Zuid-Holland wil van hoogste ambtenaar af Nog orgaanvlees in veevoer r— ktp Binnenland VVD-coryfee Luteijn opereert liefst in luwte Eerste stappen op het ijs Kollumerland wil gesprek met Cohen kabinet weg Noord-Holland bereid tot minder statenzetels MODERN OOSTERS DESIGN BIJ VAN TIL W3 9 OKTOBER 1999 tpartij in vol café Een 31-jarige Arnhemmer is gisteravond rond half Ingeschoten in café Centraal op de hoek van de Rijp- Tde Van Oldebarneveldtstraat in Arnhem. Het kleine ca- het moment van de schietpartij vol. Het slachtoffer is L E vond overgebracht naar het ziekenhuis. Volgens ande van het café was de schutter al even binnen voor hij anleiding zijn pistool trok. Hij schoot van korte afstand nalen op de Arnhemmer, de vriend van de uitbaatster Afraak. Het slachtoffer kon nog een kleine zestig meter de jbarneveldtstraat invluchten, maar zakte toen op het i elkaar. Veel cafébezoekers vluchtten in paniek weg ichoten vielen. Degenen die de politie inmiddels heeft >n hebben een signalement van de dader kunnen ge- tiem themapark bij Lelystad Aan de kuststrook van Lelystad komt een groot mari- napark. Het is de bedoeling historisch erfgoed in the- gerangschikte paviljoens aan een breed publiek te to- 'schatkamer voor de scheepvaart' wordt volgens de ini- pers een voor Europa uniek centrum. De paviljoens indeld in het Nationaal Scheepshistorisch Centrum, c enwerking tussen de Bataviawerf en het NISA (Natio- j ituut voor Scheeps- en Onderwaterarcheologie). Het is gisteren officieel geopend. ja? kt ikt lovenië heeft zich aangesloten bij Eurotransplant. De i gevestigde organisatie voor orgaantransplantaties or<ft967 opgericht door Nederland, België, Luxemburg, Sc d en Oostenrijk. Voor het eerst komt daar nu een land ;hi Cl mië doet mee met Eurotransplant gens constateert Euro transplant in het jaarrapport 1 een groeiend tekort aan donororganen. Ook de eerste 1 inden van dit jaar zijn teleurstellend verlopen. Vooral igehd en Duitsland kampen met een gebrek aan organen, o r de wachtlijsten langer worden. Vmbudsman naar Raad van State De vroegere Nationale Ombudsman M. Oosting r 1 januari 2000 toe tot de Raad van State. Het kabinet in met de voordracht door minister Peper (Bin- tkoi >e Zaken). Oosting (55) was van 1987 tot oktober 1999 e Ombudsman. Tot zijn benoeming als Nationale Om- i was hij hoogleraar bestuursrecht en bestuurskunde aat! culteit der rechtsgeleerdheid van de Rijksuniversiteit k :n. nachte babymoord blijft in arrest d ÉfLi Het openbaar ministerie in Leeuwarden heeft het sTvan een 29-jarige vrouw uit Waskemeer gisteren met gen verlengd. De vrouw wordt verdacht van de moord aalf maanden oude baby Risanne Tingen uit Appel meisje verdween op maandag 20 september toen haar ,0jjven de hond uitlieten. Ze werd enkele uren later in de 2'ter het ouderlijk huis gevonden. De verdachte ontkent Q*rcj Is elke betrokkenheid bij de moord. voor betere betaling hoeren Belangenorganisatie De Rode Draad begint een tie om ervoor te zogen dat raamprostituees beter be rden. Elke prostituee kan een sticker achter het raam vaarop staat 'f75,- inclusief BTW'. Daarbij zijn twee jis afgedrukt, die bij de prijs zijn inbegrepen. De Rode s9' irt de actie, omdat volgens de organisatie de prijzen de 1 "f rintig jaar niet gestegen maar zelfs gedaald zijn. Was ja- gulden de standaardprijs, al lange tijd nemen veel cu es genoegen met 35 gulden 'all in'. zel| Holland krijgt bomen cadeau Staatsbosbeheer schenkt dit najaar koningslinden aan It eente in Zuid-Holland en Utrecht. Doel is dat de vier pajge boom als herinnering op een markante plek in de mfc komt te staan. Ook wordt een plaquette geplaatst. rek$taatsbosbeheer staat de boom symbool voor de wens n mjituur naar de mensen te