PORT Renner zonder naam zet topcoureurs te kijk je tijd dringt voor ederlands elftal Erik Dekker beleeft met startverbod trieste primeur Onstuimige Boogerd smijt met zijn krachten Arbiter staakt wedstrijd na vechtpartij bij Blauw Zwart-Docos 'illem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 01 ^uijff en Van Basten gehuldigd trdam Vlak voor de aftrap van het vriendschappelijke duel .en Nederland en Brazilië zijn Johan Cruijff en Marco van ten zaterdagavond door de KNVB gehuldigd. Beide oud- ballers ontvingen uit handen van bondsvoorzitter Jeu engers en voorzitter betaald voetbal Henk Kesler een bord rin al hun interlandwedstrijden zijn gegraveerd. Reden voor ïuldiging was de verkiezing van Europees voetballer van de vv zoals die in het voorjaar werd gehouden. Voetbalhistorici jrominente sportjournalisten uit alle Europese landen gaven jjff de meeste stemmen. De geboren Amsterdammer voert •uropese ranglijst van de eeuw aan voor Franz Beckenbauer Ufredo di Stefano. Van Basten bezet de tiende plaats op de 'lijst. Met het oog op zijn relatief korte voetballoopbaan wil le KNVB de oud-spits van Ajax en AC Milan daarom samen Cruijff huldigen. enzo krijgt functie bij Ajax -rdamAjax wil Stanley Menzo behouden voor de club. De jer, die vorige week wegens een knieblessure zijn carrière ;st afsluiten, is met de club in gesprek over een technische ctie. Hennie Henrichs, bestuurslid technische zaken van c „Wat Stanley gaat doen, is nog niet bekend. We zijn daar- nog maar net in discussie." Menzo treedt woensdag voor :-Fortuna Sittard via een persconferentie voor het eerst in de liciteit sinds hij te horen kreeg dat hij moest stoppen. an Barneveld wint wereldbeker ian Darter Raymond van Barneveld heeft zaterdag in de 1-Afrikaanse stad Durban de wereldbeker darts gewonnen. Jagenaar versloeg in de finale Warren Parry uit Nieuw-Zee- in een best-of-sevenreeks: 4-1. Francis Hoenselaar slaagde ij de vrouwen niet in de beker te pakken. De Nederlandse ndde in de finale. De Engelse Trina Gulliver was met 4-3 te i. Van Barneveld, nog maar net hersteld van een enkel- ïk, had de wereldbeker twee jaar geleden ook al gewonnen, in Perth in Australië. eer succes Amerikaanse voetbalsters iviLLEDe Amerikaanse voetbalsters hebben opnieuw een gewonnen. Na de wereldtitel schreven de vrouwen ook de Cup op hun naam. In de finale van dit internationale toer- in Louisville versloeg de ploeg voor 36.000 toeschouwers ilië met 4-2 (2-2). Sterspeelster Mia Hamm had met twee punten een belangrijk aandeel in de zege. De Amerikaanse iwen bleven voor de achttiende keer op rij ongeslagen. De i ;te nederlaag dateert van 25 april. Toen verloor het team 2-1 van China. I| :rke bezetting in Colonial Classic r ourne De Colonial Classic kent in januari een sterke be ng. Het invitatietennistoernooi geldt als voorbereiding op ustralian Open, de eerste grandslam in 2000. De Ameri- ise nummer één André Agassi en de Australiër Patrick Raf- uilen bij het evenement van de partij zijn. Ook Richard Kra- Kdoet mee. Verder staan de Rus Jevgeni Kafelnikov, de Duit- ■Jicolas Kiefer en de Zweedse titelverdediger Thomas Enq- Hop de deelnemerslijst. In het veld van acht zijn nog twee *sen open. De organisatie hoopt in ieder geval op de Ameri- i Pete Sampras. jPAM GIJSBERT SPIERENBURG ■coach Rijkaard probeert, Ie zijde van Johan Cruijff, panje van de Eeuw tot le- t brengen. Het