woningen voor ouderC 'Stoker zijn, dat is fantastisch' Tekort aan Duin Bollenstreek Postzegelvereniging viert feest Wijk Nieuwe Duinstraat moet behouden blijven 'Mossenest II staat Masterplan van Noordwijkerhout in de wei Harry en Wil Degger nemen afscheid van De Zeereep v Politieagent wil vooral je vriend zi Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 38,95 bl ei MAANDAG 11 OKTOBER 1999 ROZA VAN DER VEER, 071-5356451, PLV - CHEF WIM VAN WANROOV, 07 Wegwerkzaamheden Sassenheim sassenheim Wegens asfalteringswerkzaamheden aan de A44 worden de afrit Noordwijkerhout en de oprit Voorhout tijdelijk afgesloten. Vanaf maandag 11 oktober tot woensdag 13 oktober is de afslag van 21.00 uur tot 6.00 uur gesloten. Het verkeer uit beide richtingen wordt met routeborden omgeleid. Kledingbeurs in Katwijk katwijk De Unie van Vrijwilligers (UW) houdt woensdag 13 oktober een kledingbeurs in Katwijk. Op deze manier willen zij proberen het hergebruik van kleding te stimuleren. De beurs vindt plaats in de Triumfatorkerk aan de Piet Heinlaan 7. Inle veren van de kleding kan vanaf 8.00 uur. 'Zingend naar 2000' in Noordwijk NOORPWUKHet Noordzeekoor 'The Seaside Singers' viert zater dag 18 oktober zijn 35-jarig bestaan met een concert in de St.Je- roenskerk in Noordwijk. Samen met 'The Seaside Singers' tre den twee bevriende koren op: de 'Mannergesangverein Zeven von 1873 e.V.' en het gemengd koor 'Animato'. Het concert heeft de naam 'Zingend naar 2000'^neegekregen. Het concert begint om acht uur. Kleindierententoonstelling in De Uiver katwijk Kleindierenfokvereniging Ko-Plu-Ko (Konijnen- en Pluimveefokvereniging voor Katwijk en Omstreken) houdt dit jaar haar jaarlijkse tentoonstelling in tuincentrum De Uiver aan de Rijnstraat in Katwijk aan den Rijn. Aan de tentoonstelling op donderdag 4. vrijdag 5 en zaterdag 6 november gaat een dieren- keuring v ooraf door een deskundige keurmeester. Er zijn de drie dagen onder andere duiven, kippen, konijnen en hamsters te bewonderen. De tentoonstelling begint op alle dagen om 9.00 uur 's ochtends. Een nieuwe schep kolen veroorzaakt flink veel rook Sassenheim wil huizen ombouwen it. Do tien te De Postzegelvereniging Kat wijk-Rijnsburg viert op dinsdag 12 oktober haar 40-jarig jubile um. Daarvoor is een feestelijke bijeenkomst georganiseerd in wijkgebouw 'De Wiek' in Kat- wijk. De vereniging is in 1959 opgericht, toen een aantal jon ge postzegelverzamelaars bij eenkwam. In 1967 verenigden Rijnsburgse verzamelaars zich. De verenigingen sloten zich aan bij de internationale postzegel vereniging IV Philatelica. De Katwijkse vereniging be sloot in 1994 zelfstandig verder te gaan en zich dus te scheiden van IV Philatelica. In oktober 1995 spraken de twee afdelin gen af zich te gaan samenvoe gen. Op 1 januari 1996 werd dit officieel. De Postzegelvereni ging Katwijk-Rijnsburg telde toen 192 leden. Op het feest van 12 oktober is er onder andere een bingo en een loterij. De Wiek is te vinden aan de Fresiastraat 19 in Kat wijk. De jubileumbijeenkomst begint om 20.00 uur. Er was veel belangstelling voor de open dag van het smalspoormuseum in Valkenburg. Het stoomtreintje werd voor die gelegenheid weer uit de remise gehaald. foto taco van der eb noordwijkerhout* jectontwikkelaar St. Antonius van Padua'. In zijn ogen moe ten de belangen van de bewo ners van de wijk - waarvan zo'n honderd huizen op de nomina tie staan om gesloopt te worden - veel hoger geschat worden dan die van de woningstichting. Antonius van Padua