Verovering Grozny dichterbij Van tot GOED KOOP Buitenland m Australië wil overleg over schietpartij Timor Europese Unie opnieuw op de tekentafel l|foiceMail jortugese kiezers geven uterres geen volmacht Dodental overstromingen in Mexico blijft stijgen Haast nekt legalisering van Belgische illegalen I 29 I lNDAC11 OKTOBER 1999 -Megawati favoriete kandidaat PrlgTA! Het Indonesische publiek heeft het meeste vertrouwen [egawati Soekamoputri als nieuwe president. Uit een van- i gepubliceerde opiniepeiling in de Indonesische krant ipas blijkt dat tweederde van de ondervraagden de vóorkeur aan presidentskandidaat Megawati. Zij geloven dat Mega- leider van de democratische partij PDI-P, de problemen corruptie, de economische crisis en het waarborgen van de gheid en nationale eenheid het hoofd kan bieden. inton biedt Noord-Ieren excuses aan ,wa» De Amerikaanse president Bill Clinton heeft afgelopen keinde zijn excuses aangeboden voor een vergelijking die lad getrokken tussen de partijen in Noord-Ierland en 'een dronkaards dat zich er maar niet toe kan zetten het café te aten'. Clinton sprak bij de inwijding van de nieuwe Ameri- ïse ambassade in Canada over de religieuze en etnische ge ilen die ten grondslag liggen aan conflicten in de wereld, r Noord-Ierland zei hij dat hij er enorm veel tijd in heeft ge ien 'om te proberen het volk van het land van mijn voorva- jtn te helpen over 600 jaar van religieuze twisten heen te ko- i'. „En elke keer als ze daar een akkoord over bereiken, ge ren ze zich als een stel dronkaards dat het café nu echt gaat aten. Als ze bij de klapdeur zijn draaien ze zich meteen weer en zeggen 'Ik kan niet wegkomen'", aldus Clinton. apenfabrikanten VS aangeklaagd De ouders van een van de kinderen die in het bloedbad le Columbine school gedood werden, hebben zaterdag aan- indigd dat ze een wapenfabrikant aanklagen. De ouders wil de fabrikant van de wapens waarmee twee jongens twaalf ilieren doodden ter verantwoording roepen. Vorige maand oot een rechtbank in Californië dat wapenfabrikanten kon- worden aangeklaagd voor nalatigheid in hun marketing, gaat dan vooral om wapens die gemaakt lijken te zijn voor ïinelen. In april schoten twee jongens in Columbine twaalf jlieren en een lerares dood alvorens zelfmoord te plegen. ïatami krijgt geen eten in Frankrijk pAN-PARUSFrankrijk en Iran hebben een compromis bereikt een bezoek van de Iraanse president Khatami aan Parijs als- mogelijk maakt. De Iraanse president wordt ontvangen, i krijgt - officieel - niets te eten. In maart zegde Khatami bezoek aan Frankrijk af omdat zijn gastheren weigerden in lan op de Iraanse eis, dat bij de maaltijden op en om tafels fles wijn te zien mocht zijn. Het probleem is dat er foto's waarop de voor vooruitstrevend doorgaande Khatami bij recent bezoek aan Italië in de buurt van een fles champag- te zien. Dat heeft de Iraanse president in eigen land onder onservatieve geestelijkheid behoorlijk wat last bezorgd. >k vindt relatie met Frankrijk goed s_! Premier Kok vindt dat de relaties tussen Frankrijk en Ne- and de afgelopen jaren aanzienlijk zijn verbeterd. Hij zegt randaag in een interview met de Franse krant Libération. laatste jaren heeft een verbetering en een verdieping van relatie plaatsgevonden", aldus Kok. „We zijn het niet over leer eens, maar dat kunnen we op een rustige manier be ken." De premier zegt verder dat de Franse grenscontroles België 'niet normaal' zijn. Als Parijs besluit te stoppen met renscontroles zal Nederland dat toejuichen. Tijdens zijn be- aan Parijs zal de premier de kwestie van de controles niet de orde stellen. irridor volgende week zondag open iLEM De 'veilige doorgang' van de Gaza-strook naar de lelijke Jordaanoever wordt zondag 17 oktober in gebruik ge ien. Over de corridor hebben Israël en de Palestijnen maan- onderhandeld. Israël heeft nu nog een week nodig om een al zaken te regelen. Computers moeten worden geïnstal- d en er moeten regelingen worden getroffen voor de ver- liding van magnetische doorgangskaarten, waardoor Israël dentiteit van de Palestijnen kan controleren die van de cor- gebruik maken. II SUS *'1MF voor het laatste sportnieuws. irect na uw persoonlijke VoiceMail-berichten hoort u het tuele sportnieuws. Maar ook het laatste filmnieuws en de -i ukste Er-op-uit!