Leidsch Dagblad Veel gemeenten voor vrije wietteelt i Twee op de drie ouderen slikt vaak en veel pillen 1.00, FGI30 7 Nieuw wegdek voor Breestraat Gladjes omhoog Klacht over lawaai bijna fataal voor Gouwenaar BEL: 071-5128030 LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS /VJ re rerwachte rukte bij [se attracties enschapsdag NDAAG28 PAGINA'S ïnland nland Ir en Kunst en Samenleving rek van de Dag ndheid/Strips OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 13 14 21 Nederlands record Vooral kinderen Renner zonder Rijnsburgse voor Stompwijkse voelen zich thuis naam wordt t "y" Boys dwingt 'reuzenvisser' in spirituele winkel wereldkampioen het geluk af in Ruud Scholtes De Levensboom op de weg WLScTfl MwBSÊÊBÊÊ Scheveningen mm shandelden inen claimen van mishandeling en voortaan in veel ge- de schadevergoeding ij de slachtoffers moeten en op hun aansprakelijk- verzekering (WA) verha at volgt uit een recente raak van de Hoge Raad aanleiding van een der aar oude caféruzie waar in man aan één oog blind e. Uit financieel oogpunt uitspraak gunstig voor de toffers van geweld, om- rij hun schade sneller en el zeker vergoed kunnen en. a 3 iderzoek naar harto staken' ndonesische justitie wil inderzoek naar corruptie lfverrijking van ex-presi- Soeharto staken. Volgens larnemend procureur-ge- J M. Ismujoko is er on- ende bewijs voor de be- digingen. Soeharto is er beschuldigd op grote tl publieke gelden in ei- ak te hebben gestoken. belprijs naar nter Blobei er Blobei van Rockefeller irsiteit New York heeft de Iprijs voor geneeskunde nnen. Dat heeft de dse Academie in Stock- vandaag bekendge- Blobei kreeg de prijs zijn onderzoek naar ei- TA dreigt met f voor KPN omwaakhond OPTA zit weer in het vaarwater. In nber vallen er forse straf- Is KPN de verbindingen het eigen netwerk en an de concurrentie niet de heeft. Volgens Versatel elfort is dat de reden door hun klanten vaak de toon te horen krijgen. a5 müs wordt ristentrekker ebbers van de Turkse zon en bij Neckermann een Gümüs-appartement en. De in 1997 uitgezette maker Zekeriya Gümüs pr-medewerker en gast in een naar hem ver- appartementencom- in Alanya. Sinds zijn uit hebben diverse partij- probeerd om met zijn een onderneming op te Deze initiatieven, •nder een Giimüs-kle- ijn, liepen echter op niets ktronica werk )r Wegenwacht Vegenwacht moet auto listen steeds vaker te schieten omdat de elek- ca in het voertuig het laat en of de bestuurder on- voor een raadsel Volgens de ANWB gaat eker niet altijd om grote igen. „Soms zien be tters zich genoodzaakt de «wacht in te roepen om- zij niet overweg kunnen de elektronische vergren- g van de portieren. Meer neer bestuurders komen tonder brandstof te staan, at ze de elektronische lstofmeter verkeerd afle- leiden Wreed werden de bewoners van de Breestraat en omge ving gisterochtend rond zes uur in hun slaap gestoord. Een waar konvooi van zwa re apparatuur nam het wegdek van de Bree straat onder handen. Nadat de oude asfalt- laag was gefreesd, werd er een nieuwe laag aangebracht die vervolgens werd aan- gewalst. De werkzaam heden zorgden niet voor noemenswaardig oponthoud van het ver keer in de binnenstad. Het omleiden van de bussen verliep soepei tjes. Gisteravond rond zes uur was de klus ge klaard. Overigens is tij dens het walsen de Blauwe Steen bescha digd. De toplaag van de klinkers en kinder hoofdjes van het voor het stadhuis gelegen symbolische middel punt van de stad is wit uitgeslagen. Volgens