God op het Web Geloof Samenleving Kritische post voor de paus Dalai Lama ontm minister van Aarl ]a I n he mm? DINSDAG 12 OKTOBER 1999 REDACTIE AAD RIETVELD VANDAAG j a Twee missionarissen delen de 12-de oktober op IC. de heiligenkalender: Wilfried uit Engeland en OKT Maximiliaan, heilige van Beieren en het Alpen gebied. Wilfried leefde in de zevende eeuw en bracht het tot abt van het klooster Lindisfarne. Hij had het regelmatig aan de stok met mensen die lokale of heidense godsdienstige gebruiken in hun katholieke geloofsbeleving wilden verwerken. Wilfried onderscheidde zich door hier fel op tegen te zijn en Rome trouw te blijven, ondanks aanvaringen met het wereldlijk gezag, en de gevangen schap die daarvan het gevolg was. Ook Maximiliaans carrière liep niet over rozen. Deze van oorsprong Sloveense geloofsverkondiger leefde in de der de eeuw en kreeg de opdracht om de blijde boodschap in het Alpengebied te verspreiden. Althans zo luidt de overle vering, die allesbehalve accuraat is. Dezelfde verhalen ver tellen hoe hij duizenden mensen wist te bekeren, en als martelaar de dood-vond op het schavot. Zijn roem leeft voort. Menig Oostenrijks vorst heette Maximiliaan en in de Beierse plaats Passau wordt tot op de dag van vandaag op 12 oktober een grote bedevaart voor de heilige ge.houden. Israël weigert "millennium-christenen' Jeruzalem Israël heeft maandag 26 'millennium-christenen' de toegang tot het land geweigerd. Zij werden bij aankomst in de haven van Haifa opgepakt en op een boot naar Cyprus gezet. De meesten waren Ieren. De woordvoerder van. de politie wilde de reden van het besluit en de naam van de groepering niet be kendmaken. De christenen waren niet van plan tijdens het mil lennium zelfmoord te plegen, zo werd eraan toegevoegd. In ja nuari zette Israël acht Amerikanen, behorend tot de groep Con cerned Christians (bezorgde christenen), het land uit. Zij wer den er wel van verdacht collectief zelfmoord te willen plegen op oudejaarsavond. Kardinaal schorst homop/riester brussel De Belgische kardinaal Danneels heeft de homoseksu ele priester Borremans geschorst, omdat hij zich niet heeft ge houden aan eerder gemaakte afspraken. Dat betekent dat Bor remans, tot voor kort pastoor in Tienen, het priesterambt niet meer kan uitoefenen. Borremans kwam in opspraak door een openlijke relatie met een vriend. In juli beloofde hij in een over eenkomst met Danneels dat hij zich. voortaan discreet zou ge dragen. Maar sindsdien gaf de priester diverse interviews en schreef hij een boek. Volgens het a artsbisdom kan Borremans in zijn rechten hersteld worden als hij 'tot inkeer' komt. In 20.000 dozen naar Utrecht utrecht De landelijke bureaus van de drie Samen-op-Wegker- ken verhuizen deze maand naar Utrecht. De firma KHZ uit Al phen aan den Rijn zet dagelijks tussen de tien en veertig mede werkers in. In totaal zijn er 120 ritten en 20.000 verhuisdozen nodig. Er ongeveer vierhonderd mensen te werken in het Lan delijk Dienstencentrum SoW-kerken (LDC). De kantoren van de Nederlandse Hervormde, Gereformeerde en Evangelisch-Lu- therse Kerk waren tot dusver gevestigd in Driebergen, Kampen, Leusden, Leidschendam, Oegstgeest en Woerden. Het kerkelijk hoofdbureau wordt gevestigd in een vroeger militair hospitaal in Utrecht. Koningin Beatrix zal het op 1 december officieel openen. Ouweneel in Katwijk katwijk Evangelist V/. Ouweneel spreekt woensdagavond in een opwekkingsdien st in de Iëhthuskerk aan de Nachtegaallaan in Katwijk. Het Sionkoor en de Ichthuszanggroep verlenen hun medewerking aan die dienst, die om kwart voor acht begint. Het thema voor de avond is: geestelijke groei. Mariale w agen in Leiden leiden De Mariale Informatiewagen van de stichting Koningin van de Vrede staat woensdag van negen tot vijf uur op de Bees tenmarkt in Le iden. Bij de wagen zijn onder meer wonderdadi ge medailles en rozenkransbrochures verkrijgbaar en worden cassettes, beeldjes en lectuur verkocht. Om half twaalf en om drie uur wordt er de rozenkrans gebeden. BEROEPINGSWERK nederlandse hervormde kerk Aangenomen: naar Scherpen- zeel, .!i A. Brussaard te Wijngaar den; naar Vriezenveen (wijk 2), M B Plette te Ede. Bedankt: voor Benschop, W.J. van den Born te Rijssen. gerf:'formeerde kerken