brengen. Aanleiding voor de nan i regionale ontmoetingsdag voor burgemeesters uit de- igne cies. Staatsbosbeheer bestaat bovendien honderd jaar. bij metro-ongeluk rdt ,edi^L! Bij een botsing met een metro zijn gisteren in Rot- en dode en een zwaargewonde gevallen. De twee :rs zaten samen op een scooter die op de kruising xanderlaan-Hoofdweg, waar de metro bovengronds :n de trein botste. Een zestienjarig meisje uit Capelle IJssel, die de scooter bestuurde, kwam om het leven, inde slachtoffer is een zeventienjarige jongen uit Spij- orlichtingsdagen n 30 oktober H Universiteit Leiden ings wi jn 071527 1111 b? kom naar de voorlichtingsdagen op vrijdag 29 zaterdag 30 oktober k ben verhinderd. Stuur mij wel schrifteli|ke informatie over ■O Studeren in Leiden: algemeen Specifieke opleiding, namelijk :ht» lc;0,v if 1 bon in open envelop naar: Univi iden (postzegel niet nodig) it Leiden, Antwoordnummer 10271, n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Overleg geopend over vertrek griffier Korff Zeeuw blij met rol van waarnemer Het college van gedeputeerde staten van Zuid-Holland stuurt aan op het vertrek van de hoogste ambtenaar bij de provincie, griffier J. Korff. Griffier en provincie be stuur hebben afgesproken 'de mogelijkheden te onder zoeken de samenwerking op korte termijn te beëindi gen'. In afwachting van een oplossing, heeft Korff zijn functie tijdelijk neergelegd. (CDA), De Jong (PvdA) en Wolf (PvdA). Korff maakte in het statende- bat duidelijk zich slechts ge deeltelijk aangesproken te voe len voor de zeer kritische noten in het rapport van de onder zoekscommissie-Van Dijk. Die laakte het bankiersgedrag en de rol van het college van Gedepu teerde Staten, de treasurer en den haag anp Korff kwam tijdens het debat van GS met provinciale staten zwaar onder druk te staan we gens zijn rol in het omstreden bankiersgedrag van de provin cie. Door die kwestie stapten eerder commissaris van de ko ningin Leemhuis-Stout en de gedeputeerden Heijkoop de griffier. Volgens de de griffier, die tevens als direc teur Centrale Afdelingen op het provinciehuis is, kwam Van Dijk met drie kritische kantte keningen waarvan er slechts een voor hem bestemd was. Korff zou zich onvoldoende op de hoogte hebben laten houden over vitale punten van het ge voerde beleid. „Het bankieren, waarvan hij op de hoogte moet zijn ge weest, is onder zijn leiding voortgezet", concludeerde ech ter de commissie-Van Dijk. Ge ïrriteerd door de kritische hou ding van de leden van provinci ale staten legde Korff woensdag verantwoording af. De ant woorden konden de statenle den niet bekoren. De fracties lieten doorschemeren niet met de griffier, die begin januari 1997 met kleine meerderheid werd benoemd, verder te wil len. De beslissing daarover was echter de verantwoordelijkheid van het college van gedeputeer de staten. Die zoeken nu naar een snelle oplossing. Korff zelf wilde nauwelijks op de nieuwste ontwikkeling in gaan. „Aanleiding tot de ge sprekken is het debat van woensdag. Daar heb ik verder niets aan toe te voegen", zei hij kortaf. Amsterdam Twee kinderen zetten gisteren voorzichtig de eerste stapjes op de nieuwe ijsvloer van de Jaap Eden baan in Amsterdam. Ze wer den er direct weer afgestuurd, omdat de baan nog moest opvriezen. De Jaap Eden baan gaat net als een groot aantal andere Nederlandse kunstijsbanen morgen voor het eerst in het nieuwe seizoen weer open. foto anp olaf kraak Burgemeester acht gemeente slachtoffer van landelijk asielbeleid Antilliaan^ kollum gpd De gemeente Kollumerland is het slachtoffer geworden van het landelijke asielbeleid. Het beleid wordt gemeenten opge drongen, aldus burgemeester P. Visser van Kollumerland. Hij wil dit probleem bespreken met staatssecretaris Cohen