£ZH Aandelen Universiteitsbibliotheek terug naar de toekomst inzet toch geding Tn Bedrijf J\jC<JLCL 'Ik bepaal nog steeds zelf met de ik zaken Leiden Regio De WoonMall presenteert: Licht Emotie. RDBKDAG 14 OKTOBER 1999 WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF ANNET VAN AARSEN, 071-5356436 i en EWR dagen Leiden voor rechter Vrienden ondersteunen Leidse UB i irgiebedrijf EWR stapt nu toch naar de rechter om len te dwingen de aandelen van Energiebedrijf Zuid- Ij land (EZH), waarover nu al maanden een conflict is, 2 te geven voor verkoop aan de nieuwe EZH-eigenaar ;rc issen Elektra. En 23 van de 24 regiogemeenten slui- zich bij de EWR aan. Alleen Zoeterwoude heeft te nen gegeven het geschil niet bij de rechtbank te wil- v0[ uitvechten. Het kort geding dient naar alle waar- U jnlijkheid eind oktober. "ht me st is geboden, zegt burge- 3r i ster M. Boelen van Rijn- er i de, woordvoerder namens vei egiogemeenten. Begin no- n ber treedt de zogeheten ver eclausule in: de EZH-aan- cha worden dan minder De ingangsdatum van liïnfclausule is door Preussen r bf tra al eens met een maand nge :hoven. ,,De partijen staan (aai steeds lijnrecht tegenover In ar", zegt Boelen. „Dan is er ina r één oplossing: dat een hankelijk persoon een oor- uitspreekt over de zaak." iden, juridisch eigenaar norjfle aandelen omdat de EWR s t listributeur volgens de sta- isd i geen aandelen mocht nd< len in het waterleverings- le ijf EZH, wil volgens de ie wethouder T. van Rij de I lopopbrengst best delen de regiogemeenten. Leiden e de volgende verdeelsleu- vei )or: 42 procent van de op- t G gst voor Leiden, 35 procent de andere voormalige ge iten van het Energie Be- Rijnland (EBR) en 23 pro voor de andere EWR-ge- ïten. >iden wil de aandelen ver- n en het geld in depot zet- zodat we met zijn allen er kunnen steggelen. Maar de kwestie gaat niet over meent Boelen. „De EWR Us bonden aan de fusieover- 'sta imst: De opbrengst van de op moet volgens die over- iUtc imst worden omgezet in len in de nieuwe ven- ichap NUON ENW, waarin nn|VR opgaat." een aantal malen eerder Cfo igden de EWR en de regio- «nten aan een kort geding spannen. Maar telkens besloten de partijen om toch maar weer met elkaar om tafel te gaan zitten. Volgens Boelen is nu echter duidelijk dat het meningsverschil tussen Leiden enerzijds en de EWR en de re giogemeenten anderzijds niet uit de weg kan worden ge ruimd. Een EWR-woordvoerder kan nog geen definitieve datum voor het kort geding noemen. „Maar het besluit als zodanig - om een onafhankelijk oordeel van de rechter te vragen - is wel genomen. We vinden het eigen lijk heel vervelend. Je wilt ten slotte geen ruzie maken met je vrienden. En we kunnen nu constateren dat we écht ruzie hebben met een goede vriend." LEIDEN PETER GROENENDIJK „Papier zal altijd blijven." P. Gerretsen, bibliothecaris van de Universiteitsbibliotheek Leiden, weet zeker dat boeken altijd de basis van de bibliotheek zullen blijven. Toch is hij trots op de ontwikkeling die de UB door maakt op het terrein van digita le hulpmiddelen. „Titels zoeken en aanvragen via computers is hier al jaren mogelijk. Inmid dels gaat het gebruik van com puters nog verder: wij willen onze collectie kostbare werken, zeg maar de schatten van de UB, nu on-line gaan aanbie den." Inmiddels is al een begin ge maakt aan een website waarop topstukken uit de rijke Leidse verzameling handschriften, drukwerken, brieven en pren ten vallen te bewonderen. „Die site dient enerzijds een preven tief doel: veel oude werken zijn onderhevig aan slijtage en va ren niet wel bij veelvuldig ge bruik. Zij zullen dus vaker via de computer bestudeerd wor den. Anderzijds willen we die collectie via de digitale snelweg juist naar buiten brengen: kijk, dit hebben wij in huis! We heb ben een internationaal ver maarde collectie, en we willen dat laten weten." Natuurlijk worden de digitale middelen ook gebruikt om het gebruik voor studenten en wetenschap pers makkelijker te maken. „We willen de collectie zo toeganke lijk mogelijk maken. Ook vanuit het buitenland moet onze col lectie te bezichtigen zijn." /zsirtfo U) Cc/t