FNV dreigt uit alle besturen sociale zekerheid te stappen Van mistbank tot strandstoel Vinkels in Den Haag oortaan open op zondag Economie Prins Claus opent nieuw bolwerk ABN Amro Touringcars helpen te volle treinen in de ochtendspits Meer scanners in Randstad tegen overbelading trucks Mundell geestelijk vader muntunie lloicelWIaill Blankert: Minder mensen in gesubsidieerde banen TREK DE GROENE GRENS iNDERDAG 14 OKTOBER 1999 KT ^belbedrijf UPC past oude tv's aan wfRSUM Kabelbedrijf UPC gaat mensen met oude televisies 'friesland en Gelderland helpen zodat zij naar zenders kun- n kijken op een speciale frequentie. Dat is de uitkomst na ichten over het bedrijf, dat ongevraagd zeven zenders ver- aatste naar frequenties die met oude tv's niet te ontvangen jn. Omdat de kabelaar zegt een gratis en afdoende oplossing treffen, vindt het Commissariaat voor de Media niet dat UPC mediawet heeft overtreden. Door het verplaatsen van de tv- nders naar de zogenoemde S-band ontstaat er ruimte om via kabel internet en telefoondiensten aan te bieden. wissair flirt met American Airlines rich» De Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair wil sa- enwerken met American Airlines. De Zwitsers zijn op zoek iar een nieuwe Amerikaanse partner, omdat Delta Airlines >eft besloten Swissair te verruilen voor Air France. Eind okto- jr gaan Swissair en partner Sabena met American Airlines oord-Atlantische routes onder een gemeenschappelijk vlucht- jmmer exploiteren. Begin volgend jaar wordt de samenwer- ng uitgebreid. benzine na twee dagen weer duurder itterdam De verlaging van de benzineprijs, begin deze week ingekondigd, is van korte duur. Morgen gaat een liter brand- of twee cent meer kosten, waarmee de prijs per saldo onver- iderd is. Voor euro loodvrij geldt een adviesprijs van 2,36 gul- en per liter en super met loodvervanger komt op 2,42 gulden, iesel gaat met 2,4 cent omhoog en kost 1,58 gulden. IAF gaat meer vrachtwagens bouwen idhoven DAF voert de productie van vrachtwagens weer op. adat begin dit jaar de fabricage was teruggebracht van 110 iar 96 trucks per dag, wil de directie vanaf 1 januari 100 voer- igen laten maken. Om meer trucks te kunnen produceren, ':emt DAF tachtig extra mensen in vaste dienst. Nu werken 'n 5.000 vaste en ruim 1.000 flexibele arbeiders bij de fabri- nt. Het aantal trucks dat DAF produceert, geeft doorgaans n aardige indicatie van het economisch getij. ort geding juweliers tegen Schiphol n haag De Nederlandse Juweliers- en Uurwerkenbranche IJU) wil dat de rechter een einde maakt aan de volgens haar irechtmatige kortingen die winkels in het centrum See Buy y op Schiphol aan passagiers verstrekken. Een kort geding ent volgende week donderdag in Haarlem. Sinds juli zijn de xfree-verkopen binnen de Europese Unie afgeschaft. Maar lgens de NJU blijven de Schiphol-winkels juwelen en andere tikelen via een gezamenlijke korting voordelig aanbieden. Dat volgens de juweliers in strijd met het EG-recht en de Neder- idse Mededingswet. Bovendien is er sprake van ongeoorloof- staatssteun omdat Schiphol als staatsonderneming meebe- alt aan de korting, aldus de NJU. luits akkoord: pensioen met 60 jaar inchen De Duitse minister van Arbeid Walter Riester, voor ter Klaus Zwickel van IG-Metall en de pensioenfondsen heb- n een akkoord bereikt om de pensioenleeftijd in Duitsland te- g te brengen van 65 naar 60 jaar. Dieter Hundt, voorzitter van grootste werkgeversorganisatie DBA heeft direct sterk afwij- nd gereageerd. Volgens hem is de verlaging onbetaalbaar. Hij ïdt het ook onjuist dat minister Riester met de vakbonden eft onderhandeld over een kwestie die in het CAO-overleg uishoort. Volgens het akkoord is het mogelijk dat 1,5 miljoen idere werknemers direct met pensioen gaan zonder dat zij dat irken in hun portemonnee. ipanse banken praten over megafusie