TOP krijgt koploper niet ondersteboven Oegstgeest pakt ook onder grootmeesters ;:ege en de koppositie eython knokt oor de punten Blitz beleeft een makkelijke middag: 83-55 Sport *NDAG 11 OKTOBER 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 ini - ei( volleybalsters van Gemini- en RW behaalden de eerste overwin- van het nog prille sei- De mannen van Ley- wonnen zelfs voor de ide keer en voeren de [lijst aan. Minder goed njng het de volleyballers RW en NOVO. Zij verlo- mwen lini/Kangeroes moest het e uitwedstrijd tegen Vre- 2 doen zonder de mid- lanvalsters Elsbeth van Berg en Daniëlle Door hun absentie luisde Annelies Brouwer de buitenkant naar het ^frum. Lucie van Luinen, pas twee keer getraind speelde uiterst verdien- jlc als libero. In Nieuwe- verschenen de volgende anden op de borden: 13- 1-15, 15-9 en 12-15. Gemi- f jach Nico Halsema: „Op nomenten dat Lucie van en niet meedeed, was de iddelde leeftijd van het zeventien jaar. Twee s van vijftien, Dieneke Dijken en Evelien Brou- stonden in de basis. In de ve|e set viel de servicedruk en maakten we veel pass in. In de laatste set heb- we een 12-6 achterstand ebogen in 12-15.' it uit de tweede divisie ge- ideerde Cito overdonder- e RW-vrouwen in eerste jntie met snel aanvalsspel. nt^ Rijnsburgse equipe, met 10^n de Groot als coach, rast toestaan dat de ploeg Teist met 15-7 de ope- ;set won. Daarna herstel- W zich. De ballen wer- met een solide pass bij verdeelster Annelies Slab- e gebracht, die daardoor aanvalsters optimaal in kon brengen. Dit re- erde in scores van 7-15 15. Alleen bij 12-14 in de e set werd het ritme ver- d door een beoordelings van de scheidsrechter. was RW in de war (14- i naar bij 14-16 was alles ven en vergeten. liet in Maarssen de pun- 1 an VOC. Al na drie sets iet gedaan met de Rijns- yjers: 15-8, 15-12 en 15-9. trad aan zonder Tam an Saab en Kees van de Meent. Roel de Mooy, Jeroen Hoek en Dennis Glasbergen waren de invallers. Spelverdeler Ronald Verhey: „Vergeleken met vorig seizoen vond ik VOC niet sterk spelen. In alle sets konden wij redelijk in de buurt blijven. We hebben de wedstrijd verlo ren omdat zij in elke set een of twee goede serveerbeurten hadden. Die leverden telkens, mede omdat wij slecht pas- sten, een stuk of vijf punten op." Komende zaterdag zijn Saab en Van de Meent waar schijnlijk weer present. Ver hey: „Met die twee erbij gaan we punten pakken, dat weet ik zeker." NOVO, nog zonder de ge blesseerde Philippe Lixon, liet zich in eigen huis verrassen door Vrevok 3: 12-15, 15-9, 16- 17 en 13-15. NOVO-coach Frans van den Berg: „Hier baal ik ontzettend van. Dit was absoluut niet nodig. Er zijn ook een paar dingen i beurd in de wedstrijd waar ik met de spelers over ga praten. Vooral de mentale weerbaar heid was niet in orde. Bij een stand van 16-16 in de derde set hebben we zeker zes set- points onbenut gelaten." Om dat Kees Ouwehand niet be schikbaar was, voegde Van den Berg Ton Pesschier toe als tweede spelverdeler aan zijn selectie. De nederlaag kwam voor NOVO onverwacht om dat het zich dit seizoen rekent tot de betere ploegen. Leython noteerde in een ruim twee uur durende partij een verdienstelijke 3-1 over winning op Protos. De zege kwam via de volgende setstan den tot stand: 15-12, 14-16, 15-11 en 15-9. De opvallend ste speler bij Leython was Niels Groen, bij de selectie g haald omdat Hendrik Jan de Jong niet inzetbaar was. De spelverdeler deed het als aan valler niet slecht. Eveneens verdienstelijk was het optre den van Ton Verwoerd als li bero. Leython-coach John Groen: „Dat ging hartstikke