Wilde plannen voor een nieuwe eeu Boerenburgers moedeloi van het jongerenproblee Duin Bollenstreek Opa betastte kleinkinderen met oma slapend naast zich Jarige CJV wil alles in eigen hand CC Oppositie kraakt functioneren college Was Floris V een vrouwenverkrachter? Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/38,95 CHEF ROZA VAN DER VEER, 071-5356451PLV - CHEF WIM VAN WANROOY.i KATWUK ERIC DE JAGER DEN HAAG/KATWIJK ROB ONDERWATER Wegens het plegen van incest met twee kleindochters heeft de aanklager tegen een 60-jarige Katwijker twaalf maanden cel geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Aanvankelijk was er ook een derde klein dochter in het spel, maar een paar weken geleden trok zij haar verklaring in. Volgens de Katwijker was het allemaal niet zo erg wat hij in het bed, met zijn vrouw nota bene slapend naast zich, met zijn kleindochters uitvoerde. De man betastte 'slechts' de kinde ren, die in die periode veelvul dig bij opa en oma op visite wa ren. Tijdens die logeerpartijen doken de kinderen geregeld bij de grootouders onder de wol. De Katwijker ging volgens eigen zeggen niet verder dan het wrij ven over het geslachtsdeel. De kleinkinderen hadden duidelijk een andere lezing. 'Opa' zou veel verder zijn ge gaan en hij zou de kinderen veel vaker hebben betast en zelfs misbruikt dan de 'paar' keer, die hij gisteren tegen de rechter opbiechtte. De Katwij ker liep uiteindelijk tegen de lamp toen een van de kinderen tegen een onderwijzer uit de school klapte over haar opa. De rechter vroeg zich gisteren meermalen af of de Katwijker wel besefte wat hij gedaan had. Volgens de rapporten van de psychiater en de psycholoog had de man weinig schuldge voelens richting de slachtoffers. De man zei in de cel 'veel tra nen te hebben geplengd', maar het besef dat de kinderen psy chische stoornissen aan het seksuele contact met hun opa hebben overgehouden, ging aan hem voorbij. Om herhaling te voorkomen, werkt hij mee aan een incestda- dertherapie. De therapie mag hij volgen tijdens zijn strafpe riode van drie maanden, die hij nog tegoed heeft. De man heeft drie maanden in voorarrest ge zeten en is inmiddels weer thuis. Zijn vrouw heeft hem zijn zonden vergeven, maar zijn kinderen en kleinkinderen ziet hij niet meer. „Voorlopig niet, maar ik weet zeker dat allemaal weer goed komt", sprak de Kat wijker zijn hoop uit. De rechter doet over twee weken uit spraak. Sommige problemen zijn van alle tij den. Bezorgde ouders, hulpverleners en bestuurders breken zich tegen woordig te pas en te onpas het hoofd over hoe de moderne jeugd van de straat en uit de problemen gehouden moet worden. Die zorgen zijn niet van vandaag of gisteren. Het 120-jarig ju bileum van de Katwijkse afdeling van de Christelijke Jongerenvereniging (CJV), dat volgende week vrijdag wordt gevierd, is daarvan een bewijs. In 1879 - toen nog onder de naam Amos 5:6a - werd de Katwijkse jeugd voor het eerst georganiseerd onder de vlag van de CJV, of zoals de Engelse vertaling wil: YMCA (Young Men's Christian Associ ation). De jeugd van de straat houden en het christelijk geloof verkondigen, dat waren en zijn de doelstellingen van de CJV. En in Katwijk heeft het streven naar die doelstellingen in 120 jaar tijd zijn sporen nagelaten: het voetbalbol- werk aan De Krom, de v.v. Katwijk, is een uitvloeisel van CJV-activiteiten. Net als muziekvereniging DVS. Inmid dels heeft de vereniging 23 verschillen de takken, die elk hun eigen vorm van Katwijkse jeugdorganisatie viert 120-jarig bestaan gn eei jeugdwerk verrichten, van de sociëteit voor de wat oudere tot de knutselclub voor de jongere kinderen. En de Kat wijkse CJV is in het bezit van de oudste nog zelfstandige bibliotheek van Ne derland, opgericht rond 1930. Toch blijft ook de vereniging uit de vorige eeuw niet onberoerd door de verschijnsleen van de moderne tijd. In een tijd waarin het jeugdwerk steeds professioneler wordt, moet de CJV het doen met vrijwilligers. Voor professio nele hulp moeten de CJV'ers