Kritische gelovigen protesteren tegen uitsluiting in k< Van Aartsen wil euthanasiebelek Vaticaan uitlegg Simonis zegent gerestaureerd graf Nederlandse pa Geloof Samenleving Zalm opent joods cent Claus brandt kaarsje in klooster MAANDAG 11 OKTOBER 1999 VANDAAG 11 Wie bescherming zoekt tegen 'kwaadaardige vrouwen', kan de hulp inroepen van de heilige van 16 oktober. Gummarus (717-774). Dat was een Brabantse ridder die op latere leeftijd zijn leven aan God ging wijden, een klooster stichtte en uitein delijk koos voor het kluizenaarschap. Dat hij deze weg koos, heeft te maken met de kopzorgen die zijn vrouw, Guinemaria, hem bezorgde. Gummarus moest als ridder koning Pepijn bijstaan tijdens één van zijn oorlogen. Dat duurde bij elkaar zo'n acht jaar. Guinemaria maakte tij dens zijn afwezigheid een potje van zowel het huishouden als het beheer van de landgoederen. Bij thuiskomst van haar echtgenoot moest zij haar spijt betuigen en beter schap beloven. Dat hielp echter weinig. Uiteindelijk volg de een scheiding van tafel en bed. Tot 19 oktober vierén de hindoes het Nava Ratam-feest. Dat is een feest ter ere van Doerga, of Parvati, de echtge noot van Sjiva, en 'god van de verandering'. De meeste hindoes vieren dit feest in huiselijke kring, onder meer met het offeren van speciale gerechten. Rio gaat Christus-beeld opknappen Rio de Janeiro Rio de Janeiro gaat het beroemde Christus-beeld dat de stad overziet opknappen. Burgemeester Conde wil ruim 3,7 miljoen gulden uittrekken om het beeld grondig schoon te maken en te voorzien van een lift om van het panoroma te ge nieten. Conde verwacht dat de maatregelen zullen leiden tot een verdubbeling van het aantal bezoekers tot 1,5 miljoen per jaar. De 38 meter hoge en duizend ton wegende Cristo Redentor werd in 1931 geplaatst op de Corcovado-berg in de Braziliaanse stad. Het is een nationaal symbool voor Brazilië. Aanklager Guatamala stapt op guatemala-stad Aanklager Celvin Galindo, die het onderzoek naar de moord op de Guatemalaanse bisschop Juan Gerardi leidde, is opgestapt. Na diverse malen met de dood te zijn be dreigd is hij met vrouw en kinderen naar de Verenigde Staten uitgeweken. „Voor deze zaak bestaat in Guatemala geen veilig heid", zei hij. „Het was een te groot risico." Galindo is de twee de aanklager die de zaak-Gerardi uit handen geeft. De hulpbis schop van Guatemala-Stad werd eind april vorig jaar met een blok beton doodgeslagen. Enkele dagen eerder had hij een kri tisch rapport gepubliceerd over de verantwoordelijkheid van het leger voor mensenrechtenschendingen tijdens de burger oorlog in het Midden-Amerikaanse land. Galindo klaagde dat hij van justitie weinig steun kreeg. Rechterarm Xaverius in Japan kagqshimaDe rechterarm van de zestiende-eeuwse missiona ris Franciscus Xaverius is in Japan aangekomen ter gelegenheid van de 450-ste verjaardag van de komst van de heilige. De reli kwie is daarvoor speciaal uit Rome overgevlogen. Franciscus van Xavier, die in delen van Azië het geloof verspreidde, kwam op 15 augustus 1549 aan in Kagoshima en verbleef er ruim twee jaar. In 1551 vertrok hij naar Goa in India. Hij stierf een jaar la ter op weg naar China. Zijn gebalsemde lichaam wordt in Goa vereerd als een op wonderbaarlijke wijze geconserveerde reli kwie. Rome wilde het wonder onderzoeken en gelastte daarom in 1614 dat de rechterarm werd toegezonden. Vandaag dragen zestien Japanse bisschoppen en de pauselijke gezant kardinaal Edmund Szoka een speciale mis op in de aan Xaverius gewijde kathedraal in Kagoshima. Nonnen in de rij voor zoetigheid warschau Poolse nonnen van de Elisabeth-orde staan in de rij voor 'paczki', een traditionele Poolse lekkernij. Sinds de paus vertelde dat hij in zijn jeugd gek was op die zoete roomcake is de verkoop ervan met sprongen gestegen. foto ap REDACTIE AAD RIETVELD WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Finland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in het noorden soms ook natte sneeuw. Middagtem- peratuur van 3 graden in het noorden tot 11 plaatselijk in het zuiden. Noorwegen: Langs de kust en in het westen bewolkt en perioden met regen. In de burt van Oslo veel droger en soms wat zon. In het zuiden veel wind. Maxima tussen 5 en 12 graden. Zweden: Wolkenvelden en vooral in het zuiden en noorden perioden met regen. In het midden meest droog en af en toe zon. In het zuiden veel wind. Middagtempe- ratuur tussen 3 en 8 graden, in het zuiden tot 14 graden. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe wat regen of een bui. In het noorden veel wind. Maxima rond 13 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Af en toe zon en vrijwel overal droog. Dinsdag meer zon, maar ook kans op mist in de nacht en ochtend. In het noorden eerst nog veel wind. Middagtempera- tuur uiteenlopend van 11 graden in Schotland tot 15 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Af en toe zon en vrijwel overal droog. Maxima rond 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en aan het begin van de dag lokaal mist. Vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur tussen 17 en 20 graden, langs Het Kanaal iets frisser. Portugal: Van het zuiden uit wolkenvelden en enkele regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur rond 26 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Maxima rond 22 graden. Spanje: Van het zuiden uit meer bewol king en enkele regen- en on weersbuien. In het noorden tot en met dinsdag droog. Maxima van 21 graden langs de Golf van Biskaje tot 30 lokaal in het zui den. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar soms ook wolken en een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur omstreeks 25 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon, maar ook een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Tunesië: Perioden met zon en vrijwel over al droog. Middagtemperatuur aan zee rond 27. Zuid-Frankrijk: Rustig herfstweer met in de nacht en ochtend lokaal mist. Overdag geregeld zon en droog. Maxima tussen 20 en 24 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Dinsdag toenemende kans op een regen- of onweers bui. Maxima ongeveer 26 gra den. Italië: Zonnig, maar in de Povlakte kans op mist. Middagtemperatuur dinsdag rond 25 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima rond 25 graden. Leden van vernieuwingsgezinde bewegingen in de Rooms-Katholieke Kerk hebben zaterdag in Rome een demonstratieve bijeenkomst gehou den uit protest tegen de uitsluiting van vrouwen en andere groepen in de kerk. Sommige nonnen en voorbijgangers reageerden verbaasd en vroe gen zich af of de deelnemers aan de manifestatie nog wel katholiek waren. De gelovigen stelden zich in een halve kring op voor de kerk van Santa Ignazio di Loyola in de Romeinse binnenstad. Nadat ze in verschillende talen hadden verteld wie ze waren en wat ze kwamen doen, hingen ze elkaar een lila stola om. Daarmee wilden ze duidelijk maken, dat het in de Rooms Katholieke Kerk mogelijk moet zijn om als vrouw tot priester gewijd te worden. In de kerk, waar zondag een priesterwijding was, werd ondertussen de dagelijkse mis gehouden. Tijdens de bijeenkomst op het Piazza di S. Ig nazio spraken de gelovigen een wens uit. Voor zitter H. Baars van de vernieuwingsgezinde Acht Mei Beweging zei er met name te staan voor alle pastoraal werkers en priesters die eigenlijk in Ne derland hun mond niet open durven te doen. „Er is een grote mate van zelfcensuur. Dat proberen wij hier te doorbreken", zei hij na afloop van de manifestatie. Ter afsluiting baden de gelovigen gelijktijdig in hun eigen taal het Onze Vader. De progressieve rooms-katholieken strijden behalve voor de toe lating van de vrouw tot het priesterambt ook voor de afschaffing van het verplichte libaat, een positieve houding van de R opzichte van (homo) seksualiteit en waardigheid van man en vrouw in dek