-tips bijvoorbeeld, gratis VoiceMail 0842-333. regerende Socialistische fj (PS) van Antonio Guterres gisteren in Portugal de al- we verkiezingen gewon- maar een absolute meer- ;id zat er niet in. „Het volk beslist dat de PS regeert, niet inachtneming van de •sitie", zei de 50-jarige in- ïur. pdanks de klinkende over- (44 procent van de wen) was er teleurstelling Pe overwinnaars omdat hun 8t juist was geweest wel de plute meerderheid te beha- I Meteen na het sluiten van Stemlokalen waren de prog- Jeltsin weer uit ziekenhuis De Russische premier Poetin en minister van defensie Sergejev sluiten de verovering van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny niet langer uit. „We zullen niet alleen een veiligheidzone scheppen in het gebied waar onze troepen nu zijn, maar ook in andere delen van Tsjetsje nië", zei Poetin in een interview. Sergejev verklaarde op de tv: „Als ware Tsjetsjenen ons vragen Grozny te zuive ren van bandieten, zullen we dat doen." daarvoor en voor de bezetting was immens hoog. Vele duizen den soldaten en burgers kwa- MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Tijdens de burgeroorlog van men om in de strijd. Uit de op- 1994-1996 veroverden de Rus- standige Russische deelrepu- sen Grozny ook, maar de prijs bliek kwamen gisteren tegen strijdige berichten over de ge vechten. Terwijl de Russen slechts geringe militaire activi teiten meldden, deelde de Tsje tsjeense leiding mee dat op di verse plaatsen de gevechten waren opgelaaid. Volgens Moskou was in de buurrepubliek Dagestan een konvooi van acht auto's met Tsjetsjeense rebellen vernietigd en werd in de buurt van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny een opleidingskamp van de uit Jordanië afkomstige krijgsheer Chattab beschoten door de Russische artillerie. De Tsjetsje nen verklaarden dat de Russi sche troepen in twee districten zijn teruggeslagen, waarbij ze fikse verliezen hebben geleden. Zaterdag gaf de Russische re gering voor het eerst toe dat er bij de bombardementen ook burgers zijn gedood en ge wond. Dit was steeds ontkend. De islamitische rebellenleider Sjamil Basajev heeft vandaag gedreigd een terroristische actie uit te voeren op Russisch grondgebied. „Voor een derge lijke operatie heb ik genoeg middelen en manschappen", zei Basajev in een telefonisch onderhoud met het persbureau AFP. De aanslag zou volgens hem op elk moment plaats kunnen vinden. De 68-jarige Russische presi dent Boris Jeltsin, die zaterdag in het ziekenhuis was opgeno men met hoge koorts en griep, is weer thuis. Het Kremlin had gisteren al meegedeeld dat het staatshoofd zich wat beter voel de en de koorts was gezakt. De laatste keer dat Jeltsin langere tijd in de kliniek verbleef was begin dit jaar. Toen was hij we ken uitgeschakeld wegens een bloedende maagzweer. MExico-STADEen groepje Mexicanen loopt over wat eens een weg was. Het grootste ge deelte van dit bergpad is weggespoeld door de overstromingen die Mexico teisteren. De overstromingen worden veroorzaakt door enorme regenbuien. Het aantal slachtoffers blijft stijgen. De Mexicaanse autoriteiten meldden gisteren dat er al 425 doden zijn geval- len. De Mexicaanse pers spreekt echter van een totaal dodental van zeshonderd tot acht honderd. De ramp heeft meer dan 200.000 mensen dakloos gemaakt. In negen van de 31 staten is de noodtoestand afgekondigd. De autoriteiten voorspellen dat het slechte weer de komende dagen aanhoudt. foto reuters rodolfo murrillo DILI Rtr-DPA-AFP Australië wil snel overleg met de Indo nesische autoriteiten over het incident van gisteren bij de grens van Oost-Ti- mor. Een Indonesische politieagent kwam om het leven en twee anderen raakten gewond, nadat bij de ondui delijk gemarkeerde grens tussen Oost en West-Timor een