Lange klim breekt Oranje-vrouwen op derlandse turnploeg niet naar Sydney Van Rees "r'ipt net naast de titel Louis-tje spelen Sport ndscoach laat tranen de vrije loop Van Kalken mist alleen nog een olympische medaille -JAC 11 OKTOBER 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 oren komen kracht tekort Net als de neo-amateurs (tot 23 jaar) vrijdag bleken de n van Herman Snoeijink en Frans Maassen een dag later 3nr stand tegen het geweld dat de Italiaanse jongelingen ont- en. Uit de reeks kandidaat-winaars die het gastland naar ichoof, kwam Damiano Cunego als nieuwe wereldkampi- roorschijn. Luuc Hutten eindigde als beste Nederlander anderhalve minuut als 23ste. 4id Prix voor Van der Vleuten Eric van der Vleuten heeft gisteren bij het concours hip- Lp Oslo met zijn paard Audi's Nily de la Ferme Ros de iij. »rijs gewonnen. De Zweed Rolf-Goran Bengtsson gaf een e toe. eybalster beboet om gebroken arm De Chinese volleybalbond heeft een van haar speelsters nadat die bij een verkeersongeluk haar arm had gebro- ndat Li Yan als passagiere van een motor viel en daarbij l raakte, brengt zij de kansen van de nationale ploeg op sche kwalificatie in gevaar, zo zegt de bond. V blijft op de laatste plaats ANP iner Wim Koevermans Ie 2-1 nederlaag bij De gistermiddag woe- scheidsrechter Van de 74ste minuut stuur- Beek MW-verdediger g na een ogenschijnlijk sliding op de bal in Viscaal. rof schandaal", fulmi- [oevermans. ,,Dit was wedstrijd zondag in de ■competitie. De KNVB topper moeten aan- an Beek is dat bepaald MW-spelers belaag- Beek na zijn laatste al. De Deen Perez alle commotie een el- 'tot uit aan De Graaf schap-verdediger Issah. Voor dat vergrijp kreeg hij ook een rode kaart van de veelbespro ken Van Beek. In een matige wedstrijd kwam MW in de 22ste minuut op voorsprong via een treffer van Perez, die diagonaal raak schoot. De Graafschap kwam in de 54ste minuut op gelijke hoogte dankzij Viscaal. Spits Tumba verbleef op dat moment al in het ziekenhuis om een mogelijk zware knieblessure te laten onderzoeken. Na de omstreden rode kaart voor Plum miste Emerson na mens MW een grote kans. Dat kwam de Limburgers in de slot fase duur te staan. Een mislukte vrije trap van invaller Issah be landde op fortuinlijke wijze in het doel, 2-1. Zonder Leontien Zijlaard- Van Moorsel deden de Ne derlandse vrouwen zater dag in Verona in de strijd om de medailles niet mee. Een gebrek aan ervaring, wedstrijdritme en vorm, concludeerde bondscoach Jean Paul van Poppel. Winnares Edita Pucinskai- te soleerde ver voor de Oranje-vrouwen naar de zege. VERONA ANP De 23-jarige Litouwse, vorig jaar winnares van de Ronde van Frankrijk, bedankte na afloop nadrukkelijk haar ploeggenoten van wie titelverdedigster Diana Ziliute achter de Australische Anna Wilson derde werd. „De ze gouden medaille is voor de hele ploeg. We hadden vooraf geen uitgesproken kopvrouw. Ik heb onderweg gezegd dat ik me sterk voelde, de anderen hebben daarna voor mij ge werkt." Pucinskaite kwam in de slot klim alleen op kop. Drie ren- sters - de oude Longo, Stiajkina en Allessandra Cappellotto - probeerden het gat dicht te rij den maar kregen de nummer drie van de tijdrit, eerder in Treviso, niet te pakken. De ach tervolgende groep streek zelfs nog op het drietal neer. De Ne derlandsen waren op dat mo ment al op ruime achterstand. Tientallen wielrensters rijden door de straten van Verona voor hun WK. „We moeten reëel zijn", zei het kan afmaken." Of zo'n ren- Van Poppel. „We hebben op ster eraan zit te komen, is de