Schooladvies nekt allochtonen Twee echte gewonden bij rampenoefening Kuip weldpleger kan claim "verzekering verhalen Binnenland Even uitrusten Kwart van allochtonen asielzoeker Compromis Paars over deeltijdwet 'Geen matiging in ruil voor lastenverlichting' OP NAAR DE VOLGENDE EEUW IAC11 OKTOBER 1999 arde na val vier dagen op vloer Een 83-jarige vrouw uit Den Helder heeft vier dagen laar eigen woning op de grond gelegen. Ze was gevallen liet meer overeind komen. De politie heeft de vrouw, ;rkoeld was, naar het ziekenhuis laten brengen. Een on- buurtbewoner had alarm geslagen omdat hij de vrouw ioos niet had gezien. Via een ruit in de keuken konden [en binnen komen, waarna ze de vrouw in haar slaapka- troffen. Haar lichaamstemperatuur was gezakt naar 34 boek tegen annexatie |n«_ De Brabantse gemeente Veldhoven heeft gisteren n likmet 110 lege pagina's laten bezorgen bij alle 79 Bra- bn itatenleden. Het werk bevat alle sterke argumenten die i yoor inlijving van Veldhoven bij Eindhoven, aldus de ge- in een aparte brief. Gedeputeerde staten willen Veldho- ;e s iindhoven voegen. Provinciale Staten moeten zich daar be r uitspreken. Veldhoven verzet zich fel tegen de dreigen- di( xatie. De verspreiding van het boek is 'een ludieke actie glimlach', aldus een woordvoerder. De actie kost alles enkele duizenden guldens, verwacht hij. Het boek met 's is gekocht in een ramsjzaak. esp jarig meisje verkracht Een achtjarig meisje uit Terneuzen is het slachtoffer van verkrachting. De politie maakte dit pas gisteren »°n in verband met het onderzoek en de emoties rond de na ;t meisje is kort na een uur 's middags door een onge- ntigjarige man meegelokt en in de bosjes naast een >ad in een parkje verkracht. Een deel van haar kleren is laats teruggevonden, aldus de politie. ge door omgevallen kraan j de zaan Een omvallende hijskraan heeft in Koog aan de zolderverdieping van twee huizen en schuurtjes in •n geheel vernield. De 42 meter hoge kraan was gaan i door dat één van de poten niet stevig stond. Een be- lad het ding gehuurd om sierstenen over de woning i hun plaats te brengen voor een opknapbeurt van zijn lin. De zak met sierstenen die aan de kraan hing werd 1% we^ 8es^ngerd en kwam 150 meter verderop terecht. blindenstok te onbekend Onwetendheid over de functie van de blindenstok onveilige situaties. Dat vindt de Nederlandse Vereni- Blinden en Slechtzienden. De vereniging organiseert dnet de Federatie Slechtzienden- en Blindenbelang vrij- iktober de Internationale Dag van de Witte Stok. Beide ities wijzen erop dat de witte stok met de twee rode van groot belang is voor de veiligheid op straat van en slechtzienden. Nog te weinig weggebruikers weten ind die een witte stok hanteert voorrang heeft. Uit een lek van de ANWB blijkt dat bijna tweederde van de on- ;de automobilisten zou doorrijden als een voetganger blindenstok aangeeft te willen oversteken. jisai ;rsDi eken-ontvoerder weer in de fout tc ifi/Li De Amsterdamse politie heeft een oude bekende, de ontvoerders van de biermagnaat Heineken, aange- in verband met een grote wapenvondst vorige maand. ;re" t de politie bevestigd. Eerder werd al een andere beken- n ei neel gearresteerd. De politie vond 1 september in een st v' lamse woning 220 verschillende vuurwapens, 232.000 n, munitie, ontstekers en slagpijpjes aan. De vondst in het licht nadat buren hadden geklaagd over water- enwacht dicht wegens lichthinder elii' rcj; Het observatorium van de Volkssterrenwacht Phi- J511 ansbergen in Middelburg ziet zich genoodzaakt om te d Het gebouw is plotseling onbruikbaar geworden. Dat lt lor het felle licht van een transparant trappenhuis aan •ijd' ijgelegen tehuis voor gehapdicapten. De sterren zijn weri ir ook met behulp van de telescopen niet meer te zien. het t in het trappenhuis moet uit veiligheidsoverwegingen