DIOK zet zorgen even aan de kant Saturnus sterk in openingsduel huttlewoude verrast in e eigen hal tegen DKC .nnemarie van Merkestijn kan er ook niks aan doen xtra vakantiepremie laase en Van de Bilt Sport Marina Loheit toont de wereld spierballen ncces voor Boksschool Leiden iPTiicAALDe Leidse zwaargewicht Martin Even heeft bij int dstrijden in Poortugaal een overwinning op punten behaald Bert van Haaren van de organiserende boksvereniging. Ne- rlands kampioen Bas Lantrok kwam in de klasse tot 67 kilo eltergewicht) na een enerverende partij niet verder dan onbe st tegen Pascal Noorden. e Goede ook sterk in cross c )EN2 Suzanne de Goede heeft de overstap van de weg naar veld goed doorstaan. In de cyclocross van Harderwijk reed 15-jarige Zoeterwoudse mee bij de vrouwencategorie en ein de op een goede vierde plaats. Op een parcours met liefst 19 estfdcen als handicap ging de zege naar ex-Nederlands kampi- li Inge Velthuis uit Wageningen. Bij de eerste regionale Beze- •r-cross in Berkel reed Piet Smits (Hazerswoude) een regel de itige koers. Vanuit het achterveld klom hij op naar een twee plaats. Alleen Jakob Sint Nicolaas (Dordrecht) kon hij niet er bereiken. Patrick Graal werd derde. Z1886 derde in competitie jEN_ï In de eerste ronde van de verenigingscompetitie heeft 886 een goede score behaald. De Leidse club üet 5127 pun- noteren en bleef daarmee Rapido'82 en 't Gooi voor. Op de delijke ranglijst van de B-competitie staat LZ nu derde. De ite prestaties boekte Dieuwertje Vermeulen, die persoonlijke ords vestigde op de 200 meter rugslag en wisselslag. David >ndt werd eerste op de 100 meter vrije slag in een tijd van 55. De Zijl/LGB haalde een totaal van 5347 punten in de C- npetitie. Bij de Leidse club zorgde Robin Sprinkhuizen voor beste prestaties. Hij won de 100 meter rugslag in 1.00.81 en 200 vrij in 1.57.93. De tweestrijd op de 200 meter schoolslag sen de clubgenotes Wandy Kater en Jorien Kleywegt werd in voordeel van Kleywegt beslecht. Met een tijd van 2.56.25 zij ruim een seconde sneller. re |ek' wilmar kortleever een vierde en een zesde fvtés tijdens een internationa- edstrijd in Groningen heb- Kamiel Maase en Erika van ilt hun zomerseizoen afge- ,rdf n. Over ruim zes kilometer Haa Haren naar Groningen fi olen beide atleten van Lei- Atletiek gisteren als beste jrlander. lase had het langst uitzicht winst, maar een week na wereldkampioenschap hal- ïarathon ontbrak het hem snelheid om het Ethiopi- duo Fita Bayesa en Dagne iu en de Kenyaan Felix Li- e verslaan. Elf tellen achter was Maase met zijn tijd 18.27 wel sneller dan ooit "do e sfeervolle Grote Markt. chef willem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 071-5356463 DIOK is doorgedrongen tot de eindstrijd van de Euro Cup Rugby. De Leidenaars, die in het duel met het Belgi sche Bosvoorde niet verder kwamen dan een 13-13 ge lijkspel, moesten winnen en voegden tegen Heidelberg op een zwaar veld met 28-17 de daad bijhet woord. In de finale stuit DIOK opnieuw op een Duitse tegenstander. Hannover schakelde op eigen grond de regerend kampi oen, Haagsche RC met 19-12 uit. rugby peter kleinduel tegen Heidelberg bij DIOK. De perikelen rond de puntenaf- Enige twijfel was er aan de trek, opgelegd door de rugby- vooravond van het beslissende bond wegens het opstellen van niet-gerechtigde spelers en het beroep, dat de Leidenaars weer tegen die uitspraak hebben in gesteld, zou wel eens een nega tieve invloed op de spelers kun nen hebben. DIOK liet het niet zo ver komen. „Ze wilden ge woon rugby spelen", zei coach Iain Krystowiak na afloop van het treffen met de oosterburen. De twijfel bleef tijdens de eer ste twintig minuten. De con centratie bij DIOK was verre van optimaal en er werd veel onnodig balverlies geleden. Heidelberg profiteerde maar een enkele keer en had na twin tig minuten een 7-0 voor sprong. „Daarna ging het ge lukkig beter", kon DIOK- woordvoerder Gottfried Bos op gelucht melden. „Door een try van Robin