kyo Twee grote Japanse banken, Sumitomo Bank en Sakura nk. onderhandelen over een verregaande samenwerking die in leiden tot een fusie. De Japanse media berichtten dat de nken in het laatste stadium waren van besprekingen. De imbinatie van de twee banken zal de een na grootste bank ter ;reld worden met een gecombineerd balanstotaal van 1,9 bil- :n gulden. luur parkeren beter dan strenge norm recht Staatssecretaris Ybema (economische zaken) wil af in de strakke normen aan het aantal parkeerplaatsen voor be- ijven in de stadscentra. Hij voelt meer voor marktwerking, at er op neerkomt dat bedrijven zich 'blauw moeten betalen' s ze parkeerplaatsen willen. ,,Als ze een hoge prijs moeten be ien voor parkeerruimte, zullen ze daarvan willen afzien. Ze dien kiezen voor het alternatief om samen met de gemeente het openbaar vervoer te zoeken naar oplossingen op maat lor hun vervoersproblemen, aldus de staatssecretaris. ruil voor schrappen miljoenenclaim miljoenenclaims die de gro- Jaagse warenhuizen bij de ïeente wilden indienen zijn baan. In ruil daarvoor de winkels vanaf vol ei jaar elke zondag open De gemeenteraad moet het stel van B en W nog goed- ren. De grootwinkelbedrij- met een schade- m wegens de vertraagde. van de tramtunnel in de nenstad. KBB zei eerder dit dat Bijenkorf en Hema 7,5 joen gulden aan inkomsten ben gemist door overlast en •hte bereikbaarheid, 'e gemeente heeft nu met idex/KBB, C&A, Marks neer en drie projectontwik- lars een overeenkomst ge en voor een opknapbeurt de Haagse binnenstad. De Als kabinet uitvoering WAO en WW alleen bij werkgevers legt Als het kabinet zijn plannen om de uitvoering van de WAO en de WW volledig in handen van de werkgevers te leggen doorzet, stapt de FNV uit alle instituties van soci ale zekerheid en arbeidsmarktbeleid. Dat dreigement uitte voorzitter L. de Waal gisteren in Amsterdam. Het ministerie zegt dat nog geen definitieve keus is gemaakt uit vijf varianten waarop de bewindslieden De Vries en Hoogervorst van sociale zaken broeden. AMSTERDAM ANP Maar de vakcentrale zegt zeker te weten dat de bewindslieden de organisaties van werkne mers willen uitsluiten. De mo dellen variëren van geheel pri vatiseren tot aan alles in publie ke handen leggen. Als de plan nen doorgaan, wenst de FNV geen enkele betrokkenheid meer bij de uitvoering van de sociale zekerheid. De Waal: „Laat het primaat van de poli tiek dan maar hoogtij vieren met De Vries als spookrijder." Minister De Vries noemt in een reactie de kritiek voorbarig. De minister zegt dat de positie van de vakbonden niet uit het oog zal worden verloren. De FNV gaat ervan uit dat de huidige uitvoeringsinstellingen (GAK, Cadans, SFB, GUO en USZO) worden samengevoegd tot één - publiek - apparaat dat de WAO toekent en uitbetaalt. Individuele werkgevers zullen de volledige verantwoordelijk heid krijgen voor het aan een baan helpen van arbeidsonge schikte werknemers. Centra voor Werk en Inkomen, waar gemeenten een stevige vinger in de pap krijgen, gaan de werkloosheids- en bijstandsuit keringen uitbetalen. De FNV vreest dat werkne mers met gezondheidsrisico's daardoor moeilijker aan een baan komen. Ook werkgevers organisatie MKB is ertegen om werknemersorganisaties buiten de nieuwe organisatie van de sociale zekerheid te houden. „Dan schreeuwen de vakbon den straks hard langs de zijlijn dat werkgevers te weinig doen", voorspelt secretaris A. van Delft van het MKB. De werkgevers in VNO-NCW vinden het nog te vroeg voor een reactie. Vakcentrale CNV vindt dat de FNV te snel een standpunt in neemt. „Ik kan me niet voor stellen dat deze minister de po sitie van sociale partners zou elimineren. Dat zou een enor me dreun zijn. Hij heeft altijd gezegd dat hij die positie zou respecteren, daar houd ik hem aan", kondigt CNV-voorzitter D. Terpstra aan. PvdA-Kamerlid Noorman noemt