m Commandant wordt niet vervolgd na Herculesramp ~z afhankelijkheid van slaapmiddelen is groot' Binnenland Sprookjeskasteel boven de IJssel Premiebetalers mogen niet boeten voor criminaliteit Steeds meer mensen zonder ziektekostenverzekering Kamer wil meer geld voor wetenschappelijk onderzoek IAG 12 OKTOBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten „jote drugsbende opgerold De politie heeft een grote drugsbende opgerold. cfbijzijn 25 verdachten aangehouden. Op 35 plaatsen in Ne- 01 jid- België en Israël is huiszoeking verricht. De verdachten fkomstig uit deze drie landen. De bende hield zich op gro- iaal internationaal bezig met de productie en handel in en softdrugs. Bij de huiszoekingen werden ook laboratori- 'H iderdelen en wapens in beslag genomen, alsmede vijf kilo ex-springstof. De verdachten variëren in leeftijd van 30 tot !r. Het gaat om negentien mannen en zes vrouwen. Bij de en waren vierhonderd politiemensen betrokken. De ver ten worden morgen en donderdag voorgeleid aan de rech- jmmissaris in Breda. Ook vorige week sloeg de politie een slag. In samenwerking met de Duitse justitie rolde zij een drugsbende op, die de afgelopen jaren meer dan 100.000 erdovende middelen in heel Europa heeft verhandeld. De e onderhield handelscontacten met Marokko, Pakistan en lica. plosie vaagt huis weg AS^ inhoven Een ontploffing heeft gisteren een vrijstaande ig in Schoonhoven volledig weggevaagd. De vermoedelij- rzaak is een gaslek. Bij de ontploffing vielen geen gewon- De bewoners waren met vakantie. De klap was zo groot dat 'Vastgelegen percelen ook schade opliepen. Zo werd van lelendende garage het dak beschadigd. Ook liepen andere ilen glasschade op. De politie schat de schade op minstens lalf miljoen gulden. De politie Krimpenerwaard stelt naar acte oorzaak van de ontploffing een nader onderzoek in. ui bekent doodslag in Den Helder :LDER De 30-jarige inwoner van Den Helder, die in de tvan zondag op maandag door de politie werd opgepakt, bekend dat hij een 54-jarige plaatsgenoot om het leven gebracht. De man sloeg zijn slachtoffer met een bijl. Het efvan de moord is vooralsnog onbekend, maar de politie loedt dat het om een afrekening in het criminele milieu Het slachtoffer, een drugsverslaafde, werd zondagmiddag reeks 14.30 uur levensgevaarlijk gewond aangetroffen in de van een pand van een Helderse bareigenaar die in de cel lor drugssmokkel. De man overleed zondagavond aan zijn ondingen. derenbond voor 'consultatiebureau' ^ag Een consultatiebureau voor ouderen is geen gek idee, de ouderenbond Unie KBO. Experimenten hiermëe kun- iitwijzen of er behoefte aan bestaat en hoe zij in de praktijk 6 ioneren. De unie reageert op de suggestie van PvdA-Ka- he d Oudkerk dergelijke consultatiebureaus in het leven te 3r n. „Het idee is niet nieuw", aldus een woordvoerder van r Ir nd. Zo'n bureau moet naar zijn mening gericht zijn op t( ntie. „De ouderen die er komen moet bijvoorbeeld wor- bf evraagd naar de veiligheid bij hen thuis". Ook moet er gn icht zijn voor de sociale omgeving van ouderen. ee aanhoudingen na schietpartij im» De politie van Rotterdam heeft twee mannen aan- ïden die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij de tpartij zaterdagnacht tijdens een Antilliaans feest in een ïal. Tijdens de schietpartij blijkt overigens ook met mes- estoken te zijn. Vijf mensen raakten gewond. De twee zijn igavond aangehouden. Het gaat om een 28-jarige Amster- ïer en een 25-jarige Antilliaan die op familiebezoek in Ne- ïd was. De aanleiding voor de schiet- en steekpartij is nog pgehelderd. Sommige getuigen hebben tegenover de poli- :klaard dat er ruzie om een meisje of een ketting was ge- De slachtoffers die nog in het ziekenhuis liggen, twee damse vrouwen van 25 en 27 jaar en een Rotterdamse 'an 36, konden nog niet worden gehoord. Tijdens de partij waren ongeveer tweehonderd mensen in de sport- nwezig. kampem De nieuwe brug over de IJssel bij Kampen leverde onder een licht bewolkte avondhemel gisteren een sfeervol plaatje op. Beschenen door schijnwerpers doet de brug denken aan een sprookjeskasteel, dat boven de rivier is gebouwd. Over de hefwielen op de vier torens is veel te doen geweest. Onverlaten schraapten het verguldsel eraf. De nieuwe Usselbrug werd gisteren in gebruik genomen door het autoverkeer. FOTO WFA FREDDY SCHINKEL