iar "pacht branden. leden na mishandeling er» Een 54-jarige inwoner van Den Helder is gister verleden aan verwoningen die hij bij een mishandeling [elopen. Het slachtoffer was in een garage aangetroffen ote plas bloed. Volgens de politie was de man bekend igebruiker, maar niet als handelaar. De garage waar de rd gevonden, behoort toe aan de eigenaar van een bar ngs op last van de burgemeester wegens handel in gesloten. Aanhoudingen zijn nog niet verricht. Even- et wapen gevonden waarmee, het slachtoffer was mis- ,.V( nde 'ewonden bij schietpartij i *m_; Bij een schietpartij in de bar van een sporthal in am zijn zaterdagnacht vijf gewonden gevallen. Drie van n 25-jarige vrouw, een 27-jarige vrouw en een 36-jarige lakten ernstig gewond en moesten met spoed naar het uis worden gebracht. Hun toestand is stabiel. Twee an- ie waren geraakt door kogels, meldden zich later zelfbij ie. Een nog onbekend persoon opende in de propvolle vuur nadat een besloten feestje was verstoord door een oep die ook naar binnen wilde. De politie heeft nog :e wat de reden is van het misdrijf. Er is ook nog nie- angehouden. 'LI an f tie bekijkt racisme Kollum legt PtN« Justitie gaat bekijken of sprekers en ingezonden- ,Q.n schrijvers zich in het verhitte debat over asielzoekers- j pn n Friesland hebben schuldig gemaakt aan discriminatie. 'ten ien ligt er genoeg materiaal", zegt officier van jusititie a j rs- Hij waarschuwt wel dat van strafvervolging tegen dis- /an rende sprekers of brievenschrijvers niet al te veel moet EG( verwacht. Een strafvervolging die uitloopt op vrijspraak 1jlla ps hem in elk geval ongewenst, omdat zulke uitlatingen men >r gewiekste kwaadwillenden de norm zouden kunnen Jowl ur VI legt van mishandeling kun- len, rtaan in veel gevallen it Wi levergoeding die zij de mal ers moeten betalen op srge sprakelijkheidsverzeke- r dif verhalen. Dit volgt uit icha nt arrest van de Hoge roje ar aanleiding van een zpe' jaar oude caféruzie omt een man zodanig was tsch eld dat hij aan één oog üge' rd. Uit financieel oog- pres le uitspraak van de Ho- ia h gunstig voor de slacht ing» m geweld, omdat zij kar ade sneller en vrijwel ten rgoed kunnen krijgen. spr( i toe keerden de verze- naa niet uit bij toegebracht or d )or geweldplegers om- in dat soort gevallen •ou zijn van opzet. De Jederlands Persbureau GPD Gea Sociaal en Cultureel Planbureau kraak harde noten in jaarlijkse rapportage Allochtone leerlingen gaan na de basisschool vaak naar een school die voor hen te hoog is gegrepen, omdat leer krachten denken dat hun lagere prestaties vooral te wij ten zijn aan hun gebrekkige kennis van de Nederlandse taal. Dat is echter een misvatting, waardoor deze poging om hen te helpen 'onbedoeld negatief uitpakt. Mede omdat ze voortdurend op hun tenen moeten lopen, houden relatief veel allochtone leerlingen de school (te) snel voor gezien. hebben Turkse, Marokkaanse en Antilliaanse leerlingen een taalachterstand van twee jaar op hun blanke leeftijdgenoten. In rekenen liggen zij gemiddeld een jaar achter. Surinaamse leerlingen doen het wat beter. Chinese scholieren presteren op rekengebied zelfs beter dan autochtone leerlingen. den haag anp Het Sociaal en Cultureel Plan bureau kraakt een paar harde noten in de vandaag versche nen jaarlijkse rapportage min derheden. Het SCP richt zich met name op de verkeerde schoolkeuze na de basisschool. Aan het einde van groep acht Leerkrachten denken dat de allochtone scholieren die ach terstanden wel inhalen tijdens het verdere onderwijs en advi seren veelal een relatief hoog type vervolgonderwijs. Na twee jaar middelbare school is de achterstand nog precies even groot en allochtone leerlingen behoren daardoor voortdurend tot de zwakste leerlingen. Als ze dan alsnog kiezen voor een la ger type school, is er nog niets