ei den Regio eden VVD tevreden over inbreng in college Weg met die arrogante welstandscommissie 'We zijn geen baas meer in eigen huis' pnieuw onderzoek %ar Leidse inkomens Ook ondernemers blij met nieuwe rol liberalen jpAG 12 OKTOBER 1999 res lichting voor Economisch ■zoek (SEO) uit Amster- ;aat onderzoeken hoe de aars financieel de eind- n elkaar knopen en wat zij n van hun stad. De ge- ite Leiden en de universi- ebben opdracht gegeven dit onderzoek naar de in ns- en leefsituatie. Een jelijk onderzoek 'Rondko- in Leiden' werd in 1996 eens uitgevoerd. Het ver net toen is dat er nu spe- wordt gekeken naar de 514iiatie van studenten. Te- •rtijd willen de gemeente I universiteit weten hoe de ïaars tegen de universiteit ken. onderzoekers vragen zich andere af wat de mensen van de buurt waar ze in of Leiden een gezellige om uit te gaan en te wo of de mensen zich veilig op straat. Maar ook de inkomenspositie van lidenaars onder de loep len. In de Stadskrant van wordt een vragenlijst ómen, die door iedereen wil, kan worden invuld. In het universiteitsblad Mare van donderdag komt een vra genlijst, die is toegespitst op studenten. Behalve van de vragenlijsten maakt SEO ook gebruik van een reeks diepte-interviews waarin zo'n driehonderd Leidenaars 'het hemd van het lijf wordt ge vraagd. Een gedeelte van deze groep mensen wordt geselec teerd uit het postcodebestand, een andere deel uit de bestan den van sociale zaken. In de wandelgangen heet het onder zoek ook wel het 'armoede-on- derzoek', maar die titel horen ze bij de afdeling sociale zaken van de gemeente niet graag. „We kijken ook naar andere za ken", aldus beleidsmedewerker Cylia Wopereis. Desondanks zijn de op drachtgevers van het onderzoek vooral benieuwd naar de inko menspositie van de Leidenaars, in vergelijking met het onder zoek van 1996. Om mensen er toe te bewegen vooral de vra genlijsten in te vullen, stelt het onderzoeksbureau prijzen in: voor zowel de vragenlijsten in de Stadskrant als de vragenlijs ten in de Mare één waardebon van vijfhonderd gulden en twee van 250 gulden. leiden De kastanjebomen langs de Stevens- hofdreef weten niet meer zo goed hoe het hoort. Terwijl het herfst is, denken zij 'lente!'. De tweede bloei van de bomen is een zeld zaam verschijnsel. Volgens de bomendeskun- digen van de gemeente komt het praktisch nooit voor. „We zien het soms bij soorten als de magnolia en de haagbeuk, maar eigenlijk man in het Stadsdeel West kregen deze bo- nooit bij kastanjes", zegt Saskia de Ridder van men al heel vroeg in het jaar, in juli, bruin de dienst Milieu en Beheer. blad. Het is natuurlijk heel warm en droog ge- De extreem warme septembermaand en de weest. Nu zit er veel vocht in de grond en was overvloedige regenval van de afgelopen we- het bovendien laat in het jaar erg warm. De ken zijn waarschijnlijk de verklaring voor de bomen zijn dus weer gaan bloeien." bloeiende kastanjes. „Volgens de senior tuin- foto's henk bouwman id het een leuke en fijne ckeling. Het is fijn dat het vending heeft gekregen." ude WD'er kon gisteren ning van de aanhang van idse liberalen niet beter orden. De WD is blij dat ,5 jaar weer mee mag re- En bij de onderhandelin gen heeft de fractie toch mooi twee wethoiiderszetels en een paar .duidelijke WD-punten binnengehaald. Bij de veertig bezoekers van de speciaal be legde ledenvergadering over heerste dan ook de tevreden heid over de toetreding tot het college. Wel werd duidelijk dat de WD nog even zal moeten wennen aan haar nieuwe rol van collegepartij. Dat wil niet zeggen dat er gis teravond geen kritische opmer kingen werden gemaakt. Want het mag dan leuk zijn dat de WD weer in het college zit, hoe voorkom je dat het liberale ge luid straks volledig verloren gaat in een brede coalitie waar in naast de WD zelfs Groen- Links een plaatsje heeft? Een van de leden vond dat de fractie maar voor 'het Bolkestein-mo- del' moet kiezen. „Anders is er straks geen verschil meer tus sen de WD en Groenlinks en worden wij ook verantwoorde lijk gehouden voor de leuke plannetjes van meneer Lau rier." De kersverse fractieleider R. van der Sande was absoluut le toetreding van de WD tot het Leid- illege kan er een frisse wind gaan :n door de stad. Ondernemers hopen elangrijke projecten in de stad weer grond komen nu er een nieuwe, en- ast e wethouder van economische aantreedt. De verwachtingen zijn jesprannen. Broeksma, secretaris Kamer van ïandel: „Melanie Schultz is wat ons t een prima personele invulling van st economische zaken. We hebben le Kamer van Koophandel regulier g met de fracties, en kennen haar it. Ik moet zeggen: Dat schept ver ingen, ook in positieve zin. En het it we weer een wethouder economi- zaken hebben, is natuurlijk al van belang. De afgelopen maanden en ook daarvoor al is er te weinig invulling ge geven aan deze post, terwijl dat wel hard nodig is." J. Ponsioen, voorzitter afdeling Leiden Horeca Nederland: „Ik ben een tijd be zorgd geweest over de trage besluitvor ming in het college en over het tijdverlies door de nieuwe onderhandelingen. Maar nu constateer ik dat deze twee enthousias te wethouders een goede aanvulling kun nen vormen op de zittende ploeg. Dit was de tijd die in de onderhandelingen is ge stoken zeker waard." W. de Geus, had maandagmiddag een vergadering met MKB Leiden, en was 's avonds aanwezig bij de ledenvergadering van de WD: „Het midden- en kleinbedrijf is toch vooral een CDA-bolwerk. Toch klonken er bij het MKB bijzonder positieve geluiden over dit nieuwe college. Ik kan u zeggen dat wij zeer verheugd zijn. Iedereen was blij. Niet dat we meneer Kruijt niet mochten, maar er was geen onderhande len meer aan. Het CDA wilde meeregeren, maar kon het niet. Dat heeft het bedrijfsle ven veel schade berokkend." C. van Riet, bedrijfsleider V&D: „Ik denk dat de nieuwe ploeg eerst maar eens aan het werk moet gaan. Ik hoop dat mevrouw Schultz snel een keer langs komt bij het Centrummanagement om aan te geven wat ze van plan is. Ik ben in ieder geval blij dat de ploeg weer compleet is. De laatste maanden merkte je toch dat het afgezakt was. Je had nog wel contact, maar er ge beurde niet veel meer. Het is goed dat de wethouder economische zaken nu ook het parkeerbeleid in haar portefeuille krijgt, maar het is jammer dat verkeer en vervoer bij Van Rij blijft. Voor de binnenstad is de bereikbaarheid zó belangrijk. Dan blijf je met twee wethouders te maken hebben." niet bang voor onherkenbaar heid. „Ik heb er persoonlijk weinig behoefte aan om uit angst voor onherkenbaarheid hier opeens een strategietje op los te laten." Volgens Van der Sande zal de WD zich vooral profileren op 'een stringent be grotingsbeleid en een goed eco nomisch beleid'. Maar zo een voudig zit de boel toch niet in elkaar volgens de oude getrou wen. Raadslid G. Bakker wees er nog maar eens op dat ook de fractieleiders van PvdA en D66 een duidelijk eigen geluid laten horen, zonder dat ze nou met een afstand nemen van het col lege. Afdelingsvoorzitter P. Moerland trok daaruit de con clusie dat de fractie toch vooral moet voorkomen 'in een angst strategie te vervallen nu we mee mogen regeren. We mogen in de raad gerust een eigen beeld tonen'. De punten die de onderhan delaars hebben binnengehaald - met name de 'halve trend' en extra geld voor economische zaken - stemden algemeen tot tevredenheid. Maar het feit dat er voor deze zaken nog geen geld is gevonden, baarde som mige leden zorgen. Hoe kon een partij die zich erop voor staat dat ze goed op de centen past, daarmee akkoord gaan? Het antwoord van B. Vos, vanaf vanavond de nieuwe schatkist bewaarder, was eenvoudig: „Als we nog een dekking hadden willen vinden, dan zouden de onderhandelingen nog twee weken langer hebben geduurd. We hebben elkaar diep in de ogen gekeken en afgesproken dat we hier samen uit moeten komen." Bij de komende be grotingsbehandeling ligt daar door een bezuinigingsopgave van ruim één miljoen. En dan waren er natuurlijk vragen over de verbazing van Groenlinks. Heeft de WD zoals sommige GroenLinksers ver moeden inderdaad genoegen genomen met een heel mager onderhandelingsresultaat, of beseffen ze daar niet wat ze zelf hebben moeten inleveren? Van der Sande: „Ik denk dat het on geloof voortkomt uit de verba zing over het sociale gezicht van de WD. Ze zullen ook wel opgelucht zijn dat wij het hele sociaal beleid ongemoeid heb ben gelaten. En ze hebben toch ook wel wat