aÉÊÉé». Mora Softbread Zacht broodje met shoarma, frikandel Studenten en wetenschap pers hoeven voor steeds meer handelingen niet meer naar de bibliotheek toe. Het bezichtigen van topstukken kan dus al via internet en een boek kan ook al thuis besteld worden. Werd het misschien te druk in de Univer siteitsbibliotheek? „Het gaat niet om het aantal bezoekers", zegt Jos Damen, hoofd van het uitleenbureau van de UB. „Wij verwachten ook niet dat dat aantal sterk zal dalen. Het gaat hier om een accentverschui ving: het gebruik wordt ver diept, voor algemene bezighe den hoeft men niet meer naar de UB te komen." Een ander voorbeeld van dit streven is de bouw van het Stu dentencentrum, dat in septem ber 2000 wordt geopend. „Daar kunnen straks studenten te recht die een rustig plekje zoe ken. Veel bezoekers van onze studiezalen komen nu naar de bibliotheek omdat het in hun huis of kamer te rumoerig is. Zij maken niet of nauwelijks ge bruik van onze collectie. Voor die mensen wordt het Studen tencentrum gebouwd." Zo komt de nadruk in de UB steeds meer op de collectie te liggen. Hoe zit het dan met het maatschappelijk nut van de collectie? „Dat nut verandert, maar wordt niet minder groot", licht J.J. Witkam, conservator van de oosterse collectie, des gevraagd toe. „Wij willen juist dat onze bijzondere stukken meer gebruikt gaan worden voor onderwijs en wetenschap. Er moet meer interactie komen tussen wetenschap en de col lectie. De bibliotheek moet geen museum worden." Wit kam beheert één van de meest waardevolle Leidse deelcollec ties. „Als voorbeeld van dat maatschappelijk nut wijs ik graag op het gebruik van deze verzameling door Aziatische uitwisselingsstudenten, maar ook door Nederlandse studen ten met een buitenlandse ach tergrond. De oosterse collectie ligt niet onder het stof." De collectie is wereldver maard, en wordt jaarlijks ver rijkt met 200 tot 400 stukken. Dat is een uiterst kostbare zaak, weet ook Witkam: „En daar ligt nu juist het belang van mensen die iets voor de Universiteitsbi bliotheek over hebben. Zonder de steun van particulieren was een dergelijke collectie niet tot stand gekomen." De stichting Vrienden van de Universiteitsbibliotheek, pro beert deze mensen nu te groe peren. „We zoeken mensen die verliefd zijn op onze collectie." P. Gerretsen legt uit welke doel stellingen de jonge stichting heeft. „Ten eerste willen we on ze collectie laten zien aan de liefhebbers. Wij hebben in Lei den een prachtige verzameling boeken en handschriften waar we trots op mogen zijn. Die moet gezien worden. Een twee- De Leidse Uni versiteitsbi bliotheek in 1610. ILLUSTRATIE COLLECTIE UB LEIDEN de belangrijk doel is domweg het vinden van financiële steun voor het behouden en uitbrei den van onze collectie." Aan de hand van een bijzon der handschrift demonstreert hij het belang van de steun van 'vrienden': „Dit is een met de hand getekende atlas uit de zes tiende eeuw, gemaakt voor een Franse edelman in Spaanse dienst.. Het werk moest meer dan 100.000 gulden kosten, waarmee het voor ons onbe taalbaar was. Spontaan meldde zich toen een liefhebber, die ons het volledige bedrag rente loos wilde lenen. Wij konden het werk toen kopen en hadden tijd genoeg om fondsen te wer ven om de lening af te lossen. Die man was dus echt verliefd op onze collectie." Jos Damen onderstreept nog eens het belang van de boeken. „Natuurlijk worden computers ook hier steeds belangrijker. De nieuwe eeuw zal erdoor be paald worden. Maar daarom mag je vier eeuwen traditie niet vergeten. Boeken zullen altijd hun waarde behouden: de sen satie van het openslaan van een boek, de geur die je dan tege moet komt, het besef dat je een historisch werk beet hebt... Dat zullen nieuwe media nooit ver vangen. Ook studenten en we tenschappers zullen die be hoefte altijd blijven voelen." Een Vriend van de Universi teitsbibliotheek betaalt mini maal 25 gulden per jaar. Vriendschap komt echter van twee kanten: regelmatig wor den de donateurs uitgenodigd voor rondleidingen, lezingen en openingen van tentoonstellin gen in de UB. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de stichting Vrienden van de Leidse Universiteitsbibliotheek, Postbus 9501, 2300 RA Leiden. De genoemde website met top stukken uit de collectie van de UB is te bezoeken via http: www.etcl.nl/bc. Inspiratie opdoen in WoonMall Alexandrium. Ontdek MM o o n m all de functie van de kleur van licht in het interieur. Kom ALEXANDRIUM IM1 naar de expositie Licht Emotie. Nog tot 14 november. rottirdam-pr.aiixandïr De grootste woonbelevenis van Nederland. NS- cn metrostation R •- Vnjdag koopavond ti Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-S3S6426, Fax: 071-5321921. ntein nu Cementbouw Bouwstoffen Leiden erste paal werd onlangs ge in en de vlaggen van ngs Bouwstoffen en Bouw- •30t irialenhandel P. Fontein en teni n ^88en inmiddels in de ,30t ering van de nieuwbouw le Zoeterwoudseweg. De we vlag is bedrukt met Ce- tbouw Bouwstoffen Leiden nd december moet de eer- se af zijn van een drive-in- thandel in bouwstoffen, bedrijf Fontein heeft een historie. Ik ben er zelf 22 leleden begonnen", zegt fi- nanager D. van der Gugten tijdelijke kantoor aan de ^Lierwoudseweg. „Hetwas )ok best een emotionele Assijssing om onder een andere Verder te gaan." gs uit Den Haag en Fon- djn overgenomen door Ce mentbouw, dat in Nederland tal van bouwmaterialengroot- handels heeft. Cementbouw is onderdeel van de NBM. Dit beursgenoteerde bedrijf is via een zeer uitgebreid landelijk netwerk van bedrijven verant woordelijk voor grote bouwpro jecten door heel Nederland. De adminstratie van Cementbouw Leiden wordt in het hoofdkan toor in Alkmaar gedaan, inkoop en innovaties worden met sa menwerkende bedrijven aange pakt. „Maar de vrijheid als on dernemer is gebleven," bena drukt Van der Gugten. „Ik be paal nog steeds zelf met wie ik zaken doe." Zaken doet hij vooral met aan nemers en bouwbedrijven uit de regio. Maar ook met schil ders, stukadoors, dakdekkers en loodgieters, 's Ochtends wor den bouwmaterialen opgehaald en aan het eind van de middag worden nieuwe bestellingen opgegeven. In het nieuwe ge bouw gaat dat volgens een drive-insysteem. In een loods komen aparte doelgroepstraten met materialen en de aanne mer kan met zijn busje door de opslagplaats rijden. Uiteraard biedt het bedrijf volgens Van der Gugten ook service. „We kunnen bijvoorbeeld sierpleis- terwerk op kleur maken en dan staan de blikken binnen een paar uur bij de uitvoerder op de werkplek." Daar blijft het bij. „Wij leveren alleen, we voeren niets uit. Anders worden we Sommige problemen in de bouw zijn simpel op te lossen. Het komt dan vooral op erva ring en handigheidjes aan. Van der Gugten heeft nog wel een handige tip. Bij oude huizen stak vroeger vaak een kachel pijpje uit de muur of uit het dak. Inmiddels is dat niet meer nodig en moet dat ronde gat in KORT EN ZAKELIJK hdememersvereniging Con- Jonge Bedrijven (CJB) be at tien jaar en dat wordt op oktober gevierd met een st in Danssalon In Casa in fcn. De hele avond presen- an CJB-leden hun bedrijf in informatiestands. Uiteraard zijn alle leden welkom, maar ook ondernemers die korter dan tien jaar met hun bedrijf actief zijn kunnen het feest bij wonen. Aanmelden kan op te lefoonnummer 071 5161122. Bij de overdracht van een be drijf aan een familielid komt meer kijken dan een handdruk. Om de ondernemer te wijzen op de juridische en belastings- technische consequenties or ganiseert de Kamer van Koop handel een speciale voorlich tingsbijeenkomst. Zij doet dit samen met de ABN Amro, No tariskantoor Timmers uit Lisse en Wallast Accountants. De bijeenkomst vindt plaats in het regiokantoor van de Kamer van Koophandel in Lisse en duurt van 19 tot 22 uur. De kosten zijn 175 gulden per persoon, elke tweede deelnemer van hetzelfde bedrijf betaalt 150 gulden. Het Arbeidsbureau en de stichting Opleiding Ontwikke ling Metaalbèwerking zijn naarstig op zoek naar mensen die in de metaalsector willen werken. Volgens het arbeids bureau is de metaalsector ui termate geschikt voor vrouwen die een tijd niet gewerkt heb ben en zijn er in de sector bo vendien veel doorgroeimoge lijkheden. Ervaring of een op leiding in de techniek zijn niet noodzakelijk, kandidaten wor den