aan de hand. Blijven ze echter voortploeteren, dan verlaten ze uiteindelijk vaak de school zon der diploma. Het percentage zogeheten drop-outs is onder allochtone leerlingen drie tot vier keer zo groot als onder blanke leerlingen. Een van de gevolgen daarvan is volgens het SCP werkloos heid. Ongeveer een kwart van de allochtone jongeren is werk loos en dat is volgens de onder zoekers 'verontrustend hoog'. Het is namelijk zelfs nog wat hoger dan de werkloosheid on der Marokkaanse en Turkse mannen. Als remedie adviseert het SCP minister Van Boxtel van grote steden- en integratiebeleid om meer geld te stoppen in het taalonderwijs aan jonge alloch tone kinderen. Dat zou kunnen door extra aandacht voor taal ontwikkeling op de peuter speelzalen en in de eerste jaren van het basisonderwijs. De On derwijsraad adviseerde vorige week om halverwege en aan het eind van de basisschool een verplichte landelijke toets af te nemen in plaats van de huidige vrijwillige Cito-toets aan het einde van de basisschool. De Onderwijsraad wil op die ma nier scholen dwingen meer aandacht te besteden aan taal en rekenen om precies de re den die het SCP vandaag geeft: het niveau is vaak te laag voor het voortgezet onderwijs. Het advies van de Onderwijsraad is zwaar bekritiseerd door de on- derwijsvakbond Aob, die er een bedreiging in ziet van de vrij heid van de leerkrachten. De politieke partijen hebben het voorstel echter juichend ont haald. Minister Hermans van onderwijs heeft nog niet offici eel E Hoge Raad oordeelt nu echter dat eerst moet worden aange toond dat de dader het toege brachte letsel ook daadwerke lijk had beoogd. Kan dit niet worden aangetoond, dan moet diens verzekeraar uitbetalen. Schade- en letseladvocaat H.W. Lijftogt uit Arnhem noemt de uitspraak van de Hoge Raad gunstig voor slachtoffers. Tot nu toe is verhaal op de dader vaak niet mogelijk, aldus Lijf togt. Nu kan de claim verhaald worden op de WA-verzekering van de dader. Het element van genoegdoening voor de slacht offers gaat zo echter wel verlo ren. Het Verbond van Verzeke raars wil proberen de opzet- clausule in WA-verzekeringen aan te scherpen. Het huidige arrest van de Hoge Raad kan leiden tot hoge schadeclaims. den haag anp De minderhedenbevolking verandert snel van samen stelling. In de jaren negen tig is het aandeel van de asielzoekers opgelopen tot bijna een kwart van het aantal allochtonen, stelt het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP) vandaag vast. Turken, Surinamers, Ma rokkanen en Antillianen domineren nog steeds, maar in 2015 behoort 40 procent van alle allochto nen in Nederland tot de groep asielzoekers en vluchtelingen uit Afrika, Azië en Oost-Europa. Het aandeel van alloch tonen in de Nederlandse bevolking zal blijven groei en. Volgens een voorzichti ge schatting behoort in 2015 tussen de 12 en 14 procent van de bevolking tot een etnische minder heid, exclusief Oost- en Zuid-Europeanen. Dat is nu 9 procent, inclusief deze twee laatste categoriën. Het is volgens het SCP goed mogelijk dat de bevol king van de vier grote ste den in 2015 in meerderheid allochtoon is, wat de inte gratie waarschijnlijk niet ten goede komt. Het SCP verwacht dat het asielzoe kersbeleid de komende tijd voor de nodige herrie zal blijven zorgen. De onder zoekers noemen het Neder landse asielbeleid ruimhar tig, omdat asielzoekers meestal het voordeel van de twijfel krijgen. De voor lopige en voorwaardelijke verblijfstitels blijken in de praktijk bovendien meestal definitief te zijn. Nederland ontvangt sinds 1993, toen Duitsland een aantal beperkende maatregelen uitvaardigde, naar verhouding veel asiel zoekers. Per duizend inwo ners werden er twee keer zo veel asielaanvragen in gediend als in West-Europa als geheel. Alleen Zwitser land ontvangt verhou dingsgewijs meer asielzoe