van jus titie. Premier Kok vindt het ver standig dat Visser een adem pauze heeft ingelast in de pro cedure over de vestiging van een permanent asielzoekers centrum. Een informatieavond over het nieuwe permanente opvang centrum in Kollum werd don derdag verstoord door mensen die hun ongenoegen spuiden over de asielwetgeving. De bij eenkomst ontaardde in een knokpartij. Een groep boze jon geren drong naar voren en be kogelde Visser met eieren. De politie pakte twee mannen op, een van hen zat gisteren nog vast. „Wij zijn de dupe van de problemen die mensen met het beleid van Cohen hebben", al dus Visser. De demonstratie is volgens hem een signaal aan de regering. De burgemeester kondigde gisteren een adempauze aan omdat „iedereen de tijd nodig heeft om tot rust te komen. Wij gaan die tijd gebruiken om goed na te denken". De burge meester wil Cohen informeren over de problemen in Kollum. Visser heeft tot nu toe niets van Cohen gehoord. De staatssecre taris houdt zich voorlopig for meel afzijdig. Hij vindt het een zaak van het gemeentebestuur. Kok lijkt het verstandig dat er nu ruimte komt voor bezin ning. Hij vindt de emoties be grijpelijk gezien de 'vreselijke gebeurtenis'. De premier doel de daarbij op de moord op Ma rianne Vaatstra uit Zwaagwest- einde. Een oud-bewoner van het al bestaande asielzoekers centrum De Poelpleats in Kol lumerland is de hoofdverdach- willemstad anp den haag gpd Risico van besmetting met gekke koeienziekte verordening al heeft ingevoerd. In Duitsland is nog nooit een BSE geval voorgekomen, behalve bij een geïmporteerd rund. Het probleem bij de import van Duits slachtvet is echter dat er geen enkele garantie is dat het vet afkomstig is van een BSE vrij Duits rund. Een Nederlandse koe die naar Duitsland wordt geëxporteerd en daar wordt geslacht, wordt als Duits rundvlees naar Nederland geëxporteerd. Dat geldt ook voor an dere landen. Zo bleek tijdens de dioxinecrisis dat kippen uit België die in Nederland waren ge slacht en in Duitse supermarkten lagen te zijn besmet met dioxine. Een woordvoerder van het Produktschap Dier voeder ziet in de hele affaire aanleiding om nog maals voor een uniforme Europese regeling te pleiten. „Het mag duidelijk zijn dat wij geen SRM in het veevoer wülen. Dat materiaal mag niet in de voedselketen terechtkomen." Dat er met het gebruik van SRM zeer voorzich tig moet worden omgesprongen, bleek twee we ken geleden nog eens. De Britse professor L. Do naldson, een belangrijk medisch adviseur voor de regering, waarschuwde in een rapport voor een uitbraak van Creutzfeldt Jacob (CJ), een do delijke hersenziekte die wordt veroorzaakt door het eten van met BSE besmette producten. Do naldson zei in het rapport minstens een paar honderd nieuwe gevallen van CJ te verwachten de komende jaren. In het meest sombere scena rio sluit Donaldson niet uit dat er enkele miljoe nen Britten zullen overlijden aan CJ. De Nederlandse veestapel eet nog steeds scha pen- en runderorganen als hersens, ruggenmerg en milten, hoewel dat risicomateriaal is omdat het BSE, de veroorzaker van gekke koeienziekte, kan bevatten. Van in Nederland geslachte koeien en schapen worden deze organen vernietigd, maar in het buitenland mag het gewoon in het slachtafval verwerkt worden. Dat slachtafval wordt weer in Nederland geïmporteerd en door de vetsmelters tot onder andere grondstof voor veevoer verwerkt. Het ministerie van volksge zondheid- is inmiddels een onderzoek gestart naar deze importen. De zaak kwam deze week aan het rollen door mededelingen van K. Tewarie, financieel direc teur van Weyl Beef Products in Enschede. Weyl nam onlangs een Duitse slachterij over en daar bleek men de organen, in het jargon Speciale Ri sico Materialen (SRM) genoemd, in