Weekend weg? Holland 'verhult' forse deuk in kwaliteitsimago Economie Nieuwe bussen voor Connexxion Honig eist miljoen vergoeding voor vernietiging partij Brinta Autobergers bang voor 'oneerlijke' concurrentie 'Alfahulp in CAO thuiszorg' Struifprotest Franse chefkoks [PAO 12 OKTOBER 1999 prilst over millenniumregels Stork •ut.maarden Onder het personeel van Stork is wrevel ont- over de uiteenlopende regels die de 65 zelfstandige werk- tschappijen hanteren voor werken rond de eeuwwisseling. ;ns FNV Bondgenoten worden vakantieverloven zonder ;g ingetrokken, zijn er maatschappijen die niets willen re- of worden er zeer kleine toeslagen toegekend. Vakbonds- üurder H. Wijninga wijt de problemen aan de manier waar- et concern georganiseerd is. De bond wil een centrale af- ak. Naast 350 gulden voor elke dag dat mensen beschikbaar ten zijn. wil de bond een toeslag van 500 procent als men 85 werkelijk moet uitrukken. Voor Stork is dat niet vanzelf- cend. „De werkmaatschappijen verschillen sterk van el- zegt een woordvoerder. „Een centrale regeling is dus veel irt door de bocht." nzine en diesel morgen goedkoper iaag» Benzine en diesel worden morgen goedkoper. Markt- Shell adviseert de prijs van benzines met twee cent te ver- en diesel drie cent goedkoper te maken. Euro ongelood, leest gangbare benzine, kost dan 2,28 per liter. Diesel gaat per liter kosten. itten verkiezen Airbus boven Boeing Vliegtuigbouwer Boeing heeft weer een gevoelige ne- w jeleden in de concurrentiestrijd met het Europese con- ,'y um Airbus Industrie. British Airways (BA), trouwe klant van Ci: merikanen, maakte gisteren bekend twaalf Airbus A 318's stellen en een optie te nemen op nog eens twaalf. BA ging een jaar geleden voor het eerst in zee met Airbus en ste direct een mammoetorder van 59 A 319's en A 320's. zomer vroegen de Britten Boeing, Airbus en British Aero- offertes uit te brengen voor de vervanging van de Boeing De twaalf bestelde vliegtuigen hebben een catalogus- de van 970 miljoen, maar BA zegt minder te betalen. potheekrente blijft klimmen iDAMOok oktober heeft voor (potentiële) huizenbezitters erhoging van de hypotheekrente in petto. Het is Roparco, rdeel van de Robeco Groep, die deze maand het spits af- (anaf overmorgen verhoogt Roparco de vaste rente van vijf net 0,2 procent tot 5,8 procent. De 10-jarige vaste rente met 0,1 procent tot 6,4 procent. De voortschrijdende rente kapitaalmarkt is de reden voor de onstuitbare 'opmars', fgelopen kwartaal stegen de tarieven op langlopende hy- •ken al met ruim één procent. f npoenen liggen goed in de markt Steeds meer Nederlanders ontdekken dat pompoenen 2 leen mooi staan als ornament op een tuintafel maar ook 4 0( ;end te verwerken zijn tot pompoensoep of taart. De po- o.ïi teit van het gewas levert fruitteler D. Hermsen uit het Gel- Eldik in elk geval een aardige bijverdienste op. Op de foto o!s: reaties, waarvoor hij op de veiling in Ochten een leuke 1.5; lenkt te maken. Volgens vakorganisatie GLTO in Wagenin- 'i'jjj het pompoen-telen als bijproduct 'enorm toegenomen'. 1 'd foto anp gert jansen Tlrnetcentrum KPN en universiteit v k icen KPN heeft samen met de Rijksuniversiteit Gronin- )4,2i IUG) een kenniscentrum voor internettoepassingen opge- )6-1i Het nieuwe onderzoekscentrum in Groningen moet een jIJjIs geven aan de technologische ontwikkeling van internet. 35^32 'N zijn hoofdkantoor van Groningen naar Den Haag heeft latst, wil de telecomreus iets terug doen voor de stad. Gis- M;ii ondertekenden KPN en de RUG een overeenkomst voor 38.& itrum dat de naam ICT@NN krijgt. streden Italiaanse zakenman vast 39 De Italiaanse politie heeft gisteren de omstreden zaken- i7i j. Parretti gearresteerd. Voor hem ligt een Amerikaans en is rans uitleveringsverzoek klaar. Hij is verantwoordelijk voor 13 c, anciële chaos bij de filmstudio MGM begin jaren negen oog oordelen rechters uit genoemde landen. Parretti kocht in J® le filmstudio met behulp van een lening van 1,3 miljard 10/ van Crédit Lyonnais. De Italiaan veroorzaakte vervolgens 07.