Rechtbank wil drie nieuwe getuigen horen Extra geld bibliotheken Zoeterwoude ti >i Tafeltje Dekje Voorschoten duurder Kinderopvang in oude gebouw Rabobank Keman vertrekt na conflict jnland Ziekenhuis en ehospitium samen langstelling voor Regio neropvang gering )AG 12 OKTOBER 1999 O n procent automobilisten te hard Bij een snelheidscontrole gistermorgen op de Vron- an in Leiderdorp bleek tien procent van de automobilisten rd te rijden. Tussen 9.50 uur en 11.00 uur kwamen 206 au- ngs het controlepunt. Daarvan reden er 21 harder dan de jtane 50 kilometer per uur. Hoogst gemeten snelheid was ometer per uur. Er wordt in Leiderdorp veel geklaagd over rd rijdende automobilisten op de Vronkenlaan. Aan die is een aantal basisscholen gevestigd. !e| nenwerking reinigingsdiensten wfNDAMLeidschendam, Rijswijk en Voorburg gaan hun ne jïzameling gezamenlijk regelen. De drie gemeenten bren- hai ,un afzonderlijke reinigingsdiensten samen in een nieuw jf. Dat moet binnen twee jaar een onderkomen krijgen in rijk. Het plan wodt in december aan de betrokken gemeen- en voorgelegd. i b hc nland Ziekenhuis en het n latiecentrum Rijnlands ipitium gaan nauwer sa- ;rken. Daarmee zet het dorps/Alphense zieken- ien volgende stap naar >tere aansluiting van ver- nde zorgtakken: zieken- revalidatie- en verpleeg- In Alphen aan den aan al langer plannen op om samen te werken met ïghuis Oudshoorn. Rijnland Ziekenhuis en atwijkse revalidatiecen- tekenen eind deze week samenwerkingsovereen- Daarnaast wordt ook een intentieverklaring onderte kend met verpleeghuis Ouds hoorn als derde partner. Bin nen één jaar moet de aanslui ting verder zijn ontwikkeld, zo dat de patiënt voortaan naad loos van de ene naar de andere instelling overstapt. Er werkt al enige tijd een re validatiearts van het Zeehospi tium in het ziekenhuis in Al phen aan den Rijn. Die gaat zich voortaan eerder met de pa tiënten bemoeien. Zij kunnen dan direct van de huisarts te recht bij deze revalidatiearts in het ziekenhuis. Die kan hen in overleg met de specialisten doorverwijzen naar het revali datiecentrum of het verpleeg huis. hui alle lat bi\i i ïSh irsci idi dja idi i ui ge h( (bi) e w jk iche ERTEI !ORP Z ebes k. orbet k( onzeker of de geplande dfcpvang in Oegstgeest it. Uit een peiling die ouluder H. Steens (onder horige maand heeft ge- blijkt, dat er weinig be- illing is voor de na- Ise opvang, die op 1 janu- s h start moet gaan. lts 62 ouders hebben de Ie vier jaar behoefte aan voor hun 12- tot 15-jari- leren. In totaal kregen (egstgeestste ouders met id in de leeftijd van 9 tot vorige maand een vra- ïulier thuis. Van de 467 die de enquête invulden 292 geen behoefte aan luwe vorm van opvang. ionderd weten nog met in de toekomst gebruik maken van de mogelijk- de tieneropvang te kun- italen heeft Oegstgeest in dertig aanmeldingen iders nodig, en dat üjkt haalbaar. Volgens een 'Oitvoerder van Oegstgeest ie de tegenvallende vraag lname aan een landelijke roject met naschoolse twijfelachtig. „Mis- dat we het project moe- stluggeven aan het rijk." De nte heeft een adviesbu- de arm genomen die de isten van de enquête na- studeert. idee achter de tienerop- de kinderen na school de straat te houden, de bedoeling dat de 12- •jarigen in zalencentrum )t Proffijt een eigen ruim- jgen waar ze huiswerk n maken en zich kunnen innen. CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 Vraagtekens rond moord op Jan