Keegan bedankt Zweden duizendmaal Je mag je als bondscoacl best aan Brazilië aanpass S( 'Een fantastische rentree' Rijkaard is tevreden over nieuwe aanpak Sport weest" MAANDAG 11 OKTOBER 1999 992 Bookmakers: Oranje favoriet voor EK londen Het Nederlands elftal is bij de bookmakers in Enge land voorlopig favoriet voor de Europese titel. Na de afsluiting van de kwalificatieronde voor Euro 2000 noteerde Oranje zon dagavond bij de kantoren van William Hill een quote van 7-2. Italië is in het gokklassement tweede met 5 tegen 1. Frankrijk, Duitsland en Spanje delen de derde plaats met 7-1. Voetballief hebbers die nu een tientje op Turkije willen zetten, krijgen 800 gulden uitgekeerd (80-1) bij een Europese titel voor de Turken. Twaalf deelnemers EK bekend rijswijk Twaalf van de zestien deelnemers aan EURO 2000 zijn bekend. De laatste vier ploegen komen uit de play-offs, waar voor woensdag in Aken de loting plaatsvindt. De uit- en thuis wedstrijden worden in november gespeeld. De twaalf geplaatste landen: Nederland, België, Italië, Noorwegen, Duitsland, Frank rijk, Zweden, Spanje, Roemenië, Joegoslavië, Tsjechië en Portu gal. De volgende landen komen in de play-offs uit: Denemar ken, Slovenië, Turkije, Oekraïne, Engeland, Ierland, Schotland en Israël. Alexi Lalas beëindigt loopbaan kansas city De Amerikaanse voetballer Alexi Lalas heeft het einde van zijn loopbaan aangekondigd. De 29-jarige verdediger van Kansas City zegt een persoonlijke keuze te hebben gemaakt. „Lichamelijk kan ik nog best een tijd mee, maar ik voel dat ik er mee moet stoppen." Lalas werd internationaal bekend tijdens het WK voetbal in 1994 in de Verenigde Staten. Ook door zijn haar. lang en rood met bijpassend sikje, was Lalas een opvallen de speler. Denen niet langs Iran kopenhagen Denemarken heeft zondag in de oefenwedstrijd tegen Iran gelijkgespeeld. In Kopenhagen werd niet gescoord. Bij de Denen begon Jan Heintze in de basis. De PSV'er maakte na drie kwartier plaats voor Schjönberg. Feyenoorder Jon Dahl Tomasson speelde de gehele wedstrijd. Denemarken kan zich via de play-offs in november nog plaatsen voor Euro 2000. Arena krijgt weer nieuwe grasmat amsterdam De grasmat in de Amsterdam Arena wordt op nieuw vervangen. Het wordt de veertiende grasmat in drie jaar. Het veld verkeert al lange tijd in een slechte staat en zou drie weken geleden al worden vervangen. De directie van de Arena dacht echter dat de mat nog wel een tijdje zou meekunnen. Maar zaterdagavond tijdens de oefeninterland Nederland - Bra zilië bleek opnieuw dat de grasmat niet langer meekan. „Beide ploegen hadden er veel last van", zei bondscoach Frank Rijk aard. Binnen enkele weken komt er een nieuw veld. Engeland verslaat België sunderland Engeland heeft de vriendschappelijke voetbalwed strijd tegen België met 2-1 gewonnnen. In Sunderland scoorden Alan Shearer en Jamie Redknapp voor de Engelsen en Branko Strupar voor de Rode Duivels. Bij België speelde Gilles de Bilde de hele wedstrijd. amsterdam gpd Het had het duel van de avond moeten worden: Bogarde ver sus Ronaldo. Het werd een ge vecht tussen twee voetballers die ver van hun topvorm zitten. Toch waren er complimenten voor Winston Bogarde. „Een fantastische rentree", loofde doelman Edwin van der Sar. Winston Bogarde speelde bij na