is een aar- hitiatief, maar voorlopig J de jonge trainer eerst ■eens proberen het huidi- linje te reanimeren, ■kampioen van de gelijke [1 maakte z'n reputatie za- j weer waar in het pres- lel tegen vice-wereldkam- 1 Brazilië. Als bondscoach Rijkaard z'n tweede over- pg in een jaar tijd binnen jen, maar het grillige elftal (et in de tweede helft toch weten. Het werd 2-2, op hagenoeg onbespeelbaar I grasmat van de Arena ■weer grote risico's in voor Jlksgezondheid. Uitblinker ■de brak er bijna z'n benen AJRO 2000 heeft komende F in Amsterdam vier duels Pd. Het lijkt volstrekt on- Jtwoordelijk. Het was Klui- lie in Amsterdam naliet de Jveilig te stellen, en Rijk- fcen triomfje te schenken, In een belangrijke fase een ■hop onbenut te laten, prstelbaar nonchalant I de spits zich op het cru- Imoment van z'n verant- lelijke taak. pm en slap was zijn inzet, pelman Dida op z'n dooie ftje kon keren en Rijkaard fochelde. Kluivert was van pn aangewezen en nauw- g geïnstrueerd. De raadge- i van de coach werden r vrolijk in de wind gesla- t was zaterdag op de kop Z'n start, in Eindhoven Peru, was verfrissend en W>1 (2-0) en beloofde veel HS voor de oefencampagne Tg EURO 2000. Twaalf 'den en tien oefenwedstrij- iter is het optimisme da- 'temperd. Door twee ne- ;en en acht gelijke spelen de nummer vier van de aanzienlijk aan prestige 'et. Rijp voor een greep de Europese kroon is hoe talentvol en klasse- »k, nog lang niet. hand van Rijkaard is nog elijks zichtbaar. De elf oe- Oscar Freire Gomez (23) verbaast iedereen - ook zichzelf - met wereldtitel VERONA FRED SEGAAR „Zet vijf renners op een rij en ik haal hem er niet uit", zei Maarten den Bakker gisteren kort na het WK wielrennen in Verona. In de toekomst zal niemand Oscar Freire Go mez uit Torrelavega in de Spaanse provincie Cantabrië echter nog over het hoofd zien, want hij draagt sinds gis teren de regenboogtrui. In Verona werd de Zwitser Mar kus Zberg uit de Rabobankploeg tweede, de Fransman Jean-Cyril Robin pakte het brons. te. In het Frank Vandenbrouc- ke-tijdperk herhaalde zich de geschiedenis. De vergelijking is snel gemaakt, maar helemaal op zijn plaats is-ie niet. Freire Gomez mag dan geen grote naam zijn - met zijn 23 jaar heeft hij alle tijd dat te worden. „Ik voelde me heel goed van daag", zei de jonge renner. „Toch kreeg ik het op het laatst heel zwaar. Ik dacht steeds dat ik zou moeten lossen, maar in de finale vond ik mijn krachten terug. Ik ben verrast, had niet verwacht dat ik dit in me had." Dat vermoeden hadden Os kar Camenzind, Dimitri Konis- jev, Fransesco Casagrande, Jan Ullrich en Frank Vandenbrouc- ke, de bekendste namen uit de kopgroep, evenmin. Vanden- broucke was door zijn Belgi sche helpers volgens plan in de finale 'afgeleverd' en leek de laatste klim te benutten om het 'gepeupel' achter zich te laten. De Waalse glamourjongen on dervond echter teveel hinder van zijn rechter pols, die hij bij een val in de vierde ronde had Zeshonderd meter voor het ein de, al aangekomen op het laat ste rechte eind, sprong Freire Gomez weg uit de kopgroep van negen coureurs waaruit Michael Boogerd en Mirko Ce- lestino op de laatste beklim ming van de Torricelle hadden moeten lossen. Iedereen keek naar iedereen op het moment dat de Spanjaard aanzette voor zijn demarrage. De reactie kwam de laat. Dat was vooral pijnlijk voor Markus Zberg, ver reweg de snelste sprinter van