fjdrn Regio Helft van leerkrachten overbelast Het Zonneveld slaat twee vliegen in één klap Lugdunum eist ontruiming parkeerterrein na bruiloft 'Mama, wanneer n ik aan de beurt?' JDAG11 OKTOBER 1999 idenaar voorkomt beroving Door kordaat op te treden voorkwam een 29-jarige Leid- ïateka zaterdagochtend dat hij door drie jongens op de burgerweg van zijn portemonnee werd beroofd. De man, zeischap van zijn vrouw, werd door de jongeren bedreigd. :met zijn praktische kennis van de karatesport wist hij de jp afstand te houden. De jongeren bliezen de aftocht ter- Ie vrouw van de 29-jarige de politie inseinde. Dankzij een signalement kon de politie de daders, twee 17-jarigen uit tgeest en een 18-jarige Leidenaar, vlakbij het Poortgebouw Ie Rijnsburgerweg aanhouden. Zij zijn 's avonds weer vrij- shandeling zonder aanleiding Vier mannen uit Alphen en Leiden in de leeftijd van 22 i met 28 jaar zijn gistermorgen op de Lammermarkt door übekend gebleven jongeren mishandeld. Een van de da liep tegen een van de mannen uit het groepje van vier op ia hij en zijn kornuiten begonnen in te slaan op deze man. ia namen ze de andere drie mannen onderhanden. De toffers liepen bloedneuzen en blauwe plekken op. De poli- nog op zoek naar de daders, naar schatting allen zo'n ien jaar oud. tser van portemonnee beroofd Een 19-jarige fietser uit Leiden is vrijdagavond aan de lie Duycklaan (bij de Houtlaan) van zijn portemonnee be door drie onbekenden. Het slachtoffer werd tot stoppen ongen en moest onder bedreiging van geweld zijn geld af- i aan één van de drie straatrovers. De daders gingen er ia vandoor op een snorfiets en een fiets. Terrein voetbalclub vervuild door ongewenst bezoek leiden «ruudsep Het veld en de tribunes zitten onder de poep en bezoekers durven niet meer via de normale in gang de sportvelden te betreden. Een zigeuner bruiloft op het parkeerterrein van voetbalvereni ging Lugdunum afgelopen zaterdag is de club in het verkeerde keelgat gescho ten. „Het is nu maandag, en nu moet er op de een of andere manier worden ontruimd", ver telt Lugdunum-voorzitter P. Verstraaten. „Het lijkt wel of het oorlog is geweest." De voetbalvereniging werd begin vorige week verrast door een grote toestroom van woon wagens. Uiteindelijk stonden er zo'n dertig wagens op het par keerterrein. De ongenode gasten, die geregeld in kleinere groepen op het terrein aan de Kikkerpol der neerstrijken, waren dit keer massaal naar Lei den gekomen in verband met een bruiloft. De 'Het lijkt wel of het oorlog is geweest' aanwezigheid van de grote groep zigeuners zorg de voor de nodige overlast. Verstraaten: „Het is gewoon verschrikkelijk. De velden en de tribunes zitten onder de poep. En de sfeer is wel erg drei gend geworden. Mensen durven het veld niet meer op via het parkeerterrein. We hebben uit eindelijk een oplossing moeten vinden door via het terrein van UVS te gaan." De voorzitter heeft bij de ge meente geklaagd dat de groep moet vertrekken. „Ik wil geen geweld gebruiken, dat is het laatste waar ik voor kies. Dat hebben we ook met de ge meente afgesproken. Die men sen moeten gewoon op een goede manier worden verwij derd." Wethouder T. van Rij gaat er overigens van uit dat het niet tot een ontruiming hoeft te komen. „Er is een afspraak met de bruiloftsgasten gemaakt. Ze zouden vandaag vertrekken", aldus de wethou der. Veel last van drukke kinderen De helft van de Leidse leerkrachten heeft veel last van drukke kinderen in de klas. De meesters en juffen voelen zich overbelast door de aandacht die ze moeten beste den aan leer- en vooral gedragsproblemen van hun leer lingen. Een op de drie kinderen heeft problemen, die zich veelal uiten in luidruchtig gedrag en ongehoor zaamheid. De andere helft van de onderwijzers vindt dat die hinder niet opweegt tegen het plezier van het lesge ven. Het merendeel van de Leidse leerkrachten is trou wens tevreden met zijn baan. Dit blijkt uit een onder zoek op 32 Leidse basisscholen en een steekproef onder 70 leraren. leiden* den, zelf met problemen kam pen. Zo heeft een kwart