Vierhonderd man in rij voor peperduur hapje JV WEER K Wietteelt vrijgeven Tl Het Gesprek van de Dag Netaid trekt miljoenenpubliek 82 ,;Ve MAANDAG 11 OKTOBER 1999 C 0 M M E T A A R Twintig middelgrote gemeenten vragen de Tweede Kamer en het kabinet het telen van de softdrug wiet vrij te laten. Het telen van wiet gebeurt nu in de illegaliteit, op zolderkamertjes of stiekem in kassen. Telers zijn strafbaar en mogen dus ook niet leveren aan de wel gedoogde coffeeshops. Elke gemeente van enig omvang in Ne derland telt ten minste een handvol coffeeshops waar de gebrui kers straffeloos wiet of hasj kunnen kopen en roken. De handel aan de achterdeur van de coffeeshop is strafbaar, terwijl de handel aan de voordeur wordt getolereerd. Het is aan dit hypo criete en voor het buitenland onbegrijpelijk beleid waar de burge meesters van de gemeenten terecht een einde willen maken. De burgemeesters, die dagelijks met het wietbijltje hakken, menen dat gedogen van de teelt niet alleen een manier is om helderheid te verschaffen, maar tevens een instrument biedt om de handel uit de criminele sfeer te halen. Door de teelt te reguleren worden ook de coffeeshops zelf uit de greep van criminele leveranciers bevrijd. Het voorstel van de burgemeesters heeft in behoudende kring een golf van verontwaardiging teweeg gebracht. Initiatiefnemer burge meester J. Stekelenburg van Tilburg wordt beticht van naïviteit. Veel beter zou het zijn het 'doorgeschoten' gedoogbeleid aan te pakken. De critici gaan echter voorbij aan de constatering dat het liberale Nederlandse drugsbeleid wel degelijk vruchten afwerpt. Alleen al door de tienduizenden recreatieve gebruikers van soft drugs in staat te stellen hun genotsmiddel vrij te kopen zonder zelf het stempel van crimineel opgeplakt te krijgen. Een recht dat ge bruikers van andere genotsmiddelen als alcohol en sigaretten al ja ren hebben. Het voornaamste argument om de teelt niet vrij te geven is de ge voeligheid bij andere Europese landen, in het bijzonder Frankrijk, met betrekking tot het Nederlandse drugsbeleid. Landen waar het roken van een joint op zich al strafbaar is en waar veel geld en mankracht verloren gaat in het opsporen en vervolgen van van on schuldige gebruikers. Het enige zichtbare resultaat is een verhar ding van de criminaliteit. In dat licht snijdt de opmerking van Ste kelenburg hout dat Nederland best voorop mag lopen in Europa bij het uitstippelen van een eigen drugsbeleid. Niet zo bie Verwarde typetjes bevolkten gisteravond het programma Nachtcrè me. Waar zit ik nou naar te kijken", vroegen ze zich af. Wat is dit?" Terwijl na het inleidende filmpje - beelden van een eenzame fietser in een klein winkelcentrum bij nacht, scheurende saxofoon- muziek - eigenlijk al meteen duidelijk was: ah, De Bie is terug. ,,Er is elke twee minuten een telefoonnummer in beeld, dus het is interactieve televisie", zo had Wim de Bie in een interview zijn Nachtcrème aangekondigd. Hij zou op de VPRO gaan doen waarde commerciële omroepen groot mee zijn geworden: een programma met een spelletje, waarvoor de kijkers moeten bellen. En het moet gezegd: hij zette Veronica's Christine van der Horst - van Nachtsuite, één van de stompzinnigste programma's op dé Ne derlandse televisie - perfect neer. Een typetje maken, dat kun je aan Wim de Bie wel overlaten. En verder is het vrij simpel om Nachtsui te na te doen: Zwaaien met een tas met geld, een berg domme praatjes verkopen, een spelletje met een vraag die iedereen kan be antwoorden, een interviewtje met iemand uit de 'seks-industrie', een blote danseres en klaar is Kees. Echt leuk kon het dus pas worden op momenten