De ruim twintig demonstranten ver! digden hun geloofsgenoten die in deL Rome deelnemen aan een internatioi )r 0 van vernieuwingsgezinde bewegingen en 1 Kerk. Ze willen de Europese bisschopp w*j het Vaticaan plaatsvindt, 'kritisc ,00r\n den'. :P' 'moed irging Kardinaal Simonis heeft in Rome het gerestaureerde graf van de Nederland se paus Adrianus VI gezegend. Hij deed dat aan het einde van een ge denkfeest rondom het grafmonument in de kerk Santa Maria dell'Anima in de Romeinse binnenstad. Ook de bis schoppen Van Luyn en Hurkmans woonden de bijeenkomst bij. De Nederlandse bisschoppen stel den aan het begin van dit jaar 70.000 gulden beschikbaar voor de restauratie van het praalgraf, dat in de loop van de eeuwen vuil was geworden. De in Utrecht geboren Adriaan Floresz Boeyens (1459-1523) was onder de naam Adrianus VI van 1522 tot 1523 de eerste en tot nu toe enige Nederlandse paus. Na zijn dood werd Adrianus VI bij gezet in de Sint Pieter. Zes jaar later liet zijn vertrouweling, de Brabantse kardinaal Willem van Enckenvoirt (1464-1534), in de Santa Maria dell'Anima een grafmonument oprich ten. De kardinaal vond daar zelf ook zijn laatste rustplaats. Ook zijn graf is gerestaureerd. Met de Kerk der Friezen nabij het Sint Pietersplein is de 'Ani ma' vanouds een centrum voor Neder landse pelgrims en geestelijken in Ro me. Adrianus VI had tijdens zijn regeer periode van dertien maanden steeds weer te lijden onder mislukkingen en teleurstellingen, aldus de Nijmeegse kerkhistoricus prof. dr. P. Nissen. Hij slaagde er niet in het vertrouwen van het Romeinse volk en zijn medewer kers te winnen. Tijdens zijn toespraak citeerde Nissen het opschrift op het eerste graf van de Nederlandse paus in de oude Sint Pieter: „Hier ligt Adrianus de Zesde, die niets ongelukkigers in het leven beschouwde dan te moeten regeren". Volgens kardinaal Simonis heeft 'on ze paus Adriaan' een boodschap voor Europa aan het einde van dit millenni um. In de tijd van Adrianus VI veroor- le wer zaakten oorlogzuchtige koilnate' naar radicale verandering theologen volgens Simonis de aan wat er nog over a vijd v ,s'| et">c >va iefhet van de middeleeuwse een! 'jkje christelijke Europa. on^ei Maar de Nederlandse pan danks alles voor een vroom plineerd leven. De kardinaal p*»a' dit voorbeeld een inspirat nuze 1 voor iedereen die zich mora 'as er gen maakt over de toekomsi 'e ^'ni pa en de Rooms-Katholieke ijnwe eder v aard. uit di ar toe ip de I leven! Minister Van Aartsen van Bui tenlandse Zaken is bereid per soonlijk naar Rome te gaan als het Vaticaan behoefte heeft aan uitleg over het Nederlandse eu thanasiebeleid. Hij heeft dat ge zegd in een gesprek met aarts bisschop Tauran, de 'minister van buitenlandse zaken' van het Vaticaan. In het Vaticaan is volgens de Nederlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel, mr. G. Wester- ouen van Meeteren, met ver ontrusting gereageerd op het nieuwe wetsvoorstel over eu thanasie. Medische hulp bij zelfdoding wordt daarin niet langer strafbaar gesteld. Van Meeteren ziet het als zijn taak de juiste feiten over de kwestie in het Vaticaan naar vo ren te brengen. Van Aartsen Naa heeft volgens hem ge bereid te zijn om ir> caan uitleg over hi ^e' voorstel te komen gr Minister Borst en u enen lige minister van bu een g, zaken Van Mierlo b yaarfj 1997 een bezoek aai ,twas caan. De bewindslii erv den na afloop van h t zjj, met drie curiekardirii druk, dat het Vaticaai grepen dat het Nedeil binet niet nonchal springt met zaken als sie en abortus. Het b £Jóp: een uitvloeisel van h dat Van Mierlo eind de met zijn Vaticaan Tauran. Daarin had gevraagd gevrijwaard van de 'onzin' die wat vË tore Romana over b, landse euthan schreef. Toer /as, h< L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden »eetje ïkek< ndac Olmaks er de ve zei Lliztl" Aet ij: Advertenties: 071- 5323 50 oor d Familieberichten: 023- 531. 