wil bij voorbeeld nu via stromannen huizen in de Havenstraat en in de Koninginneweg opkopen. Wij willen daarover op zeer kor te termijn met het college van gedachten wisselen. Alleen de WD sprak zich niet rechtstreeks uit over de af braakplannen. „Wij zijn niet door de woningstichting op de hoogte gebracht", zei fractie voorzitter R. Nulkes. De oudste wijk van Noordwij kerhout mag niet verloren gaan. Dat is de mening van de politie ke partijen. Het idee van wo- ningbouwstichting St. Antonius van Padua om de hele wijk Nieuwe Duinstraat en omstre ken af te breken en een nieuw- bouwplan terug te bouwen, be schouwen zij als onzalig, zö bleek vanmiddag tijdens de al gemene beschouwingen. Fractievoorzitter A .Ket van het CDA stelde overduidelijk dat 'de karakteristiek van Noordwijkerhout in dezen be houden moet blijven'. J. Bier- hoff van D66 noemde de wo- ningbouwstichting zelfs al 'pro- valkenburg marian krijgsman Eigenlijk zijn de museumdeuren al een tijd je gesloten en stonden wagons en locomo tieven veilig opgeborgen in de remise. Spe ciaal voor de nationale Wetenschapsdag reed het smalspoortreintje nog een dag rond het Valkenburgse meer en werd het museum gratis en voor niks opengesteld. Rond de vierhonderd bezoekers maakten van deze gelegenheid gebruik om het mu seum aan te doen. „Een flink aantal", vindt Ap Hoogendoorn, vrijwilliger bij het muse um. „Maar het regent eens een dagje niet, dus komt iedereen naar buiten." Speciaal voor de gelegenheid werd de re mise opengesteld. En daar zit 'm ook de link met het thema van de wetenschaps dag, namelijk 'tijd'. „We stoppen met 65 vrijwilligers veel 'tijd' in het museum en proberen locomotieven tegen de tand des 'tijds' te beschermen", zegt Hoogendoorn. Voor de leek lijkt dat een onbegonnen zaak. In het museum zelf staan stoom- en diesel locomotieven glanzend tentoongesteld. De remise geeft een totaal andere aanblik. Een half in elkaar gestorte post- en bagagewa gen, een aantal egaal verroeste stoomlocs. Rijp voor het oud ijzer. Maar dat komt vol gens Hoogendoorn allemaal goed. „Het plaatwerk is flink verroest, maar de stoom ketel is nog goed. En daar gaat het om." Hoogendoorn roemt het museum om de laagdrempeligheid. Op de vloer staat een elektrische trein die kinderen naar harte lust mogen laten rondrijden. „Hier mogen kinderen de collectie aanraken, op locomo tieven klimmen. Dat komt bijna nergens voor. En de rondrit in het treintje zelf, dat blijft een grote publiekstrekker." Buiten blaast de conducteur op zijn fluit. Het treintje zet zich Sissend en stampend in be weging. Grote rookpluimen trekken over de trein heen. Hoogendoorn, zelf stoker en machinist in opleiding, probeert altijd te vermijden dat zijn passagiers in de rook zit ten. „Dat is best moeilijk. Een nieuwe schep kolen veroorzaakt flink veel rook." Zijn ogen glimmen als hij over zijn 'werk' als stoker praat. „Stoker zijn, dat is fantas tisch. Je hebt intensief contact rriet de stoommachine, voelt wanneer er kolen op moeten en de druk in de ketel optimaal is. Ik kan aan het eind van de week doodmoe thuiskomen, na een dag stoken heb ik het gevoel of ik drie weken op vakantie ben ge weest". Maar stoken is niet het schoonste klusje. Het kolenstof dringt diep door in al- ning als woonomgeving. De le poriën. „En dan kan je schrobben wat je woning moet in elk geval aan- wilt. Ik ben leerkracht in groep acht en als gepast zijn aan minder validen ik na een weekend stoken 's maandags (lage drempels, laag geplaatse voor