Parlement wil onderzoek naar Soeharto zelf doen A5" I KGB-lijst Italië 'boemerang voor rechts' :(E' Buitenland Russen: 'Rebellenleider Basajev omsingeld' 'Genie' Blobel geeft geldprijs aan Dresden Omstreden Mandelson terug in Brits kabinet Steun EU valt slecht bij oppositie Servië PAG 12 OKTOBER 1999 (-medewerker in Kosovo vermoord Een VN-medewerker is gisteravond doodgeschoten in osovaarse hoofdstad Pristina. Dit heeft een woordvoerster J' je Verenigde Naties bekendgemaakt. De man was net van- lew York aangekomen. Nadat hij bij zijn hotel had inge- ikt, ging hij wandelen. In een drukke straat werd hij aange- n, volgens een politiewoordvoerder waarschijnlijk door een van Albanese afkomst. De nationaliteit van de man werd jei vrijgegeven. Verschillende bronnen melden echter dat hij er Amerikaans rijbewijs op zak had. ik China massaal op het web piDAM Ook Chinezen raken massaal in de ban van inter- [n een jaar tijd verdubbelde het aantal mensen dat op het ildwijde web rondsurft. China telde in 1998 nog ongeveer liljoen surfers. In juni van dit jaar waren dat er al zo'n vier ,en. Directeur Li Fangwu van het informatiecentrum van hina Advertising Association spreekt in de China Daily de achting uit dat de groei nog wel even aanhoudt. Hij ver- it dat er in 2001 tien miljoen Chinese websurfers zullen In China wonen 1,2 miljard mensen. ig' oord Agani was Servische blunder' jADO» De gematigde Kosovaarse Albanees Fehmi Agani is in opdracht van de Joegoslavische president Milosevic ver- »d. Waarschijnlijk is hij omgebracht door Servische politie- en die niet wisten wie hij was. Dit zegt Natasja Kandic, di- --turvan het Mensenrechtencentrum in Belgrado. „Milosevic "fgeen belang bij de moord", zegt Kandic, die nauw bevriend net Agani. „Een hoge politieman heeft me gezegd dat het )lunder was." Agani was de belangrijkste adviseur van de atigde Kosovaarse leider Rugova. Hij wilde naar Macedonië iten, maar werd uit de trein gehaald en vermoord. Volgens lie hebben de agenten Agani 'uit primitieve terreur' ver- flhrd, omdat hij commentaar op hun optreden had. foon doodt tientallen Chinezen ki De tyfoon Dan heeft in China aan zeker 57 mensen het i gekost. Zo'n vijfhonderd mensen in de zuidoostelijke pro- e Fujian raakten gewond. De wervelwind vernielde grote n van het landbouwareaal in het gebied. Huizen, telefoon- indingen en duizenden bomen werden verwoest. Vliegvel- jjen busstations moesten worden gesloten. De tyfoon heeft •*1 sen aan kracht ingeboet. Door de hevige regenval en over gingen zijn nog honderden mensen van de buitenwereld qsloten. Dan richtte eerder grote schade aan op de Filipijnen. anse hervormer aangeklaagd 0 Aïü De Iraanse oud-minister van binnenlandse zaken c illah Nouri, één van de belangrijkste medestanders van de ïse hervormingsgezinde president Khatami, is door een [bank van geestelijken aangeklaagd wegens 'belediging van s van de religieuze orde'. Ook zou hij openlijk een dissi- geestelijke hebben gesteund. Nouri moet voorkomen op tober. Afgelopen vooijaar was Nouri de meest succesvolle idaat bij de gemeenteraadsverkiezingen in Teheran, die Khatami waren georganiseerd. De aanklacht tegen Nouri ïem volgens de Iraanse wet verbieden kandidaat te staan de parlementsverkiezingen in februari 2000. tanse fabriek lekte dagen straling 'ipl i» Uit de fabriek in de Japanse plaats Tokaimura, waar 30 K) imber een kemongeluk plaatsvond, is na het incident nog If dagen radioactieve lucht ontsnapt. Dit kwam doordat latoren in de fabriek gewoon bleven draaien. Bij het onge- erden tientallen werknemers blootgesteld aan straling. De tie van de fabriek, waar kernstaven worden opgewerkt, het niet nodig de ventilatoren uit te doen, omdat mon- van de lucht en de grond rond de fabriek vlak na het onge- echts een laag stralingsniveau vertoonden. Dagen na het val werd toch nog een sterk verhoogde straling gemeten, aac pas werd het gebouw hermetisch afgésloten. assagraf in Kosovo blijkt leeg 778 iA_i Een oude mijn bij Trebca in