Roos kwamen we op 5-7 en nog voor de pauze ston den we op voorsprong door Marcel van Loon en een con versie van Troy Raitt." In de eerste minuten na de rust behield DIOK het beste van het spel. Binnen vijf minuten werd de voorsprong tot tien punten vergroot. Raitt drukte de vijf punten na een uitge speelde aanval van de drie kwarten. Een tweede periode van con centratieverlies bij DIOK leidde bij Heidelberg ditmaal wel tot scores. Via een try, een conver sie en een penaltykick werd de Duitse achterstand volledig weggewerkt. De laatste fase van het duel kenmerkte zich door op en neer golvend spel. Beide teams kregen kansen, maar al leen de Leidenaars wisten die kansen ook te benutten. Door penalty's van Robin Roos ver schafte DIOK zich een beetje lucht. Peike Faas gaf vervolgens zijn benoeming tot man van de wedstrijd extra glans met een try, waarmee hij de 28-17 eind stand vastlegde. Van de Bilt debuteerde in de "Vier Mijl' met een zesde plaats en verdiende daarmee ook een leuke vakantiepremie. Het gat met de ontketende Kenyaanse Lydia Cheromei was echter bij na twee minuten (20.18 om 22.12). Wel had ze een minuut voorsprong op clubgenote Mi randa Boonstra die derde Ne derlandse werd (23.15). Veel dichter bij huis trok de Bahlman Zegerplasloop in Al phen aan den Rijn zaterdag een leuk deelnemersveld op de tien kilometer. John Buskermolen pakte de winst in 32.49, waarbij vooral de voorsprong van de Leimuidense veteraan opvalt ten opzichte van Alphenaar Rob van Schooten (35.35) en de Leidse triatleet Rinse van den Ouweelen (35.42). handbal roel de zeeuw De handballers van het Leidse Saturnus zijn dit weekeinde het zaalseizoen goed begonnen. In de Vijf Mei-hal werd Groene Ster uit Zevenbergen met 33-28 verslagen. De ploeg van trainer Peter Barreveld kwam zelden in de verdrukking en leek al voor de rust zeker van de overwinning. Het jonge talent Paul van Leeu wen was vooral bij snelle uit braken ongrijpbaar voor zijn te genstanders, terwijl onder aan voering van Marcel Nieuwen- huys bijna elke tegenaanval in de kiem gesmoord werd. De Leidenaars leken af te stevenen op een monsterscore, maar de 18—11 ruststand werd in de tweede helft wel erg gemakke lijk weggegeven, zodat Groene Ster bij 22-21 zelfs nog mocht hopen op een verrassing. De jonge ploeg uit Zevenber gen maakte in deze periode ge bruik van het concentratiever lies aan Leidse kant: knullig bal verlies werd afgewisseld met enkele slappe doelpogingen, terwijl een keiharde overtreding op Paul van Leeuwen tegen het einde van de eerste helft het jonge talent niet zozeer fysiek, als wel mentaal volledig had ontregeld. Toch wilde Barreveld - die na aanmerkingen op de leiding naar de tribune werd verwezen - van wisselen niets weten. De trainer: „Als het schip dreigt te zinken, dan is het oneerlijk om de bankspelers het vuile werk te laten opknap pen. Daar moeten de basisspe lers zelf maar voor opdraaien." En zo geschiedde. Met een meer centrale rol voor Freek de Bakker liep Saturnus uiteinde lijk toch weer uit naar een veili ge voorsprong. Onder zijn be zielende leiding - hij scoorde in een kort tijdsbestek enkele be langrijke treffers - werd aan Groene Ster de genadeklap uit gedeeld. Met de 33-28 eind stand was Barreveld tevreden. „Ondanks de gemakzucht in het begin van de tweede helft, hebben de spelers laten zien dat ze voor elkaar kunnen knokken. Wij kunnen op dit moment de aanval en de verde diging nog niet van elkaar los zien. Wordt er weinig door ons gescoord, dan gaat het verdedi gend meestal fantastisch. Wordt er veel gescoord, dan krijgen we ze zelf ook flink om de oren. Nico Mooren en Mar cel Nieuwenhuys trekken in de moeilijke fasen de kar, samen met Freek de Bakker, die na tuurlijk een fantastische wed strijd heeft gespeeld", zei de Hagenaar. De uitblinker zelf was blij dat zijn coach hem naar het mid den had verhuisd: „Ik ben een Uitblinker Freek de Bakker legt aan voor een van zijn acht doelpunten. multifunctionele