zich ei genlijk aansluiten bij de sociaal-cultu rele instellingen Kubus en Boei. Maar daar heeft voorzitter Dirk Bamhoorn niet zoveel trek in. Vanwege de lang slepende fusieperikelen tussen de twee clubs, maar ook vanwege het feit dat hij de hulpverlening niet los kan zien van zijn geloof. „We opereren lie ver zelf. Kubus en Boei is haat en nijd en dat gaat ten koste van de kinderen. We zijn blij dat er meer aandacht is voor de jeugdhulp. Van hangjeugd tot drugsgebruikers, de ouderen moeten inzien dat zij verantwoordelijk zijn voor hun opvang. De CJV heeft die fi losofie al 120 jaar." Eigenlijk wil Bamhoorn voor die op vang geld van de overheid zien. Maar de gemeente Katwijk heeft afgespro ken dat het jongerenwerk wordt geco ördineerd door de sociaal-culturele stichtingen Kubus en Boei. „Dat zijn andere clubs met een andere identi teit", zegt de CJV-voorzitter. „Scum bijvoorbeeld cultiveert volgens mij juist een 'scene' waarin jongeren mak kelijk in de problemen komen. En dan halen ze ze er vervolgens zelf weer uit. Plannen en hulpverleners schieten te genwoordig als paddestoelen uit de grond. Maar traditionele verenigingen als wij worden gewoon voorbijgefietst. Kubus is een niet-identiteitsgebonden organisatie. De christelijke jongeren voelen zich daar minder thuis. Als on ze medewerkers daar op de betaalrol komen, dan gaat het in het begin mis schien wel goed, maar na verloop van tijd verwatert die identiteit. Dat heb ben we aan den lijve ondervonden. De eerste Boeimedewerker was goed be reikbaar voor christelijke jongeren. In middels is dat wel anders." Een ander eigentijds verschijnsel in Katwijk is de grote nieuwbouwwoede. Ook de CJV heeft daar mee te maken. Het jeugdhuis aan de Voorstraat, al sinds 1930 de thuishaven van de ver eniging, staat op de slooplijst. De kerk voogdij heeft grootse plannen met het oude gebouw. Er moet een groot ker kelijk centrum verrijzen. Maar Bam hoorn is bang dat 'zijn' jongeren zich in zo'n centrum niet thuisvoelen. Het jeugdhuis is hét herkenningspunt, het kloppend hart van onze vereniging. In de nieuwbouwplannen van de kerk voogdij heeft het jeugdwerk een lagere prioriteit dan ander kerkelijk werk. Wij kunnen nog wel wat zaaltjes huren, maar ik ben bang jeugdwerk in zo'n groot centi dersneeuwt. Juist in een tijd meer voor onze jeugd moeti Als de jongeren zich in één w trum niet meer thuis zouden zou dat voor ons de nekslag nen." Het bestuur van de CJV kerkvoogdij nog op andere te brengen. Uit de geschiedeni ontdekten zij in elk geval al dj zeventig jaar geleden ééndei van de bouwkosten van het je voor haar rekening nam. „Mi iets betekenen? Misschien zijn wel mede-eigenaar. Juridisc! schijnlijk niet meer, maar enij le verplichting zit aan dat gege wel vast, hoop ik." Tussen alle gen anno 1999 door, vinden de nog voldoende tijd om feest Want de honderdtwintigste mag niet onopgemerkt vooi vindt de voorzitter. Daarom vrijdag 22 oktober vanaf 16.30 receptie in het jeugdhuis aam straat 72. Twee dagen later is i zelfde locatie een dankdiei wordt ingeleid door erelid J. va UW^ ifHQTEI :e§tense v tnte h mogelij van Bc mvan I h leis het •e 'orven. testen zich a 051. D» nade, 1 irwouc ïfsta 't RDORP ve oi irp vo< met el< ract vo persor "de< Katwijkse ondernemers praten over toekomst van hun dorp IQRP Al k nest eniede scout CDA en RPF/GPV/SGP mikpunt van kritiek De Mooij, terwijl Van der Graaf ermee was begonnen. Gemeentebelangen Rijnsburg (GBR) stelt vast dat het college zijn best doet om in goede ver houdingen de gemeente te be sturen, maar wijst eveneens op de 'onevenwichtige portefeuil leverdeling'. De WD levert meer algemene kritiek op het college, zonder onderscheid te maken tussen CDA en RPF/GPV/SGP. De liberalen stellen vast dat de begroting nog steeds bol staat van de 'dansende cijfers', waarnaar ook hun algemene beschou wingen zijn vernoemd. WD vraagt zich af wat er van politie ke controle overblijft, en kon digt aan zich hiertegen te blij ven verzetten. „Wij hebben het tenslotte