Vakantievilla voor ernstig zieke kinderen WEER Ouderen slikken zich suf IV 81 Hindrik Blaauw al vier keer slachtoffer bliksem Wetenschappers vallen over plassende dino's DINSDAG 12 OKTOBER 1999 COMMENTAAR Een toenemend aantal 65-plussers raakt verslaafd aan slaaptablet ten en kalmeringsmiddelen. Hulpverleners, zorgverzekeraars en wetenschappers hebben daarover alarm geslagen. Verzekeraars moeten jaarlijks zo'n veertig miljoen gulden aan ziekenhuiskosten betalen voor bejaarden die als gevolg van versuffing ten val zijn ge komen. Slaap- en kalmeringsmiddelen helpen de gebruikers tijde lijk aan de nodige rust, maar langdurig gebruik veroorzaakt luste loosheid, verminderd concentratievermogen en een grotere kans op ongelukken. Bovendien zou de werking van veel middelen na verloop van tijd verminderen, zodat gebruikers behoefte krijgen aan hogere doses. Een ieder is zelf verantwoordelijkheid voor wat hij of zij slikt. De vraag is echter of de Verslavende werking van de middelen in kwestie voldoende bekend is bij de gebruiker. Hier ligt een verant woordelijkheid voor artsen, apothekers en de farmaceutische in dustrie. Allereerst is het van belang dat de huisarts bij het uitschrij ven van een recept de patiënt op de verslavende werking van een middel wijst. De uitreiking van zogenoemde herhalingsrecepten zou bij voorkeur niet aan een doktersassistent moeten worden overgelaten. Een bijkomend probleem is dat de huisarts soms niet weet welke medicijnen de specialist heeft voorgeschreven. De toepassing van de computer om medische dossiers actueel te houden is blijkbaar voor verbetering vatbaar. Op het terrein van de voorlichting over de verslavende werking van medicijnen, mag wellicht ook meer aandacht worden verwacht van de apotheker. Het kan beslist geen kwaad dat patiënten van die kant naast een duidelijk leesbare bij sluiter ook mondeling nog een waarschuwing krijgen dat het uit gereikte middel verslavend kan werken. Dat een arts een slaap- of kalmeringsmiddel niet lichtvaardig uit schrijft, en eveneens voorzichtig is met herhalingsrecepten, moet een vanzelfsprekendheid zijn. Resteert het probleem, dat sommige patiënten om een medicijn blijven vragen, terwijl dat voor hun ge zondheid eigenlijk ongewenst is. Van de arts mag in dit geval een veel kritischer opstelling richting patiënt worden verwacht. Zonnig en koude nachten Er worden in Nederland al bijna 300 jaar weerkundige waarnemingen verricht en één van de pioniers waar we deze lange reeks aan te dan ken hebben was de waterbouwkundige en cartograaf Nicolaus Samue- lis Cruquius. Hij begon in 1705 te Delft met het driemaal daags afle zen van de temperatuur, luchtdruk, vocht en neerslag. Cruquius be dacht een eigen schaalverdeling omdat er nog geen universele thermo- meterschaal bestond. Vanaf 1727 vermeldde hij de temperatuur in graden Fahrenheit en in die jaren, toen hij Amsterdam met kwikthermometers experimenteer de, heeft hij eveneens al zijn eerdere metingen omgerekend in Fahren heit. Hij onderhield ook nauwe contacten met een Engelse meteorolo gische organisatie die voorschreef hoe de metingen moesten worden gedaan. Op die manier is het KNMI in staat geweest om de Cruquius- reeks, periode 1706-1734, te reconstrueren zodat Nederland nu de beschikking heeft over één van de langste meetreeksen ter wereld. Het actuele weerbeeld wordt dezer dagen bepaald door een hoge- drukgebied boven de Britse eilanden en de Noordzee. De as van het luchtdrukmaximum ligt de komende nacht en woensdag over dag over Nederland. Daardoor