Kosovo blijkt niet te zijn liïkt als massagraf. Dit melden onderzoekers van het Joego- é-tribunaal. Ooggetuigen hadden gemeld dat er ongeveer ïhonderd stoffelijke overschotten zouden liggen van etni- Albanezen die door Serviërs waren gedood, vóór de in- tvan NAVO-troepen in de provincie. Ook de media bericht eelvuldig over het vermeende massagraf. De medewerkers iet tribunaal, die de afgelopen weken onderzoek hebben lan in de mijn, zeggen echter geen spoor van een massagraf bben gevonden. Er liggen volgens hen zelfs geen botten lieren. Pathologen van het tribunaal hebben de afgelopen iden al 150 massagraven onderzocht. sraad weigert partij Zjirinovski OU» De partij van de ultranationalist Vladimir Zjirinovski niet meedoen aan de Russische parlementsverkiezingen lecember. Vanmorgen weigerde de centrale kiesraad de Li- al Democratische Partij te registreren, omdat de nummers 3 van de kandidatenlijst hadden verzuimd bepaalde bezit- ïn op te geven. De nummer 2, de van fraude verdachte en tvluchtige zakenman Bikov, verzuimde te melden dat hij luis bezit. De nummer 3, parlementariër Moesatov, ver- Dl teg dat hij drie Mercedessen in zijn garage heeft staan. Vol de Russische wetgeving wordt de registratie van een partij ik ïigerd als bij een van de hoogste drie kandidaten omissies jlen geconstateerd in de opgegeven eigendommen. Resident Mexico niet naar Europa President Zedillo van Mexico heeft een reis naar Euro- itgesteld in verband met de overstromingen die zijn land al r dan een week teisteren. Het uitstel komt nadat onder de icanen grote woede was ontstaan. De bevolking verwijt de ing te laat met hulp te zijn gekomen. Zedillo zou deze week - eken brengen aan Spanje en Duitsland. Hij heeft die nu af- gd, zodat hij zich persoonlijk op de hoogte kan stellen van atuurramp die Mexico heeft getroffen. Het slechte weer in i ico heeft inmiddels bijna vierhonderd mensen het leven ge Veel van hen vonden de dood bij aardverschuivingen. De bestaat dat er in de getroffen gebieden epidemieën uitbre- Bovendien bevindt zich boven de Stille Oceaan de tropi- storm Irwin, die Mexico nog meer regen kan brengen. De Indonesische volksvertegenwoordiging wil zelf het onderzoek naar de corrupte praktijken van ex-president Soeharto controleren. Dit heeft Amien Rais, de nieuwe voorzitter van het Raadgevend Volkscongres gezegd in het dagblad Media Indonesia. Rais, een verklaard tegen stander van Soeharto, zei dit nadat procureur-generaal Ismujoko bekend maakte het onderzoek naar de corrup tie van de voormalige sterke man wegens gebrek aan be wijs te willen staken. die tientallen jaren met Soehar to samenwerkte en daarna door hemzelf werd aangewezen als opvolger, maar al te graag af wil van onderzoek naar de handel en wandel van zijn mentor. Veel critici daarentegen me nen dat het afsluiten van dit cruciale onderzoek fnuikend is voor de kansen van Habibie om herkozen te worden. De presi- JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Soeharto wordt ervan beschul digd zich voor vele miljoenen guldens te hebben verrijkt in de 32 jaar dat hij aan het bewind was. Volgens Rais is het een po litiek besluit om het corruptie onderzoek af te sluiten. Hij meent dat president Habibie, dent moet zich donderdag in het Volkscongres verantwoor den over zijn beleid. Juist door zijn banden met Soeharto en het falend onderzoek naar diens corruptie, is Habibie im populair. Volgende week woensdag kiest het Volkscon gres een nieuwe president. Er zijn in Indonesië weinig mensen die oprecht geloven dat Soeharto schone handen heeft. De kliek om hem heen en zijn zes kinderen beschikken over fabelachtige vermogens, die ze opbouwden dank zij handelsmonopolies die hen werden gegund. Ook zou veel geld via liefdadigheidsinstellin gen zijn weggesluisd. De procu reur-generaal heeft bij twee van de zeven stichtingen die hij grondig onderzocht wat onre gelmatigheden aangetroffen, maar van strafbare feiten was volgens hem geen sprake. Habibie wordt ervan beschul digd