een woordvoerder van de gemeente komt djt vanzelf weer goed. „Natuursteen heeft de eigenschap te verkleu ren en over een paar weken zie je hier niets meer van." foto hielco kuipers Leiden steunt initiatief tot legalisering Het kabinet en de Tweede Kamer moeten vrije wietteelt toestaan. Dat stellen twintig Nederlandse gemeenten in een door hen onder tekende brief van de Stichting Drugsbeleid. Hoewel Leiden niet tot de twintig gemeenten behoort, steunen B en W het initiatief. Loco burgemeester Tj. van Rij laat nog uitzoeken waarom Leiden niet is benaderd de brief te ondertekenen. gemeente - is volgens hem een optie. Teelt door gemeenten zelf, zoals ook al is geopperd, ziet Stekelenburg in ie der geval niet zitten. „De productie van softdrugs is nou niet echt een kerntaak van de gemeente." Dat neemt volgens de Tilburgse burge meester niet weg dat er een duidelijke tilburg/leiden gpd Voortrekker J. Stekelenburg, burge meester van Tilburg, denkt bij de wiet teelt aan een coöperatie onder leiding van de gemeente. Maar ook het Drachtens model - teelt door een soci ale werkplaats onder toezicht van de regiefunctie voor de gemeente is weg gelegd bij vrije wietteelt. „Ik pleit er nog niet voor, maar het is een moge lijkheid om het toezicht op prijs, kwa liteit en afnemers van softdrugs bij de gemeente neer te leggen." Stekelenburg denkt door legalisering van wietteelt de drugscriminaliteit te kunnen bestrijden. Die krijgt volgens hem steeds meer greep op de gedoog de koffieshops en verdient daar grof geld mee. „Door de teelt van softdrugs vrij te geven en die gecontroleerd aan koffieshops te leveren, voorkomen we dat criminelen een bodem leggen voor harddrugs en andere criminaliteit." Uiteindelijk streeft Stekelenburg naar legalisering van softdrugs als ver vanging van het huidige 'hypocriete' beleid. „Als je nu aan de voordeur vijf gram koopt, doet de politie niks. Maar als je diezelfde vijf gram aan de achter deur levert, kun je de bak ingeslingerd worden." Het pleidooi voor vrije wietteelt moet de druk op de ketel houden. Mi nister Korthals van justitie staat niet te springen om een experiment met vrije wietteelt, vanwege de bezwaren die dat in het buitenland op zou leveren. Binnen de Europese Unie is vooral Frankrijk naar verwachting tegen de 9,11,12,13,14 programma's15 londen Een nieuwe poging om het grootste reuzenrad ter wereld aan de Thames in Londen rechtop te hijsen, lijkt te slagen. Vier we ken geleden liep de operatie uit op een fiasco, als gevolg van ge knapte kabels. Zaterdag begon een uit drie etappes bestaande nieu we poging. Eerst werd het wiel gladjes omhoog getild tot onder een hoek van dertig graden, gisteren ging het verder tot zestig graden. Deze week blijft het zo hangen, terwijl het onderstel op zijn plaats wordt gezet. Komend weekeinde moet de laatste ruk worden ge maakt. Het 1.500 ton zware rad is gebouwd door het Krimpense staalbedrijf Hollandia, heeft een middellijn van 135 meter, kost 60 miljoen gulden en zal in de oudejaarsnacht in bedrijf worden ge steld door premier Blair. foto ap Christine nesbitt Gebruik leidt tot verwardheid en mentale achteruitgang PIEKWEKEN rundvleeskroket voor slechts utrecht anp Eén op de vier mensen boven de 65 jaar die slaap- en kalme ringsmiddelen slikken doet dat al langer dan tien jaar. Deze groep is zich vaak niet bewust van de risico's. Ruim vijftien procent van de ziekenhuisop names van ouderen hangt im mers samen met ongewenste gevolgen van