over belastingcenten!" Van de collegefracties rea geert het CDA zoals gebruikelijk niet op de kritiek die, ook in het verleden al. geleverd wordt op RPF/GPV/SGP. De kleinere en meer bekritiseerde broeder van het college had de bui van kri tiek al wel zien hangen, onder andere naar aanleiding van op positionele kritiek in de media. PETER VAN EGMOND Oppositiepartijen PvdA en WD in Rijnsburg hebben forse kri tiek op het functioneren van het college van B en W. Het 'huwelijk' tussen CDA en de sa mengevoegde RPF/GPV/SGP - fractie vertoont scheuren, stelt de oppositie in de algemene beschouwingen. De kritiek richt zich vooral op RPF/GPV/SGP- wethouder C. van der Graaf, die de afgelopen tijd een deel van zijn portefeuille afstond aan CDA-collega H. de Mooij. De PvdA wijst erop dat er toch al sprake was van een 'on evenwichtige portefeuilleverde ling'. De Mooij had met onder meer ruimtelijke ordening, wo ningbouw, onderwijs en het economisch beleidsplan een aanzienlijk groter pakket dan Van der Graaf, die het met on der meer openbare werken en milieu moet doen. Van der Graaf leverde daarvan het afge lopen voorjaar een deel in. De samenwerking op het gebied van uitbreiding van begraaf plaatsen werd opgepakt door Gemeentegrenzen bestaan binnenkort niet meer. Kat wijk, Noordwijk, Rijnsburg, Valkenburg en Voorhout zijn in de voorzienbare toekomst één. Dat voor spelden de Katwijkse on dernemers gisteravond tij dens een bijeenkomst in zalencentrum Tripodia in Katwijk. Van de meeste za kenlieden mogen bij die vijf ook de overige ge meenten uit het Samen werkingsorgaan Duin- en Bollenstreek worden ge voegd. Om die duin- en bollengemeente bereik baar te houden, moet niet langer worden getreuzeld met de aanleg van de Nil- west. Die verbinding tus sen A4 en A44 zou volgens de Katwijkers als tunnel moeten worden aangelegd op het tracé Churchilllaan in Leiden. ERIC DE JAGER Samen met een watertaxi tus sen Transferium 't Schouw en Katwijk en Leiden, waren dat de 'wilde plannen' die de onder nemers op de discussie-avond leerplichtgrens, omdat sommi ge jongeren sneller toe zijn aan een baan dan andere. De KVIH trakteerde de dis cussiërende ondernemers in de 'Arena' op plaatjes van een overdekt winkelcentrum in Kat wijk aan Zee, een verlengde Laan van Nieuw-Zuid met 'eco- wal', een badhotel en visserij huisjes voor toeristen in de Noordduinen, een health resort met brakwaterbaden op het ter rein van het Zeehospitium en een ondertunnelde Boulevard. Stuk voor stuk konden de wil de plannen op bijval rekenen. De onderschatte mogelijkheden die toerisme biedt, kwamen uit- Ka I, gebreid aan bod. „De die Katwijk trekt, zijn Katwijkser dan de Dat versterkt de ident^e rest' het dorp juist", viel Het behoud van die van Katwijk als rustig, dend dorp was bij verse onderwerpen weer ei eeds ii hangijzer. „We willen elke twee iets spraakmakends verklaarde KVIH-v< Ouwehand de Arena-ai kwamen in de afgelop de ondertunneling van vinciale weg en de aa een zeejachthaven uit van de Katwijkse onder e vereniging. voon lij: Het badhotel, omgeven door vissershuisjes, bevordert het toerisme aan de noordzijde van Katwijk (tekening rechts). Boven: de verlengde Laan van Nieuw-Zuid, voorzien van ecowal, moet het extra verkeer het dorp in en uit Leiden. tekeningen kvih van ondernemersvereniging KVIH ontvouwden. In een tot 'Katwijkse Arena' omgebouwd zalencentrum openbaarden zij hun ideeën voor Katwijk in de éénentwintigste eeuw. Dat le verde een stortvloed aan stellin gen en tekeningen op, maar zelden écht verhitte discussies. Misschien bleef het vrij kalm omdat de Katwijkse onderne mers last hadden van planken koorts, maar misschien ook wel omdat juist veel van die Kat wijkse ondernemers het had den laten afweten. Secretaris P. de Haas van de KVIH vond de opkomst van met name de on dernemers uit de winkelcentra teleurstellend. Toch onüokten pikante voorstellen als het sponsoren van scholen door ondernemers wel reacties. On der andere van burgemeester B. 