zo'n parkoers niet iemand die vraag. Achter Van Moorsel, die woensdag afzegde, gaapt een wacht, maar de renster uit groot gat. Van Mirjam Melchers Gendt had zaterdag extreem wordt in de toekomst veel ver- slechte benen. „Ik voelde het al na één ronde. Van Poppel had al niet op Melchers gerekend in Verona. „Ze is op. De scherpte is er af. Ze heeft een zwaar seizoen ge had." De jonkies Arenda Grim berg en Ghita Beltman reden het WK om te leren, Elsbeth Vink was na een operatie aan haar bekkenslagader pas twee maanden in koers. „Dat Vink hier rijdt is al een wonder", al dus Van Poppel. Chantal Beltman werd de beste Nederlandse op de zeven tiende plaats. Samen met onder meer Vink bereikte ze ruim vie renhalve minuut na Pucinskaite de streep op de Corso Porta Nuova. „Vorig jaar in Valken burg was ik blij dat ik de wed strijd kon uitrijden. Nu heb ik een beter gevoel", keek Belt man terug. De nieuweling in de nationa le vrouwenselectie heeft een goed jaar achter de rug. Vijf keer eindigde ze in wereldbe kerwedstrijden bij de eerste tien. „Ik had vandaag ook goe de benen. De eerste drie ron den kon ik op de klim goed meekomen, daarna moest ik passen." Niet zo zeer het stijgingsper centage van de Torricelli was haar opgebroken, wel de lengte van de klim. „Vijfhonderd me ter te lang", klaagde ook Vink. Het was een parkoers voor de echte klimsters, vond Beltman. „Ik heb dit jaar in grote wed strijden vaak meegezeten, maar dit was gewoon te zwaar. Ik heb vandaag maximaal gepresteerd. Meer zat er gewoon niet in." dis van der Geest wint opnieuw brons T T 1 1 1 AM GPD 'fra|)warmruimte achter de in in de National In- rena in Birmingham mis Wijdenbosch door n en schoten zijn ogen bondscoach van de ju- ïen had de vernederin- >r het bestuur van de nd Nederland QBN) in lopen maanden lijd- idergaan. Maar giste- men bij Wijdenbosch ikropte emoties naar rijf minuten nadat hij wicht Dennis van der aar een bronzen me de open klasse had het wereldkampioenschap ju do gepasseerd door het bonds- bestuur. In twee gevallen wilde hij volgens bestaande afspra ken een extra selectiewedstrijd houden. Het bestuur van de JBN besloot onder druk van de clubcoaches Bijsterbosch en De Korte eigenhandig de judo ka's - Khabuliani en Van den Berg - aan te wijzen. Hiervan werden twee anderen - Van Nol en Smulders - het slacht offer. „De judoka's gaan onderling goed met elkaar om en willen prijzen winnen", zei Wijden bosch. „Maar buiten de mat wordt door alle geledingen te veel strijd geleverd en dat ben ik spuugzat. Alleen uit loyali teit met de judoka's ga ik door tot en met de Olympische Spe len in Sydney." Dennis van der Geest (24) droeg zijn medaille op aan Wijdenbosch. „Het gaat hier allemaal onwijs goed, daarom word ik gek van het gezeik van de JBN. Deze medaille is daar om voor Louis en zeker niet voor voorzitter Dolf van Vliet. Want Van Vliet heeft tijdens het kort geding van Van Nol tegen de JBN voor de rechter gelogen." Dennis van der Geest ver loor in de tweede ronde van de huidige tweevoudig wereld kampioen Shinohara maar na drie zeges in de herkansings ronde versloeg hij Davidashvili uit Georgië met een heup worp. BIRMINGHAM GIJS VAN OOSTEN Patrick van Kalken verlekkerde zich zaterdag aan een dienblad met hamburgers maar zijn gekrompen maag kon niet meer verwerken dan een kommetje rijst en een paar stukjes vlees. De eerste lichtgewicht die ooit namens Nederland een medaille won op een wereld kampioenschap judo dook vroeg op de avond uitgeput in zijn bed. De 24-jarige judoka van Kenamju