« ote chaos bij MGM. Een Californische rechtbank veroor- Qgg e Parretti in juni 1997 tot een boete van 1,4 miljard dollar 06x4is 'plunderen' van MGM. In Frankrijk veroordeelde een 04 8jer in Parijs hem tot vier jaar cel. Door zijn handelwijze 03 t Paretti Crédit Lyonnais aan de rand van de afgrond. Par- caizat ondanks het juridische gekrakeel al die jaren 'rustig' in Gisteren werd de man gearresteerd. Italiaanse wetgeving eilijkte tot dusverre zijn uitlevering. la! h akkoord EU en Zuid-Afrika 41,8 ad» Na een laatste onderhandelingsronde waarin het ak- bijna sneuvelde, hebben Zuid-Afrika en de Europese a gisteren in Pretoria een vrijhandelsovereenkomst gete- De onderhandelingen hebben vier jaar geduurd. Op ne- inwis iprocent van de handel tussen Zuid-Afrika en de landen 2.J e EU - nu meer dan 40 miljard gulden - zullen vanaf 1 ja- 452 geen tarieven meer worden geheven. De ondertekening i.36 inge tijd onzeker, omdat vijf Europese landen (Spanje, J9 gal, Griekenland, Italië en Frankrijk) op het laatste mo- 3jQ nieuwe eisen hadden gesteld. De EU had onder meer gro- 17.06 waren tegen de namen 'port' en 'sherry' die Zuid-Afri- o'59 e wijnproducenten al jarenlang gebruiken. Zuid-Afrika 2i «eindelijk onder zware druk akkoord met het schrappen 7981 ie namen, voor de export binnen vijf tot acht jaar en op de j 38 Harkt binnen twaalf jaar. 193. iaJV-bond gaat in loopbaanbegeleiding 1,32 lü FNV Bondgenoten gaat haar leden advies geven over °0°°jj lopbaan. Ruim 5.000 van de bijna half miljoen leden kun- 24 er jaar gebruik maken van de nieuwe service. Of andere 138, jonden het initiatief zullen volgen, is niet bekend. FNV genoten wil leden helpen hun kansen op de arbeidsmarkt groten. FNV Bondgenoten gaat in het hele land spreek- i/vk.i 'rganiseren. Ook biedt de bond een meerdaagse training erete ien landelijk kenniscentrum moet er voor zorgen dat de en. b rs goed beslagen ten ijs komen. fintenbezorger gratis lid van FNV SfiA^_» Krantenbezorgers kunnen voor niets lid worden NV Kiem. Omdat het lidmaatschap voor de jongens en te duur is, hoeven ze er niet voor te betalen. Nederland igeveer 50.000 bezorgers. FNV Kiem vindt dat hun ar- - omstandigheden moeten worden verbeterd, zo blijkt uit ange ftikel in FNV Magazine. Bestuurder R. Laenen vindt dat 'ers in elk geval de arbeidstijdenwet moeten naleven. Uit t onderzoek van de arbeidsinspectie is gebleken dat som- concerns te jonge kinderen de krant laten rondbrengen. 50 toast heeft een op de vijf jeugdige bezorgers wel eens te 11 met agressie en geweld. woerden Bij het bedrijf Den Oudsten Bussen in Woerden wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een grote opdracht voor vervoersbedrijf Con nexxion. Hier Is een lasser bezig met het stalen raamwerk van een bus. In totaal moeten er honderd nieuwe bussen worden gemaakt. De helft daarvan zal - als de planning klopt - nog dit jaar door de streekvervoerder in bedrijf worden genomen. In totaal gaat het om een order van veertig miljoen gulden. Bij Den Oudsten werken 360 personen. foto anp koen suyk De tijd dat een product uit 'Holland' zichzelf verkocht is voorbij. Beter is geen aandui ding te vermelden of gewoon doen alsof je uit het invoerland komt. Nederlandse vlag gen en plaatsnamen op de grote internationale voedingsmiddelenbeurs Anuga in Keu len zijn dan ook schaars. keulen anpHet Nederlandse imago kreeg koop producerende landen, zo- begin jaren negentig een grote deuk, vooral door de waterige 'Holland'-tomaat. Inmiddels is die vervangen door de trosto maat, maar het blijft knokken voor erkenning. Nederland pro beert het imago sinds dit voor jaar op te krikken door de pro motieactie 'Nachbarland Die Niederlande'. Kosten 7,5 mil joen gulden. De Duitsers moe ten weten hoe schoon en sma kelijk Nederlands vlees, zuivel en groenten zijn. Ter onder steuning racete