Ramptrein Londen reed door rood sein Buitenland Pinochet: 'Er is geen bewijs voor schuld' Dwangarbeiders openen de aanval Tsjetsjeense president wil bemiddeling NAVO Zalm: 'rijkeluisbelasting' zal er niet zo snel komen ZONDAG OPEN! Frankrijk schotelt Wim Kok vooral vredesduif voor m I: Haider komt niet in regering emi De leider van de extreemrechtse Oostenrijkse Vrij- artij (FPÖ), Jorg Haider, zal geen deel uitmaken van de regering van Oostenrijk. Deze verzekering heeft de vice- tervan de sociaal-democratische SPÖ, Heinz Fischer, n aan Israël gegeven. „Haider is helemaal niet geschikt ;ner", werd Fischer, die tevens voorzitter is van het Oos- se parlement, aangehaald door de Israëlische krant tz. Haider, die zich in het verleden lovend heeft uitgela- en( >r Adolf Hitler, veroverde bij de zondag gehouden parle- verkiezingen in Oostenrijk ruim een kwart van de stem- iraël heeft gezegd dat het zijn banden met Oostenrijk zal irwegen' als Haider in de regering komt. ihardt neemt bevel KFOR over De Duitse generaal Klaus Reinhardt (58) heeft gisteren re 1 over de VN-vredesmacht KFOR in Kosovo overgeno- in zijn Britse evenknie Michael Jackson. Het is voor het ivei at een Duitse generaal zo'n functie krijgt. Volgens de ede rrengeneraal zal KFOR nog zeker vijf jaar in Kosovo moe- 6f iven. Het aanhoudende geweld tussen Serviërs en Alba- ^an alleen worden beëindigd door massale aanwezigheid 'cl11 iepen ter plaatse, zei hij. Reinhardt voert sinds april 1998 9e /el over de NAVO-grondtroepen in Centraal-Europa van- delberg. De in Berlijn geboren doctor in de filosofie trad toe tot de Bundeswehr. Daarna studeerde hij politieke idenis en volgde hij officiersopleidingen in de VS. 1 Jderstroom in Mexico: 160 doden stad» Door een aardverschuiving zijn gisteren in het eziutlan in het oosten van Mexico zeker 160 doden geval- dodental door overstromingen en modderstromen in is daardoor opgelopen tot bijna 400. Al twee weken teis- ïhoudende regenval het land. De twee zwaarst getroffen zijn Puebla en Veracruz. Verwacht wordt dat het doden- ,rfors zal stijgen. Eerder werd het indianendorpje Michun, 160 kilometer ten noordoosten van Mexico-stad, ge- door een aardverschuiving. De modder bedolf een en de meeste huizen. Volgens de autoriteiten kan het do- üaar oplopen tot zeventig. De regen is het gevolg van een re he depressie boven de Golf van Mexico. intie tussen Mitsubishi en Volvo In een poging de grootste producent van trucks en bus- vorden, gaat het Japanse Mitsubishi vanaf 2001 een alli- in met het Zweedse Volvo. In dat jaar koopt Mitshubishi nt van de aandelen van de Zweden, en een jaar later oaiJ)lvo hetzelfde bij het Japanse bedrijf. De bedrijven zou- aar goed aanvullen, omdat Volvo sterk is in Europa en Amerika en Mitsubishi in Azië. De gecombineerde ver van Volvo, Mitsubishi en Scania - een Zweedse vracht- abriek die door Volvo wordt overgenomen - zijn de e ter wereld, zegt Mitsubishi. De twee fabrikanten wer- ïet Nederlandse-Born ook samen in Nedcar, waar perso- m o's worden gemaakt. niet stemmen over kernproeven' HONPresident Clinton heeft de Amerikaanse Senaat i gevraagd de stemming over ratificering van het CTBT- tegen kernproeven uit te stellen. Clinton vermoedt dat irag wordt verworpen als de stemming volgende week at. De wet tegen atoomproeven is in 1996 door de VS on- nd en in 1997 aan het Congres voorgelegd. Daar wordt sdien tegengehouden door de Republikeinse meerder de Senaat. Ook nu ontbreekt daar de vereiste tweederde ;rheid nog. Een stemming wordt dinsdag of woensdag ht, maar als die negatief uitvalt is dat een slecht signaal internationale gemeenschap. Frankrijk, Duitsland en irittannië riepen de Senaat gisteren nadrukkelijk op het ook te ratificeren, tbud