schietpartij was uitgebroken tussen militairen van de door Australiërs gedomineerde vre desmacht Interfet en Indonesische strijdkrachten. Premier Howard zei vanmorgen in het Australische parlement dat het overleg de kans op nieuwe confronta ties zoveel mogelijk moet beperken. Jakarta betreurt de schietpartij, maar meent dat Interfet voor het incident verantwoordelijk is. „Ik ben erg ver baasd dat de troepenmacht, die toch met geavanceerd materieel moet zijn uitgerust, zo'n fout kan maken", zei minister van buitenlandse zaken Ala- tas vanmorgen. Interfet-commandant Cosgrove en een hoge Indonesische officier probe ren vandaag op de plaats van de schietpartij de ware toedracht te ach terhalen. Een woordvoerder van Inter fet zei gisteren dat de VN'ers zich aan de oostelijke kant van de grens tussen Oost- en West-Timor bevonden, toen de Indonesiërs het vuur op hen open den. De militairen van Interfet dach ten dat zij werden aangevallen, terwijl het volgens Indonesië om waarschu wingsschoten ging. Volgens de legerleiding in Jakarta berust de confrontatie op een misvat ting. Interfet en de Indonesische troe pen zouden verschillende landkaarten hanteren. Daardoor zag de VN-macht een Indonesische grenspost aan voor een bruggenhoofd van pro-Indonesi sche milities. Interfet wil overigens zijn troepenmacht in het westen van Oost-Timor versterken. De internatio nale vredesmacht wordt hier steeds vaker doelwit van pro-Indonesische milities in het grensgebied met West- Timor. Het Indonesische leger heeft op Cosgroves verzoek een Indonesische officier overgedragen aan Interfet. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor de moord op de Nederlandse journalist Sander Thoenes. Cosgrove wil dat ook de andere drie militairen die bij Thoenes' dood betrokken zou den zijn worden overgedragen. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De eenmalige legalisering van duizen den illegalen die vandaag in België van start moest gaan, is voorlopig uitge steld. De regering-Verhofstadt zag zich dit weekeinde op de valreep gedwon gen de operatie op te schorten, nadat de Raad van State de regeling had ver nietigd. Gemeenten vrezen desalniette min een enorme toeloop van de 'pa pierlozen' en proberen ieder op eigen houtje totale chaos tegen te gaan. Zo zullen Antwerpen en Gent illegalen die zich aanmelden voor de eenmalige legaliseringsactie gewoon helpen. In Brussel daarentegen krijgen ze alleen een folder mee en het verzoek over en kele maanden nog eens terug te komen. Het extreemrechtse Vlaams Blok - op wiens verzoek de Raad van State de re geling schorste - is zeer verheugd over de gang van zaken. De eenmalige actie om illegalen die al jaren in België wonen een verblijfsver gunning te geven, is een belangrijk on derdeel van het asielbeleid van het ka- binet-Verhofstadt. De tweede pijler is het strikt naleven van het uitzetten van uitgeprocedeerden. De regering publi ceerde vorige week het Koninklijk Be sluit (KB) dat de legalisering van de ille galen regelt. Vandaag moesten de ge meenten ermee aan de slag. De hele operatie diende binnen drie weken te zijn afgerond. Het Vlaams Blok vocht het KB met succes aan. De Raad van State deelde de mening van het Blok dat het besluit het parlement buiten spel zet, wat wettelijk niet door de beu gel kan. Verhofstadt legde zich dit weekeinde bij de uitspraak neer en kon digde aan alsnog een wetsontwerp in te dienen. De behandeling daarvan zal maanden duren. Tot die tijd wordt de legaliseringsactie opgeschort. Vluchtelingenorganisaties hekelden het amateurisme van de regering. Zij had den er eerder bij Verhofstadt op aange drongen de Raad van State vooraf om advies te vragen. De regering zag daar echter vanaf omdat het tijdverlies een aanzuigende werking zou hebben op nieuwe illegalen. De steuncomités zijn wel blij dat ze nu extra tijd hebben om de illegalen in te lichten en voor te be reiden op hun verblijfsaanvraag. John Major: 'Uitspraken van Thatcher idioot' LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT In zijn autobiografie noemde hij Margaret Thatcher al 'een vrouw met slechte manieren' en iemand met 'een gesloten geest'. Voor de televisie deed de Conservatieve Britse oud-pre mier John Major er gisteren nog een paar scheppen bovenop. 