valt de wind weg en doordat er nauwelijks nog wolken zijn kan het flink afkoelen. Op enkele plaatsen, ook in onze regio, zakt de temperatuur tot 1-2 graden boven nul. Nabij het aardoppervlak komt het tot vorst aan de grond. Verder kunnen er enkele mistbanken ontstaan. Morgen zijn er perioden met zon, waaien doet het nauwelijks en de temperatuur stijgt tot omstreeks 14 graden. Op donderdag trekken er enkele wolkenvelden over ons land. Deze hangen samen met vochtige lucht die om het hogedrukgebied heen stroomt. Daarna, aan het einde van de week, beweegt het hogedrukgebied zich naar het noorden van Europa en wordt met een noordoos telijke stroming droge lucht aangevoerd. Er komt dan weer meer zon. De temperaturen schommelen in de middag rond de 14 graden, in de nacht en ochtend is er kans op vorst aan de grond. jan visser Stichting bouwt Villa Pardoes nabij pretpark De Efteling M I LLENNI nog dagend ds nie neldei jompl' ilitie Waar cle worm niet sterft Opheusden in de Betuwe is te vergelijken met Staphorst op de Velu- we: een dorp gedomineerd door de zwarte-kousen kerken. De NPS besteedde gisteravond in de documentaire 'Waar de worm niet sterft' aandacht aan de wijze waarop deze vorm van protestants- christelijk fundamentalisme ingrijpt/ingreep in het leven van enkele inwoners van dit plaatsje. Om even te verduidelijken, de zwarte- kousenkerken achten de mens zondig tot in zijn botten. En je kunt doen wat je wilt, als je niet bent uitverkoren, eindigt het beroerd met je. In het gewone leven is men tegen van alles en nog wat: tegen inen ting, tegen verzekeringen, tegen politieke bemoeienis van vrouwen (die trouwens ook geen lange broek mogen dragen), tegen elke vorm van kansspel, tegen Sinterklaas (want van de roomsen moeten ze helemaal niets hebben), tegen sport op zondagen tegen televisie, want er zijn al genoeg 'geestelijke boosheden in de lucht' (Ef. 6:12). Sombere tegenhouden zijn het, rond wie de doem van het harmo nium hangt, maar zeer principieel: de bijbel hangt hen gelijk een zwaard op zijde. Hun kracht ligt in hun isolement. Van de geïnterviewden hingen enigen de strenge leer nog aan ('Als je sterft zonder verzoend te zijn met God, kom je op een verschrikkelij ke plek terecht'), anderen hadden zich ervan afgekeerd, maar waren nog wel gelovig. Een van hen zei: 'Ik ging studeren. Toen ik eenmaal buiten dat kringetje raakte, zag ik andere dingen en ging ik vragen stellen. Maar dat was niet gewenst. Dat zagen ze als schoppen tegen de kerk'. Een ander zei: 'Er waren regels die ik niet kon terugvinden in de bijbel, zoals: als je een snor draagt, mag je geen belijdenis doenMaar hij worstelde nog altijd met de vraag of het na zijn dood wel goed met hem zou komen. Dat hij toch maar niet zou be landen daar 'waar de worm niet sterft en waar het vuur nooit dooft'. Een der vrouwen in het programma vond 'dat je werd opge voed met een irrele angst en dat wilde ik mijn eigen kinderen niet aandoen'. Aangrijpend was het betoog van een jonge vrouw die voor het hu welijk al zwanger was. Een zonde van jewelste in die kringen. 'Ik trouwde in de kerk en moest daar voor de hele gemeente schuld be lijden. Ik moest zeggen dat het me speet dat ik zwanger was. Maar ik had daar helemaal geen spijt van. Toen ze me dat aandeden, dacht ik: nu is het over'. Ook al hadden ze zich van dit fundamen talisme afgekeerd, het had hen allen pijn gedaan hoe harteloos ze aan de kant waren geschoven. 