uit Haar lem besloot in Birmingham een dieet en een intensief trainingsprogramma van zes weken met de beste pres tatie in zijn loopbaan. Na een nederlaag in de kwartfinale tegen de Turk Ozkan, eindigde hij door drie ippon-overwinningen in de herkansingen op een derde plaats in de klasse tot 66 kilogram. Voor de laatste partij tegen de Venezolaan Ortiz had Van Kalken slechts twaalf seconden nodig. „Ik kan het nog niet bevatten", zei hij een dag later. „Ik had al een EK-medaille ('98, red.), het enige wat ik mis is een olympische medaille." Van Kalken, die op 17-jarige leeftijd van de sport school van Chris de Korte overstapte naar die van Cor van der Geest, heeft altijd moeite gehad optimaal voor zijn sport te leven. „Er werd wel eens gesuggereerd dat ik lui was. Nou, dat ben ik niet. Alleen is mijn project niet structureel goed. Ik heb me nu twee maanden per fect op het WK voorbereid, maar die discipline moet ik eigenlijk het hele jaar opbrengen. Daar kan ik me nog in verbeteren. Dat is een prettige wetenschap als je net derde van de wereld bent geworden." Met een olympische nominatie op zak, denkt Van Kalken er hard over zijn studie commerciële economie aan de Haarlem Business School weer op te pakken. Verder werkt hij ook nog eens vier halve dagen per week bij een sportkledingfabrikant in Den Helder. Het kost hem nauwelijks energie want Van Kalken be schouwt zijn werk als hobby. „Ik heb op het sportieve vlak mijn ambities, maar moet de zakelijke kant van het leven wel blijven onderhouden." Van Kalken liep in Birmingham tegen zijn zin in kle ding van een concurrerend merk. „Dat zit me niet lek ker omdat de voorzitter van de Judo Bond Nederland mij de indruk had gegeven dat hij met mij zaken zou doen. We lopen nu in trainingspakken van slechte kwaliteit. Er moest zeker worden bezuinigd." De tweede bronzen medaille voor Nederland werd zaterdag op indrukwekkende wijze gewonnen door Van Kalkens clubgenote door Jessica Gal. Voor de 28- jarige judoka uit Haarlem was het alweer de vierde WK-medaille in haar alweer twaalf jaar lange carrière. Het is echter de eerste na haar rentree in 1998. Gal was na de Olympische Spelen in 1996 gestopt met judo omdat ze van topsport steeds vaker lange periodes 'chagrijnig' werd. Een teleurstelling drukte een groot stempel op haar leven. Gal, ze studeerde in 1997 af als arts, liet haar rentree begeleiden door sportpsycholoog Jan Loman. „Ik doe het nu op een leuke manier. Ik heb meer een leven naast het judo dan vroeger. Judo is voor mij geen moe ten meer maar willen. Ik ben drie keer naar de Spelen geweest, maar ik kon er nooit van genieten. Dat zal ik volgend jaar in Sydney wel doen." Gal werkte een bijna foutloos toernooi af. Van de zes partijen verloor ze alléén in de halve finale op een strafpunt van de Spaanse Isabel Fernandez die Gal in het verleden wel vaker dwars heeft gezeten. In de strijd om het brons versloeg ze Perni Andersson uit Zweden. „Deze medaille geeft voldoening omdat het bevestigt dat topsport op mijn manier ook kan." rlandse vrouwenturn- St sft bij de WK in Tianjin catie voor de Olympi- en gemist. Daarmee is Iitieuze plan van de om zich opnieuw op lisch podium te mani- nislukt. eindigde met Cj, >unten als veertiende 3 veertig ploegen en armee anderhalf punt )r de reis naar Austra- rj"{ rnntje bij deze teleur- as de 39ste plaats van kampioene Monique de individuele rang- Daarmee mag ze nen op de reservebank meerkampfinale, die g op het programma iderlandse zestal was 'ei 1'8e ploeg die een te- ig moest