dat de andere ty petjes van De Bie, de kijkers, in beeld kwamen. Een oude man die zijn demente echtgenote zat te voeren en ondertussen vertelde, dat zij al 25 jaar op zondag samen naar de VPÈO keken. „Nou, en we hebben wat gezien hoor!" Een pr-man van de PvdA, met dronken echtgenote, die ruzie kregen omdat hij pas belangstelling kreeg voor het programma toen de danseres met de blote borsten in beeld kwam. „Eindelijk gaan wede commerciële omroepen concurrentie aandoen", zei hij.Adequate formule." „Adequate tieten zal je be doelen", mopperde zij. En dan was er nog de electronisch bewaakte zedendelinquent, die hevig opgewonden raakte van de danseres en ondertussen zat te mopperen, dat dat apparaatje aan zijn enkel, waarmee hij in de gaten werd gehouden, 'pas echt Big Brother was'. Het was af en toe best aardig, die satire op de commerciële televisie. Bij voorbeeld toen de oude man bij het zien van de blote danseres tegen zijn vrouw zei: „ja hoor, dit is toch typisch VPRO. Wim T. Schippers, weet je nog?" En om het citaat uit de Opzij dat werd ver toond bij de verwrongen foto van staatssecretaris Rick van der Ploeg - „Ik zit elke dag anderhalf a twee uur in bad om een beetje rustig te worden" - moest ik ook wel lachen, maar dat had De Bie niet zelf verzonnen. Alles bij elkaar was het nogal mager. En volgende week, vertelde De Bie als presentatrice 'Christine van der Molen', volgende week zijn we er natuurlijk weer. Nou, dat lijkt me, eerlijk gezegd, alweer te veel van het goede. wil buys Rustig najaarsweer We hebben in september zoveel (na)zomerwarmte gehad dat er maar weinig mensen rouwig zijn over het ontbreken van nazomer- weer in oktober. Toch is het in deze tijd van het jaar niet zelden fraai (nazomer)weer. In de Kalenderklimatologie bestaat er zelfs een aparte naam voor: de Kranenzomer. De naam is onüeend aan de Kraanvogels die in deze tijd van het jaar naar het zuiden trek ken. De Kranenzomer is één van de sterkte troeven van de Kalen derklimatologie. In 80 procent van alle jaren, tijdvak 1880-1993, was het in deze tijd van het jaar doorgaans fraai weer. Zomerse temperaturen van 25 graden of meer zijn na 10 okto ber alleen voorbehouden aan het zuiden van het land. De meest gevorderde datum dat het kwik in De Bilt de 25 graden passeerde was 10 oktober 1921. Toen werd het nog 26,7 graad. Dat is ook de hoogste oktoberwaarde ooit. Deze week schommelt het kwik in de middag rond de 15 graden. Dat zijn de normale temperaturen voor half oktober. Verder is het droog en rustig najaarsweer dankzij de komst van een hogedrukgebied. Het systeem bevond zich tijdens het weekeinde op de Atlantische Oceaan en installeert zich de komende dagen boven de Britse eilanden en het Noordzeege bied. Het weerbeeld kenmerkt zich door geregeld zon (morgen) maai' er zullen ook dagen zijn waarop wol kenvelden de overhand hebben. In de nacht en ochtend kan er soms mist ontstaan. De temperaturen komen uit op 14-15 graden in de middag. De nachten verlopen een stuk kouder in vergelijking met de afgelopen dagen. Gisternacht bleef Valkenburg op 14,8 graad steken en de afgelopen nacht om 2 uur was het op Schiphol aan de voorzijde van een koufront nog 16,6 graad. Na de regens van donderdag en vrijdag bleef de schade in het week einde beperkt tot wat lichte regen en motregen. Gister middag kwam de zon er aan te pas en werd het rond 18 graden. jan visser Half miljoen voor Lincoln van Elvis Een Lincoln Continental Mark II model 1956 die ooit van Elvis Presley was, is verkocht voor 250.000 dollar (ruim een half miljoen gulden). Het voertuig ging van de hand tijdens een veiling van Elvisspullen in het