goed. Verdedigend en passend is Verwoerd een aanwinst." Hoewel zijn ploeg al twee wedstrijden in winst heeft omgezet wil John Groen daar nog geen conclusies aan ver binden. „Daarvoor is het nog te vroeg, al denk ik wel dat we een rol van betekenis kunnen spelen. Positief vond ik dat er door het hele team onzettend geknokt is voor de punten." Truc van Trigon werkt niet Sporting Trigon heeft bij lijstaanvoerder DOS 46 niet kunnen stunten. De Leidse hoofdklasser verloor afgete kend met 18-10. Crescendo en De Danaïden kenden een slechte generale voor hun derby van zondag met neder lagen tegen ZKV en Sporting West. Sporting Trigon had voor de wedstrijd tegen DOS'46 de aan val en verdediging van functie laten wisselen. Deze tactische omzetting leverde slechts be perkt succes op. Beide vakken waren namelijk maar één helft op schot, al werd dat in de ver deling van de productie niet erg duidelijk. De 'oude' beginaan- val maakte weliswaar zeven doelpunten, maar liep na rust bijzonder moeizaam. Inge Homberg en Maarten van Vliet vielen dan ook in. Bianca Jous- tra, Tim van der Horst (2) en Wendy van Hooven zorgden na een vlotte 3-0 achterstand voor een 7-5 ruststand. Na de paal- verwisseling kwam de nieuwe beginaanval wel meer in beeld, maar dit leverde slechts goals op van Chantal van Duijn en Wendy van Hooven (7-6 en 10- 7). De thuisclub brak door naar 12-8 en 14-9 en liep onbedreigd door naar 18-10, waarbij alleen Tim van der Horst in de laatste vijfentwintig minuten iets te rugdeed. Even leek TOP in staat om de ongeslagen koploper Oranje Wit in verlegenheid te brengen. De Sassenheimers wierpen bij een 6-11 achterstand alle schroom van zich af in de per soonlijke duels en veroverden meer balbezit. Stanley Lardé (3), Jeroen van der Wolf (2) en Steven Baart haalden dan ook op tot 12-13. Het was zelfs gelijk geworden, als een schot van Mirjam de Kleijn niet uit de mand was getold. De goals vie len nu aan de andere kant (12- 16). Ook een tweede inhaalpo- ging met goals van Baart en Van der Wolf strandde (14-16, 14- 19), waarna het 15-20 werd. Voor De Danaïden liep de wedstrijd tegen Sporting West rampzalig af met een 18-6 ne derlaag en vier gele kaarten. Bij 4-3 werd een doorloopbal van Barbro Heijman afgekeurd voor een verdedigende fout. Dat kwam de stemming in het veld niet ten goede. Trainer Aart van der Werf en reserve Arjen Brand zagen geel voor commentaar op de arbitrage, net als Martijn van der Meer. Laatstgenoemde kreeg zeven minuten voor tijd voor hetzelfde vergrijp zijn tweede kaart, maar hij werd niet meer vervangen. Dat was niet meer opportuun, gelet op de ruime achterstand. Crescendo leek lange tijd op weg om ten koste van ZKV de eerste punten van dit seizoen te pakken. Gertjan Hensing (5), Johan Baak (2), Sylvia Baak, Linda Meijer en Peter Baak lie ten de score immers tot een kwartier na rust gelijk opgaan (10-11). De aanval kreeg in het restant van de partij echter steeds meer moeite met het achterverdedigen van de bezoe kers. Zij verzuimde de paalposi- tie te verzekeren en maakte tal van plaatsfouten, zodat het via 11-16 uiteindelijk 14-18 werd. Pernix had in de afgelopen weken enige malen op het kunstgras van KIOS mogen trai nen wegens de slechte staat van het eigen veld. Dat kwam in de competitiewedstrijd goed van pas. Coach Peter Kuipers had Rozemarijn Hengevelt, Huig Schoonderwoerd en Frans Treur opgeroepen als vervan gers van Ineke van der Vegte (vakantie), André Vanhaelen (werk) en Robin Arnoldus (rug blessure). Zijn selectie speelde door al deze mutaties onwen nig en raakte na