M Toerisme business 9 OKTOBER 1999 ÜKiH f\m GEEN NEDERLANDSE LAWINE-INFORMATIE Het wintersportplaatsje Galtür na de vernietigende lawine op 24 februari van dit jaar. In totaal vonden 39 mensen de dood, onder wie zes Neder landers (vier kinderen en twee volwassenen). roro s reuters Spanje In Spanje blijven ze ferm doorgaan met de aanleg van nieuwe autowegen. Dezer dagen is opnieuw in totaal 118 kilometer opengesteld. Daaronder de 79 kilome ter tussen Tordesillas en Salamanca. Het nieuwe stuk maakt deel uit van de Autovia de Castilla. Het in ge bruik genomen gedeelte (17 kilometer) tussen Man- zanal en Villafranca del Bierzo (ten westen van León) is onderdeel van de Autovia del Noroeste (Madrid - La Coruna) die nu op 52,5 kilometer na gereed is. Oost-Europa Interhome heeft voor het eerst 7 wintersportgebieden in Polen en 30 in Tsjechië en Slowakije in haar bro chure opgenomen. Het huur-aanbod van de Zwitser se specialist omvat nu zo'n 10.000 zogenoemde 'winterhome's' (van luxueuze villa's tot eenvoudige woningen) in negen landen. Ze staan vermeld in een 400 pagina's tellende brochure die verkrijgbaar zijn bij zowel de ANVR-reisbureau's of bij Interhome zelf, telefoon (023).555.63.00. Samenreisretour Sinds 26 september geldt de 'Mitfahrer-Fahrpreis' van de Deutsche Bahn ook in Nederland. Voorwaarde voor de aanschaf van dit zogeheten 'Samenreisretour' is d£t er op het Duitse traject minimaal 101 kilometer (enkele reis) wordt afgelegd. Bij het gezamenlijk heen- en terugreizen tot maximaal vijf personen en één kind betaalt de eerste persoon (volwassene) de volle prijs, de volgende persoon ontvangt een korting van 50% korting en kinderen (6 t/m 11 jaar) 75 De geldigheidsduur is 2 maanden. Overigens wordt per 1 november de prijs van het Superretour in Duits land verlaagd. In de 2e klas betaalt de le persoon voortaan 298 of 368 gulden (afhankelijk of er per EC/IC of per ICE wordt gereisd). De prijs voor 2e t/m 5e persoon is respectievelijk 149 en 184 gulen, kin deren (6 t/m 11) betalen 74.50 en 92 gulden. Wintersporters die zich al in Nederland op de hoogte willen stellen van eventueel lawine-gevaar op hun vakantiebe stemming, zijn slecht af. Tenminste, zolang ze hun inlichtin- ;en via Teletekst of de ANWB sneeuwinfolijn krijgen. Wie zich vorig jaar op 24 februari beperkte tot Teletekstpagina 741 wist niet beter of het was in Galtür goed skiën. En wie op ig de Sneeuwlijn van de ANWB belde, kreeg via een :omputerstem te horen dat er in Galtür voldoende sneeuw (3.60 meter), dat het er zowel zonnig als windstil was, dat het er vijf graden vroor en dat de kans op neerslag ongeveer twintig procent bedroeg. Geen woord over de lawine die juist naar beneden was ger- lasd. In tegenstelling tot de teletekstpagina's van de BBC. tover als dat vanuit Nederland was te bekijken, werd bij elk dorp de juiste informatie-verstrekt. Galtür en Ischgl: 'Alle lif ten gesloten wegens lawines'; Evolène: 'Skigebied gesloten op twee oefenliften na'; Saas Fee: 'Lawinegevaar, alarmfase (hoogst mogelijk). Nog beter was (en is) het de Lawine- age-Information in de skigebieden te bellen. Voor Oosten rijk is dat nummer 1588 (eerst Landesnummer van bijvoor beeld Tirol of Salzburg draaien), in Zwitserland (05-01)187, Duitsland (Beieren) (06-089) 1210 en in Italië (04-0471)271177. Frankrijk heeft nog geen centraal tele foonnummer, maar wel - net als Tirol trouwens - een websi te. Die van Frankrijk is te vinden onder www.meteo.fr. en die Tirol onder www.serviceline.tirol.at. ALS EEN BALLETJE Wat te doen bij een aanstormende lawine? Probeer als skiër in eerste instantie uit de val-lijn te komen. Lukt dat niet maak dan de ski's los en probeer boven in (of beter nog op) de glijdende massa te blijven door zwembewegingen te ma ken. Tracht te allen tijde te voorkomen, dat je op je rug komt te liggen. Is dat onmogelijk, rol je dan op tot een balletje met de handen in foetushouding voor de mond. Dit om het bin nendringen van sneeuw tegen te gaan. Probeer - eenmaal tot stilstand