ingeleverd. Er mag nu wél onderzoek worden ge daan naar de door hun verfoei de Nil. Stel je eens voor dat daar iets positiefs uit komt... Nee, dat is geen kwestie van de andere partij een loer draaien. Dat is gewoon reageren op ont wikkelingen in de samenle ving." ;er M. lehee en mevrouw ;eman uit de Gerard htstraat willen de dakkapel Ln woning veranderen en lhtergevel van datzelfde ^anpassen. Daartoe werd ïr dit jaar in januari een Inning aangevraagd bij de jente. Op 7 april lieten B [namens de welstands- [nissie weten de gevraagde Inning te weigeren. Tegen puit werd op 3 mei be- |r aangetekend en op 18 [verd de klacht door de pissie beroep- en be- pschriften behandeld, nen weken daarna p de uitslag. De klacht [ongegrond verklaard, jenteel loopt nog een be jegen deze uitspraak bij B Dat er aan de Gerard Brand straat het een en ander moet veranderen, is zo gek nog niet. De huizen zijn zo'n 30 jaar oud en verkeren veelal nog in de oorspronkelijke staat. Zo willen Jehee/Breeman hun dakkapel iets aanpassen waardoor de hoogte van de vensterbank van 1.35 meter zakt naar 93 centi meter. Dan kunnen de kinde ren ook eens naar buiten kijken als zij boven op zolder zijn. Daarnaast willen zij graag openslaande deuren naar hun achtertuin. Klinkt redelijk, lijkt ons. Te meer daar er in de buurt (Co- ornhertstraat) op menig huis een verschillende dakkapel prijkt en de achtertuin van Je hee/Breeman vanaf de open bare weg onzichtbaar is. Ook De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad zijn er geen achterburen die zich eventueel aan openslaan de deuren zouden kunnen sto ren. Toch oordeelde de wel standscommissie anders. Het bouwplan is in strijd met de re delijke eisen van welstand. Tsja, het is maar wat je redelijk vindt. De beslissing wordt met een prachtige ambtelijke volzin gemotiveerd. Het college heeft, onder verwijzing naar het ad vies van de Welstandscommis sie, overwogen dat her wijzigen van de hoogte van de bestaande dakkapel te beeldverstorend is voor het reeds aanwezige pa troon van gelijkvormige dakka pellen in dit ordentelijke woon blok en dat de op het plan aan gegeven penanten (metselwerk dat aan de zijkant kozijnen af sluit, red) niet passen in de be levingswaarde van de be staande onderpiA. „De arrogantie en bureaucratie is stuitend", vindt mevrouw Breeman. „In die commissie zitten alleen maar ego's. Wat een kneuterigheid. Eén van de leden wist ons zelfs te vertellen dat we maar een vlonder moes ten timfneren en die op zolder leggen. Dan konden de kinde ren door de huidige dakkapel naar buiten kijken." Dat lijkt inderdaad op achterkamertjes politiek waarin een clubje on- aantastbaren met een gevoel van eigen esthetische superio riteit beslissingen neemt. Welstandscommissie (2) De commissie beroep- en be zwaar gaf de welstandscom missie gelijk. Uiteraard, zouden wij bijna zeggen. Dat zijn twee handen op één buik. De zaak zou voor klagers anders hebben uitgepakt, aldus de beroeps- commissie, indien in het bouw blok al een dakkapel van het zelfde formaat aanwezig was geweest. Zo lusten wij er ook nog wel een paar. Een burger dient keurig een bouwaanvraag in voor wijziging van een dak kapel, die vervolgens door de aan nemen, gemeente wordt afgewezen omdat er eerder in dezelfde straat nog nooit een dakkapel is veranderd. Dit nodigt haast uit tot illegale bouwactiviteiten. Want als een buurman wel stie kem een dakkapel had veran derd, was de commissie blijk baar wel akkoord gegaan. Toch is er voor de heer en me vrouw Jehee/Breeman goed nieuws. Dat moet echter wel uit Den Haag komen. Eind dit jaar treedt namelijk een wijzi ging van de Wet op de Ruimte lijke Ordening in werking. Die verandering geeft de particulier meer ruimte kleine aanpassin gen aan de eigen woning te verrichten. Helemaal leuk wordt het vanaf 1 januari 2001 als de woningbezitter zonder bouwvergunning kleine projec ten kan uitvoeren. Waar de burgers meer ruimte krijgen, wordt de gemeente vanaf het einde van dit jaar in haar vrijheid beknot. Want mo menteel wordt er veel te snel naar het 'Artikel 19-wapen' ge grepen, vindt minister Pronk van VROM. Zo is deze situatie in Leiden actueel rond de ver bouwing van het voormalige