een goed begin op achterstand (3-5, 8-6 rust). Na de paalwisseling werd er energieker aangepakt, resulte rend in goals van Sjoerd van der Kooij, Frans Treur (3), Lian Olsthoorn en Raymond Boer man en 13-14 winst. De verdediging van Tempo was de zwakke schakel in het belangrijke duel tegen degrada tiekandidaat Merwede. Zij liet tal van doorloopballen door de aangeefpositie onvoldoende af te schermen. Marcel Hane- graaff, Edwin Visser (3). Mar griet Lemkes (2), Marcel Haagsman en Marcel Kerse boom zorgden voor het groot ste verschil in de score met 10- 8, maar daarna was er alleen bij 16-15 (Lydia Vonk) nog eens een positieve marge. Bij 18-18 werd Jan Dirk Koersma ingezet om voor meer afvang te zorgen voor Marcel Hanegraaff, tever geefs echter: 18-20 eindstand. Als enige regioclub is Fiks nog ongeslagen, maar de 16-14 overwinning bij De Vinken was niet overtuigend. De formatie van Anke Heederik speelde wis selvallig en miste bijvoorbeeld twee strafworpen. Matthijs de Visser (3), Henrik Hooimeijer, Saco de Visser (2), Maaike van der Kraan, Tineke de Visser en Theo Vreeken zetten 5-4 om in 8-14, maar deze voorsprong slonk in de laatste twaalf minu ten nog aanzienlijk. Hekkensluiter Madjoe speel de bij Oranje Nassau (A) met nieuwe mannen-combinaties, maar dit leverde niet meer zelf vertrouwen of schotvaardigheid op. Remco van de Meeberg (3) en Marco Ravensbergen haal den na 5-4 en 9-4 nog wel op tot 11-9, maar daarna was het over met 14-9 en 17-13. Miran da Pronk moest al na twee mi nuten invallen voor Marloes Schoneveld (enkelblessure). De verdediging van Fluks was vier minuten lang niet ge concentreerd genoeg tegen Lu- no. Dat brak de ploeg uit Noordwijk zuur op, want in de ze periode werden vier doel punten geïncasseerd (10-10, 14- 10). Trainer Enrico Mud zette nog wel routiniers Esther Hoek en Wilfred Plesman in, maar dat mocht niet meer baten: 17- 13 verlies. Petra Both (5), Alexandra Braun (4) en Arjen Kuiper (2) scoorden als enigen meer dan eens. Na drie nederlagen op rij toonde Velocitas bij Valto bij zonder veel veerkracht. De Lei derdorpers stonden na elf mi nuten al op 7-1 dankzij Iris Janssen, Marlinde Oosterhoff (2), Elsbeth de Mooij, Arjen Bakker en Emanuel Vlagsma. Deze droomstart was ideaal voor het zelfvertrouwen en het verschil werd met goed aan valsspel nog uitgebouwd naar een 20-11 eindstand. KZ Leiden maakte het zich zelf tegen Aurora behoorlijk las tig door af en toe te gehaast aan te vallen, wat alleen balverlies opleverde. Jolanda de Boer, Pa tricia Derksen (2) en Lisette van Meurs bouwden na 2-2 een 7-3 voorsprong op, maar die werd geheel verspeeld. Dat gebeurde nog eens bij 11-9, maar op het vierde doelpunt van Lisette van Meurs kwam geen weerwoord meer: 12-11 winst. Collectieve off-day LSG Tr e tweede ronde van de landelijke schaak- >etitie is het gepromoveerde Oegstgeest verrassende koploper in de eerste klasse, tweede klasse had het tweede team van eidsch Schaakgenootschap een collectieve ay, het verloor met 5,5-2,5 van de Amster- i?°l ie Grasmat. Bij de derdeklassers viel het TXspel van Voorschoten tegen het sterke nendaal op, evenals de winst van het vijf- am van LSG tegen De Zwarte Pion uit Lis- 8 en andere derby, Leiderdorp tegen Phili- )rn eindigde in het Leidse Denksportcentrum i bloedeloze 4-4. a gstgeest '80 speelde zonder grootmees- e w maar won met 5,5-4,5 van het Amsterdam- lissa. Fred Slingerland won met een vlotte ïlspartij en Thomas Willemze was de win- na een eindspel van een 'Pamela-loper' te- ;en 'Bakema-paard'. De tegenstander van ir van der Spek sloeg