gekomen - rustig te blijven. Bewegen kost zuurstof; je kunt toch niets meer doen. Van de honderd mensen die in een lawine terechtkomen, brengt ongeveer de helft het er levend af. Bijna 50 procent raakt bedolven en daarvan vindt 7 procent direct de dood. Van de uiteindelijke slachtoffers stikt 35 procent door sneeuw in de luchtwegen, samengedrukte longen of onder koeling. Statistieken wijzen uit, dat er een overlevingskans is van 90 procent als er binnen 15 minuten hulp wordt gebo den. Het daarop volgende half uur daalt dat percentage tot slechts 25 procent en na twee uur tot om en nabij de tien (Bron: 'De Bergvriend', januari-nummer 1997). Cijfers die uitwijzen dat een snelle opsporingsmethode van bet grootste belang is. Niettemin geldt de oude combinatie lawine-hond en lange zoekstokken nog steeds als de beste. Pieps, een zendertje dat op het lijf wordt meegedragen en noodseinen verspreidt zodra het onder een bepaalde druk komt, is minder betrouwbaar net als het aan het eind van de jaren zeventig geïntroduceerde 'ecco-systeem' (een minus cuul, op de skischoen geplakt zendertje), dat overigens weer van de markt lijkt te zijn verdwenen. Meer kans lijken slachtoffers te hebben, die beschikken over een LABS (Lawine Airbag System), een fel gekleurde, in de rugzak verwerkte ballon die in nog geen twee seconden met drijfgas wordt opgeblazen als je aan een ring trekt. De ballon houdt - als het goed is - de skiër niet alleen zoveel mogelijk boven de sneeuw maar markeert ook de plek waar hij ligt. Proefnemingen van zowel het Eidgenössischen Institut fiir Schnpe- und Lawinenforschung in Davos als de Oostenrijkse Alpenvereniging (OeAV) wezen uit dat LABS 'het risico voor de voorzichtige skiër om onder een lawine te stikken ver kleint'. Waarschijnlijk is het aan de prijs van deze 'reddingsboei' (ruim tweeduizend gulden)-en het gewicht (4 kilo) te wijten, dat LABS zich vooralsnog weinig populariteit heeft weten te verwerven. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Werner Munter draait er in z'n in 1994 verschenen standaard werk 'Neue Lawinenkunde' niet omheen: 'Wij kennen helaas geen methodes die met zeker heid aangeven of er op een be sneeuwde helling al dan niet een lawine naar beneden zal komen.' En alsof die bekentenis nog niet voldoende is, onthult de Zwitserse expert in hetzelfde hoofdstuk dat 'de wetenschap van het beoordelen van de sta biliteit van een berghelling nog in de kinderschoenen staat'. In dat licht bezien zijn de ge beurtenissen begin dit jaar in Galtür (Oostenrijk), Evolène (Zwitserland) en Le Tour (Frankrijk) verklaarbaar. Maar nadat alleen al in die drie Al pendorpjes 61 mensen het le ven verloren nadat ze onder een lawine waren gekomen, brak er een media-hype los. Vooral in Duitsland. 'Der Spie gel' wijdde een coverstory aan Die weisse Sintflut, en 'Bild' blokletterde over de hele breed te van de voorpagina: Alptraum Alpen, Nachtmerrie in de Al pen. Tegelijkertijd werden vooral de Oostenrijkse autori teiten (in Galtür vielen de meeste slachtoffers: 39) zwaar onder vuur genomen. Zij zou den onvoldoende maatregelen tegen 'Het Witte Gevaar' heb ben genomen. Ook in Nederland kreeg het drama in Galtür veel aandacht. Het feit dat zich onder de do den 6 landgenoten bevonden (2 volwassenen en 4 kinderen), was daaraan waarschijnlijk niet vreemd. Berichten dat er bijna tegelijkertijd in Frankrijk 19 mensen levenloos uit de sneeuw werden gegraven (waarbij 3 in het bekende Les Arcs) en in Zwitserland 10, kre gen tenminste aanzienlijk min der ruimte. Zoals te doen ge bruikelijk trouwens. In de (nota bene) sneeuwarme winter van 1984/85 bijvoorbeeld werden er in de Alpen 182 lawine-doden geborgen (bron: het Zwitserse Ski Journal). Maar in de Neder landse media valt over die cata strofe (de ernstigste sinds 'het zwarte lawine-jaar' 1951 toen er alleen al in Zwitserland en Oostenrijk 242 slachtoffers wa ren te betreuren) weinig terug te vinden. Slechts kleine, in kader gevatte berichtjes maken duidelijk dat de 