Balfoort DEN HAAG/VOORSCHOTEN/KATWUK De Haagse rechtbank wil drie nieuwe getuigen horen over de moord op de Voorschotense handelaar Jan Balfoort. Rechtbank-president A. de Boer kwam daarmee gisteren tegemoet aan de wens van L. de Milliano, de advocaat van de 32-jarige Katwijker die ervan wordt verdacht Balfoort om het leven te hebben gebracht. Volgens De Millia no heeft zijn cliënt 'niets met de zaak Vein doen'. „Het onderzoek moet een andere kant op om de ware dader te vinden", aldus de Katwijkse advocaat. Het leek er aanvankelijk op dat de zaak Balfoort gisteren volledig zou worden behandeld. Maar na een tijdje besloten de leden van de rechtbank de zaak verder aan te houden in afwach ting van nader onderzoek. Van de ver dachte zelf waren de rechters op dat moment niet veel wijzer geworden. Hij hield vol dat hij niets te maken had met de dood van de Voorschotenaar, wiens lichaam op 26 januari van dit jaar werd aangetroffen in Voorscho ten. Balfoort lag in een Hyundai be stelbusje op de Douw van der Krap laan. Volgens de politie was hij al een kleine week dood toen hij werd gevon den. Hij was door zijn hoofd gescho ten. De politie begon het onderzoek bij degene op wiens naam het bestelbusje staat. Volgens de eigenaar van het bus je had Balfoort diens wagen geleend om ermee naar Katwijk te gaan. Via via kwam de politie tenslotte uit bij de 32- jarige Katwijker die gisteren voor de rechtbank stond. In het garagebedrijf van de man vond de politie een vuur wapen en schoenen met bloed van het slachtoffer erop. Verder bleek dat Balfoort op 20 ja nuari bij de Katwijker was geweest om de verkoop van een Mercedes af te wikkelen. De 40-jarige Voorschotenaar zou zijn geld krijgen, bijna 40.000 gul den, en het nog immer ontbrekende 'deel drie' komen brengen van het kentekenbewijs van de Mercedes. De verdachte zou Balfoort alleen van deze transactie hebben gekend. Balfoort had de bewuste auto al eer der aan de Katwijker aangeboden, die er wat werkzaamheden aan verrichtte en de wagen doorverkocht. Hoe Balf oort aan de Mercedes was gekomen, werd tijdens de zitting niet duidelijk. Een kennis van de Voorschotenaar verklaarde tegenover de politie dat 'Jan met dingen bezig was waarvan wij niets wisten'. Kort voor zijn dood zou hij tegen vrienden hebben gezegd: „Ik ga de slag van mijn leven slaan. Het wordt erop of eronder." De verdachte hield tijdens de zitting bij hoog en bij laag vol dat Balfoort niet bij hem was geweest met een Hy undai bestelbusje, maar met een an dere auto. Balfoort zou zelfs nog heb ben gevraagd of de Katwijker even naar een aantal beschadigingen aan die wagen wilde kijken. Navraag in de buurt leerde de politie echter, dat een aantal mensen wel degelijk een bestel busje bij het bedrijf van de Katwijker had zien staan. Ook verklaarden enke le getuigen, dat ze op de bewuste avond knallen hoorden en kruitdam pen roken, al liepen de verklaringen wel sterk uiteen waar het ging om het tijdstip. De verdachte snapte er niets van. „Ik heb geen knallen gehoord, heb niks geroken, en geen busje gezien", zei de uiterlijk onbewogen Katwijker. „Ik heb er geen verklaring voor. Had ik die maar." Ook het feit dat in zijn garage een geweer met Balfoorts bloed was gevonden stelde de verdachte voor een raadsel. Het was het wapen waarmee hij soms ging stropen in de duinen, ja. Maar voorzover de Katwijker wist, stond dit geweer bij zijn vader thuis. Volgens zijn