de klas sta, heb ik nóg zwarte han- lichtknoppen, voldoende brede Sassenheim kampt met een toenemend tekort aan renwoningen. Zelfs als de gemeente de komende alleen nog maar voor deze sector bouwt, is dat n noeg om de tekorten weg te werken. Daarom denl senheim aan het 'opplussen' van bestaande wonin het centrum tot ouderenwoning. sassenheim peter van egmond Het Beleidsplan Wonen 2000- 2004 (nog in concept) dat dezer dagen op het gemeentehuis ter inzage ligt, schetst de toekomst van de Sassenheimse woning markt. Volgens het plan is de toenemende vergrijzing de be langrijkste oorzaak van het te kort aan seniorenwoningen. Af gaand op de Sassenheimse be volkingsontwikkeling is in 2010 het aantal huishoudens met 55- plussers toegenomen van 2020 naar 2380. De migratie tussen verschil lende bollenstreekgemeenten zorgt dat dat aantal nog verder toeneemt. Veel Sassenheimers in de leeftijdsgroep 25-49 vesti gen zich in de Voorhoutse nieuwbouwwijk Hoogh Teijlin- gen. Op termijn keren ze, als 55-plussers, terug op de Sas senheimse woningmarkt. Het aantal ouderenhuishoudens groeit daardoor tot 2530, een toename van meer dan 25 pro cent. 'Ouderen worden dan ook met recht beschouwd als oen belangrijke doelgroep voor de toekomst', concludeert het rap port. Zowel voor de huursector als de koopsector. De toekomstige ouderen zul len in veel gevallen 'welgestelde ouderen' zijn, die hoge kwalL teitseisen stellen aan zowel i irmie twint de T< de Fi veel sl acht de sc veel gevallen levert dat d grepen op, verwachten stellers van Beleidsplan Nieuwbouw moet zo opgezet, dat huizen g( lijk zijn aan te passen a der validen. Sassenheim mag van vincie, net als de meesti Bollenstreekgem maar beperkt nieuwe w bouwen. Een gedeelte nieuwbouw is voor oude stemd. Nieuwbouw vooi ren heeft als voordeel da doorstroming bevordei ouderen die nu 'te grol zen bewonen. Daarmee een ander knelpunt op ningmarkt opgelost: de naar duurdere eenge2 ningen. Maai' zelfs al nieuwbouw voor voor d groep senioren worden zet, is het probleem van derenhuisvesting niet o[ den.' deuren, aanpasbaar toilet). In De vergrijzing moet 'vo belangrijk deel' worden vangen in de bestaant ningvoorraad. De omgeving van de renwoningen moet aan eisen voldoen. Voor de o is het belangrijk dat er ningen (winkels, bibli gemeentehuis) in de bu de woning zijn, dus wil meente bij voorkeur in h trum woningen 'oppl Ook leefbaarheid en vei zijn belangrijk. Omdat de groep ouderen het aai plussers sterk groeit, ont! meer behoefte aan zi dienstverlening aan huis. BBC-3, WDR-3 en Q-Radio verdwijnen van de kabel lisse/bollenstreek/leiden BBC-3, WDR-3 en Q-Radio vanaf begin volgend jaar geen plek meer op de kabelradio krijgen. In het gemeentehuis van Lisse hebben zij het pak ket aan radiozenders voor in ieder geval het jaar 2000 vastgesteld, 'maar waarschijnlijk voor een nog langere periode. Voorzitter I. Hiemstra gaf direct aan dat het niet de bedoeling is veel wij zigingen in het nu vastgestelde pakket aan te brengen. Alleen over nieuwe zendgemachtig den zal volgend jaar nog gesproken worden. De programmaraden hebben gekeken naar een zo divers mogelijk pakket aan zenders op de kabel. Een aantal daarvan is al verplicht: Ra dio 1, 2, 3, 4 en 5, Radio West, een lokale om roep en VRT Radio 1 en 2. De zenders die nu het veld moeten ruimen, worden vervangen door Country FM, SUN FM en Arrow Classic Rock. Over SUN FM is overigens nog niet de de finitieve keuze gemaakt. Op dit moment is de kwaliteit van de zender