het slachtvet te verwerken en dat naar Nederlandse vetsmel ters te exporteren. „Dat is helemaal legaal", zo benadrukt Tewa rie. „Het is natuurlijk wel merkwaardig dat wij in Nederland op hoge kosten worden gejaagd om SRM af te voeren en te laten vernietigen, terwijl we het geheel legaal importeren vanuit het bui tenland." Er is een verordening van de Europese Unie die de lidstaten gebiedt het SRM te vernietigen. Nederland is tot dusverre het enige land dat die den haag gpd-anp Aan carrièreplanning heeft de Zeeuwse deeltijd-boer en deel tijd-politicus David Luteijn nooit gedaan. „De dingen ko men op je af zoals ze op je afko men", zei hij in 1987 bij zijn verkiezing tot voorzitter van de WD-fractie in de Eerste Kamer. Zo kwam de benoeming tot waarnemend commissaris van de koningin in Zuid-Holland ook op zijn pad. Het zal Luteijn (56) deugd doen dat hij gisteren slechts tot waarnemer is benoemd. De po litiek heeft zijn hart niet zoda nig gestolen dat hij er alle da gen mee bezig moet zijn. Het lidmaatschap van de Eerste Ka mer, van 1983 tot 1995, was hem op het lijf geschreven, want de Eerste Kamer vergadert één dag in de week. Hij opereert het liefst in de luwte, maar eenmaal aanwezig laat hij zijn invloed gelden. In 1990 koos hij nadrukkelijk de kant van Frits Bolkestein als nieuwe leider van de WD. Ie dereen die zich niet aan de par tijlijn hield, moest volgens hem ophoepelen. Het bezorgde hem de naam 'killer'. Luteijn kan het hard spelen, omdat hij binnen de WD een coryfee is. Welis waar op de achtergrond, maar dat is juist zijn kracht. Hij hoeft niet zo nodig. Toch zei hij woensdagavond na het verzoek zijn aftredende partijgenote Leemhuis-Stout op te volgen zonder bedenkingen ja. „Het komt op je af. Ik had al eens aangegeven, dat als er er gens een probleem zou voor doen en tijdelijk iemand nodig zou zijn, ik daar misschien wel interesse in zou hebben", zei hij gisteren. „De kwestie Zuid- Holland is mogelijk iets dat mij wel ligt. Ik heb de mogelijkheid mij vrij te maken als het niet te lang duurt. Ik zie het als een uitdaging." Luteijn is in de landbouw groot geworden. Hij woont in Goes, maar zijn basis ligt in het Zeeuws-Vlaamse Zuidzande, waar hij een boerderij heeft. Hij zit er nog wel eens op de trac tor. Zijn sporen heeft Luteijn verdiend in de georganiseerde landbouw, van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij tot en met overkoepelende Neder landse en Europese landbouw organisaties. Hij is er actief ge weest in de hoogste bestuurlij ke functies. De naam van Luteijn valt vaak als er belangrijke politieke functies te verdelen zijn. Vijf jaar geleden leek het serieus te worden. De WD kreeg het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij in het eerste kabinet-Kok. Luteijn wilde ech ter niet. Hij bleef wat hij nu nog steeds is: parttime-boer, be stuursvoorzitter van de Cebeco- groep, een grote coöperatieve vereniging voor de land- en tuinbouw, voorzitter van de Raad van Toezicht van Rabo bank Nederland en voorzitter van een handvol andere organi saties. In het openbaar bestuur heeft hij weinig concrete be stuurlijke ervaring, maar mis schien is dat ook niet nodig in een ondernemende provincie als Zuid-Holland. 