'Volslagen idioot' en 'dwaas', zo betitelde Major de anti-Europe- se uitspraken die zijn illustere voorgangster vorige week op het jaarlijkse partijcongres in Blackpool deed. De Conservatieve achterban reageerde tijdens die bijeen komst wild enthousiast op Thatcher. Major sprak zijn ver bijstering uit over dat gedweep met een omstreden heldin van vroeger. Hij wees erop dat haar nalatenschap in 1990 - toen zij gedwongen werd af te treden en Major haar opvolgde - be stond uit een tot op het bot ver deelde partij, een economische recessie, hoge rentetarieven en een hoge werkloosheid. De Conservatieven hebben Thatcher de afgelopen negen jaar min of meer genegeerd. De genuanceerde oppositie die de huidige partijleider William Ha gue de afgelopen jaren tegen de regering van Tony Blair voerde, bleek echter geen zoden aan de dijk te zetten. Hague heeft daar om vorige week ingezet op een keiharde rechtse, chauvinisti sche en anti-Europese koers a la Thatcher. CDU en PDS winnen Berlijn BERLIJN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De conservatieve CDU en de (post)communistische PDS hebben de gemeenteraadsver kiezingen in Berlijn gewonnen. Voor de sociaal-democratische SPD en de Groenen liepen de verkiezingen op een nederlaag uit. De SPD slaagde er niet in haar resultaat van vier jaar gele den te verbeteren. De machtsverhoudingen in de hoofdstad zijn niet wezenlijk veranderd. Waarnemers gaan uit van een voortzetting van de 'grote coalitie' van CDU en SPD die de stad de afgelopen acht jaar heeft bestuurd. De CDU kreeg volgens de laatste prognoses 40,6 procent van de stemmen (een winst van ruim 3 procent) en levert op nieuw de burgemeester, Eber- hard Diepgen. Het was het bes te resultaat dat de CDU ooit in Berlijn haalde. De sociaal-democraten moesten de samenwerking met de CDU opnieuw bezuren. Ze hadden gehoopt de 23,6 pro cent van '95 te overtreffen en met de Groenen een coalitie te vormen. Ze verloren ruim een procent (nu 22,4). Ook de Groe nen moesten een forse veer la ten: van 13,2 procent naar 9,9. Dat was vergeleken bij de cata strofes van de laatste deelstaat verkiezingen, waarbij de mi lieupartij in Saarland, Branden burg, Thüringen en Saksen werd weggevaagd, bijna een overwinning. De PDS profiteerde vooral in het oosten van de stad, waar ze bijna 40 procent haalde, op nieuw van de zwakke periode die de SPD momenteel door maakt. De (post)communisten profileerden zich opnieuw ten koste van de sociaal-democra ten door zich op te werpen als de verdedigers van de 'sociale gerechtigheid' en kwamen van 14,6 op 17,7 procent. noses dat Guterres de absolute meerderheid zou halen. Pas la ter op de avond, toen ruim de helft van de stemmen was ge teld veranderde het beeld en werd geleidelijk duidelijk dat de premier drie zetels tekort kwam voor een absolute meerderheid in het 230 zetels tellende parle ment. De socialisten hebben de af gelopen vier jaar ook een min derheidskabinet gevormd. Ze hadden toen vier zetels te wei nig. Dat was er volgens Guter res de oorzaak van dat veel van de hervormingen op sociaal, justitieel, fiscaal en onderwijs gebied, die hij vier jaar geleden had aangekondigd niet konden worden uitgevoerd. Europa ligt opnieuw op de tekentafel. Niet alleen de omvang van de Europese Unie, maar vooral de manier waarop ze bestuurd wordt, komt nog dit jaar ter discussie. Nooit eerder werd de EU zo fundamenteel herzien. Maar het is twijfelachtig of de lidstaten wel klaar zijn voor een grote verbouwing. LUXEMBURG «>AUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Europese Unie is nooit af. Oud-pre mier Lubbers vergeleek de Europese sa menwerking ooit met een fiets: als je niet trapt, dan valt hij om. Na jaren van rustig 'peddelen', bereiden de Europese regeringsleiders zich nu echter voor op een