de groep. Er was ooit Harm Ottenbros, een onbeduidende renner die smalend de adelaar van Hoog- erheide werd genoemd. Hij werd dertig jaar geleden in Zol der verrassend wereldkampi oen. En in 1952 in Luxemburg mocht een zo mogelijk nóg on bekendere renner de regen boogtrui aantrekken. In het Fausto Coppi-tijdperk versloeg de Duitser Heinz Müller de eli- bezeerd. „Ik had erg veel last", klaagde Vandenbroucke, maar mijn benen waren vandaag zó goed dat ik dacht dat ik dat eu vel wel zou kunnen overwin nen. Helaas, op het laatst kon ik niet meer aan mijn stuur trek ken." Vandenbroucke werd na het WK naar een ziekenhuis ge bracht, waar een breuk in zijn handwortelbeentje werd gecon stateerd. Waren zijn landgeno ten op de hoogte geweest van de twijfels van hun kopman, dan hadden ze zich wellicht minder ingespannen om de ontsnapte Andrea Tafi in de veertiende van de zestien ron des terug te pakken en een an dere renner naar vorengescho- ven. Met name dankzij Dave Bruylandts sloot de groep aan bij Tafi. Tafi was net als Camenzind, Nardello en Rebeliin betrokken bij een valpartij in de achtste ronde. laatstgenoemde cou reur, kopman van het gastland, moest daardoor de strijd sta ken. Rond de 220ste kilometer kwam het werk terecht op de schouders van Peter Farazijn, die de Belgen terugbracht bij het vijftal Camenzind, Celesti- no, Robin, Zülle en Den Bakker. Met Boogerd, die fris leek maar dat niet meer was, was Den Bakker de enige overgebleven Nederlander. Den Bakker kon net niet aanpakken toen elf ren ners 24 kilometer voor het ein de wegsprongen. De groep be stond uit twee Zwitsers (Came nzind en Markus Zberg), twee Italianen (Celestino en Cas agrande), de Amerikaan McRea, de Fransman Robin, de Belg Vandenbroucke, de Rus Konis- jev, de Nederlander Boogerd, de Duitser Ullrich en de Span jaard Freire Gomez. Robin pro beerde daarna nog weg te ko men, net als Casagrande. Maar hun pogingen mislukten. Die van Freire Gomez niet. Hij reed pas zijn elfde koers van het seizoen. De renner uit de Vitalicoploeg onderging in het vroege voorjaar een knie operatie. Het herstel hield hem drie maanden uit competitie. Freire Gomez, 63 kilo licht, maakte zijn rentree in de Grote Prijs Luis Ocana op 27 augus tus. Freire Gomez is niet de ty pische ronderenner waarvan er in Spanje zoveel rond rijden. Hij noemde zich gisteren meer een man van eendaagse wed strijden. Dat bewees hij twee jaar geleden op het WK in San Sebastian, waar hij in de cate gorie tot 23 jaar tweede werd. Hij was aanvankelijk reserve in de Spaanse ploeg van bonds coach Paco Antequera, die gis teren voorspelde dat iedereen zijn pupil de komende jaren zal leren kennen. En niet alleen vanwege die regenboogtrui. id Rijkaard nauwelijks zichtbaar fenwedstrijden hebben amper iets tastbaars opgeleverd, alle inspanningen ten spijt. De tijd dringt voor de coach en zijn ploeg die het experimentele stadium nog niet achter zich hebben gelaten. Een vaste lijn valt in het beleid van Rijkaard nog altijd niet te ontdekken. In de uitverkochte Arena stelde de bondscoach zijn elftal opnieuw bloot aan een nieuwe aanvals- variant, dit keer met vleugel aanvallers. Maar een door slaand succes werd het op nieuw niet. De coach was na afloop en thousiaster over het speelplan dan z'n spelers. 