volgens regiomanager W. de Jong van kabelexploitant Casema niet voldoende. Als dat in december nog het geval is, zal SUN FM alsnog vervangen worden door Fresh 102 of Hollands Glorie. PvdA ziet meer in woningbouw in dorpscentrum noordwijkerhout Kleurrijk strandpaviljoenpaar na dertig jaar uit horeca noorpwuk wim v Harry en Wil Degger hoeven er niet langer over na te denken. Ze stoppen. „We gaan nu ge nieten van het leven", roepen ze in koor. Na dertig jaar horeca is het mooi geweest, vinden ze. De Zeereep, hun strandpavil joen aan de Noordwijkse kust. komt binnenkort in andere handen. Wie de nieuwe eigenaar wordt, dat weten ze nog niet. De taxateur van de gemeente, die volgens de door B en W op gestelde huisregels van de ge meente moet bepalen wat de verkoopprijs wordt, is al langs geweest. „Ik heb vanaf maart al aangegeven dat ik zou gaan stoppen. Maar ik weet nog steeds niet wie ons paviljoen koopt. De gemeente bepaalt wie er in komt. Ik kan niet zo maar met iedereen onderhan delen. Dat staat nu eenmaal in het contract." Harry Degger (57) zegt het met een wat zure smaak in zijn mond, die getooid is met een fraaie, zo herkenbare snor. Sa men met zijn vrouw Wil (54) had de strandtenthouder zijn opvolging zelf willen regelen. Maar dat kon niet. „Dit heeft niets met ondernemersschap te maken", steekt Wil haar me ning niet onder stoelen of ban ken. De eigenaren worden door het gemeentebestuur in een strak keurslijf gegoten. Te strak, vinden de strandpaviljoenhou ders met elkaar. „Over twee jaar komt er een nieuw contract, dat nu vijf jaar duurt. Ik hoop voor mijn collega's dat alles dan wat beter geregeld gaat worden. Want de huidige afspraken zijn triest. Ik zal je een simpel voor beeldje geven. Hier op mijn af scheid mag ik niet eens live muziek hebben. Ik heb er wel Wil en Harry Degger houden het voor gezien. Hun strandpaviljoen De Zeereep komt in andere handen. Za terdagavond namen ze tijdens een druk bezochte receptie afscheid van hun klanten. foto mark lamers om gevraagd, maar het mag slechts twee keer per jaar - tij dens het Noordwijk op Zee-fes tival - en daar valt niet aan te tornen." Degger, ook bekend als orga nisator van de kortebaandrave- rij en het Noordwijk op Zee-fes tival, heeft zich in de tien jaar dat hij De Zeereep bestierde al tijd opgeworpen als een voor vechter voor betere kansen voor strandpaviljoenhouders. Tot het laatst toe is hij voor ze in de bres gesprongen. Maar de Noordwijkse bestuurders blij ven in zijn ogen stug. „Wij lok ken toch ook mensen naar Noordwijk. Wat moet een bad plaats vandaag de dag zonder strandtenten? Er moet nog veel veranderen. Wij betalen de hoogste pacht van Nederland. Je mag weten dat ik zonder BTW 36.000 gulden per jaar be taal. In Scheveningen betalen ze de helft, dat zeg ik je. Daar schenken ze sterke drank, mo gen ze frituren. Hier mag. niets. Je moet eens over overkappen beginnen. Ja, een klein stukkie, aan het eind van het terras. Als het regent komt de soep half verdund aan bij de klanten. Ge brek aan medewerking heeft er zeker een rol bij gespeeld dat wij nu stoppen." De hoofdreden is echter dat het echtpaar het na dertig jaar horeca 'fysiek' wel gehad heeft. „We hebben genoeg dubbele dagen gedraaid. En dan moet je denken aan dagen van 's mor gens negen uur tot 's nachts half drie. Zeker acht jaar lang. Dat was toen we de Redschuur aan de Koningin Wilhelmina- boulevard nog hadden. Maar hier in het paviljoen is het toch ook gauw elf 's avonds voor je klaar bent. We zijn