speler die het vooral moet hebben van mijn passeerbewegingen. Vanuit de linkerhoek ben ik minder die nend, terwijl Groene Ster juist in het midden te kloppen is." Daarmee sloeg hij de spijker op de kop. Want het was juist in de eindfase dat de Zevenbergers veel doelpunten vanuit het midden moesten incasseren. Het tweede regionale succes van de dag werd geboekt door de vrouwen van Foreholte, die in de uitwedstrijd tegen het Poeldijkse Verburch onver wacht een overwinning binnen sleepten (18-21). De Westlan ders hadden de jaren ervoor voortdurend weten te winnen, zodat de zege de Voorhouters uiteindelijk nóg zoeter smaakte. Het team van trainer Rinus Rondberg, dat met enkele jeugdspelers is uitgebreid, ver trok energiek uit de startblok ken en bleef het grootste ge deelte van de wedstrijd op voorsprong. Uitblinkers bij Fo- FOTO MARK LAMERS reholte waren met name keep- ster Esther Hoek, die na vier jaar blessureleed alle schroom van zich afspeelde, Mariska van Steijn en Ariita Reumann. De balcirculatie en het tempo van het gelijkopgaande duel (rust stand 15-15) lagen zeer hoog. Uiteindelijk trokken de Voor houtsen aan het langste eind. ir verliest kansloos van resen'es Velo inton peter klein lewoude heeft in de vierde ie van de landelijke bad- tiajiloncompetitie voor een p ename verrassing gezorgd. jre og puntloze Zoeterwoudse Bi atie was in eigen hal met ie meerdere van het nog slagen DKC. De hoofd- l it van Flair was in de eer- ^nc ivisie kansloos bij de reser- ]an Conservatrix/Velo. de zware nederlaag vorige tegen het Leidse Veglo Shuttlewoude direct als féia »otentiële degradatiekandi- afgeschilderd. Koploper zou zaterdag zeker een ilje te groot zijn. „Maar nu ïen wij een paar partijen Ikarlaan", zegt Jaco Lemmer- :ll| I „Tegen Veglo gingen die jen juist op het nippertje Sjo ren. En wat ook een rol Ide was dat Rene Kruithof het eerst sinds twee jaar een single afwerkte. Dat lij door een reeks van bles- steeds niet kunnen Kruithof speelde -na seizoenen drooglegging alleen een enkelspel, maar .die ook en bracht Shuttle- Ie weer langszij DKC, om- emmerzaal na drie games verloren. Ook de vrouwen ïen de punten. Ilse Spie- verloor nipt in de derde maar Denny van Noort /./p&ste met haar allereerste singlezege in de landelijke com petitie. Het mannendubbel van specialist Danny Plug met Kruithof leverde een uiterst moeizame winst op, het vrou- wendubbel was kansloos. Door overwinningen in beide mixed- dubbels kon Shuttlewoude de eerste eindzege in de competi tie op haar conto schrijven. Spierings en Lemmerzaal moesten wel een 5-13 achter stand in de beslissende game ombuigen tot een 17-14 zege. Met een overwinning op Grisha Camonnier en Sandra van Rij redde de gloednieuwe combinatie van Bas van Zeist met Maaike van den Berg de eer van Flair bij het sterke Con servatrix/Velo 2. De Alphense kopman had zijn single tegen Erik Bokhorst, voormalig speler van het Voorschotense Vliet- wijk, nipt in drie games verlo ren. Het waren de twee enige wapenfeiten van Flair, dat vol gende week pas in een volledige opstelling met Peter van den Berg en Robert-Jan Hamersma zal aantreden. De teams twee en drie haalden binnen een week tijd gezamenlijk zeven punten binnen. De Flair-reser- ves waren in een vooruitge- speeld duel Refoba en in een reguliere wedstrijd Conquesto 2 beide met 7-1 de baas. Tegen de ploeg uit Vlaardingen liep al leen Sonja Idzerda tegen een nederlaag op. Tegen Conquesto 2 moest Pieter van Maasdam aan Rene Lagewaard de felicita ties overhandigen. Flair 3 won met Cees-Jan van Vliet in de ge lederen het vooruit gespeelde treffen tegen Drop Shot met 5- 3. Behalve de voormalige eerst- eteamspeler pakte ook Wouter de Lijster zijn enkelspel. Tegen Delft 2 werd verdienstelijk gelijk gespeeld. De Lijster, Marco Overes en Nicole Mosterd (met tweemaal 11-0) hadden echter voor een 3-0 voorsprong ge zorgd. Veglo speelde eveneens tegen een team (4) van BC Delft en boekte, ondanks een 3-0 ach terstand