'Ik voelde me 1-2-3 de hel inge- schopt', zoals een van hen zei. Door het programma heen waren citaten te horen van een preek van zo'n oer-zware dominee. Voor 'verloren, goddeloze zwervers' maakte hij zijn volgelingen uit. De zweep ging er krachtig overheen. Of God het allemaal op prijs stelt, blijft natuurlijk de vraag. wil buys 'Rijdt', inderdaad, want Nicky zit al enkele jaren in een rol stoel. Hij lijdt aan de ziekte van Duchenne die zijn spieren langzaam afbreekt, een onom keerbaar proces. Zijn zusje Ter ry, een lange spring-in-'t-veld heeft de ziekte ook. Bob en Brenda van Lieshout, die zwijg zaam glimlachend naar hun enthousiaste kinderen hebben geluisterd, prijzen vooral de ruimte die is voorzien in het va kantiecomplex. „Hele brede gangen, automatische deuren, aangepaste douches en toilet ten, instrumenten om kinderen in en uit bed te tillen. Dat is ideaal voor ouders van een zwaar gehandicapt kind en heel belangrijk om echt van vakantie te kunnen spreken", aldus moeder Brenda. Het idee voor de bouw van eèn vakantievilla waar kinderen met een levensbedreigende ziekte, zoals Nicky, samen met hun ouders en eventuele broertjes en zusjes een week gratis 'eruit' kunnen zijn, stamt uit de Ver enigde Staten. In de staat Flori da staan in een park honderd aangepaste bungalows bij el kaar voor hetzelfde doel. Als ex tra hebben de vakantiegangers daar vrij toegang tot de wel der tig attractieparken in de omge ving. Piet van Haaren, voorzitter van de Stichting Natuurpark De Ef teling, liet zich daar inspireren. De gepensioneerde ziekenhuis directeur nam het initiatief om het idee naar de Nederlandse mogelijkheden te 'vertalen'. ,,Ik was na een bezoek aan dat dorpje zeer aangedaan en vond dat in Nederland een plaats in gericht moest worden waar met een ernstig ziek kind in gezins verband vakantie kan worden gehouden", verhaalt Van Haar en het ontstaan van het project vier jaar geleden. Deze week start de bouw van Villa Pardoes op een nu nog braakliggend stuk grond naast De Efteling. Er komt een grote villa in de vorm van een slak kenhuis. Aan de rand zijn acht vakantiewoningen die elk zes personen kunnen herbergen. Verder zijn er onder meer speelgangen van zeven meter breed, een waterpartij, een to neel en er komen computers en speeltoestellen te staan. „Het slakkenhuis staat voor huise lijkheid en rust. Het gezin kan als geheel een weekje op adem „Computers met spelletjes, een glijbaan en bedriegertjes waar onverwachts water uitkomt." Nicky (11) en zijn zusjes Terry (9) en Britt (5) zijn eensgezind. Dat is allemaal leuk aan Villa Pardoes die in het Brabantse Kaatsheuvel wordt gebouwd. Gezinnen met een ernstig ziek kind kunnen daar vanaf vol gend najaar een week gratis samen vakantie vieren. In de huiskamer in Hoofddorp wordt nu al volop gegrinnikt bij het idee dat je zomaar natgespoten kunt worden als je in het va kantiehuis door de gang met de waterpartij rijdt. De familie Van Lieshout uit Hoofddorp kijkt nu al uit naar een week vakantie in Villa Par does. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN komen. Ook in de wintermaan den, want in de binnenruimtes zijn mogelijkheden te over voor ontspanning en plezier. Voor het ernstig zieke kind, maar ook voor de gezonde broertjes en zusjes", geeft Rob Halkes aan. Hij is voorzitter van de Stichting Fondswerving Villa Pardoes. Het totale project gaat 23,5 mil joen gulden kosten. De stichting De Efteling bekos tigt de bouw van het 'slakken huis' die op 8,5 miljoen wordt geraamd. Het overige geld zal in drie jaar tijd door bedrijven, instellingen en vermogende Nederlanders bijeengebracht moeten worden in een fonds. „De