) ix scoort arte cijfers jalclub Ajax heeft in het 1998/99 een netto- geboekt van 13 miljoen in. Vorig jaar maakte de nog een veriies van 5,4 Dat werd vanochtend nd. De Amsterdammers len het afgelopen jaar een ;t van 88,4 miljoen, tegen een jaar eerder. Op de erdamse beurs daalde het il bijna drie procent 10,60 euro. jin op middelen len ADHD [geneesmiddel Ritalin te- [hyperactiviteit bij kinde- K vrijwel uitverkocht. Er is twacht zo'n run op het lel, dat de Zwitsers fabri- f Novalis de vraag even i bijbenen. Eind deze kd is er naar verwachting I voldoende Ritalin ver- Waar de enorme vandaag komt, is ondui- eperkt drinken en uurtarief insultatiebureau voor al en drugs is woedend op aféhouder in Venlo die lanten tegen betaling van uurtarief onbeperkt in- ikt. Via een prikklok con- irt de kroegbaas hoe lang nd blijft, en hoeveel geld moet betalen. 5 ili onderzoekt vermisten HET WOORD IS AAN De schijn ophouden is de kostbaarste zaak ter wereld. De Nobelprijs voor de Vrede 1999 is toegekend aan de hulporganisatie Médecins sans Frontières. Dat heeft het Nobelcomité vanmorgen in Oslo bekendgemaakt. nenten heeft verricht". Bij Artsen zonder Grenzen (AzG), dat onderdeel uitmaakt van Médecins sans Frontières, brak vanochtend lichte paniek uit toen het nieuws bekend werd. „Het heeft ons compleet oslo-rüswuk afp/dpa/anp/john oomkes De voorzitter van het comité, Sejersted, sprak van een organi satie die „baanbrekend huma nitair werk op meerdere conti- overvallen", aldus een woord voerster. Jacques de Milliano, oud-directeur van de Neder landse afdeling ziet in de toe kenning van de Nobelprijs een eerbetoon aan „al die doktoren en verpleegsters die in anoni miteit hun werk doen voor de kanslozen in de wereld. Het zijn die mensen die telkens weer bereid zijn ongehoorde risico's te nemen in gebieden waar ter reur heerst, om een minimum aan menselijke waardigheid te helpen herstellen." Het Nobelcomité roemde het feit dat de organisatie zich altijd heeft gehouden aan haar basis principe dat élle slachtoffers van rampen recht hebben op snelle professionele hulp. Landsgrenzen en politieke om standigheden of sympathieën spelen daarbij geen rol. De organisatie werd in 1971 opgericht door de Franse artsen Bernard Kouchner en Max Re claimer, omdat ze het niet eens waren met de werkwijze van het Rode Kruis in het toenmali ge Biafra. Kouchner en Recla imer wilden de slachtoffers hel pen, ook al was dat tegen de zin Is Chileense leger heeft gis- ingestemd met een on- lek naar het lot van onge- 1200 mensen die verdwe- zijn tijdens de dictatuur staatsgreep tegen presi- Allende in 1973. Familie van de vermisten zien inderzoek vooral als een ïg om een zwarte bladzij - el dicht te slaan. a7 sdaad Wallen uit te roeien nderwereld heeft de afge- jaren 150 tot 200 mil- gulden 'geïnvesteerd' in msterdamse Wallen. De aad daar valt voor justitie |j relijks aan te pakken. Al- - de fiscus kan daadwerke- rzekeraar wil Hmfietsen niet droog brood valt er mee ïrdienen: het verzekeren bromfietsen. Het aantal tni lukken neemt steeds ver toe, de schade wordt al hoger en vooral brom- lers worden aan de lopen- iand gestolen. Daarom na de Postbank ook Na- A lie Nederlanden met de )op van het gele verzeke- 30,- plaatje en hebben colle ts de tarieven flink opge- oefd. ia 9 jakartaEen studentenbetoging in de Indonesische hoofdstad Jakarta is gisteren geheel uit de hand gelopen. De studenten gooiden met stenen en molotovcocktails naar de poli tie. De politie zette waterkanonnen en traangas in. Ook vuurde ze waarschuwingsschoten af. Zo'n tienduizend studenten waren naar het parlementsgebouw getrokken waar pre sident Habibie verantwoording aflegde over zijn gevoerde beleid. Pagina 7: Demonstratie studenten in Jakarta eindigt in veldslag. foto ap» firdia usnawati islamabad* ap/rtr/afp De Pakistaanse legerleider Per- vaiz Musharraf heeft de nood toestand uitgeroepen en zich zelf tot regeringsleider be noemd. Ook ontbond Mushar raf het parlement en stelde hij de grondwet buiten werking. Dat heeft het staatspersbureau bekendgemaakt. De Pakistaanse centrale bank heeft vandaag alle banken op gedragen de bankrekeningen van vooraanstaande politici en hun echtgenoten te bevriezen. Het leger gaf een 'noodpro- clamatie' uit waarin staat dat de rechtbanken hun werk blijven doen, maar dat zij niet aan Musharrafs positie als rege ringsleider mogen tornen. Ook kunnen zij de noodtoestand niet ongedaan maken. In de proclamatie stond ook dat pre mier Nawaz Sharif en zijn mi nisters zijn ontslagen. President Rafiq