toch dezelfde eindsco- re. Na het verlies van Randy Thepass, Björn Hofkes en Ellen van der Voort, verraste de ei genlijk nooit single spelende Monique Borsboom met een zege. De Leidse mannen gaven vervolgens de pure enkelspelers uit Delft les in het spelen van een dubbel (15-1 15-2). Via het vrouwendubbel en de mixed van Van der Voort en Hofkes werd de draw bewerkstelligd. BC Lisse daarentegen liet weer een 3-0 voorsprong glippen. Na de singlewinst van Rogier Moorman, Paul van der Hulst en Nanda Abercrombie werd alleen de mixed van Sandra Bon en Moorman binnenge haald. Ilse van der Meer redde de eer bij Apollo, dat in Roelof- arendsveen met 7-1 van DKC 5 verloor. Wassenaar ging met 6- 2 tegen Huizen '96 ten onder. ilo.gpd Rationale vlag kon uit in ede elo, want een Nederlandse Jinatie voltooide de cross try. En dat is, aan de voor- d van het jaar 2000, vol- ,et- ide voor de titel in de mini- ife die military heet. Haar s 1 is Annemarie van Mer- yv; n- Nooit van gehoord zegt dia kan kloppen. naam is Stibbe, Eddy Hij heeft een abonne- Spi op het Nederlands kam- ischap. Al sinds mensen- enis is hij het beste wat de Sujjary Nederland te bieden al zegt dat weinig. Buiten de military van Boekelo, een evenement met aanzien, be staat de sport nauwelijks in Ne derland. Eddy Stibbe is bijna 51, heeft heel veel geld, hart voor de sport, dertig jaar ervaring en een gepeperde mening over van alles en nog wat. Zo'n man heeft in Nederland weinig vrienden en dus rijdt hij sinds deze zomer onder de vlag van de Nederlandse Antillen. Ai! Op slag is in Boekelo het aantal kandidaten voor de na tionale titel op de vingers van één houthakkershand te tellen. Sterker, als de paarden weer op stal staan na drie dagen 'even ting', blijkt er maar een Oranje combinatie veilig thuis te zijn gekomen. Het is een amazone, en haar naam is Annemarie van Merkestijn, 32 jaar uit Baarn. Annemarie van Merkestijn is het prototype van de Neder landse military-ruiter. Zij werkt op een manege, heeft eigen paarden en beschouwt de rit door het terrein als liefhebberij. Een carrière in de springsport is net te hoog gegrepen, maar ze is voor niemand bang. Wie haar na de watercombinatie ziet - waar ze op de rug van Sunny Sunday soepeitjes doorheen plonst - weet dat Annemarie van Merkestijn veel plezier be leeft aan de sport. Ze beant woordt het applaus met een armzwaai en éen gebalde vuist. Wie haar twee hindernissen verderop weer tegenkomt, be seft dat zij gebukt gaat onder dat gevaarlijke trekje der ama teurs: een onverwacht moment van onoplettendheid, of wel licht onvermogen. Voor een doodgewoon hek steekt Sunny Sunday resoluut zijn hoeven in de grond. „Ik zit dan gewoon even stom te sturen", zegt de kampioene. „Te truttig." Twee jaar geleden valt ze op zo'n mo ment van haar paard en moet opgeven. Nu doen de strafpun- ten minder pijn: er is geen con currentie meer. „Maar daar kan ik ook niks aan doen", veront schuldigt ze zich voor het kam pioenslint. De enige concurrent luistert naar de naam van Toine Pee- men en op hem wil vooraf nie mand zijn geld zetten. Toine Peemen rijdt in het dagelijks le ven rodeoshows, een cowboy in de ware zin des woords. Voor hem komt Boekelo simpelweg te vroeg. En hoewel meedoen in deze tak van sport voor velen veel belangrijker is dan winnen, is het voor alle betrokkenen het beste dat aan het meedoen van Toine Peemen al vroeg in de wedstrijd - na een val bij hin dernis negen - een einde komt. „Het is een afvalrace geweest", zegt Annemarie van Merkestijn blozend. „Nou ja iedereen weet dat als Eddy niet meedoet, de kansen weer open liggen. Maar ik heb hem liever gewoon in het team. Hij heeft altijd een goed hart voor de sport gehad, je kunt bij elke wedstrijd op hem rekenen. Belachelijk, dat de hippische sportbond zo'n ruiter zo maar heeft laten lopen." De eenling van de Antillen wordt negende, de nieuwe kampioene van Nederland wordt 34ste. Niettemin, het zal mooi staan aan de staldeur straks: de