kers. LSVb niet blij met standpunt kabinet over OV-kaart schiphol Een troep vogels rust, wellicht op weg naar warmer oorden, even uit op de kabels die de lichtmasten bij Schiphol met elkaar verbinden. FOTO ANP COR MULDER utrecht anp ruswuk anp De paarse regeringspartijen hebben na wekenlang gesteggel de patstelling over de deeltijd- wet doorbroken. De WD stemt ermee in dat mensen met een deeltijdbaan het recht krijgen langer te gaan werken als er in hun bedrijf een geschikte vaca ture is. PvdA en D66 zijn daar voor in ruil akkoord met een uitzondering: bonden en werk gevers mogen in de CAO beslui ten van dat recht af te zien, zo dat een bedrijf sneller mensen van buiten kan aantrekken. De discussie in de Tweede Kamer over de deeltijdwet ein digde vorige maand onbeslist. Op een aantal principiële pun ten was de Kamer precies ver deeld: 75 tegen 75. Morgen praat de Tweede Kamer op nieuw over de wet. Bij de be handelingen van talloze amen dementen kan een afwezig ka merlid dinsdag de doorslag ge ven. Nu de WD bereid lijkt in te stemmen met het recht op meer werken, mits er een mo gelijkheid is daar via CAO's van af te wijken, wordt de positie van staatssecretaris Verstand des te interessanter. In haar wetsvoorstel was die uitwijk mogelijkheid juist verboden. Het ministerie van sociale za ken wilde zaterdag niet reage ren op het nu bereikte paarse compromis. FNV-voorzitter De Waal ziet harde confrontatie over vierdaagse haarlem' sjaak smakman Het kabinet is 'niet van deze wereld' als het verwacht dat de vakbonden hun looneisen zul len matigen in ruil voor de vijf miljard lastenverlichting.die het nieuwe belastingplan vergezelt. Als het kabinet daardoor in de problemen komt, moet het die zelf maar oplossen, zegt FNV- voorzitter De Waal vandaag in de Volkskrant. Volgens hem heeft het kabinet daar dankzij de hoger dan geraamde econo mische groei geld genoeg voor. Veel economen, onder wie president Wellink van De Ne- derlandsche Bank, hebben het kabinet de afgelopen tijd gekri tiseerd, omdat het bij de invoe ring van het nieuwe belasting stelsel vijf miljard gulden las tenverlichting geeft. Daarmee wakkert het de toch al hoge in flatie alleen maar aan, zegt met name Wellink, en dat leidt via hoge looneisen uiteindelijk tot banenverlies. Het kabinet stelt dat de lastenverlichting de vak beweging juist ruimte geeft voor lagere looneisen, omdat het met de koopkracht van de werknemers goed zit. De Waal zegt dat het kabinet zich daarmee vergist. De loon eisen van de bonden zullen hoe dan ook niet lager uitvallen dan de inflatie, lastenverlichting of niet. „Dat is absoluut ondenk baar. Kijk naar buiten: de eco nomie groeit, de arbeidsmarkt is behoorlijk gespannen". Voor volgend jaar is de maximale looneis 3 procent en als er lan- gerlopende CAO's worden afge sloten, zullen de FNV-bonden ook voor 2001 3 procent eisen. Dat betekent dan een flinke tegenvaller voor het kabinet, dat uitgaat van gemiddeld 1,5 procent loonstijging per jaar voor de ambtenaren. Die zullen daar echter net als dit jaar geen genoegen mee nemen als de lo nen in het bedrijfsleven veel sterker stijgen. De Waal ziet het kabinet daardoor echter niet in de problemen komen. Door de hogere economische groei zijn er meevallers genoeg De Waal. Hij voorspelt nog harde con frontaties met de werkgevers over de invoering van een vier daagse werkweek. Die maakt volgens de bonden het combi neren van zorg met betaald werk makkelijker en kan boven dien een grote bijdrage leveren aan de oplossing van het file probleem. De werkgevers willen er al leen over praten als de zaterdag een normale werkdag wordt. Daar voelen de bonden weer niet veel voor. 1957 Vacuümverpakking, Voor het eerst in Nederland verkrijgbaar Unox Gelderse rookworst in vacuümverpakking. Lekkerder en geuriger dan ooit. 1999 Unox