Warmonder wil grand-café in 't Meerpunt Protest tegen afsluiten van Kwaakbrug Regio Feest op Rudolf Steinerschool bliotheek Voorschoten eurgesteld over subsidie Stompwijker succesvolle 'reuzenvisser' gtr- chef erna straatsma, 071-5356437.plv.-chef judy nihof, 071-5356416 brekers actief in Oegstgeest •geest Een antieke barometer is afgelopen weekeinde ver wen uit een huis aan de Van Brouckhovenlaan in Oegst- 5t. Door een raam te forceren wist een inbreker de woning ien te dringen. Bij een huis aan de Groenhoevelaan werd een raam geforceerd. Toen de bewoner thuiskwam, zag hij mannen wegrijden op brommers. Het is nog niet bekend dat huis ook iets wordt vermist. inde Vener wint Turfrace Ömqnd Schipper Koen Bolt uit Vinkeveen is de winnaar van raditionele Turfrace, die vrijdag begon in Warmond en daar irmiddag eindigde. Bolt kwam met zijn schip De Ronde Ve- twintig minuten eerder binnen dan Cock Griffioen, schipper de Tachtig Morgen, eveneens uit Vinkeveen. Als derde arri ve Frank van Koppen met De Tijdgeest uit Kwintsheul. In vedstrijdklasse van de zogeheten Westlanders deden in to- acht schepen mee. In de andere wedstrijdklasse van vletten de scouting won de Anaconda-groep uit Warmond. Deze ip raakte zaterdag nog in de problemen bij het passeren van ander schip, waarbij de jaaglijn verstrikt raakt in een mast. lt )oot sloeg om en moest worden leeggepompt. Er deden in 3n al drie scouting-boten mee. in' warmond «judy nihof Een grand-café in 't Meerpunt op de kop van de Dorpsstraat. De Warmondse ondernemer Bob van Overbeeke ziet het al helemaal voor zich: je houdt het pand - dat eigendom is van de ge meente - intact, vrolijkt het op met luifels, maakt boven zes k acht appartementjes en legt voor het pand een groot terras aan. Zo'n grand-café zou pas een mooie entree zijn van de Dorpsstraat, denkt de eigenaar van de Warmondse sauna in de Veerpolder. „Nu zie je niet waar het begin van het dorp is en waar het eind." Het mag dan een mooi plan zijn: Van Over beeke ziet het somber in. Hij is er al eens over gaan praten met het gemeentebestuur, maar hoorde er vervolgens niks meer van. Volgens wethouder J. van de Velde betekent dat niet dat hij Van Overbeeke is vergeten. „Alles ligt nog open," aldus de wethouder. „Van Overbeeke staat op de lijst van mensen die iets willen met de Dorpsstraat. Zijn plan sluit aan op onze zienswij ze. Maar het moet wel inpasbaar zijn binnen de beschikbare ruimte." Volgens Van de Velde moet dat laatste over enkele maanden blijken als de plannen voor het dorpscentrum verder worden uitgewerkt. De eerste stap is onlangs gezet: er komt een grote supermarkt op de kop van de Dorpsstraat. Voor Van Overbeeke is het overigens geen ver eiste om dicht bij de supermarkt te zitten. Hij is ervan overtuigd dat zijn grand-café toch wel zal lopen, omdat aan zoiets in Warmond behoefte is. „In Warmond kan je nergens betaalbaar eten. Het is of heel goedkoop, bij de snackbar, of je hebt De Stad Rome, maar die is voor een hele boel portemonnees te duur. Een eetcafé heb je hier niet." De Warmondse ondernemer vreest dat de ge meente zich blindstaart op de supermarkt. Dat de verwachtingen veel te hoog gespannen zijn. De enige supermarktketen die iets voor War mond zou kunnen betekenen is volgens hem Al- bert Heijn. En die hoort nou juist niet bij de twee ketens die door de gemeente zijn geselecteerd. Van Overbeeke vreest ook dat Warmond de op gelopen achterstand op een gemeente als Sas- senheim al niet meer kan inhalen. „We zijn hier tien keer te laat. Het is hier gewoon een open luchtmuseum. Er is niks meer. Er zijn best strijd lustige mensen, maar die lopen bij de gemeente tegen een muur aan. Ze krijgen niet eens ant woord!" Volgens hem