het dus ook wel zat. Ondanks de mooie tijd. Het omgaan met mensen en de gezelligheid, daar hebben we veel plezier aan beleefd. Hoe wel je sociale leven er wel bij inschiet. Dat zeker", zeggen ze. Harrv begon zijn loopbaan als kapper bij Marius de Lange in de Hoofdstraat, Wil in dezelf de straat als verkoopster in mo dezaak Van Eijken. Samen ver trokken ze naar Bleiswijk om daar de eerste stappen in de horeca^ te zetten. „We hebben nog even samen in een eigen kapsalon in de Schoolstraat in Noordwijk gewerkt, maar wil den wat anders. Op die plek kon niks want er rustte een ho- recastop op, waardoor we ver trokken. Toen we de kans kre gen om terug te komen hebben we dat gedaan. Het Schuitegat in de Schoolstraat stond te koop en daar zijn we onder de naam Redschuur - het boten huis heeft er altijd gestaan - verder gegaan in de horeca. De klanten zijn ons altijd trouw ge bleven, ook toen we naar de boulevard verhuisden." Tien jaar geleden trok Degger verder naar zee: het strand op. „Het uitzicht is hier zo mooi, he", zegt hij met een vette knip oog. Zijn vrouw lacht. „Ja, hij doelt zeker niet op de zee zelf. Meer op wat er langs komt. Maar gelukkig had hij ook aar digheid in de keuken. Koken is zijn hobby. Dus nu hij wat meer tijd krijgt, weet ik wel wat er thuis gaat gebeuren." Nu is het de beurt aan Harry om te lachen. „We zullen zien. We gaan eerst weg. Naar Thailand. We gaan er al een paar jaar heen en hebben daar ook een eigen huisje, op 300 meter van de zee. Lekker vissen onder heerlijke temperaturen. Met vriendelijke mensen om je heen. Na een maandje of vier komen we weer terug. En dan gaan we in de zomer zelf hier op het strand liggen. We heb ben ook nooit anders dan strandvakanties gehouden. De mooie zomer die we gefiad hebben is voor ons een prachti ge afsluiting van ons horecale- ven." monique witteman De PvdA-fractie in Noordwij kerhout vreest dat de ontwikke ling van de nieuwbouw in Mos senest II het Masterplan in de weg staat. De gemeente heeft er lange tijd voor gevochten om woningbouw in Mossenest II door de provincie goedgekeurd te krijgen. Dat is gelukt. W. Hof van de PvdA is echter van me ning dat het plan een molen steen voor Noordwijkerhout kan worden, zo zei ze gister middag tijdens de algemene beschouwingen. .Alles wat we hebben aan woningbouwcon- tingenten, zou daar naartoe moeten en het kan heel goed zijn, dat we onszelf daarmee een beperking opleggen in het Masterplan." Het Masterplan, dat van Noordwijkerhout weer een aan trekkelijke gemeente moet ma ken, acht zij van hoger belang dan Mossenest II. „Dat ligt toch behoorlijk buiten de kern van het dorp. Het is best aantrekke lijk om Mossenest II te laten vallen om andere ontwikkelin gen mogelijk te maken." Bij voorbeeld dat er op onder meer het terrein van de voormalige gemeentewerf voldoende ap partementen of huizen ge bouwd kunnen worden. „Op deze manier hebben we ook een goede kostendrager voor het Masterplan." De PvdA ziet nóg een voordeel in het niet bouwen van Mossenest II, na melijk het openhouden van de mogelijkheid om het Bavo-ter- rein te bebouwen. Wel wil Hof er beslist zorg voor dragen dat het verzorgingshuis Munneke- weij niet alleen komt te staan. De overige partijen hechten er echter aan om Mossenest II van de grond te laten komen. Het CDA drong er bij monde van A. Ket op aan dat een spoe dige realisatie van het nieuw- bouwplan wel zeer gewenst is. De WD gaf aan zeer teleurge steld te zijn in het maar niet vorderen van de voorbereiding van