Grand Hotel MGM in Las Ve gas. Toen Presley nog leefde, wei gerde hij het voertuig te verko pen. De zanger en filmster was er nogal aan gehecht, omdat hij de wagen aanschafte in het be gin van zijn carrière. Tussen 1956 en 1957 werden er slechts 3012 van gemaakt. De Lincoln was 21 jaar van Elvis, tot zijn overlijden in 1977. Zijn oproepkaart voor het leger, die in 1956 de harten van mil joenen fans brak, sleepte het forse bedrag van ruim 45.000 gulden binnen. Elvis' eerste platencontract bij RCA-records zelfs 130.000 gulden. Het Grand Hotel kan geduren de de drie dagen durende ver koop beter Heartbreak Hotel heten. Het doet namelijk dienst als veilinghuis voor 5000 voor werpen die ooit aan de 'King of Rock 'n' Roll' toebehoorden. Fans vanuit de hele wereld zijn naar Graceland, het vroegere huis van de zanger in Memphis, gekomen om bij de eerste ver koop van diens bezittingen bij te wonen. Onder de eigendom men van Presley die onder de hamer komen, zijn de sleutels van Graceland. Ook Elvis' bij bel, zijn kappersstoel, credit card en revolver worden ver kocht, evenals zijn eerste piano, die hij in 1954 aanschafte. De opbrengst van de veiling gaat naar een daklozenproject in Memphis. De organisatie re kent op 4 tot 6 miljoen gulden. De enige erfgenaam van de zanger, zijn 31-jarige dochter Lisa Marie Presley, heeft de vei- Happy few geniet op Dag van de Kaviaar in slot Zeist Een hap kost al gauw vijftig gulden. Kaviaar doet dit jaar tweehonderd gulden per ons. Gistermiddag stonden ze ervoor in de rij in de Spiegelzaal van Slot Zeist. Ruim vier honderd mensen waren naar de Dag van de Kaviaar gekomen, een traditie die Zeist van de grond wil gaan tillen. Zoiets als de Haringparty, maar dan exclusiever. Buiten aan het hek stonden bodyguards, de filmende pers werd geweerd om de privacy van genodigden te beschermen, terwijl binnen een groot feest der elite plaatsvond. Bedrijven op het gebied van het allerduurste profileerden zich er prominent; Carrier stelde er zijn glinsterende juwelen ten toon in een vitrine, Davidoff GoodLife deelde dikke sigaren uit, Huize van Wely verzorgde exquise hapjes, Moét Chan- don de champagne en tenslotte was er dan de kaviaar van het Caviar House en Jacobus Toet. Wie voor een paar honderd gul den wilde snoepen, kon hier zijn hart ophalen. De Zeister burgemeester R. Boekhoven sprak een opgeto gen welkomstwoord uit, me moreerde poëtisch het donkere, zwarte goud uit de Kaspische Zee dat weliswaar exquis en prijzig is, maar dat nu in Slot Zeist een unieke plek had ge vonden om in de juiste lifestyle sfeer de aandacht van het toe gestroomde publiek te trekken. Hierna voerde hij drie bekende Nederlandse dames met een paarlemoeren lepeltje het prij zige goedje. Couturier Sheila de Vries, schilderes Astrid Engels en Zakenvrouw van het Jaar Lia van den Berg hapten kreunend van genot toe. Vervolgens gin gen de buffetten open voor ie- dereen. Frans Storm van het organise rende evenementenbureau Sce nario Events vertelde dat de Dag van de Kaviaar sinds vorig jaar is ingesteld om mensen kennis te laten nemen van de bijzondere kwaliteit van de kuit. Dat die mensen overwegend tot de happy few behoren, dus toch wel hun blikje kaviaar bin nen krijgen, bestrijdt hij. ,,We willen juist het protserige en potsierlijke van kaviaar vermij den en hier echt de gasten laten genieten die een goed product kunnen waarderen. Daar horen ook 'gewone' relaties bij." Daarom werden er strikte regels gehanteerd omtrent de geno digden. „We moeten geen Willi- brord Fréquin- of Gert-Jan Drö- ge-toestanden, daar achten wij onze gasten te hoog voor." Minister van binnenlandse za ken