het onderzoek moedwillig te hebben laten stranden. In elk geval zou hij te weinig hebben gedaan om het serieus kans van slagen te bieden, iets wat Habi bie steeds heeft ontkend. Het kreupele onderzoek naar de praktijken van Soeharto was voor de studentenbeweging steevast reden het vertrek van Habibie te eisen. Herhaaldelijk leidde dat tot botsingen met veiligheidstroepen. Er wordt re kening mee gehouden dat stu denten weer massaal de straat op gaan als Habibie donderdag geen adequate reactie heeft op de bevindingen van de procu reur-generaal. In verband met de vergadering van het Volkscongres in Jakarta zijn de veiligheidsmaatregelen in de stad aanzienlijk verscherpt. De politie is mas saal aanwezig, maar heeft nog tijd om zonder hoofddeksel te pauzeren. foto reuters enny nuraheni MOSKOU AFP-DPA-ANP Het Russische leger in Tsjetsje nië heeft Sjamil Basajev, één van de belangrijkste Tsjetsjeen se rebellenleiders, omsingeld. Dat meldt een Russische com mandant in de opstandige deel republiek. Basajev zou zich ophouden in het dorp Goragorski, dat vol ledig is ingesloten door Russi sche troepen. De rebellenleider wordt door de Russen verant woordelijk gehouden voor de invallen in de buurrepubliek Dagestan en de recente bom aanslagen op Russische flatge bouwen. Volgens de comman dant gaat het bij de uitschake ling van Basajev om een 'ere zaak'. Basajev zelf dreigde gisteren met een nieuwe terroristische actie op Russisch grondgebied. „Ik heb genoeg middelen en manschappen", liet hij weten. „De aanslag kan elk moment plaatshebben." Het Russische ministerie van defensie meldde gisteren dat de Tsjetsjeense rebellen vergevor derde plannen zouden hebben om nucleaire installaties in Rusland aan te vallen. Volgens een woordvoerder heeft rebel lenleider Radoejev al een vijf tien man sterke bende gefor meerd, die aanslagen op kern centrales en andere nucleaire installaties moet plegen. De groep bestaat voornamelijk uit Russen. Ondanks Tsjetsjeense pogin- STOCKHOLM DPA-Rtr-EFE Günter Blobel. de tot Ameri kaan genaturaliseerde Duitser die gisteren de Nobelprijs voor de geneeskunde kreeg, schenkt het bedrag van 2 mil joen gulden dat aan de prijs verbonden is aan een stich ting die de restauratie van het Duitse Dresden financiert. Die stad werd in de Tweede We reldoorlog verwoest door geal lieerde bombardementen. De stichting werd door Blobel zelf opgericht. De 63-jarige Blobel werkt als celbioloog op de Rockefeller- universiteit in New York. Hij kreeg de prijs voor zijn ont dekking dat menselijke eiwit ten over intrinsieke signalen beschikken, die hun beweging en plaatsbepaling in de cel re gelen. Lichaamscellen maken dagelijks veel eiwitten aan die nodig zijn voor verschillende functies. Sommige eiwitten blijven in de cel, andere zoe ken een weg naar buiten. De grote verdienste van Blo bel is volgens de Groningse microbioloog A. Driessen dat hij het mechanisme van dit 'eiwittransport' heeft blootge legd. Sommige erfelijke ziek ten, zoals nierstenen op jonge leeftijd of een buitensporig cholesterolgehalte in het bloed, vinden hun oorsprong in een storing van het eiwit- transport. Het eiwit beschikt in dat geval over een slecht functionerend 'signaalpepti de', waardoor het niet goed kan worden uitgescheiden. Volgens Driessen heeft de ontdekking van Blobel een ge weldige impact op de celbio logie gehad. Als eiwitten niet op hun juiste locatie terecht komen, ontstaan er altijd pro blemen." Taaislijmziekte, een ziekte waarbij het slijm in het lichaam niet vloeibaar genoeg is waardoor iemand kan stik ken, is daar een voorbeeld van. In de toekomst kan de ontdekking van Blobel een rol spelen bij genetische technie ken die cellen weer voorzien van een deugdelijk 'signaal'. Blobel onderzoekt de rol van eiwitten in celweefsel al sinds het einde van de jaren zestig. Hij geldt als de god- father van zijn onderzoekster rein. Onder zijn collega's staat hij bekend als 'bescheiden en geniaal'. LONDEN ANP-DPA Peter Mandelson, de invloedrij