lachte aanslagen Afrika gepakt De Zuid-Afrikaanse politie heeft gisteren in Kaapstad oek van de FBI een verdachte opgepakt van de bomaan- debp de Amerikaanse ambassades in Kenya en Tanzania in Ojrfet gaat om een asielzoeker uit Tanzania. Justitie in Zuid- rat reigefde meer bijzonderheden te geven, om de verdere ng van verdachten niet in gevaar te brengen. Het blad imes had eerder op de dag gemeld dat er meer verdach- iti en gearresteerd. In New York verluidde het dat de man Khamis Mohamed heet. Hij zou lid zijn van de groep sp< Saudische miljonair en terrorist Osama bin Laden. Bij de '6,1 nslagen kwamen 226 mensen om. De VS hebben al vijf >00. laagden opgepakt. Op hun lijst staat ook Bin Laden. nanjaro lager dan aangenomen De hoogste berg van Afrika, de Kilimanjaro in Tanza- vaarschijnlijk niet de aangenomen 5.495 meter hoog. Uit te metingen van een wetenschappelijke expeditie die de thoogte wil bepalen, blijkt dat de berg drie meter lager is Ms 1952 werd verondersteld. Het huidige onderzoeks- laakt bij zijn werk onder meer gebruik van GPS-satellie- en onlangs de Mount Everest, de hoogste berg van de met deze nieuwe techniek werd gemeten, bleek de top e liggen dan werd aangenomen. De Tanzani- utoriteiten willen de definitieve hoogte van de Kiliman- ':endmaken tijdens de millenniumviering. 54 Advertêntie BELANGRIJK BERICHT Prénatal roept veilig slapen slaapzak retour at om een ecru-kleurige slaapzak in 70 en 90 cm met een "op de rug. immers zijn 12-303356 en 12-260215. )od?ne' ma9 maximaa' 31/2cm onder de halslijn beginnen lening links). Zeer recent is door een productiefout een in omloop gekomen waarbij de tunnel veel lager gestikt is. del slaapzak voldoet niet aan de richtlijnen en mag niet Bkt worden met de slaapzakriem. dit model slaapzak retourneren bij het dichtsbijzijnde al filiaal. Tevens kunt u hier terecht voor eventuele vragen, ird krijgt u het aankoop bedrag retour. "ye den u onze excuses aan voor het ongemak. Britse veiligheidsinspectie bevestigt vermoeden pak executeert politieke gevangenen' mt In Irak zijn vorige maand elf politieke gevangenen ge- ïerd. Dat heeft het aan de Iraakse Communistische Partij den Centrum voor Mensenrechten gisteren gezegd. De les werden op 23 september uitgevoerd in een gevange- ten Bagdad, aldus de mensenrechtenorganisatie. Alle ge leerden zaten vast sinds de mislukte opstand van sji'iti- oslims in het zuiden van Irak na de Golfoorlog van 1991, egd. In maart stelde VN-mensenrechtenrapporteur ak Max van der Stoel dat sinds de herfst van 1997 2.500 enen zijn geëxecuteerd in Irak. In een voorlopig rapport van de Britse veiligheidsinspec tie is gisteren bevestigd wat eerder al was gesuggereerd: de botsing tussen twee treinen die dinsdagmorgen in Londen vele tientallen dodelijke slachtoffers heeft geëist, is te wijten aan de boemeltrein, die door een rood sein is gereden. één kant van het verhaal. Welis waar lijkt het erop dat het auto matische waarschuwingssys- Volgens de veiligheidsinspectie teem op de trein - een claxon - is de 'mogelijke omissie' van de heeft gewerkt, maar de inspec- kant van de machinist slechts tie gelooft dat de onderliggende londen harm harkema correspondent oorzaak van technische aard is. Ze wijdt daar verder niet over uit. Volgens het rapport had het ongeluk voorkomen kunnen worden als de trein uitgerust was geweest met een systeem dat de trein automatisch stopt als die door onveilige seinen rijdt. Vice-premier John Pres- cott heeft al gezegd dat geld geen rol zal spelen bij de invoe ring van zo'n systeem. Uit het rapport van de in spectie blijkt ook dat een mede werker in een controlekamer de botsing op zijn beeldscherm heeft zien aankomen. Hij zette onmiddellijk een sein op rood voor