verwerken, sland, een van de be- concurrenten van Histe de boot naar Au- )e Duitse turnsters del011 °P d"6 van v^er jj :n en grijpen nu voor achtereenvolgende ëjast een olympische tse team, in Eindho- c door Nederland op val 1(* 8ezet> plaatste zich iar( ;en wel voor Sydney, de missers van Annika zowel de brug als de de ploeg de rust in de te bewaren. De Ne- equipe was door het vaI wegvallen van Mar- 2jj üng door een blessure (jj t aangeslagen. De was bij het binnentre de immense arena in te gezichten af te le- druk was ook groot, ang immers gold Ne- ls één van de grootste 1 I e,rs oin zich onder 'de -r' te scharen. ,r «tifijd geflatteerde re- [(j bij de interlandwed- gr ijdens de voorberei- a Ken de bestuurders in I npische droom. Los rschillende conflicten de laatste maanden >ordeden, werd in die °k de zwakke plek van Grant Langston (125cc), Leon Giesbers (250cc) en Willie van Wessel (500cc) zijn de nieuwe Dutch Open Motocrosskampioenen geworden. In de 250cc-klasse had Alphenaar Remy van Rees nog een kleine kans op de titel, maar twee over winningen van Van Rees waren nog niet vol doende om de titel binnen te halen. Twee tweede plaatsen waren voor Giesbers voldoende om zijn vierde nationale titel binnen te halen. Van Rees: „Leon was dit seizoen de sterkere. Daar kan ik vrede mee hebben." Het meeste vuurwerk werd verwacht in de 125cc-klasse. De verschillen tus sen George Strik uit Mill en de Zuid-Afrikaan Grant Langston waren voor aanvang minimaal. De baan in Oss was niet de meest favoriete van Strik en dat bleek tijdens de race, waarin hij niet in de buurt kon blijven van Langston. De Zuid- Afrikaan had nog wel wat tegenstand van Mare de Reuver, maar ook die moest uiteindelijk afha ken. In de tweede manche ging Strik hard onder uit waarna zijn titelkansen meteen tot nul waren gereduceerd. De Chinese Dong Fangxiao vliegt even door de lucht tijdens de grondoefening. de Oranje-turnsters blootge legd. Op de evenwichtsbalk en vloer presteerden ze onder hun niveau. De choreografische on volmaaktheden konden niet, zoals bij sprong of brug, wor den gecamoufleerd door de be tere techniek. Bij het WK werd de rekening gepresenteerd. „Toch hebben we veel tijd besteed aan de trai ning op de balk. Net als voor de wedstrijd begonnen we ook el ke training op dit onderdeel", zei interim-bondscoach Gerrit Beltman. Anneke Lücke opende het toernooi voor Nederland, dat in de eerste groep meteen op de balk moest beginnen. Binnen vijf seconden stond de Pro Pa- tria-turnster weer naast het toe stel. De opsprong mislukte, haar zelfvertrouwen kreeg een forse knak en het ritme was meteen weg. Meer dan een be ginnerscore van 8,025 droeg Lücke niet bij. Fieke Willems en Caroline Verberk turnden voor zichtig en de geblesseerde Renske Endel, die alleen op balk en brug ingezet kon wor den, nam ook geen risico. Haar foto ap wankele evenwicht leidde ook tot een val en dus puntenver lies. Nuyten was de enige die dit onderdeel zonder vrees te gemoet trad. De 9,25 die zij in bracht zette de ploeg op een to taal van 35,761. De gevoelige tik was daarmee geïncasseerd. Paardsprong en brug gingen weliswaar beter, maar Sydney kwam niet meer in beeld. Louis van Gaal mag in het verre Barcelona een beetje aan ons zicht zijn onttrokken, zijn bui en zijn wij niet vergeten. Juwelen van toneelstukjes! „Ben ik nou zo slim of ben jij zo dom?", is in ge zinnen waarin kinderen worden grootgebracht niet meer weg te denken uit het standaardreper toire van de opvoedkunde. Fritz Korbach kan er wat van. Frans