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071 - 5315 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag 071-5356 230 ieksadverte1 Maandag t/m vrijdag 071-5143 545 abonnement!) bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiginc het automatisch afschrijven van li abonnements- geld, ontvangen/ betaling. VERZENDING PER I Voor abonnementen die per worden verzonden geldt een in portokosten per verschijnda? LEIDSCH DAGBLAD OP CAS! eilijk lezen hebben of blind zijn (ofe leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette be informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lt Auteursrechten voorbel T in Dagbladuitgeverij 0» ijden Igroe ven s 'en r N H U I Z b: het Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.Ó0 u. (uitgezono J? feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. rila» Prins Claus steekt in de Bulgaarse stad Rila een kaarsje aan in in Bulgarije. Het klooster werd in de tiende eeuw gesticht door mon de kerk van het gelijknamige klooster. Koningin Beatrix en prins nik en kluizenaar St. Ivan Rilski. Claus bezochten het Rilaklooster tijdens een driedaags staatsbezoek foto anp Minister Zalm (financiën) heeft zondag in Amsterdam het Joods Educatief Centrum Cres- cas (JECC) geopend. Het cen trum moet in Nederland een 'ankerplaats' gaan vormen voor de joodse cultuur, de religie en haar geschiedenis. Het centrum is vernoemd naar Crescas, in de 14e eeuw rabbijn aan het Spaanse hof. Het Crescas-centrum bundelt historische informatie over de ontwikkeling van het jodendom vanaf de middeleeuwen. Zo zijn er handschriften uit de 14-de eeuw te zien, maar ook gravu res en foto's, archieven van rab bijnen en joodse gemeenschap pen. Van recente dati1Z.1 hen onuitwisbare aan de shoah. Startpunt van de vormt de brief, naamgever Crescas komstvisie voor het ontvouwde. In zijn toespraak wees Zalm lang van het JECC vex dertigduizend mense joodse gemeenschap land en de vele ande stellenden. „Crescas kent een 01-Li: eren lerk v 1 *3^ t zet doordat het cei ianfe, laagdrempelig karakt te|jer openstaat voor jode fge|0| joden, of ze nu een achtergrond hebben en aldus Zalm. inde i Malta: Perioden met zon en droog. Maxima rond 26 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur ongeveer 24 gra den. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur van 20 graden op de Dardanellen tot 28 graden aan de zuidstranden en op Cy prus. Duitsland: Veel bewolking en vooral in het noorden van tijd tot tijd wat re gen of een bui. In het zuiden kans op zon en in de nacht en ochtend lokaal mist. Maxima van 13 graden bij Hamburg tot 19 graden bij Munchen. Zwitserland: Zonnige perioden, in het noor den kans op wolkenvelden, maar wel droog. Maxima oplopend naar ongeveer 20 graden. Oostenrijk: Vooral in het noorden wolkenvel den en af en toe wat regen. Ver der nu en dan zon en meest droog. Maxima meest tegen de 20 graden. Polen: Meest bewolkt en van tijd tot tijd wat regen of motregen. Middag temperatuur van 13 graden in het noordwesten tot 18 graden in het zuidoosten. DINSDAG 12 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.00 Zon onder 18.53 Maan op 10.49 Maan onder20.37 Waterstand limuiden Katwijk Hoog 06.11 18.32 05.44 18.05 Laag 02.10' 14.26 01.51 14.07 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin motregen half bew. motregen onbewolkt onbewolkt onbewolkt motregen grondmist Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas onbewolkt onbewolkt 9 6 0.0 New Orleans zwaar bew ono2 24 23 21.0 16 13 0.1 New York zwaar bew w3 20 17 14 0 17 6 00 Tel Aviv zwaar bew. wzw5 28 20 0.1 34 24 18 0 Tokyo onbewolkt z3 23 16 0.0 20 14 0.0 Toronto onbewolkt nw5 21 12 0.6 24 21 0.2 Tunis licht bew. zzwl 24 16 0.0 32 12 0.0 Vancouver zwaar bew. nw3 12 4 0.0 25 18 0.0 windrichting 19 temperatuur warmtefront V koufront lagedruk H hogedruk luchtdruk in -1000— uprtn n,,-r,| MiÈfc opklaringen 3^ zonni«

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10