moeite met het combineren van werk en persoonlijk leven. Ook heeft een kwart het afgelopen jaar problemen gehad op het werk. Een groot aantal onderwijzers twijfelt aan de eigen deskundig heid. Dat gevoel neemt af naar mate ze meer bijscholing heb ben gehad, waarbij de voorkeur uitgaat naar het ontwikkelen van sociale vaardigheden. Ook vinden ze doorgaans on voldoende steun op school en vooral van onderwijsinstellin gen daarbuiten. Maar lang niet alle onderwijzers zijn op de hoogte van de mogelijkheden voor begeleiding van zorgkin- deren buiten school. De onder zoekers pleiten er dan ook voor om 'op korte termijn een pro gramma te ontwikkelen waarin de leerkrachten ondersteuning krijgen aangeboden in de om gang met leerlingen met leer- en gedragsproblematiek'. Twaalf Leidse basisscholen deden niet aan het onderzoek mee, waarvan de meesten op protestants-christelijke basis. Als gevolg daarvan zijn de openbare scholen oververte genwoordigd. Ook het aantal leerlingen uit een gezin met een hoger inkomen was oververte genwoordigd, terwijl 16 procent van buitenlandse komaf was. Voor de meting van psychoso ciale klachten namen de onder zoekers een steekproef van 523 kinderen tussen 4 en 14 jaar, die ze vergeleken met een lan delijke groep van 1607 kinde- onno havermans Overigens zijn Leidse kinderen niet lastiger dan die elders in het land. Aanleiding voor het onderzoek was de veelgehoorde klacht in het Leidse onderwijs dat 'de kinderen steeds moeilij ker worden'. Maar van een toe name van zogeheten psychoso ciale problemen is geen sprake, zo stellen onderzoekers Mari anne Thomeer en Pieter Kouse maker van de afdeling orthope dagogiek van de Universiteit Leiden vast. Dat de werkdruk volgens de onderwijzers zwaar der is geworden, heeft dus an dere oorzaken. Deels gaat het om een alge meen cultuurverschijnsel. On rust, lawaai en assertiviteit in de samenleving zijn nu eenmaal toegenomen en dat heeft zijn weerslag op de kinderen. Op school geeft dat soms spannin gen. In een gemiddelde klas van 25 leerlingen hebben vier vijf kinderen echt last van psycho sociale problemen. Van een stuk of tien zijn de schoolpres taties onder de maat en nog eens tien kinderen functione ren slecht volgens de leer kracht. Omdat er tussen die drie groepen veel overlappin gen zitten, komen Thomeer en Kousemaker tot de slotsom dat ongeveer een op de drie kinde ren (dus acht negen in een klas van 25) op de een of ande re manier problemen heeft en onrust veroorzaakt. Daar komt bij dat veel leer krachten die de druk hoog vin- Drie jaar cel voor straatrover den haag/leiden voortgezet na uitgebreid psy chisch onderzoek. De verdach ten bekenden in maart en april van dit jaar in Leiden vier straatroven gepleegd te heb ben. Slachtoffers die stonden te pinnen of op straat liepen wer den daarbij beroofd van geld, mobiele telefoons en sieraden. Dat ging gepaard met geweld of bedreigingen. De 31-jarige had niet meegedaan aan de bero ving van een 73-jarige Katwijk- se. Die vrouw werd in '96 door de 23-jarige verdachte duizend gulden afhandig gemaakt. Een 31-jarige Leidenaar is door de rechtbank in Den Haag ver oordeeld tot drie jaar onvoor waardelijke celstraf wegens een reeks straatroven en diefstallen met geweld. Er was viereneen half jaar geëist. Naast de cel straf kende de rechtbank scha devergoedingen met een totaal bedrag van ongeveer 2500 gul den aan de slachtoffers toe. De zaak tegen een 23-jarige mededader, eveneens een Lei denaar, wordt op 5 november Auto belandt in sloot Boshuizerlaan leiden De Boshuizerlaan werd vrijdag avond opgeschrikt door een botsing. Een 71-jarige automo bilist uit Leiden verleende op de kruising met de Boshof met zijn auto geen voorrang aan een andere automoblist uit Lei den (22) die op de Boshuizer laan reed. De auto van de 22-ja- rige belandde door de klap in de sloot. Beide bestuurders zijn met onbekend letsel naar het LUMC gebracht. Meer dan honderdduizend bezoekers Wetenschapsdag De Wetenschapsdag heeft gisteren landelijk 110.000 bezoekers getrokken. In totaal deden 150 