moet de gemeente haar bijnaam 'recreatiegemeente' meer waarmaken, in plaats van zich te fixeren op de supermarkt. „Je kunt ook de huidige supermarkt een face-lift geven... Warmond is een recreatiegemeente: maak het dan ook een recreatiegemeente. Zorg dat de ho reca goed vertegenwoordigd is. Creëer ligplaat sen. Zorg dat er een exclusieve watersportwinkel gaat zitten. Warmond ligt zó gaaf aan het water, maar je kunt er hooguit je anker uitgooien!" Voor Van Overbeeke is het belangrijk dat er iets gebeurt in Warmond, ook al valt hij zelf uiteinde lijk buiten de boot. „Ik heb begerepen dat de ei genaar van Meerrust een hotel wil beginnen, ook in 't Meerpunt. Een hotel is ook een goed idee. Er is nu niet een hotelbed in Warmond. Als het hem lukt, zal ik hem feliciteren. En als het mij lukt, hoop ik dat hij mij feliciteert." Ondernemen is leuk, vindt Van Overbeeke. „Bij de gemeente denken ze altijd dat ondernemen alleen maar om geld gaat. Dat is gelul. Het gaat erom dat het leuk is om iets nieuws op te zetten, een formule te bedenken die aanslaat." da teur G. Sterck-Calis van de itheek in Voorschoten is st teleurgesteld' over het dieplan 2000-2004 van de ente Voorschoten. Daaruit dat er geen extra geld is nieuwe activiteiten. „Op ni waren alle raadsleden irg enthousiast. Ze steun- jnze plannen. En wat blijkt onder al te veel commen- ,vo worden onze voorstellen ,tüpfel geveegd en moeten we oude voet doorgaan", al- terck. idat de gemeente met gro- anciële problemen kampt, iloten om voor vrijwel alle igingen en instellingen de te hanteren en alleen itzondering te maken voor ooncompensatie. Boven- wordt geen vergoeding gegeven voor de onroe- zaakbelasting. De subsidi- oor de stichting Gezond in is helemaal vervallen en je Dekje krijgt voor het ekken van warme maaltij- linder geld. ikzij de looncompensatie de subsidie voor de biblio- de komende jaren naar iO gulden. Sterck: „Dat ^j[ en fors bedrag, maar voor er geen enkele ruimte om ieuws aan te pakken." De theek wil onder meer ex- ild voor een proef met itelling op zaterdagmid- t si dag, extra personeel voor des kundigheidsbevordering en een opleiding van vrijwilligers. Sterkek vroeg daarbij 25.000 gulden extra, 'omdat wij al vijf jaar op hetzelfde bedrag blijven hangen'. In juni lieten de politi ci overigens al weten weinig te zien in het verhogen van de subsidie, hoe positief ze verder ook waren. Zij zagen meer in bijvoorbeeld het verhogen van de contributie en het sluiten van de bibliotheek op stille uren. Sterck ziet daar echter geen mogelijkheden toe: „Als we de bibliotheek op andere momen ten sluiten, duperen we daar ook mensen mee. En het verho gen van de contributie klinkt wel aardig, rtlaar daar jagen we alleen .maar mensen mee weg. Datzelfde geldt voor het verho gen van het leengeld. De tijd waarin we een monopolieposi tie hadden is voorbij, de con currentie is alleen maar groter geworden." Directeur Sterck pleit ervoor om voor de bibliotheek wel de gelijk een uitzondering te ma ken, of de subsidie-aanvragen voortaan per jaar te bekijken. „Nu is alles voor vier jaar dicht getimmerd. Er kunnen zich toch meevallers voordoen, zo dat er bijvoorbeeld volgend jaar wel extra geld is." Het subsidieplan wordt van avond vanaf zeven uur bespro ken in het Ambachts- en Bal juwhuis in de Voorstraat. oegstgeest De Rudolf Steiner school in Voorschoten vierde zaterdag een dubbel lustrumfeest. De dreumesgroep bestaat tien jaar en de peuterspeelzaal vijftien jaar. Dat was voor de school reden om uit te pakken met een reeks festiviteiten. Voor de kinderen waren op de open dag verschillende spelletjes georganiseerd. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Trekvaartplein kwaad op Oegstgeest De bewoners van het woonwagencentrum op het Trek vaartplein zijn kwaad op de gemeente Oegstgeest, die de Kwaakbrug wil afsluiten om sluipverkeer tegen te gaan. Zij raken hierdoor een snelle verbinding met Oegstgeest kwijt. Met het sluipverkeer op de Haarlemmerweg valt het volgens hen wel mee. De ondergang van een vervallen bollenschuur is in Warmond het begin van een nieuw 'monumentaal gebouw'. En gemeenten die 'interactief besturen' halen zich een hoop ellende op de hals. Kijk maar naar Oegstgeest, waar zogeheten 'klankbordgroepen' en wethouder Menno Smitsloo elkaar continu in de weg zitten. De humor lag afgelopen week op straat in Warmond. De grappen stapelden zich op in de nieuwste episode van de eindeloze bollen- schuur-soap, die het dorp al zes jaar in zijn greep houdt. Heel even dach- l—L-l ten de Warmonders dat het einde van het monumentale drama in zicht was toen dinsdag de helft van LU het dak naar beneden donderde, C/D terwijl ze net hun lunchbroodje weghapten. Een golf van opluchting spoelde door de Dorpsstraat. Al ja- D ren houden de dorpelingen auto- matisch hun adem in als ze de hoek -p van Dorpsstraat en Herenweg op tien meter zijn genaderd. Dat is CD waarschuwing die van generatie op generatie wordt doorgegeven: pas op voor de bollenschuur! Langer cc dan vijf seconden kijken kan teveel 1 i i zijn voor het cultuurhistorische pronkstuk. De instorting van de bollenschuur Q moet door de inwoners zijn ervaren als een goddelijke ingreep. Hogere 2 machten hebben hun oordeel ge- veld: de schuur zou te langen leste tegen de vlakte gaan. Warmond zou 3 er op dezelfde plaats iets veel mooi ers voor terugkrijgen. Misschien een cultureel centrump, waarin de his torische bollen-indentiteit van het dorp honderd jaar na dato in ere kan worden hersteld. Of een schitte rend bloemperk van vijftien bij tien met een gedenkplaat: 'Ook in War mond waren eens bollenboeren'. Het mag niet zo zijn. Eigenaar van de schuur Middelweerd beschouwt de razende dakpannen niet als Gods vingerwijzing om het lijden per on middellijk te beëindigen. Lijden dat hij zelf bovendien heeft veroorzaakt door de schuur compleet te laten verkrotten. Het tegendeel is waar. Het vallende dak heeft bij de goede burger een openbaring teweeg ge bracht. Hij voelt zich de uitverkore ne, het verlengstuk van boven, die de missie heefrom de bollenschuur in volle glorie te laten herrijzen. Uit het niets haalde hij woensdag een plan tevoorschijn, waarin mo- De monumentale bouwval aan de Dorpsstraat in Warmond. numentenzorg en de provincie uit eenzetten hoe het historische pand kan worden behouden. Een restau ratieplan dat bewaarheid wordt voor het luttele bedrag van vier ton. Dat hij de verwezenlijking van zijn visioen serieus neemt, werd afgelo pen vrijdag duidelijk. Opeens stond er een 25 ton zware hoogwerker naast de bollenschuur en waren er drie paar handen die de resterende pannetjes behoedzaam van het dak haalden. Cultuurhistorische identiteit kost nou eenmaal wat. Maar dan heb je er ook een 'hartstikke mooie schuur' voor terug. In Warmond kun je echt lachen. Vooral om dure grappen. Optimaler Wie niet aan interactief besturen doet telt dezer dagen niet meer mee in de lokale poltiek. Burgers moeten volop betrokken worden bij de ge meentelijke besluitvormings processen. Maar ook het moderne leven kent zijn beperkingen. Neem nou het Lange Voort-project van de gemeente Oegstgeest. Op voorspraak van wethouder Guus van Eisen (Progressief Oegstgeest) koos de gemeenteraad drie jaar ge leden voor een zogeheten bottom up- benadering. Iedereen mag mee praten over een herinrichtingsplan voor het winkelgebied. Er kwamen twee klankbordgroepen: één voor de bewoners van het Lange