vader lag het wapen juist altijd 'op de zaak' van zijn zoon. „Waarom zit er op een geweer waar mee je op konijnen schiet eigenlijk een geluiddemper", wilde de rechter we ten. Volgens de verdachte moest men zich niks bij die demper voorstellen. „Hij werkte helemaal niet. Ik vond dat- ie een knappe herrie maakte." Op de zitting werd niet duidelijk wie er allemaal toegang hadden tot het ga ragebedrijf van de verdachte. Volgens de Katwijker had alleen hij een sleutel. Maar de rechter wist nog een aantal bekenden van de verdachte te noe men, die ook een sleutel hadden. De schoenen met het bloed van Bal foort erop? Dat waren gymschoenen die de verdachte naar eigen zeggen al een tijd niet meer droeg. Hij was over gegaan op klompen. Iets wat zijn vader tegen de politie had ontkend. Hij had zijn zoon nooit op klompen gezien. Volgens de verdachte loog zijn vader. Hij had het hem pas nog aan de tele foon gevraagd: waarom heb je nou ge logen? Onbegrijpelijk vond de Katwijker het dat een speurhond 'geurovereen- komst' had geroken tussen doeken in het bestelbusje, waarin Balfoort dood werd gevonden, en hemzelf. De enige verklaring die hij had was, dat 'iemand hem er probeert in te luizen'. Wie dat was, wist hij niet. „Ik heb er geen notie van. Ik heb met niemand ruzie." Het is nog niet bekend wanneer de zaak Balfoort wordt voortgezet. Oegstgeest zou in januari, met andere gemeenten, deelne men aan een proefproject van het ministerie van volksgezond heid, welzijn en sport (VWS). De gemeente ontvangt daar voor een subsidie van vier ton, die over vijf jaar wordt uitge keerd. Dit project van VWS voorziet in 15 zogeheten 'kind plaatsen'. Tot 2003 komen daar jaarlijks vijf plaatsen bij. Omdat de verwachting is dat iedere tiener slechts enkele da gen per week van de opvang ge bruik maakt, moeten zich mini maal dertig ouders aanmelden wil Oegstgeest het project ren dabel maken. Het is de bedoe ling dat ouders de tieneropvang gaan 'inkopen', zoals gebruike lijk is bij buitenschoolse op vang. Ze betalen voor de plaats een inkomensafhankelijke bij- Deze maand zou al warm gaan draaien voor het proefproject, zoals het ministe rie had geëist, door inloopuren voor tieners in 't Groot Proffijt te starten. Volgens G. Broek mans van de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) die de in loopuren gaat begeleiden, wordt daarmee pas na de herfstvakantie een begin ge maakt. Een stuk of dertig tie ners kunnen dan twee midda gen per week zo'n tweeënhalf uur terecht in het zalencen trum. Als de naschoolse opvang in Oegstgeest uitbreiding krijgt, blijft de rol van de LWO volgens Broekmans beperkt. „Wij bren gen het alleen op gang, maar we zijn niet gespecialiseerd in deze doelgroep. Wie het daarna overneemt is nog onduidelijk." De gemeenteraad neemt 16 december een besluit of het proefproject in Oegstgeest al dan niet doorgaat. PZ en CDA in algemene beschouwingen. CDA en Progressief Zoeterwoude willen dat de beide bi bliotheken meer geld krijgen. PZ is bereid acht- negen duizend gulden extra ter beschikking te stellen voor de bibliotheek aan de Schenkelweg en het CDA wijst erop dat Zoeterwoude in vergelijking met andere kleinere ge meenten enkele guldens per inwoner minder subsidie uitgeeft voor de bibliotheken. De christen-democraten vinden dat dat verschil moet worden weggewerkt. Koks van verzorgingshuis 't Hofflants Huys aan de Zeven Provinciën bereiden de warme maaltijden