Be.r oepen: te De Lege Geaën (S.oW), E. van der Sluis te Hee- renveen, die dit beroep heeft aangenomen. christelijk gereformeerde kerken Beroepen: te Dokkum, S. Otten te Rotterdam-Zuid. gereformeerde gemeenten Bedankt: voor Ederveen. J. Roos te Opheusden; voor Ridderkerk- Slikkerveer, B. van der Heiden te Kampen; voor Rijssen-Zuid, G.J.N. Moens te Goes. Vaticaanstad Een vrouw die lid is van een internationale groep libe rale katholieken vraagt de Zwitserse garde een open brief bij paus Jo hannes Paulus II te bezorgen. Kritische katholieken, waaronder de 8 Mei Beweging uit Nederland, houden een conferentie in Rome ter ge legenheid van de Europese bisschoppensynode die daar op dit mo ment plaatsvindt. Zij vinden dat de Rooms-Katholieke Kerk de synode zou moeten openstellen voor leken en meer naar gewone gelovigen moet luisteren. In de open brief, gestoken in een grote gele envelop, pleiten zij onder meer voor gelijke rechten voor vrouwen en een libe raler standpunt over geboortebeperking. foto reuters amsterdam anp WIJK Met een pleidooi voor een 'spi rituele revolutie' brengt de Dalai Lama vanaf zaterdag een driedaags bezoek aan Neder land. Tijdens een openbare le zing zal de Tibetaanse leider in ballingschap zijn visie op een ethiek voor het nieuwe millen nium ontvouwen. Zoals altijd gaan politiek en spiritualiteit tijdens het bezoek van de 64-jarige Dalai Lama hand in hand. De leider in de strijd voor autonomie van het door China bezette Tibet be zoekt maandag de Tweede Ka mer en heeft een ontmoeting met minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken. De eerste twee dagen van het bezoek zijn gewijd aan boed dhistisch onderricht, meditatie en de verkondiging van de boodschap van liefde en mede dogen. De organisatie rekent op 8000 bezoekers. De spirituele revolutie die de Dalai Lama voorstaat komt neer op het ontwikkelen van spirituele eigenschappen die bevorderlijk zijn voor mededo gen. Centraal staat de motivatie of geestestoestand die aan menselijke handelingen ten grondslag ligt. „Als de drijvende kracht achter onze handelingen zuiver is, zal ons gedrag auto matisch bijdragen aan het wel zijn van een ander, en dus au tomatisch ethisch zijn. Daar is volgens he ligieus aan. „Daar zij ken voor nodig, gei gen en ook geen moskeeën, geen in filosofieën, doctriiu ma's. Ons eigen 1 gen geest is de temp trine is mededogen." Aan de vooravon 'U bezoek plaatsen veri lulpc de Tibetaanse god) enstr Shugden, van wie Ni wurtl een aantal telt, vraa room het imago van wijsh aken dedogen van de Dal: unne beschuldigen hem vi en. V senjacht. Door de ring' te verbieden zo Lama de absolute macht over de Tihx zich willen trekken, rieste splitsing' in he se volk is het gevolg. 0 De veertiende D en zou overigens welee enstc ste kunnen zijn. De dat de Panchen Lam 1 e de man in het Tibeta dhisme, de nieuwe van de Dalai Lama a in 1995 door China a ,tverÉ Panchen Lama, het jongetje Gyaincain echter geen gezag oi betnen genieten. D Dalai Lama uitverkois t'ie Gedhun Choekyi Ni 'e^c onder curatele van i regering en zal vt nooit als Panchen nen optreden. ges 'UINS mg it 0TO' 4- r. De geschiedenis van de shi'ietische islam is vol geheimen, martelaren en vergiftig de dolken. Shi'ieten zijn met vijftien procent een minderheid in de islam, die beheerst wordt door de soennietische hoofdstroom. Er hangt altijd een waas van mysterie om de shi'a. Onder soennietische heerschappij moesten shi'ieten hun geloof vaak in het verborgene beoefenen, wat een bron was van tal van mythen en geruchten. Shi'ieten zijn daardoor lang als gevaarlijke samen zweerders beschouwd. Op al-islcim.org is een encyclopedie van de shi'ietische leer en geschiedenis te vin den. De opstellers spreken de hoop uit dat misverstanden uit de weg kunnen worden geruimd via de electronische snelweg. De encyclopedie beslaat vele megabytes aan tekst en er zijn opmerkelijke dingen te vin den. De shi'a splitste zich af van de hoofd stroom van de islam in de jaren na de dood van Mohamjned. Er ontstond ruzie over de vraag wie de profeet moest opvolgen en de scepter zou zwaaien over het moslimrijk. Na Mohammed's dood (in het jaar 632) kwam de macht in handen van decadente heer sers. Deze Ummayaden waren pas op het allerlaatste