exploitatiekosten zijn 1,5 tot 2 miljoen gulden per jaar. Om de continuïteit te garande ren, hebben wij ervoor gekozen dit geld niet jaarlijks bijeen te brengen maar een fonds op te richten waaruit de exploitatie blijvend gefinancierd kan wor den. In de afgelopen drie weken hebben we al veel aanmeldin gen ontvangen voor medewer king die ook in natura kan zijn, zoals tv's, speeltoestellen en noem maar op", zegt Halkes die goede hoop heeft het streef bedrag te halen. Piet van Haaren benadrukt dat het 'vakantie-gevoel' voorop staat bij de uitvoering van het project met de kinderen als uit gangspunt. „Het is beslist niet hetzelfde als een Ronald McDo- naldhuis waar ouders kunnen overnachten als hun ernstig ziek kind in het ziekenhuis ligt. Villa Pardoes is een echt vakan tiehuis dat is ingericht volgens wensen van kinderen. Er komt een wand met tweeduizend ka bouters en sprookjesfiguren. Er komen klimrekken en glijba nen. Veel groen ook en buiten gaan dieren lopen. Het is de be doeling dat een gezin een fijne week heeft samen. Even weg van de grote zorgen van alle dag. Er zal verzorgend perso neel zijn, maar voor medische voorzieningen zullen we een beroep doen op huisartsen en ziekenhuizen in de omgeving." In totaal zullen elk jaar vierhon derd gezinnen kunnen genieten van een week gratis vakantie in Villa Pardoes. Om in aanmer king te komen, moet het ernstig zieke kind nog wel 'vakantie vaardig' zijn. Het moet zich kunnen verplaatsen en de druk te van een verblijf buiten het bekende eigen huis aankunnen. Tijdens de vakantieweek heeft een gezin gratis toegang tot De Efteling en Het Land van Ooit. Ook dat lijkt de kinderen Van Lieshout wel spannend. Nicky herinnert zich nog het bezoek dat hij op uitnodiging van het tv-programma 'Doe een wens' heeft gebracht aan een pretpark rond het thema 'ruimtevaart'. „Daar was ook een bioscoop waar ze een film draaiden over een reis naar de maan. Als je naar die film keek, leek het net alsof je zelf in de raket zat en door de ruimte vloog. Dat was een gaaf gevoel", beschrijft hij die ervaring met glinsterende ogen. yvonne van der heijden :rov Heti in 1 ir 1631 Menu nverk htevi Deve Nog 81 dagen enl veel ill we millennium bt BPij'ei Reden voor deze 1 in een dagelijkse s rug te kijken op b( phql» gebeurtenissen di er. De grepen op corres| rende data in de a 1000 jaar. Dezewi H okt 1961: Eiland! Cunha ontscheep lil 1997: John Denve ;SNAJ om bij vliegtuigoi jJTgc okt 1966: Begin n nen Schmelzer; 14 okt Slag bij Hastings; 1894: Dreyfus in arresteerd; 16 oktfc'enl Eerste operatie or 'en 21 doving. spa 12 OKTOBER 199 Zijn lichaam raakt de ben ei oktober 1997 zo vern en op slechts met behulp v afdrukken uit zijn hu rado vastgesteld kan [bij al dat hij het slachtoffei tig ge Amerikaanse zanger emai ver is pas één een futuristisch ogeu bervliegtuig als hij m stel neerstort in Monp voor de kust van G laatste woorden aan keerstoren zijn: 'Heb en gaan over het al d OOI leri-1 hting rmid denv\ april goed functioneren vi af okt< transponder, een ap[ ima's vliegtuigen volgt. Mei Denver (53) overlijdt reldberoemde zangei hoogtijdagen de repu dat iedere Amerikaan dam hem als schoonzoon ben. Dat komt deels i zachtmoedige uitstra ren o ook door zijn zelf ges ïanda composities, als 'Am lie as en 'Calypso'. 