Voort- gebied en één voor de betrokken winkeliers. Totaal aantal deelne mers: zesig. Na drie jaar, talloze ruzies en mis verstanden tussen alle partijen hou den B en W het overleg met alle klankbordleden voor gezien. On doenlijk en onwerkbaar, luidt de conclusie eind 1999. Wethouder Menno Smitsloo, die verantwoorde lijk is voor het Lange Voort-project, krijgt het niet voor elkaar om een vruchtbaar overleg te organiseren met zestig Oegstgeestenaars. Ze wil len namelijk allemaal wat anders. De wethouder wil verder praten met een veel kleiner 'overlegplatform'. De fracties zijn verbaasd. Kunnen B en W het wel maken om na drie jaar ineens dag met het handje tè zeggen tegen al die bewoners, die zo lang hebben meegedacht met de ge meente? Een vraag waar ze zelf ove rigens geen antwoord op hebben. Enerzijds hebben ze wel begrip voor het besluit van B en W, anderzijds hebben ze dat niet. Smitsloo hoorde alle kritiek vorige week met zichtbare ergernis aan. De publieke tribune zat vol met onte vreden Oegstgeestenaars en de dis cussie ging ruim twee uur lang over communiceren: minder bewoners meer inspraak geven, een super klankbordgroep formeren, klank- FOTO DICK HOCEWONING bordgroep-verkiezingen houden, en ga zo maar door. Ze doen maar, zag je hem denken. Als het er maar toe leidt dat er een vernieuwd winkel centrum komt. Je merkte aan alles dat ook dat 'overlegplatform' weer niet gaat werken. Smitsloo, die het als wet houder ontbreekt aan de juiste soci ale vaardigheden ('Ik zou nou wel eens keer zonder dat gebrul vanaf de publieke tribune willen door gaan'), tegenover een stel lastige en veeleisende Oegstgeestenaars. Een goede communicatie tussen die twee partijen zit er gewoon niet in. Het diep gewortelde wantrouwen bleek overduidelijk toen enkele buurtbewoners vanaf de publieke tribune in de raadszaal Smitsloo vroegen om harder te praten en be ter te articuleren. Opmerkingen die de wethouder meteen in het ver keerde keelgat schoten: „Juliie kun nen met zijn allen zeggen wat je wilt en het winkelcentrum krijgen wat je wilt, maar ik laat geen robot van me maken." De nieuwe, ingehuurde projectlei der Wim Smelik, van bureau De Nieuwe Aaanpak („Wij kiezen voor een integrale aanpak.") is inmiddels van één ding overtuigd „De com municatie moet optimaler." Mooi gezegd, maar hoe? suzanne barbier erna straatsma NIEUW RIOOL - De Merelstraat in Leiderdorp krijgt volgende week een nieuw riool. Het gaat om het deel dat haaks staat op de Laan van Ouderzorg. Het werk duurt twee drie weken. In die tijd kunnen automobilis ten niet in de straat parkeren en zijn ook de garages onder de flat aan de Engelendaal niet of moeilijk bereikbaar. oegstgeest suzanne barbier Honderd gezinnen tekenen vandaag een protestbrief aan wethouder G. van Eisen. De woonwagenbewoners vinden dat Oegstgeest de problemen juist groter maakt door de Kwaakbrug af te sluiten. Die kan volgens hen pas dicht als de brug in het verlengde van de Lange Voort, naar nieuwbouw wijk Poelgeest, klaar is. Van Eisen maakte vorige week bekend dat hij de Kwaak brug voor het einde van het jaar wil afsluiten, vanwege het toe genomen sluipverkeer op de Haarlemmertrekvaart, Haar lemmerweg en het Kwaakweg- je. Het sluipverkeer is volgens hem toegenomen door weg werkzaamheden in Leiden, die tot gevolg hebben dat de Oegst- geesterweg vaak verstopt is. L. van Vliet, opbouwwerker in het woonwagencentrum en woordvoerder van de bewo ners, begrijpt helemaal niets van het voorstel om de brug op de Haarlemmertrekvaart af te sluiten. Daardoor kunnen de woonwagenbewoners alleen nog naar Oegstgeest rijden via de tijdelijke bouwbrug bij Poel geest, die uitkomt op de over volle Oegstgeesterweg. „Dat is één grote opstopping. De