foutloos tegen Ronaldo. Van de acht directe duels verloor de verdediger van Barcelona er maar één. Maar vooraf was het duel al van de hoogglans ont daan. Bogarde was, zei hij, nog niet op zijn oude niveau. Hij sukkelde bijna een jaar met een enkelblessure. Zo lang was Bogarde ook niet opgeroepen voor Oranje. Ronaldo vertelde een dag eer der dat hij de interland vooral wilde gebruiken om ritme op te doen. De Braziliaan was twee weken met een blessure uit de roulatie geweest en werd in de 76ste minuut naar de kant ge haald. Bogarde was tevreden. „Het zat achterin goed in el-, kaar. Die twee tegengoals kwa men uit afstandsschoten. Wat kun je daar nou aan doen?" Blikvanger van Oranje was - weer - Patrick Kluivert. De aan loop leek vol nonchalance. Als of de spits de strafschop op z'n Braziliaans, bijna uit stand, wil de nemen. Dat was niet zo, ver zekerde de spits. Kluivert: „Ik raakte de bal gewoon verkeerd. Zo'n beetje met mijn hak." Doelman Dida keerde de inzet met het rechterbeen. De gemiste strafschop - de zoveelste in een lange rij - was volgens de meeste spelers van Oranje het breekpunt in de wedstrijd. „Scoor je", stelde Ro nald de Boer vast, „dan krijgen die Brazilianen toch een tikkie en kunnen wij rustiger spelen." Bogarde rots in de branding tegen Brazilië amsterdam gpd Frank Rijkaard sluit niet uit dat hij met Oranje terugkeert naar de basis van het Nederlandse voetbal. Met een ouderwetse links- en rechtsbuiten leverde de nationale ploeg, ondanks de afwezigheid van vedetten als Jaap Stam, Frank de Boer en Edgar Davids, tegen vice-we- reldkampioen Brazilië één van de beste prestaties onder het bewind van Rijkaard af. De vraag of hij op deze voet verder zal gaan wilde de jonge bondscoach zaterdagavond niet volmondig met 'ja' beant woorden. Maar Rijkaard liet er geen misverstand over bestaan dat hij genoten had van zijn elf tal en dat het experiment met Dennis Bergkamp op de vleugel in zijn ogen aan alle verwach tingen had voldaan. „Het is me echt uitstekend bevallen." De wens om acht maanden voor de start van het Europees kampioenschap in eigen land iets anders te proberen kwam volgens Rijkaard voort uit de analyse van de eerdere inter lands tegen de Brazilianen. In juni kwarh Nederland tijdens de trip in Zuid-Amerika handen en voeten te kort om met name wereldster Rivaldo bij elke aan val door het centrum af te stop pen. Rijkaard: „We zijn eens gaan zitten en kwamen tot de con clusie dat er voor de verdedi ging een man moest worden geposteerd om de penetrerende Brazilianen af te stoppen. In die opzet was er geen ruimte voor een schaduwspits en dus moest daarvoor een andere plaats worden gecreëerd." Dat betekende dat Rijkaard in de slag moest met Dennis Berg kamp. De topscorer aller tijden - ook al stond hij al sinds het WK in Frankrijk droog - haal je natuurlijk niet zomaar weg uit het centrum, waar hij ook op clubniveau al jaren schittert. Dat besefte ook Rijkaard toen hij Bergkamp voor de interland apart nam. „Of het mij moeite heeft gekost om Dennis ervan te overtuigen dat hij daar moest spelen? Nee, dat ligt dus hele maal aan de manier waarop je met elkaar omgaat," zei Rijk aard. „Het was nieuw voor hem en voor de groep. Maar we zijn er met z'n allen hartstikke te vreden mee." De allergrootste meevaller was