Tarar is nog in functie. Enkele minuten na de be kendmaking van de noodtoe stand vlogen er gevechtsvlieg tuigen over de hoofdstad Is lamabad. Gisteren ontruimden en vergrendelden militairen het parlementsgebouw. De koersen op de Pakistaanse aandelenbeurs, die gisteren weer openging, maakten een enorme duikvlucht. Het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) heeft de uitbetaling van een miljardenlening stopgezet na de machtsgreep. Volgens economen kan Pakistan in gro te moeilijkheden komen door de opschorting van de lening. WASHINGTON DPA/Rtr/AFP/GPD sdaad kost 20 Ijard per jaar linaliteit kost de Neder- se samenleving jaarlijks liljard gulden. Dat is ruim gulden per hoofd van de lking. Negen miljard gaat an opsporing, vervolging, 'spraak en strafuitvoe- Bedrijven en particulie- zijn zo'n 11 miljard kwijt preventie en aan schade evolg van criminaliteit. Voor Is oktober woonmaand. En bij Hulshoff Wonen vindt u daarvoor de meest uitgebreide collecties meubelen, gordijnen en tapijt. Een verrijking van De Amerikaanse president Clinton waarschuwt voor een nieuw Amerikaans isolationisme. De afwijzing van het verdrag over kemproeven door de Senaat vindt hij een teken van alarm. Hij haalde gisteren fel uit naar de Republikei nen, die volgens hem „vijftig jaar Amerikaans leiderschap de mg toekeren". De Republikeinen hebben volgens Clinton met hun onverantwoordelijke en genadeloze partijpolitiek de nationale veiligheid en het in ternationale aanzien van de VS geschaad. „Ze hebben het advies van onze militaire leiding, van onze wetenschappers en van onze nauw ste bondgenoten genegeerd." Clinton zegde toe er in zijn nog resterende ambtsperiode al les aan te zullen doen dat het verdrag toch nog door de Senaat wordt goedgekeurd. De Ver enigde Staten zullen bovendien vasthouden aan het moratorium op kemproeven van 1992. In de hele wereld is een stroom van kritiek losgebarsten op afwijzing van het verdrag dat kemproeven verbiedt (Comprehensive Test Ban Treaty, CBTB). In de reacties overheerst de verbijstering over het Senaatsbesluit, dat vooral uit partijpolitieke overwegingen is genomen. Volgens deskundigen kan de afwijzing leiden tot een nieuwe kemwapenwedloop. De scher pe kritiek kwam zowel van de landen die de Verenigde Staten politiek na staan, als van de andere grote atoommachten Rusland en Chi na. Ook de Amerikaanse pers viel massaal over de Republikeinen in de Senaat heen. 'Ondoor dacht' en 'korte-termijn-politiek' zijn slechts enkele kwalificaties in de commentaren. Velen vrezen dat dat andere atoommachten en offici euze kernmogendheden als India, Pakistan en Noord-Korea nu zullen afzien van ratificatie van het verdrag. De Democraten zijn van plan het kernstop- verdrag tot inzet te maken van de november volgend jaar te houden presidents- en congres- verkiezingen. Ze voelen zich daarbij gesteund door opiniepeilingen. Daaruit blijkt dat tachtig procent van de Amerikanen voor ratificatie is. Vice-president Gore, kanshebber voor de De mocratische nominatie, lanceerde gisteravond op de Amerikaanse televisie al zijn eerste ver kiezingsspot over het kernstopverdrag, onder het motto: „Als u het met mij eens bent, dan kunnen we deze fout rechtzetten en net als voorheen de wereld op het pad richting vrede leiden." uw woongenot En om uw woonwensen te ondersteunen geven wij op uw aankopen vanaf ƒ2000,- 10% korting of dubbele Woon Waarde Zegels*. Wat let u nog uw woon- ideeën vorm Ie geven? 'Met uitzondering van enkele merken. Irakees vrijuit voor moord op Vaatstra leeuwarden gpd programma's11 en Groen/Strips10 f22,23 jroverzicht14 I en Wiel20 anders denken over wonen De in Istanbul opgepakte 26-ja- rige Irakese asielzoeker is niet de moordenaar van Marianne Vaatstra uit Zwaagwesteinde. Een DNA-proef heeft uitgewe zen dat hij vrijuit gaat. Het on derzoek naar de moord in Veenklooster zit daarmee op dit moment vast, maar het politie team werkt door met andere aanwijzingen. Het Gerechtelijk Laboratori um vond in wangslijm van de Irakees een DNA-profiel dat 'geheel afwijkt' van dat van de moordenaar. Hierdoor vervalt de verdenking tegen de man. Pagina 5: Onderzoek naar moord Vaatstra terug bij af Oud-president Zuid-Afrika in Leiden leiden peter groenendijk Europa en de Verenigde Staten doen veel te weinig om de eco nomische achterstand van Afri ka op het westen te verkleinen. Afrikaanse landen lijden onder handelsbelemmeringen die de rijke westerse landen in stand houden. Dat zei F.W. de Klerk, voormalig president van Zuid- Afrika, gisteren tijdens