de Londen binnenkomen de intercitytrein, maar was daarmee net te laat. De inspectie bevestigt dat het rode sein, nummer 109, moei lijk zichtbaar is voor machinis ten, en heeft raileigenaar Rail track opgedragen daar onmid dellijk iets aan te doen. Ook 22 seinen elders in het land moe- londen harm harkema vervolg van voorpagina Het uitleveringsverzoek is af komstig van de Spaanse onder zoeksrechter Garzon. Hij wil Pinochet vervolgen wegens marteling van en moord op duizenden politieke tegenstan ders, onder wie ook Spanjaar den, tijdens diens regeerpiode van 1973 tot 1990. Eerder dit jaar besloten de Law Lords dat op grond van internationale verdragen alleen misdaden te gen de menselijkheid van na 1988 in het proces kunnen wor den ingebracht. Van Garzons aanklacht ble ven toen 34 gevallen van marte ling en één geval van samen zwering over. Rechter Bartle be sliste gisteren dat die aanklach ten rechtmatig zijn en uitleve ring mogelijk maken. Bartle zei nadrukkelijk dat de rechtbank zich niet met de schuldvraag heeft bemoeid. Die kan pas in Spanje aan de orde komen. In een verklaring verwieip Pinochet de uitspraak. „Spanje heeft geen stukje bewijs gele verd waaruit mijn schuld zou blijken." Eén van Pinochets be langrijkste medestanders, de hoogleraar Fernando Barros, sprak van 'een bijzonder droe vige dag voor Chili'. Buiten de rechtbank barsten enkele hon derden tegenstanders van Pino chet uit in luid gejuich toen zij de uitspraak vernamen. Lucia Pinochet Hiriart, een dochter van de voormalige jun taleider, heeft tijdens een giste ren gehouden bijeenkomst van de Stichting Pinochet gezegd dat haar vader 'uitgeblust' is. Ze zei te vrezen voor 'een fatale ontknoping in Londen'. Eerder zei zij tegen het dagblad El Me tropolitan dat tiaar vader nooit om vergiffenis zal vragen voor schendingen van mensenrech ten in de jaren van zijn dictato riale regime. Ze hoopt dat de advocaten van haar vader de noodlottige reis naar Spanje nog jaren kun nen traineren. „Wij willen ab soluut niet dat hij naar Spanje gaat, waar men zich zo onge manierd opstelt, zó aanmati gend. Alsof wij een kolonie van hun zijn. In Londen wordt hij tenminste met respect behan deld." Net als bij eerdere uitspraken in de uitleveringsprocedure van Pinochet heeft de Spaanse re gering ook nu weer benadrukt dat het de 'rechtsgang zal res pecteren en zal samenwerken met de rechters wanneer daar om gevraagd wordt'. Regerings woordvoerder Josep Piqu riep de Spanjaarden op zich in te spannen 'om de relatie met Chili goed en vriendschappelijk te houden'. Garzon zei gisteren 'gematigd optimistisch' te zijn over een uiteindelijke uitlevering van Pinochet. Hij had eerder deze week al laten weten dat in be roep te zullen gaan als de rech ter in Londen anders zou be slissen. Hij zei ervan overtuigd te zijn deze juridische strijd uit eindelijk te zullen winnen. Een woordvoerder van Am nesty International sprak de hoop uit dat Pinochet 'op een dag terecht zal staan'. De Hoge Commissaris voor de Mensen rechten van de VN, Mary Ro binson, toonde zich verheugd over de uitspraak. Zij sprak van een 'hoopvol teken'. berlun peter van nuijsenburg correspondent In Duitsland is grote opschudding ontstaan over een advertentiecampagne tegen Duit se bedrijven in de Verenigde Staten. Orga nisaties van voormalige joodse en Poolse dwangarbeiders hebben met grote adver tenties in toonaangevende Amerikaanse dagbladen bedrijven als Daimler-Chrysler en Bayer aangeklaagd die tijdens de Twee de Wereldoorlog gebruik hebben gemaakt van dwang- en slavenarbeid. In een advertentie tegen Daimler-Chrysler wordt de ster van Mercedes-Benz getoond met de tektst: 'Design. Prestatie. Slavenar beid'. Bij het logo van aspirinefabrikant Bayer staat 