'Eens maar nooit weer' - daar kwam de kri tiek van Kluivert en Bergkamp in grote lijnen op neer. Volgen de maand, in Eindhoven tegen Tsjechië, kan Rijkaard aanto nen hoe het staat met z'n auto riteit ten opzichte van de selec tie, die vooralsnog alles lijkt te slikken. Bergkamp moet de verban ning naar de rechtervleugel zonder twijfel als een vernede ring hebben ervaren. Ook z'n ploeggenoot bij Arsenal, Over- •mars, zal niet alles begrijpen van het selectiebeleid van de bondscoach, die de in een vormcrisis verkerende Feyen- oorder Van Vossen merkwaar dig genoeg wel opriep en zelfs een invalbeurt gunde. Op de instelling van Oranje was'zaterdag niets aan te mer ken, zo konden ook Cruijff en Van Basten constateren. Het duo werd vooraf door bonds voorzitter Sprengers onder scheiden vanwege hun grote verdiensten voor volk en vader land. „Cruijff gaf Nederland de overtuiging dat we iedereen konden verslaan". Cruijff was vorige week nau welijks uit de buurt van Oranje, en Rijkaard, weg te slaan. Don derdag belegde de KNVB ter ere van Cruijff in het spelershotel zelfs een persconferentie, die ten onrechte veel nieuwsgierig heid opwekte. De man die let terlijk zei 'doorgaans een beetje meer na te denken dan de meesten' ontkende in te zijn voor de rol van supervisor bij Oranje. „Er is met geen woord over gesproken. Er is niet eens aan gedacht". Michael Boogerd is uitgeput na de koers. De renner moest in de laatste beklimming lossen. foto anp Wereldkampioen Gomez belt naar huis terwijl hij op weg is naar de huldiging. Hij wordt gevolgd door de Zwitser Marcus Zberg (2) en de Frans man Jean-Cyril Robin (3). foto anp FRED SEGAAR De zestiende en laatste beklim ming van de Torricelle werd Michael Boogerd gisteren op het WK in Verona teveel. De tot dan toe fris ogende kopman van de Nederlandse ploeg kon het tempo van de vluchters niet meer volgen en verdween lang zaam maar héél zeker naar de achtergrond. Boogerd verdween in een groepje met Andrea Tafi, Johan Museeuw en Rolf Sörensen. Hij werd uiteindelijk veertiende. „Zes ronden voor het einde wist ik eigenlijk al dat ik het niet zou halen", zei Boogerd. „Op die laatste klim was de pijp leeg. Ik kreeg kramp en het was over. Hadden we maar wat meer mannetjes over gehad op het einde, dan was het mis schien beter gegaan. Nu moest ik overal achteraan springen. Het was geen doen tegen de overmacht van de Italianen en de Belgen." Als Boogerd onstuimig is, dan is hij op zijn best. Dat is zijn na tuur, dat is zijn manier van rij den. Maar Maarten den Bakker (negentiende) vroeg zich af hoever zijn kopman zou zijn gekomen als hij zich in het be gin rustiger had gehouden. „Michael was nerveus. Hij voel de zich favoriet. Als je in die rol zit, moet je je net iets rustiger kunnen houden dan hij deed. In de zesde ronde reed hij op eens een gat dicht. Dat kost heel veel kracht. Ik weet niet of dat hem de kop heeft gekost, maar professioneel gezien had hij dat beter niet kunnen doen. Soms moet de koers een beetje naar je toekomen." Den Bakker was zijn kopman, die het parcours zwaarder vond dan hij vooraf dacht, lang tot steun. Ook Lotz, één van de drie Nederlanders die het einde haalde, kon geruime tijd hand en spandiensten voor Boogerd verrichten. Van Bon had last van zijn keel. Hij stapte in de elfde ronde af, ongeveer tegelij kertijd als Aart Vierhouten en Jan Boven. De TVM-renners hadden in een eerder stadium al hun fiets geparkeerd. Den Bakker: „Hadden we Er ik Dekker er maqr bij gehad. Die was in