geneesmiddelen- gebruik. Die variëren van ver anderingen in de persoonlijk heid tot verwardheid en menta le achteruitgang. Dit probleem is aan de orde gesteld door de organisatie van de Internationale Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid. Die dag was dit jaar gewijd aan de psychische problemen van ouderen. Tweederde van alle mensen van 65 jaar en ouder gebruikt dagelijks een of meer genees middelen. Boven de 74 jaar slikt 30 procent van de ouderen meer dan vier medicijnen per dag. Slaap- en kalmeringsmid delen staan bovenaan de top tien van meest gebruikte ge neesmiddelen. „Normale ver anderingen in het slaappatroon bij het ouder worden, zoals kor ter en lichter slapen, worden vaak ten onrechte als stoornis behandeld met medicijnen. Ge- GOUDA ANP Een 30-jarige Gouwenaar is gisterochtend rond vijf uur ernstig mishandeld door een groep jongeren. De man moest met zwaar hoofdletsel naar het Westeinde Zieken huis in Den Haag worden overgebracht, waar een opera tie op het nippertje zijn leven redde. Gisteravond verkeerde hij volgens de politie niet meer in levensgevaar. Aanleiding voor de mishan deling was een klacht van de man over de geluidsoverlast die de groep de hele nacht veroorzaakte op een school plein in de buurt van het slachtoffer. Om kenbaar te maken dat zij er genoeg van hadden, stapten de man en zijn echtgenote uiteindelijk op de groep af. Die keerde zich hierop tegen het echtpaar en vooral tegen de man. Hij kreeg een aantal trappen tegen zijn hoofd. De gealarmeerde politie trof de man hevig bloedend aan het hoofd op het schoolplein aan. De daders waren ge vlucht. Onderzoek van een team van vijf rechercheurs heeft zondag nog niet tot aan houdingen geleid. zonde ouderen worden zo ge- medicaliseerd, soms ook omdat ze zelf om die middelen blijven vragen", zegt een woordvoer der. De eerste gunstige werking van de slaap- en kalmerings middelen neemt volgens de zegsman snel af. „Na twee maanden is het effect miniem geworden. Langdurig gebruik leidt vooral tot verslaving, om dat de eigenlijke, vaak psychi sche problemen, niet worden behandeld. Ouderen doen er verstandig aan naar hun huis arts te gaan als ze diverse medi cijnen naast elkaar en langdurig gebruiken." Eigenaar shoarmazaak doodgeschoten badhoevedorp petra duivenvoorde Een 38-jarige Amsterdammer is vrijdagavond doodgeschoten bij een overval op zijn shoar mazaak in Badhoevedorp. De daders, twee gemaskerde man nen, zijn zonder geld in een vluchtauto vertrokken. Tijdens de overval waren in de zaak ongeveer tien bezoe kers en vier personeelsleden aanwezig. Na binnenkomst riep één van de gemaskerde overvallers dat hij geld wilde hebben. De eige naar liep het tweetal tegemoet waarop een van de overvallers hem neerschoot. Per stuk Gebakken of ongebakken Geldig van 11 t/m 17 oktober I999 ckr&MwptéT.J Nog geen abonnee? Knokpartij in Noordwijkerhout afgesproken werk noordwukerhout peter blok Bij een massale vechtpartij tus sen zo'n veertig Noordwijkers en Noordwijkerhouters, bij de rotonde Leeuwenhorst in Noordwijkerhout, zijn zater dagavond minimaal twee jon gens gewond geraakt. Zij heb ben bij de politie aangifte ge daan van mishandeling. De jongens hebben kneuzingen opgelopen en moesten zich door hun huisarts laten behan delen. De vechtpartij was van tevo ren afgesproken. Per mobiele telefoon is zaterdagavond de precieze tijd (20.00 uur) en lo catie (rotonde Leeuwenhorst in Noordwijkerhout) van het tref fen tussen de Noordwijkers