dat Bergkamp juist in zijn nieuwe rol na bijna anderhalf jaar weer het net vond. Zijn doelpunt, een knal die met enig geluk doelman Dida op het ver keerde been zette, gaf Neder land in het eerste bedrijf een welkom steuntje in de rug. Want zo indrukwekkend was het (aanvallende) spel van Oranje tot op dat moment niet geweest. Boudewijn Zendens kopbal (2-0) op slag van rust bracht voor het eerst sinds tijden een gelukzalig gevoel teweeg op de bank van Nederland. De gra naat die daarna via Roberto Carlos achter Edwin van der Sar ontplofte, bracht het besef te rug dat Nederland tegen één van de sterkste ploegen ter we reld speelde. Toch rook Rijk aard de overwinning. „Als Pa trick de strafschop benut die we dankzij Zenden kregen, staan ek-kwalifica Minsk: Wit-Rusland - Italië 0- Wrexham: Wales - Zwitserlar Eindstand Italië 8 4 3 Zwitserland 8 4 2 Denemarken 8 4 2 Wales 8 3 0 Wit-Rusland 8 0 3 Italië gekwalificeerd. Der play-offs door beter onderlir gen Zwitserland. injtand en. Ui chooi roorsc andt ïfrd l Maribor. Slovenië - Griekenl. Riga Letland - Noorwegen U Tirana: Albanië - Georgië 2-1' Eindstand: iner Ie 2-1 ap gi irijs- Frankrijk - IJsland 3-2 Henrik Larsson heeft Zweden zojuist op 2-0 gezet tegen Polen. Door de overwinning van de Zweden bleef Engeland in de race om deelname aan Euro 2000. foto »ap Fransen plaatsen zich moeizaam voor EK Frankrijk en Engeland zijn tijdens de laatste speelronde van het EK-kwalificatietoernooi goed weggekomen. Bei de landen kregen zaterdag even onverwachte als welko me hulp van andere ploegen. Frankrijk plaatste zich in groep 4 vanuit de derde positie zelfs rechtstreeks voor Euro 2000, mede dankzij een nipte zege op IJsland (3-2). Het uitgespeelde Engeland kreeg in groep 5 de tweede plaats, die recht geeft op een plaats in de play-offs, min of meer in de schoot geworpen. Het reeds geplaatste Zweden schakelde sportief Polen uit: 2-0. De loting voor de vier wedstrijden (uit en thuis) in de extra speelronde is woensdag in Aken. schouwers in Parijs bij de rust met 2-0 door treffers van Dadason (eigen doel) en Djor- kaeff. De IJslanders, die vrijuit konden voetballen, kwamen in de tweede helft binnen een kwartier op gelijke hoogte. Sverrisson en Gunnarsson scoorden. De winnende treffer kwam in de 71ste minuut op naam van Trezeguet. In Moskou werd het even wicht tussen twee getalenteerde ploegen pas een kwartier voor tijd verstoord. Karpin bracht de Russen, met PSV-middenvelder Khokhlovde gehele wedstrijd in actie, vlak bij de eindronde van het EK. Twee minuten voor tijd deed Sjevtsjenko, spits in Itali aanse dienst bij AC Milan, het gejubel op de tribunes verstom- Duitsland (0-0 tegen Turkije), Italië (0-0 tegen Wit-Rusland) en Joegoslavië (2-2 tegen Kroa tië) verzekerden zich moeizaam van een ticket voor het EK. Roe menië (3-0 bij Liechtenstein) en Portugal (3-0 tegen Hongarije) zetten de kwalificatie voor Euro 2000 wel enige luister bij. Frankrijk had in groep 4 op vallend veel moeite met IJsland: 3-2. De ploeg van spelmaker Zi- dane begroette na afloop het resultaat van de wedstrijd Rus land - Oekraïne (1-1) met onge loof en gejuich. Door dat gelijk spel gaan de Oekraïners naar de playoffs en zijn de Russen ver rassend uitgeschakeld. Frank rijk leidde voor 80.000 toe- men. Doelman Filimonov