remise af, .waarna der Spek eenvoudig won. Anne Reedijk in een koningsaanval en met een remise •Jebosja Nikolic aan het eerste bord, werd resolute 4,5-2,5 voorsprong genomen, na kon Caissa in de tweede tijdnoodfase langszij komen, omdat Caroline Slinger en Eric van 't Hof verloren. Bij de stand .5 in het laatste speeluur werd Joop Piket d® hwinnaar door zijn partij spectaculair te en. Met een kwaliteit minder voor twee centrumpionnen, wist Piket een pion tot te laten promoveren. Hij besliste daarna artij, net voor het vlagvallen, door de te- ander mat te zetten. j II wil met veel machtsvertoon het kam- ischap in de tweede klasse behalen. Na de winst in de eerste ronde volgde nu een zlj* nederlaag tegen Grasmat en dienen de 1 dt ten te worden herzien. Pijnlijke verliespar- tan Chris Roosendaal, Raoul van Ketel en k ugdige Mare Erwich zorgden ervoor dat stn 1 Kuipers en Linda Jap hun partijen moes- T^roberen te winnen, maar dat lukte ze niet. Bakker en Henk van Putten wonnen wel. 5 speelde met twee invallers, Noordhoek BjjJJ 'e Leur, die 1,5 punt behaalden. Mede en, '00r werd een opvallende 3,5-4,5 winst op Bees erenigd Haarlems Schaakgenootschap ge- De Alphense Schaak Club wordt de laatste tijd achtervolgd door pech en ook nu liep niet alles volgens het scenario van teamleider Ge rard van der Laan. De in Amsterdam studeren de Lance Oldenhuis ontvangt binnenkort een nieuw spoorboekje, want hij kwam bij Oud Zuylen (Utrecht) niet opdagen. De auto van Martin van Gils werd 's nachts geruïneerd en de volgende dag deed hij met z'n partij onge veer hetzelfde. Een 3,5-0,5 achterstand werd nog wel door winstpartijen van Wouter Hen- nink, Eric Fraikin en Norbert Janssen in een ge lijke stand omgebogen, en daarna bereikte Di- nard van de Laan na de totale speelduur van zeseneenhalf uur de remisehaven (4-4). Voorschoten verraste vooral zichzelf door een gelijkspel te behalen tegen de gedoodverf de favoriet voor de titel Bloemendaal. Bij de tijdcontrole ging Voorschoten, door fraaie winstpartijen van Wilschut, Bongers en Frit- schy, zelfs riant met 0,5-3,5 aan de leiding. Maar doordat de koele killersmentaliteit in de slotfase ontbrak bij Gerritsen, Bey, Algera en Den Herder, ontsnapte Bloemendaal met een gelijkspel. In de derby Leiderdorp tegen Philidor Lei den verloor Herman van Halderen van Onno Verbaken en won Piet Bakker van Mare Roozendaal. Op de overige 'Leidse' schaakbor den ontstond een zestal vanzelfsprekende re mises. Het derde team van LSG zou volgens de be spiegelingen vooraf eenvoudig kampioen wor den in klasse 3 E, maar de werkelijkheid is an ders. Het team verloor teleurstellend met 4,5- 3,5 van Atteveer. Gert Michiel de Niet toonde, in een vooruitgespeelde partij tegen gambiet- meester Arne Moll, nog wel aan hoe het moet, maar de rest (op een uitzondering na, Joris de Wind won) deed het op de wedstrijddag abo minabel slecht. Het vierde van LSG reisde helemaal naar DJC in Limburg, om met een kansloze 5-3 nederlaag huiswaarts te keren. Alleen Albert Termeulen leverde met zijn zwartwinst op een sterke 2200- speler een positieve bijdrage. De streekderby tussen De Zwarte Pion uit Lisse en het vijfde team van LSG eindigde in een verrassende 3,5-4,5 overwinning voor LSG, waardoor het in klasse 3D nu ongedeeld aan Stanley Lardé van TOP troeft twee verdedigers van Oranje Wit af onder de paal. foto marklamers BASKETBAL JORIS ZANDBERGEN De basketballers van Blitz en MSV boekten in de promotiedi visie een thuisoverwinning. De Voorschotenaren versloegen de reserves van Rotterdam, terwijl in Noordwijk