Körver als-ie in vorm was en op voor waarde dat George Kessler de coach van de tegenstander is, Barry Hughes. i Ook Sandor Popovics en Theo 'de Topper' Verlangen herinneren wij ons nog als oefenmeesters aan wie je een anecdote kon overlaten. Toch is de stelling niet gewaagd dat Louis van ons trainersgilde de getalenteerdste stand up-comedian is. Op dagen dat het met het sport nieuws niet meeviel, volstond het een verslaggever met één domme vraag op pad te sturen en een lauw sportjournaal werd een spraakmakende rubriek. Daarnaast weet Louis ook wat winnen is. Maar vandaag gaan we het hebben over Louis' humeur. Met gevoelens van ondraagbaar zware weemoed gedenken wij zijn onvoorspelbare buien, vooral zijn driftbuien konden formidabel zijn. Elke bui was anders, maar één ding veranderde nooit: als Louis eenmaal buiten zijn oevers trad liep één beroepsgroep in het bijzonder natte voeten op. De vrienden van de media. Toen de koude oorlog tussen Van Gaal en zijn vrienden van de Nederlandse media een tempe ratuur beneden Siberisch peil had bereikt, kwam Louis eens onverwacht uit de hoek met een taart. Een op het oog heerlijke slagroomtaart. Louis sneed deze in stukken, daarbij jonglerend met een mes zo groot als een zwaard. „Maken de he ren van de media dit wel eens mee bij Feyen- oord? Of Pee-Es-Vee?" (Volgde een lofzang op de door Louis bezochte banketbakker. De beste van Amsterdam 'en van het westelijk halfrond). De sportpers verroerde zich niet. Eerst moest Louis maar eens klaar zijn met dat zwaard. Ook daarna hapten de vrienden van de media niet vlot toe. Per slot van rekening was niet uit te sluiten dat Louis de taart zelf had gebakken. Pas nadat Louis zelf had geproefd en ongedeerd bleef, kon een enkeling de verleiding niet weer staan. Maar de aarzeling waarmee dit gebeurde moet door Louis zijn opgemerkt en goed moge lijk is dat hij daar nog van genoot ook. De taart was niet bedoeld om verzoening tot stand te brengen. De taart moest gewoon op. Ook in Spanje is de boot nu aan. Louis gooit dit keer geen taart in de strijd, maar grijpt naar het zwaarste geschut. Het persbureau SID bericht ons: „Louis van Gaal heeft in zijn voortdurende strijd met de media een verrassende zet gedaan. De Bar celona-trainer heeft de Spaanse sportpers uitgenodigd hun voetbal kennis aan zijn spelersgroep over te brengen en een training te leiden. Je gelooft je ogen niet, maar het staat er echt. Op vertoon van je perskaart krijg je van Louis een trainingspak met Barcelo- na-embleem erop en even lateral laat je Wins ton bokkiespringen en neem je RivaUlo een Coo- pertestaf „Hup één tivee, Bogey!", brul je en je schudt mismoedig je hoofd om de matige condi tie van de Braziliaan, die je nóg een Coopertest laat lopen. Zouden de Nederlandse sportjournalisten op zo'n invitatie zijn ingegaan? Gezien de moeite die het Louis kostte zijn vrien den van de media aan het taarteten te krijgen, denk ik van niet. Wij zijn daar te schijterig (en te verstandig) voor. Maar Zuideuropeanen zijn haantjes. De amigos van de media Espanol zul len dit zich geen twee keer laten zeggen. Die gaan Louis-tje spelen, al was het maar vanwege het trainingspak, dat je houden mag natuurlijk. Nu nog maar hopen dat ook freelance-columnist J. Cruijjf, standplaats Barcelona, na overlegging van zijn perskaart ten tonele is verschenen. Wie zou Johan met de pilonnen laten sjouwen? Wij voelen de grond al trillen, daar komt weer een pracht van een woedeuitbarsting aan. Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19