'De grootste kopzorg van Bay er', vergezeld van foto's van Josef Mengele, kamparts in Auschwitz en dwangarbeiders van de toenmalige chemiegigant IG Far- ben. Ook de Amerikaanse autoproducent Ford, wier stichter Henry Ford een over tuigd nazi-aanhanger was, wordt in adver tenties op de korrel genomen. Met de campagne willen de organisaties druk zetten op de onderhandelingen over schadeloosstellingen die donderdag in Washington zijn vastgelopen en volgende maand in Bonn worden hervat. De Duitse delegatie had deze ronde voor het eerst een bedrag - zes miljard mark - genoemd, waarmee men de twee miljoen nog levende dwangarbeiders schadeloos wil stellen. Dit bedrag is door de advocaten van de slacht offers als 'beledigend' afgewezen. De partijen in dit slepende conflict pokeren al maanden om de hoogte van de schade loostelling. De advocaten eisen tussen de 20 en 30 miljard merk, wat door de Duit sers als 'onrealistisch' wordt afgewezen. Voor de onderhandelingen in Washington had de Duitse delegatieleider Lambsdorff verklaard dat deze zes miljard ook het laat ste bod zou zijn. Gisteren zei hij dat er toch verder onderhandeld kon worden. ten direct worden aangepast. Verder moeten alle trein- maatschappijen grondig onder zoeken of de opleiding van ma chinisten nog wel deugt en of de eisen die aan machinisten worden gesteld niet te laag zijn. Volgens machinisten en hun vakbonden is de opleiding de afgelopen jaren onverantwoord ingekort. De omgekomen machinist van de boemeltrein reed pas twee maanden zelfstandig op een trein, na een opleiding van elf maanden. Nog geen tien jaar geleden mocht een machinist pas na een opleiding van vier a vijf jaar alleen op een trein. De politie heeft een schatting van het dodental gisteren naar beneden bijgesteld. Uitgegaan wordt nu van minimaal veertig doden. Daarnaast zijn er nog 64 vermisten. Waarschijnlijk komt een deel van die vermisten nog wel terecht, aldus gisteren een politiewoordvoerder. moskou hans hoogenduk correspondent De Tsjetsjeense president Ma- schadov heeft gisteren de NAVO om hulp gevraagd bij het op gang brengen van overleg met Moskou om een einde aan te maken aan de strijd met de Russen in zijn deelrepubliek. De alliantie wees dit verzoek onmiddellijk af, omdat 'bemid deling in lokale conflicten niet tot de taken van de NAVO be hoort'. Moskou had donderdag elke bemiddeling afgewezen, omdat het Tsjetsjenië ziet als deel van Rusland. De Russische commandan ten te velde meldden opnieuw weinig weerstand te ondervin den bij het uitbreiden van hun veiligheidszone in Tsjetsjenië. Dorpelingen vertelden de Rus sen dat de Tsjetsjeense strijders waren vertrokken. Russische bevelhebbers vermoeden dat ze zich hebben teruggetrokken in van tevoren ingerichte stellin gen in de bergen. Het Russische opperbevel deelde mee dat opnieuw een aantal luchtaanvallen was uit gevoerd. Berichten van Tsje tsjeense kant dat bij het bom bardement van een dorp 29 burgers waren gedood en 61 gewond, werden door Moskou ontkend. De Russische defen siestaf ontkende ook de Tsje tsjeense berichten dat gisteren bij gevechten ten noorden van Grozny 200 Russen zouden zijn gedood en twintig tanks buiten gevecht zouden zijn gesteld. De situatie voor de ongeveer 150.000 vluchtelingen wordt steeds uitzichtlozen De door Moskou toegezegde hulp is mi nimaal. Slechts enkele duizen den vluchtelingen kunnen in tenten worden ondergebracht. De Tsjetsjenen weigeren in de door de Russen gestuurde treinwagons te slapen. „We zijn bang te worden afgevoerd", zei een oude man. Tijdens de Tweede Wereldoorlog liet Stalin het hele Tsjetsjeense volk per trein deporteren naar Kazachs- tan. Vele tienduizenden over leefden de ontberingen niet. De meeste slachtoffers zouden