moment, toen het écht niet an ders meer kon, tot de islam overgegaan. In protest stond een groep op die eiste dat het kalifaat binnen de familie van de profeet zou blijven. Zij schoven Ali, de neef van de profeet naar voren en noemden zich shi'at Ali, Partij van Ali. Als eerste imam zou Ali in het bezit zijn van bepaalde geheime kennis die hem door Mohammed was ingefluis terd. Elke imam zou deze kennis doorgeven aan zijn opvolger. Shi'ietische imams zijn bovendien onfeilbaar en zonder zonde. De geschiedenis van de erfopvolging is kleurrijk maar bloederig. Ali zelf kreeg tij dens het gebed een vergiftigd zwaard tussen de ribben. Zijn opvolger Hasan stierf een natuurlijke dood, maar het bloed van de 'God' is het meest voorkomende woord op het internfeL XI Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen ^£§1 verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presen teren, Van de Evangelische beweging tot de Taliban, van voo doo tot vaticaan. Deze aflevering: een online-encyclopedle over de geschiedenis en de leer van de shi'itische islam. derde imam Hoessein vloeide in het woes tijnzand bij Kerbala (Irak) waar vijandelijke legers hem in de val lokten en hij een dra matische martelaarsdood stierf. Zó aangrij pend was zijn opoffering, dat deze dag nog altijd het belangrijkste moment in het shi'ie tische jaar is. Shi'ieten vieren Ashura met toneelvoorstellingen van de veldslag, waar bij de toeschouwers in tranen uitbarsten. Ook zelfverminking hoort traditioneel bij dit feest - in hun smart om Hussein's dood sloegen volgelingen zich met zwaarden en kettingen tot de vellen erbij hingen. Ondanks de dood van Hussein bleven de shi'ieten vasthouden aan het imam|NCR erfopvolging. Maar ook de vierde werd vergiftigd. En hetzelfde lot tro iCht mer vijf, Mohammed al-Baqir. Ooi mer zes, zeven, acht en negen vielen ten prooi - op al-islam.org lees je hui sche levensverhaal. Na de dood van imam werd de keus wat beperkt: alle kind van vier was nog beschikbaar on tel te dragen, wat hij dan ook deed. delijk greep God zelf maar in twaalfde imam in een toestand die S) Verborgenheid' noemen. De twaalfde is niet dood, maar opereert sinds 941 ondergronds om aan het einde den als imam mahdi weer tevoorsc komen en een eind aan alle onrecht ken. Wanneer dat is? 'Als alle ideo zijn getest en verworpen', schetsen teurs van de encyclopedie, maar een datum voor de terugkeer noemen Andere frequently asked questions n verborgen imam beantwoorden ze w kan de verborgen imam na duizend j< leven? Klopt het dat de imam mahdi de is als Jezus, zoals veel shi'ieten Waar woont de imam nu? Niet alleen de geschiedenis, ook de tische leer heeft nogal wat vreemde ten die de encyclopedie van uitleg eiirvoo tueel verdediging voorziet. Neem n 'tijdelijk huwelijk'. Dit kan worden ten voor een vastgestelde duur (bi jaar) om daarna weer ontbonden te w De echtgenote ontvangt een van tevo gesproken vergoeding. Soennietischi lims spreken er schande van en besi len dit oude shi'ietische gebruik als tutie. De encyclopedie verdedigt het huwelijk en roemt de voordelen. De drang van de mens is nou eenmaal sex buiten het huwelijk is verboden, als een soort verloving.' silvan schoonhoven toe£ 1 Leid W/EEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Tienemarken: Wolkenvelden en dinsdag nog kans op wat regen en in het noor den nog veel wind. Verder in de nacht en ochtend mist en in de middag ook wat zon. Maxima rond 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland eerst nog veel wind en kans op wat regen. Verder in de nacht en ochtend kans op mist, in de middag ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur uiteenlopend van 13 graden in Schotland tot 15 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Af en toe zon en vrijwel overal droog. In de nacht en ochtend kans op mist. Maxima rond 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en aan het begin van de dag lokaal mist. Vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur tussen 17 en 20 graden, langs Het Kanaal iets frisser. Portugal: Wolkenvelden en enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe- ratuur rond 25 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima rond 22 graden. Spanje: Wolkenvelden