bloedvorm en had iets kunnen doen op dit par cours." Den Bakker zei dat de gebeurtenissen rond Dekker het moraal van de Nederlandse ploeg niet hadden aangetast. „Zaterdagavond was de teleur stelling eigenlijk al een beetje gezonken. Tijdens de koers heb ik er niet meer aan gedacht." verona fred segaar De renners van TVM leggen, in gezelschap van Maarten den Bakker (Rabobank), een kaartje aan de rand van het zwembad. Het bassin is, zo zegt Gerrie Knetemann, die ochtend 'vol- gehuild' door Erik Dekker. De coureur die vanwege zijn goede vorm door de bondscoach naar voren was geschoven als één van de kanshebbers op de we- relditel, zit dan al thuis in Meerle (België). „Vervelend", zegt Knetemann. „maar er is niemand dood. Brand is erger." Dekker heeft enkele uren eer der net als vijf andere Neder landse renners (Jan Boven, Le on van Bon, Aart Vierhouten, Mare Lotz en Steven de Jongh) in het kader van de zogeheten gezondheidscontroles bezoek gehad van medici van de UCI, de internationale wielerunie. In hetzelfde hotel in Busolengo nabij Verona werden ook zes Belgische en eenzelfde aantal Franse coureurs gecontroleerd. In een ander onderkomen werd het bloed van nog eens zes Ita lianen geprikt. Alleen bij Dekker bleek dat de hematocrietwaar- de (de verhouding rode/witte bloedcellen) de grens van vijftig oversteeg. In dat geval worden wielrenners arbeidsongeschikt verklaard en mogen twee we ken niet koersen. Te dik bloed kan duiden op gebruik van EPO, erytropoïetine, een pres- tatiebevorderend middel dat kunstmatig de aanmaak van ro de, zuurstofrijke cellen bevor dert. Maar het is geen bewijs. Dekker onderging de avond voor de bloedtest nog een pre ventief onderzoek van zijn ei gen ploegarts, de Belg Geert Leinders die vrijdagmiddag zijn intrek nam in het hotel. Ook de TVM'ers werden uit voorzorg door hun eigen teamarts on derzocht. Bij de controle vrijdagavond van Dekker bleek de hemato- crietwaarde van zijn bloed be neden de vijftig. Frank van der Meijden, persvoorlichter, zei geen verklaring te hebben voor de plotselinge stijging de vol gende ochtend. Geert Leinders werd buiten schot gehouden door de top van de Rabobank waarmee Van der Meijden za terdagochtend overleg voerde. Van der Meijden: „Iedereen is vreselijk geschrokken, maar de Rabobank voelt zich niet over vallen, want we hebben duide lijke afspraken over hoe we met dit soort zaken omgaan. Lein ders was net zo verbaasd als wij allemaal, vooral omdat het bloed van Dekker de avond er voor nog in orde was. Het is be kend dat Erik van nature een hoge hematocriet heeft, maar dit...Op verzoek van Hans Smits (voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank) heb ik Jan Raas de vraag voorgelegd of er een indicatie was dat dit met Erik zou kunnen gebeuren. Ook Raas was verrast. We gaan nu een onderzoek instellen. Bin nen twee weken hopen we met een antwoord op de vragen te komen. Ik wil nog wel bena drukken dat het hier niet om doping gaat, maar dat de ge zondheid van Erik in het geding is. Dus is er voor ons geen re den hem langer langs de kant te houden dan de UCI voor schrijft. Bovendien is de Ronde van Lombardije van volgende week de laatste wedstrijd van het seizoen." De Rabobank, sinds 1996 als sponsor actief in de wielersport, heeft in de contracten van de renners laten opnemen, dat ze in geval van dopinggebruik on middellijk worden ontslagen. Van der Meijden: „Ik wil daar niet op vooruitlopen, maar de afspraken zijn wat ons betreft duidelijk. Daarover zal nooit enige twijfel ontstaan. Over een te hoge heatocrietwaarde staat niets in de contracten. Een ge zondheidsprobleem kan im mers nooit reden van ontslag zijn. Maar renners die doping gebruiken, gaan er bij ons uit. Excuses accepteren we niet. Ook zullen wij nooit coureurs aannemen die elders positief zijn bevonden. Vorig jaar heb ben wij de UCI voorgelegd alle ploegen zo te laten handelen, maar zover wilde Hein Ver- bruggen (voorzitter UCI) niet gaan." De wedstrijd tussen Blauw Zwart en Docos is gistermiddag een kwartier voor tijd gestaakt na een grote vecht partij. Volgens de scheidsrechter ston den er binnen een mum van tijd zo'n veertig mensen op het veld, en wer den er 'links en rechts aardig wat rake klappen uitgedeeld door spelers en toeschouwers'. Niemand raakte ge wond. De ILeidse tweedeklasser stond met 4-1 voor. Volgens Docos-speler Hans van Marwijk ontstond de vechtpartij na een overtreding van Giovanni Tho- dé op aanvoerder Jan de Jong van Blauw Zwart. De zoon van de Wasse- naarse trainer trapte volgens Van Mar wijk na, waarna keeper Leo de Boer van Blauw Zwart als een dolle uit zijn doel kwam rennen en begon te vech ten. Daarna bestormden toeschou wers en begeleiding van beide clubs het veld. „Er was geen houden meer aan", al dus scheidsrechter Peter Meijer uit Den Haag, die de spelers naar de kleedkamer wilde sturen voor een af koelingsperiode. Dat lukte hem echter niet. Na een minuut of vijf gingen de spelers wel van het veld, waarna in de catacomben volgens getuigen ook nog behoorlijk werd geduwd en getrokken. De scheidsrechter zelf werd niet be dreigd. „Dit is te triest voor woorden", rea geert hij. „Het zijn keurige verenigin gen en de besturen zaten ook met de handen in het haar. Zij stonden net als ik van een afstandje te kijken en kon den ook niets doen. D&arom wilde ik ook niet verder gaan. Na afloop heb ben we de situatie uitgebreid bespro ken. Er is niet een schuldige aan te wijzen, het gebeurde van twee kan ten." Schuid Secretaris Hans Visser en speler Hans van Marwijk van Docos leggen de schuld bij de spelers van Blauw Zwart, die kennelijk geïrriteerd waren door de achterstand en het betere spel van de Leidse bezoekers. Het bestuur van Docos wil met de spelers om de tafel gaan zitten. „Maar ik denk dat Docos weinig blaam treft. Plotseling sloeg de vlam in de pan", aldus de secretaris, die meent dat de Leidenaars die het veld opstormden vooral de spelers wilden beschermen. Hans van Marwijk ziet de keeper van Blauw Zwart als 'hoofdzondaar'. „Hij kwam als een gek uit zijn doel lo pen, en staat ook wel een beetje be kend om zulke dingen. Hij zou voor een paar jaar geschorst moeten wor den." Van de vechtpartij heeft de speler verder weinig gezien. „Ik was als eer ste in de kleedkamer. Ik erger me ka pot aan zulke dingen. Ik ben tegen el ke vorm van geweld, zeker ook op het voetbalveld." Voorzitter Henk Goulooze van Blauw Zwart wil weinig zeggen over de gebeurtenissen. „Ik doe niet mee aan het spel van zondebokken vinden. Waar twee partijen vechten, hebben twee partijen schuld." Het bestuur zal volgens hem aan de KNVB melden dat er maatregelen komen. Welke dat zijn is volgens Goulooze niet bekend, daar vergadert het bestuur vanavond over

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17