kam pioensplaquette. boekelo gpd Samen met Mark Todd liep ze zaterdagmiddag van de stallen naar de perstent. De Olym pisch kampioen werd hier en daar herkend, voor de kleine dame naast hem had niemand oog. „Het zal zijn groom wel zijn", werd er gefluisterd. Niets was minder waar. Het was Marina Loheit, die net daarvoor haar zege in de Mili tary van Boekelo had veilig ge steld. Zelfs een geweldenaar als Todd kon de afgelopen da gen geen roet in het eten gooi en. „Es war Spitze!", sprak de Duitse opgetogen. Het kwam recht uit haar hart. „Ik ben vooral blij voor mijn paard." Marina Loheit meende het echt. Haar moe der Dörthe, in een grijs verle den een verdienstelijk dres- suuramazone, keek er niet van op. „Marina is één met de paarden. Het welzijn van haar paard is voor haar het belang rijkste, pas daarna komt de prestatie." Dat ze gek is met haar paard, bleek direct na de foutloze cross. Nadat ze haar trainer in de armen was gevlo gen, bekommerde ze zich meteen om haar paard. En hield nadrukkelijk een oogje in het zeil tijdens de cooling down door de groom. Twee keer eerder won er een Duitser in Boekelo. Het was Horst Karsten, die zowel in 1976 als in 1977 de ereron- de liep. Marina Loheit had toen nog nooit op een paard gezeten, laat staan dat ze ooit van Karsten had gehoord. Toch rolde ze op tienjarige leeftijd het wereldje binnen, met dank aan haar moeder. „Vroeger heb ik ook nog wel eens paarden voor haar gere den en getraind, maar nu gaat dat niet meer. Marina woont namelijk op zichzelf." In Ba- dendorf, bij Lübeck, bestiert ze haar eigen military-stal. En geeft ze les aan jonge ruiters en amazones. Gisteren gaf ze 67 combina ties 'unterricht'. Onder hen gerespecteerde namen als Mark Todd, Andrew Nichol son en Anna Hilton, voorheen Hermann. Haar zegetocht be gon vrijdag, toen Sir Toby een vlekkeloze dressuur liep. Het vormde de basis voor de uit eindelijke zege. „Maar in de cross moest het natuurlijk ge beuren", zei Marina Loheit. De langzame steeple sprak echter niet in haar voordeel. „En toen ik in de 'ten minu tes-box' hoorde dat Mark To dd een foutloze cross had ge reden, baalde ik zelfs even Mijn coach Martin Plewa mo tiveerde me toen om de cross binnen de tijd te rijden." Een maal op weg ging het gewel dig. Alleen op hindernis 9, de rotondes, had ze problemen, maar daarin stond ze niet al leen. „Sir Toby wist niet of hij op of over de tweede rotonde moest springen. Het was een moeilijke cross, op elke hin dernis moest je je heel goed concentreren." Gistermiddag, in het afslui tende springen, mocht ze nog drie springfouten maken. Ze beperkte de schade tot twee, waarna ze juichend in de ar men viel van haar coach. Toen ze haar emoties weer in be dwang had, zei ze allesbehalve verrast te zijn. „Ik weet wat Sir Toby in zijn mars heeft en dat is niet niets. Dit is gewoon een superpaard." De tienjarige viervoeter was lange tijd uit de running. Loheit reed veel klei ne wedstrijden en maakte haar rentree tijdens het Duits kampioenschap. „Ik werd zes de. Óf was het nu zevende? Ik weet het echt niet meer, ik was allang blij dat het weer goed ging met Sir Toby." In Luhmühlen, op het EK, moest ze de cross voortijdig verlaten. „Bij een hindernis maakte het paard een beweging naar rechts, waardoor ik mijn knie blesseerde. Ik had zoveel pijn dat ik ermee moest stoppen." In Boekelo klopte ineens al les. Van begin tot eind. Ieder een feliciteerde de winnende amazone, maar Loheit was al leen druk met Sir Toby. „Het is niet niets als je er een jaar uit bent geweest", wist ze. „Dat is nu typisch Marina", zei moeder Dörthe. „Ze is een echt gevoelsmens en zo gaat ze ook met haar paarden om." Een mooiere winnaar kon Boekelo zich niet wensen. Marina Loheit stuurt met verve haar Sir Toby door de watercombinatie. De Duitse amazone liet alle grootheden bijna achteloos achter zich en won voor het eerst in haar carrière de Military van Boe kelo.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25