'Slagvaardigheid moet worden vergroot' Het kabinet van de Nederland se Antillen van premier Suzy Römer is gisteren gevallen. Di recte aanleiding voor de crisis is een weigering van de coalitie partijen PLKP (Arbeiderspartij) van parlementsvoorzitter Errol Cova en de Frente Obrero (Ar beidersfront) van Anthony Go- dett om nog langer in te stem men met de bezuinigingen op de overheidsuitgaven. De partij van Römer, de Na tionale Volkspartij PNP, heeft er geen vertrouwen meer in dat de coalitie tot een gezamenlijke oplossing komt voor de financi- eel-economische problemen op de Nederlandse Antillen. Vol gens Römer kunnen de Antillen het zich niet permitteren om belangrijke bezuinigings- en sa neringsmaatregelen uit te stel len. De crisis op de Antillen hangt al geruime tijd in de lucht. De Cura<;aose gezaghebber Stanley Betrian heeft maandag een dringend beroep gedaan op alle coalitiepartijen om snel om ta fel te gaan zitten en eindelijk bezuinigingsmaatregelen te ne men om het eiland economisch op orde te krijgen. Betrian zei een economische ramp te vre zen. Het eilandbestuur van Cu rasao kan zijn financiële ver plichtingen niet of nauwelijks nakomen. Er moesten in sep tember leningen bij lokale ban ken aan te pas komen om amb tenarensalarissen te kunnen uitbetalen. Voor oktober lijken de problemen nog groter. De Nederlandse Antillen zul len offers moeten brengen, zo reageerde WD-Kamerlid Rijp- stra gisteravond op de Antilli aanse kabinetscrisis. „Dan kun nen de Antillen rekenen op steun van Nederland." Groen- Links-leider Rosenmöller was niet verbaasd over de val van het kabinet-Römer. „Maar het is aan de Antilliaanse politiek om een uitweg te vinden uit de ze crisis." CDA-parlementariër Van der Knaap hoopt dat er snel een nieuwe coalitie komt. haarlem theo van der kaaij Het voorstel van minister Peper van binnenlandse zaken om het aantal statenzetels in de provin cies drastisch terug te brengen is in Noord-Holland goed ge vallen. Twee jaar geleden al heeft commissaris van de ko ningin J.van Kemenade samen met griffier C.Versteden bij het rijk een voorstel ingediend het aantal statenleden bij de pro vinciebesturen terug te brengen tot minimaal 35 en maximaal 55. Peper stelt minimaal 35 en maximaal 51 leden voor. Op dit moment telt Noord-Holland 79 statenleden. Zuid-Holland heeft met 83 de meesten. Zee land en Flevoland met 47 de minsten. Van Kemenade en Versteden dienden destijds hun voorstel in op persoonlijke titel. Het is niet in discussie geweest in provinciale staten. Volgens Peper wordt de slag vaardigheid van de provincies vergroot door het benoemen van minder statenleden. De be stuurders zullen zich minder verliezen in details en meer let ten op hoofdlijnen. Omdat dan minder tijd nodig is voor het nemen van besluiten kan het politieke bestuur sterker wor den en bovendien interessanter voor kiezers en potentiële be stuurders. Een kleiner provinciebestuur heeft gevolgen voor de kleine politieke partijen en de vor ming van de Eerste Kamer, die door provinciale staten wordt gekozen. Volgens Peper zal 'slechts een gering aantal' de kiesdeler niet halen en aan de samenstelling van de Eerste Ka mer verandert dusdanig dat de grootste partijen wat groter worden en de kleinste wat klei ner. Van Kemenade en Versteden zeggen in hun voorstel dat niet goed is in te zien waarom de omvang van provinciale staten aanzienlijk groter zou moeten zijn dan die van de raden van de grootste gemeenten in ons land, die uit 45 leden bestaan. „Van de politiek zelf mag wor den verwacht dat ze kritisch naar de omvang van de volks vertegenwoordiging kijkt," al dus Van Kemenade en Verste den, „Al was het maar om naar burgers en ambtenaren geloof waardig te blijven bij het terug dringen van de rol en omvang van de overheid." ■niiun Naast een enorme keus in design meubelen van Europese topmerken vindt u bij Van Til ook diverse eigen producties Zoals dit moderne oosterse ontwerp. Fauteuil met voetenbank. Comfortabele set van handgevlochten riet met leer. Exclusief bij Van Til. AANBIEDING speciale setpr:;s 2495,- Driedelig kamerscherm. Gecombineerde materialen: massief hout, hand- gevlochten riet en gepolijst aluminium. AANBIEDING nu 1595,-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3