blun derde opzichtig bij dat fatale doelpunt. De Engelse bondscoach Ke vin Keegan was zaterdagavond vol lof over het optreden van de Zweedse ploeg in Stockholm. Volgens de oud-international hadden de Scandinaviërs voor eigen publiek hun professione le en sportieve plicht gedaan. Bij een gelijkspel of een zege was Polen ten koste van Enge land naar de playoffs gegaan. „Zweden heeft een fantastische prestatie geleverd", jubelde Keegan. „Dankzij hen krijgen wij voor EURO 2000 een her kansing. Ze hebben Engeland een geweldige dienst bewe- In groep 1 speelde Italië in Minsk op 0-0, in de wetenschap dat een punt genoeg was voor kwalificatie. Hekkensluiter Wit- Rusland miste kracht en kwali teit om de Italiaanse nihilisten serieus te bedreigen. Het uitge speelde Denemarken gaat als nummer twee door naar de play-offs. In groep 2 sloot het uitge schakelde Griekenland de kwa- lificatiestrijd af met een ruime zege op Slovenië (3-0). Nikos Machlas viel een kwartier voor tijd in. De Ajacied kwam niet tot scoren. Ploeggenoot Shota Arveladze was voor Georgië in en tegen Albanië wel succesvol. De ex- ploeg van Jan Boskamp verloor niettemin pijnlijk in Tirana: 2-1. Noorwegen, al geruime tijd ze ker van het EK, boekte in Riga tegen Letland de achtste over winning: 2-1. Slovenië gaat door naar de play-offs. In groep 3 sloeg Duitsland de laatste aanval van Turkije op de eerste plaats af. Het bleef in München 0-0. Finland versloeg in Helsinki Noord-Ierland met 4-1. PSV-aanvaller Kolkka scoorde in de slotfase twee keer. Ook Liverpool-verdediger Hyypia (ex-Willem II) trof doel. In groep 6 ging de tweede plaats naar Israël ondanks een ruime nederlaag in Albacete te gen groepswinnaar Spanje (3- 0). Fernando Morientes, Cesar en Raul maakten de doelpun ten. Voor Spanje was het de ze vende opeenvolgende zege in groep 6. Cyprus verspeelde de laatste kans op een plaats in de playoffs door een nederlaag in en tegen Oostenrijk: 3-1. Twee eilandbewoners kregen rood. Ook bij het uitgerangeerde Oos tenrijk werd een speler uit het veld gestuurd. In groep 7 stelde Roemenië in Liechtenstein de eindzege vei lig. Rosu en Ganea (twee) zorg den voor een overwinning van 3-0. PSV-middenvelder Stinga viel in de zeventigste minuut in voor vedette Hagi. Portugal was eveneens met 3-0 te sterk voor Hongarije. Rui Costa, Joao Pin to en Abel Xavier (ex-PSV) brachten de treffers op hun naam. Daarmee werd Portugal de beste nummer twee van de kwalificatieronde, goed voor di recte plaatsing. Kroatië verspeelde in groep 8 een kostbare voorsprong van 2- 1 tegen concurrent Joegoslavië. Door de remise (2-2) in het be laden duel miste de nummer drie van het WK zowel de eerste als tweede plaats en daardoor ook EURO 2000. Joegoslavië, met PSV-doelman Kralj in de gelederen, had geluk dat ook de andere wedstrijd tussen Mace donië en rivaal Ierland gelijk eindigde (1-1). In groep 9 bleef Tsjechië zon der puntverlies. In Praag werd ook de tiende en laatste kwalifi catiewedstrijd in winst omge zet. De nietige ploeg van de Faeröer hield de schade be perkt: 2-0. Schotland, al zeker van de tweede plaats, won met 3-0 van Litouwen. Spanje Oostenrijk San Marino Spanje gekwalificeerd, Isra jwarr -offs door beter onderling n Oostenrijk !n 111 rena tuis 1 •n en l). Lissabon. Portugal - Hongarij unnfi Baku: Azerbeidzjan - Slowaki UUI1u Vaduz: Liechtenstein - Roerfien h >r he nd N op s nderj; 'amen ikrop Eindstand Roemenië Portugal Slowakije Hongarije Azerbeidzjan 10 7 10 7 10 5 2 10 3 3 j 10 1 1 Liechtenstein 10 1 Roemenië en Portugal gekwa tvich Zagreb- Kroatië - Joegoslavië Skopje. Macedonië - Ierland Eindstand Joegoslavië Ierland Macedonië Malta Glasgow: Schotland - Litouws Tallinn: Estland - Bosnië 1-4 Praag: Tsjechië - de Faróer 2 Eindstand Tsjechië Schotland Estland Litouwen de Faeröer Tsjechië gekwalificeerd, St ïft bij a gcsluulu. j-vj vcul uluuwcll. k—j itieu; om >isch nislu tnd >unte veer arme Winston Bogarde duelleert om de bal met Ronaldo. Bondscoach Rijkaard over de Barcelona-verdediger: "Hij was fan-tas-tisch." foto ap we 3-1 voor en leveren we een fantastische prestatie." Kluivert faalde dus vanaf de stip. Hij was de zoveelste Oran jeklant die op dat onderdeel in de fout ging. Rijkaard zei het zo te hebben afgesproken. „Ik had van tevoren bepaald dat hij een eventuele penalty zou nemen." Het was één van de weinige minpuntjes die door Rijkaards assistent Johan Neeskens in het kladblok werden genoteerd. Op bijna alle onderdelen voldeed het Nederlands elftal aan de verwachtingen van de bonds coach. De instelling bij de ver vangers van de 'vaste waarden' was formidabel. Rijkaard: „Ik kan er meer noemen, maar Van Bronckhorst, Bogarde en Kon terman krijgen van mij een groot compliment." De eerste schoof op het aller laatste moment door naar de positie van de zieke Philip Co- cu. De andere twee slaagden voor hun EK-examen, waardoor zij zich zaterdagavond min of meer vast in de selectie voor Euro 2000 hebben gespeeld. „In Bert heb ik altijd al vertrouwen gehad," zei Rijkaard over de aan Ronaldo gekoppelde Feyenoorder Konterman. „Hij zit er niet voor niets al wat lan ger bij. Maar hij moest er tegen Brazilië natuurlijk wel staan. En hij stond er." Bogaaarde, zoals Ronaldo hem noemt, stond er ook. Als een rots in de branding, als Rambo II met kapmessen aan zijn voetbalschoenen en stalen spieren in elk lijf aan lijf-ge vecht. Rijkaard genoot intens van de Barcelona-verdediger. „Hij was fan-tas-tisch. Ik weet dat hij na zijn lange absentie een flinke weg te gaan had. Toch was hij voor mij een logi sche keuze op die positie." In de slotfase sabelde Bogar de zijn clubgenoot Rivaldo nog even neer toen iedereen in de Oranjedefensie al was versla gen. Dat was nodig, omdat er op dat moment een nederlaag dreigde. Cafu had Van der Sar even daarvoor opnieuw versla gen (2-2) en een derde Brazili aanse goal zou wel heel hard voor Rijkaard zijn geweest. Op de avond van de nostalgie, 6 april van dit jaar, kroop Johan Cruijff in de dug out van Ajax, naast de nieuwe trainer Jan Wouters. Europa's voetballer van de eeuw gebaarde en praatte en later kwamen er drie oudgedienden, echte Cruijff-voetballers, terug naar Amsterdam. Op de avond van het gala, afgelopen donderdag, dineerde Cruijff met Frank Rijkaard, de jonge bondscoach. Vervolgens speelde Oranje tegen Brazilië met drie spitsen. Dennis Bergkamp, verbannen naar rechts, zei: „Dit heeft Johan verzonnen." En Cruijff zelf? Nee, hij was, zei hij op de ochtend van de wedstrijd, niet verrast ge weest door de nieuwe strijdwijze van Oranje. Gelukkig, de lach van Bergkamp