grote woningbouwlocaties in Noordwijkerhout. De libera len krijgen veel vragen van in woners, vooral de vraag wan neer er nu gestart wordt met de bouw van Mossenest II. Fractie voorzitter R. Nulkes dr vanmiddag bij het colle burgemeester en weth op aan een 'nauwgezetti ning' te geven. Het Masterplan zelf m zo snel mogelijk openb; maakt worden. Dat vond politieke partijen ii kerhout. Er zijn immers weinig ontwikkelingen inwoners zichtbaar, beha inmiddels - niet gehee wens - opgeknapte Marl Het parkeren van auto' daar niet meer mogen, alle fracties. Om toch vc de parkeergelegenheid houden, stelde de PvdA naar het idee van WD'er gervorst - om een park op het Landbouwplein seren. D66 wilde nog gi garantie van het college 1 dat er in het kader van hi terplan niet meer dan d permarkten mogen zijn tievoorzitter J. Bierhoff: het voortbestaan van de ondernemers niet onm te maken." Vanavond is beurt aan het college om geren op de voorstellen. Open huis in bureau Lisse annette van der elst op, als de opmerkingen te beledigend ol tisch zijn." Wiltink vindt het jammer dat er geen jo boven de twaalf zijn gekomen. De belang kwam vooral uit de hoek van de kleintje helft van de bezoekers bestond uit Zelden gingen mensen met zoveel plezier naar het politiebureau als afgelopen zaterdag. Toen werd de eerste landelijke open politiedag gehou den. Het bureau in Lisse ontving zo'n 45 mensen. daarvan was de oudste elf en de jongste Doel van de dag was vooral jongeren en kinderen half', vult receptioniste Atie Verhaar aan. vertrouwd te maken met de politie. Agenten zijn in de ogen van die doelgroep vaak rare mensen, die niet eten en waartegen je zonder géne kunt schelden. „Laatst stond ik in uniform bij de bak ker en hoorde kinderen vol verbazing aan elkaar vragen of politieagenten ook eten", illustreert po litiesurveillant Hennie Brussée. Hoofdagent Tejo Wiltink licht toe hoe hij graag bij de jongeren over wil komen. „Als een ver trouwd aanspreekpunt, en niet alleen maar als iemand die bekeuringen uitdeelt. Soms loop ik op straat en hoor ouders tegen hun kinderen zeggen dat die agent ze meeneemt als ze piet ge hoorzaam zijn. Daar kan ik me enorm kwaad om maken. Het kost ons dan weer heel veel moeite om dat beeld van boeman ongedaan te maken." De hoofdagent betreurt ook dat politie-agenten op straat nog altijd worden uitgescholden. „Wij streven na mensen respectvol te benaderen, dan verwachten we dat ook terug. Soms treden we Inhoudelijke vragen kregen de drie agen de rondleiding door het bureau verzorgdi welijks. De interesse van de meeste bezoi ging uit naar de confrontatiespiegel, de auto's, de motoren en de sirene. Jasper Hu se (5) uit Lisse schrikt van het geluid van ne, maar zegt niet bang voor de politie „Onze buurman zit bij de politie, daaron waarschijnlijk niet bang", vertelt zijn n Jasper wil misschien later wel politieager den, zijn zusje Jara (8) weet zeker van niet vraag of ze het niet leuk vindt om zo'n m< te dragen, spreekt haar gezicht boekdel uniformen lijken haar niet te bekoren. De boeien willen Jasper en Jara niet uit ren. „We hebben bij een paar kinderen de boeien om gedaan, maar hun handjes klein en ze konden zich zo bevrijden. 1 boeien hebben we nu eenmaal niet", aid tink. teur i itheel st te! diepl en te dat nieu ni w irg ei word afelg oud terek idat c incië loter itzon Dono won in is I je D ekke linde ikzij de su de iO g en fc ergi ieuw thee! •ld itellir co lel *1 -

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12