Rijkszuivelstation aan de Vree wijkstraat en de voormalige mensa De Bak aan de Kaiser- straat. Immers, ondanks be zwaren van omwonenden kan de gemeente via Artikel 19 (ver sneld) van een bestemmings plan afwijken. En dat moet maar eens afgelopen zijn, vindt de Rijksoverheid. Meer toezicht op de hoofdlijnen, meer vrij heid voor de burgers, luidt het credo. De welstandscommissie in Lei den kan daar een voorbeeld Lugdunum dicht na bedreigingen zigeuners Vervolg van voorpagina Voorzitter P. Verstraaten van Lugdunum durft het niet meer aan om zijn leden tot het complex aan de Kikker- polder toe te laten na de incidenten met de zigeuners. Gisteravond kwam het in de Lugdunum-kantine tot een vechtpartij tussen de zigeuners, die op het parkeerter rein bivakkeren en de leden van de vereniging. Ver straaten: „De sfeer is te gespannen, er wordt voorlopig niet getraind. We zijn geen baas meer in eigen huis." leiden eric-jan berendsen wim wegman De politie moest gisteravond al le in de kantine aanwezige mensen begeleiden naar de Oegstgeesterweg nadat zigeu ners leden hadden bedreigd en aangevallen. „Het complex is tot nader order gesloten", aldus Verstraaten. „Dit kost ons leden want de mensen zijn bang dat er iets gaat gebeuren. Het ver enigingsleven is naar de knop pen." Verstraaten zegt 'in de kou te zijn gezet door de gemeente'. „Ik voel me een roepende in de woestijn. De gemeente durft en doet niks. Gisteren heb ik de hele dag geprobeerd Van Rij te bellen maar ik kom niet verder dan een bestuursmedewerker. Vrijdagavond heb ik al met wet houder Pechtold gesproken over het verblijf van de zigeu ners. Toen is afgesproken dat we het weekeinde rustig wilden doorkomen. Geen ontruiming, geen geweld. Bovendien zou den we ons parkeerterrein de len. De helft voor de zigeuners de andere helft voor bezoekers van Lugdunum. Aan die af spraak hebben de zigeuners zich niet gehouden want zater dag was parkeren al onmoge lijk." Begin vorige week werd Lug dunum onaangenaam verrast door de komst van zo'n dertig woonwagens. De ongenode gasten, die geregeld in kleinere groepen op het terrein aan de Kikkerpolder neerstrijken, wa ren dit keer massaal naar Lei den gekomen in verband met een bruiloft die zaterdagavond werd gevierd. De aanwezigheid van de bruiloftsgasten zorgde afgelopen weekeinde al voor de nodige overlast. Het veld en de tribunes zaten onder de poep en bezoekers konden niet van het parkeerterrein gebruik ma ken en moesten via UVS en het derde veld van Lugdunum rich ting de kantine van de Kikkers. Een woordvoerder van de po litie beaamt dat er sprake is van spanningen. Van ongeregeldhe den is de politie echter niets be kend. Loco-burgemeester T. van Rij kent die incidenten in middels wel. „Er is aangifte van gedaan bij de politie. Net als het verdwijnen van een geluids installatie, meubilair en bestek uit het Antonius Zalencentrum, zondag na de bruiloft van de zi geuners en het onzedelijk be tasten van meisjes van het Da Vinci-college". De wethouder vindt dat deze zaken niet door de beugel kunnen. Hij wil ech ter wachten met actie tot woensdagavond. Dan moeten de zigeuners vertrokken zijn. 'Woudbes' niet in Opsporing Verzocht het publiek gebracht op dins dag 19 oktober. Dan wordt on der meer een compositieteke ning van één van de daders ge toond. Bij de overval in de vroe ge morgenuren van 7 juni 1999 werden beide bewoners mis handeld van wie de man zeer ernstig. Ook werden er geld en sieraden gestolen. De gewelddadige overval op twee bewoners van de Woud bes, komt in tegenstelling tot eerdere berichten vanavond niet in het televisieprogramma Opsporing Verzocht van de AVRO. De zaak wordt nu op nieuw onder de aandacht van eric-jan berendsen Zonder Leidenaars is de 3 October-Verecniging geen echte Leidse vereniging. De vereniging streeft er naar dat zoveel mogelijk Leidenaars lid worden. Ik word tot wederopzegging lid van de 3 October-Vereeniging voor (minimaal 10 gulden)per jaar. Straat en nummer PostcodePlaats. DatumHandtekening Stuur deze coupon in een open envelop aan: secretariaat 3 October-Vereeniging, Antwoordnummer 10411, 2300 WB Leiden (u hoeft geen postzegel te plakken).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13