'Boveni ivde telt Jolly Determann, lid van de nog steeds erbar vaderlandse John De vplar club, 'spreekt voor vt len g hoe deze zanger tege ng. aankeek. Zijn zorg vo lieu en het welzijn va was enorm groot'. D( 12de oktober vergeet 'Het was een grote sc derhalve maand na z krijgt John Denver ee een zwerfkei in Apeli ze held zal ons altijd henkruijl» 1 hets rentie durer rijgen den. Ik heb nog gezegd tegen de verzekering, dat we beter een nieuwe hadden kunnen krijgen." Vorige zomer was het zelfs twee keer raak. Bij de eerste bliksem inslag was de schade te ver waarlozen. Korte tijd later was het wel weer raak in zijn wo ning en kon de klokradio die op de slaapkamer stond na het on weer in de vuilnisbak. Vorige week tenslotte werd Blaauw wederom geconfron teerd met een blikseminslag. Behalve de televisie van Arie, die nog thuis woont, waren ook de televisie in de woonkamer Als jochie vond hij het prachtig. Bij elke knal rende de nu 70-ja- rige Hindrik Blaauw uit Noord broek naar buiten om naar de hemel te turen. Donder en blik sem. Het kon hem niet gek ge noeg gaan. Maar sinds twee jaar vindt hij het niet leuk meer. Augustus 1997. Met echtgenote Pietertje was hij die middag op de fiets in Nieuw-Scheemda toen het begon te onweren. Zoon Arie zat thuis. „Die kreeg de schrik van zijn leven", weet Blaauw nog. „De video was ka pot door de blikseminslag. De reparatiekosten waren 465 gul- Gokkers Het Oude Raadhuis in Hoofddorp. Erg oud is het niet, maar gebouwen in Hoofddorp zijn natuurlijk veel sneller oud dan in andere dorpen. Hel is een ouderwetse kantoorvilla in baksteen, ik schat 'm op begin deze eeuw, en hij staat aan liet kruispunt van een Hoofdweg en een Hoofdvaart, daar waar het allemaal be gon. Ook voor talloze cabaretiers, want het Oude Raadh uis is allang geen Raadhuis meer. Het werd tot een theatertje waar iedere Nederlandse cabaretier wel eens heeft ge speeld of gerepeteerd. Wist u trouwens - even heel iets anders - dat Hoofddorp procen tueel het hoogste aantal gokver slaafden kent van de hele streek? y Dat zijn de officiële cijfers van het CAD (Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs en blijkbaar ook Fruitautomaten) in Noord-Holland. Hoofdorp is verslingerd aan de een armige bandiet. Terwijl het er toch zo aangeharkt uitziet. Hoe zou dat komen? Is er iets in de aard van de Hoofddorper dat hem voorbestemd voor het uitdagen van het lot? Zou kunnen. Wie willens en wetens en de video rijp voor de sloop. De schrik zit er bij Blaauw be hoorlijk in. „Bij elke knal denk ik nu, ik hoop dat het goed gaat." Een verklaring waarom zijn woning steeds wordt ge troffen, heeft Hindrik niet. „De hele straat is aangesloten op de kabel. En dat het toch steeds bij mij mis moet gaan." De FM-antenne heeft hij direct na de eerste blikseminslag al verwijderd van het dak. „Nu zit ik met slecht weer liever bij an deren thuis, dan dat ik in mijn eigen woning ben." Een nieuwe uitgebreide docu mentaire-serie van de BBC over het leven van dinosauri ërs is slecht gevallen bij een aantal wetenschappers. In de serie zijn de prehistorische dieren en hun gedrag via computeranimatie tot leven gebracht. Zo was tijdens eer ste aflevering afgelopen week te zien hoe een van de dino's na een gewonnen gevecht met een soortgenoot een for se straal urine produceert om zo zijn veroverde territorium te markeren. Verscheidene deskundigen gruwelen van dergelijke ani maties, omdat allerminst is bewezen dat de mega-reptie- len een dergelijk gedrag ook vertoonden. „Sommige ani maties in Walking with Dino saurs zijn geweldig, maar veel zaken worden ten onrechte vertoond als een vaststaand feit. Dat is erg ongelukkig", zegt Dr. Angela Milner van het Natural History Museum in Londen in de Britse krant The Observer. Een andere deskundige, af komstig