Bram Peper had het echter af laten weten. Verhinderd. Harry Mens kwam wel, tenmin ste, later. Op persoonlijke titel als gast van Huize van Wely. Uit het Zeisterse eliteveld was Chris Luken er, de uitvinder van de Hotelbon. Net zijn bed uit, dus hongerig. De kaviaar met champagne viel niet verkeerd als ontbijtje. „Ik vind dit soort party's leuk", vertelde hij „ik mis er nooit een. Hier doe ik za ken en onderhoud mijn net werken", aldus de 33-jarige multimiljonair en, inmiddels, eigenaar van een hotelketen. De ambassadeur van Iran, Mo hammad Khodadadi was er ook, want de beste kaviaar komt uit zijn land en niet uit Rusland. „Het zuidelijk deel van de Kaspische Zee is het minst vervuild, vandaar." Hij was er als gast van directeur J. van Gelder van het Caviar House. Deze legde uit dat er rond kaviaar vele maffia-achti- ge misstanden bestaan, waar door zich een levendige handel in namaak- en illegale kaviaar binnen het zwarte circuit heeft ontwikkeld. De twee Neder landse importeurs blijven er verre van en houden zich strikt aan de quota die hun wordt toebedeeld. Dat moet toch lastig zijn nu de kaviaar niet is aan te slepen met het millennium in zicht. Maar de party was dan ook niet be doeld om het smakelijke hapje te promoten. Volgens René van Ass van het Bestuur Stichting De Dag van de Kaviaar en uit gever van de glossy Talkies is het net als met de haringparty: die is ook niet bedoeld om ha ring te promoten. Het gaat om het 'netwerken'. Kaviaar is daar gewoon een leuk lekkernijtje bij. Nou, dat klopte. De zwarte, zoute korrel tjes gleden soepel naar binnen, kleefden even op de tong om daarna zilt en zwoel in de mondholten te blijven nahan- gen. Een aanrader! Jammer alleen dat een liefhebber er zoveel bankbiljetten tegenaan moet gooien. Want, nee, de gasten kregen na afloop geen blikje mee naar huis. margriet hunfeld De grote internationale mu ziek- en internetmanifestatie Netaid heeft zaterdag een mil joenenpubliek getrokken. In zestig landen was Netaid, met benefietconcerten in Londen, New York en Genève, op de buis te zien en in 132 landen besteedde de radio er aandacht aan. Het internet, het belangrijkste medium voor Netaid, trok soms vele duizenden 'surfers' gelijk tijdig. Hoeveel internetters uit eindelijk gedurende de concer ten precies hebben ingelogd is nog niet bekend. De muziekmarathon, met op tredens van onder meer George Michael, Robbie Williams en Sting, was volgens de organisa tie de grootste 'webcast' (uit zending via internet) ooit. Het was onder meer de bedoeling geld in te zamelen voor ontwik- kelings- en vluchtelingenpro- jecten in de gehele wereld. De manifestatie was een initiatief van het ontwikkelingsprogram ma van de Vereningde Naties, UNDP, en een internetbedrijf. Volgens een woordvoerder van Netaid was de website van de organisatie soms slecht bereik baar. Veel 'surfers' konden geen contact krijgen en velen kwa men er uiteindelijk achter dat ze niet de juiste software had den om ook beelden te zien. Vooral in New York en in delen van de Amerikaanse staat Cali- fornië bleek het moeilijk de site op te roepen, meldde CNN Het systeem kon 125.000 inter netters in één keer aan, maar dat aantal is niet gehaald. De website kon duizend donaties per minuut afhandelen. Het is nog niet bekend hoeveel geld Netaid heeft opgebracht, aldus de BBC. De strijd tegen het water Net toen we hij het consultatiebureau wilden infor meren of we na de Pampers konden overschakelen op incontinentieluiers, werd onze jongste nazaat toch nog opeens zindelijk. Een proces van maanden werd afgesloten. Lang voorde koninklijke familie was ons gezin al in de greep van