en enkele regen en onweersbuien, het eerst in het zuiden, later ook in het noordoosten. Plaatselijk flink wat neerslag mogelijk. Maxima rond de 21 graden langs de Golf van Biskaje tot 27 lokaal in liet binnenland. Canarische Eilanden: Wolken afgewisseld door wat zon en een enkele regen- of onweers bui. Middagtemperatuur om streeks 25 graden. Marokko: Westkust: wolkenvelden en en kele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Tunesië: Perioden met zon en vrijwel over al droog. Middagtemperatuur aan zee rond 26 graden. Zuid-Frankrijk: Rustig herfstweer met in de nacht en ochtend lokaal mist. Overdag geregeld zon en eerst nog meest droog. Woensdag in de Alpen en langs de Middel landse Zee meer wolken en kans op enkele regen- of onweersbui en. Maxima tussen 20 en 24 gra den. Mallorca en Ibiza: Van het westen uit wolkenvelden en enkele regen- of onweersbui en. Maxima ongeveer 25 graden. Italië: Zonnig, maar in de Povlakte kans op mist. Later in het noorden kans op een lokale regenbui. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 20 graden in het noor den tot rond de 35 graden in het zuiden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. In de loop van woensdag vanuit het westen meer bewol king en kans op enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 25 graden. Malta: Perioden met zon en eerst droog. Woensdag een kleine kans op een bui. Maxima rond 26 gra den. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en eerst nog droog. Woensdag kans op een bui op Kreta. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middag temperatuur van 20 graden op de Dardanellen tot 25 graden aan de zuidstranden en op Cy prus. Duitsland: Eerst nog meest bewolkt en kans op wat lichte regen of een bui. Van het westen uit meer zon, maar in de nacht en ochtend ook kans op mist. Maxima uiteenlo pend van 12 graden in het noor den tot 18 in het zuiden. Zwitserland: Eerst in het noorden kans op wolkenvelden, later in het zuiden kans op een regen- of onweers bui en in het noorden ook af en toe zon. Verder in de nacht en ochtend kans op mist. Maxima oplopend naar ongeveer 19 gra den. Oostenrijk: Vooral in het noorden wolkenvel den, later in het zuidwesten kans op een bui. Verder ook nu en dan zon. Maxima meest tegen de 18 graden. WOENSDAG 13 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.01 Zon onder 18.51 Maan op 11.53 Maan onder21.06 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.48 19.02 06.21 18.35 Laag 02.55 14.54 02.36 14.35 Weerrapporten 12 oktober 08 uur: 8 0.0 16 0.0 16 0.0 8 10 9 00 8 0.2 14 1.0 19 0.0 21 0 0 16 0.7 8 0.0 15 1.0 19 160 17 0.0 16 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) 25/ essa bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw y koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -.««« luchtdruk in 1000 hecto pascal REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 5! Familieberichten: 023- 53! 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 ADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag v, 071-5356 230 i RUBRIEKSADVERTE 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag v. 071-5143 545 ABONNEMENT! bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigifi het automatisch afschrijven vanl abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PERlC Voor abonnementen die per pofi a£' worden verzonden geldt een toe tSCh aan portokosten per verschijnds chtei van i LEIDSCH DAGBLAD OP CAS n die moeilijk leze hebben of blind zijn (of een 3' ac'lt leeshandicap hebben), is eeni ttinj. van het regionale nieuws uith jgrp( Dagblad op geluidscassette be m Teen een l aki K N H U I Z Stockholm licht bew. w 5 9 6 0.0 Warschau licht bew. w5 12 8 3.0 New Orleans Wenen zwaar bew. nw3 19 8 0.0 New York Zurich zwaar bew. nl 13 5 0.0 Tel Aviv zwaar bew. Bangkok half bew. zw2 25 0.2 Tokyo onbewolkt Buenos Aires onbewolkt ono6 22 15 00 Toronto onbewolkt Casablanca licht bew. w.s.O 23 18 8.0 Tunis onbewolkt Johannesburg onbewolkt zzw2 32 15 0.0 Vancouver licht bew. Angeles onbewolkt wnw3 23 17 0.0 onbewolkt ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezorx feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 leer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14