universiteiten, laboratoria, musea, sterren wachten en bedrijven mee aan de jaarlijkse open dag van de Stichting Wetenschap en Techniek Nederland. In Leiden waren dat de Sterrewacht, Hortus Botanicus, de Leidse In strumentmakers School, het Huygens Labora torium, het Anatomisch Museum, Naturalis en Museum Boerhaave. Daar werden rond de 3500 belangstellenden geteld. Tijd was dit jaar het thema van de Weten schapsdag. Daaraan waren verschillende on derwerpen gekoppeld, zoals eten en drinken in de vorige eeuw, de geschiedenis van de genees kunde en antieke klokken. Verder werden over al in het land speurtochten, wandelingen en le zingen gehouden. De Wetenschap Techniek Week duurt nog tot en met zondag 17 oktober en is een initiatief van de Stichting Wetenschap en Techniek Ne derland. etenschapsdag in Leiden druk bezocht c 1 derlijke drukte gister- ^t( in het pretlab aan de rij ohrweg in de Leeuwen- Mama wanneer ben ik beurt", vraagt een klein even na 12 uur vertwij- an haar moeder. Het staat in het Huygens torium waar door de af in natuurkunde, wiskun- scheikunde van de Uni- rij11 Leiden een pretlab is ht. Daar kunnen jonge- ideren en oudere jonge- het kader van de natio- Vetenschapsdag op een 1 manier kennismaken exacte wetenschappen. eine meid is vooral geïn- erd in het bellenblazen lfgemaakt supersop en kladder zelf verf maken. ee0e iets oudere kinderen er de mogelijkheid om ri gerds door middel van .e ?s en elastiek met elkaar lul n dansen in de griezel- n de bollebozen kunnen nn irdieping hoger in het ',te' nica-pretlab met een ikening in de hand met ul|eerbout hun eigen space elkaar zetten. „Maar", benadrukt een medewerker van de universiteit „Het is niet zo dat de Wetenschapsdag speci aal vopr de jeugd is. „Vorig jaar waren er ongeveer 1600 bezoe kers van wie iets meer dan de helft onder de 14 was. Dat bete kent wél dat we de onderdelen een beetje afstemmen op die grootste groep, maar in princi pe is de wetenschapsdag voor iedereen." Terwijl de kleine meid in het pretlab eindelijk is aangescho ven aan de tafel met klieder- kladder zit haar moeder in de collegebanken te luisteren naar natuurkundige Wim Saarloos die op een verfrissende manier uitlegt waarom Erwin Krol, John Bernhard en Peter Timo- feeff er nog wel eens naast zit ten bij het voorspellen van het weer. „Weer is chaos en chaos is voorspelbare onvoorspel baarheid. En", zo voegt hij het publiek nog even geruststellend toe „daar zal de komende tien jaar ook geen verandering in komen." Nog meer vragen? Daarvoor is de 'vraag-maar-raak'-profes sor aanwezig die écht alles weet. Het zal andere bezoekers die het college niet bijwonen, een zorg zijn. Zij 'zien' hun ei- gen stem, laten zich de werking van airbags uitleggen of onder vinden centrifugaalkrachten aan den lijve. Die taferelen wor den glimlachend gade geslagen door een andere medewerker van de universiteit. „Wént het is inderdaad zo dat deze dag niet speciaal voor de middelbare scholieren is. Maar als we vandaag hun belangstel ling voor de bètawetenschap pen kunnen wekken of vergro ten, is dat natuurlijk wél mooi meegenomen." De glasblazer in de Leidse In strumentmakers School had tij dens de Weten schapsdag niet over gebrek aan belangstelling te klagen. foto taco van der eb Eerst moest echter haar oude huis aan de Bloemstraat in De Kooi nog worden leeggeruimd. Wéér een afspraak gemaakt met de grofvuildienst. 's Och tends zette zij het grofvuil bui ten maar toen ze 's avonds thuiskwam, was de berg rot zooi echter niet verdwenen maar gegroeid. Wat bleek, en kele buren hadden htm zolder eveneens leeggehaald en de troep boven op het vuil van Schaatsbergen gegooid. In paniek werd de gemeente gebeld met de vraag waarom de grofvuildienst niet was ge komen. Een medewerker meld de vriendelijk dat dat meteen zou gebeuren. Na drie dagen was er echter nog niemand ge weest. Schaatsbergen durfde niet meer naar buiten te kijken. „Waarschijnlijk heeft de hele buurt nu opgeruimde zolders", denkt ze. „Als dit geen buurt - vriendelijke gemeenteservice is..." Pas op