Nabestaanden teleurgesteld over uitspraak van gerechtshof arnhem anp Als een 'klap in het gezicht van de nabestaanden'. Zo omschrijft voorzitter Kempen van de stichting Hercules ramp '96 de uitspraak van het Arnhemse gerechtshof dat de commandant van de vliegbasis Eindhoven niet straf rechtelijk moet worden vervolgd voor de gang van zaken rond de ramp. redden was begonnen. Volgens het hof kan dat echter niet met zekerheid worden afgeleid uit de beschikbare onderzoeksre sultaten. Het gerechtshof ziet geen rechtstreeks verband tus sen het optreden van de com mandant en de ramp. Boven dien zou hij naar de mening van het hof met succes een be roep kunnen doen op over macht. Een veroordeling is daardoor onwaarschijnlijk. De Hercules van de Belgische Luchtmacht stortte op 15 juli 1996 neer op de vliegbasis Eindhoven. Daarbij kwamen 34 inzittenden om het leven en raakten zeven anderen zwaar Kempen: „De commandant was verantwoordelijk voor de puinhoop op de vliegbasis. Het hof schuift de schuld nu door naar anderen. Dat gaat kenne lijk door totdat er helemaal geen schuldigen meer zijn." Het hof in Arnhem trekt in zijn uitspraak een van de be langrijkste conclusies naar aan leiding van de Herculesramp in twijfel. De Inspectie Brand weerzorg en Rampenbestrijding van het ministerie van Binnen landse Zaken concludeerde dat er wellicht minder doden zou den zijn gevallen als eerder met gewond. Vrijwel alle slachtof fers maakten deel uit van het fanfarekorps van de Koninklijke Landmacht. Het Arnhemse hof heeft zich over de zaak gebogen omdat de nabestaanden en de overleven den vinden dat ook de voorma lige basiscommandant straf rechtelijk moet worden ver volgd. Justitie besloot al eerder de verkeersleider en de militaire brandweercommandant te ver volgen wegens dood door schuld. Volgens het gerechtshof is er bij de bestrijding van de ramp heel veel fout gegaan, maar dat is niet de schuld van de betrok ken officieren. Zo is er nooit een grootschalige oefening ge houden waarbij ook de civiele brandweer was betrokken. De Luchmachtstaf heeft bovendien enkele weken voor de ramp de bezetting van de brandweer op de vliegbasis teruggebracht van elf naar acht personen. De toenmalige basiscommandant heeft zich daarover beklaagd, maar dat leverde niets op. Justitie onderzoekt of de be schikking van het hof gevolgen heeft voor de verdere strafver volging van de verkeersleider en de commandant van de vliegveldbrandweer. De over wegingen van het hof kunnen ertoe leiden dat justitie het be sluit om tot strafvervolging over te gaan in heroverweging neemt, aldus een woordvoer der. Raadsman H. van der Meij- den van de drie luchtmachtoffi cieren zegt dat hij met instem ming kennis heeft genomen van de uitspraak van 'dit hoge rechtscollege'. Inhoudelijk wil hij nog niet reageren, omdat een team van raadslieden zich met de kwestie bezighoudt. Hij wil eerst met zijn collega's over- De verzekeringsmaatschappij en hebben alarm geslagen over een arrest van de Hoge Raad waaruit blijkt dat ge weldplegers in sommige ge vallen hun WA-verzekering kunnen aanspreken voor de schadevergoeding die zij aan hun slachtoffers moeten betalen. Het arrest is al een jaar oud en beves tigt een eerdere uit spraak uit 1996. Pas nu is de aandacht erop gevallen, om dat de verzekeraars een verscherping van de polisvoor waarden hebben aangekondigd. Wie een WA-verze- kering afsluit, is ge dekt tegen schade die voortvloeit uit een onrechtmatige daad. Maar niet als die onrechtmati ge daad willens en wetens is begaan. Het gaat hier om het verschil tussen schuld en op zet. Als een onoplettende fiet ser een voorbijganger aanrijdt, is er sprake van schuld (on achtzaamheid, nalatigheid). De verzekering dekt dan de letselschade van de voorbij ganger. Maar als een vandaal een bushokje vernielt, gebeurt dat opzettelijk. De verzekering vergoedt de schade dan niet. Zo staat het ook in de polis voorwaarden. De aansprake lijkheid is niet gedekt als de schade 'het beoogde of zekere gevolg' is van het handelen van de verzekerde. Verzeke ringen gaan altijd over de mo gelijkheid dat een onzekere gebeurtenis zich voordoet. Wie een moord pleegt, kan wegens 'voorbedachten rade' dus onmogelijk 'WA-gedekt' zijn jegens de nabestaanden. Maar als een tasjesdief een oude dame omgooit die daar bij haar heup breekt? De opzet