en de Noordwijkerhouters afge sproken. Met onder meer hou ten voorwerpen en een twee meter lange ketting gingen de twee groepen elkaar te lijf. De aanleiding voor de knok partij en het totale aantal ge wonden is volgens politie woordvoerder F. Vergeer nog onbekend. „Toen wij zaterdag avond in Noordwijkerhout arri veerden, was het gevecht in middels achter de rug. Twee jongens waren er nog. Zij heb ben aangifte van mishandeling gedaan. Het is niet uitgesloten dat er meer gewonden zijn, maar zij hebben zich niet bij ons gemeld." HET WOORD IS AAN Eileen Shanaham De duur van een vergade ring is het kwadraat van het aantal aanwezige mensen. plannen van Stekelenburg en de zij nen. Maar Korthals moet niet weg vluchten voor buitenlandse druk, stelt Stekelenburg. „Dan krijg je natuurlijk nooit iets van de grond. Dan kun je Den Haag net zo goed opheffen en Ne derland door Brussel laten besturen." Binnen de wereld van koffieshops wordt voorzichtig gereageerd. P. Vera, directeur van koffieshopketen Sensi Smile in Rotterdam: „Als legalisering gepaard gaat met tientallen regels ver andert er voor ons weinig. Je wordt nu al gek van al die afspraken." Pagina 2: Commentaar "714° 6714° 6714° !»g 10% 30% 20% teftï/n 40% 20% 20% Londen neemt toezicht op spoor over LONDEN HARM HARKEMA correspondent Railtrack, de geprivatiseerde ei genaar van het Britse spoorwe gennet en de stations, wordt ontheven van zijn veiligheids taak. Aanleiding vormt de trein ramp in Londen van vorige week en het rapport daarover van de Veiligheidsinspectie. Daaruit blijkt dat de zorg voor veiligheid bij het bedrijf niet in goede handen is. Volgens The Observer kreeg de Britse regering op de dag van de ramp een voor Railtrack dodelijk rapport van de Veilig heidsinspectie op tafel. Daaruit zou blijken dat het bedrijf zich na ongelukken wel druk maakt over de schuldvraag en aan sprakelijkheid, maar dat het er geen veiligheidslessen uit trekt. Het rapport zegt ook dat bij de vier jaar geleden geprivatiseer de spoorwegen veiligheid on dergeschikt dreigt te worden aan commerciële belangen. Een andere krant, The Sun day Times, wist de hand te leg gen op een intern Railtrack- rapport, waarin verschillende spoorwegtrajecten als 'riskant' zijn aangeduid, gebaseerd op een aantal bijna-ongelukken. Desondanks zou Railtrack geen maatregelen hebben genomen. Directeur Gerald Corbett van Railtrack zei gisteren geen be zwaar te hebben tegen een nieuwe toezichthouder op de veiligheid. Corbett wees erop dat het omstreden sein 109, dat bij de ramp een belangrijke rol lijkt te hebben' gespeeld, on langs nog is goedgekeurd. Het sein heeft dinsdag goed ge werkt. Railtrack heeft wel ver schillende klachten van machi nisten gehad over de slechte zichtbaarheid van het sein. De politie heeft het aantal do delijke slachtoffers van de ramp gisteren opnieuw naar beneden bijgesteld. Er wordt na onder zoek in de zwaarst getroffen wagon nu uitgegaan van dertig tot veertig slachtoffers. Vorige week werd rekening gehouden met meer dan honderd doden. In tal van plaatsen stonden kerkdiensten gisteren in het te ken van de ramp. De grootste dienst werd gehouden op een parkeerterrein van een super markt die grenst aan de plek van de ramp. De plechtigheid werd geleid door de bisschop van Kensington. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorlettors: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ33,70) DPer kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1