serieuze sprint. Op de drempel van de eenentwintigste eeuw gaat Europa in een hogere versnelling. Al enkele weken studeert de Belgische oud-premier Jean-Luc Dehaene met twee andere 'wijze mannen' op een nieuwe blauwdruk voor de EU. Volgen de week maandag presenteert hij zijn rapport aan de Europese Commissie, maar nu staat al vast dat Dehaene met gedurfde voorstellen komt. Na jaren van grotere en kleinere verbouwingen heeft de Unie een nieuw fundament nodig, meent de christen-democraat. Volgens uitgelekte concept-teksten denkt de commissie-Dehaene dat het oude Europese ideaal - één Unie met ge lijke regels voor alle lidstaten - niet meer is te handhaven. Onvermijdelijk ontwik kelt zich volgens Dehaene een Europa van 'meer snelheden'. Zo'n constructie heeft volgens hem ook voordelen. Een kerngroep van landen zou op diverse terreinen veel intensiever kunnen sa menwerken dan de rest. Daaromheen komen - net als bij een ui - 'schillen' van lidstaten met een losser verband. Ook wil de groep-Dehaene de juridische basis van de Unie herzien. Momenteel is vrijwel alles geregeld in verdragen, die bij elke wijziging door alle nationale par lementen moeten worden goedgekeurd: een tijdrovende en riskante procedure, omdat één enkele lidstaat het hele ver drag kan torpederen. Dehaene bepleit daarom een nieuw kemverdrag dat de bevoegdheden van de Europese instel lingen definitief regelt, en los daarvan 'beleidsstukken' die niet langer de toe stemming van alle lidstaten vereisen. Het is de vraag of de voorstellen van De haene kans van slagen hebben, mi/;ir al om wordt erkend dat hij een probleem aanroert dat dringend moet worden op gelost. Het in 1997 gesloten 'Verdrag van Amsterdam' schoot volgens de EU-chefs tekort in zijn centrale doel: Europa voor bereiden op de komst van nieuwe lidsta ten. In december wordt daarom in Hel sinki het startschot gegeven voor weer een herzien verdrag, dat eind 2001 in Parijs moet worden afgerond. De tijd dringt: omdat ratificatie gemiddeld twee jaar vergt, zou de EU op zijn vroegst in 2003 klaar zijn voor de opname van nieuwe leden. Niet alleen het verdrag, maar ook het uitbreidingsproces zelf staat sinds kort ter discussie. Eind 1997 werd in Luxem burg afgesproken dat met zes lidstaten onderhandelingen over toetreding zou den beginnen. Vijf anderen moesten nog wachten en Turkije kreeg een aparte behandeling. Maar dit arrangement wordt vrijwel zeker overboord gegooid. Verwacht wordt dat de Europese Com missie woensdag adviseert met alle kan didaat-lidstaten onderhandelingen over toetreding te beginnen, behalve met Turkije. „We gaan naar het regatta-mo del", voorspelt een diplomaat. Anders gezegd: alle zeilboten mogen tegelijk starten, en wie het eerst de finish pas seert is 'binnen'. Ook de relatie met Turkije wordt inmid dels tegen het licht gehouden. Er gaan steeds meer stemmen op om een eind te maken aan de bijzondere status van Turkije, dat al in 1987 een lidmaat- schapsaanvraag indiende maar nooit een entreebewijs kreeg. Zowel commis sievoorzitter Prodi als commissaris Ver heugen, belast met de uitbreiding van de Unie, hebben deze maand bepleit dat Turkije volwaardig kandidaat-lidstaat wordt. De knoop zou in december in Helsinki moeten worden doorgehakt. De parlementen van de lidstaten zijn echter nog niet aan het woord geweest. Gaan zij wel akkoord met een belangrij ke overdracht van macht aan 'Brussel', zoals de groep-Dehaene wil? Kunnen zij de solidariteit opbrengen om de komst van een groot aantal armere lidstaten (financieel) in goede banen te leiden? En niet in de laatste plaats: kunnen zij zich zelf nog herkennen in een Europa dat zich uitstrekt van Dublin tot Dyarbakir? „Veel lidstaten worden steeds nationa- listischer. We staan voor een lakmoes proef van Europese gezindheid", zei een Brussels diplomaat onlangs. HANDAPPELEN elstar, cox of jonagold kilo dUD ROOMBOTER STROOPWAFELS pak8s,UkSvanjm l.29 Aanbiedingen geldig van ma 11 t/m za 16 oVt 1999 A&P Wei BV tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7