bijgeschoold in het Cen trum Vakopleiding in Leiden. de muur dus weer dicht. „Vaak zie je dat heel duidelijk, omdat niet de goede kleur steen is ge bruikt," zegt Van der Gugten. „Pak dan gewoon wat vuil uit de dakgoot, wat hetzelfde vuil is dat op de muur zit. Smeer het erop en weg is het kleurver schil." Hij voegt er lachend aan toe dat uiteraard elke kleur steen te verkrijgen is bij Ce mentbouw Bouwstoffen Lei den. LESLEY GRIETEN Na maximaal tien weken oplei ding kunnen kandidaten aan de slag. Gedurende negen maanden moeten de deelne mers een dag in de week naar school. De opleiding vindt overdag plaats, is gratis en heeft geen gevolgen voor de uitkering. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het Centrum Vakopleiding, te lefoonnummer 071 5763400, of het Arbeidsbureau in Alphen aan de Rijn, telefoonnummer 0172 487117. Leidsch DagbladARCHIEVEN ANNO 1899 Zaterdag 14 October ROELOF-ARENDSVEEN - Het fanfarecorps 'Liefde voor Harmonie', alhier, 19 leden tellende, onder di rectie van den heer B.J. De Goey, uit Leiden, en waarvan het bestuur bestaat uit de heeren J. De Jong, voorz., A.H. Bakker, secr., J. Reckvoort, pen- ningm., T. De Jongen T. Bakker, commissarissen zal rechtspersoonlijkheid aanvragen. LEIDEN - Na afloop van de inauguratie der nieuwe leden van het Leidsch Studentencorps zal heden avond te ongeveer halftien een optocht met muziek en fakkellicht worden gehouden, van af den Schouwburg naar de sociëteit 'Minerva', waar de stoet zal ontbonden worden. LONDEN - 11 October: De conservatie pers meent, dat Engeland verplicht is tot den oorlog, zoo spoedig mogelijk. Liberale bladen verklaren met groote openhartigheid, dat, indien de oorlog uitbreekt, dit alleen de schuld is van het Engelsche gouvernement en een onvermijdelijk resultaat van de sinds lang ge huldigde politiek. Cecil Rhodes en Chamberlain be reiken hun doel: Transvaal is woedend gemaakt door de speldenprikken en de huichelachtige verklarin gen, waarmee de daden in strijd waren. Het blad be treurt het ultimatum, doch staat verwonderd, dat de Transvaal niet reeds eerder haar tanden heeft ge toond. ANNO 1974 Maandag 14 oktober BOLSWARD- Een 16-jarige machinebankwerker uit Bolsward heeft zaterdagnacht grote opschudding veroorzaakt door een pleziertochtje met de plaatse lijke brandweerauto. De jongen reed de opvallende auto rond middernacht uit de biandweergarage, daarbij gebruik makend van de sleutels van zijn va der. De verdwijning van de brandweerauto werd eerst twee uur later ontdekt door verbouwereerde brandweerlieden, die na een brandmelding de gara ge instormden. Het ontbreken van de wagen had overigens geen rampzalige gevolgen, omdat 't brand alarm vals bleek te zijn. De brandweerauto en zijn ondernemende bestuurder werden pas twee uur na de vermissing in Arum aangehouden. De jeugdige joyrider had er toen al een lange tocht opzitten, via Sneek, Bolsward en Harlingen die hij met gillende sirenes en zwaailicht aflegde. Hij pikte onderweg tien lifters op die hij keurig thuisbracht. De brand weerwagen kwam onbeschadigd, met een lege tank in Bolsward terug. De 16-jarige joyrider werd een dagje op het politiebureau vastgehouden om over zijn daad na te denken. LEIDEN - Ruim honderd dames hebben deelgeno men aan de Maria-Moeder-ochtend in de Leonardus- zaal. Zij begonnen zaterdag met een avondmis in de Lodewijkskerk. Na het ontbijt zondag opende de voorzitster, mevrouw Van Leeuwen-Goddijn, deze ochtend. Zij vroeg de dames deel te nemen aan de bezinningsdag, die gehouden zal worden 19 decem ber a.s. in Wassenaar. Rector Vreeburg zal deze dag begeleiden. Daarna kregen de kinderen het woord. Onder leiding van de dames Van Leeuwen en Wij- nands declameerden Joyce en Liesbeth. Ivonne bracht twee mooie Marialiedjes op de blokfluit en Edwin hield de dames aangenaam bezig met voor dracht. Zes kinderen zongen mooie Mariaversjes. Na de pauze traden de 'Combo Kings' uit Woubrugge op. Zij zongen Marialiederen en bekende liedjes, die door de dames meegezongen werden. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 ln zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17