het sym posium De voorspoed voorbij - Toekomst in zicht in de Leidse Pieterskerk. De Klerk toonde begrip voor de harde opmerkingen van pre sident Mbeki van Zuid-Afrika richting de Europese Unie. van de machthebbers. De Fran se organisatie groeide in de ja ren tachtig uit tot een interna tionale instelling. De afgelopen jaren zijn honderden artsen, verplegers, chauffeurs en para medisch personeel met gevaar voor eigen leven naar de insta- bielste regio's in de wereld ge gaan. wassenaar Zwart. Zij werden gestraft om dat zij zich zondagmiddag 'lie ten gaan'. Bij de keeper was in de ogen van de bestuursleden sprake van een herhaling: „Hij wilde zich wel vaker met iets bemoeien", aldus Goulooze. Het bestuursbesluit is overi gens niet unaniem genomen. Eén van de leden was het on eens met de straffen, möar de voorzitter spreekt de geruchten tegen dat dit bestuurslid is op gestapt. Voorzitter Goulooze benadrukt dat het bestuur met deze maatregelen tegen de spe lers geen schuld bekent. De Tuchtcommissie van de KNVB buigt zich volgende week over de zaak. De wedstrijden van Blauw Zwart en Docos van zon dag zijn uit het programma ge haald. Het bestuur van de Wassenaar- se voetbalclub Blauw Zwart heeft spits Richard Douw voor het leven geschorst. Keeper Leo de Boer en aanvoerder Jan de Jong jr. zijn bij de club vertrok ken nadat het bestuur hen voor respectievelijk vier en twee wedstrijden wilde schorsen. Het bestuur nam deze maatre gelen naar aanleiding van de thuiswedstrijd van afgelopen zondag tegen Docos, die een kwartier voor tijd werd gestaakt na een grote vechtpartij. Douw was dit seizoen nieuw bij de tweedeklasser. Hij kwam van het Haagse Lens. Volgens voorzitter Henk Goulooze heeft hij zich niet alleen afgelopen zondag, maar al vaker misdra gen tegenover de begeleiding van het eerste elftal. De Boer en De Jong speelden al vijf seizoenen bij Blauw Pagina 23: Keeper boos op elf tal en bestuur noordwuk als een busje met peper, bruik baar als 'presse papier'. De WD hoopt dat van het geschenk een permanente stimulans uit gaat. „Wij gaan ervan uit dat Noord- wijk volgend jdar niet wordt ge teisterd door een 'millennium- bug', maar door een explosie van activiteiten", gaf M. van der Jagt burgemeester en wethou ders mee. Niet meer twijfelen of overwegen, maar dóen, wilde ze maar gezegd hebben. G. van Duin van Noordwijks Belang wakkerde dat vuurtje verder aan door een zakje met briket ten te overhandigen. Hij zette B en W neer als 'een degelijk maar traag onder stoom rijden de locomotief. „Te rustig voortrijdend en soms zelfs even stilstaand", aldus Noordwijks Belang. „Als fractie willen wij het college nadrukkelijk aan sporen meer kolen op het vuur te scheppen", zo luidde de boodschap van deze college partij. maruke oen hollander „In Noordwijk is sprake van be stuurlijke impotentie." Met die woorden karakteriseerde J.W. van Holst, fractievoorzitter van De Combinatie PvdA/GL/D66, het dagelijks bestuur van de badplaats. Volgens de oppositie ontbreekt het bij het college van B en W aan visie, aan dui delijk beleid, creativiteit en vooral aan daadkracht. Ze stond niet alleen in haar oordeel. Ook de collegepartijen (CDA, WD, Noordwijks Belang en Verenigd Noordwijk) spaar den in hun algemene beschou wingen over de begroting 2000 burgemeester en wethouders niet. Wethouder T. Sweers wil de vanmorgen niet reageren op de kritiek van de oppositie. „Dat doe ik tijdens de eerstvol gende commissievergadering. -Ik wens niet met de gemeente raad te communiceren via de pers." B en W kregen gisteravond een aantal symbolisch bedoel de presentjes overhandigd. Zo- Pagina 19: 'Een college hoort te besturen en knopen door te hakken' Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Mbeki noemde de opstelling van enkele Europese landen in de discussie rond het handels akkoord tussen Europa en Zuid-Afrika onlangs „een af schrikwekkend voorbeeld van hebzucht". Volgens De Klerk zal Europa vroeg of laat de prijs betalen wanneer het niet een serieus begin maakt met een „dynamisch actieprogram, zo als het Marshallplan na de Tweede Wereldoorlog". Het tweedaagse symposium wordt georganiseerd door De Veerstichting, een initiatief van Leidse studenten. Onder de toehoorders bevond zich giste ren koningin Beatrix. Voorletters: Plaats: Adres: Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch 96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. h Dagblad, abonnee service, mmer 10050, 2300 VB Lelden. iok: 071-5128 030 of la: www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1