ke Labour-politicus die vorig jaar wegens een schandaal moest aftreden als minister, keert terug in het Britse kabinet. Hij wordt minister voor Noord- Ierland. Zijn benoeming is on derdeel van een belangrijke wij ziging in de regering van pre mier Blair. Mandelson vervangt op de gevoelige post Mo Mowlam, die 'minister van het kabinet' wordt. Zij moet de eenheid bin nen de ploeg bewaken. De va cature op defensie, ontstaan door de benoeming van George Robertson tot NAVO-topman, wordt opgevuld door Geoff Hoon. Hij was onderminister op buitenlandse zaken. Alan Milbum is de nieuwe minister van gezondheid. Blair had al eerder aangekon digd zijn ministersploeg te gaan herschikken. Analisten menen dat de nieuwe benoemingen, met fanatieke Blairgetrouwen als Milburn en Mandelson, de positie van de premier binnen Labour aanzienlijk versterkt. Unionistische (pro-Britse) politici in Noord-Ierland rea geerden verheugd op de benoe ming van Mandelson. Zij heb ben de afgelopen maanden een waar offensief tegen Mowlam gevoerd, omdat zij partij zou trekken voor de pro-Ierse repu blikeinen. De benoeming van Mandel son komt niet als een verras sing. Zijn naam circuleert al sinds zijn aftreden in december vorig jaar voor vrijwel iedere kabinetspost die vrijkomt. Mandelson is een van de be langrijkste vertrouwelingen van Tony Blair en geldt als de archi tect van 'New Labour', Blairs 'modernisering' van de sociaal democratische partij. In 1998 was hij kort minister van handel en industrie. Hij moest echter aftreden omdat hij een lening van een collega minister had verzwegen, waar mee hij een huis betaalde. gen om met Moskou vredesaf- spraken te maken, zet Rusland zijn aanvallen in de deelrepu bliek voort. De Russische troe pen hadden al eenderde van Tsjetsjenië onder controle. Daar is nu Nadteretsjny bijge komen, een regio ten zuiden van de strategisch belangrijke rivier Terek. Het lijkt er op dat de Russen vastbesloten zijn hun opmars naar de hoofdstad Grozny voort te zetten. LUXEMBURG PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Een bijeenkomst van de Euro pese Unie met leiders van de Servische oppositie is gisteren in Luxemburg jammerlijk mis lukt. Het doel van de ontmoe ting was de oppositie te vereni gen en te steunen, maar in plaats daarvan werden de de mocraten in ernstige politieke moeilijkheden gebracht en on derling uit elkaar gespeeld. Meer dan de helft van de geno digden boycotte de vergade ring, uit vrees voor represailles. De regering-Milosevic had gedreigd oppositieleiders die naar Luxemburg zouden afrei zen als landverraders te be schouwen. Maar de Servische democraten waren ook vol on begrip over het feit dat de con clusies van de bijeenkomst al waren gepubliceerd, nog voor dat ze had plaatsgevonden. In die conclusies stond dat de EU zal aandringen op uitleve ring van oorlogsmisdadigers aan het VN-tribunaal in Den Haag, zodra democratische krachten het regime-Milosevic omver hebben geworpen. Het plaatsen van een handtekening onder die passage zou in Bel grado als verraad worden be schouwd, zo vreesde de oppo sitie. Enig lichtpuntje van de bij eenkomst was het besluit de Servische steden Nis en Pirot nog deze winter van olie te voorzien. Het gaat om in totaal 26.500 ton brandstof, bedoeld om het democratische bestuur van deze gemeenten te steu nen. Het besluit is overigens niet goed gevallen bij de Ver enigde Staten. Volgens minister Van Aartsen is de levering van olie echter een belangrijk 'posi tief signaal' aan de oppositie in Servië. Als de proefprojecten slagen, moet volgens hem zo snel mogelijk meer olie aan 'op positiegemeenten' geleverd worden. ROME HANS GELEUNSE weekend voor s Nachts en gedurende het hele weekend kunt t cent per minuut. Starttarief: 10 cent. CORRESPONDENT Niet links, maar juist rechts Italië is vanmorgen onpret tig wakker geworden toen de namen van voormalige KGB-spionnen bekend werden. Want met name in de omgeving van de rechtse leider Berlusconi duiken nu onverwachte namen, op