van Tafeltje Dekje. foto loekzuyderduin VOORSCHOTEN JAN PREENEN Voorschotense ouderen moe ten de komende jaren voor maaltijden van Tafeltje Dekje de volle prijs betalen. De subsi die aan het Gecoördineerd Ou derenwerk (GOV) wordt afge bouwd. In 2001 krijgt de orga nisatie 15.000 gulden minder, het jaar erop 30.000. Alleen de genen die kunnen aantonen dat zij problemen krijgen door de prijsverhoging komen nog in aanmerking voor subsidie. Op dit moment kost een war me maaltijd -7,50 gulden. Op 1 januari wordt dat 8,50 gulden. De werkelijke kosten bedragen elf gulden. De gemeente legt het verschil bij. Daar wil zij van af. „Wij vinden niet dat wij moeten meebetalen voor men sen di& gemakkelijk het geld op tafel kunnen leggen. Noem het een soort profijtbeginsel", zo lichtte WD-wethouder P. Ver schoor gisteren het bezuini gingsvoorstel toe tijdens een in spraakavond over het Subsidie plan 2000-2004. Penningmeester S. Wiesen- beek van het GOV verbaasde zich over de maatregel. „De vergrijzing neemt alleen maar toe. Daarom is het des te verba zingwekkender dat wij nu wor den gekort. De mensen die er gebruik van maken, hebben daarvoor een medische indica tie. Zij kunnen het eten zelf niet meer klaarmaken en zijn aan gewezen op Tafeltje Dekje." Wiesenbeek wees erop dat dit jaar in feite al sprake is van een bezuiniging. De vergoeding voor Tafeltje Dekje in 1998 is vastgesteld op basis van 20.000 maaltijden per jaar. Inmiddels zijn dat er 25.000. Wiesenbeek vroeg zich af waarom alleen de ouderen op deze manier wor den gekort. „Waarom geldt het profijtbeginsel niet voor de sport?" Verschoor liet zich daar niet over uit. In het Ambachts- en Baljuw huis in de Voorstraat protes teerde ook de Stichting Gezond Voorschoten. Deze organisatie steunt activiteiten op het ter rein van zorg. Burgemeester en wethouders vinden dat de stichting niet langer als door geefluik van de gemeentelijke gelden moet functioneren. „Ik begrijp daar helemaal niets van. De laatste zes jaar hebben wij 30.000 gulden per jaar gekre gen. Dat is al veel minder dan de jaren ervoor, toen we 50.000 ontvingen. We zijn notabene begonnen op verzoek van de gemeente. En dan krijgen we opeens te horen dat onze subsi die in twee jaar wordt afge bouwd. We gaan alleen akkoord als de gemeente dit werk over neemt." Verschoor wilde daar over geen toezegging doen. G. Schellingerhout, voorzitter van de bewonersorganisatie Vlietwijk, verbaasde zich erover dat B en W 'zullen bezien of de subsidiëring van de wijkactivi- teiten en de beroepsmatige on dersteuning daarvan moetwor- den voortgezet'. „Wij worden niet als een normale instelling beschouwd. Eerst wordt beke ken of een dergelijke organisa tie ook in andere wijken nodig is. Stel dat dat zo is, is Vlietwijk dan overbodig?" Wethouder P. den Hartog verzekerde hem dat dat niet het geval is. Het subsidieplan komt op 25 november aan de orde in de commissie welzijn en op 16 de cember in de raad. ZOETERWOUDE JAN PREENEN CDA en PZ pleiten in hun alge mene beschouwingen voor meer subsidie voor de biblio theken. De bedragen zouden bovenop de dertigduizend gul den moeten komen, die het burgemeester en wethouders uitkeren als het tot een fusie komt. De bibliotheken krijgen op dit moment 198.850 gulden: 147.750 voor het Dorp en 51.100 voor de Rijndijk. PZ merkt op dat de biblio theek in Zoeterwoude-Dorp de reserves (vijfduizend gulden) al volledig heeft aangesproken