nsme, comfort en status Wonen op het water Nieuwe nomaden .BSAY irdak, kleven li Het prototype van een drie verdiepingen tellende watervilla in Amsterdam als voorbeeld van wat er aan wooncomfort op het water mogelijk is. se panden en zelfs oncomfortabele pakhuizen met lage plafonds en weinig ramen - veel Ne derlanders geven er de voorkeur aan boven wonen in de Bijlmer. En mocht er dan een nieuw huis gebouwd worden dan willen men sen bakstenen muren en een schuin dak. Dit 'lego-huis' (een rood blokje met een blauw dakje erop) is nog steeds het ontwerp dat kin deren als eerste tekenen en waar veel Neder landers van uit gaan wanneer ze hun woon wensen op een rijtje zetten. 'Wonen' heeft al les te maken met 'wennen' en 'gewoonte'. Als het gaat om comfort vallen we minder terug op het oude. Een oude boerderij is prachtig, als ze maar wel is uitgerust met ver warming, garage, kabel en twee badkamers. Van oude, gerenoveerde grachtenpanden in de binnenstad is vaak alleen de fagade nog origineel. Naast conservatisme in het uiterlijk van het huis en gemakzucht binnenshuis is er nog een factor die uitmaakt hoe ons huis er in de toe komst uit zal zien - en dat is status. Hét sta tussymbool nu op het gebied van wonen is ruimte. Ruimte in huis: extra kamers, hoge plafonds, extra garage, 'opbergruimte', maar het liefst zoveel mogelijk 'nutteloze' ruimte. Ook statusverhogend is ruimte buiten het huis: een tuin rondom, een stille buurt of een stil landschap met een vrij uitzicht. In een land dat steeds voller wordt leren we pas nu de leegheid waarderen. Ook buiten hebben we het liefst zoveel mogelijk 'nutteloze ruim te': natuur en gesubsidieerde oerossen. Het Groene Hart is ons kroonjuweel... Stukken polders worden weer onder water gezet. We realiseren pas hoe mooi het uitzicht naar zee is als er een vlieghaven aan de horizon is ge pland. Conservatisme, comfort en status zullen het Huis van de Toekomst bepalen. We willen ons thuis voelen in een vertrouwde omgeving, met alles binnen handbereik. Het Huis van de Toekomst in Rosmalen zat er met de snufjes en ingebouwde gemakken niet ver naast, het had alleen een andere, ouderwetse buitenkant moeten krijgen. En het had zou niet voor een gezin maar voor één persoon gebouwd moe ten zijn. Want alleenstaanden hebben de toe komst. PIETER RINGS arti tal in een woning e vfle echt het zelf voor 'rachtige construc- al voor verzonnen, waarbij je de bin den is koopt, en de bui- g vele van dergelij- ig ifclgen. ld. nigingen van Eige- :s i :n appartementen- Verenigin- adisfcn van een buurt rners gaan zeggen hun straat, hun helntsoenen. ewc den architecten ge- om voortaan hui- mensen zich wéér Niet langer meer ind dage, maar in een itra met je medebewo- ;torfkken, een huis dat •rdt door de modi- anm een omhoogge- ;nt met titel, maar chten. het zal men in dit land Ne( 'reken, over de wo- ntig twintigste eeuw als anir r de legendarische Zi ning met privaat in tgvinden van een r 'it meer verveelt? akki daarvoor is de he- ctuur te veel ont- 'f je Vaar van je luxe watervilla naar het 'aqua-office' om na het werk nog even aan te meren bij de 'drijfwinkel' voor de dagelijkse boodschappen. Of huur als toerist een kamer in het 'floatel' en drink even een borreltje in het aquacafé. Maar pas op! Glaasje op, laat je varen. U bevindt zich immers in een amfi bische wijk. Als het aan projectontwikkelaar Ooms, specialist op het gebied van waterwoningen, ligt zullen in de komende jaren talloze drij vende wijken uit Nederlands water verrijzen. Volgens projectmanager B. van der Woerdt is