magere rookworst, 35% minder eet. net zo lekker en sappig 3 stuks 250 gram van 11.67 voor 7.78 halen, 2 betalen De Landelijke Studenten Vak bond LSVb is teleurgesteld over het standpunt van het kabinet over de toekomst van de OV- kaart voor studenten. Verbete ringen van het huidige stelsel komen niet eens ter sprake, meent de LSVb. Vrijdag werd bekend dat studenten nog ge ruime tijd in onzekerheid zul len verkeren over de OV-kaart omdat het kabinet de weg naar alternatieven wil openhouden. Minister Hermans van onder wijs wil zich nog niet vastleggen wat voor de periode na de loop tijd van het huidige contract voor de OV-kaart voor studen ten. Hij heeft een rapport van een interdepartementale werk groep over de toekomst van de OV-kaart naar de Tweede Ka mer gestuurd. Dat rapport somt een aantal mogelijkheden op. Volgens de studentenvak bond maakt het kabinet een ambitieloze start in de discussie over de OV-kaart voor studen ten. De LSVb vindt het kabinet weinig creatief. Volgens de stu dentenvakbond strookt de in houd van het rapport niet met het beleid van Hermans. De overheid krijgt het verwijt dat zij voor een dubbeltje op de eerste rang wil zitten. Een afgeslankte OV-kaart on dermijnt volgens de LSVb de toegankelijkheid van het onder wijs en de mobiliteit van stu denten. Vroeg naar college gaan kan een dure zaak worden en vakken volgen bij andere on derwijsinstellingen financieel onmogelijk. Minister Hermans van onderwijs wil op korte ter mijn gesprekken voeren met de openbaarvervoerbedrijven over een nieuw collectief contract. De huidige verbintenis loopt tot en met 2002. De minister denkt aan de week- dan wel weekend kaart, zoals die nu bestaat. rotterdam anp Bij een grootschalige oefening van politie, GGD, brandweer en stadion zijn zaterdagmiddag in De Kuip in Rotterdam twee echte gewonden geval len. Een man kreeg een paardenhoef vol op zijn voet en een meisje werd aangereden door een politiebusje en kwam ten val. Verder moesten nog een paar mensen aan builen en schrammen worden behandeld. Aan de oefening deden on geveer 750 vrijwilligers mee. De nagespeelde ramp was een brand die zich uitbreidde op de tribunes. Bewust was niet voor een risicowedstrijd geko zen, zei projectleider J. Damsteegt van de Rotter damse politie, omdat de politie ook wilde oefe nen met het laten opkomen van extra mensen uit andere districten wanneer de situatie escaleerde. En juist op dat punt ging het mis, zo bleek. De tien auto's en busjes met elk vier politiemensen raasden het voorplein van De Kuip op, om mid denin het publiek tot stilstand te komen. Daarbij raakte het meisje gewond. „Dat moet duidelijk gecoördineerder. Daar moeten we nog meer mee gaan trainen." Nu kwamen de agenten in de au to's onmiddellijk in de problemen omdat 'de hooligans' zich erop stortten en ze zowat omver trokken. Een ander manco werd geconstateerd bij de brandweer, die voor het eerst meedeed aan de oefening in De Kuip. Die had de grootste moeite om tegen de stroom mensen die het stadion uit kwam, de brandhaard te bereiken. Bovendien was er geen water, en dat moest van de overkant van het voorplein komen. Maar het uitrollen van slangen was niet mogelijk vanwege de 'rellen'. De brandweer zal zich dan ook moeten bezin nen op maatregelen voor EURO 2000, al maakte commandant J. Berghuijs zich na afloop niet al te druk. „We hebben nu een helder beeld dat het op deze manier niet kan. We moeten extra voor zieningen aanbrengen, maar die zijn ook weer vandalismegevoelig. Bovendien, erg veel brand baars is hier niet, behalve de stoeltjes." Een ge deelte van de oefening, namelijk schermutselin gen tussen beide supportersgroepen, moest wor den geschrapt omdat zich een kleine groep echte relschoppers onder de vrijwilligers mengde.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3