was straatroof, maar de gebro ken heup was niet het oog merk van de dader. Volgens de leer van de Hoge Raad kunnen plegers van mishan deling of seksueel geweld - waarbij altijd opzet in het spel is - wél bij hun verzekeraars terecht. Tenminste, als zij het door hen toegebrachte letsel, waarvoor zij aansprakelijk en schadeplichtig zijn, niet had den beoogd. Op het eerste gezicht is deze uiüeg gunstig voor de slacht offers van geweld of verkrach ting. De daders kunnen vaak niet of nauwelijks de opgeleg de schadevergoeding betalen. Bovendien matigt de rechter het te betalen bedrag vaak met het oog op de draag kracht van de da der. Veel slacht offers van ge weldsdelicten zijn dan ook aan gewezen op het schadefonds ge weldsmisdrijven. Dat vergoedt echter maar be perkte bedragen (maximaal 30.000 gulden materiële schade en 20.000 gulden smartengeld). Een invalide ge slagen slachtoffer schiet daar Gijs Schreuders juridisch medewerker deling en vooral van seksueel geweld ondervinden ook geen echte genoegdoening als de daders zelf buiten schot blij ven en de verzekering voor de schade laten opdraaien. De maatschappelijke kosten van geweld lopen zo alleen maar op. Het aansprakelijkheidsrecht is juist bedoeld om mogelijke daders van onrechtmatige da den ertoe aan te zetten zorg vuldig te handelen. Als bij sommige misdrijven het risico van de dader wordt weggeno men, dan is er geen sprake meer van enige preventieve werking. Het risico en de kos ten komen dan immers voor rekening van de verzekerings maatschappijen en dus van de premiebetalers. Dat is geen spreiding van risico, maar col lectieve aansprakelijkheid voor de wandaden van indivi duen. De verzekeringsmaatschappij en hebben geen andere keus dan zelf de uideg van de Hoge Raad voortaan onmogelijk te maken. In de polisvoorwaar den moet dekking van aan sprakelijkheid worden uitge sloten in geval van opzettelijk handelen van een verzekerde, ook als de toegebrachte scha de niet was beoogd. Het alter natief is een drastische verho ging van de verzekeringspre- IENHAGEN Vi rijswuk anp Steeds meer Nederlanders zijn niet ver zekerd tegen ziektekosten. Van de totale bevolking loopt 1,1 procent zonder polis rond. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek rekent vooral bejaarden en kleine zelfstandigen tot deze groep. Vooral de hoogte van de premie zou een obstakel vormen. Ook willen sommige mensen om prin cipiële redenen zich niet verzekeren. Verder vinden miljonairs een polis niet nodig, vermoedt het CBS. Keiharde cij fers over de samenstelling van de cate gorie niet-verzekerden, hebben de sta tistici evenwel niet. Vorig jaar waren 182.000 personen niet verzekerd vergeleken met 173.000 in het jaar ervoor. In 1996 waren dat er nog 144.000. Als aandeel van het totale aan tal inwoners is het aantal onverzekerden de laatste jaren vrij stabiel gebleven, on derstreept projectleider J. Smit van het CBS. „De aantallen lijken op een kleine stijging, maar van grote groepen men sen die in problemen verkeren is geen sprake." Vanaf begin volgend jaar kun nen de kleine zelfstandigen bovendien bij de ziekenfondsen terecht. Vorig jaar was ruim 63 procent van de Nederlanders verzekerd via ziekenfond sen. Dat komt neer op meer dan 9,9 mil joen inwoners. Particuliere verzekeraars hadden meer dan 30 procent, ruim 4,7 miljoen Nederlanders, onder hun hoe de, terwijl nog eens 5 procent publiek rechtelijk een verzekering had. In deze laatste categorie vallen onder meer werknemers van lagere overheden. den haag anp kansen krijgen. De Kamer vindt de impuls van 75 miljoen ech ter wat mager. Op de WD na willen alle partijen een verdub beling van dat bedrag. Net als Hermans vindt de Kamer dat er meer behoefte is aan vernie- wing dan aan het verhogen van topkwaliteit. In de nota 'Wie oogsten wil, moet zaaien', brak Hermans met het beleid van zijn voor ganger die juist het toponder zoek wilde stimuleren. Hij legt het accent op het werven van jonge onderzoekers. Die moe ten het werk van het vergrijzen de hooglerarenkorps overne men. De Tweede Kamer wil meer geld uittrekken voor weten schappelijk onderzoek. Boven dien moet de vernieuwing van het onderzoek voortvarender worden aangepakt. Minister Hermans van onderwijs zegt het geld nu nog niet te hebben. Pas in 2003 heeft hij 10 miljoen gulden extra voor wetenschap pelijk