het. watermanagement. Toen onze oudste twee jaar werd. leek dat haar de aange wezen leeftijd voor geregeld toiletbezoek en was ze di rect dagen nacht droog. Daar hadden we bij num mer twee ook op gerekend, al was het alleen maar om niet elke drie maanden de volledige kinder bijslagrechtstreeks te hoeven overmaken op het bankrekeningnummer van luierfabrikant Proctor Gamble. Het zindelijk worden viel bij hem samen met de 'Waarom'-fase. Vader: „Je moet op de wc plassen. Zoon: „Waarom?" Dqt was nog een lastige. Met de huidige ont wikkelingen in de luierindustrie was er voor hem helemaal geen reden voor toiletbezoek. In het Westland stonden ze afgelopen week weer massaal zakken metzaiid te vullen om een gevreesde dijkdoorbraak tegen te gaan, ter wijl de piasgootjes van tivee pakken Libero voldoende waren geweest om de natuurlijke waterlopen te vervangen. Vanwege het verslavende effect van een luier die de inhoud van een halve krat bierabsor- DICK VAN DER PLAS beert hebben we, in navolging van de rokers, nog even overwogen de Nederlandse staat of de betrokken fabrikanten te dagvaarden, maar dat idee kon door de plotseling opkomende zindelijkheid terzijde wor- Opvoeden is een Echternachse processie: twee stap pen vooruit, één achteruit (of andersom, het schiet in elk geval niet op). Een paar weken geleden heb ik mijn zoontje geleerd om niet alles wat hij uit zijn neus haalt in zijn mond te stoppen. Zoals een kat zijn aangevreten prooien voor je op de grond depo neert, komt hij sindsdien de moeizaam veroverde bullebakken bij me brengen. Hij smeert ze aan mijn hand, of aan mijn broek, wat met name in gezel schap nog wel eetis tot verbaasde blikken leidt. Leve de vooruitgang. Zindelijk zijn betekent niet automatisch ook een ge regelde stoelgang. Plassen moet in die eerste maan den altijd op ongeregelde plaatsen. Zo heb ik de toi letten van het klein- en grootwinkelbedrijf in een wij de omtrek van onze woonplaats in kaart kunnen brengen. En draaide de plaatselijke horeca verhoogde omzetten omdat je na een paniekerige entree voor het. doen van een minimale behoefte niet meteen weer naar buiten kunt stieren. Een autorit langer dan een kwartier betekende een slalom langs tankstations en parkeerplaatsen met sanitaire voorzieningen. Erger is het plassen op ongeregelde tijden. Als om vijf voor half twee de oudste nazaat de deur wordt uitge werkt om naar de basisschool op de hoek te gaan (be gint om half twee) en de jongste wordt geprepareerd voor de wekelijkse gang naar peuterspeelzaal Hans en Grietje, bijvoorbeeld. Rugzakje gevuld, schoenen aan, jas aan. O ja, eerst nog even een plasje. Jasje omhoog, broek op de schoenen, achteruit op de bril klimmen, billen omlaag. (Aan staand plassen zijn- wij nog niet begonnen en we doen niet aan brilver- kleiners. Hij houdt zich aan de rand vast en laat. zich halfin de pot zakken.) Onze jongste nazaat is een efficiënt baasje. Bij elk plasje probeert hij ook te drukken. Daarbij zet hij zo veel kracht op het onderlichaam (wattoch al wat omlaag hangt) dat het weinig indrukwekkende pias- mechanisme niet meer onder controle is te houden. Met een flinke boog plast hij over de bril heen, op zijn eigen onderbroek, zijn bovenbroek en op de broek vah de op zijn hurken geknielde vader die dit proces begeleidt. Bij peuterspeelzaal Hans en Grietje worden ondertussen de plakwerkjes klaargelegd. Het ergst zijn de nach telijke piassessies. Om ongeluk jes te voorkomen draagt onze zoon in bed de inhoud van een reeds opengebroken pak Pampers af, maar dat weerhoudt hem er niet van om vier keer bij nacht en ontij luidkeels te melden dat hij moet plassen. Het was gisternacht rond een uur of half drie dat ik, staande voor het ledikant, nogal venijnig twaalf maanden zindelijkheidstiaining ongedaan maakte met: „Waarom doe je het niet gewoon in je luier?' M I LLENNI nog dagen »rd lietn erkoe buun oos n tenb jtroffc boi bri >t: Nog 82 dagen en we millennium Reden voor deze in een dagelijkse rug te kijken op gebeurtenissen dii grepen op corresp rende data in de 1000 jaar. Deze we okt 1961: Eiland Ti Cunha ontscheep! 