be woners staan 's ochtends een kwartier in de file om hun kin deren naar school te brengen. Er is geen doorkomen aan. Als je via de Oegstgeesterweg naar het postkantoor op de Schip- holweg wilt, sta je een half uur in de file." Als de Kwaakbrug dicht gaat, nemen de opstoppingen op de Oegstgeesterweg alleen maar toe, denkt Van Vliet. „De tijde lijke bouwbrug bij Poelgeest is dan de enige manier om Oegst geest in te komen. Zo worden de files alleen maar langer. Als een dijk dreigt door te breken, zorg je toch ook dat het overtol lige water elders heen kan? Dan werp je niet meer dammen op. Die afsluiting houdt niet langer dan twee dagen stand." Het woonwagencentrum deelt niet de klachten van de bewoners van de Haarlemmer trekvaart. Die hebben bij de ge meente Oegstgeest om maatre gelen gevraagd vanwege het toegenomen sluipverkeer. De woonwagenbewoners vinden dat overdreven. In plaats van de brug afsluiten doet de wethou der er volgens de woonwagen bewoners beter aan om naar oplossingen te zoeken voor de verkeersknelpunten in Oegst geest. Van Vliet: „Oegstgeest moet kijken naar de oorzaken en daar Leiden bij betrekken. Leiden maakt er een potje van: de Rijnsburgerweg is ontoegan kelijk en de stoplichten op de Willem de Zwijgerlaan zijn ho peloos." stompwijk erna straatsma Drie dagen vissen in Kenya, dat is voor Stompwijker Ruud Scholtes de gewoonste zaak van de wereld. Hij is net terug van een trip naar Afrika, maar heeft geen glimp van het vasteland gezien. Geen tijd voor. En: „Ik ga zo'n arm land niet in." In plaats daarvan heeft hij op zee een Nederlands record op zijn naam gezet. Met het vangen van een 45 kilo zware wahoo. Scholtes, die in Stompwijk vooral bekendheid geniet als ei genaar (samen met vrouw José) van café De Gouden Leeuw, is een fervent big gamesisser. „Naar een dobber turen langs de kant van een slootje, nee. daar heb ik geen zin meer in." Voor zijn hobby reist hij de we reldzeeën af, op zoek naar bar racuda's, merlijnen en tonij nen. Veel leuker en spannender dan hengelen in de Stompwijk- se Vaart. Een a twee keer per jaar gaat Scholtes naar zeeën in de buurt van bijvoorbeeld Mauritius, Gran Canaria of Kenya. Via het in 'vistrips' gespecialiseerde reisbureau Red Sea Fishing doet hij dan mee aan wedstrij den zeevissen. Doel van die wedstrijden, big game fishing. zo groot mogelijke vissen van gen. Afgelopen maand had hij goed beet. Een 45 kilo zware wahoo ('een broertje van de barracuda') bleef voor de kust van Malindi aan zijn hengel hangen. Met deze 1.76 meter lange vis sleepte hij het Neder landse record voor de vangst van deze tropische vissoort in de wacht. „Het record stond al vijf jaar op naam van Kees Steinvoort", zegt Scholtes en laat een oorkonde zien waarop melding wordt gemaakt van MALINDI SEA FISHING CLUB Ruud Scholtes met de 45 kilo zware wahoo. zijn recordvangst. Het oude re cord bedroeg 37.5 kilo. De door Scholtes gevangen vis mag dan een joekel zijn, op wereldniveau stelt het record van de Stompwijker niet zo veel voor. „Die beesten kunnen wel drie meter lang worden. Vol gens mij staat het wereldrecord op 118 kilo, in ieder geval is het boven de honderd kilo. Maar zo'n wereldrecord komt voor mij ook nog wel een keer hoor. Weet je wat het is, in de Indi- FOTO SCHOLTES sche Oceaan kun je alléén maar grote vissen vangen. Volgend jaar ga ik weer naar Kenya." Vorig jaar had scholtes ook een bijzonder goede vanbgst met het binnenhalen van 75 ki lo zware tonijn. En dan zal hij waarschijnlijk weer geen tijd hebben voor een ontmoeting met een Masai of een jeeptocht door de savanne. „Nee, voor mij geen safari's en geen souvenirs. Ik ga alleen vis sen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13