'Witte Dood' van alle üjden is. Zoals dat over Ajax, de hond die in het Oostenrijkse Dach- steingebergte na 96 uur speu ren en graven 11 Duitse scho lieren en 2 onderwijzers terug vond: allen dood (1982). Of dat over de Zweed die in Fiss in een telefooncel naar huis stond te bellen en door een lawine werd gedood (1985). Of dat ook over de 7 jongens die op de Grote Sint Bemhard werden verrast op een plek die volgens de loka le monniken 'absoluut veilig' was (1991). Het zijn dat soort stukjes ook, die de Oostenrijkse autoriteiten Na een gestage terugloop, steeg vorige winter ineens weer het aantal Nederlanders dat naar de Alpen trok. Of deze onverwachte tendens zich in het komende seizoen zal voortzetten, is moeilijk te voorspellen. Na de lawine-ramp op 23 februari 1999 in Galtür bijvoorbeeld, regende het annuleringen. Voor eventjes slechts. Daarna herstelde de markt zich razendsnel en toen in april de balans werd opgemaakt, bleek de Nederlandse reisbranche in de sector sneeuwvakanties ondanks de catastrofe een 'plus' te hebben geboekt van 8 procent. Logisch, vinden de experts. 'Wij zullen er nooit in slagen lawine's uit te bannen, maar daarom hoef je het skiën nog niet te laten.' Tussen enorme achtergebleven bergen sneeuw inspecte ren hulpverleners de schade aan de huizen in Galtür. aangrijpen om zich teweer te stellen tegen de aantijgingen als zouden ze ter wille van het eco nomische gewin mensenlevens op het spel hebben gezet. Di recteur Erik Wolf van het Vak verbond van de Oostenrijkse Skiliftmaatschappijen tijdens een persconferentie op 17 maart 1999 in München: 'De la wine in Galtür heeft bij veel mensen een illuéie verstoord, de illusie als zou je de natuur kunnen temmen. Maar daar is nog nooit iemand in geslaagd en daar zal ook nooit iemand in slagen. Hoe verschrikkelijk ook: dergelijke rampen zijn niet of nauwelijks te voorkomen. Of het nu om wervelstromen gaat, aardbevingen of - zoals in dit geval - lawines. Dat heeft de geschiedenis wel geleerd.' Maar - zeggen milieu-organisa ties - in plaats van te temmen, werd de natuur eerder een handje geholpen. Zo verdwenen er hele, lawine-remmende bos sen ten behoeve van nieuwe skipistes. Wolf: 'Het is belachelijk het toe risme de schuld te geven van deze catastrofe. De mensen hebben besloten de Alpen te benutten als Lebensraum in het volle bewustzijn dat zoiets ge varen met zich meebrengt. Dus hebben zij zich daartegen zo veel mogelijk gewapend. Als ik me tot Galtür mag beperken: al sinds 300 jaar was daar geen la wine van een dergelijke om vang naar beneden gekomen. Toch is men er al vanaf 1964 bezig met de aanleg en verbete ring van lawine-stoppers. Als onderdeel van het Sicherheits- konzept dat ook in de afgelopen winter tot in de puntjes is nage komen. De ramp is daardoor gelukkig nog beperkt gebleven.' Beperkt? Of de nabestaanden van de 39 slachtoffers er ook zo over denken, is zeer de vraag. Wolf: 'Hoe tragisch ook: geme ten naar het aantal inwoners en vakantiegangers dat zich eind februari in Galtür ophield, is het dorp er dankzij de preven- üeve maatregelen die er zijn ge nomen en ook gezien de om vang van de lawine, genadig van afgekomen. Overigens in vesteert Oostenrijk per jaar 550 miljoen Shilling (zo'n 85 mil joen gulden) aan Lawinen- schutz.' Maar preventieve maatregelen of niet: je loopt als wintersporter - ook al zit je nog in je pension dus altijd gevaar? Wolf: 'Natuurlijk analyseren wel elk ongeluk en natuurlijk wor den de maatregelen die we te gen het lawine-gevaar nemen steeds verfijnder. Maar het risi co - hoe miniem ook - blijft. De mensen dienen zich in de ber gen altijd bewust te zijn van het loerende gevaar. Zoals een zwemmer in zee, een chauffeur op de Autobahn en een wande laar in de jungle van donker Afrika. Maar daarom hoef je 't skiën nog niet te laten. Net zo min als je zou moeten stoppen met vliegen omdat er wel eens een vliegtuig neerstort.' Een conclusie die ook werd ge trokken door een forum van vijf experts, dat tijdens diezelfde persconferentie