landbouwmi nister Brinkhorst maandag langs tientallen Nederlandse stands. Naast imago is kwaliteit vol gens Brinkhorst nodig omdat buikproductie straks uit goed- Duitsers, de voornaamste klan ten van Nederlandse land bouwproducten, geven de voorkeur aan producten die uit eigen land lijken te komen. „Ze denken: producten uit eigen land, die zijn veilig en beter. Dat verkoopt beter", zegt de Nederlandse pr-medewerkster L. Boekestein. Nederlandse bedrijven heb ben na Italië de meeste stands (271) op de beurs maar zijn niet altijd zo herkenbaar. Typisch Duits, zou je denken bij de stand waarin Sauerkrautsuppe (zuurkoolsoep) wordt aange prezen. Een klein naambordje verraadt dat dit product uit Zuid-Scharwoude (NH) komt. als Oost-Europa, komt. Volgens de eerste cijfers is de export naar Duitsland dit jaar enkele procenten gedaald. En dat tikt aan bij de miljarden die in de agrobusiness omgaan. De sector exporteert jaarlijks voor 3,1 mil jard aan vlees, 2,9 miljard zui vel, 2,4 miljard groente en 4,7 miljard bloemen en planten. Opmerkelijk is dat de Neder landse groente- en fruitveiling The Greenery ontbreekt op de beurs. „Triest. Ik vind dat dit niet kan. De Spanjaarden, onze grote concurrenten, pakken wel flink uit", zegt J. van der Veen, voorzitter van Productschap Tuinbouw. Een andere weg bewandelt de Campina Melkunie. Nu de parus Honderden Franse chefkoks en restauranteigenaren hebben gisteren in Parijs gedemonstreerd voor lagere BTW-tarieven. Voor het parlementsgebouw ontaardde de actie in een gevecht met de politie, waarbij de chefkoks met hun hoge witte mutsen eieren gooiden en de politie traangas gebruikte. De restaurateurs eisen het BTW-tarief van 5,5 procent dat geldt voor fastfoodrestaurants in plaats van de 20,6 procent die ze nu moeten doorberekenen aan hun klanten. foto reuters charles platiau koog aan de zaan cpd Honig stelt graanleverancier Ranks Meel uit Ameide (ZH) aansprakelijk voor de vernieti ging van een partij Brinta. In de pap werd een misselijkmaken de stof aangetroffen. Honig, dat Brinta niet zelf maakt, schat de schadepost op ongeveer een miljoen gulden. Honig werd eind april door het ministerie van volksgezond heid gewaarschuwd dat er bij een onderzoek in verhoogde mate vomitoxine was aange troffen. De stof komt van natu re voor in tarwe, vooral als de teelt plaatsvindt onder vochtige omstandigheden. „We hebben na de melding direct de voorra den geblokkeerd", aldus alge meen directeur W. van Prooij- en. „Vervolgens hebben we ons zelf een interne norm opge legd." Omdat de Nederlandse boeren niet aan de norm kun nen voldoen, haalt Honig het graan nu uit Engeland. Van Prooijen ontkent dat Ho nig de affaire bewust uit de pu bliciteit heeft gehouden. „De consumptie van de Brinta was verantwoord. Er was geen ge vaar voor de volksgezondheid. Van consumenten hebben we geen enkele klacht gehad. Maar in zulke gevallen nemen we geen risico's. Instanties als het ministerie van volksgezondheid en de Landbouwuniversiteit, waren op de hoogte. We von den het niet noodzakelijk om de consument te informeren." Minister Borst van volksge zondheid stelde op 24 juni de Kamer per brief op de hoogte van de giftige stoffen in de ónt- bijtpap. Om de producent te beschermen, sprak zij echter al leen over 'een graanproduct', omdat volgens het ministerie de fabrikant al genoeg voor zorgsmaatregelen had getrof fen. Ook vond Borst dat de Brinta-pakken niet uit de han del genomen hoefden te wor den. Bij Ranks Meel kon giste ren niemand commentaar ge- De FNV wil de positie van de 70.000 alfahulpen (huishou delijke medewerkers) verbe teren door hen onder de CAO voor de thuiszorg te la ten vallen. De invoering van het nieuwe belastingstelsel is volgens de vakcentrale het moment voor de hulpen om de stap van kleine zelfstandi ge naar werknemer te ma ken. FNV en Abvakabo FNV hebben hiervoor gisteren een plan aangeboden aan de staatssecretarissen Vliegen- thart (welzijn) en Vermeend (financiën). De alfahulpen raken door het nieuwe belastingplan al lerlei fiscale voordelen kwijt. Reparatie kost veel geld. De FNV vindt dat het geld beter gebruikt kan worden om de huishoudelijke hulpen een fatsoenlijk contract te geven. De meesten werken enkele uren per week bij particulie ren en worden ingehuurd door de thuiszorg. Ze zijn echter niet in dienst van de thuiszorg. De vakbeweging is dit al jaren een doorn in het oog. De FNV vindt dat de thuiszorg de alfahulpen, vaak vrouwen, in dienst moet nemen. Hun rechtspo sitie zal aanzienlijk verbete ren: bij ziekte krijgen ze doorbetaald en ze kunnen niet zomaar op straat wor den gezet. Ook voor de instellingen is het plan voordelig. Als de vrouwen in dienst zijn, is de kans groter dat zij doorstro men naar andere functies en meer uren gaan werken, al dus de FNV. De thuiszorg kampt met grote personeels tekorten. De kosten van plan - 262 miljoen - kunnen vol gens de bonden worden be taald met meevallers en geld uit het belastingplan. zuivelreus steeds verder uit breidt in Duitsland vindt direc tievoorzitter Bijvoet dat ook Duitse boeren als leden moeten worden toelaten. „Ik denk dat we binnen vijf jaar Duitse leden hebben", zei hij in Keulen. In eerste instantie moeten de boe ren indirect lid worden via hun Duitse vereniging. Binnenkort komt 28 procent van de omzet uit Duitsland: Ne derland is goed voor 35 pro cent. In het Ruhrgebied werkt Campina Melkunie al samen met MKW, in Zuid-Duitsland is Tuffi de partner en binnenkort volgt samenwerking in Berlijn met Emzett. Duitsland kent nog veel kleinere zuivelcoöperaties. In Nederland zijn er nog maar twee (Campina en Friesland Coberco). Bijvoet voorspelt ver dere concentraties in Duits land. In ons land daalt het aan tal melkveehouders dit jaar van 8.300 naar 7.500. den haag anp badhoevedorp gerard van putten vervolg voorpagina Doorgaans gaan bergingsdien sten alleen de weg op om inge deukte vehikels en gestrande wagens op te ruimen. Voor de verandering demonstreerden ze zondag in Utrecht tegen het be sluit van alarmcentrales om de lopende contracten per 1 de cember eenzijdig op te zeggen. In reactie op een uitspraak van de monopoliewaakhond NMa dat de 250 Nederlandse ber gingsbedrijven niet langer rech ten kunnen claimen op een ray on, verenigden de negen alarm centrales zich in de Stichting Incident Management Neder land (SIMN). En vroegen ver volgens de branche prijsofferte uit te brengen. De bergers vin den dat die de aanbestedings procedure onzorgvuldig ver loopt. „Op zich geen bezwaar tegen een vrije markt", zegt Badhoe vedorper H.J. Morsch, voorzit ter van de Vereniging van Ber gingsspecialisten. „Maar dan moet er wel sprake zijn van eer lijke concurrentie. De afgelopen zestien jaar hoefden de alarm diensten na een ongeval de ber gingsspecialist in het desbetref fende rayon maar in te schake len, en binnen de kortste keren was het bedrijf met het beno digde materieel ter plaatse. Nu de NMa dit systeem strijdig met de wet acht vrees ik voor chao tische toestanden als er straks ongelukken gebeuren op snel wegen." Uiterlijk 30 oktober bepaalt de stichting welk bergingsbe drijf de komende drie jaar een rayon krijgt toegewezen. Rayonnetje pik' dreigt volgens Morsch in het bergingswezen, nu in principe iedere onderne mer die in bezit is van een groot rijbewijs, een kraanwagen en een loods zich kan opwerpen als kandidaat-autoberger voor een bepaald rayon. Volgens de VBS-voorzitter hebben zich on dertussen nieuwkomers bij de SIMN gemeld die in hun offerte' zeggen het voor minder te kun nen doen dan de gangbare prijs van 295 gulden per geborgen auto. In eigen omgeving zegt hij te maken te hebben met 'ver draagzame concurrentie'. Maar elders in het land zijn gerepu teerde ondernemingen in de knel geraakt door met heel scherpe prijzen schermende concurrenten, die volgens Morsch veelal niet eens het ma terieel in huis hebben om