de thuisclub knap van het Friese Aris won. Een klasse lager leed BS Leiden zijn eerste nederlaag. Attacus was met 59-45 te sterk voor de ploeg van coach Ivo Boom. Bij de vrouwen ging Grasshoppers onverwacht onderuit tegen nieuwkomer Filtech Five. BV Leiderdorp bleef in de slotfase Hoofddorp net voor en behaal de met 55-54 de eerste zege van het seizoen. Blitz won in eigen huis met 83- 55 van Rotterdam 2. In de Vliethorst hadden de Voorscho tenaren gisteren een relatief makkelijke middag. Bij Blitz ontbrak center Kees Aanhanen, maar zijn afwezigheid werd nauwelijks gevoeld omdat Bob Vegter in grote vorm stak. Hij was ongrijpbaar voor zijn Rot terdamse bewakers terwijl Veg ter zelf de defensie van Blitz goed dichthield. Waar de thuis ploeg een solide aanval speelde, was het bij de Rotterdammers chaos troef. Blitz liep weg naar 34-14, waarna de bezoekers enigszins konden profiteren van een verslapping bij de thuisclub en de ruststand 35-21 werd. In de tweede helft schakelde Rotterdam over op een zon everdediging, waar Blitz het even moeilijk mee had. Coach Sid Bruinsma bracht snel Henk-Jan Piket in het veld en met twee driepunters bracht de guard het verschil weer op tien punten: 45-35. Vervolgens trok de thuisclub de verdediging nog wat strakker aan en vervie len de Rotterdamse reserves weer in rommelig aanvalsspel. Bij 55-40 was het gevaar gewe ken voor Blitz en liep het team van Bruinsma makkelijk verder llit.Scores Blitz: Vegter 29, Piket 17 MSV versloeg in eigen huis het taaie Aris met 72-59. De Noordwijkers namen halverwe ge de eerste helft een voor sprong van tien punten, maar schoten slecht waardoor de te Bob Vegter (11) van Blitz werpt zich langs een tegenstander van Rot terdam 2. Vegter was met 29 punten de grote uitblinker in het door Blitz met 83-55 gewonnen duel. foto hielco kuipers genstander uit Leeuwarden bij rust (31-28) al bijna op gelijke hoogte was. Na vijf minuten in de tweede helft waren beide teams weer in evenwicht, maar MSV kreeg steeds meer contro le over het spel. Hard verdedi gend liep de thuisclub lang zaam weg van de bezoekers. MSV-coach Burhan Alibegovic toonde zich bijzonder verheugd met de overwinning: „Als het schot niet valt, heb je het altijd moeilijk. Toch winnen we van een sterke ploeg, dus heeft zo'n zege eigenlijk nog meer waar de", aldus de Noordwijkse oe- fenmeeSter.Scores MSV. Jan Koek 18. Bart Koek 18, Van Leeuwen 11. BS Leiden liet in Veghel te gen Attacus de punten liggen. Een 'off-day' in de aanval bete kende een 59-45 nederlaag. Bij Leiden ontbrak Jan Groot we gens vakantie, maar maakte center Albert Stuijfzand zijn rentree. De ploeg moest wen nen aan het andere speltype met de center binnen de lijnen, en verviel in individuele acties in plaats van het collectief aan vallen zoals is de de voorgaan de partijen. Attacus nam direct een 11-2 voorsprong en zette daarmee de toon voor de rest van de wedstrijd. Voor rust (31- 22) liet Leiden het ook in de verdediging afweten. Dat ging in de tweede helft wel beter, maar ook de thuisploeg hield de defensie goed gesloten. Lei den kwam nog met een slotof- fensief, maar dat leverde vooral slechte schoten op, waardoor Attacus in de laatste minuten verder uitliep. Scores BS Leiden- Ver- De junioren van Blitz won nen met 100-56 in en tegen Hoofddorp. In de eerste helft kon de thuisclub nog volgen (32-42), in de tweede periode was Blitz veel beter. Scores Blitz. Nicastia 23. Buchner 18. Aan hanen 16. Moinat 15. De Roo 11 De vrouwen van Grasshop pers leden in Tilburg een sma delijke nederlaag tegen Filtech Five: 