verraadde humor. Cruijff had Bergkamp ooit - in '87 tegen Malmö - als rechterspits laten debuteren. Van daar. En, zei Ruud van Nistelrooy, later op rechts, de speelwijze stond al vanaf de eerste bijeenkomst, woensdag dus, vast. De invloed van Johan Cruijff is groot. Als hij aanschuift bij een dineetje met wat oude com- panen, als hij zijn arm beweegt in de dug out van Ajax, als Johan Cruijff de lippen van elkaar haalt, dan klinkt dat door. De nieuwe generatie luistert, bewondert, maar gaat uiteindelijk toch haar eigen gang. De tactische vondsten tegen Brazilië kwamen ontegenzeggelijk uit de koker van Rijkaard, de bondscoach. Bergkamp: „We hadden al twee keer tegen Brazilië gespeeld. Hij wilde eens wat anders proberen." Het inzetten van meer aanvallers betekent niet automatisch aanvallend voetbal. Integen deel, de derde (vleugel-)spits werd om andere redenen opgesteld. Dennis Bergkamp stond aan de rechterkant vooral om Roberto Carlos, de gevleugelde verdediger, voor de voeten te lo pen. Een aanvaller als extra verdediger. Berg kamp schikte zich in zijn rol, de ervaren aanval ler kent de wetten van het topvoetbal. „Ik moest vanavond aan mijn taak denken. Dat hoort er ook bij", klonk het routineus. Maar in het cen trum stond Patrick Kluivert, de enige echte spits. En hij, die in doen en laten wel nooit een routinier zal worden, was boos. Gefrustreerd. „Dit moeten we nooit meer doen." Hij had zich de hele avond alleen en moedeloos „Wat een vreselijke avond", mopperde)un^' „Ik stond op een eiland." Het was he tussen de spits die alleen met oog voor actie bezig is en de aanvaller die collei: leren denken. Kluivert: „Ik kreeg alleen maar van ballen, op borsthoogte aangespeeld. V daarmee, tussen twee van die Brazilian 8 °P maal spelen we met twee spitsen. Ik he tijd een speler, Bergkamp of Van N 5 dicht bij me in de buurt. Er is altijd eei m8e mogelijkheid. In dat concept kom ik he n mijn recht. Dat geldt ook voor Bergk anc hoort natuurlijk niet aan de rechterkai len. Wat hij ervan vond?" Eindelijk dip ,s „Dat moet je hem maar wagen." 1 Bergkamp dan. Hij had ook niet de °I der avonden mogen beleven in Ar Pr Maar: „Rivaldo is een topper, daar me e een mannetje op zetten. Tja, en dat ej netje moet ergens anders vandaan wi haald. En je kunt Roberto Carlos toch zomaar vrij laten?" Er werd voor ee veldbezetting gekozen. Met wel opval r spelers niet op hun eigen plek. Rijkaart >?n bedoelingen ver tevoren kenbaar gem e na iedereen kon de logica volgen. Kluivert zal waarschijnlijk niet de met andere opvattingen, maar hij sta; leen in zijn kritiek. Bergkamp en R< Boer, de onnatuurlijke rechterkant vai denken niet alleen aan zichzelf. Ze zifn§ baar aan het elftal, ook al vraagt de tr andere inspanning op een andere p rende Bergkamp achter Roberto Ca r Was de aanvaller zelfs op vreemd tei e zijn eigen strafschopgebied - terug t j „Maar ik ga er vanuit dat het eenma js f>. Toch, moet het Nederlands elftal, s ,r van de favorieten voor de Europese voor eigen publiek zomaar en zo ver a '1( aan de tegenstander? Het antwoord topvoetballers. Dennis Bergkamp: „Br ei hier met het sterkste elftal, daar maf 1 bondscoach best aan aanpassen." R l** Boer: „Het ging toch goed?" Zo simpt eigenlijk.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18