ber gingswerk adequaat uit te voe ren. „Een paar jaar geleden met die ramp op de A9 waren in een mum van tijd twee collega's ter plaatse om ons te assisteren. Ik zou me kunnen voorstellen dat de animo om straks samen te werken met een prijsbreker minder groot zal zijn. De hulp verlening zal, vrees ik, langza mer dan nu op gang komen." Morsch: „Het is onze indruk dat bovenal de prijs en minder de prestatie ertoe doet. Veelbe tekenend is dat de SIMN de laatste weken talloze collega's telefonisch onder druk heeft gezet om wat van de in de offer te genoemde prijs af te halen." Elf procent meer vakantiereizen ruswuk anp In het afgelopen zomerseizoen boekten de Nederlanders elf pro cent meer reizen dan vorig jaar. Het winterseizoen kent een goede start. Dit blijkt uit cijfers die de koepelorganisatie ANVR met het NIPO heeft verzameld. Vooral vliegreizen deden het deze zomer goed met een stijging van 16 procent. Ook het aantal autoreizen zat in de lift met een plus van 10 procent. Het aantal busreizen daalde één procent. Vliegtuig en auto blijven met een marktaandeel van respectieve lijk 48 en 41 procent de populairste vervoermiddelen richting va kantieadres. Bussen hebben een marktaandeel van 9 procent. Op vallende groeiers bij autoreizen zijn Italië (28 procent) en Spanje (22 procent). Griekenland, Spanje en Portugal zien de interesse van vliegende Nederlanders stijgen. Ze scoorden een plus van respectievelijk 25, 20 en 17 procent. Turkije was door de Koerden-kwestie uit de gra tie. Het aantal vliegreizen naar dit land daalde met 36 procent. Vliegen naar verre bestemmingen wordt, met 16 procent meer boekingen deze zomer, steeds gewoner. Staalbond boos op British Steel london anp De Britse staalvakbond ISTC is kwaad op de manier waarop British Steel omgaat met het overschot van omgerekend 3,4 miljard gulden uit het pensi oenfonds. Volgens vakbonds voorzitter M. Leahy gebruikt het bedrijf het geld om de over name van Hoogovens te beta len of om de aandeelhouders 2,4 miljard gulden te geven die hen was toegezegd als deel van de overnamedeal. Normaal onderhandelen bond en bedrijf over de verde ling van het overschot. De ISTC heeft nu te horen gekregen dat British Steel 2,8 miljard gulden van het totale overschot zelf houdt. De bond eist dat Corus een deel van het geld gebruikt om de pensioenregeling te ver beteren en om een eenmalige uitkering van 1,7 miljard aan 55.000 gepensioneerde staalar- beiders te geven. Volgens de Britse wet hebben bedrijven het recht zelf te be slissen wat zij doen met een overschot in het pensioen fonds. De vakbond erkent dit, maar stelt dat de soloactie van British Steel zeer ongebruikelijk NS'ers krijgen mobieltje utrecht anp Alle conducteurs, machinisten en perronopzichters Van NS krijgen medio 2000 een mobiele telefoon. De service aan de reizigers kan hierdoor sterk worden verbeterd, verwacht NS Reizigers. Met de aanschaf, zo'n 8.000 stuks, zijn miljoenen guldens gemoeid. Tel fort, voor de helft eigendom van NS, is een goede kandidaat voor de levering. De huidige combifoon is onhandig in gebruik en ontbeert moge lijkheden als het ontvangen van centraal verspreide elektronische boodschappen over storingen en ander plots optredend onheil. De informatie hierover valt straks eenvoudig af te lezen op de GSM- display en kan meteen worden gedeeld met de reizigers. In een later stadium wil de NS ook een eigen 'call-center' inrich ten. De conducteur kan hier bijvoorbeeld snel een taxi regelen voor de reiziger die om welke reden dan ook niet met de trein ver der kan. Omdat ook het 'mobieltje' beperkingen heeft, krijgt NS-perso- neel in de loop van volgend jaar ook nog een nieuwe mini-porto foon (formaat sigarettenpakje) mee voor onderlinge communica- Weekendretour Duitsland en België 40% korting! NS Internationaal op de grote stations of bel 0900-9296 isoct/min). y NS Internationaal

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9