62-56. De Katwijksen lie pen vanaf het begin achter de feiten aan. In de bucket werd alleen Barbara Nieuwenhuijs bereikt, maar de Katwijkse cen ter had te veel pogingen nodig om tot scoren te komen. Omdat de andere grote speelsters zich te veel aan het spel onttrokken viel de aanval stil. Slechts Talia en Gabriëlle Versteeg deelden niet in de malaise. Grasshop pers kwam 25-14 achter tegen de Tilburgsen, die nieuw in de eredivisie zijn. Een korte ople ving zorgde er nog wel voor dat de bezoeksters bij rust (27-25) nog alle kans hadden. Filtech Five begon echter veel beter aan de tweede helft. Twee driepunters van Gabriëlle Ver steeg brachten de Katwijksen later wel op voorsprong (48-51), maar vervolgens leverde twee maal balbezit niets op en moest Grasshoppers de thuisploeg in de slotfase laten gaan. Scores Grasshoppers. Gabriëlle Versteeg Ifi, Nieu wenhuijs 14 (16 rebounds), Driessen 11. BV Leiderdorp boekte de eerste competitiewinst. Hoofd dorp werd in Leiderdorp met 55-54 verslagen. De thuisclub begon zenuwachtig en keek al gauw tegen een 4-10 achter stand aan. Met een press-ver- dediging werd Hoofddorp inge haald en leek Leiderdorp het duel snel te gaan beslissen. De Leiderdorpsen raakten echter in foutenlast en konden zo doende het lengteoverwicht niet uitbuiten, daar de Leider- dorpse centers meer op de bank zaten dan in het veld stonden. Toen na rust (27-27) spelver- deelster Kika Stijger meteen haar vierde en vijfde fout kreeg leek Leiderdorp het moeilijk te krijgen. Juniore Cheryl Simson verving haar echter goed, en hoewel de thuisploeg vaak het beste van het spel had, kon het Hoofddorp niet afschudden. De bezoekers mochten veel vrije worpen schieten en profiteer den daar goed van. In de span nende slotfase zette Renske van der Voort haar ploeg vanaf de vrije worplijo op voorsprong, waarna Lonneke Bransz de laatste poging van de gasten blokte, zodat Leiderdorp de eerste punten kon vieren, scores BV leiderdorp: Van der Voort 11, Van Zeg veld 10. Bransz 10. Na het onverwachte verlies van lijstaanvoerder Niels Sten- sen tegen Jumpers en de winst van BV Lisse op Qua Vadis heeft de ploeg uit de Bollen streek na vier speelronden de leiding in de eerste divisie over genomen. Overtuigend was de winst, die Lisse met 66-50 voor zich opeiste, op de ploeg uit Gemert niet. In gevaar kwam de zege echter nooit. In een nage noeg perfecte eerste helft maakte Lisse de tegenstander duidelijk dat er van een Bra bantse overwinning geen spra ke kon zijn. Geconcentreerd spelend liet de thuisclub de be zoekers alle hoeken van het veld zien. De gasten bleken zich in de tweede helft (rust 40-21) echter niet bij een pak slaag neer te willen leggen. Quo Va- dis werd daarbij in de kaart ge speeld door de thuisclub, die verzuimde zijn eigen spelletje te spelen. De enige speelster die zich zaterdagavond niet van de wijs liet brengen, was Joke van der Heuvel. Zij zorgde er met haar afstandsschot voor dat Quo Vadis niet echt gevaarlijk kon worden. Scores BV Lisse: Van «Ier Heuvel 17. Koolhof 10. De juniores van Grasshop pers wonnen in Barendrecht makkelijk van Binnenland: 93- 50. Vooral in de eerste helft heersten de Katwijksen, na rust (19-55) viel de machine wat stil. Scores Grasshoppers: De Jong 25, Tinka Bröring 20. Tanya Bröring 15. Guyt 11 De meisjes junioren van BV Leiderdorp verloegen in eigen huis Wyba met 64-39. De hoger geklasseerde ploeg uit Wychen werd na rust (30-17) met snel basketbal aan de kant gezet, sco res BV Leiderdorp: Brinks 15, Goudberg 14.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23