urenlang ant woord gaf op dikwijls dezelfde vragen. Nee, werd steeds weer herhaald, lawines zullen nooit voorkomen kunnen worden. Sterker nog: ze zullen ondanks alle mogelijke maatregelen in hoegenaamd hetzelfde, niet te voorspellen ritme naar bene den blijven stuiven. De Duitse expert Bemhard Zenke: "Wij kunnen het gevaar enigszins beteugelen en zolang men op de pistes blijft, ist man grundsatzlich sicher. Maar nooit zullen we in staat zijn precies te voorspellen waar en wanneer er een lawine loskomt en hoe ver hij zal reiken.' Zoals duidelijk werd in bijvoor beeld het Oostenrijkse Badgas- tein. In 1951 kwamen in dat dorp 14 personen om het leven toen de boerderij waarin zijn woonden door een uit ijs en sneeuw bestaande lawine werd weggevaagd. De boerderij had daar al vijf eeuwen lang ogen schijnlijk veilig gestaan. Maar Erwin Lauterwasser, vice-presi dent van de Duitse Ski Vereni ging en voorzitter van de mi lieucommissie van diezelfde club, zou het onverstandig vin den als dat soort verhalen ver keerd zouden worden geïntre- preteerd, als de mensen bang zouden worden worden. 'Wij jmoeten alleen met lawines le ren leven. Althans met de geva ren ervan. Met andere woor den: daag de bergen niet uit.' Hannibal deed dat in 218 voor Christus wel. Volgens de overle veringen verloor de Carthaagse generaal in zijn vermaarde tocht over de Alpen 18.000 sol daten, 2.000 paarden en een niet nader genoemd aantal oli fanten. Het merendeel door la wines. Toen ook al. Bayreuth In het voormalige raadhuis van de stad Bayreuth bij Nürnberg wordt in december een nieuw kunstmuse um geopend. De nadruk van de collectie zal op 20e-eeuwse kunst liggen, waarbij veel werken van impressionisten, surrealisten en vertegenwoordigers van de stroming der 'nieuwe zakelijkheid'. Ook zullen van tijd tot tijd speciale exposities worden georgani seerd. Fietsen in Overijssel Bij het Gelders Overijssels Bureau voor Toerisme (GOBT) verscheen zojuist een kaart met daarop alle fietstrajecten die in Overijssel zijn uitgezet. Dat zijn er zo'n veertig, variërend van de 'Weerribbenroute' in de kop van de provincie tot de 'Buurserzandroute' in het uiterste zuidoosten. Naast een plattegrond bevat de brochure ook een lijstje van onder meer campings, fietsevenementen en VW-kantoren. De kaart kost 2,95 gulden en is verkrijgbaar bij alle VW's in Over ijssel. Maar ook kan hij worden aangevraagd (tegen extra betaling van verzendkosten) bij het GOBT, tele foon (0570).680.700. M Vliegen in de business-class is kostbaar. Dus doe ik het - om Maarten 't Hart te citeren - uitsluitend en alleen als ik daarvoor word uitgenodigd. Omdat (niet geheel toevallig) mijn dochter de dienstdoende stewardess is bijvoorbeeld. Of de piloot een goede vriend. Of domweg, omdat ik te laat op het vliegi>eld arriveer en m'n economy-stoel al aan een ander is vergeven. Soms, heel soms overkomt me dat geluk wel eens en ik ben - heb ik de indruk - niet de enige. 'Daar zit er nog eentje, die voor een economy-prijs in de business vliegt', denk ik wel eens als ik sip- pend van mijn eerste glaasje champagne en liggendJzittend in zo'n brede stoel om me heen kijk. Wat me natuurlijk ogenblikkelijk op het verhaal van het stand vastige 'domme blondje' brengt. Op een vlucht naar New York was ze met een economy-ticket op een business-stoel gaan zit ten. Zonder toestemming. Dus vroeg de stewardess of ze naar achteren wilde verdwijnen. Dat weigerde ze. Vervolgens eiste ook de purser haar verhuizing, maar op dat dringende verzoek ging de dame evenmin in. 'Laat mij maar even', zei de co-piloot daarop, 'ik heb er thuis ook zo eentje.Hij liep naar het blondje, fluisterde haar iets in het oor en zie, ze maakte haar stoel vrij en wandelde naar de economy. 'Hoe heb je dat voor elkaar gekregen?' vroegen de stewardess en de purser die het gebeuren met stijgende verbazing hadden gevolgd. De co-piloot: 'Ik heb haar verteld dat de business class niet in New York landt. M

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29