het ondenkbaar dat de vakbonden bij het uiteindelijke voorstel van minister De Vries worden buitengesloten. Ze ver wijst naar het regeerakkoord waarin staat dat de werkgevers en werknemers samen verant woordelijk zijn. „Het lijkt me stug dat daarvan wordt afgewe ken." Amsterdam A/let het doorknippen van een lint opende prins Claus gistermiddag het nieuwe hoofdkantoor van ABN Amro aan de zuidas van de hoofdstad. Tijdens een rondgang door het 700 miljoen kos tende bouwwerk nam de prins onder meer een kijkje in de grootste 'dealingroom' van Europa met een oppervlakte van 3.100 vierkante meter en 2.000 computerschermen. Claus liet zich de elektronische effectenhandel uitleggen en belde onder meer het kantoor van DE Bank in Londen. foto anp marcel antonisse Mislukte fusie vier coöperaties voor veevoer LEEUWARDEN GPD geplande openstelling op zon dag is daar onderdeel van. Daarmee volgt het stadsbestuur het voorbeeld van Amsterdam en Rotterdam, waar het winke lend publiek al 52 zondagen per jaar terecht kan. Verder voorziet het plan in nieuwbouw, een megabioscoop en betere parkeergelegenheid. Voor de uitvoering trekt Den Haag vijf tot zeven jaar uit. Hoeveel het omvangrijke pro ject kost is nog niet bekend. „Ik heb een bedrag horen noemen van 250 miljoen gulden", aldus een gemeentewoordvoerder. Politie Haaglanden voorziet problemen als de winkels elke zondag open zijn. Voor par- keercontrole en het opnemen van aangiften is meer man kracht nodig. „En we kampen nu al met een personeelste kort", aldus een woordvoerder. De fusie tussen vier grote vee- voercoöperaties is afgeketst. Het inpassen van de Cebeco - Groep in Rotterdam, die het lovartet eerder stichtte, was van meet af een struikelblok. ACM en Cavo-Latuco in Utrecht wil den Cebeco buiten de deur houden. De coöperaties ABC in Lochem en CTA in Delden wil den de Rotterdammers wel in lijven." De fusie zou hebben ge leid tot de grootste veevoer-on- derneming in ons land met een omzet van 2,1 miljard en 1.900 medewerkers. De vier coöperaties waren weliswaar kerngezond, maar zagen bedreigingen op zich af komen. Zoals het verminderen van het aantal varkens, het op slot zetten van de pluimvee houderij en mestproblemen bij het rundvee. Vanuit Rotterdam werd de centrale inkoop van grondstoffen geregeld. Cebeco begaf zich ook op de markt van consumentenproducten, gra nen, zaden, diensten en projec ten. De resultaten van die acti viteiten hebben nimmer tot de verbeelding gesproken. AMSTERDAM ANP Het waren onder meer zijn publicaties die leid den tot de euro, maar zelf heeft hij altijd beden kingen gehad over de Europese eenheidsmunt: Robert Mundell, winnaar van de Nobelprijs voor economie 1999. Zijn publicatie uit 1961 in het ge zaghebbende vakblad The american economie re- view geldt als het startschot voor de economi sche theorieën over vaste wisselkoersen. Ver scheidene economen hebben voortgeborduurd op zijn ideeën. Mundell, de Canadese hoogleraar die aan de Columbia University in New York doceert, for muleerde een belangrijke voorwaarde voor muntunies, waarmee hij meteen de zwakke plek van de euromunt aanwijst. Volgens hem kunnen landen hun munteenheden alleen samenvoegen als er voldoende arbeidsmobiliteit is. Uit Mundells theorieën blijkt dat de verhuizen de werkloze de enige uitlaatklep is als de econo mie van het ene land in de muntunie minder snel groeit dan die van het andere. Devalueren van de munteenheid, de meest gebruikte oplos sing zonder muntunie, kan immers niet meer. Professor H. Jager van de Universiteit van Am sterdam wijst erop dat de Europese munt niet voldoet aan Mundells voorwaarde. „Er bestaan tussen de Europese landen veel culturele ver schillen waardoor mensen niet verhuizen", merkt Jager op. Mundell heeft daarom altijd kri tiek gehad op de euro. Professor L. Bovenberg, hoogleraar aan de