volgens het bod aanspraak kunnen maken op een uit kering van hooguit 3.000 mark. Duitse rechters hebben dwangarbeiders al scha devergoedingen van 13.000 tot 15.000 mark toegekend. De Duitse bedrijven zijn ak koord gegaan met de stichting van het fonds uit angst voor een boycot van hun producten in de VS. Ze willen bovendien dat ze na het betalen van de schadeloos stelling gevrijwaard blijven van verdere, collectieve schadeclaims. De bedrijven wordt door de advocaten van de dwangarbeiders niet alleen verweten dat ze te weinig willen betalen, maar ook dat ze aansturen op een 'biologische oplossing'. De meeste slachtoffers zijn inmiddels 80 jaar en ouder. De Duitsers beschuldigen de advocaten er op hun beurt van 'hun zakken te willen vullen over de ruggen van hun cli ënten'. luxemburg marc peeperkorn correspondent Minister Zalm van financiën ge looft niet dat rijke spaarders die de belasting ontduiken op korte termijn door de Europese Unie worden aangepakt. „Ik heb er een hard hoofd over in", zei hij gisteren na overleg met zijn EU- collega's. Verantwoordelijk Eu ropees Commissaris Bolkestein (belastingzaken) was er eerder deze week nog optimistisch over dat de EU-landen in de cember een akkoord over een 'rijkeluisbelasting' bereiken. Volgens Zalm is daarvoor een 'klein mirakel' nodig. Staatsse cretaris Vermeend, die Zalm vergezelde, was het daarmee eens. „Maar met mijn katholie ke achtergrond geloof ik nog in wonderen", verzekerde hij. Om een doorbraak te forceren, ko men de EU-ministers van fi nanciën eind deze maand op nieuw bijeen. De belastingvoorstellen van de Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - houden de lidstaten al twee jaar lang ernstig verdeeld. Het is de bedoeling dat de regeringslei ders in december onder meer akkoord gaan met de aanpak van particulieren die hun spaargeld over de grens stallen, buiten bereik van de nationale fiscus. De rente op deze buiten landse rekeningen zou met minstens twintig procent belast moeten worden. Luxemburg, dat leeft van zijn banksector, is daar mordicus tegen. Groot-Brittannië ligt dwars omdat de twintig-procentshef fing ook beleggingen in euro obligaties treft, een miljarden handel waar de Londense City het centrum van is. De rege- ring-Blair vreest dat de particu liere beleggers zullen uitwijken naar niet EU-landen als Zwit serland. Dat zou de City dui zenden banen kosten. De EU-landen ruziën tevens over het afschaffen van belas tingvoordeeltjes voor bedrijven. Deze fiscale extraatjes om on dernemingen te lokken, verval sen niet alleen de concurrentie, maar slaan tegelijkertijd een gat in de nationale schatkist. Uit vrees voor banenverlies is geen van de EU-landen echter bereid als eerste zijn voordeelregelin gen op te geven. IKEA Op zondag 10 oktober zijn de IKEA vestigingen Amsterdam en Sliedrecht geopend van 12.00-17.00 uur. edere maandag t/m vrijdag koopavond lot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.) Premier Kok reist volgen de week naar Frankrijk voor een officieel bezoek van twee dagen. In het land dat hij aantreft is het gedaan met de vijandig heid jegens Nederland. De 'oorlog' over drugs, bank- presidenten en wielren ners is over. En de aan stichter van die oorlog, president Chirac, bereidt een tegenbezoek aan Ne derland voor met het sprokkelen van olijftak ken. parus cees van zweeden correspondent Vier jaar zijn verstreken sinds Frankrijk in de persoon van president Chirac Nederland de oorlog verklaarde. In de Senaat brandmerkte een partijgenoot van Chirac Nederland als 'nar- costaat', in de Assemblée Na tionale gingen stemmen op om Nederlandse producten te boy cotten. Chirac sloot de grens met de Benelux en reisde af naar de linie om zijn grenstroe pen toe te