de markt rijp voor deze luxe woontrend. „In ons land wordt de bouwgrond steeds schaar ser en duurder terwijl er op het water tal van locaties zijn waar het ontwikkelen en realise ren van waterwijken een interessant altema- De projectmanager doelt onder meer op do de rivierarmen en in onbruik geraakte ha venbekkens in Rotterdam en Amsterdam. „Vroeger werden deze plekken gedempt en bouwklaar gemaakt voor nieuwbouw. Ter wijl het veel goedkoper is daar drijvende wo ningen neer te leggen. De grond hoeft im mers niet bouwrijp te worden gemaakt." Wonen op het water is niet nieuw. Aan het begin van deze eeuw vestigden 'lumberjacks' zich in Noord-Amerika en Canada met com plete drijvende dorpen in de riviermondin gen, om daar hun geoogste hout aan de man te brengen. Gedurende de grote economische depressie werd het waterwonen zelfs een bit tere noodzaak voor grote delen van de bevol king. Na de tweede wereldoorlog kwam het in steden als Seattle en Vancouver als meer luxe levensstijl in zwang. Gezien het relatief hoge welvaartsniveau denkt Van der Woerdt dat ook Nederlanders er flink wat voor over hebben om een huis op het water te betrekken. „Je woont altijd vrij, hebt meer privacy en dat in een aantrekkelij ke omgeving. Het is een hele nieuwe lifesty le." Het prototype van een serie watervilla's was onlangs te bezichtigen in Amsterdam. In totaal moeten zo'n tweehonderd van soortge lijke woonarken een plaats krijgen aan het 'steigereiland', één van de eilanden van de nieuwe Amsterdamse wijk IJburg. Voor deze luxe woonboten moet tussen de half en twee miljoen gulden worden neergeteld. Volgens Van der Woerdt zullen niet alleen de 'rijken' in de waterwijken terechtkomen. „Onze woningen zijn in feite voor iedereen bedoeld. Dus ook voor de lagere inkomens. We kunnen immers ook eenvoudige, niet te grote waterwoningen bouwen." Momenteel onderhandelt hij namens Ooms met diverse gemeenten over een groot aantal locaties. Van der Woerdt: „Ik verwacht dat komend jaar op een aantal plekken de eerste 'floating homes' zullen verrijzen." DAAN STET Prototype van een watervilla aan de Oostelijke Handelskade in Amsterdam. FOTO ANP ROBBERT SLAGMAN In de Verenigde Staten worden het er steeds meer. Oudere mensen met wat geld die niet meer thuis blijven zitten. Ze ruilen hun huis voor een luxe caravan en reizen door het land. In de winter gaan ze naar zonniger streken. In de zomer kamperen ze in de buurt van de kleinkinderen. Gran nies on the road! In het rijke westen is de gemiddelde leeftijd gestegen en beschik ken steeds meer ouderen over een goede gezondheid en een goed pensioen. De ac tieve vrijgestelden op leeftijd zijn de nieu we nomaden. Eigenwijs onderweg. Handig bij aankomende oceaanorkanen of ver weg wonende familieleden. Er is nog een ander nieuw soort noma den: steeds meer mensen krijgen een flexi bele werkplek. De 'nieuwe' werknemer kan elke ochtend zijn computer, laptop, mo dem en mobiele telefoon op een andere plek installeren. Rapporten, notities, brie ven en andere informatie worden digitaal verwerkt en uitgewisseld. Een papierwin kel is niet meer nodig. Deze ontwikkeling schept nog een andere mogelijkheid: de flexibele werkplek kan natuurlijk ook bij de werknemer thui6 zijn. Het thuiswerken wordt door de overheid gestimuleerd om dat hiermee het fileprobleem vermindert. Wie de lijn van het huis op wielen en de flexibele werkplek doortrekt ziet een nieuw scenario voor de toekomst: mensen die geen eigen werkplek of een eigen woon plek hebben zwerven door de wereld. Met een satellietontvanger op hun