'van Wouwe, die de invloed van het bedrijfsleven op het onder wijs beperkt wilde houden. Hij pleitte wel voor een flexibele Floris V, in de dertiende eeuw graaf van Holland, was een verkrachter. Dat u het maar even weet. Alles wat u vroeger uit de geschiedenisboeken heeft geleerd over zijn heldenmoed, berust op een groot misverstand. En hij was ook nog eens een schuinsmarcheerder, want die goede oude Floris hield het niet bij één vrouw. Dat een man met zo'n kwa lijke reputatie in Rijnsburg een stand beeld krijgt, dat mag niet gebeuren. Dat \indt althans Laurens Huijgen. Daarom heeft de inwoner van Rijnsburg een brief gestuurd naar de gemeente raad van zijn dorp. De heren politici buigen zich vanavond over deze heikele kwestie. De grote vraag is: komt er nu wel of niet een standbeeld voor Floris V, de man die volgens de geschiedenis veel voor Rijnsburg heeft betekend en er ook nog eens is begraven. Een speciaal op gericht comité heeft al 100.000 gulden verzameld. Wat Laurens Huijgen betreft mag dat geld aan een goed doel worden ge schonken, want Floris heeft voor hem afgedaan. De Rijnsburger begon aan de levenswijze van Floris V te twijfelen, toen hij tijdens een bezoek aan kennis sen het YTOuwenliedboek Sara, je rok zakt af in handen kreeg. Op bladzijde 112 bij het hoofdstuk Verkrachting en moord sloeg Huijgen achterover van verbazing. Hij las dat Floris V gezien wordt als verkrachter van de vrouw van Geeraert van Velsen, Machteld van Woerden. Wat verwacht Huijgen van zijn brief? „Dat alle plannen in de ijskast worden gezet, totdat duidelijk is of Floris V al dan niet fout was tijdens zijn leven. Ik weet wel dat ik rijkelijk laat kom met die brief, maar als ik het eerder had gewe ten, was ik eerder in de pen geklommen. En beter laat dan nooit, het standbeeld staat er nog niet." Ada de Haas. lid van de Stichting ter Op richting Standbeeld Graaf Floris V, oor deelt dat Huijgen 'weinig historisch be sef heeft'. „Iedereen weet dat Floris V veel goede dingen heeft gedaan, maar dat er ook iets niet klopte aan zijn le venswandel. Je moet dat zien in het tijdsbeeld waarin het gebeurde. Dienst maagden behoorden in die tijd de heer toe, om maar iets te noemen. En geweld tegen vrouwen gebeurde gewoon. Niet dat ik dat goed praat, absoluut niet. Ik vind geweld tegen vrouwen verwerpe lijk. Als het nu zou gebeuren, zou ik er direct tegen ten strijde trekken. Wie is er in de geschiedenis niet fout geweest? Willem van Oranje met zijn vier vrou wen? Nee, ik zou pas onder de indruk zijn als mijnheer Huijgen iets nieuws te melden had. Ik wens er ook afstand van nonge jociëre S' zomer ;se jar it, ma lede jsten bev\ iringle d vers aan c De C SCOL n Lei( voor iet zo' lijst v; bela ;een over 1 tg kat 00 gul ïits st >r de Bedreigingen, overlast, graffiti en vernielingen eis b ve bli Eer NOORDWUK MARUKE DEN HOLLANDER kan alleen als er e communicatie is te nemen. Ik wil vanavond in de raad wel gaan luisteren, maar er zijn belang rijkere dingen." De Haas is niet bang dat de brief van Laurens Huijgen de geldkraan doet dichtdraaien. „Het standbeeld staat al bijna. We hebben nog 80.000 gulden no dig en dat geld komt er. Dat standbeeld gaat er komen, daarvan ben ik over tuigd. Dat beeld geeft Rijnsburg een stukje historie - waar we al zo weinig van hebben." De enige die uitsluitsel kan geven over de al dan niet dubieuze levenswandel van Floris V, is J.W. Verkaaik. Deze Rot terdammer promoveerde op een proef schrift over het leven van Floris V. Verkaaik is op de hoogte van het 'ver- krachtingsverhaal' van Rijnsburgs' held. „Maar er is helemaal niks van waar, zo als het ook niet waar is dat die Geeraert van Velsen Floris V vermoord zou heb ben uit wraak om de verkrachting van zijn vrouw. Floris had een aantal bas taardkinderen rondlopen, maar hij was geen verki achter. Hij is in 1296 ver moord en dat was een internationaal complot, opgezet door de Engelse ko ning. Dat heb ik allemaal bewezen in mijn proefschrift." De Rijnsburgers kunnen dus opgelucht ademhalen. Niets dat