de vierde dag kwam de grofvuildienst de straat in. Inmiddels kan Schaatsbergen er om lachen. Pons Delemarre, voorlichter van de Dienst Milieubeheer van de gemeente Leiden, geeft toe dat de grofvuillijn nog niet perfect functioneert. „We heb ben meer klachten over de lijn binnengekregen. Het initiatief is goed, de uitvoering laat soms nog iets te wensen over." Van het verhaal van mevrouw Schaatsbergen schrikt Dele marre echter wel. „Dat mede werkers tot twee keer toe niet komen opdagen, verbaast me in hoge mate Ik ga dit tot in detail uitzoeken. Als het ver haal klopt, gaat het om een in cident." eric-jan berendsen peter groenendijk lukkig worden we daarbij ge coacht en hebben hulp van buitenaf." Het activeren van flora en fau na moet wél in de individuele tüinen gebeuren want gemeen schappelijk groen is er op de volkstuin niet. Zo is er door de leden een paddenpoel aange legd, zijn er op diverse perceel tjes nestgelegenheden voor bij en opgehangen, zijn er stapel- muurtjes verrezen en is er langs walkanten een natuurlij ke oeverbeschoeiing gekomen waardoor kikkers weer op het land kunnen klimmen. Daar naast zijn er in diverse tuintjes amandel-, moerbei- en noten bomen verschenen. „Bijzonde re bomen die de natuurwaarde van het gebied vergroten en bovendien het gebied bescher men. Want een boom kap je niet zomaar", weet Uijlen- broek. ze slaan d^ar bij Het Zonne veld dus twee vliegen in een klap. om het maar eens oneer biedig ten opzichte van de fau na te zeggen. Het verhogen van de natuurwaarde en het weren van woningbouw. Projectontwikkelaars hebben aan het einde van de Nachte gaallaan niets meer te zoeken. Grofvuil Het leek allemaal zo mooi. Juist had Petra Schaatsbergen een pakhuis aan de Oude Rijn ge kocht dat vol stond met troep, toen in de krant een adverten tie stond: 'Heeft u grofvuil? Bel gratis de grofvuillijn'. Dat is nog eens klantvriendelijke ge meenteservice. Het enthousiasme slonk enigs zins toen zij de lijn probeerde te bereiken. Na ettelijke, ver geefse pogingen en lange wachttijden wist mevrouw Schaatsbergen uiteindelijk toch een afspraak te maken. Op de bewuste dag kwam echter niet de grofvuildienst maar de reini- gingspolitie aan de deur: het vuil stond niet geregistreerd en werd dus niet opgehaald. Ge lukkig werd na het maken van een tweede afspraak het spul wel opgehaald. Het pakhuis was eindelijk bewoonbaar. projectontwikkelaar er, met de bouw van villa's in het achterhoofd, je ogen al eens op vallen Want het stuk 1 dat wordt omgeven door ?eest, Rhijngeest en Nieu- )rd is een gewilde woon- e. Maar de kans dat er ichter de Vogelwijk aan nde van de Nachtegaal- ioit wordt gebouwd, is nul na nul. Zeker niet nu de in 'bied gelegen tuinvereni- Jet Zonneveld sinds kort itse bezitter is van het Na il Keurmerk Natuurlijk eren. toegekend door de lijke koepel van Volks- erenigingen. Als eerste in in nog wel. id is één van de laat- oene buffers tussen Lei- jstgeest en ligt in de gische hoofdstructuur, i een schakel in de ketting u tukjes natuur zoals Heem park, Leidse Hout, Bos van Bosman en Endegeest. Een zo genoemde stepping stone, dus. De volkstuin is tijdens de Tweede Wereldoorlog als nuts- tuin ontstaan en telt momen teel zo'n 90 tuintjes. Er zijn ge zinnen die het hele jaar van hun stukje grond eten en ple zier hebben. Zo worden er on der meer rode kool, boeren kool, tomaten, rabarber, toma ten, courgettes, appels, aardap pelen, sperziebonen en bloe men verbouwd en geteeld. Op een milieuvriendelijke manier, want aan bestrijdingsmiddelen hebben ze bij Het Zonneveld een broertje dood. „Laat een brandnetel eens staan want er komen vlinders op afdoceert voorzitter Frans Uijlenbroek. „Want we willen hier meer plaats bieden aan planten en beestjes. Dat betekent dat je gevoel en oog moet hebben voor natuurlijk tuinieren. Ge- Wethouder Tjeerd van Rij onthult het Nationaal Keurmerk Natuurlijk Tuinieren dat is toegekend aan turn vereniging Het Zonneveld. Voorzitter Frans Uijlenbroek (rechts) kijkt toe. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9