zoals die van senator Gaw- ronski, voormalig perswoordvoerder van de mediagi gant en oud-premier. Gawronski werkte eind jaren zeventig voor de Italiaan se televisie in Moskou.'De senator, die zei tijdens zijn werk in Rusland regelmatig te zijn gevolgd, zei in een reactie geen moeite te hebben met de publicatie, „om dat zij de slechtheid van het communisme aantoont". Linkse politici in Italië waren opgelucht, omdat de af faire nu niet alleen hen treft. „De lijst werkt als een boemerang voor rechts", aldus de linkse politicus Leo ne. Gisteren besloot een parlementaire onderzoekscom missie om een uit 1996 daterende lijst met 261 Italiaan se 'medewerkers' van de voormalige Sovjet-spionage dienst vrij te geven. Dit onder meer onder druk van de rechtse oppositie, die de regering ervan beschuldigde enkele oud-communisten de hand boven het hoofd te willen houden. Diverse parlementariërs willen nu ei gen onderzoekjes, maar premier D'Alema zei vanoch tend dat te zullen afwijzen. „Het parlement is geen tri bunaal." De namen komen voor in het zogenaamde Mitrochin- dossier, een 645 pagina's tellend document dat KGB- overloper Mitrochin in 1992 voor de Britse regering op stelde. De Italiaanse regering kreeg het ruim twee jaar geleden door Londen aangeleverd. Het dossier levert ook gegevens over structuur en activiteiten van de KGB in Italië. Zo zou de Sovjet-dienst in 1967 met de Itali aanse communistische partij hebben gewerkt aan de blauwdruk voor een linkse staatsgreep. Tien jaar later werd op initiatief van KGB-chef en latere Sovjet-partijleider Joeri Andropov geprobeerd de her vormingsgezinde partijleider Berlinguer te compromit teren. Ook poogde het Romeinse KGB-bureau in 1979 'informatie' bij de media te droppen, als zou de Ameri kaanse geheime dienst betrokken zijn bij de ontvoering van en de moord op - door de Rode Brigades - op de christen-democratische leider Aldo Moro. Tot de ken nelijk mislukte infiltratie-acties hoorde het ronselen van een KGB-agent in het Vaticaan. Commissieleden van de post-fascistische Nationale Al liantie waren zo opgewonden over het Mitrochin-ma- teriaal dat ze gisteren een voorschot op de publicatie namen. Ze noemden, weinig verrassend, oude linkse rotten als Sovjet-spionnen: Armando Cossutta, een pro-Moskou-leider van de voormalige Italiaanse com munistische partij en de 92-jarige Francesco de Marti- no, die voor de Linkse Democraten zijn dagen slijt in de Senaat. Volgens de rechtse oppositie hebben regering en de militaire inlichtingendienst Sismi het Mitrochin-dos- sier eendrachtig in een bureaulade gewerkt. De be schuldigende vinger gaat richting Romano Prodi, thans voorzitter van de Europese Commissie, in 1996 pre mier van Italië's eerste regering met (hervormde) com munisten. Prodi zegt van niets te weten. Dat de gehei me dienst het dossier had, werd vorige week voor de zelfde onderzoekscommissie bevestigd door een voor malige Sismi-chef, de gepensioneerde admiraal Fulvio Martini. Om speculaties en verdachtmakingen tegen te gaan, besloot de commissie gisteren de hele lijst bekend te maken. Aan de waarde van Mitrochin's materiaal wordt echter getwijfeld. Zelfs gematigd-rechtse kranten wezen er gisteren op dat Mitrochin - een onderge schikte KGB-archivaris - zijn informatie voor goed geld aan de Britten verkocht, nadat hij bij de Amerikaanse geheime dienst CIA bot had gevangen. In al het kabaal over de KGB-lijst wordt nauwelijks meer gerept over een échte onthulling van Martini. In 1987 werkte de Italiaanse geheime dienst mee aan het ten val brengen van de Tunesische leider Bourguiba. De opdracht werd volgens Martini gegeven door pre mier Craxi en diens minister van buitenlandse zaken Andreotti. Italië was bang dat Bourguiba's keiharde aanpak van de islamitische oppositie voor destabilise ring in Noord-Afrika zou zorgen. Het eigenbelang speelde daarbij een grote rol: de Tunesische kust is slechts 160 kilometer van Italië verwijderd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7