Universiteit Brabant, vindt dat Mundell te veel de nadruk legde op het gebrek aan arbeidsmarkt mobiliteit in Europa. Volgens Bovenberg kunnen flexibele lonen het probleem dat Mundell heeft gesignaleerd, oplossen. „Maar je kunt niet van ie mand vragen dat hij in één bijdrage alle proble men oplost. Mundell heeft gewoon de goede den haag anp NMA blokkeert fusie van Lotto, Staatsloterij en BankGiroloterij dreigd door illegale en buiten landse loterijen die bijvoor beeld via internet weten door te dringen tot de huiskamer. Deze instellingen geven geen geld aan goede doelen." De NMa: „De concurrentie op internet is te gering om de marktpositie van de partijen te bedreigen. Bovendien is het aanbod niet erg aantrekkelijk. Aangezien de Nederlandse ver gunninghouders binnenkort zelf legaal hun spelen op inter net kunnen aanbieden, is er voor consumenten weinig aan leiding om van het buitenland se aanbod gebruik te maken." In maart liet de waakhond al doorschemeren dat het trio te machtig zou worden. De drie loterijen zetten in 1997 ruim 1,6 miljard om. Daarvan ging min der dan 400 miljoen naar goede doelen. Staatsloterij, De Lotto en Bank Giroloterij mogen van de Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa) niet fuseren. De kar telwaakhond vindt dat er een machtspositie ontstaat en daar door de concurrentie wordt be lemmerd. Samen zou het gok- trio 60 tot 70 procent van de markt in handen krijgen. De drie gokinstellingen vin den fusie noodzakelijk om de werving voor maatschappelijke doelen veilig te stellen. Verder zou het drietal de buitenlandse concurrentie beter aankunnen. „Het algemeen nut wordt door het besluit niet gediend", aldus het teleurgestelde trio. „Bovendien houdt het besluit geen rekening met de toe komst. De kansspellenmarkt wordt in toenemende mate be- Groningen anp ke problemen. Aan bestaand materiaal is dus vrijwel niet te komen", aldus Post. „We studeren op routes waar we met de bus zo min mogelijk oponthoud hebben. En we den ken na hoe we gedupeerde pas sagiers tegemoet kunnen ko men. Met de bus reis je toch minder snel dan met de trein." Het capaciteitsprobleem doet zich uitsluitend voor tussen acht uur en half negen 's och tends. „We zouden er eigenlijk al uit zijn als de scholen een uurtje later beginnen, maar dat willen ze niet", verzucht Post. In NoordNed werken de bus maatschappij Arriva en NS sa- De treinen op het traject Gro- ningen-Leeuwarden zijn tijdens de ochtendspits te vol. Vervoer der NoordNed overweegt tou ringcars in te zetten om ieder een toch te kunnen vervoeren. Volgens directeur H. Post is het aantal passagiers op de lijn de eerste helft van dit jaar met zeven procent gestegen. „Steeds meer forensen reizen per trein en we hebben veel' materiaalpech. Een nieuwe trein bestellen helpt ook niet, want die zou dan pas in 2002 beschikbaar zijn. Alle spoor wegmaatschappijen in West- Europa kampen met soortgelij- den haag anpbleek overbeladen. De 24-uurs camera's op de A16 zien per dag meer dan 700 te zware trucks aan zich voorbij komen. Het systeem komt neer op dra den in het wegdek die meten of een vrachtwagen te zwaar is. De videocamera's leggen de over treders vast. Netelenbos bracht haar plan nen gisteren naar buiten via een ambtenaren die sprak op de jaarvergadering van Konink lijke Nederland Vervoer (KNV). De minister riep de KNV'ers op mee te doen aan de strijd tegen de overbelading. Bijvoorbeeld door voortaan vrachtwagens aan te schaffen met meer assen, waardoor de belasting gelijk matiger wordt verdeeld. In de Randstad komen meer elektronische meetsystemen om overbeladen vrachtwagens gemakkelijker op te sporen. Er zijn er al twee operationeel, op de A15 en A16. Minister Nete lenbos van Verkeer wil dit vol gend jaar uitbreiden tot zeven. Overbelading van vrachtwa gens zorgt jaarlijks voor vijftig miljoen