en in de rode cijfers dreigt te ko men. Het CDA vroeg vorig jaar al om 25.090 gulden extra sub sidie voor Meerburg. Bestuurders van Meerburg lieten gisteravond nogmaals weten, dat zij niets zien in een fusie met de bibliotheek in het Dorp. Zij willen een pasjessys teem invoeren, waardoor leden ook boeken kunnen lenen in de bibliotheek aan de Schenkel- weg.Verder hoeft de samenwer king wat hen betreft niet te gaan. „We willen geen depen dance worden. En in een be taalde kracht zien wij helemaal niets. Dan wordt alles alleen maar duurder." Bij een fusie komt er één be stuur met twee vestigingen. Al leen als die plannen doorgaan, verhogen B en W de subsidie met 30.000 gulden. Voor dat geld is het onder meer mogelijk een parttime-kracht aan te stel len voor Meerburg en ook voor deze bibliotheek automatise ring in te voeren. Of het inder daad tot een fusie komt, hangt af van een onderzoek door H. Mennen, rayondirecteur van Probiblio, een instantie van bi bliotheken die provinciale sub sidie ontvangen. PZ, CDA en WD willen dat onderzoek af wachten en pas daarna een be slissing nemen. Het bestuur van Meerburg heeft al een duidelijk standpunt ingenomen. „Wij willen zelf be palen of we al dan niet gaan sa menwerken. Door betaalde krachten aan te stellen, wordt de betrokkenheid van de vrij willigers alleen maar minder en de financiële problemen groter. Wij zijn met uitsluitend vrijwil ligers aan de Rijndijk heel goed bezig is. Voor ons hoeft er niet veel te veranderen", aldus se cretaris C. van der Post. Penningmeester C. van de Wiel van de bibliotheek in Zoe terwoude-Dorp bracht daar te genin dat 'wij juist goede erva ringen hebben met een be roepskracht'. „Het is echt niet zo dat die de krenten uit de pap haalt en de vrijwilligers het stempelwerk laat doen." Hij gaf wel toe dat Meerburg 'een ei gen cultuur heeft'. Volgens Van der Post houdt een aantal vrij willigers het bij de komst van een beroepskracht aan de Rijn dijk voor gezien. Mocht het niet tot een fusie komen, dan willen beide biblio theken wèl voor extra subsidie in aanmerking komen. Pen ningmeester C. van de Wiel van de bibliotheek in Zoeterwoude- Dorp: „De subsidie is niet mee gegaan met de prijs van de boe ken." ude Rabobankgebouw in wfdstraat in Leiderdorp omgebouwd tot ruimte kinderopvang. De Stich- Snderopvang Leiderdorp is van plan het pand te In de benedenverdie- lomen ruimtes voor bui- 'oolse opvang (BSO), bo- töt de SKL kantoor hou- dit moment zijn we hier mee geholpen", zegt di- k P. Schellart. De SKL is ik is een ss krap behuisd in een ïan de Lijnbaan in de Vo- Schellart hoopt volgend ar al het oude bankge- te betrekken, na de nood- ke verbouwing. 'Hart vindt het een voor- lat de SKL er een 'poot' in ide dorp bij krijgt, ,,'t Is ■n andere hoek van Lei- 1 en dat is goed. Ik heb intal ouders gesproken en er genoeg positieve reac- Ze wil de buitenschoolse i(j! 'g zo organiseren, dat zo- 1 'jan de Lijnbaan als de 'straat twee groepen van tillende leeftijden zitten, 'erhuizing naar de Hoofd- schept ruimte in het 'Gemeentesecretaris niet langer superbaas pand aan de Lijnbaan, waar de kantoorruimten leegkomen. Schellart: „Het is prettig om meer 'kamertjes' te hebben. Bij voorbeeld een huiswerkkamer, een computerkamer of een ver kleedkamer. Dat past in het moderniseren van het aanbod van de buitenschoolse opvang. Voor de opvang van jongere groepen wil je goed overzicht hebben in één