onderzoek. De minister heeft te kennen gegeven het onderzoek te wil len vernieuwen om samenle ving en economie te blijven voeden met nieuwe inzichten. Jonge 'dwarse' onderzoekers en ook vrouwen moeten meer anouk middelkamp >en besteden weinig aandacht aan het overma- 'ruik van slaapmiddelen door ouderen. Hoewel Iderlands Huisartsen Genootschap (NHG) een Ie richtlijn rondom het medicijngebruik heeft ■teld, houden in de praktijk weinig medici zich >ezig met het voorkomen van medicijnverslaving senioren. Volgens A. Timmermans, adjunct-di- r van het NHG, komt dit doordat het bijna on- jk is de ouderen daadwerkelijk af te laten kicken middelen. „Ze zijn zo afhankelijk van de pillen, nauwelijks zonder kunnen. Eigenlijk moeten we obleem bij de wortel aanpakken door goede 'ïting te geven. Maar d^ar is vaak geen tijd talmerings- en slaappillen, ook wel benzodia- n genoemd, leiden binnen twee tot drie weken verslaving. De huisartsen horen de pillen dan aar voor een korte periode voor te schrijven. Een van de ouderen blijkt de medicijnen echter al dan tien jaar te slikken. Vaak zijn de medicijnen geleden voorgeschreven vanwege incidentele sche problemen (bijvoorbeeld het verlies van ^rtner) en wordt er daarna klakkeloos een herha- pept uitgeschreven door de assistente van de Is. „Eigenlijk zou de huisarts bij ieder recept kijken of het medicijn nog noodzakelijk is", zegt Timmermans. „Maar helaas komt het daar niet al tijd van." Het langdurig gebruik van de medicijnen kan leiden tot concentratiestoornissen en spierverslappingen. Daardoor lopen ouderen een grotere kans te vallen en botten te breken. Volgens Timmermans zijn deze bij werkingen echter ondergeschikt aan de problemen rond de slapeloosheid. „De patiënten functioneren nauwelijks als ze 's nachts geen oog dichtdoen", zegt de adjunct-directeur. „Je kunt wel vertellen dat de sla peloosheid hoort bij het ouder worden, maar daar ne men ze geen genoegen mee. Ze willen gewoon slaap pillen en daarmee uit. En als je ziet hoe slecht die men sen eraan toe zijn, kun je ze de medicijnen bijna niet weigeren." M. Olthof, beleidsmedewerker gezondheid en zorg bij de ouderenbond Unie KBO, denkt dat het overmati ge medicijngebruik te wijten is aan de gebrekkige com municatie tussen de huisartsen en specialisten. „De één weet vaak niet wat de ander voorschrijft", zegt Olt hof. „Het gevolg is dat sommige ouderen met zakken vol medicijnen rondlopen en alles door elkaar slik ken." Timmermans bevestigt dat er nogal eens iets misgaat in de communicatie tussen de huisarts en spe cialist. „Daar moet veel meer aandacht aan worden be steed." Een gevolg van de slechte samenwerking tussen de verschillende medici is dat veel ouderen medicijnen slikken die al lang niet meer nodig zijn. „Als ze vijf jaar geleden een medicijn voorgeschreven kregen, blijven ze dat jarenlang slikken", zegt Timmermans. „Ook al zijn de klachten al lang verdwenen." Volgens Olthof komt dit doordat senioren heel trouw zijn aan hun arts. „Ze zijn vaak erg gehecht aan de medici bij wie ze al jaren onder behandeling zijn en nemen alles klakke loos van hen aan. En als de dokter niet vertelt dat ze moeten stoppen met de medicijnen, doen ze dat ook niet." De beleidsmedewerker pleit dan ook voor een betere begeleiding van de huisartsen bij het medicijngebruik. Als de ouderen bewust worden gemaakt van de geva ren van het gebruik van slaapmiddelen, denken ze er wel twee keer over na voordat ze een pil innemen. Maar dan moet de huisarts er wel de tijd voor nemen om ze voor te lichten. Dus niet een briefje sturen en in eens de dosering verlagen. Het is beter heel langzaam af te bouwen. Timmermans is het hier mee eens. „In principe zijn we altijd blij met mensen die kritisch nadenken over hun medicijngebruik. En we willen er ook best tijd in steken om die mensen te helpen van hun verslaving af te komen. Of het daadwerkelijk lukt, is de vraag. Maar het is het proberen waard." Pagina 2: Commentaar Deze actie geldt nog maar 3 dagen! De voordeligste landelijke aanbieder nu nog voordeliger: Maar liefst 50% korting op de abonnementsprijs, 4 maanden lang! Wie vóór 15 oktol Telfort Pak&Bel A iveert. krijgt de eer kV-V Telfort Dal praat 'n stuk makkelijker Telfort Pak&Bel i BelCompany, The Phoi Megapool, It's Elc

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5