gulden aan extra weg onderhoud. „Dat eigenlijk on nodig werk veroorzaakt files en daar heeft niemand baat bij", aldus Netelenbos. De bestaande testapparatuur heeft zichzelf in de praktijk be wezen; 95 procent van de ge controleerde vrachtwagens Winnaar Nobelprijs voor economie is zelf tegen de euro Robert Mundell. foto epa alessandro abbonizio vraag gesteld", vindt Bovenberg. Mundell is ook de grondlegger van het Fle ming-model. Dit wiskundige model, basisstof voor economiestudenten, toont op eenvoudige wijze aan wat de gevolgen zijn wanneer de rege ring de geldpers laat draaien. Bij vaste wissel koersen, zo toonde Mundell samen met Fleming aan, heeft dat zelfs op korte termijn geen gunsti ge gevolgen voor bijvoorbeeld werkgelegenheid. voor het laatste weerbericht. Direct na uw persoonlijke VoiceMail-bcrichtcn hoort u-hut laatste weerbericht. Maar ook de leukste Er-op-uit!-tips en het laatste filmnicuws bijvoorbeeld. Bel uw gratis VoiceMail 0842-333. DEN HAAG ANP Doc mee met Milieudefensie. Kom op zondag 24 oktober naar een van df 20 acties in het land." Kijk op www.milicudcfcnsie.nl of bel. (020)62 62620 RUST EN RUIMTE. DAAR MOETEN WE ZUINIG OP ZIJN De open. groene ruimte wordt in hoog tempo volgebouwd met wegen, bedrijventerreinen en nieuwbouwwijken Rust, ruimte en frisse lucht komen steeds meer in het gedrang. Het is tijd om de Groene Grens te trekken. Wat groen is. kan groen blijven als we serieus werk maken van moderne ruimtesparende oplossingen Goed initiatief? WORD LID VAN MILIEUDEFENSIE! Topman Blankert van VNO-NCW vindt dat alleen mensen die echt geen baan kunnen vinden recht hebben op een ge subsidieerde baan. Banenpoolers moe ten veel meer doorstromen naar het be drijfsleven. „Het moet op deze arbeids markt niet zo'n kunst zijn om mensen uit een kunstbaan te krijgen", aldus Blankert. Volgens de werkgeversvoorzitter moet het mes worden gezet in het grote aantal Melkertbanen en andere gesubsidieerde vormen van arbeid. Nederland telt, in clusief de sociale werkvoorziening, on geveer 100.000 gesubsidieerde banen. „Dat aantal is beslist niet meer nodig", vindt Blankert. De gesubsidieerde banen zijn volgens hem ontstaan vanuit doem denken over de arbeidsmarktmogelijk heden van werklozen. „De tijd is veran derd. Er is een enorme vraag naar ar beidskrachten. Er is gewoon werk." Gemeenten moeten volgens S. Nieuwsma, secretaris sociale zaken van VNO-NCW, niet als een kloek op de ge subsidieerde mensen zitten. „De men sen die nu in de regeling zitten, hebben de kans gehad om werkervaring en scholing op te doen. Zeker nu de ar beidsmarkt zo gunstig is, moeten zij de overstap maken naar een reguliere baan". Volgens Nieuwsma irmeten ge meenten en arbeidsbureaus veel meer met deze mensen de boer opgaan. „Ge meenten hebben er niet altijd baat bij als goede mensen uit de banenpool ver dwijnen. Zij krijgen er moeilijk plaatsba re werklozen voor terug", zegt Nieuws ma. De vakcentrale CNV reageert woedend op de aanval op de gesubsidieerde ar beid. „Het is denigrerend omdat Blan kert mensen die op deze manier een baan hebben gevonden etiket opplakt dat ze niet verdienen", aldus het CNV. De vakcentrale vindt dat het juist de werkgevers zijn die heel wat te verwijten valt: „Ze slagen er zelfs in een bloeiende economie niet in deze groep mensen een baan aan te bieden." Abvakabo FNV-bestuurder X. den Uyl erkent dat het steeds moeilijker wordt om mensen bij een bedrijf te plaatsen. „De béste werkzoekenden zijn al door gestroomd. Voor veel mensen die nu een gesubsidieerde baan hebben, zit een reguliere baan er niet in." Blankert gaat volgens hem voorbij aan de belangrijke maatschappelijke taken die Melkertba- ners uitvoeren. „Wij zijn toch blij dat er stadswachten en assistent-leidsters op kinderdagverblijven zijn?"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9