van de Unj van Bristol, is ook thousiast. Hij meenl geen bewijs is voor I lisme onder bepaalde! dino's zoals de BBC-| beweert. De documej in zijn ogen een latieve exercitie'. De eerste uitzend Walking with Dinosa meer dan dertien mil kers. ondereen landingsbaan gaat wonen en dagelijks hon derden tonnen aluminium en kerosine over zijn dak krijgt, in zo iemand schuilt allicht een latente gokker. Toch schijnen zelfoverschatting en overmoed niet de hoofdoorzaak te wezen: de Hoofddorpse gokhausse is letterlijk uit de lucht komen vallen. Oorzaak is volgens het CAD de relatief hoge welvaart in het dorp, en die is weer te danken aan de banenmagneet Schiphol. Hoofddorpers scoren daarmee hoog op twee risicofac toren: veel geld, en veel eenzaamheid. Dat laatste om dat Hoofddorpse kinderen en ouders hun huisgenoten maar zelden zien: allemaal hveeverdieners en druk druk, u kent dat. Aan die eenzame zielen bieden in middels talloze Hoofddorpse bingohallen en black- jackschuren troost. Elke avond komt een man aan de deur van de zwarte Deutsche Klassen lotterie. Sigaren- ivinkeliers krijgen stoflongen van het krasrubber dat permanent boven de toonbank zweeft. Hoofdorpse kleuterscholen worden geteisterd door massale inzet op hamsterraces. Zodra tivee willekeurige Hoofddorpse honden elkaar treffen in het park verzamelt zich een menigte huisvrouwen die bedragen begint te roepen. Het zal ook ivel iets te maken hebben met de huisje- -boompje-beestje nieuwbouw: kicks voor niks zijn daar in de regel zeldzamer dan in de grote stad. Nieuwbouw en verveling, het oude verhaal, maar dan zou je óók verwachten dat Hoofddorpers bovengemid deld drinken, en dat is weer niet zo. Evenmin zijn ze massaal aan de snuif, al bulken ze van de poen en komt de vaste lijn uit Suriname zo ongeveer onder hun neus aan. Nee, ze gokken. Als je dat positiever formuleert kan je zeggen dat Hoofddorpers van nature optimisten zijn. En dat klopt ivel weer aardig, bedacht ik deze week, weer eens terug in het Oude Raadhuis. De muren en wanden zijn bezaaid met foto's en affiches van cabare tiers, levensliedzangers en doe-het-zelf kindertheater. Er moeten door de jaren heen honderden huivering wekkend slechte voorstellingen gegeven zijn. Maar een Hoofddorper is duidelijk niet iemand die zich laat ont moedigen door het verlies van vijftien of twintig gul dens. jaar in jaar uit bleven ze naar het Oude Raadhuis ko men, hopend op een van die zeldzame avonden dat het publiek als winnaar het pand verlaat. Tenvijl je eigen lijk niet eens van huis wegkon omdat je zoon dan er gens de huishoudportemonnee in een fruitautomaat kiepert. Maar toch gegaan, en vijftien gulden ingezet bij het Oude Raadhuis,- en gelachen voor dertig! Hoofd dorpers. Gokkers die negen meter onder de zeespiegel een vee! te duur huis hebben neergezet, terwijl elk mo ment een Boeing 747 een enorm gat in de Ringdijk kan crashen. Geboren try-out publiek. JUSTUS VAN OEL MENSE De Amerikaans! /actrice BARBRJ SAND heeft ge( haar leven in h Hollywood. Haa| to's, juwelen, h, meubilair, pianj tiek gaan daaroj in de verkoop. I deel van haarbf wordt verkochtl lingen bij ChristT York op 29 nova december. De4 markeren vol gel sand vooral hai een sobere lev^ de website vanl huis staat te leT Streisand al eet succesvol spull hand heeft ged hebbers kunner kort onder mee een Mercedese Thunderbird uü l| Haar collectie zal naar verwat R veel aandachtt van de kostbare gen, een Tiffan] waarschijnlijke half miljoen gul opbrengen. r

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2