woonwagen gaan ze op zoek naar een prettig klimaat, avontuur, stilte of ze bezoeken alle musea of alle belangrijke voetbalwedstrijden over de hele wereld. PIETER RINGS 1901 In Londen maakt Hubert Cecil Booth ta pijten schoon door er samengeperste lucht in te blazen dat uit een mondstuk van een buis komt. Er komt zoveel vuil en stof vrij dat ook toeschouwers ermee bedekt worden. Hij be sluit daarom de lucht juist de buis in te zui gen. De eerste stofzuiger is een feit. Met de wasautomaat en de koelkast geldt dit appa raat als het belangrijkste hulpmiddel bij het huishouden. 1911 Het eerste echte tuindorp in Nederland is 't Lansink in Hengelo. Het wijkje telt 300 woningen en is opgericht door de gebroeders Stork van de machine- en textielfabrieken. 1921 In Betondorp in Amsterdam wordt voor het eerst grootschalig geëxperimenteerd met betonnen woningen. Meer dan zeven archi tecten ontwerpen in meer dan tien beton soorten een tuindorp. Bouwen met dit mate riaal is echter geen onverdeeld succes. 1924 Het Rietveld-Schröderhuis in Utrecht wordt opgeleverd. Het beroemdste woon huis van Nederland is ontworpen door Gerrit Rietveld. 1927-30 In Amsterdam verrijst het eerste ho ge woongebouw van Nederland, de twaalf verdiepingen tellende wolkenkrabber van ar chitect J. F. Staal. 1937 Philips demonstreert in Nederland hoe een televisie werkt. Nog meer dan de radio zal de televisie het wereldnieuws thuis bren gen. Stond eeuwenlang de kachel centraal in huis, nu wordt de plaats van de tv bepalend voor de plaatsing van het meubilair. 1965 Een nieuwe Wet op de Ruimtelijke Or dening. Door de invoering van het bestem mingsplan kan iedereen invloed uitoefenen op zijn of haar directe woonomgeving. 1966 In Amsterdam gaat de bouw van de Bijlmermeer van start, de eerste grootschalige flatwijk met veel groen en een strikte schei ding van verschillende functies. Dertig jaar la ter worden de eerste flatcomplexen al ge sloopt. 1968 Het woonerf doet zijn intrede in de de Nederlandse nieuwbouwwijken, dankzij on der meer de Nationale Stichting Nieuwe Woonvormen, die in dat jaar wordt opge richt. 1972 Op de Hilversumse Meent gaat het eerste Centraal Wonen project van start. Het wonen in groepsverband, met een aantal ge meenschappelijke voorzieningen, is in op komst. 1972-76 In Helmond verrijzen de paalwonin gen van architect Piet Blom. Een paar jaar la ter wordt in Rotterdam het 'Woud van Paal woningen' over de Blaak gebouwd. IDS HAAGSMA Architectuurpublicist te Haarlem 1990 De Vinex-nota, de Vierde Nota voor de Ruimtelijke Ordening Extra, wordt gepresen teerd, waarin een groot aantal locaties wordt aangewezen waar voor 2005 ruim 630.000 huizen moeten worden gebouwd. 1991 Het hoogste gebouw in Nederland, het kantoor van Nationale Nederlanden in Rot terdam, wordt in gebruik genomen 1999 Nederland kent bijna 7 miljoen huis houdens, waarvan een derde bestaat uit één persoonshuishoudens. Vroeger woonden mensen met het vee, grootouders, onge huwde tantes, dienstboden en kleinkinderen onder één dak. Deskundigen voorspellen dat de individualisering nog verder zal gaan. Wo nen wordt steeds minder samenwonen. 2005 De VINEX is afgerond, maar Nederland kent nog steeds een groot woningtekort. 2015 Het eerste huis van plastic, duurzaam en milieuvriendelijk, wordt opgeleverd. 2040 De laatste flat is verdwenen en ook rij tjeshuizen worden steeds schaarser. Neder land staat vol met vrijstaande huizen. ILLUSTRATIE ING RID JOUSTRA 2063 Het eerste vakantiehuisje op de maan is een feit.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 53