1997: John Denv< om bij vliegtuigon okt 1966: Begin Schmelzer; 14 okt Slag bij Hastings; 1894: Dreyfus in P arresteerd; 16 okt Eerste operatie on doving. itLi E li kmel :aten l voor i Jin eei sEindh be r uitsj xatie. glim irenk -ei ïr. •nvaj in vei :t me ntigje ge 11 OKTOBER 1961 Er is dan een bank no politiebureau, belasti ze er niet en auto's of zijn er evenmin te \rin als op 11 oktober 196 me vulkaan op het eil tan da Cunha tot uitb komt, moeten de kleii honderd bewoners et ven. De ingezetenen 'eenzaamste eiland te zien zich gedwongen nie, halverwege Zuid- Argentinië in de Stille op stel en sprong te v De geestelijke Charle; ziet rook en reusachti ken steen als hij met tan-gemeenschap op derlandse schip Tjisai evacuatie voltooit. T lige eilandbewoners tranen in hun ogen t naar hun huizen staai meldt hij. 'Voor deze die van de hele wereli ders dan hun eigen den, is de toekomst kerheden'. Pas in de 1 de jaren zestig kunne keren. Tristan da Cun noemd naar de Portu] miraal die het eiland i ontdekte, wordt dan plek waar je nauwelijl )R( land kunt komen. Jan Schokker is een van d Nederlanders die dat 'Dat was in 1972, tijde stranding op een wer< Tristan da Cunha, hel waar mensen elkaar n len in diensten, was e bijzondere ervaring'. henk ruijl |n de z/ de zt en gel doo: ad he hun ïin. D weg ribl On\ onve Blin net di ktobi ities van g en sli ind d ek va »de ai blinc i eke «hu i de or in ve: de p ïeel; Vl lamst n, mi an he em IG_ï 1 ansbi Het g lor he ijgele ook in ft n lacht led MENSEL! er' E iverlei ;elope rote p ngs o geslo et wa De Britse prins CHARI diep in zijn portefeuilli luxe leven van zijn vrie MILLA PARKER BOWI kunnen bekostigen. Vc Sunday Times spendi man van de overleden Diana ruim een half m den per jaar aan Cami compensatie van het i van een officiële konin tel'. De krant baseert 'bronnen in het paleis', meeste geld gaat op a ties van Camilla. Zo be prins onlangs ruim 60 den voor een trip naar en omgeving. Bijna 14 gulden komt ten goede persoonlijke staf van Bowles. Voor het ondei haar jachtpaarden legt jaarlijks nog eenszo'n gulden op tafel. De pril ook op andere fronten; den vol aan Camilla. Z voormalige oppas van kinderen, TIGGY LEG( KE, nagelaten Cam digen voor haar komen lijk omdat Parker Bowl vriendin' van haar is, heeft daarop laten weti stek te laten gaan omi' dere afspraken had', zi The Independent zom' nent. ROBERT DE NIRO het van zangeren acteurVI SMITH om de bokslegfA hammed Ali te spelen, gehaald. De ster uit West wilde de voormali reldkampioen zwaargf len in een film over d Maar de filmmaatscha lumbia heeft het projeuar aai het Britse showbizzpei WENN geschrapt, omd ro's productiemaatscli ,el plannen voor een eiger n de bokser heeft gepres Ie uits Omdat Smith pas na' schijnen van zijn lani cd de bokstraining kal gen, heeft De Niro tel drie maanden voorspri i is naarstig op zoek na; bekende acteur voor d de vroegere wereldkaR lei lew n25- aaktei uis w- ie wai ie. Ee: vuur aep d ;e wa angel p tie I den» sehri j' in Frie ien li{ rs. Hi rende verw, ns hei irgew gpd I VV 1, 'an m rtaan leverg ers m je sprak» verh Int an een n ild d< :rd. U gunst igi an

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2