een standbeeld van der keerlen god, zoals de bijnaam van Floris V luidde, nog in de weg staat. ROB ONDERWATER De bewoners van de wijk Boerenburg in Noord- wijk zijn er moedeloos van. Dagelijks worden met name in het hart van de wijk, dat wil zeggen de omgeving van winkelcentrum Rederijkers plein, Gruenepad en Stakman Bossestraat, veel vernielingen gepleegd, racistische leuzen gespo ten op gemeente- en privé-eigendommen en voelen mensen zich bedreigd. De oorzaak: groe pen jongeren die al blowend en bier drinkend de wijk als hangplek gebruiken. Gemeente en politie willen er wat aan doen, hebben ook al maatregelen bedacht om de leef baarheid te verbeteren. Een voorstel is bijvoor beeld om een wijkbeheerder te stationeren in een van de asielzoekerswoningen aan het Gru enepad. Bomen en struiken worden gesnoeid of weggehaald om beter zicht te creëren op verbor gen hoekjes. En ook is er al een gebiedsgebonden medewerker, ofwel een wijkagent, aangesteld. Gisteren mochten de bewoners meepraten over de gekozen oplossingen en zelf suggesties aandragen om de uit de hand gelopen situatie in hun buurt een halt toe te roepen. Dat het uit de hand is gelopen, daar lieten de Boerenburgers geen onduidelijkheid over bestaan. Er kwamen verhalen naar voren over vernielingen aan auto's, brievenbussen, telefooncellen en prullenbakken. Over hakenkruizen en racistische leuzen die met regelmaat in portieken van flats en op buitenmu ren worden geklad, of op papier- en glascontai ners. Bij het vluchtelingencomplex zijn 's nachts meermaals deuren en ramen vernield. Soms, zo vertelde iemand, maken mensen een omweg om hun eigen huis te kunnen bereiken, omdat ze een groep jongeren niet durven te passeren. „We wo nen erg prettig, maar worden geterroriseerd door een stel blagen. En je laat het wel uit je hoofd er iets van te zeggen, want de volgende dag nemen ze wraak door een steen door je ruiten te gooien. Of je wordt meteen in elkaar geslagen", aldus een bewoner. De gemeente denkt dat het belangrijk is om in gesprek te komen met de jongeren. Wethouder J. Smit: „We willen de problemen oplossen. Dat betrokkenen en we er met z'n allen aam tischi „Nou dat overleg met die jongens kun je lebbei vergeten", zo reageerde iemand in de zat i eer nodige verbittering in zijn stem. „Die ga ewae ten alleen maar bier te zuipen en aan d ïterda Daar is dus helemaal geen contact me ïkomt lijk." Sommigen vonden hier een taak w voor jongerencentrum JOIN. Deze insteli it, bii al veel op het gebied van jongerenopvanj aldus een medewerker, best meer wille Het ontbreekt echter vooralsnog aan mensen en financiële middelen, zo wen lijk. Het idee van de gemeente om ook in burg zelf een vorm van jongerenopvanj ren in een gebouwtje dat snel weer kaï weggehaald als mocht blijken dat de plek of de opvang zelf niet voldoen, k welijks bijval. Een jongen uit de doelj^ overigens niet tot de vernielers behot wel regelmatig op het Rederijkersplein maten een biertje pakt en 's avonds bij J( tier zoekt, zag er ook niets in. „Dat wer voorspelde hij. „Jongeren kiezen hun eij ken. Kijk maar naar de JOP bij SJC. Daar iemand. Ik kom er ook niet. Ik weet welp*^: ters te doen, dan in zo'n winderig hok snelweg te gaan zitten." Er werd gepleit voor multifunctioneel van de schoolgebouwen in de wijk, z< ciale controle in de avonduren toeneemt voor strenger en consequent optreden politie. De aanstelling van een straathof om de jongeren in het gareel te krijgen v gejuicht. Sommige bewoners vroegen o: ra's op overlastgevoelige plekken, zoda ag< tenminste in beeld komen en de pakkai Illen wordt. Als 'wettelijk en praktisch niet I werd elke hoop daarop direct door de p grond in geboord. De wijkagent mag ziel het applaus waarmee hij werd begroet, D welkom voelen in Boerenburg. De wei Smit en Sweers beloofden alle opmerki harte te zuilen nemen en indien mogelijl nna 6- de maatregelen, zoals verbetering van de 'U.EN ting, snel te zullen uitvoeren. kü

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18