spreken. De oorlog ging aanvankelijk over drugs, een substantie die in de Lage Landen voor het op rapen lag. Maar al snel was het aantal splijtzwammen niet meer te tellen. Frankrijk ageer de tegen Wim Duisenberg als topman van de Europese Cen trale Bank, Frankrijk gaf wieler ploegleider Cees Priem huisar rest en sloot diens ploeg TVM uit van de Tour de France. De reactie in Nederland was er een van wanhoop. Een geërger de premier Kok laakte Chirac als een 'bezeten man' als het ging over Nederlandse drugs. Minister Van Mierlo kwam on der druk van de Tweede Kamer om de Franse ambassadeur te Den Haag op het matje te roe pen, een behandeling die nor maliter alleen ambassadeurs van landen als Irak ten deel valt. Van Mierlo weigerde, maar op een lager niveau gingen de di plomatieke handschoenen grif uit. De wielrenners van TVM re den tijdens de Tour de France van 1998 met opgestoken mid delvinger het land uit. Zó beroerd was het imago van Frankrijk geworden onder ge wone Nederlanders, dat de Franse ambassade in Den Haag zich geroepen voelde een bro chure uit te geven ter verdedi ging van het vaderland. Doel was een aantal feiten onder de aandacht van de bevooroor deelde Nederlandse toerist te brengen. En zo vernam die toe rist: Fransen zijn 'even schoon' als Nederlanders, de Franse po litie 'is okay' en de Franse auto mobilist rijdt 'de laatste tijd wel wat rustiger'. Maar als Wim Kok volgende week in Parijs aankomt, staat er vooral vredesduif op het menu. Als de diplomaten van beide landen geloofd kunnen wor den, is de lucht tussen beide landen volledig opgeklaard. Be halve brochures verspreidt de Franse ambassade in Den Haag dezer dagen ook een statistiek waaruit blijkt dat steeds minder Nederlandse drugs in Franse longen en bloedbanen terecht komen. Err zelfs zal Chirac, aanstichter van de oorlog, begin volgend jaar een bezoek aan Nederland brengen. Of hij dan met een olijftak uit het presidentiële vliegtuig zal stappen, wilden de Franse diplomaten niet zeggen. Maar aangenomen mag wor den dat hij bij die gelegenheid zal aankondigen dat de grens controles tussen Frankrijk en de Benelux tot het verleden be horen. Volgens de statistieken was vo rig jaar nog maar 30 procent van de in Frankrijk geconfis queerde heroïne uit Nederland afkomstig, tegen 50 procent in 1997. Het 'Nederlandse' aan deel in amfetaminen kromp van 98 tot 60 procent, dat in xtc van 73 tot 45 procent. Het is moeilijk te zeggen waarom de stroom enigszins is ingedamd, maar op 20 april 1998 werd tus sen beide landen een akkoord gesloten over politionele sa menwerking. Die samenwer king, die heeft geresulteerd in dagelijkse controles in grensge bieden, zou nu zijn vruchten afwerpen. Maar belangrijker nog dan de statistieken is de politieke mar ginalisering van Chirac. Toen de Franse president zijn offen sief tegen Nederland opende, wist hij zich gesteund door een regering van gelijke kleur. Maar inmiddels heeft die rechtse re gering plaats gemaakt voor een linkse, die bestaat uit lieden die zelf in hun jeugd ook wel eens cannabis gerookt hebben. De regering van premier Jospin, een van de rokers, had duidelijk geen zin in het kielzog van Chi rac meegezogen te worden. Mi nister Kouchner van gezond heid, een andere ex-gebruiker, deed zelfs een rapport het dag licht zien dat alcohol als ge vaarlijker kenmerkte dan can nabis. De kans dat Frankrijk het voor beeld van het Nederlandse drugsbeleid zal volgen, lijkt vooralsnog gering. Maar als de Franse ambassadeur in Den Haag geloofd mag worden, kan er volgende week nog iets heel moois opbloeien tussen Chirac en Kok. „Sinds mensenheuge nis", zo zei hij, „zijn de betrek kingen niet meer zo goed ge weest."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7