ruimte. Maar bij henk bouwman de BSO gaat het meer in de den dat voldeed aan de wettelij- richting dat de kinderen zelf ke eisen voor kinderopvang, kunnen kiezen wat ze willen ,,De buitenruimte is vaak het doen." knelpunt", zegt Schellart. Per Het was niet eenvoudig voor kind is vier vierkante meter bui de SKL om een gebouw te vin- tenruimte vereist. OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Gemeentesecretaris J. Keman verlaat Oegstgeest op 1 januari wegens een conflict over de re organisatie binnen de gemeen te. Beide partijen zijn het eens geworden over een 'uitkerings regeling'. Vanavond besluit de gemeenteraad over 'eervol ont slag' van Keman. Jan Evert Keman (46) is al vijf maanden thuis als gevolg van een arbeidsconflict met burge meester en wethouders. Drie weken geleden ontkende bur gemeester E. Timmers nog in alle toonaarden dat er sprake was van een conflict. Ze ver klaarde zijn langdurige afwezig heid in het gemeentehuis toen als volgt: „Hij is een stuwmeer aan vakantiedagen aan het op maken." Naar nu blijkt was het gemeentebestuur toen al druk bezig met de onderhandelingen over de financiële afwikkeling van het ontslag van Keman. „Vandaar dat ik toen niets kon zeggen", zegt Timmers, die blij is met het behaalde resultaat van de onderhandelingen. Over de hoogte van het bedrag dat Keman bij zijn vertrek krijgt wil ze niets zeggen. De onderne mingsraad is akkoord gegaan met de uitkeringsregeling. Volgens de burgemeester zijn er tijdens eerdere besprekingen met de fractievoorzitters afspra ken gemaakt over de financiële afwikkeling van het ontslag van Keman. „De fracties zijn al in grote lijnen op de hoogte van de getroffen regeling. Voor de raadsvergadering van vanavond hebben ik nog een bespreking met ze, waar ik ze zal zeggen dat we binnen de marges zijn gebleven van wat we hebben afgesproken." Keman, die ruim zes jaar ge- meensecretaris is geweest, kon zich niet vinden in het plan om al het gemeentepersoneel in drie 'sectoren' onder te bren gen, waarvan de hoofden een managementteam vormen. Timmers: „Er liep al drie jaar een reorganisatie, waar Keman voorstander van was, maar die maar niet van de grond kwam. Toen wij uiteindelijk voor een andere oplossing kozen merkte je dat Keman zich daar niet ge lukkig bij voelde. We waren ge woon op elkaar uit gekeken." Volgens de burgemeester was Keman voorstander van een 'platte organisatie', waarbij de gemeentesecretaris de hoogste en belangrijkste ambtenaar is. „Maar daarvoor is Oegstgeest gewoon te klein, dus dat idee hebben we verlaten. Het model waar Keman voorstander van was staat haaks op ons idee om het beproefde sectorenmodel in te voeren. In zo'n organisatie is de gemeentesecretaris niet langer de superbaas in het ge meentehuis, maar meer een primus inter pares." Volgens Timmers verloopt de reorganisatie, die 1 januari zijn beslag moet krijgen, voorspoe dig. „Het gaat héél goed. Het is de bedoeling dat iedereen dan zijn nieuwe plekje heeft en er werkplannen voor de verschil lende afdelingen liggen." Keman heeft geen behoefte om 'iets toe voegen' aan het verhaal van de burgemeester. „Het is iets genuanceerder dan de burgemeester zegt, maar ik voel er niet zo voor om daar iets over te zeggen. Er zijn goede af spraken gemaakt. We zijn tot een goede oplossing van het probleem gekomen. Daar wil ik het verder bij laten."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17